W BLITS Bfiselii een andere séance in ziin huis, in te- geawoordigheid van verscheiden ge leerde heeren. plotseling op zijn hand vier nevelachtige punten te voor- schiin gekomen waren, die zich ver volgens tot bonbons verdichtten. Deze klassieke getuige a décharge, tot redding der eer van het spiritisme op zettelijk uit Zurich overgekomen, is 59 jaar. en bekleedt al zeven jaar lang zijn hoog rechterlijk ambt. Venezuela. Generaal Matos, de leider der revo- lutionaue partij, heeft aan den vice- president. Ayala het volgende tele gram gezonden: Overwegende dat vrede en wel vaart in Venezuela onmogelijk zul len zijn, zoolang Gastro aanblijft, wil ik u, indien het Congres zijn af treden goedkeurt, beloven om al mijn invloed bij' de bevelhebbers der. revolutionaire troepen aan te wenden tot onverwijlde staking der vijande lijkheden." Maar aangezien het Congres on voorwaardelijk op Castro's hand schijnt te wezen, is eii geeai kans dat dit vermoedelijk niet belangelooze aanbod van generaal Matos veel zal uitwerken. China Frees voor Boksers. Uit vrees voor geheime agitatie der Boksers te Peking heeft prins Sueen verbod uitgevaardigd om voor de beelden der strijdgoden wierook te branden, hetgeen vóór de onlusten van 1900 een der voornaamste oefe ningen in den religieuzen ritus der Boksers was. Fransehen uit Tuhili berichten, dat de BokseSs in verschil lende hoofdplaatsen der provincie ongeregeldheden verwekten. Een of ficier en zeven soldaten moeten zui delijk \an Paolingfu door Boksers zijn gedood. Frankrijk liet, naar be weerd wordi. de Chineesche regee ring weien, dat indien de opstand in Kwangsi niet wordt ondferdrukt, Fransche ti oepen tot dit doel zouden worden gezonden. Aan hot Hof te Peking is men hierover lang niet op zijn ge:oak en men verwacht, de af zetting van den tegenwoordigen gou- vertreur van Kwangsi en van den daar bevel voerenden generaal en' versterking der vetgeeringstroepen. Van Fransche zij die wordt beweerd dat de opstandelingen wapens over Canton krijgen. Volgens een later bericht van de „Daily Mail'' zou echter de gouver neur va;: Kwangsi zelf aan Frank rijk om troepen uit Annam hebben gevraagd ter onderdrukking van den opstand. Heel' waarschijnlijk echter Hikt, dit wel niet. btadsnicU:Ws. Haarlem. 26 Maart 1903. bi ameu van Haarlemsche Goud- en Zilversmeden van 138218U7. Wij ontvingen een keurig boekje van de hand dés heeren E. Voet Jr., be vattende de namen van Haarlemsche goud- en zilversmeden, van 13821807, die der Deeken en Vinders van het gild. en zijn provisioneele commissa rissen. Het boekje besluit met een lijst van meesterteekens. In zijn voorwoord' zeef de schrij ver o. a,Omtrent de kunstvaardigheid) der oude Hollandsche goud- en zilver smeden. leggen de bewaard gebleven werkstukken meer dim voldoende ge tuigenis af. Met een enkele uitzondering is ech ter van de geschiedenis der makers niets bekend en zijn zelfs hunne na men vergeten. Deze lijst zal voor zoover het Haar lem betreft aan het laatste bezwaar ©enigszins tegemoet komen, en kan dezelve ook van dienst zijn bij het on derzoek naar de ver vaardigei's van oud Haarlemsch werk. Veelal toch bestaat 't meesterteeken uit de naamletters van den meester of is als het ware een sprekend wapen, zoo als uit de afgebeelde merken te zien is. Bond van Technici. In die bovenzaal van Café Brink maan werd) Woensdagavond, eene wei nig bezochte vergadering gehouden der afd. Haarlem van den Bond van Technici. Na een inleidend woord van den voorzitter, dien heer Jan Gerhardt, kreeg de spreker van den avond, de heer W. A. Becker, van Utrecht, het woord. De heer Becker zeide dat hij de uit- noodiging met genoegen had ontvan gen. niet zoozeer echter om een pro paganda-vergadering te houden ten einde de af deeling die zeer is achter uitgegaan sedert de datum van op richting 8 Mei 1900. weder in bloei te trachten te doen toenemen. Daarna zette spr. het doel en stre ven van den Bond uiteen, hetgeen in de statuten wordt uiteengezet. Het doel is langs wettigen weg de belangen der leden en van hun vak- genooten te bevorderen. Leden zijn werktuigkundigen, opzichters, ambte naren enz. Politiek en godsdienst moeten buiten den Bond gehouden worden, maar steeds moeten de maat schappelijke en intellectueele belangen der leden behartigd worden. Dit moet o. a. geschied-en door het houden van vergaderingen, waarin technische onderwerpen worden be handeld. het bezichtigen van fabrie ken en nieuwe gebouwen, het houden van kunstbeschouwingen, hetgeen zeer leerrijk is waardoor men elkander beter leert kennen en waardeeren, enz. Andere af deelingen handelen reeds in dezen geest. Voorts ijvert de Bond voor tech nisch onderwijs en is zijn doel om de leden door het goedkoop aanbieden van technische werken en een tech nisch vakblad in de gelegenheid te stellen zich te ontwikkelen. Een ander middel om de stoffelijke belangen te behartigen is het in stellen van verschillende inrichtingen, b.v van een informatie-bureau, dat Vootr belangstellenden zeer nuttig werkt. De afd. Amsterdam' heeft in dertijd zelfs een voorschotfonds opge richt voor leden die buiten betrekking waren. Dit getuigt van haar kracht. Voorts zou er een ondersteunings fonds bij overlijden kunnen worden opgericht. Doch dit is nog niet tot stand gebracht, wellicht omdat men- dacht dat de Bond geen lang leven zou hebben. Maar toch is het noodzakelijk het nog eens te berde te brengen. Er zijn dus nog intellectueele. fi nancieels en technische onderwerpen genoeg om daarover van gedachten te wisselen:. Maar in de allereerste plaats is een krachtige Bond met een groot aantal leden daarvoor noodig. Nu stelt de Bond zich ten doel ge gevens te verzamelen omtrent finan- eieele en maatschappelijke toestanden der leden, ten einde on verbetering- te kunnen aandringen. Waar de Bond dus alles in het werk stelt om de belangen der leden te be hartigen daar durft spr. alle aanwe zigen toeroepen: Laat uw lauwheid varen, spring op de den bres en laat de afd. Haarlem, die 3 jaar geleden i met zooveel enthousiasme werd opge richt. niet ten onder gaan, maar spoe dig weder in bloei toenemen." Daar toe wekte spr. alle leden op, en alle uiet-leden tot spoedige aansluiting bij den Bond. Opgemerkt werd: nog dat de leden niet door puur egoïsme lid moeten worden, maar wel om samen te wer ken voor het goede doel van den Bond. (Applaus). De voorzitter deelde daarop nog mede wat de afd. Haarlem reeds ge daan had en wees op de vele excur sies naar de Werf Conrad, de Cenlrale der E. N. E. T., naar de Centrale der II. IJ. S. M.. naar de Ned. Fabriek van Stoomwerktuigen te Amsterdam, naar de werken van IJmui den en naar de lichtfabrieken te Haarlem. Aangevraagd zijn nog excursies naar de rijtuigfabriek d'er firma Bey- nes naar het pompstation Leiduin en naai' de suikerfabriek te Halfweg. Het arbeidsveld voor Haarlem is dus nog groot genoeg. Verschillende lezingen zijn reeds gehouden en ver scheidene van zeer verschillenden aard staan nog op het programma. De afd. Haarlem zal nog genoeg te doen vinden en ook doen; maar daar voor moet het ledental zeer groot ziin, opdat met succes een spreker kan wor den uitgenoodagd. Dat er weinig animo is bij de vak. genooten, blijkt wel hieruit, dat van do 20(J uitnoodigingeoi door slechts een 15-tal is voldaan. Krachtig wekte spr. dan ook de aanwezige technici tot aansluiting bij den Bond op. Hierna hadden besprekingen van meer huishoudeJijken- aard plaats. Na sluiting der vergadering traden eenige der aanwezigen als lid toe. Dading. In de Raadszitting van 4 Dec. lüül besloot de Raad B. en W. te machtigen een dading aan tegaan niet de eigenaren van de perceelen aan de Kouden Horn, die beweerden eigendomsrecht te kunnen laten gel den op de er voor gelegen walgron- den. Aan hen, die dat eigendoms recht konden betvijzen, zou worden gegeven f2.50 per Mr., aan de an deren f 1.25. Het geheel was 8000 Mr. groot. Daar niet alle eigenaren daartoe zoo maar bereid werden gevonden, kostte het den heer W. Stolp, lid van den Raad. die door B. en W. met de onderhandelingen werd belast, veel moeite, de overeenkoptsten tot stand te brengén, doch naar men verneemt, is hij daarmede nu gereed tot op drie eigenaren na, d'ïe echter nog slechts geringe bezwaren laten gelden. Het Bloemist- en Tuinbo uw Gilde St. Elizabeth, onderafd. van den R. K. Volksbond afd. Haarlem, heeft op zijn vergadering met alge- meëne stemmen als werklieden-can- didaten voor de Kamer van Arbeid in het Bloejnbollenbedrijf gesteld F. Gooseling Sr., J. Janzen en A. J. Vis- sar. Uit de Omstreken. tieune broek. Daartoe 'in staat gesteld door vrij willige bijdragen van eenige particu lieren, woonden de Kinderen dezer gemeente op het Schoolplein een kin dervoorstelling bij. gegeven door een goochelaar en acrobaat. Ze amu seerden zich kostelijk en geno.ten vol op van de vertooning. Het huis van J. v. d, Werff dat gisteren in veiling is geweest, werd opgehouden voor de som van f4500. terwijl de arbeiderswoningen in de Schoollaan zijn verkocht voor" f3475 aan Nelissen te Hillegom. Binnenland. De Arbeidswet. „Het Volk" geeft nu het slot van de concept-Arbeidswet van dr. Kuyper. Arbeidsduur voor mannen. Een maximum arbeidsdag van elf uren wordt voorgesteld voor mannen, die 1. tusschen acht uur des namiddags en 6 uur des voormiddags meer dan 2 uur werkzaam zijn in eene fabriek of werkplaats. 2. werkzaam zijn in bij algemee nen maatregel van bestuur aan te wijzen fabrieken en werkplaatsen of gedeelten daarvan, waar de mannen blootgesteld zijn aan schadelijke in vloeden, doordat/: a. de arbeid langdurig staan of buKken of een andere groote inspan ning vordert; b. giftige stoffen ontstaan of wor den bereid of verwerkt, of de arbei ders op andere wijze aan gevaar voor vergiftiging blootstaan c. schadelijke dampen bestaan d. de dampkringslucht kan veront reinigd worden door stof e. het bedrijf een hooge tempera tuur vereischt of veroorzaakt f. de arbeid in een koud of vochtig werklokaal wordt verricht. In deze fabrieken moet de arbeid minstens 8 achtereenvolgende uren stilstaan, tusschen 8 nm. en 6 uur v.m.. en wordt dus de nachtarbeid verboden, tenzij en voorzoover de geregelde gang der productie het ver richten van arbeid noodzakelijk maakt" (Art. 268.) Bij algemeenen maatre gel van bestuur wordt bepaald in hoe verre, en voor welke fabrieken dit het geval is. (Art. 269.) De mannen, die nachtarbeid verrichten, moeten iedere 14 dagen tenminste 8 rusttij den hebben, ieder van tenminste 8 achtereenvolgende uren tusschen. 8 uur nm. en 6 uur vm. (Art. 270.) In bijzondere omstandigheden en alleen1 voor een bepaalden tijd kan de minis ter vergunning verleenen om arbeid te verrichten in de verboden uren, welke voor den geregelden gang der productie noodzakelijk is (Art. 272.) Afschaffing van nachtarbeid voor bakkers. Voor jongens in brood-, be schuit- _en koekbakuerijen bepaalt art. 215 De arbeid van een jongen boven de 14 jaar mag ten hoogste tweemaal per week, maar- niet meer dan zestigmaal in een kalenderjaar, aanvangen te 4 uur des voormiddags, onder voorwaarde, dat de werktijd niet langer 'is dan 10 uur. en na iedere vijf uur werk hem tenminste een half uur rust wordt toegekend. Voor mannen in een broodbakkerij stelt art. 256 den aanvangstijd op 5 uur 's morgens op zijn vroegst. Ge oorloofd is een werktijd van 11 uur. Hoogstens tweemaal per week, maar niet meer dan zestigmaal in een jaar. mag de werktijd 13^ uur zijn. in dien hij op andere dagen niet meer dan 10J- is, of 16 uur, indien hij op andere dagen niet meer dan 10 is. Die lange dagen mogen op zijn vroegst 's nachts te 2 uur beginnen. De acht-, negen-, tien- of elfurige werkdag kan in bijzondere omstan digheden bij schriftelijke vergunning^ worden verlengd gedurende de eer ste 3 jaren met 3. gedurende de daar opvolgende 2 jaar met 2, later met niet meer dan uur. (Art. 262 en 263). In een spoedeischend geval kan de oudememer den acht-, negen* of tien- urigen werkdag voor éen etmaal met 2 uren verlengen (Art. 264.) Voor de spoorwegen en voor de spoorwegen met beperkte snelheid (stoomtrams en locaalspoorwegen), zijn de bekende regelingen gemaakt, die buiten deze wet vallen. Voor de overige openbare middelen van ver voer wordt een commisslie gevormd, die den minister over de dienstrege ling moet aclviseeren. (Art. 287.) Vóór cle goedkeuring der dienstregeling door! den ministeh* mag het bedrijf niet in werking treden. (Art. 281). De dienstregeling moet z'ïch uitstrek ken over alle personen, die in dienst van de onderneming werkzaam zijn ten behoeve van het openbaar middel van vervoer. (Art. 282.) Bestaande ondernemingen moeten binnen twee maanden na het in werking treden dei- wet hun dienstregeling inzenden (Art. 286.) Zondagsrust. In een inrichting, waarin een tak van fabrieks- of handwerksnijverheid wordt uitgeoefend, mag op Zondag geen arbeid worden verricht. (Art. 297). Behoort een arbeider tot een kerkgenootschap, dat rustdag houdt op een anderen dag d'an Zondag, dan kan hij van den ondernemer verlan gen, dat deze hem dien dag in plaats van den Zondag als rustdag geeft. (Art. 29S). Herstel of reiniging van een stoomketel" mag op Zondag alleen geschieden door een jongen, na be- Komen vergunning (Art. 299.) Bij algemeenen maatregel van be stuur wordt de Zondagsrust voor mannen opgeheven voor een bepaal den arbeid, in bepaalde fabrieken en werkplaatsen, met inachtneming van te stellen voorwaarden (Art. 302). Ook kan in noodzakelijke gevallen voor Zondagsavbeid voor mannen vergun ning worden verleend. Vrouwen en mannen mogen op Zondag werken in een botermakerij en in een kaasmakerij. De arbeid, dan verricht, mag alleen de noodza kelijke arbeid vani het bedrijf zijn; de vrouw moet dezelfde zijn, die ook in de week dezen arbeid verricht en zij mag in een botermakerij op Zon- dag slechts werken van 5 tot 8 uur v.m., !s zomers ook van 4 tot 6i nm..' in een kaasmakerij van 8 tot ll)f uur v.m. en van 1 tot 2& u nm. De vrouw d'ïe boter maakt, mag geen kaas ma ken en omgekeerd. (Art 300 en 301). De instelling der arbeidsinspectie wordt geheel uit de wet teruggeno men het aantal inspecteurs wordt on beslist gelatende geheel© regeling wordt aan den minister overgelaten, die alleen verplicht is binnen 4 jaar een ontwerp in te dienen, dat den werkkring en de bevoegdheden der inspecteurs regelt. Ziedaar de voornaamste bepalingen van dr. Kuyper's arbeidswet. De re geling van het leerlingwezen, en de verschillende ondèrdeelen der wet zul len wij afzonderlijk behandelen; thans rest ons nog een vergissing te herstellen', in het eerst artikel be gaan de bouwwerken van eenigen omvang zullen onder de wet blijven vallen, gelijk zij reeds onder de be staande wet vallen. De wetsontwerpen. Het Comité van Verweer had: giste renavond in Plancius en Bellevue te Amsterdam vergaderingen belegd ter bespreking van de interpellaties in zake de stakingswetsontwerpen in rle Tweede Kamer. In de eejrste zaal, dte go/ed half gevuld' was, werd het woordi gevoerd door den heer Hugenholtz, die de houding der soci alistische Kamerfractie verdedigde, op gronden in haar pers reeds in den breed© ontwikkeld, en door den voor zitter van het Nationaal! Artoeids- Secretariaat, Ammerlaan. De bijeenkomst in Bellevue was vrij goed bezet. Hifer werd gesproken door de" heeren Troelstra en van Er- kei, die evenmin nieuw© gezichtspun ten openden. Deze vergadering was in zoo vei're belangrijk, dat door den he©r Goubits, een der redactieleden, van De Vrije Socialist, den heer Troelsbra verweten werd dat mj uit de beweging politieke munt voor zijn partij poogde te slaan; dat hij de ar beiders had gekleineerd door in de Kamer te verklaren, dat zij niet vrij waren geweest van overdrijving en dat hij in artikelen in Het Volk de anarchisten had gegriefd door zijn stelling, dat reactie anarchie ver wekt en door de ontwikkeling van dit denkbeeld. De debater had een deel der vergadering op zijn hand. die, toen de heer Troelstra repliceerde, eh zeide, dat wat hem verweten werd onjuist is en dat hij de arbeiders zaak steeds eerlijk en naar geweten diende, min of meer onrustig werd. Nog zij vermeld, dat een kort woord werd gesproken door den ont slagen conducteur dar H. IJ. S. M,, Lentz, die omtrent zijn ontslag en de behandeling van enkelen zijner collega's zijn beklag deed. Onderofficieren dier marine en in fante.'ie voorkwamen dat militairen de vergaderingen zouden bijwonen. Spoor wogporsoueel. Ook bij de S. S. heeft de A. S. D. vereeniging van spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" een onderhoud ge vraagd ter bespreking van de wen- schen van het personeel omtrent lots verbetering. Men meldt uit Utrecht: In eene Woensdagavond gehouden algemeens leden-vergadering van den Utrechtschen Bestuurdersboad werd de typografische vereeniging Nut en Genoegen alhier, wegens hare hou ding in zake de actie tegen de door de regeering ingediende wetsontwerpen, met algemeen© •stemmen' als organisa tie van den Bestuurdersbond ge royeerd. Eveneens werd niet algemee- ne besloten de uitgesloten stoelenma kers van de firma Ter Linden alhier, moreel en financieel te steunen. Door verschillende organisaties werden tot dat doel belangrijke bijdragen toege zegd. Het grootste gedeelte van de werk lieden van de werkplaatsen der Staats spoor té Tilburg heeft verhooging van loon gekregen. (N. C.) Uit een mededeeling in Het Anker, het orgaan van den Marine-matrozen- bond, blijkt, dat in de laatste dagen 4 personen ontslagen zijn uit den ina- i rine-diensu en dat 11 personen zijn ge straft. Under ueze laatsten zijn 3 hoofdbestuursleden ,die verantwoor delijk gesteld waren voor een artikel in genoemd blad. Ubtevrtütthlitid. Men meldt aan de „M. C." uit Ber- gen-op-Zoom: De geest onder het garnizoen alhier is zeer slecht, wijl de manschappen ge prikkeld en ontevreden zijn over die langdurige opkomst. Zondagmorgen werd in het geheim een soort meeting gehouden midden in de bosschen; op alle toegangswegen waren wachten geplaatst om niet te worden overrompeld. Twee onderofticieren, die daar toe vallig wandelden, bemerkten ineens, dat er alarm gemaakt werd door hier en daar geposteerde soldaten. Doorioopende, stuitten zij ineens op een vijfhonderd soldaten, die, gewaar schuwd, heel onschuldig deden en beweerden, toevallig daar te zijn. Dienzelfden avond was er rumoer op straat en den volgenden avond evenzoo, echter niet ernstig. Ingevolge Zondagavond ontvangen bevelen uu Den Haag. gaat heden het 5e en de helft van het 3e bataljon met de oversten Van den Hof en Ten Raa naar Nieuwer sluis; juist de helft vair het garnizoen. Hier blijven het le en de helft van het 3e bataljon. Het doel van de ver plaatsing is een kleiner aantal solda ten opeengehoopt te krijgen, zoodat de 'gisting minder erg zal worden en je organisatie gebroken. Ofschoon voortdurend van een slech ten geest blijkt en lijdelijk verzet wordt gepleegd, verwacht men geen ernstige rebellie of openlijk verzet. Af en toe zijn er. die in de kaars vliegen. Zelfs gegradueerden beleedigden plotseling hoogeren. Ernstige ongeregeldheden worden niet verwacht, vooral niet nu het gar nizoen wordt gesplitst. Yoor den krijgsraad. De onderwijzer-korporaal bij het reservekader li., te den Helder, die zich in uniform schuldig maakte aan j het verspreiden van manifesten on der militairen, is naar den krijgsraad te Haarlem verwezen en onder mili tair geleide daarheen overgebracht. Een boer, een fiets en 5 cents. Men meldt uit Sneek: Te Sneek raakte Dinsdagmiddag oen rijke boer' met zijn fiets te wa ter. Terstond waren rappe handen aanwezig, om man en tweewielet op het droge te helpen. De landbouwer was nog flink bij zijn stukken, de fiets mankeerde niets. Onze boer stond op heit punt zijn weg te vervolgen, toen de porte- monnaie voor den dag kwam met de woorden: „nou. dat maatte jimme mar parte, hear, dat is for jimme moeitteendie: hoofdman van de redders kreeg. 5 centen. Conferentie. De vrije socialisten en anarchisten in Nederland zullen eene nationale conferentie houden gedurende de Paaschdagen, 12 en 13 April te Utrecht. Op die conferentie zullen voorna melijk vragen, de propaganda be treffende ter sprake komen. Het aantal groepen, dat tijdens de vorige conferentie 28 bedroeg, is thans geklommen tot 51. Brand. Te Standdaarbuiten (N.-Br.) is gis teren brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer Van Meer. In een ommezien namen de vlammen in hevigheid toe en spoedig was alles een vuurpoel; aan redden viel niet te denken. Twee paarden, acht koeien, en zes varkens zijn in de vlammen omgekomen. Ook de belendende verf- fabriek van C. Vos stond weldra in brand. De vele oliën en verfwaren, aldaar aanwezig, wailen oorzaak dat ook de/ schoenfabriek van de wed. Van Son werd aangetast, zoodat weldra alles een vuurzee geleek. Van de inboedels is niets gered kunnen wordhn; cle drie gebouwen zijn tot den grond' afgebrand. De schade, die nog niet bekend is. zal vele duizen den bedragen, doch wordt door assu rantie gedekt. Kroger en Steyn. Uit Montreux wordt aan het Berl. Tageblatt geseind dat de beide oud presidenten Kruger en Steyn ernstig ziek liggen. Des heeren Steyn's le dematen zijn wederom verlamd. Plot seling. tijdens een wandeling, zakte hij in elkaar. De doktoren hopen echter, dat hij in een week weer zal kunnen loopen. Dinsdag kwam in San Remo het bericht dat de heer Kruger vrij ernstig ongesteld was. Het Berl. Tagebl. meldt v'erder, dat de heer Steyn van plan is, in het na jaar verlof te vragen aan de Britsche Regeering om terug te mogen keeren naar Zuid-Afrika. In tegenspraak met wat de corres pondent van de Morning Leader te Nice meldt, is, dat Paul Kruger zeer gezond is, zich uitstekend gevoelt en van plan is eind April naar Nederland terug te keeren. De villa in Menton© is weer inge huurd voor den volgenden winter. INGEZONDEN MKnkliEK- ding ion 30 can tg per regel Yoor moeilijke spijsvertering. Wacht ii voor de ongemakken na het et e rij maagzuur ol maag- zwaartendeze kleine ongemakken zijn de voorloope»s en worden, indien men er zich niet voor ia achtiieenri, de oorzaken der slechte spijsvertering. 11' t is zoo gemakkelijk er zich van Ie bevrijden met «enige Pas tilles Yicby-Etat, dit heerlijk bon- non, dat spijseer terend is gemaakt, dank hei natuur! ,1< zout van Vicby, of zout van Vlcliy-Ktat dat hij beval. Maar v-rwisselt ze niet met de Vicby Pastilles uit den handel en eischt steeds de Pas tilles verkocht in metalen verze gelde doozen en voorzien van de woorden: Vichy-Etat. Ofss-hoon «ie fijn ste in dualiteit Is niets ftiuirfter «lasi «Ie gewone soorten. Leger en Vloot.. De luitenant ter zee lste klasse P. J. Serlé, geplaatst in de rol van Ur. Ms. wachtschip te Hellevootsluts en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot Braga. wordt met. 31 dezer eervol van dit bevel ontheven, overge plaatst in de rol van Ilr. Ms. kanonneerboot Wodau. Met dienzelfden datum wordt de lui tenant ter zee 2de klasso A. Vos, dieoeude aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, gedetacheerd aan boord van Hr. Ars. kanon neerboot Wodan. terwijl met 4 April aan boord van laatstgenoemd wachtschip wordt geplaatst de luitenant ter zee 2de klasse H. Bisschop van Tuin. De luitenants ter zee 2de klasse jhr. E. B. -T. Elias, J. T. Schreven en J. A. Wichers Koeth worden met l April respectievelijk ge- detacheerd bij ae Kweekschool voor zeevaart te Leiden en geplaatst aan boord van Hr. Ms wachtschip te Amsterdam en pantserdek- schip Koningin Wilhelmina der Nederlanden. De luitenant ter zee 2de klasse bij de Ko ninklijke Nederlandsclie Marine-reserve J Veenhovcn en de buitengewone adelborst dier reserve R. Borst worden met 1 April ge plaatst aan boord van Hr. Ms. instructie- schip Gier. De luitenant ter zee 2de klasse J. P. Mul ler, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. De .adelborst lste klasse H. F. R. Snoek, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld.- De Vereeniging ter beoefening van de krijgs wetenschap houdt een vergadering op Don derdag 2 April, te Utrecht. De agenda vermeldt: Discussie over het door den officier van gezondheid le klasse dr. D. Romeijn, in de Vie aflevering van het orgaan behandelde onderwerp: De toepassing van de Conventie van Genève in den Zuid- Af rikaanschen oorlog en eenige noodzake lijke wijzigingen en aanvullingen In die Con ventie. Inleider: de heer A. A. J. Quanjer. dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse! .De luit, ler zee le kl. J. S. A. Kroon, op heden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip Neptunus, komt te Willems oord in station. De luit. ter zee 2e kl. w. F. van Erp Taal man Kip, op heden geplaatst aan boord van Hr. Ms. korvet Sommelsdijk, komt te Hellc- voetsluis in station. Tot bet volgen van een schietcursus zullen l Mei een aantal onderofficieren van het korps genietroepen aan de normaal-schiet school te 's-Gravenhage worden gedetacheerd. Land- en Tuinbouw Men schrijft aan de „Tel.": In het zuid-oosten van Friesland, met veel zand- en veengrond, met heide en zooge naamde maden, met dalgronden en uitge- veende plassen enz., vindt natuurlijk de Ileide-Maatschappij een schoon terrein ter be werking. Maar, zooals het meer gaat, eerst wilden de boeren er niet best aan. Het nieuwe heeft vaak nog iets vooringe nomens bij velen, doch toen de resultaten bleken van de proeven, op advies en aanwij zing der Heide-Maatschappij genomen, ver anderde dit snel. Nu de Maatschappij eeu vasten opzichter voor deze streken aanstelde, ging het nog beter; deze ambtenaar komt in loco onder zoek Instellen, geeft de behandeling van de verschillende soorten grond aan. zoowel wat de bewerking als de bemesting aangaat, en menig mooi stukje greide of bouw is het sprekende bewijs van het gelukken der proe ven, welke steeds op grooter schaal worden voortgezet. De keuterboer en arbeider zien dit resul taat. kijken toe, hoe de gronden behandeld worden, om op bescheiden schaal hetzelfde te doen. Vroeger wilde een arbeider van kunstmest niets weten; nu gebruikt bij verschillende soorten en weet hij in betrekkelijk korten tijd den dalgrond te maken tot eene grond soort, die van stonde af aan blijk, geeft flink productievermogen te bezitten. Op deze wijze kan de Ned. Heide-Maat schappij daar reeds bogen op de belangstel ling van de zijde der land-eigenaren, kleine boeren en veldarbeiders. Letteren en Kunst. Te 's-Gravenhage is overleden de bekende schilder J. H. Weissenbruch. nij zou den 19en Juni a.s. 79 Jaar oud geworden zijn. De heer H. L. Berckenhoff verhaalt van hem o.a.: „Evenals velen zijner tijdgenooten is hij in de leer geweest bij den ouden Bart van Hove, onder wiens toezicht hij evenals Bosboom doeken heeft helpen schilderen voor den Iïaagschen schouwburg, waaraan Van Hove als decoratieschilder verbonden was. De verzoeking om zich later onder de leiding te stellen van den toen zeer gerenom- meerden Schelfhout, die met Weissenbruch's werk zich Ingenomen verklaarde, heeft hij weten te weerstaan, vooral ook op raad van Bosboom, die hem voorhield „uit zijn eigen lens te blijven zien en alleen de Natuur als leermeesteres te erkennen". Zijn eerste sue-' ces van beteekenis behaalde hij met een groot landschap, dat ter tentoonstelling te "s- Hage in 1849, voor de „kapitale" som van f 250, werd aangekocht door Teylers museum te Haarlem. De wil om zichzelf te zijn, heeft Weissen bruch niet ontbroken. Zoodra hij getoond had en voor zichzelf tot het besef was ge komen, het handwerk onder de knie te heb ben, liet hij zich gaan. Weer of geen weer, altijd den boer op, nu op Dekkersduin als eeu zandkouijn zijn gading zoekende, dan in de polders door het drassig land bagge rende, in een schuit door de plassen varende of te Scheveningen langs het strand tegen den wind instormende, overal het rusteloos spel van licht en lucht en hunne wisselwer king op de aarde bestudeerende, heeft hij zijn eigen natuur met die daarbuiten zoozeer weten te vereenzelvigen, dat hij zijn impres sies met vlotte hand op het doek wist te wer pen of met natgedrenkt penseel over liet pa pier te doen vloeien." De heer Berckenhoff eindigt dan met deze appreciatie; „Geen onzer kunstenaars, die het karakter der waterverf teekening zóó zuiver heeft weten te bewaren als Weissenbruch. Zijn aquarel len bezitten in hooge mate het doorschijnen de. on vloeiende, dat met de materie waar mede zij behandeld zijnv zoozeer in overeen stemming is. In 1S99 werd in de kunstzaal der firma Frans Buffa en Zonen te Amster dam eene tentoonstelling gehouden van zijn werken en de verscheidenheid, die men daar in zijn oeuvre bewonderen mocht, was als een revelatie: strandjes met fijn blauwe lucht, die zich sterk in het water spiegelt; dorpsge- zichtoo met eeu tintelend lichteffect op het kerkdak; boerenlmizlngen aan een vaart met hoornen, in een van nat glanzend sober kleu- ren-gamma: sappig groene weiden, waarin koelen grazen, met felle lichtjes op de ruige ruggen; binnenhuisjes, waarin het licht op ongezochte wijs naar binnen vloeit. Een gaarne door hem behandeld motief is de sta tig in het blauw drijvende blanke wolk, waarlangs het licht naar den horizon schiet terwijl de voorgrond in toon gehouden blijft. Groot vooral toont de schilder zich in zijn hoog gekoepelde regen-zwangere luchten, met wild jagende wolken of in de breed uitgespannen hemels, waaruit na den regenval, het licht zijn zilveren schijnsel op de aarde werpt en de nog dampige atmos feer doet stralen van diamantenschitterlng". De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdagochtend 11 uur van uit het sterfhuis te 's-Gravenhage uaar de algemeene begraaf plaats. Coinédïe Frangaïsp. De Franschen hebben Woensdagavond te Amsterdam een onverdeeld succes behaald met hun „galavoorstelling" van „Androma- que". Want aldus de correspondent der „N. R. Ct." het was een hoogiijdsavond voor de kunst. Het slanke lichaam in het zwarte 1 weduwenkleed gehuld, de dichte sluier met een diadeem van groen in het kapsel vast- gestoken en breed afhangende langs de mar- merbleeke armen, het fijn besneden matwlt gelaat, door het donkere haar omlijst, zoo stond zij voor ons; de beroofde vrouw, een beeld van Koninklijke hoogheid, ook waar zij in haar smart zich verdeemoedigt voor den man, die het lot in handen heeft van liaarzelve en haar kind. Mevrouw Segond— Weber speelt de Andromaque anders dan Sa- rail Bernhardt, die het klassieke wringt in de bochten van den hartstocht; zij legt in de rol ook niet de fijne schakeering van co- qnetterie, waarmede Sarah zoekt aannemelijk tc maken, dat Pyrrhus meer dan 12 maanden lang zich laat afwijzen en toch telkens op nieuw zijn min geprikkeld voelt. Maar er ls groote noblesse in haar opvatting, en haar standen, haar gebaren, de wijze waarop zij met haar sluier werkt, zijn openbaringen van ongezochte en verheven schoonheid. Bij den uitgever w. L. Brusse te Rotter dam zal de volgende week een brochure ver schijnen getiteld „De Menschenliefde ln de werken van Zola", door Johan de Meester. De uitgave bevat een Zola-figuur van steln- len en geschiedt ten voordeele van het fonds voor het Monument. Kerk en Schooi. Naar wij vernemen, zullen er pogingen worden aangewend om te komen tot de op richting van een predikanten-geheel-onthou- dersvercemgïng. Blijkens een ingesteld on derzoek zijn een kleine 200 Ned. Herv. pre dikanten geheel-onthouders. (N. R. Ct.) Faillissementen. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 17 Maart. A. C. A. van der Crab, aldaar, Rechter-comiuissans; jhr. mr. R. O. van Holthe tot Echten. Amsterdam, 23 Maart. H. A. Warning, win kelier in chocolade, enz., aldaar. Rechter commissaris: mr. P. J. Bijleveld. Geëindigd: W. C. Schoonenburg; G. C. L. G. Jeurgens, koopman, ie 's-Gravenhage, Stoom vaarlberichten. liet stoomschip Solo, van Java naar Rotter dam, arriveerde 25 Maart te Suez. liet stoomschip De Ecrens (Kon. Paltet- vaart Mij van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Maart te Perim. liet stoomschip Gedé, van Java naar Rot terdam, vertrok 25 Maart van Perim. Het stoomschip Ardjoeno, van Rotterdam naar Java, passeerde 25 Maart Ouessant. Het stoomschip Oengaran vertrok 25 Maart van Batavia naar Rotterdam. Het dubbelschroefstoomschip Noordam, van de Holland—Amerika Lijn, arriveerde 25 Maart des voormiddags van Rotterdam te Newyork. Het dubbelschroefstoomschip Rijndam, van de Holland—Amerika Lijn, vertrok 25 Maart van Newyork naar Rotterdam, met. 4498 vn. margarine en 50 vn. reuzel. Rechtzaken. Opruiing. De dagvaarding tegen den heer A C. Wessels is opnieuw uitgebracht. Hij zal zich op 7 April dies namid dags te 1 uu,n voor dezelfde feiten .opnemen van een opruiend artikel in ,,De Propagandist") te verant woorden hebben voor de 4e kamer der Rechtbank alhier. De dubbele moord in de Czaar Peterstraat. (Vervolg van den eersten dag). De beklaagde Wolf wordt verder door het O. M. ondervraagd omtrent een koubeiteltje, diat gevonden is op een stoel in hef, kroegje van vrouw Verhoef. In de instructie is aan Wolf een kistje met gereedschap vertoond en is hem gezegd, diat dat kistje in zijn huis gevonden was en is hem gevraagd of bij erkende, dat die voorwerpen zijn eigendom waren. Hij moet toen be vestigend geantwoord hebben. Boven op het gereedschap lag het koubeitel tje, dat bij vrouw Verhoef gevonden is. Later heeft Wolf gezegd, dat hij direct zag, dat liet beiteltje er boven op gelegd was en ook nu ter terecht zitting houdt hij vol. dat hij het bei teltje niet kent. Als vrouw Verhoef zegt, dat zij het beiteltje gevonden heeft, roept Wolf uit: O, o wat is die vrouw goed In gelicht, maar 't kómt uit. uitkomen doet 'tl"- Gehoord zal nu worden Leendert van 't Veld, gedetineerd wegens in braak in. een villa aan 't Ministerpark te Hilversum.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2