Gemberkoek en Sucadekaek VAN DIJK's genwoordige wettelijke regeling ten grondslag ligt, daarmee in overeen stemming 4. Hoe 'is de regeling in~het buiten land 5. Hoe behoort de regeling in Su riname te zijn en welke maatregelen zijn daarvoor te nemen? Jïieuw-Gainea. De correspondent van het „Bat. Nbld." te Merauke vertelt van een tocht die eenden tijd geleden door den assistent resident naar Koeperike werd onderno men: ..Tot nog toe waren wij er niet in ge slaagd om aanraking te krijgen met de bewoners van het landschap Koeperike. „II y a de quoi! De kettinggangers die weggeloopen waren werden door de Koep-erikers gesneld en al mogen onze buren ook niet zonder schuld zijn, men kan er zeker van zijn dat ook de Koepe rikers bij de vroegere veldtochten zich niet onbetuigd hebben gelaten. „Tot straf was tot nu toe steeds bam boe gekapt in liet landschap, omdat de omligigende kampongs liun bamboe zeer ongaarne gekapt zien en nu ook weder zoude „Van Doom" onder dekking daar bamboe halen. „De assistent-resident besloot van de gelegenheid gebruik te maken en trachten aanraking te krijgen met de Koeperikers. „En ziet, de poging werd met goeden uitslag bekroond. Eerst aarzelend latei- meer vrijmoedig, gingen de Koeperikers er toe over om met den assistent-resi dent te spreken. Deze, ijzer smedende terwijl het heet was, verzocht hun om hem naar de kampong te brengen on geveer een uur gaans in het binnenland gelegen. „Daar dit de corde sensible Ls van onze gevederde broeders, werd het voor stel niet precies bij acclamatie angeno- men. doch de uitslag was dat de assis tent, resident vergezeld van den heer VV. de Jong, gezaghebber van de „Van Doom" en nog twee andere heeren zon dier verder geleidie door de bevolkin; naar haar kampong werd gebracht. De verhouding bleef vriendcliappelijk en de heeren kwamen behouden aan boord terug. Sedert dien tijd komen de Koepe rikers ook reeds op den passar". Tandjong-Priok Het „Bat. Nbld". meldt: De commissie, belast met het uitbrengen van een advies betreffende de hoog noodige vergrooting der haven van Tandjong Priok, heeft, naar wij vernemen, haar arbeid beëin digd en zal een dezer dagen haar ver slag bij de Regeerin-g indienen. INGKZl'Nbl'jN ME; Ki-EE- 1.1 NGT N. 3D epnt,8 par rogel Het heeft mij geholpen. Een ieder die dit artikel leest beeft ze ker wel eens hoofdpijn gehad en is dus in staat het ondraaglijk lijden te besef fen van diegenen die voortdurend behebt zijn met hoofdpijn en hoeve/e personen, zijn er niet die aan deze kwaal lijden. Vraagt hen eens onder Uwe kennissen wat zij al niet aangewend hebben, en zij zullen u zeggen; ik heb dit, ik heb dat gebruikt, doch, deze verlichting was slechts van tij del ij ken aard want den volgenden dag deed zich dat zelfde lijden weder voor. De hoofdpijn heeft verschillende oorzaken maar de hoofd oorzaak is zeker wel de slechte toestand van het bloed. De heer S. Juurlink 12 Ommen prov. Overijssel was ook met die kwaal behebt en nadat hij alle aangerade'ne middelen te vergeefs had beproefd heeft hij ein delijk de verlosser van zijn lijden ge vonden door het gebruik der Pink Pil len van Dr. Williams. Den Heer S. J. JUURLINK, (volgens portret). Hij schrijft ons o.a. het volgende; „Meermalen was ik met zware hoofdpijn en vermoeidheid gekweld, nimmer heb lk kosten noch moeite gespaard om mij van die ergerlijke kwaal te bevrijden en ik kan verklaren dat ik na het gebruik van drie doozen Pink Pillen er van be vrijd ben geworden. De eetlust die mij vroeger ontbrak en. tengevolge daarvan het weinig, voedsel dat ik gebruikte, verzwakte mijn lichaamsgestol'd. Thans gevoel ik mij uiterst gezond, het schijnt mij toe alsof de Pink Pillen mij een nieuwe levenskracht gegeven hebben, want ik gevoel mij veel opgeruimder dan ooit te voren. Mijne dankbaarheid kent geene grenzen want jnen moet aan deze kwaal geleden hebben om te beseffen liet goede dat deze Pillen op mijn gestel hebben uitgeoefend. U kunt van mijn schrijven vrijelijk gebruik ma ken en ik verklaar mij bereid aan des verlangenden het bovenstaande persoon lijk of schriftelijk te bevestigen. Prijs t 1.75 de doos. f 9 per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT7.ER t HULL, Drogerijen. Jansstraat 28. ék> in stofvrije perkamsnte verpakk. Overal verkrijgbaar, HAARLEM Land en Tuinbouw Dezcj overwegingen hebben gegol den. maar het hoofdmotief is dat ae spooiwegorgani&iVtie niet gereed wa* om liet werk te doen dat er van ver wacht werdi. Wil deze vergadering toch besluiten te blijven staken, Van Enkel -waagt zich er aan, ik waag me er ook aan. (Applaus). V. d- Berg leest de volgende motie voor, die in Plancius is aangenomen. De vergadering, gehouden in Plancius op Vrijdag 10 April, teekent protest aan tegen de houding van het Comité Verweer tn verzoekt alsnog terug te ko men op het genomen besluit en de alge meene werkstaking opnieuw te proc.la- meeren. (Applaus). Kameraden, gij applaudiseert, maar dat moet ge niet doen. De spoorarbeiders zijn niet sterk genoeg en de Amsterdam- sche vakgenoot-en hebben iets besloten wat ze niet uit kunnen voeren. Heeft die vergadering in Plancius het recht de al- gemvene werkstaking te proclameeren'; Geroep: „Ja", „neen"! Monnikendam vraagt dat de namen ge noemd worden van hen die de konfe- rentie met de spoordïrektie gevraagd hebben. Vliegen heeft in igroote hoofdzaak slechts dit te getuigen: het Comité van Verweer heeft gedurende deze week lp verbinding gestaan met het- geheele land. Wij hebben alles gehoord. Er loopen treinen. En als er algemeene werksta king is, dan mogen er geen treinen loo pen. Toen er ook uit Amsterdam treinen kwamen, Amsterdam waarop men bouw Men schrijft van de Belgis me grenzen: Zoo als bekend is, werden in den iaatsten -tijd. in België en ook in ont land pogingen in het werk gesteld om de Belgische grenzen voor den weide- gang geheel open te krijgen voor den invoer vau allerlei vee., voornamelijk mager fokvee. Zoo noodig met een scherpe keuring aan de grens eene quarantaine van drie dagen. Naar wij uit goede bron vernemen, moet de Belgische Mini-ster" van Landbouw niet voornemens zijn eeni- ge verandering te brengen in het te-'"i T""* "*c"uuu" genwoodig stelsel van invoer. Wel' - n rots, werd men in de pro- wil hij op andere wijze den inv^- r' mismoedig. En wat doet men nu? van Nederlandsch vee begunstigen, Zoo worden thans op Belgisch grondgebied op kosten van den Staat in de nabijheid van de Noord-Bra- bantsche gemeente St-rijbeek, drie nieuwe quarantaine-stallen gebouwd Men maakt verwijten aan hen, v. d. Berg en de anderen in ons midden, die tot het einde gestreden hebben. Het is niet de schuld van enkelen, maar van ons allen gezamenlijk. Wij hebben te zamen den strijd betgonnen. wij moeten Met ingang van de volgende maand, hem ook gezamenlijk eindigen. zullen deze stallen in gebruik gestel 1 worden en daardoor is een nieuw kantoor van invoer voor ons land ge opend. dat vooral van belang is voor den uitvoer van vee langs Bre da en omstreken. Met 1 Mei zullen dan aan de N.- Brabantsch-Belgischei grens vier kan- En wanneer aparte groepen besluiten1 nog te blijven staken, dan verloopt de beweging en er is niéts zoo slecht voor de organisaties als een verloopen sta king. Wat wij nu te redden hebben is de organisatie. De Nederlandsche arbei ders moeten nu het sein. van het. Lan- Esschen. Baarlë-Hertog, Strijbeek en Valkenswaard. (Ted.) tureu van uitvoer zijn: Roozendaal- lelijk comité om het werk te hervat ten, opvolgen: Geroep op het podium: Luister niet! Hij heeft ons ook verraden! Hij heeft ons verraden! vGefluit.) Vliegen ziet va.n het woord af. Hierna heeft o.a. ook mevr. Roland— Holst het woord. Wat, overigens Amsterdam betreft, en overal elders de veTwarding groot hieronder volgt een brief van onzen spe- geweest. toen men in vroegen mor-ciaien correspondent. 'iiS"'ernam' da' 48 Staki'1S i Deze »eek heeft al vele verrassende, WlFn hif n' zoovelen was de verhitte I ™>n'entra gebracht, maar geen was En tut o. zoovelem was de verbale t als d Vri(_ rmg groot, toen «ndggk Ja span-; dagmorgen Men verdron|f zich 0'p mng na vragen 1 er en straat voor de winkelramen, waar- set doordrong dat öet tooh wea-ror-! achter de bulletins hing6n. NeeJ1_ kelijk waar wa> en tiet Comite^v neen dat kon niet waar zijn. dat was Ds algemeene wsisiaking. Evenals hier, is ook in Amsterdam een leugenachtig bericht. Spoedig Verweer inderdaad' de stap gedaan had. i zou er een tegenverklaring verschij Het manifest, waarbij het Comi'-inan van Verweer de redenen van haar be: ]yiaar 't was geen leugen, want even sluit ontvouwt, hebben wij gisteren. jater verscheen een bulletin van „Het reed.s gemeld. I Volk" en ook van de andere couran- den dienst en het aannemen van werk lieden aan de H. S. M. betreft. „De Te legraaf" onitvinig van zeer bevoegde zijde d j mededeeliittg, dat geen der ontslagen beambten "'edër in dienst zal worden genomen, u. beperkte dienst blijft voor- loopig gehandhaafd en met de succes sieve uitbreiding van hei personeel, dat natuurlijk ook eerst moet worden geoe fend, zal ook de dienst langzamerhand weer worden uitgebreid. Het zal zoo doende wellicht nog eenige maanden duren voor de oude dienstregeling weer geheel zal kunnen worden igevolgd. De buiteulaiulsche pers over de staking. De Matin" van Antwerpen schrijft: ,.De werkstaking in Holland zal als on- rmijdelijk gevolg met zich brengen, dat- Antwerpen bevoordeeld wordt ten >te van Amsterdam en Rotterdam. Gis teren (Woensdag) reeds kwamen in onze haven twee stoomschepen, welke te Am sterdam hadden moeten lossen; na de enkele stoomschepen zullen de vaste stoomvaartverbindiingen volgen, want er gaat niets boven het voordeel van de ze kerheid, d. w. z. de overtuiging ten al len tijde een talrijk en gewillig perso neel ter beschikking te hebben en men begeeft zich het liefst daarheen, waar een zoodanige zekerheid bestaat". De „Frankf. Zei,tang" schrijfit het vol gende: „We hadden een onderhoud met den heer Oudegeest, voorzitter van de spoorwegarbeiders-organisatie. Een kalm, ernstig man, die volstrekt niet op een woelwater (agitator) gelijkt. Een man, die de verantwoording kent, ■elke op hem rust. En wij kregen den indruk dat de staking ook hem verrast heeft. De regeering heeft zich op alles voorbereid. Sinds lang was een beperkt spoorwegplan uitgewerkt, dat op den dag der staking in werking zou treden. Militairen hebben onmiddellijk de sta tions in het heele land bezet. Het schot, dat een lampenpoetser op liep toen hij het station binnendrong, heeft den schrik ,erin gebracht en het relletje, waarbij een maréchaussée een bootwerker de hand1 afhakte, is meer ontstaan door straatjongens en nieuws gierigen dan duor stakende arbeiders. Anders is hel met de straaioproeren, waarbij verwondingen voorkwamen. Men kan nu reeds -gerust aannemen, dat de staking mislukt is. En het. gevolg is, dat de orgaMsatle, die zich in den Iaat sten tijd zoo prachtig ontwikkelde, een gevoeligen slag heeft gekregen. Wanneer de stakingswet aangenomen wordt, waaraan niet valt te twijfelen, dan is de beweging voor jaren het hoofd ingedrukt. Verliezen de spoorwegarbei ders deze ondoordacht begonnen staking dan zal ook de -stemming onder de trans portarbeiders verzwakken, daar de ar- beidgevers tot den hevigstem tegenstand besloten zijn. En dan zal men voor het treurige feit staan, dat ook de, organist tie der transportarbeiders hun ternau wernood hechte organisatie aanmerke lijk verzwakt zullen zien''. In het Paleis voor Volksvlij't zooals men weet, daarna een gTOotc meeting gehouden. Aan het verslag van ..Het Volk ontleenen we het volgende: De lieer Van Erkel was voorzitter! ten, waarin het groote nieuws beves tigd werd. De stad wemelde van werklieden, alles liep heen en weer, af en aan. Slechts weinigen durfden aan het werk te gaan het idee was zoo en zeide. dat verschil Ven die argumon- j nieuw en verrassend, en men besloot ten voor de opheffing waren tem de vergadering van uur'in het Pa, sprake gebracht. 1 leis voor Volksvlijt af te wachten. Tn de eerste plaats op grond van Daar zou het Comité vau Verweer uit- dë berichten uit verschillende plaat-1 leg doen van zijn houding, sen. dat het spoorwegpersoneel mo>j Dat Comité heeft men zal het ge- delnn= was. Winterswijk slecht. In j lezen hebbenwaarlijk niet zonder Utrecht had Tempelaars, de voorzit- j strijd het besluit van de opheffing der ter, gevraagd weer aan het werk ie mogen gaan. Zaandam vroeg geld. anders kon do boel niet worden vast gehouden Arnhem dito. De groote kracht, waarop gerekend was, was uit den strijd getrokken. Dat wij hier zoo laat zijn, zegt spr. is omdat ik zooeven op een vergade ring van spoorarbeiders was. Die vei - gadering was vol moed. De kerels zaten t« huilen op hun stoel en geest driftig is besloten vol te houden, (langdurig, hevig applaus). Wij heb ben den spoorarbeiders gezegd: we hebben jullie d<? zaken verteld zooals ze stonden, weet nu wel wat je doet. (Applaus) Er is een motie aangenomen, waarin hot comité wordt uitgenoo- digd do intrekking dei' algemeene werkstaking te herroepen. (Applaus). Wij hebben op ons genomen die mo- tio in het comité ter sprake te hmo gen. Spr. persoonlijk, hoe ook het comité hesluiten moge, zal aan den kant staan van de arbeiders diie be sloten hebben te blijven staken. Wessels: Do vergadering van boot werkers om 3 uur gaat door. Van Erkel heeft zoo wat alles ge zegd wat. ik ook w.enschte te zeggen. Ik denk er nreries zoo over. Dat wil ggen. ik ben het niet eens met wat daar vanmorgen in „Plancius" geschied. Hier in deze volksvergade ring een applaus ontlokken kost geen moeite, maar wp moeten de waarheid onded <je oogen z.ien De arbeM zullen niet zoo maar deu arbeid her vatten, maar er zijn andere over«ve- gingendic ons tot opheffing der sta king hebben geleid. De slachtoffers die zouden vallen bij hei langer volhouden der spo >r- staking de slechte beichten uit de provinciën waren niet te loochenen en ook in Amsterdam, vooral C. 3., wordt slecht gestaakt vormen een ander argument. Daar komt bij, 'at de wet van middag waarschijnlijk nog in dte Eerste Kamer wordt aan genomen, en van avond in het Staats blad zal staan. Als die weit in werking treedt, wil dat- zeggen, dat ie be stuurders der spoorwegorganisaties gevangenisstraffen van 4 jaar kun nen oploopen. Bleef het bij hat Lan delijk Comité, h;jt zou zoo erg niet zijn, maar er moet rekening geho i- den worden met tal van plaat.ser.ikc Comité's. Die kunnen morgen zonder dat ze er erg op hebben van iets straf baars gedaan te hebben, in arrest ge nomen worden. De menschen van oe spoor moeten Ln dienst komen mor gen, anders zijn ze strafbaar. algemeene werkstaking genomen, en het was te verwachten, dat de uitleg vergadering hiervan een trouwe af spiegeling zou geven. En dat deed ze. Er zijn in de vergaderzaal harde en bittere woorden gevallen. Men heeft elkaar met verwijten overstelpt er is meermalen „verraad" geroepen. En nu staan wij wellicht voor een tweede Comité van Verweer? Wellicht, Want dat er in de Paleis vergadering van Vrijdag reeds toe be, sloten zou zijn, is onjuist. Even on juist als het Telegraafbericht, dat het Comité van Verweer opnieuw de al gemeene werkstaking had geprocla meerd. Met beste bewijs is dat Vrij dagmiddag half drie de Telegraaf bul letins al hingen, en in de uitleg-ver gadering die door het Comité van Verweer geleid werd en te 3 uur ein digde, geen enkel voorstel van dien» aard aanhangig was, laat sta&n werd aangenomen. Trouwens het was ook niet te ver wachten, dat het Comité van Verweer zou spoedig op zijn besluit terug zou komen, liet gevolg van dien eenigs- zins dubbelen toestand moet echter zijn dat er vele slachtoffers komen. Aan de reiniging zijn bijv. 300 wea'k- Üieden ontslagen, die zich Vrijdag middag 3 uur nog niet hadden aange meld. De. directie der Hollandsche IJzeren Spoor noteert naar men mij mededeelde zorgvuldig het uur der wederaangifta van oude werk krachten. En het doel hiervan is niet ver te zoeken. De sollicitanten want als zoodanig beschouwen de maatschappijen ook hun voormalige werklieden zullen op de lijst wor den geplaatst in de volgorde der uren van aanmelding. En waarschijnlijk zullen zij, geschiktheid in aanmer king genomen, ook geplaatst worden achter hen. die tijdens de eierste da gen der staking solliciteerden. Dienst jaren gelden niet meer nog Vrijdag middag werd er o.a. een beambte aan, hlet station Weesperpoort ontslagen, die 30 dienstjaren telde. Dertig dienst jaren 1 Ook wanneer er geen nieuw Comité van Verweer optreedt, en het oude zal aftreden na de aanneming dei- wetten door de Eerste Kamer, zal de toestand in Amsterdam nog eenigen tijd ongeregeld blijven, omdat de be sturen der op zichzelf staande federa tion nog genoeg macht bezitten om op zichzelf een strike te proclameeren. En leggen verschillende federaties de handen ineen, dan moeten we weer in hetzelfde schuitje meevaren. Op dit oogenblik is hier alle kans op. Wat het meer of min geregelde van lenigheid te midden van haar gasten i bewoog. Een tien mijl lange spoorweg wordt om hel keizerlijke park te Peking aan gelegd op vvensch der Keizerin; de kos ten worden bestreden uit „vrijwillige bijdragen" van de edelen des lands. Vooral dad „vrijwillige" der bijdragen moet li M. zeer behagen. De oudste courant. Naar die „Revue Universelle" schrijft, bestaat de oudste courant in China. Het is de officieele „Kin-Pan", welke reeds dagteekent van ruim duizend jaar gele den en nog geregeld verschijnt. Tot hel jaar 1301 van onze tijdrekening verscheen het blad maandelijks en bepaalde er zich alleen toe, de voornaamste hofgebeur- tenissen mee te deelen. Daarna verscheen het wekelijks en sedert 1830 werd het een dagblad. Tegenwoordig komt het driemaal per dag uit, 's morgens op geel papier, ',s middags op wit ep 's avonds op grijs papier. Gebrek aan zeeofficieren. De Amerikaansche marine is onlangs door den vice-admiraai Taylor met bij- zonderein nadruk besproken. Het getal der officieren bij de Noord-Amerikaan- sche oorlogsschepen zei Taylor - geringer dan bij die der andere natiën, ofschoon op de eerste meer officieren noodig zijn, daar zij wegens gebrek aan zeelieden bemand worden met personen, die van heit zeemansbedrijf weinig ol geen notie hebben. De dienst vordert 1600 officieren, terwijl er slechts 1023 aanwezig zijn, dus een incompleet van 577. Volgens Taylor's be- j rekening zal d;e Amerikaansche marine over drie jaren 1005 officieren te kort komen. Het getal deserteurs is buiten gewoon aanzienlijk: in het laatste jaar deserteerden 3037 man, bijna 1/7 van het totaal der bemanning. SjremeagU Nieuws, Bloedvergiftiging. Veertien dagen geleden brandde te Colijnsplaat een dertienjarig meisje zich de linkerhand aan den damp van een ketel. De brandwonde genas, doch later vertoonden zich blaren op die hand. Hand en arjn zwollen op, zoodat geneeskundige hulp moest in geroepen worden. De aids consta teerde bloedvergiftiging en thans ver keert het kind in hopeioozen toestand. Droevig. Maandag had een zonderling- voor val plaats in de Nederstraat te Mid delburg. Een paar kinderen werden met een touw uit het raam op straat gelaten. Dit was noodig, want de man, diei huisvader heet, had op de trap plaats genomen in een dreigende houding om zijn familie het weggaan te be letten. Waarom hij dit deed, of Bacchus daarbij e'en rol vervulde, of dat hui selijke twisten daartoe aanleiding ga ven, is ons niet bekend. Vijf agenten van politie, van wie twee langs den voorkant door het raam waren binnengekomen, namen den nian in arrest. Het was een droevig to'oneeltje. (M. Ct.) Brand. Een hevige brand vernielde te Stad broek, gemeente Sittard1. het huis, de schuur en de stallingen van Th. R., zoomede gedeeltelijk het daaraan ge legen huis. bewoond door I. II. Alle huisraad, zoomede een paar kalveren, zijn verbrand. Ougelukken. Dinsdagmiddag gingen twee vis* schers van Harderwijk per boot de Zuiderzee op, teneinde na te gaan. of de uitgezette netten niet door de onsuimpge giolven waren weggesla gen. Nauwelijks waren zij de ha ven uit, of door een rukwind sloeg de boot om. met het ongelukkig ge volg. dat een hunner, de visscher Bakker, verdronk de ander werd met moeite gered. Aangespoeld. Aan het strand te Koudekerke is aangespoeld het lijk van een onbekend persoon, vermoedelijk een zeeman. De Chineesche Keizerin Uit Shanghai wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat de Keizerin-weduwe dezer dagen een groote theepartij heeft gegeven ter eere van de dames der vreemde diplomatie en hare kinderen. De gastvrouw deelde prachtige cadeaux uit, en de dames waren opgetogen over „die lieve aardige Keizerin" ,die zich met eene voor haar leeftijd opmerkelijke De „Cake Walk" voor de recht bank. De „Cake Walk", de bekende nieu- W Ameikaainsche dans, heeft een quaestie voor de rechtbank ta Parijs uitgemaakt. Zekere heer Wright, een Amerlkafji van geboorte, die dezen dans wel egienaardig, maar op dm duur te vermoeiend vond, niet om te dansen, maar om aan te hooren, heeft zijn beklag ingediend over zijn buurvrouw, madame X...., die 'tig en nacht zich scheen ta amuseeren met de dolle negersprongen. Boven dien was vlak tegenover hem een music-hall gevestigd, waar per avond veertig a vijftig maal de Cake Waik word; gedanst. Ook de eigenaar van deze inrichting moest vooiv de recht bank verschijnen. Meneer Wright leischt dat men hem met rust late en vraagt een schadevergoeding vanl°0 francs voor iederen „Cake Walk" ''ie nog zal gedanst worden. Vier weken. Welnu, over vier weken kom ik terug. Hoeveel moet het werk kosten? Honderd dukaten. De onbekende telde het geld op ta fel uil en vertrok. Eenige oogenblikken bleef Mozart 'in gepeins verdiept. Toen nam hij pen, inkt en papier en zette zich. in weerwil van het .streven zijner vrouw, aan dcu arbeid. Verscheidene dagen bleef hij met volle toewijding bezig. Hij werkte dag en nacht met tocnemenden ijver. Maar zijn lichaam, dat reèds zwak. was, kon geen weerstand bieden aan het ongebreidelde enthousiasme. Op een ochtend, geraakte hij buiten ken nis en toen zijn vrouw hem een paar dagen later aan zijn sombere gedach ten wildé ontrukken, viel hij uit Ja zeker, dit Requiem dient voor mijn eigen lijkdienst. Niets kon hein die gedachte uit 't hoofd zétten. Naavmate%hij werkte, gevoelde hij/ zijn krachten met den dag afnemen en zijn werk vorderde intusschen slechts weinig. De vier weken, die hij gesteld had. gingen om en op den afgesproken dag keerde de onbeken de terug. Het was onmogelijk, woord te houden, verontschuldigde Mozart zich. Wees uiet bezorgd, sprak de on bekende. Hoeveel tijd rekent gij er nog voor Nog vier wekenhet werk heeft mij meer geïnspireerd dan ik dacht, en het is grooter geworden dan mijn plan was. In dat geval dient ook het hono rarium verhoogd te worden hier zijn nog vijfiig dukaten. Mijnheer, riep Mozart, steeds meer verwonderd, wie zijl gij toch Dat doet niets ter zake over vier weken kom ik terug. Mozart riep onmiddellijk een be diende. om den vreemden bezoeker te volgen en te ontdekken, wie hij was. Maar de bediende kwam terug met de tijding, dat hij geen spoor meer van hem had teruggevonden. De componist haalde zich in liet hoofd, dat de onbekende een boven- aardsch wezen kon zijn, gezonden, om hem zijn naderend einde aan te kondigen. Met te meer ijver wijd de hij zich aan zijn Requiem dat hij beschouwde als het duurzaamste mo nument van zijn geest. Tl er haal dë- liik werd hij door uitputtingen over vallen, maar telkens vatte hij den in- i spannend en arbeid weer op. j Vóór het. einde der vier weken was deze voltooid,. En toen de onbekend© terugkeerde, vond hij het meesterwerk gereed liggen, maar de meester was niet meer. Hij had den 5en Decem ber 1791 op zesendertig]'arigen leef tijd den adem uitgeblazen. INGEZONDEN Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aans/>rnkelijk. I Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, rcordl de copy den inzender niet teruggegeven. Keizerin Augusta's .jnweelen Naar aanleiding van de laatste hof partijen te Berlijoi, waarbij is opgeval len, dat Wilhelm's gemalin veie juwee- len droeg, is men zich weder eens met he<fc schatten van haren voorraad edel- steenen igaan bezig houden. Men zegt, dat zij onder Europa's vorst innen zich misschien wel het meest in een kostbaren juweelentooi mag verheu gen. In het geheel moet zij voor een 3 millioen aan edelsteenen bezitten. Het hoofdsieraad is eery diadeem, bestaande uit een diamant ter grootte van- een kers, en daaromheen een veertig vijf tig kleinere diamantjes. Zoowel het mid delpunt als de overige steen en moeten buitengewoon schitterend zijn. Ringen moet Augusta Victoria er zoo wat een dertig hebben, waarvan som migen uitmunten door vreemdsoortigen vorm en eigenaardig maaksel. Dan is er nog een voorraad armban den, brochés, kettingen etc., waarop me nige groote j awieliersfirma j.aloersch kan zijn. Bijna al deze juweelen zijn geschen ken van haar echtgenoot, of zij heeft ze geërfd vah keizerin Frederik, keizerin Augusta en de vroegere koninginnen van Pruisen. Eenigen zijn bepaald eigendom van het Koninklijke Hun jiu alle toekomsti ge keizerinnen toe tp belmoren. Men weet dat die keizerin in hst pri vate leven zeer eenvoudig is. Zij draagt dan ook gewoonlijk slechts een paar niet zeer kostbare armbanden, een twee- talai ringen en een broche; de eigenlijke sieraden doen slechts bij officieele ge legenheden dienst. Het Requiem vau itfozart. In den nazomer van het jaar 1791 was Mozart, toenmaals kamermusicus van keizer Jozef II van Oostenrijk, op> zijn studeerkamer te Weenen in djepe overpeinzing verzonken, toen hij een rijtuig voor zijn deur hoorde stil houden. Een onbekende liet vragen hem ta spreken en weldra stond hij tegenover een deftig heer van middelbaren leef tijd, die hem met iets eerbiedwek kend s in de stem toaspark Ik heb in opdracht, mijnheer, van een zeer voornaam persoon, u te bezoeken. Wie'is die persoon, vroeg Mozart. Hij wil onbekend blijven. Zooals hij wil. En wat wil hij Hij heeft iemand, die hem zeer dierbaar was. door den dood verlo ren. Nu wil hij ieder jaar diens ster ven in een plechtigen kerkdienst her denken en hij vraagt u daartoe een „Requiem" te componeeren. Mozart zeer getroffen door het ge heimzinnige voorkomen van dien vreemde, en de indrukwekkende wij ze. waarop hij sprak, beloofde het Re quiem te zullen maken. De onbekende ging verder Wijd aan dien arbeid al uwe krachten. Gij werkt voor een mu ziekkenner. Dat hoor ik gaarne. Hoe lang hebt ge ervoor noodig in de dagen van woeling. II. Sedert mijn vorige beschouwing over de diiep treurige tijdsomstandig heden werd opgesteld, is de verwar- ring nog aanmerkelijk toegenomen. I Als eerste troef was door het Comité van Verweer de spoorwegstaking uit- gespeeld en toen deze niet doeltreffend bleek te wezen, zijn <le andere troe ven gevolgd. Eerst de bakkers, daarna 1 de algemeene staking. Het spel is echter verloren, 't Kon ook niet anders, want het wapen door een deel dien arbeidievsklasse gehan- •teerd moest in de eerste plaats haar zelve treffen. En pure dwaasheid was j't om te denken, dat de op de grond- jwet steunende verantwoordelijke re- gearing het hoofd zou buigen voor een jin 't geheim vergaderend; en niet ver antwoordelijk Comité van Verweer. Hiermee wordt niet gezegd dat elke volksagitatie, dat elk pogen om in vloed to oefenen op de besluiten der overheid verwerpelijk of nutteloos zou i wezen. Volstrekt niet. de ervaring der voorgaande weken heeft 't nog j kunnen leeren, dat wel degelijk de volksmeening een richtsnoer is voor de iregeering om haar houding te wij zigen. Doch reeds voor 3 eeuwen wist Huygeus 't: 't is een wijs man die maet en houden kan. Die 17e eeuw- |sche wijsheid ontbrak bij 't Comité van Verweer en bij degenen die er achter stonden. Hun optreden was een jgeorganiseerde opstand, was een aan slag op de veiligheid1 van den Staat Daarvoor kan en mag een Regeering niet bukken. Geen enkele menschen- groep heeft 't recht haar wil als een wet aan den Staat voor te schrijven, dat mogen de grooten der aarde niet en ook niet de arbeiders. Een reeks van propaganda-jaren heeft bij een aanzienlijk deel van het volk denkbeelden en rechtsbegrippen ingang doen vinden, die bij toepas sing moeten leiden tot ontbinding van den Staat De gebeurtenissen van de laatste dagen moet men beschouwen als een poging om tot die volkomen toepassing over te gaan Uit zelfbe houd heeft de Staat dan ook elke con cessie moeten afwijzen, concessies waartoe in normale omstandigheden nog wel gelegenheid was geweest. En nu de gevolgen. Opgezweept door de woordvoerders en door de pers der socialisten heeft een deel der arbeiders zich gestort in ee nroekeloos avontuur. Een andere naam is er niet. aan te geven, ook rnr. Troelstra. de leidsman der sociaal democraten, dacht er tot voor een paar weken nog zoo over, maar de anarchistische en Jacobijnsche ele menten in zijn partij en in de arbei dersbeweging zijn hem te sterk ge weest. Indien hij zich viex-kant daar tegenover was blijven stellen, dan zou hij wellicht een deel van de volks gunst er bij hebben ingeboet, maar dan zou hij hebben getoond een staats, man te zijn. Helaas, het heeft niet mogen zijn, es war' zu schön gewesen. In Maart scheen 't alsof hij het anar chisme wilde weerstaan, in April heeft hij voor Nieuwenhuis de knie gebogen. Zoo werd de politieke slaking gebo ren. En nu zal mr. Troelstra mede hebben to dragen de verantwoordelijk heid voor rio ellende die over het volk is en wordt gebracht. Zeker, ik weet

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6