NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAr Meestgelezen Dagblad in Haarlem en OmLtreken. Drukwerken. Liefde en Haat. 20e Jaargang Dinsdag 7 April 1903. No. 6065 HAARLElffS DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Bultenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad versohljnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénérale de Publicitè Etrangère O. L. DAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Dlt ntsaimer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 7 April bevat. 0. a Uit Zuid-Afrika, Macedonië, De algemeene staking, De toevluchts oorden van het Leger des Heiig te Amsterdam, Brieven uit Enge land, Courses te Woestduin. Ka meroverzicht. Officinale Berichten. KENNISGEVING HINDERWET. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem brengen ter open bare kennis dat door hen is ontvan gen eene bekendmaking van Burge meester en Wethouders der gemeente Schoten, dat ter secretarie dier ge meente ter inazge ligt een verzoek met bijlagen van J. C. J. M. Ooijevaar al hier. om vergunning tot het oprichten eener broodbakkerij aan de Paul Kru- gerkade. gemeente Schoten, kadastraal bekend in Sectie B. no. 1767. Op Woensdag, den 15en April 1903, des voormiddags te 11 uren. zal ter secretarie van Schoten (Bakenesser- gracht 79 te Haarlem) gelegenheid be staan. om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip op de secretarie der gemeente Schoten kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Haarlem. 4 April 1903. Burg en Weth. van Haarlem, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. ttuiteaiandscn Nieuws Zuid-Afrika. Onder de schriftelijk beantwoorde vragen, in het Lagerhuis gesteld, vindt men o. a. het volgende: „De heer Chamberlain beeft den heer Carvill medegedeeld, dat de be talingen in verband met strooptochten van de Boeren of door de gewezen Transvaalsche regeering gecomman deerde goederen gedaan worden als een daad van gunst en zonder eenige verplichting te erkennen. Het doel, dat de regeering met zulke betalingen op het oov had, is om loyalisten, die in den oorlog rechtstreeks verliezen hebben geleden, individueel bij te staan op dezelfde wijze als er onder de onderwerpingsvoorwaarden bij stand verleend wordt aan de Boeren. Krachtens dit beginsel is er geen acht geslagen op de aanspraken van maat schappijen en groote firma's; ook is er geen onderscheid gemaakt tusschen maatschappijen die in Engeland en zij die in Transvaal ingeschreven staan". De Manchester Guardian verneemt uit Kaapstad: Den 13en Maart deelden een aantal invloedrijke Engelschen. die te ma ken hebben met landverhuizing in het westen van Engeland en Nieuw-Zee- land, aan de Transvaalsche regee- ring mede dat de geheven pacht zoo hoog is dat zij immigratie belet. De regeering antwoordde, dat de verorde ning na rijpe overweging vastgesteld was en vermindering onmogelijk was. Den 19en Maart werd een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de pacht in de streken van Waterberg. Barberton en Ermelo, de voornaamste landbouw streken, verlaagd werd van 5 pet. tot 1 pet. voor het eerste jaar en tot 2 1/2 pet. in de volgende vier jaren. De voor standers van landverhuizing zijn nog niet voldaan en zeggen, dat de voor uitzichten hopeloos zijn als er niet twee jaar geen pacht wordt geheven en andere voordeelen worden aange boden. Turkije. Macedonië. Volgens consulaire berichten uit Monastir heeft van Vrijdag tot Zon- dag i.i. een formeele opstand in het district Ochrida gewoed. Aanleiding j I er toe was de moord van een Bul- gaai-sche bende op verscheiden Mo-1 hammedanen. Turgsche troepen en basji-bazoeks (ongeregelde, vrijwillige troepen) vervolgden de bende en om-1 singelden ten slotte twee dorpen op het Dibra-gebergte ten noorden van het Ochrida-meer. waar do bende de wijk had genomen. Nu werden de Turken echter op hun beurt door de inwoners van twaalf Bulgaarsche dorpen inge sloten, hetgeen de bende gelegenheid gaf te ontvluchten. Tusschen do Turk- sche troepen en de dorpsbevolking! was I het inmiddels begrijpelijkerwijze tot een treffen gekomen, waarbij aan weerskanten dooden en gewonden vielen. De dorpsoverheid doet nu moei te de bevolking te bewegen naar haar huizen terug te keeren De benoeming van eenige nieuwe gendarmes is weer het sein geweest voor een reeks nieu we moorden op last van de Macedoni- sche comités. Tegenover dit alles heeft de Porte doodleuk aap de Russische en Oosten- j rijksche gezanten medegedeeld, dat reeds wederom rust was ingetreden j en dat binnen enkele dagen volkomen I pacificatie en blijvende onderwerping der Albaneezen zou tot stand zijn ge bracht. Een ander bericht uit Kon stantinopel is minder positief: het zegt. I dat een uit hooge Mohammedaansche 1 ambtenaren bestaande deputatie naar Ipek en Djakova is vertrokken en dat j men hoopt, dat de tegenwoordigheid van deze een kalmeerenden invloed op de Albaneezen zal hebben. Uit Konstantinopel wordit aan de ..Temps- geseind, In de gisteren door den sultan Ab dul Hamid verleende audiënties wierd door de gezanten van Oostenrijk en Rusland, de heeu-en von Calice en Zi- novieff, opnieuw van d'en Sultan ge waagd, dat hij krachtige maatregelen j zal nemen tegen die Albaneezen. wier rebellie een zoo ernstige uitbreiding 1 dreigt aan te nemen. De Sultan zeg-1 de maatregelen toe, hij zou zelfs ge-j last hebben, 32 bataljons te requiree- ren om Albanië te bezettien en Ed- hem-pacha zou benoemd zijn tot op perbevelhebber in Macedonië. Bevestigd wordt, dat de Macedo- niërs van plan zouden zijn, het Rus- sische gezantschapshotel en het ge- bouw der Ottomaansche Bank te Konstantinopel door dynam'iet te ver nielen. De Porte heeft de strengste maatregelen ter beveiliging genomen. Tengevolge van een nieuwe politie verordening. waarbij d!en beambten en kommiezen wordt voorgeschreven hun identiteitspapieren te voorzien van een portrjet, had te Belgrado een groote betooging plaats. De menigte ontving de politie en de brandweer met een hagelbui van steenen. De po litic maakte van dei wapens gebruik, waarbij velen gewond werden. De wanordelijkheden werden des avonds herhaald. Twe«* eskadrons cavalerie chargeerden. Van heide zij dien werd geschoten. De betoogers namen een zeer uitdagende houding aan. Het aantal gekwetsten is n'iiei bekend. Spanje. Te Bayonne is eene depêche uit Ma drid ontvangen waarin gemeld wordt, dat er aldaar onder de studenten eene hevige fisting heerscht. Zij trekken door de straten ondier het geroep van „Leve de Republiek, weg met de Ul- tramontanen". Alle winkels zijn gesloten; men wierp met steenen naar het paleis van den minister-president: de gendarmen dreigden op de menigte te zullen schieten; men floot Silvela uit. Een bende van 3000 werklieden en studenten wierpen met siteenen naar de politieagenten, er ontstond een waar gevecht; vele revolverschoten knalden, verscheidene personen wer den gewond. Alle vergaderingen te Madrid zijn verboden. Zaterdagavond omstreeks acht uur hadden enkele ongeregeldhe den plaats.waarbij echter niemand gewond werd. Met het oog op moge lijke charges door de cavalerie wer den de straten met zand bestrooid. Luidens officieele mededeelingen is tot dusver slechts één doode gevallen; er zijn echter vele gewonden. Minister-president Silvela ontkent dat er sprake zou zijn van de afkon diging van de krijgswet te Madrid. Te middernacht duurde de agitatie nog steeds voort. Er hebben enkele op zichzelf staande vechtpartijen plaats gehad, waarbij geschoten werd. De studenten wierpen met steenen. waar op die politie chargeerde. Vereenigde Staten In een ta Minneapolis uitgesproken redevoering zeide president Roosevelt o. m.: „In de toekomst moeten wij meer en meer een overheerschende positie innemen in de wateren aan de kus ten ten zuiden van onzen staat, geen positie van contróle over de republie ken in deze streken, maar van con tróle over den militairen toestand, zoodat wij in de toekomst verwikkelin gen zullen kunnen voorkomen". Vervolgens sprekende over de in voerrechten, merkte de President op. dat weliswaar Amerika er niet aan kan denken het tegenwoordig tarie venstelsel te laten varen: „Zelfs be hoeft niet in .overweging genomen te worden of zulks raadzaam zou zijn, doch. waar de industrieele verhoudin gen zoo herhaaldelijk veranderen als bij ons, is het van het hoogste belang dat wij in sfaat zijn van tijd tot tijd een economische politiek te volgen in overeenstemming met de veranderde toestanden Ons doel moet zijn het be schermend stelsel te behouden, maar enkele onderdeelen van het tarief te wijzigen, zoodra het belang van het volk dit vordert". Wij vestigen bij vernienwing de aandacht op ons Filiaal Groote Houtstraat No 55, waar den ge- lieelen dag behalve Berichten, Abonnementen en Advertentiën voor Haarletn's Dagblad orders worden aangenomen op ALLO Drukwerken, Tan de kleinste tot de uitgebreidste. Levering van Handelsdrnkwer- feen desverlangd binnen 24 unr. Lage prijzen, keurige uitvoering. Uit de Omstreken. Heemstede. Op 21, 22 en 23 April a.s. teikens des morgens tusschen 8 en 9 uur bestaat in de O. L. school alhier gelegenheid tot in schrijving van nieuwe leerlingen. Y eisen Den heer W. K. F. Meijer te IJmuiden is benoemd tot opzichter over het elec- trisch licht in deze gemeente. Binneaiand. i Kameroverzicht. Wij hebben Zaterdag de telegraaf zoo duchtig in het werk gesteld, dat «Lit overzicht zich kan bepalen tot het kort mededeeien van een indruk der debat ten over de anti-stakingswetten op den laatst en zittingsdag der vorige week. Op den voorgrond sta, dat bet tumult, kort voor het sluiten der vergadering door de socialisten verwekt, eenig in onze parlementaire geschiedenis en, I naar wij hopen, ook niet zullende gel- j den als precedent, niet geheel en al aan hen te wijten was. De heer Van der Zwaag had, aan het I slot zijner rede, bezwaar gemaakt tegen de zich indringende gewoonte om teeke- nen van goedkeuring te geven, tegen over welke hij dan ook teekenen van af-1 keuring wilde geoorloofd zien. Ironisch klonken daarom, na zijn rede, de bravo's der socialisten. Toen nu echter de voor-1 zitter volkomen de opvatting van den j heer Van der Zwaag bleek te deelen, bad het met de toejuichingen der rechterzijde uit moeten wezen. Maar het was niet uit, wat niet pleit voor het prestige van den president, die trouwens geen krach tig voorzitter is. Na de rede van den minister-president barstten opnieuw toe juichingen los, door de socialisten be antwoord met gefluit. Zij waren er eeni- germate toe geprikkeld. In bet nu volgend tumult vergat de voorzitter, dat dr. Kuyper had gezegd, dat de Minister van Justitie na hem nog het woord zou voeren. En daar in de verbouwereerdheid niemand het woord vroeg, >fttoot hij die algemeene beraadsla ging om die evenwel, zijn vergissing in ziende, aanstonds te heropenen toen zoo wel de Min. van Just., als de heeren Schaper en Troelstra zich voor het woord aanmeldden. Wij zeiden, dat de socialisten geprik keld waren. Niet echter alleen door de toejuichingen. Maar de dag van Zater dag was een harde dag voor hen. Allen j meest door de magistrale, uit een orato-1 risch ooigpunt bewonderenswaardige rede 1 van prof. Van der Vlugt, die op kalme maar streng-Iogische wijze een princi- pïeel debat aanbond met de socialisten, ten betooge dat hun standpunt van klasse-particularisme in het algemeen,1 en ten aanzien van vakvereeniging en stakingsrecht in het bijzonder, strijdig j was met het standpunt van recht en j rechtvaardigheid. Men kon het de hee-1 ren Troelstra c.s., düe gedurende deze lange rede met geen enkel woord inter rumpeerden (men kon in de Kamer trou- wens een speld hooren vallen) aanzien, dat zij met deze bestrijding verlegen za- J ten. Want er zal weinig zijn aan te voe- 1 ren tegen de krachtig uitgesproken en toegelichte meening, dat een enkel klas- j sebelang nimmer parallel loopt noch loopen kan met het algemeen belang. De heer Van' der Zwaag, die op den hoogleeraar volgde, Jiet diens rede dan j ook ongemoeid en de heer Melchers eveneens. Deze zwakste der broederen had ditmaal al uiterst weinig te bewe- ren. Van de volgende redevoeringen on-1 derscheidden zich trouwens enkel die van den heer Lobman, die, als steeds. I een eenigeimat-e afwijkend standpunt het' zijne noemt en die in meerdere male de voorgestelde strafwetten verdedigde dan de Min. van Binnen], Zaken, wiens rede 1 meer gericht was tegen de oppositie1 (waarvan hij, voor zoover de liberalen I betrof, hoffelijk de welwillendheid er-1 kende en reciproceerde) dan wel als een verdediging der strafmaatregelen kon worden beschouwd, 's Ministers betoog was een, deels op feiten gegronde, ver dediging van de noodzakelijkheid der voorgedragen maatregelen tot handha-J ving van het gezag en van de hoogheid van den Staat tegenover tyramvie en terrorisme. Waar de Reg. het thans nog I bestaande gevaar in bijzonderheden kende, bezwoer de Min. alle groepen der Kamer om de Reg. te blijven steunen in haar besef van plicht en roeping. Wij meenen voor het overige naar ons telegrafisch verslag te mogen verwijzen. Morgen 10 uur voortzetting van de be raadslaging. Allereerst zal de Min. van Just, dan aan het woord zijn. baron Beminck, de arts d« heer Pot en de burgemeester. De Koningin en de Prins drukten den. heeren de hand, waar na onmiddellijk wegens het ongunstig weder in een gesloten rijtuig naar het paleis gereden, werd. In de vestibule wa ren aanwezig de heeren Clifford en Van Steyn. Een talrijk publiek juichte het Vorstelijk echtpaar toe. Het staldepartement is dit jaar bijzon der uitgebreid. Een talrijk personeel ea vijf-en-zestig paarden zijn op het Loo aangekomen Naar men vermoedt in ver band met te wachten vorstelijke bezoe ken. Al prijkt de ischoone omgeving van het Koninklijk lustslot en van het vriende lijk dorpje 't Loo nog niet in vollen len- tedos, toch levert deze, door de Konink lijke Familie zoo gewaardeerde verblijf plaats, nu reeds een verrukkelijk schouw spel op. Een aantal heesters, rozenstruiken en boom en m het Koninklijk Park hebben zich reeds met jong igroen getooid, ter wijl de vruchtboomen in het welbeken de Prinsetuintje, nabij het Ch&let, op een enkele uitzondering na alle bloesems dragen. De gedenkzuil der H. B. Scholieren is uit haar winterbedekking ontdaan ert komt, evenals het beeld „De Faam", we der prachtig uit te midden van groen en bloemen. Ook >d'e immer groene dennenboomem in het, Park en in de uitgestrekte Soe- rensche en Wiesselsche bosschen van het Koninklijk Domein maken een echt zo- merschen indruk. Het is bekend, dat H. M. hier, op de plaats waar Zij zoovele lieve herinne ringen aan Hare jeugd heeft en waar Zij eens zoo vroolijk ronddartelde, gaame vertoeft, ook omdat de bevolking uiterst bescheiden is en H. M. zich derhalve vol komen vrij kan bewegen. De ontginningen en jachtvermaken van het Loo trekken meer in het bijzon der den Prins aan. Na het bezoek aan 's-Grarenhage be trekt de Koninklijke Familie dan ook weder het oude lustslot, om daar verder den geheelen zomer door te brengen. Hofberichten H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zijn Zaterdag te 12.10 uur op het Li>o aangekomen. De Koningin was gekleed in lichtgrijs reistoilet. Op het perron waren aanwezig jhr. Loudon, De vervolging van v. d. Goes Wegens zijn rede voor den Mili- ciensbond zal v. d. Goes ter terechtzit ting verdedigd worden door mr M. Mendels. (V.) Staatsexploitatie van Spoorwegen Aan Hare Majesteit de Koningin is door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Gravenhage het vol gende request verzonden De Kamer van Koophandel en Fa brieken te 's Gravenhage neemt eer biedig de vrijheid zich tot Uwe Ma jesteit te wenden, naar aanleiding van de staking van het spoorwegper soneel op 31 Januari jl.. tengevolge waarvan het spoorwegverkeer ge stremd was. Al was deze istremming van korten duur, toch heeft zij duidelijk doen zien. welk groot ongerief, welke enor me schade een staking, zij het ook ran enkele dagen, aan het V euïileto a. Vertaald uit het ENGELSCH. 80) Het waren Ireton e-n Pride, en Cromwell wist. waarom zij daar wa ren. toch vroeg hij: Gij hier vrienden? Uw Hoogheid liet de schildwacht heengaan, zei Ireton eenvoudig, maar Kolonel Pride zei niets, hij keek al leen Cromwell aan met iets van de ernstige aanhankelijkheid, die men ook in de oogen van een trouwen waakhond aantreft. Ik dank ul zei Cromwell. Kam, wij zullen de ronde doen. Is dat noodzakelijk, heer? Waar om gaat ge niet rusten, en laat dat aan Pride of mij over? Rust! Juist om rust te krijgen, wil ik het doen. Een vreemde opge wondenheid heeft mij aangegrepen, en misschien zal de nachtlucht mij slaap brengen. Ik heb slaap noodig. Die trouwe harten merkten op wat een vermoeide toon er in zijn stem lag en Ireton zou weer op hetzelfde teruggekomen zijn. had Pride hem niet met een gebaar tegengehouden I en op gemaakt vrooüjken toon gezegd:1 Kom ,heer! de oude tijden zullen spoedig terugkeeren! Toen ging hij de anderen voor, terwijl Cromwell en Ireton volgden. Terwijl zij de lange gang doe;wan delden, fluisterde Ireton: Hebt ge Maunsell aan de tand ge voeld, heer? Ja. hernam Cromwell, en hij heeft gefaald. Ireton zei niets meer, en zij gingen stilzwijgend verder een wenteltrap afgaande, die eindigde in een kleine, achtkantige kamer, vanwaar een ont zaglijk groote deur van uitgesneden eikenhout toegang gaf tot de groote zaal. Op dat oogenblik was de deur echter gesloten. Toen zij de kamer bereikten, vroeg Ireton zacht: Zal ik hem gevangen nemen? Neenl Later, nu zou het alles in de war sturen. Ik wil twee vogels vangen, Ireton de raaf en de pape gaai! Hoor eens, Pride! Van af dit oogenblik neem je de plaats van Maun sell hier in, en bewaak hem goed, maar neem hem niet gevangen, tenzij I hij tracht het buis te verlaten. I Cromwell sprak half fluisterend en Pride antwoordde op dezelfde wijze: Ik begrijp Uwe Hoogheid. Ik zou er echter aan twijfelen of Harden hier in buis is. Ireton .schudide bet hoofd, maar Pride ging voort: Voordat ik mij bij Ireton voegde om aan uw deur de wacht te houden, deed ik zelf de ron de. en juist werd een der onzen dood binnengebracht. Wie? vroeg Cromwell. Tutbury Sergeant Tutburv een dapper man en een goed soldaat. Er was heftig gevochten, en Tutbury viel met den steek van een rapier in zijn hart. dat zal het werk van Har den geweest zijn en zoo ja. dan is hij gevlucht. Iets als een vloek siste tusschen de lippen van Ireton, maar Cromwell vroeg na een oogenblik nadenkens: Was er licht genoeg, dat zij al les konden zien hadden zij een lan taarn? Neen! Geen licht maar de maan, en zij is bijna even helder als de dag. Maar het daglicht zal het tot ze kerheid maken. Ik reken op u beiden, dat ge zoo spoedig het gaat dagen dien plek bezoekt en nagaat waarheen de voetstappen leiden. Bij den Hemel! Als jHarden gevlucht is. zal Maunsell het 'lol van een verrader niet ontgaan! Maar kom, ik heb buitenlucht noodig. Zij hadden aacht met elkaar ge sproken. hetgeen langzaam langs de trapopening boven hen weerklonk; maar het geluid' kon die massieve eikenhouten deur niet doordringen en terwijl Cromwell «sprak, duwde hij met zijn hand tegen de deur en zij ging geruischloos open en liet de groote zaal zien nog half verlicht en ook een groep ontstelde mannen in sombere kleeren, die bij elkaar hurkten in het midden van de kamer naast de aard globe en die nu met verslagen ge zichten keken naar de sombere ver schijning in de deur. HOOFDSTUK XI. Het Portret van den Koning. Even bleef Cromwell in de deur opening staan met zijn scherpen blik gericht op de verlegen draaiende groep menschen voor hem. die verle genheid werd er niet minder op, toen zij tot hun schrik achter die strenge gestalte het geschitter van «taal en half in de schaduw de drei gende gelaatstrekken van Ireton en Pride ontdekten. Toen kwam Cromwell met snelle, haastige schreden naderbij en zijn schorre, korte stem weerklonk: Gij vergadert nog laat, heeren! Zij keerden hunne teleurgestelde ge. zichten van den een naar den ander j alsof zij steun zochten; maar niemand sprak, terwijl zij dichter bij de globe opéén drongen, en een minachtende glimlach vloog over het gelaat van Cromwell, terwijl hij op antwoord wachtte. Mr. Pounceby stootte Mr. Gristock aan. maar de laatste vouwde haastig de papieren op. die hij in een rol on- der den arm droeg en binnensmonds iets zeggend ging hij achteraan in de groep staan, vanwaar hij over de schouders van zijn kameraden naar Cromwell gluurde. Pounceby stond nu het dichtst bij den Lord-Protector en tot hem was de volgende vraag gericht: Wel, Mr Pounceby, bij een an dere gelegenheid heb ik u hooren praten, en praten en nog eens praten, hebt ge nu niets te zeggen? Pounceby zag den gevaarlijken glimlach om de lippen van den Pro tector spelen, hij voelde de ironie van den toon en het ontbrak hem niet aan moed. Hij keerde zich om als een booze rat. Wij bespraken hier volkomen loyaal zekere Staatszaken, Uw Hoog heid. Dat begrijp ik; die vergadering is zeer officieui. Wij hoopten nederig een gunstig antwoord te ontvangen op ons ver zoekschrift dat gesteund wordt door ons Achtbaar Huis. Hoe krimpend hij zich ook voordeed. Master Pounceby slaagde er niet in het spijtige licht in zijn blik te ver bergen en zijn manier van doen stak zijn volgelingen een riem onder het hart. die iets mompelden, dat klonk als: Ja. ja! en die naar voren begon nen te dringen met een nieuwsgierig heid half bedwongen door vrees. Pounceby stond met den hoed in de hand vóór zijn kameraden, en toen hij langzaam opkeek zag hij. dat zijn woorden indruk gemaakt hadden; maar ook hoe de schitterende oogen van Cromwell ver in hun kassen sche nen weg te zinken, en de blauwe lijn van een gezwollen ader lag dik op zijn voorhoofd. Pounceby zag dat alles met angst; maar het was te laat om terug te gaan. en al zijn moed bijéénrapen de. ging hij met zijn scherpe, hooge stem voort: Dat verzoekschrift zet, zooals Uw Hoogheid weet. nederig uiteen, dat de tijd gekomen is de gewapende macht af te danken, die eet op kosten van de natie. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1