Liefde en Haat. fweede lila»!, Hehnoretide up ,jrHjsapJsm"a Oagblad" van Donderdag 2 April 1JK*8 Nr. 6061 Voorheen m thans. „De weesjongens zullen moeten bedelen voor hun brood, ook, als het gesticht later rijk moclit worden." Deze bepaling vindt men opgetee- kend in het reglement van het wees huis te» Utrecht, dat door den Kanun nik Everard Zondenbalgh gesticht is in het jaar 1492. 't YVas in dien tijd recht en plicht van dien wees, om zijn kost in de gasthuizen of bij rijk/e lieden te gaan halen; zijn wees- pak was zijn vrijgeleidei. In het Januaii-nummer van het Maandblad in het Bel. der Opv. van Weezen vertelt A. v. d. B., dat zij weeskind uren gezien beeft in de stad harer inwoning, die met een hus langs de huizen liepen; die school jeugd keek hen aan, zag naar hun „rare" pakje en liep babbelend naar school. De weezen sloegen snel een hoek om. Naau aanleiding van dit straattoo- neeltje vraagt A. v. d. B„ of het veroorloofd is. in onzen tijd, wees kinderen voor arme gestichten te la ten bedelen, in den tegenwoordigen tijd nu het van behoeftige ouders niet goedgekeurd wondt, zoo ze hunne kinderen ter bedelarij uitzenden. Verder wordt geopperd of het uit een opvoedkundig oogpunt ook ver keerd kan zijn deze kindieren te lee- ren vragen, omdat deze les hen, bij tegenspoed in het leven, wel eens al te spoedig tot het „rusten op and'erer hulp" zou kunnen brengen. Jong geleerd'.oud gedaan. De 15e eeuw geloofde aan ootmoed door bedelen aangekweekt en maakte reglementen day-iop steunende. De 20e eëiüw vreest, dat aalmoezen vragen in medelijden wekkende pak jes den moed tot arbeiden dooft. Zou den de reglementen nu niet gewij zigd moeten worden#naar de huidige gpV&ttïng? G. A. A. Bouricius, in heit Weekblad voor Ai'menzorg. Stadsnieuws. Bloembollenvelden. De bloembollenvelden tusschen Lei den en Haarlem staan weder in vol len pracht, het teeken voor het jaarlijksch bloem'enfeest der Lente. De stedelingen worden weder ver wacht in grooten getale komen, zij genieten van de kleuren en geuren vaji Flora's kinderen. Jaarlij us wordt het dorp Noordwijk al meer en meer bezocht, hoewel het niet langs den grooten heirweg ligt tusschen Haarlem en Leiden, of pe>- rijwiel tot. voorbij het dorp Oegstgeest links af bij de Postbrug. langs de Leidsche Vaart, naar Noordwijk. In het dorp aangekomen, rijdt of wandelt men naar Noordwijk a. Zee beklimt de duinen en een prachtvol landschap vertoont zich voor uwe oogen. Prachtige velden met hyacin ten en Narcissen spreiden zich aan uw voeten uit. Men bezoekt even liet breede strand, waar over een paar maanden de bad gasten zullen komen, om te rusten van het zenuwachtige en drukke stadsleven. Na dit bezoek gaat men weer terug naar Noordwijk-Binnen en over Piet- Gijzenbrug naar Sassenbeim (langs de ruine van het slot Teylingeii), en men iis weder op den straatweg tus schen Haarlem en Leiden. Van de richting Haarlem komende slaat men te Sassenheim rechtsaf bij den Tol eir gaat over Piet Gijzenbrug naar Noordwijk. Gevonden Voorwerpen: Een vrouwenzak, waarin een bril in étui; een pels; 2 loterijbriefjes; een portemonnale' met eenige centen; een blauw koi'alen armbandje met gou den sluiting; een groen taschje met breiwerk. De Katholieke onderwijzer. Wij komen thans terug op het door ons aangekondigde halfmaande- lijkeh blad „De Katholieke Onderwij zer", orgaan der Algemeene Onder- wijzers-Vereeniging Sectie B. Reeds lang, aldus lezen we in het inleidend woord, werd de behoefte aan een dergelijk blad gevoeld. In dat inleidend woord wordt gezegd, dat het blad steeds op de bres zal staan om te strijdlen voor waarheid en recht. Dan nog een artikel! „Meer animo", waarin krachtig wordt opgewekt als katholieke onderwijzers, de gelederen te sluiten. Een „proeve van program" luidt aldus: De „Katholieke Onderwijzer" stelt zich voor te ijveren voor: le. algeheel© gelijk stalling door Staat en Gemeente van bijzoirder met openbaar onderwijs; 2e. alles, wat tot verbetering van ons volksonderwijs kan strekken; 3e. versterking _e,n uitbreiding on zer organisaties; met één bond van alle Ned. R. K. Onderwijzers tot einddoel; 4e. meer diere rechtszekerheid van den onderwijzer in het algemeen, van den bii/onderen onderwijzer in het bij zonder 5e. verbetering der salarissen; 6e. verzekering van den ouclendag en van de toekomst der weduwen en weezen van den onderwijzer; 7e. betere regeling der wachtgelden; 8e. verbetering van de opleiding; 9e. vereenvoudiging dei- examens; 10e. verhooging van den invloed der kLasseonderwijzers bij de rege ling der schoolzaken; 11e. 'deskundig schooltoezicht; 12e. verzamelen van gegevens om trent, de toestanden bij ons lager on derwijs. i n n e n 1 a a d. President Stcyn, Uns vermoeden, dat het met president ■Steij-n niet zoo erg geweest is als mem uit een vroeger bericht moest opmaken, wordt gelukkig bevestigd door een brief uit de naaste omgeving van den zieke, dezer dagen hier te lande ontvangen. Daarin staat te lezen: „Met (dien president) gaat het weder beter. Hij moest een week rust nemen, daar wij hem wat te veel lieten lezen, Juopen en oefeningen maken. De verlam ming is niet weder erger. I-lij iis tien dagen geleden met het loopen schielijk neergezonken, maar dat is al meerma len .gebeurd, doordat de knieën zwik ten. Hij had verscheidene slapelooze nachten en klaagde over een drukking o phet hoofd, maar hij gevoelt zich nu gelukkig veel beter en ik hoop, dat hij weer flink vooruit zal gaan". Dezelfde schreef den- 22ein dezer aan een ander: „President is gelukkig nu veel beter. De doctoren denken, dat hij te veel oefeningen gedaan heeft. Het is moeilijk om. precies te zeggen hoeveel hij doen kan, en wij moeten min of meer oordeelsh dor het resultaat, Hij heeft, nu een week volkomen rust igehad en ik hoop, dat hij nu weer flink vooruit zal •ga^an. In een lange ziekte moeten wij nu en dan een kleinen tegenspoed ver wachten, maar het neemt niet weg, dat, de minste achteruitgang toch altoos een teleurstelling voor ons is". (N. R. Ct.). Om'eeakom.sfcNedorland - V eutzutla Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot goedkeuring van de op 28 Februari 1903 tusschen Ne derland' en de republiek Venezuela ge sloten overeenkomst tot het onderwer pen aan arbitrage en tot betaling van alle onafgedane vorderingen van die Nederlandsche regeeiring en Neder- landsche onderdanen op de genoemde republiek. In de laatste maanden van het jaar 1901 en gedurende den zomer van 1902 werden bij de Regeering aangebracht een aantal klachten van Nederland sche onderdanen ter zake van schade door hen geleden als gevolg van de binnenlaudsche onlusten in Vene zuela, of veroorzaakt door handelin gen van verschillende Venezolaansche autoriteiten. Onderhandelingen en vriendschappelijke verloogen bij de regeering te Caracas leidden in ver scheidene gevallen niet tot een behoor lijk onderzoek en gaven geenerlei uit zicht, dat voor d:e onrechtmatig bena deelde Nederlandsche belangen bil lijke schadevergoeding zou worden verkregen. De Regeering herinnert aan het uit zenden van Hr. Ms. Holland naar de West-Indische wateren, om. indien het noodig bleek, de Nederlandsche on derdanen en belangen krachtdadig te gen overlast te beschermen. De Regeering verklaart, dat de com mandant van dien bodem, tevens sta tions-commandant van West-Indië ka pitein ter zee J. Wentholt. zich met veel beleid van die taak gekweten heeft. De Nederlandsche Regeering heeft, evenals die der Vereenigde Staten, ge- mieend tot dwangmiddelen te moeten overgaan, ten einde een bevredigende beschikking aangaande de bovenbe doelde grieven te verkrijgen. Zij heeft er zich toe bepaald, bij een nota van 17 December j.l. bij het bewind der Venezolaansche republiek krachtig aan te dringen op een spoedige oplossing d'er hangende geschillen. De overeenkomst, waarop thans goedkeuring wordt gevraagd, strekt in de eerste plaats tot het instellen van een© gemengde commissie, teen einde onderzoek te doen omtrent de recla maties zoo van den Staat als van par ticulieren en billijke schadevergoeding toe te kennen De commissie zal be staan uit een door de Nederlandsche Regeering en een door die van Vene zuela te benoemen lid; een dercte scheidsrechter zal de leiding en bij verschil tusschen hem de beslissing in handen hebben. Terwijl de Vereenigde Staten van Amerika en Venezuela aan H. M. de Koningin hebben verzocht dien derde aan te wijzen en H. M. die taak heeft aanvaard, zal krachtens de Ne- iJ.wlandlsch-Venezolaanscbe overeen komst een gelijke opdracht worden vervuld door den president derr Ver eenigde. Staten. die zich daartoe eveneens" bereid heeft verklaard. Volgens dei eenige dagen later tus schen Frankrijk en België met Vene zuela tot stand gebrachte schikkin gen van dezelfde strekking, zal ïI.M. de Koningin voor die beide gevallen oven eens den scheidsrechter aanwij zen. De benoeming van de leden der Commissie moet geschieden vóór 1 Mei en de eerste samenkomst te Ca racas plaats hebben op 1 Juni d.a.v. Bij art, V der overeenkomst, heeft de Venezolaanse!!© Regeering zich verbonden, ter betaling van de vor deringen, welke door de Commissie zullen -zijn toegewezen, alsmede van de vorderingen van burgers of onder danen van andere Staten, dia derge lijke schikkingen met Venezuela heb ben getroffen, af te zonderen en tot geen ander doel te zullen vervreem den 30 van de opbrengst der inko mende .iiechten van La Guiara en Puerto-Cabel'lo. In welke verhouding de aldus beschikbaar gestelde bedra gen onder de verschillende betrokken Mogendheden zullen worden ver deeld en aan hunne vertegenwoordi gers uitgekeerd, zal worden beslecht door het Permanente Hof van Arbi trage te 's-Gravenhage, welks uit spraak krachtens een afzonderlijke nader te sluiten overeenkomst zal worden ingeroepen. Eindelijk beeft de Venezolaansche Regeering de onverwijlde betaling toegezegd van alle in die vorige be palingen niet begrepen, bestaande en gedane ei ken de, vorderingen ten gunste van Nederland of Nederland sche burgers. Prnboer Verloting. Men deelt mede, dat de netto-opbrengst van de Pro-B o er-verloting ruim 60 mille bedragen zal, hetgeen met het oog op het feit, dat kort voor de uitgifte der loten de vrede besloten werd, waardoor de algemeen# offervaardigheid zoozeer verminderde, niét onbevredigend ge noemd mag worden. Aan het secretariaat. Noordeinde 140a, Den Haag, komen met het oog op de a- s. trekking op 15 April e. k. steeds aanvragen om loten i'n. Dn gel uk. Bij Achlum (Fr.) schrikte Maandag morgen een paard van de stoomtram. De berijder viel er af en bezeerde zich zóó, dat hij spoedig overleed. Een voordeeiige tr m. Een conducteur van de Dedems- vaartsche tram vond' dezer dagen in een der rijtuigen een bedrag van f 400 aan bankpapier. Vermoedende van wie deze som afkomstig was, deed hij het terstond aan den eigenaar toeko men. En dag later vond dezelfde conduc teur een portefeuille met f 1000. Aangehouden De gesignaleerde Barend Arend Costima, zich ook noemende Abraham Cohen, kleermaker, wonende te Am sterdam en van diefstal verdacht, is te 's Hertogenbosch aangehouden om naar zijne woonplaats te worden op gezonden. Sport en WeiIstrijden. Voet bal -incident. 't Is Zondagmiddag. drie uur. Op een stuk land aan 't eind van de Loos- duinsche VVei.marst.raat is een troepje jongens van 12 tot 15 jaar wat aau 't trappen, geen Wedstrijd; zoo maar een beetje voor oefening en plezier. Vlak naast dit veld een ondergeloopen wei land. alleen door paaltjes, met ijzer- draad aan elkaar verbonden, er van gescheiden. Het water staat er zoo ongeveer een 4 decimeter hoog. Sinds een poosje staat aan den rand van 't weiland, waar de jongens spe len een als ,.heer"_ gekleed werkman te kijken. Aan zijn hand heeft hij een klein bleek ventje van hoogstens vier jaar. „Papa", nobel voorbeeld, lijkt een beetje aangeschoten! De jongens spelen vrooiijk en op- gewekt .iedere mooie-trap met luid ge- juich en geschreeuw begroetend Maar inééns, de hal zweeft hoog over het doel heen en komt met een plons mid den in 't ondergeloopen land terecht. Luid geschreeuw; alle jongens loopen hard naar 't water, probeeren met stokken, maar de bal ligt véél te ver van den kant. Wat te doen; ze scheeuwen en kakelen allemaal door elkaar, maar niemand weet dadelijk raad. Daar laat ineens de „Papa" op den kant de hand van zijn zoontje los, trekt zijn jas uit. gooit die op den grond, smij t zijn hoed er op. loopt niet schoenen en al het water in, zakt er tot de knieën in en baggert naar den bal. De jongens, bij het ijzerdraad. staan een oogenblik verbaasd te kijken, be ginnen dan te giegelen en te redenee ren. Maar als hij den bal oppakt, gaat eti een luid hoera op en ge schreeuw van ..baas. gooi hem maar hier heen!" De man draait zich om en zegt met ietwat dubbelslaande tong: „Waar heen?" Hierheen! Hierheen! roepen verschillende stemmen. Maar hijmet dronk e m an s-v ero ntschu 1 digi ng terug .Denlte jullie nou,... lammelingen, dat ik voor jullie een paar natte pooten zal halen!" draait zich lakoniek om en soppert met den voetbal onder zijn arm naar den kant terug. De jongens beginnen te schelden, roepen ..dief" en een paar „we hadden je toch niks gevraagd!" en onder groot rumoer komt nu de heele bende aanhollen naar de plaats, waar ..Papa" inmid dels weer bij zijn zoontje is aange land. Hij zet zijn hoed op, grijpt zijn jas. wikkelt daar zijn hal in. en begint met dronkemans-oreer-behoefte tegen dé bende, die luid om hem heèn schet tert en schreeuwt, maar toch niet goed durft te^en dien grooten man: „Een knappe jongen, die hem nou hier van daan haalt."*"De jongens schreeuwen door elkaar, hem steeds in een grooten krip"- omringend: ..Gemeene dief!" Jongens, een klabak". Opééns rijst in 't beneveld brein van den kerel een lumineus-dronkemans-idee Hij haalt den bal. geeft dien zijn zoontje, met de woorden ..hier jongen, nou krijg iij van je vader dien mooien bal". Plet kind kan met zijn twee kleine handjes den grooten voetbal nauwelijks vast houden. Woedend doen de jongens achter hem een aanval, de voorste geeft hem een duw. hij draait zich vloekend1 om en in dat korte oogen blik pakt een der jongens die, op een afstand, naast hem liepen, het kind, grijpt het om zijn middel, gooit het in 't zand, rukt den bal uit zijn han den. &n zet het. den hal met beide handen boven zijn hoofd, önd'er een donderend hoera op een loopen. ge volgd door de gansche bende. ..Papa" draait zich om, ziet zijn zoon liggen, is nog nuchter genoeg om 't direct te begrijpen en zet nu vloekend en schel dend. zoo hard zijn eenigszins wag gelende beenen hem kunnen dragen de jongens ac-hterna. Maar aan inha len is natuurlijk niet denken. Hij vergenoegt zich ze een hoop scheld woorden na te zenden, vervolgt, nijdig ziini weg naar huis. telkens volgens d'ronkem ans-gewo on t nog even stil blijvende staan, binnensmonds vloe kend. zijn zoontje aan de hand. En vroolïik spelen de jongens nu verder, niet denkend aan de arme vrouw, die straks haar man thuis kriict dronken zijn Zondagsche pak gedeeltelijk door 't waler bedorven, en natuurlijk in een vreeselijk humeur. Bij de behandeling van een kwestie van aanrijden door een wielrijder, voor de rechtbank in Kidderminster (Engeland), waarb;! door getuigen werd aangetoond dat de wielrijder geen schuld had en de aangeredene na herhaalde waarschuwingen niet ver koos uit den weg t& gaan, beweerde die rechter dat helaas het publiek nog niet zooveel opvoeding had genoten, om uit den weg te gaan voor wielrij ders. Voor karren en rijtuigen ging men natuurlijk behoorlijk op zijde, doch voor wielrijders niet. De rechter wanhoopte echter niet of het zoude, wel beter worden, en na vele lessen van ouders, zal het publiek ten slotte ook wel gaan inzien, dat de wielrijder ook een weinig ruimte op den weg be hoeft. Duitschland voerde in het afgeloo- pen jaar aan rijwielen en onderdeelen voor een waarde van fr. 15,129,000 uit, tegen fr. 14,514,000 door Engeland, en fr. 13,107,000 door Amerika. Sederi. Harddraverij e». Ken- vereenigiug. Ingeschreven paarden en afstanden voor de Meeting te Woestduin, op Zondag 5 April 1903. Draverijen. I. (2 ure.) Barend- prijs. Handicap, voor Nederlandsche paaiden met geen beter record dan 1.55. Minimum-afstand 1600 meter. Ie Prijs f250, 2e pr. f75, 3e pr. f25. 1. Rita, 2. Benny, 3 Jonge Wilkes, 4 Bella, 5 Morning Star, 6 Don Qui- ehultc. 7 Mascotta. e ii H s to ii, Vertaald uit het ENGELSCH. 26. O! Nu herinner ik mij je, en hoe je te Dunbar je oog verloor. Hoe weet je, wat je daar zegt? De Kornet had een schoone kans; maar het noodlot was ta,gen hem. De gedachte, dat de groote Kaptein zich zijn verlies op het slagveld te Dunbar herinnerde, d/eed hem gloeien van trots en ijveii; maar op dat oogenblik kreeg hij het vriendelijk gelaat van de huishoudster in het oog, die op de galerij te midden van een groep die naren glimlachend' naar bean ke©k, en de gedachte aan den schrik, dien hij doorstaan had, scheen weer op te leven en hem te verstijven. Hij werd bloedrood en 9tootte met inspanning van alle krachten uit: Ik weet het zeker. Generaal. Er is geen andere schuilplaats als de Babylonische vrouw mij niet had opgehouden, en hij wees opgewonden naar Mrs. Battersby. Zij hield mij tegen met de listen van Delilah, ging hij voort; en toen Cromwell met zijn blik den wijsvinger van Rock volgde, en de goede dam© verschrikt zag te rugdeinzen, kwam er iets als een zwak zweempje van een glimlach om zijn koude lippen. Irelon had zich half omgedraaid om zijn vroolijkheid te verbergen en zelfs Maunsell, hoe angstig bij ook was, kon nauwelijks een glimlach onderdrukken. Hij nam echter zijn kans waar en vóórdat Cromwelil nog iets kon vra gen. kwam hij er tusschen met de woorden: Kornet Rock is een dapper sol daat. zooals uw Hoogheid weet; maar hij kan zeer koppig zijn. Het huis is tweemaal doorzocht, en wordt aan alle zijden bewaakt. Ik neem het Korneit Rock zeer kwalijk, dat hij zoo gesproken heeft. Zijn ouderdom en de dienst laadden hem bescheidenheid moeten leeren. Ik houd niet van onbekookte babe- laars in mijn dienst. Wat die andere zaak betreft, ze is in uwe handen, Kolonel, ik verwacht van u antwoord daarop. Wat is er, Ireton? Rock ging achteruit met een woe denden blik en Ireton was op 't punt antwoord te geven, toen de gordijnen1 op zij geschoven werden én Dorothy langzaam nader kwam. Zij had ge tracht zichzelf tot nederigheid en onderworpenheid te brengen; maar toen zij daar stond tegenover den veiroveraar en zich in zijn macht voelde, toen kwam d© trots van haar geslacht weer bovon. Maunsell ging naar haar toe, toen zij binnenkwam en bracht haar bij Cromwell en in- tusschen werden zij door de doordrin gende oogen van Ireton scherp ge fixeerd'. Zij is mooi! mompelde hij bin nensmonds en Maunsell draagt een week hart onder zijn stalen harnas, en hij glimlachte in zichzelf. En toen Maunsell haar voorstelde en Cromwell zijn hoed afnam stond Dorothy van aangezicht tot aange zicht tegenover den man, die geheel Engeland regeerde met een macht, grQ'oter d'an iemand voor hem ooit bezeten had. Dat ruwe, norsche- ge laat wendde zich nu tot haar meteen ernstige uitdrukking maar toch ook met iets als vriendelijke bewondering in de doordringende oogen; en de groote Generaal maakte een buiging voor haar met die hoffelijke welle vendheid, die zijn hooge waardigheid hem had eigen gemaakt, terwijl Do rothy zichzelf geweld aandeed om te 1 spreken, want. alleen de tegenwoor digheid van dezen man scheen haar reeds bedremmeld te maken. Geen hartelijk welkom kan Coombe Royal u toewenschen, mijn heer! Het verheugt mij, mejonk- vrouw, dat het niet zoo warm is, als hij Lord Fairfax. Niet waar, Ireton? Er werd dapper gevochten; maar het gelaat van den Heer had zich dien dag van ons afgekeerd. Het was een ongelukkige zinspe ling; want juist bij dien slag was Lord Capel gevallen; de oogen van Dorothy vulden zich met tranen en haar woede groeide aan en wat nu volgde was geschikt om al haar goede voornemens van zachte onderwor penheid op te geven. Warit, na de opmerking van Ireton stond een van de sierlijk gekleede Parlementsleden die gaarne zijn eigen stem hoorde, op en teemde: Maar de Heer was meer met ons toen uwe Hoogheid kwam Ja waarlijk- zei een andter, vie len niet de sterke steenen torens en de ijzeren poorten voor de stem van uwe Hoogheid, evenals de muren van Jericho vielen voor het trompet geschal van den zoon van Nun. Matig u! zei Cromwell ruw. Ma tig u. Mr. Pounceby, en gij ook Mir. II. (3 ure). Doris-prijs. Recordhard draverij voor Nederlandsche paarden. Minimum afstand 20Ü0 meter. 10, Pr. f400, 2c pr. f100. 3e pr. f50. 1 MolJy, 2 Polkan, 3 Schabernack, 4 Antoinette, 5 Fortuna, 6 Debutant, 7 Rita, 8 Don Quichotte. III. (4 ure). Krelis-prijs. Record- harddraverij voor paarden van 3 jaar. en ouder. Minimum afstand 2000 m. le Pr. f 400. 2e pr. f 100, 3e pr. f 50. 1. Anselor, 2 Abnet, 3 Bellwood (v. Wedgeblock) 4 Robert See Steele. 5 Abdul Ameer, 6 Cribbage, 7 Moquette. 8 Belle Baye, 9 Nettie Bruen, 10 Dawnlight, 11 Dobrina. Rennen. I. (24 uur.) Jan-prijs. Wedren op dc vlakke baan, voor inlandsche paar den van 3 jaar en ouder. Ie Prijs f400. 2e prijs f50. Afstand 1800 meter. 1 Valerie, 2 Curacao, 3 Diamant, 4 Billiton. 11. (34 uur). PïeTprijs. Verkoopis- wedren op de vlakke baan, voo-r paar den van 3 jaar en ouder. le Pr. f500, 2e pr. f50, 3o. pr. f25. Afstand 1200 meter. 1 Bran^some, 2 Royal Governess. 3 Something. 4 Tintagel Castle, 5 Mis« Amph'ion. 0 Revue, 7 Nebucadnesav, 8 Exploit, 9 Woestduin, 10 Karnat. III, (44 uur). Kees-prijs. Horden- ren voor paarden van 4 jaar en ouder, le Pr. f500, 2e pl f50. 3e pr. f25. 1 Preacher, 2 Primavera, 3 Europa. 4 Polydoruis, 5 Cher Amour. 6 Le Cid. 7 Exploit, 8 Neris, 9 Mayfly, Koloniën Aardbeving. De „Java-Bode" berichtte den 27sten Februari: Hedenochtend te 7 minuten voor ach ten werden hier drie, elkaar kort op volgende schokken van aardbeving ge voeld, die te Weltevreden, Batavia en Tandjong Priok duidelijk werden waar genomen. Door de instrumenten van het Koninklijk metereologisch en mag netisch Observatorium werd de richting uit Zuid-ten-Oosten aangegeven, terwijl de naald op de gevoelige plaat zware slingeringen aanwees. Telegrafisch in gewonnen inlichtingen wezen uit dat te Soekaboemi van deze schokken weinig gevoeld is; sterker was dit het geval te Buitenzorg, maar ook vandaar wist men de bron der beweging niet te onderken nen. De aangewezen richting wijst ech ter op den Gedeh. Hedenochtend te half elf en te elf uur herhaalden zich hier de aardschok ken nog eenmaal met dezelfde hevig heid. Nog werd ons uit Buitenzorg gemeld dat op de onderneming Nangoeng de schokken, werden waargenomen, komen de uit het Zuidwesten, en dat die zóo hevig waren dat al het glas- en aarde werk er tot gruis werd geworpen. Ook op de onderneming Perbawati in het Soekaboemische district Goenoeng Parang gelegen, werden de schokken gevoeld zonder dat men wist vanwaar ze kwamen. Den volgenden dag schreef de „Java- Bode": .Zoodra ons beleend was dat de rich ting, waaruit de aardbeving van giste ren werd waargenomen, wees op den Gedeh, hebben wij ons telegrafisch om inlichtingen gewend tot den directeur van het gezondheids-etablissement Sin- danglaja, die van uit zijne woning het gezicht heeft op dien vulkaan en dooT een langdurig verblijf den bodem kent. Het antwoord van den heer Leroux be reikte ons eerst gisterenavond e.n wet tigt inderdaad het vermoeden dat. er weer vulkanische werking is geweest in. de aardspleet,die onder Soekaboemi doorloopt en die eenige jaren geleden daar zooveel ontsteltenis teweegbracht. iiorueo. Blijkens van den resident der Zui- der- en Oosterafdeeling van Borneo ontvangen telegraphisch bericht van 24 Februari jl.. viel op de patrouille- tochten in de omgevine van Poeroek- Tjahoe tusschen den lOen en 15en dier maand niets bijzonders voor. De waterstand in de Boven-arito was zeer hoog. zoodat de gemeenschap tus schen de civiele en militaire etablisse menten te land verbroken was. Het stoomjacht SeJatan ontving op 10 Februari bij Bras Koemit drie schoten. (Java Ct.) De Soeral). Courant maakt met veel lof melding van het volhardend stre ven van den inspecteur van den post en telegraafdienst W. H. Bogaardt, die er i.n geslaagd is met behulp alleen van een ingehuurde stoomharkas en eenige inlandsche vaartuigen en ge steund door eenige schepelingen van Gristock! Of, als gij wilt spreken, geef uw loftuigingen dan aan dén rechten man. Maar verheug mij er niet mee; ik, een uitgedroogd man, een onwaardig dienaar! Prijs niet de sikkel, maar de hand die haar leidt! En toen, plotseling van toon veran derend met een buiging van zijn vi'eemde metaalstem, wendde hij zich tot. Dorothy met de woorden: U was nog maar een klein meis je. mejuffrouw, toen die dingen ge beurden. En vol geest kwam daarop het antwoord: Maar oud genoeg om ze mij to herinneren, mijnheer! en om tewen- schen dat Generaal Cromwell het zelfde welkom kon toegeroepen wor den als zijn deel geworden zou zijn, wanneer mijn vader nog leefde! Hoog en helder klonk haar stem en toen kwam er een oogenblik van ademlooze stilte, veTbroken door een uitroep van Mr. Gristock: Een zeer gevaarlijke Malignant! Maunsell was naar Ireton toege gaan, en fluisterde hem iets in, en even zach.t werd geantwoord: Ziek, hoe is 't mogelijk. Ik dacht dat de dochterrs van Engeland boven zulke kuren verheven waren! Men was nu om hen heengedron- H. M. Flores den gebroken telegraaf kabel nabij Bandjermassin op te vis sollen en té lasschen Tot tweemalen toe geraakte de in specteur met zijne mannen te water, om van geleden honger en dorst niet te gewagen, maar het werk werd ge daan; 20,000 ongeveer zouden den lande zijn bespaard doordat geen ge bruik werd gemaakt van de diensten van het Engelsche kabelschip. Wanneer zullen wij in deze koloniën zelf zulk een vaartuig bezitten? Met het oog op de verbinding rechtstreeks met Sjanghai wordt dit welhaast een onafwijsbare eisch. (J.-B.) Atjeh. Onder dagteekening van 25 Februa ri seinde de civiele en militaire gou verneur van Atjeh en Onderhoorig- heden als volgt Bij het doorzoeken van de bakoe- bakoe in Fedië ontving een onbedui dende ischium de lc-- luiienant der in fanterie L. B. van Staden ten Brink. Bij het schoonmaken van het ter rein aau de Djamboe-Ajé ontving met een kapmes een lichte zelf verwonding de genie-soldaat Kuipers (alg. st. no. 50290.) Bij een patrouille in Boven- Geüdong onder kapitein J. F. Later, vielen brieven en zeventien vijanden met wapens in onze handen. Aan een van den civielcn en jnili- tairen gouverneur van Atjeh en On- dorhoorigheden ontvangen telegram van 2 Maart wordt door de Java Ct. het volgende ontletend Een marechaussee-patrouille onder sergeant Koch, (alg. st.no. 53437) over viel in Pedië een kleine bende, die zc-s dooden mjet 6 geweren, waaronder twee Beaumonts, en vele blanke wa pens en ammunitie achterliet. Sergeant Koch sneuvelde daarbij, terwijl een Amboineesche marechaus see niet levensgevaarlijk gewond werd. Bij 'de omsingeling van een huis in Pedië, waarin drie vijanden rich schuil hielden, werden levensgevaar lijk gewond de le luitenant J. F. Croo- kewit en een inlandsch marechaussee; éen vijand sneuvelde, twee gaven zich gevangen. Djambi. Onder dagteekening van 28 Februa ri jl. seinde de resident van Palepi- bang als volgt De kolonne. die op 8 Februari naar Limboer (Tebo) vertrok, werd. onder weg vrij hevig beschoten en bereikte 9 Februari Loeboeq Mengkoevvang. waar de hoofden zich aanmeldden en op eerste aanzegging ook de bevolking terugkeerde, in verband met. de be richten, dat op weg naar Limboer ver sterkingen zouden zijn opgericht, en vele kwaadwilligen, ook uit Üjoedjoe- han en Kota Besar, zich bij Taha zou den hebben aangesloten, keerde de colonne 11 Februari naar Pelajang terug, zonder onderweg beschoten te zijn. De gewestelijke militaire com mandant gaf bevelen tot het hervatten van den tocht. In het gebied der 3 en 9 Kota, Bo- ven-Batanghari en üjoedjoehan spo ren familieleden van Taha en andere grooten de bevolking tot verzet aan. Taha is volgens sommige berichten nog in Boven-Tebo. volgens anderen in Poelau Batoe (Djoedjoehan). De Pangeran Raioe. die 8 Februari naar Boven-Batanghari (Bovenstr.- Tebo) gezonden was om de bevolking nan te manen rustig te blijven, keerde nog niet te Moeara Tebo terug en wordt gezegd' naar Kandang te zijn vertrokken, uit vrees voor de gevol gen der bij Loeboeq Nopal en Djati Belarik gepleegde vijandelijkheden. (Java Ct.) Land- en Tuinbouw Yee-uitvoor naar Zui<i-Afniia. Het „Nederiandsch Landbouw weekblad" schrijft: Uit de dagbladen, o.a. uit die. Nieu we Roterdamsche Courant, heeft men kunnen vernemen, dat in een brief van generaal Botha, hier te lande ontvangen, staat: ..Ik ben zoo dankbaar uit Neder- „land te vernemen, dat. er voor ons „zooveel vee verzameld wordt. Wat zullen die prachtige heesten toch een hulp zijn!" Naar aanleiding van dit bericht wijzen wij nogmaals er op, dat de geiruchten, alsof het Nederlandsche vee minder geschikt zou zijn voor de Zuid-Afrikaansche boeren, allen grond missen en dus zij, die zich om deze reden van medewerking of toe zegging onthielden, alsnog met aan drang verzocht worden de hoofdcom missie te helpen en hare ook in Zuid- A frik a zoo hoog gewaardeerde po gingen krachtig te steunen. Wel is waar, zijn er van verschil lende zijden belangrijke aanbiedin gen en toezeggingen tot het gratis verstitekkan van vee gedaan, doch 1 de hoofdcommissie mag niet ontvedn- gen en allen waren nieuwsgierig te weten, wat volgen zou. Geen tranen wanen meer in Doro thy's oogen. en met een helderen, moedigen blik ontmoette zij de oogen van Cromwell een donkeren, on- doordringbaren blik, waaruit niets te lezen was. Eindelijk zei hij lang zaam: De gcast van uw' vader woont in u. Hij was een dappen man! Zijn ziel is bij God! En nu klonk van den kant van do deur de ruwe. overslaande stem van Manley: Ja, maar wij hebben hem volko men de nederlaag gegeven! Hier ver sloegen wij Aehan, diei Israël plaag de, zoodat hij voor altijd vluchtte!. Deze woonden werden gevolgd door oen rumoer bij de deur en Cromwell maakte met een barschen glimlach op de lippen zijn excuus voor den god sdienstdrij ver. [Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5