NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OniLtreken. Liefde en Haat. .(aarf>an& Zalerdag 28 Maart 19J3 No. 6057 HAARLEM'S DAGBLAD Atoonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zaider Baltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën ess. Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad vorsohljnt dagelijksbehalve op Zon- on Foostdagon. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 28 Maart bevat 0. a Het Bloemenmedium, Nog eens de Humberts, Het Blauwe Kruis, Ontevreden miliciens, Comité van Verdedigiug. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen ge noodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnummer. die des Zaterdagsmor gens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is inzending op Vrijdagavond noodig, uit gezonderd kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Hst Blauwe Kruis. Wij ontvangen een circulaire van eem Haagsch comité van dames en heeren, onder voorzitterschap van den heer Louis A. de Vries, waarbij uit- genoodigd wordt tot deelneming aan een fancy fair, waai-van de opbrengst strekken zal ten voordeele van een nieuw op te richten vereeniging .,Ilet Blauwe Kruis", die zich ten doel stelt voorkoming en bestrijding van ver- waarloozing en mishandeling van kin deren en bestrijding van onzedelijk heid onder iederen vorm. Gaat hef den lezer zooals ons, dan zal hij "-ezucht hebben: alweer een nieuwe vereeniging!" En de heer De Vries heeft dat gevoeld. In zijn cir culaire zegt hij. dat aansluiting bij bestaande vereenigingen niet mogelijk was. omdat het plan te verschillend en te breed was opgezet. Is dlit juist? We kunnen het beoordeelen door na te gaan; met welke middelen de ver eeniging haar doel bereiken wil. Plet zijn er vijf. Ie. Eén (later zoo noodig meer, en in verschillende gemeenten) tehuis, dag en nacht openstaande, voor gra tis opnarne van verlaten, mishandel de of verwaarloosde kindeTen. 2e. Het openstellen in verschillende wijken der stad van lokalen waar de jongelieden den avond gezellig onder toezicht kunnen doorbrengen. 3e. Het weren van zedebedervende lectuur, platen, enz. 4e. Het verspreiden van geschriften. 5e. Het houden van openbare ver gaderingen. - f Eerst het Tehuis. Is zooiets moge lijk (en noodig) in andere gemeenten dan Amsterdam en Rotterdam, waar o. a. het Leger des Heils zijn shelters heeft. En logpen in den Haag verla ten, mishandelde of Verwaarloosde kinrip.rp.Ti 's nachts over straat? In Haarlem zijn we zoover nog niet en ons Burgerlijk Armbestuur zorgt voor de veriaten kinderen. Heeft men in den Haag nog geen lokalen, waar jongelieden den avond kunnen doorbrengen? Wij in Haarlem weL Hoe wil men zedebedervende lectuur weren? Dat kan alleen een wet, die er al is, maar niet streng wordt toe gepast. Worden er nog geen geschriften tegen kindermishandeling en onzede lijkheid verspreid? Worden daar over nog geen vergaderingen gehou den? Ons dunkt van ja. Naar ons oordeel is de oprichting van het Blauwe Kruis dan ook niet noodig en daardoor ongewenscht. Plet eeuwig versnipperen van krachten, niet het minst op philaptropisch ge bied, geeft het leven aan tal van zie kelijke en zwakkelijke, vereenigingen. die alleen azen op leden en donateurs en toch elk voor zich te weinig steun hebben om eens iets flinks tot stand te brengen. Wij voor ons meenen dan ook, dat de heer De Vries en zijn mede-onder- 'teekenaars en -onderteekenaressen, aan de bestrijding van de. zedelijkheid en aan de belangen van 't verwaar loosde kind grooter dienst zouden be wijzen, wanneer zij hunne krachten schonken aan bestaande vereenigingen en d'aartoe meteen vrienden, kennis sen en familieleden trachtten te ani- mieeren. Ontevreden miliciens. De Regeering heeft dus thans een wetsontwerp ingediend om de lichtin gen 1900 en 1901 onder de wapenen te houden, zoolang Wij zulks raadzaam oordeelen". Dit wetsontwerp lijkt ons, in verhand met verschillende berichten dat er on der de miliciens ernstige ontvreden- heidi heerscht, van groot gewicht. Want zoowel op groote als in kleine plaatsen schijnt onder de opgeroepe nen een prikkelbaarheid) te bestaan, die zijn oorzaak vindt in het lange in dienst boude® der miliciens. Plet N. v. N. meldt nu weer: Een zeer ontevreden geest heerscht in de laatste dagen onder de miliciens van die lichtingen 1900 en 1901 te Am sterdam in garnizoen. Toen zij de vorige week begrepen, dat de t'ijdnog niet daar was, dat zij in het genot van onbepaald verlof zou den worden gesteld, is men begonnen met verschillende personen aan te zoeken om voor een vergadering van miliciens het woord te voeren en den toestand te bespreken. In mr. P. J. Troelstra vonden zij een spreker en Zondag is in het ge bouw van dien A. N. D. B. eene ver gadering gehouden, die door ongeveer veertig militairen werd bezocht. Dit is inlusschen zoo geheim: gegaan, dat geen der militaire autoriteiten iets van deze bijeenkomst heeft geweten. Zondagnacht om 12 uur is op een der compagniezalen een bijeenkomst gehouden, doch wat daar besproken is. is niet bekend geworden. Wel is door een der onderofficieren ontdekt, dat deze bijeenkomst werd gehouden, doch hij heeft deze niet belet, en den volgenden morgen van de zaak mede- deeling gedaan aan zijn superieuren. Zoodra nu de kolonel-commandant van het 7e regiment infanterie hier mede in kennis was gesteld, heeft hij de nooddge bevelen gegeven om des nachts de verschillende chambree's door onderofficieren te laten bewa ken en is een commissie benoemd, be staande uif een hoofdofficier en twee kapiteins, die verschillende militairen ion. verhoor heeft genomen. Naar men verneemt, moet de geest van ontevredenheid onder een groot deel der militairen zoo groot. zijn. dat er gesproken wordt over overtreding der disciplinaire bepalingen, zelfs over dienstweigering. Maar of dit, met het oog op de zeer ernstige straffen, die hier op staan, inderdaad bedoeld is, betwijfelen onze zegslieden. Naar men verneemt, hebben, on danks de bewaking der chambree's, Dinsdagavond' nog verschillende be sprekingen van miliciens bij kaars licht kunnen plaats vinden. Aan de Midd. Ct. wordt zooals we gisteren reeds mededeelden uit Ber gen op Zoom gemeld, dat de geest on der die militairen zeer slecht is. ^n-enl.iniisch Engeland. Uit Londen. Het postbestuur maakt bekend, dat met 1 April d/e uniforme tijd voor Zuid-Afrika wordt ingevoerd, met uitzondering van het Duitsche gebied. Volgens den correspondent van de Times te Tandzjer dringt men daar bij den Sultan sterk aan op het zen dein van versterkingen uit Fez, daar do Berber-stammen zeer roerig wor den. Het bericht, dat generaal Macdo- nald Woensdagmiddag te Parijs zelfmoord gepleegd heeft, nadat hij de hem betreffende telegrammen ge lezen had, wekt te Londen groot op zien. De meesten zijn van oordeel dat Macdonald zoodoende de ge grondheid der- tegen hean ingebrachte beschuldigingen heeft eikend. Waar schijnlijk zal zijn lijk naar Schot land overgebracht worden, maar men betwijfelt of hij met militaire eer zal worden begraven. De correspondent van de Morning Post te Pretoria meent te kunnen bevestigen, dat Botha en Smuts hun best doen, Land en Volk aan ter ko'open. om daarin de kwestie te be handelen waarover zij het oneens zijn met de Britschei regeerïng. De Standard uit Pretoria verneemt dat de regeering onderhandelt met de Iiollandschie predikanten, Botha, Smuts en Schalk Burger, over de vex-zorging van de weduwen en wee- zfcn der Boeren. De regeering moet van plan zijn, meer geld beschikbaar te: stellen, om landbouwscholen en landbouwkolonie,g te stichten. Frankrijk Nog eens de Humberts. Bij die begrooting van justitie was een post uitgetrokken van 110,849 frs. ter bestrijding van de onkosten in zake de Humberts gemaakt. De afge vaardigde Georges Berry vroeg nu in de Kamer waarom deze onkosten zoo hoog waren. De uitgaven der politie voor de arrestatie kunnen onmogelijk veel bedragen hebbën. Madame Hum- bert heeft zelf verklaard dat de Regee ring zeer goed wist. dat de familie zich ophield in Madrid. ..Zijn de kosten van overbrengen dan zoo hoog geweest? Het is waar. z" reisden in een specialen trein, waar in gewoonlijk vorstelijke personen ver voerd werden. Maar dit kost toch geen 110,000 francs? In deze zaak heb ben wij te doen met èn woekeraars èn oplichters. En moeten wn nu voor deze menschen zulke groote bedragen beta •Wn?" De minister van justitie verklaarde dat de onkosten gemaakt door den rechter van instructie bedragen had- den ruim 60,000 francs (waaronder voor de politie 53.000 francs) en 16,000 fr.. terwijl het departement, van bui- tenlandsche zaken 33,000 francs had uitgegeven, o. a. voor telegrammen geseind over de geheele wereld. (La- sies roept uit: Behalve naar Madrid!) De Humberts moesten overgebracht worden in een specialen trein, wilde men zeker zijn dat zij niet konden ontvluchten. Dat. de regeering af wist van het verblijf in Madrid is natuur lijk een praatje, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind moet komen. Duitschland Het bloevnenmedium. Dinsdagmiddag heeft een van de getuigen nog hoog opgegeven van "de bizondere vermogens van Anna Rothe. Deze merkwaardige getuige beschreef een kosmopolitische séance te Dres den, waarin merkwaardige dingen waren voorgevallen. Anna begon met een gewoon schrift in octavo for maat te appor'teeren, met blanke vel len erin. Zij legde haar hand op het schrijfboek en de aanwezigen verna men toen een vlijtig gekras. Dat duurde een tijdje, en. nadat de hand was weggenomen, bleek het schrijf boek voor drie kwart gedeelte volge schreven met een soort verhandeling over den landverhuizingslust van de getuige, waarvan het medium zich onmogelijk van te voren op de hoogte had kunnen stellen. Daarna kwam een Spaanische dame uit Peru naar Anna Rothe toe- en vroeg: „Kunt u nrij geen vruchten uit. mijn vaderland brengen?" Rothe zei de „Waar isi uw vaderland Daarna hoorde zij j duidelijk een krachtig geruisch ach-l ter haren rug en gaf bekl. haar een eucalyptus-struik, van een meter hoog en een halven meter breed. Zij zeidej daarbij „Hier hebt u vruchten uit uw vaderlandeten kunt gij ze wel niet, maar de dokter zal u zoggen, voor welk doel u ze Kunt gebruiken." Ook een aanwezige Griekin kreeg een presentje uit haar land. een krans van een grassoort, die. naar haar ver klaring, in Griekenland inheemsch is. j Verschillende getuigen verklaarden, dat de geesten steeds een lucht van fosforus achterlieten. Een van de; seances werd o.a. bijgewoond door; Stöcker, den gewezen hofprediker en' door generaal von Zastrow overigens behoorden gepensionneerde officieren en heeren en dames uit de hooge krin gen tot de gewone bezoekers. Woensdag was als eerste getuige weer een ongeloovige, zekere mevr. Beyer, aan het woord. Mevr. Beyer, die goed had opgelet, vermoedde da delijk, dat het medium goocheltoeren verrichtte. Zij zag, dat Anna Rothe de bloemen van beneden af in de lucht wierp. De geapporteerde ver- ge et-mij-nietjes een primula verte enz, zaten, vol aarde, de vergeet mij niet jes waren zelfs met een biesje bij ei- kaargebonden. Dit trof getuige, om dat zij het vreemd vond, dat de gees ten de bloemen op dezelfde manier opbonden, als de bloemisten op aar de. Haar pogingen om op te letten, werden echter zeer bemoeilijkt door Jentsch, die telkens uitriep ,,De har monie mag niet verstoord worden." Bij een séance ten huize van getui ge ging deze met anderen, die de sé-, ance belegd hadden, zoo dicht moge-l lijk bij het medium zitten en letten buitengewoon scherp op. Jentsch, de impressario, zeide echter, dat men het medium niet zoo strak moest aankij ken, dat verstoorde haar evenwicht. Plotseling wierp Anna Rothe aan Jentsch een veiligheidsspeld toe, die op den grond viel, zoodat Jentsch bukte. Het leek getuige, of dat een truc was om zich te overtuigen dat er niemand onder de tafel zat. De man van getuige moest weg van zijn plaats en aan het benedeneind van de tafel gaan zitten. Eindelijs zeiden de aanwezige spiri tisten ,.De harmonie is hersteld, een bonte rij verbindt alle deelnemers", en toen begonnen de klopgeesten. Ge tuige zat dicht naast het medium, toen Anna met de „apporten" begon, voelde zij duidelijk, dat zij aan haar japon scharrelde en getuige begreep, dat Anna Rothe daar de bloemen uit te voorschijn haalde. Toen zij nog dichter wilde aanschuiven, zeide Jentsch .„Mevrouw Beyer, u hebt de harmonie verstoord, u moet een eindje opschuiven." Voor mevrouw Rothe in haar trance kwam, had zij tot ge tuige gezegd„Naast u zit een oude vrouw met een hoofddoek, zij is u goedgezind." Dat kon zoo zegt ge tuige. mijn schoonmoeder zijn. In derdaad droeg die tijdens haar leven en doek om het hoofd, maar het is mogelijk, dat het medium dat. van te voren op een portret aan den muur heeft gezien:. Verder waarschuwde beklaagde getuige tegen den omgang met een dame, die het niet goed met haar meende. Ik moet eerlijk beken nen. voegde mevrouw Beyer er bij. dat zij daarin gelijk heeft gehad. Zij heeft de persoon'in kwestie beter in de gaten gehad dian ik. (Gelach). Volgens sommige Amerikaansche hladlen zou de Keizer van Duitsch- land ten opzichte der Ver e enigdie Staten weer eene „.diplomatieke" ne derlaag hebben geleden. De kwestie, waarover de, naar sen sationeel: nieuws snakkende courant te New-York zich zóó verkneukelt, blijkens de groote, veelzeggende op schriften boven haar bericht, is heel eenvoudig deze: Keizer Wilhelm wil de, na de vroeger min of mean mis lukte pogingen, wederom een be leefdheid bewijzen aan dë Noord- Aimerikaansche natie in het alge meen eai aan president Roosevelt in het bijzonder. Deze laatste noodigde hij n.l. onlangs uit om het Noord- Atlantische eskader, dat tot de Azoren en eventueel tot Lissabon varen zou, tot eein dér Duitsche havens door te laten stoomen na afloop der voorge stelde proefneming. Dit verzoek ging via baron Speek von Sternburg, den Duitschen ambassadete Washing ton, die echter een zeer beleefde wei gering ontving, en wel op grond dat intusschetn de ondoenlijkheid was gebleken om de oorlogsschepen tot aan Lissabon te laten varen. Dit is alles. Quel bi uit pour une omelette! Spauje. De ministerraad, voorgezeten door den Koning, nam de oorlogsbegroo- ting aan, ten bedrage van 153 mil- lioen peseta's. Het leger-contingent is vastgesteld1 op 100.000 man. De Koning onderteekendie het be- s'luit. waarbij de Kamers ontbonden worden. De verkiezingen voor die af gevaardigden zul'len plaats hebben den 26an Apri], voor de senatoren den 10en Mei. De Kamers komen den 18en Mei weer bijeen. Stadsnieuws. Haarlem, 27 Maart 1903. Huishoud- en Industrie school. (Vervolg). In aansluiting op het in on= vcrig nummer medegedeelde verslag dsr le denvergadering van de Haarlemse be Huishoud- en Industrieschool, zij nog het volgende gemeld: Uit het jaarverslag bleek nog, dat de bouw voor de nieuwe school werd ge gund aan de aannemers Giebels en Ser- j vellen voor 55470. Zoowel het jaarverslag als het verslag I der penn.ingm(eesteresse werden goed- gekeurd. De heer de Lanoy bracht daarop een woord van dank namens de commissie van toezicht aan de bestuursleden der school voor de vele moeite, welke zij zich daarvoor hebben gegeven. In het beginsel der Huishoud- en Tmdustrie- j school wordt z. i. een deel van het so ciale vraagstuk opgelost, j Vervolgens had de bestuursverkiezing J plaats. De dames Brusse en Feikema werden zonder hoofdelijke stemming herkozen. Ter aanvulling van het bestuur werd benoemd mej. Zijlstra, die toezicht zal houden op de afdeeling wasch. Het be stuur werd verder gemachtigd ter wille der afdeeling costuumnaaien tijdelijk een niieuw bestuurslid aan te stellen, I dat dan op de eerstvolgende algemeene ledenvergadering definitief zal worden benoemd. Daarna werd de vergadering door mej. Gallemkamp igeslotein, met den wensch dat de aanwezigen niet alleen persoon lijk hum belangstelling voor de school zouden toonen, maar ook anderen zou den opwekken als lid toe te treden. Bestrating. Tot groot genoegen der bewoners is men thans bezig met die bestrating der Kamperstraat, waar voor door de bewoners reeds meermalen een verzoek was gericht aan B. en W. Hollandsche Tulpen en Hy acinthen te Londen. De Londensclie correspondent van de N. R. Ct. schrijft cLd. Dinsdag avond: Er was heden een vrp talrijk pu bliek. vooral van dames, op de ten toonstelling der Royal Horticultural Society in de Drill Hall te Westmin- ster, bestaande meest, uit mooie lente- bloemen. Gelijk ik reeds gemeld heb zouden vandaag de prijzen uitgedeeld wor den. door de Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur te Haarlem uitgeloofd voor de beste inzendingen van hyacinthen en tulpen. De firma van bloemkweekers Cut- bush and Sons te Londen (Highgate) heeft den eersten pr-'s voor de beste tulpen (4 p. st.) alsook den derden nrvoor d.e schoonste hyaeinthen HVuli 1 eio as, Vertaald uit het ENGELSCH. Die moet hier zijn rust maar vin den, mompelde hij tot zichzelf, en toen, lachend, terwijl hij het lijk met zijn voet aanraakte: Driedubbele dwaas om het tegen een Harden van Hardenholt te durven opnemen! Daarna maakte hij zijn rapier zorg vuldig schoon in Eet gras, zocht zijn hoed en mantel weer op. en begaf zich nog eens weer in het bosch. HOOFDSTUK VIII. De Hand van een Vriend. Polly Maple vond haar meesteres in een wanhopige bui terug, en bracht haar weer tot zichzelf door de berich ten. dat niet de gevangenneming van Harden, maar het nieuws van de zeer nabijzijnde komst van den Lord Pro tector, die vroolijke juichkreten had veroorzaakt, die het hart van Dorothy zoovee ïkwaadl hadden voorspeld. Maar de terugslag deedi haar bijna even zeer aan als de schok van haar eerste vermoedens, en de witte lippen en be vende leden van Dorothy spraken voor zichzelf. Daarom stond Polly, wier eigen vroolijke Pogen dof van tranen waren om het verdriet van haar pleeg zuster, op en ging met vluggen tred de kamer uit om ëven snel terug te keeren met wat wijn, dien zij haar meesteres opdrong. Nauwelijks had Dorothy het glas weer, meergeïzeT en genoten yap de warmte van den wijn toen er een scherp, kletterend geluid tegen het venster klonk, alsof er een klein kie zelsteentje tegen het glas werd ge gooid- De twee vrouwen keken op en toen elkaar aan. Er was een oogenblik stilte, toen weer hetzelfde geluid, en Polly las de beteekenis er van volko men in de oogen van haar meesteres. O! riep zij uit met. met een ge baar van wanhoop, en dat terwijl Cromwell bier ook is! Maar haar moedig hart was spoe dig weer zichzelf. Zij liep naar het venster en keek uit. en terwijl zij keek bewoog er in de schaduw van de strui ken een donkere gestalte, en fladderde toen langs het door de maan verlichte pad beneden haar. Kit! zei ze met zachte stem. Kom hier, bij mii Een licht, knarsend geluid van het grint en het volgend oogenblik sprong Harden vlug het venster binnen en voelde zij haar handen warm om klemmen. Eindelijk hier! zei hij. Maar bij het goed geluk van Harden, dat mij altijd volgt, een uur geleden had ik toch een kwade kans, en toen, Polly opmerkend', gin"- hij vroolijk verder: Wat, kleine Maple! Waarom zoo bleek? Heb je een spook gezien? Bij die woorden lei hij hoed en1 handschoenen op de lage tafel, en wendde zich tot Dorothy: En nu, lieve jonkvrouw, is de rest in uw handen. Terwijl hij sprak was Dorothy be zig de gordijnen neer te laten, maar zijn woorden deden haar denken aan het nieuwe gevaar, dat was opgeko men sinds zij haar mislukt plan voor elkaar had gezet. Als Cromwell niet kwam zou het, veel kans op succes hebben maar nu! Toch was er geen teruggaan meer mogelijk. nu was het er op of er onder. Kit, zei ze, nu blijft ons nog over de geheime kamer in Kenelin's Tower, waar menigeen vóór jou veilig gebor gen is geweest. Uit een andere kamer is er een toegang heen. Je moet daar verborgen blijven, en alleen Polly en ik zullen het geheim weten. Hij knikte en wilde iets zeggen; maar werd onderbroken door een don derend paukengeschal. dat met den 1 wind kwam en ging, maar telkens duidelijker werd alsof het steeds na der en nader kwam. Hoor. wat is dat? riep Harden uit. en de twee vrouwen antwoordden in één adem: Dat is Cromwell zelf. Hij komt hier. Wat! Noll zelf! Hemel, zij jagen op me, alsof ik koninklijk wild was! Hij ging naar de karaf en schonk zich een boordevol glas in. hield het in de hand en bleef zoo staan luiste ren naar het rumoer, dat steeds na der en nad'er kwam. Een glimlach kwam op zijn lippen en toen zijn glas opheffende, riep hij uit: Op den Ko ning en op de vervloeking van Noll! Met die woorden dronk hij zijn glas tot den bodem leeg en slingerde het fijne kristal in den haard, waar het in duizend scherven vloog. En juist terwijl hij dat deed kwam er een rumoer van stemmen van het slotplein, en hoorde men het gestamp en geschuifel van haastige voeten het gevaar was nu te grijpen. Vlug, Kit! riep Dorothy uit. Kom hier. met mij mee! En Harden raapte zijn hoed op en volgde haar door de boogvormige opening Daar in die an dere kamer was een klein alkoof, dat voor bidvertrek had kunnen dienen en daarvoor ook oorspronkelijk bestemd geweest was, ofschoon het bovendien een geheimen toegang verborg. Het alkoof binnentredend, drukte Dorothy tweemaal op een veer. maar zij wei gerde en daar kwam Polly haastig de kamer binnenhollen. Daar komt iemand' aan, zei ze, doodsbleek van schrik. Harden keerde zich woest om, als wilde hij terugkeeren, maar Dorothy weerhield hem. Ga terug, Polly Wie het ook we- zeni mag. houd hem tegen! Zeg dat ik aan mijn toilet bezig ben of iets der gelijks. maar houd hem tegen, tot ik kom; toe dan, meisje! Terwijl Polly verdween, drukte zij nog eens met al haar kracht op de veer .en ditmaal opende zich een deur die toegang gaf tot een smalle, stee- nen trap. die zich naar boven verloor in ondoordringbare duisternis. Kom. zei ze op de eerste trede stappende en Harden volgde haar. Zij gingen steeds hooger langs de versle ten steenen treden 1 van de wentel trap, al strompelend in de duisternis, totdat eindelijk een streep maanlicht scheen door een schuin ruitje in de muur. Dat zwakke lichtstreepje was juist voldoende om hun een zwaar met spijkers beslagen deur te laten zien, en hier bleef Dorothy staan en fluisterde Harden toe den grendel weg te schuiven. Hij deed dat met een krachtdie bewees wat een stalen spie ren hij bezat en toen hij de massieve deux openduwde op zijn knarsende scharnieren, vertoonde zich aan hun oog een kleine, gewelfde kamer, waar de duisternis des te intenser was door een zwak lichtstraaltje, dat door een opening in de muur naar binnen kwam. In deze langwerpige spleet, die dien de om een beetje licht en lucht aan de kerker te geven, want een beteren naam kon men er niet aan geven, zat een uil. Een oogenblik keek de vogel met wo es ten blik en doordringende oogen op de indringers neer. toen een onheilspellend gekras, een plotseling klappen van de groote vleugels en de vogel vloog weg in den nacht. Het is hier afschuwelijk, zei Do rothy huiverend. Ik ben werkelijk een gevangene, hernam Harden, en van beneden klonk een spottende echo: Gevangene! [Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1