NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meest gelezen Dagblad in Haarlem en Om^creken. Drukwsriken. Liefde en Haat. 20e Jaargang Vrijdag 17 April 1903. No. 6073 HAARLEMS DAGBLAD A-toonnementsprlJs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02V* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» ff de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën a Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuicler BniÊexxspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. AfiMS>»&®m®nten en AdvertemMSm worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad versohljnt dagelijks, behalve op Zon- on Feestdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. BAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Ifegiasmsê o «lis ei.e;® a Haarlem's Dagblad van 17 April bevat 0. a De Dreyfas-zaak, De Macedoni sche kwestie, Na de staking, Eerste zitting vau den Centraleu Raad van Beroep Yoor de ongevallen verzekering, Nijverheid, Katholiek Comité vau actie. Olöcieeie Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te weten, dat de bij hunne beschikking van 30 December jl. aan Jessen Schulz verleende vergunning tot oprichting van eene chemische wasscberij en benziniebewaarplaats in het perceel aan de Essenstraat No. 27 tengevol ge van het niet-inachtnemen van den gestelden termijn van Rechtswege is vervallen. Haarlem, 15 April 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. tiurtenlandseh Nieuws Frankrijk De Dreyf'us-zo ah. De heer Albert Monniot van de „Li bre Parole" heeft een onderhoud' ge had over de zaak met een rechter- plaatsvervanger van den krijgsraad te Rennes. Deze rachter-plaalsvarvan- ger heeft niet alleen zeer nauwgezet da voorvallen op de openbare zitting gevolgd, maar bovendien is hij tegen woordig geweest bij alle vergaderin gen in raadkamer. Hij gaf te kennen, dat de meening der he eren X en Y in het bekende interview in de Temps wel den indruk weergaf, die de open bare zitting niet nalaten kon teweeg te brengen bij onpartijdige rechters. Dat er op de rechters gewerkt zou zijn ten nadeele van Dreyfus ontkende hij ten stelligste wel andersom. „Gelooft u". vroeg hij. „dat een cam pagne of beweerde campagne, strek kende om het bestaan vast te stellen van een borderel met de handteeke- ning van den Duitschen keizer, op de rechters invloed heeft kunnen uit oefenen?" ,,Ik kan u verzekeren, dat die kwes ties van het borderel, hetzij dan het eerste of het tweede, bij den krijgs raad ten ©enenmale geen ik durf niet te zeggen belangstelling maar geen hartstocht hebben opgewekt. De geleerde vertoog-en van Bertillon. de min of meer technische uitleggingen van de schriftkundigen, hebben voor de vestiging eener overtuiging geen gewicht gehad, De waarheid, de zeker heid van het verraad is te voorschijn gekomen uit de verhooren in haar geheel, en die verhooren zijn, naar het mij voorkomt, goed weergegeven door de generaals Billot en Deloye." Toch hebben twee rechters Dreyfus niet schuldig willen verklaren. Ja. Jouast en de Bréon Wat die laatste betreft, dat is niet te verwon deren. dat is geen man om eenige ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Dat is een onbesliste natuur, een wei felaar, en ieder die hem kent weet. dat hij nooit heeft kunnen zeggen of zijn hoed zwart of bruin was. Volgens den rechter-plaatsvervanger is het de Bréon geweest, die voor de vrijspraak heeft gestemd, maar des niettegenstaande, toen eenmaal was aangenomen dat Dreyfus schuldig was, hem een zeer zware straf heeft willen opleggen. Dit legt hij. aldus uit. Evenals de meeste rechters had ook de Bréon er niet op gerekend diat er in raadkamer gevraagd zou worden of er aanleiding was om verzachtende omstandigheden aan te nemen; in die omstandigheden zou schuldig verklaren met zich mee brengen dat de allerzwaarste straf zou worden uitgesproken, altijdduren de vrijheidsberooving allicht. De Bréon heeft liever willen stemmen voor ..niet schuldig" dan den verrader, die al vijf jaren opsluiting had onder gaan. zulk een straf opleggen. Toen hij van die angst bevrijd was, be hoorde hij tot degenen, die Dreyfus zeer streng wilden straffen. ..Zoo ver klaar ik de tegenstrijdigheid in de houding van de Bréon." Een verklaring is het inderdaad, maar een voor de hand liggende ver klaring is het stellig niet. Het schijnt -ons beter hier van een gisting te spre ken. Picquart heeft tot de Gazette de Lausanne een brief gericht, waarin hij schrijft: „Alfred Dreyfus is aan zichzelf verplicht de fouten te herstel len die hij begaan heeft of die in zijn naam begaan zijn te Rennes en bij gelegenheid van de amnestie. Hij is zichzelf verplicht zijn al te langdurig stilzitten nadat hij de gratie had, aan genomen, te doen vergeten. En het eenige middel om dat alles te volvoe ren zal zijn. in antwoord op de zwak heid van de regeering die vóór Drey- j fus heet te zijn als er van zwakheid sprake is haar de aanvrage om re visie in het gelaat te slingeren". Het socialistemcorugTes heeft ten slotte besloten, dat Miülerand niet uit de partij zal worden gezet. Van de 198 uitge brachte stemmen heeft Jaurès er 109 we- ten, te verwerven voor een motie ten I gunste van Milleraind. Het besluit is ge- nomen tegen het advies der commissie. Namens de minderheid der commissie heeft Jaurès zijn uiterste best gedaan den oud-minister voor de partij te be houden, MiiLerand heeft beloofd, dat hij, wat de toepassing der beginselen be treft, zich in het vervolg zou houden aan de uitspraak der meerderheid van de ,s:o cialiisfcis che vo Itas vertegen wo or dig ens Ook de Pressensé wilde M iHe-rand n i et laten vallen jal was hij, evenmin trou wens als Jaurès, niet in alle opzichten met de houding van MiUerand als lid van het kabinet-Rousseau ingenomen. Oosteiirijk-Hongarye. Ook de roman van aartshertog Leo pold! Wölfling heeft een zeer vulgair eindhoofdstuk. Hij heeft dezer dagen zijn handteekening gezet op een stuk dat hem vanwege den keizer van Oostenrijk was voorgelegd en waar bij hij afstand doet van zijn trouw plannen, zelfs van zijn liefje Wilhel- mine Adamowitsj, in ruil' voo,r een jaargeld.- De aartshertog zit op zwart zaad en hij kan het léven in Mont- reux niet volhouden. Dus doet hij af stand van al zijn geboorterechten, van zijn officiersaanstelling, van het Gulden Vlies, van de hofdotaties en van hert f ami lief onds, neemt den naam aan van Leopold Wölfling, neemt een and erne nationaliteit aan, en belooft nimmer de grenzen der Oostenrijksche monarchie, zonder 's Keizers verlof, te zullen overschrij den; levenslang krijgt hij daarvoor een toelage van 2500 francs maande lijks en een bedrag ineens van 200.000 francs om zijn schulden af te beta len. Van zijn zusteu', de bijna vergeten ex-kroonprinses Louise, verneemt men, dat zij in villa Toskane bij Lin- dau, op Beier,sch grondgebied, ver blijf houdt en geheel van de wereld afgescheiden leeft; ze wordt vergezeld door een kamenier, een Franciscaner biechtvader en twee gendarmen. Tarkije. De Macedonische kwestie. Een correspondent van het Nowoje Wremja heeft een onderhoud gehad met Hassan-pasja, den gouverneur van het vilajet Saloniki. Hassan voer weer eens uit tegen de Bulgaar- sche regeering. die ook volgens hem valsch spel speelt en voorgevende de Macedonische comité's te ontbinden, deze toestaat als „liefdadigheidsge nootschappen" weer te venijzen. Hassan herhaalde voorts de beschul diging, dat de Bulgaarsche Comité's alles in 't werk stellen om den Mace- doniërs den omvang en de beteekenis dei* hervormingen te verbergen en op alle mogelijke wijze de totstandko ming ervan tegenwerken, b.v. door het verbod aan Macedonische Chris tenen om dienst te nemen bij de gen darmerie. Dit alles is nu eigenlijk niet hieuw, maar het krijgt beteekenis door de gevolgtrekking, welke Hassan eraan vastknoopte. Hij meent namelijk, dat als de toestand tengevolge van boven staande erger wordt, en een botsing tusschen Turkije en Bulgarije uitlokt, dat dan Rusland woord zal houden, en aan de Turksche Regeering zal toestaan den Bulgaren een even hard handige les te geven als aan de Grie ken in 1898. De Turken weten heel goed, volgens Hassan, dat Rusland hun niet zal toestaan Bulgarije een duim .grond te ontnemen, maar het zal hun wel veroorloven hpopt hij, om. gelijk gezegd, Bulgarije een flink pak te geven. Hassan is ten slotte van oordeel, dat de vreedzame afwik keling der Macedonische kwestie wel gelukken zal en ziet de zaken, ook met de mogelijkheid van een Turksch- Bulgaarsch conflict, niet duister in. Een incident te Konstantinopel heeft andermaal getoond, hoe hoog de haat en de wraakzucht tusschen Turken en Bulgaren gestegen zijn. In de Turksche hoofdstad wonen vrij wat Bulgaren, die zich hoofdzakelijk be- j zighouden niet tuinbouw en groente- handel stille, vreedzame menschen, die niets gemeen hebben met de woes- telingen onder Boris Sarafof en con sorten. De politie heeft echter dezer, dagen ontdekt, dat er een complot be stond om op de Bulgaren in de hoofd stad te wreken een eventueele tenuit voerlegging van de bedreigingen der Macedonische com/ité's. tegen de ka zernes en andere openbare gebouwen, te Konstantinopel, Er zijn nu tijdig uitgebreide maatregelen genonien om dergelijke schandelijke vergeldings- plannen te verijdelen. De correspondent van de Standard te Konstantinopel seinde gisteren aan zijn blad. dat de Turken een wonder lijke politiek volgen, door alle Mace- doniërs te Konstantinopel en in den omtrek, en waarschijnlijk ook ün de rest van Turkije, naar Macedonië te rug te sturen. Hij haalt een voorbeeld aan van een Macedoniër, die een voor- deelig baantje aan een der christelij ke kerken ta Konstantinopel had. maar plotseling last kreeg naar zijn woonplaats Fiorina in Monastir terug te keeren, ofschoon hij niets gedaan had en alle belang had zich buiten de Macedonische beweging te houden. Komt deze man nu in Fiorina aan. dan heeft hij om er uit te komen, een verlofbrief van den moektar of dorpshoofd no0dig. Maar aangezien de moektartot een der comité's behoort, zorgt hij wel, dat zijn slacht offer als eenige uitkomst naar het dienstnemen bij de opstandelingen grijpt. Zoo worden door de Turksche regeering zelve de recruten aan de comité's toegezonden. Wij vestigen bij vernieuwing de aandacht op ons Filiaal Groote Houtstraat No 55. waar den ge- heelen dag behalve Berichten, Abonnementen en Advertentiën voor Haarlem's Dagblad orders worden aangenomen op AE-jLÏC Drukwerken, van de kleinste tot de uitgebreidste. Levering van Handelsdrnkwer- ken de8veriangd binnen 24 uur. Lage prijzen, keurige uitvoering. De eerste zitting van den Centralen Raad voor de Ongevallenverzekering. Speciale correspondentie van (Peereboom's algemeeno» dienst) voor Haarlem's Dagblad. In een groot heerenhuis, Trans 10, te Utrecht, is gevestigd de zetel van den Centralen Raad voor de Ongeval lenverzekering. Op het ronde hoven- licht, boven de dubbel© buitendeur, is de bestemming te lezen. Door de hreede marmeren gang die het huis in tweeën deelt, treden we binnen. Links is de zittingszaal gele gen. Twee kamers ensuite zijn daar voor aaneengetrokken. Het intérieur ziet er stemmig uit, juist als onze kantongerechtzalen bruin eiken hout geschilderd, de stoelen met groen leder bekleed. Aan de straatzijde, met den rug naar de drie hooge ramen, zit op eene verhooging, aan een half cirkel vormige tafel, de Centrale Raad. De zaal ziet uit op een mooien tuin. Rechts in de gang zijn gelegen de ï'aadkamer voor besloten, geheime vergaderingen, de kleedkamer en de getuig enk amer. Boven weder* een breede gang. en daaraan zijn gelegen de griffie, de kamer van den griffier, de kamer der advocaten, die van den voorzitter, en een vertrekje van den bode. Alle vertrekken zijn in d onzelf den rech terlijken stijl gehouden. Woensdagmiddag tegen kwartier over tweeën, was in de zittingszaal een groot gezelschap rechtsgeleerden, en ook eenige dames, vereenigd. Achter de ronde tafel zaten mr. Fokker, de voorzitter; mr. Werker, griffier, mr. van Gelein Vitringa, subst.-griffier, mr. Cleveringa, onder voorzitter, en de leden mr. Crena de J'origh, mr. Reuyl, Jhr. mr. van Asch van Wijck, mr. van Basten Ba tenburg, mr. baron van Hugenpoth tot Aerdt, mr. Teilegen, en mr. Koo ien. Mr. Fokker deed den griffieri de eedsformule voorlezen, en een voor een stonden die aanwezige voorzitters der beroepsraden op, om uit te spre ken: Zoo waarlijk helpe mij God Al machtig!" Toen nam nir. Fokker andermaal het woord. Hij wees de 16 voorzitters op het gewichtige, het schoone en het moeilijke van hun taak en die der raden. (De Centrale Raad vormt, ge lijk men weet. het gerechtshof voor de uitspraken.) Gewichtig is da taak wijl de leden voor de eerste maal in de geschiede-1 nis onzer sociale wetgeving, als bur gers zullen moeten recht spreken. De heel© rechtsgang is dus nieuw. Bo- venaL is de taak echter moeilijk wijl de Raad de bevoegdheid hieeft een •vóór-onderzoek te gelasten. Het zal moeilijk zijn steeds te on derkennen waar het zwaartepunt ligt der quaesties die aan de orde zullen komen. De voorzitters zullen dan de leiding moeten geven. Van hen zal dus vaak de uitslag afhangen. Schoon zal de taak zijn detr voorzit ters vooral, wijl hunne ambtgenooten niet juridisch onderlegd zijn. Toch zijn ze niet slechts raadgevers, maar ook rechtsprekenden. Dat het leefcen- element tot zijn recht komej, zal uw taak zijn. De leden werkgevers of werkne mers mogen geen speciale belangen behartigen. Zij zijn rechterlijke amb tenaren en zullen als technici hun gewaardeerd advies moeten geven, Verder strikte onpartijdigheid. En de voorzitters zullen dit hebben aan te kweeiken en onderhouden. Aan de andere zijde wees spreker er echter op, dat juist door desamen- stelling der beroepsradein hunne uit spraken zeer zullen worden gewaar deerd. Spreker stond in het bijzonder stil bij de pogingen door de Amsterdam- scbe werkliedenvereenigingen in het werk gesteld, om den leden zoo goed koop mogelijk rechtsbijstand te ver zekeren. Ook beval hij aan. en waar deerde zeer dq beweging' van de Haagsche balie om kosteloozen rechts bijstand te organiseeren ten behoeve van onvermogendeu, hetzij werkman of patdoon. Ook zijn de bestuurders bonden in verschillende plaatsen aan den gang. deskundigen aan te stellen om de getroffenen der aangesloten vereenigingen bijstand te verschaf fen. De Centrale Raad zal gaarne medewerking verleenen. Wij hebben aldus besloot mr. Fokker ons te bevlijtigen tot de menschen ta spreken in eenvoudige taal, opdat de werklieden begrijpen wat zij moeten doen en waar het om gaat. Geen Latijn en Fransch dus, geen eindelooze volzinnen, zooals da Nederlandsche magistratuur gewoon is. Afgeronde volzinnen, met een dui delijke conclusie. Spr. beval de statistiek d'er recht spraak bij d© leden aan, en wees op de eenvoudigheid van de werking der Raden hier wordt het geding gevoerd zonder deairwaarder, zonder kosten, enz. Menig beletsel voor snelle rechtspraak is thans opgeheven. Aan ons de heerlijke roeping eene goede Jii'stitia te bevorderen. Hierna weitd' de zitting gesloten. Stadsnieuws. Haarlem, 16 April 1903. Geschoten. Omstreeks 12 uur werd door een schuldwacht bij het steenko- lenpark aan den Kruisweg weder gescho ten op een persoon, die blijkbaar steen kolen trachtte te ontvreemden. De maai wist te ontvluchten. De kogel ging door de ruiten van per ceel Kennemerplein 6. bewoond door mej. A. A. Piek, verbrijzelde een schilderij en sloeg een stuk uit den muur. De bewoonster kwam met den schrik vrij. Bij arrast van het Gerechts hof te Amsterdam is bevestigd het vonnis van de Arr. Rechtbank alhier waarbij W. C. van der Zwei te Lisse en P. Warmerdam te Noordwijker- hout zijn veroordeeld wegens opzet telijke vernieling ieder tot zes weken gevangenisstraf, behalve dat de aan laatstgenoemde opgelegde gevange- 1 nisstraf is verminderd tot een maand. A.s. Zaterdagmiddag ten half drie uur zal in een© plechtige zitting der Rechtbank alhier plaats hebben de installatie van den heer j Mr. W. H. van Nes van Meerkerk als rechter in dat college. fti'h 111 ei t» Vertaald uit het ENGELSCH. De massieve met ijzer beslagen deu ren van de poort waren gesloten, en in de schaduwen van de klimop zag hij door een schittering van kleuren en hoorde door het aanroepen, waar de schildwacht stond. Rock gaf het wachtwoord terug en ging naar hean toe: Hebt ge iets te rapporteeren? Niets, Kornet, behalve dat in den vroegen morgen iemand den tuin ach ter den muur een uur of langer op en neer liep Hm! Heb je gezien, wie het was? Ik keek door het kijkgat, maar kon niets zien. Hm! Laat mij eens kijken! De schildwacht schoof het luikje voor het kijkgat weg en Rock tuurde er doorheen Hij zag den tuin vol ro zen in bloei. Een weinig links was een tuinhutje, geheel begroeid door een witte klimroos die het als onder sneeuw begroef en daarachter was een hooge rozenhaag van meer dan een manshoogte, zoodat Rock er niet overheen kon zien. Tusschen het hutje en het grintpad, dat recht van de poort naar den toren leidde, lag een goed onderhouden vier kant grasveld. De morgenzon be scheen het warm en zich lui koeste rend in haar stralen lag daar een pauw. die zijn schitterenden veerendos uitspreidde als een waaier van groen en goud en helder blauw. Rock werd door dit schoone tooneel bekoord en bleef langer kijken dan bepaald noodig was. Toen snoof hij lang zijn adem op om te genieten van de rozengeur en sloot eindelijk met een klap het luikje van het kijkgat. Ben je daarbinnen geweest? vroeg hij. Ik kan de poort niet openen, her nam de schildwacht, en op de roestige stijlen tikkend: Een kanon zou noodig zijn om deze poort in te schieten, Kor net. De Kornet lachte gedwongen. Hij had massiever poorten dan deze gezien die door andere middelen toegaven als papieren deuren, maar alles wat hij zei was: Houd zorgvuldig de wacht. Men moet het meest op zijn hoede zijn als alles veilig lijkt. Intusschen had hij zijn werk vol bracht, zooals zijn plan was. de wach ten verdubbeld, en terwijl hij bezig was zijn rapport op te maken, was de zon hoog aan den hemel en naderde het etensuur. Rock had tot gewoonte alleen in zijn kamer te dineeren en dat was zijn geliefkoosde uurtje. Zooals meer ma gere mannen was de kornet begaafd met een bijzonder gezonden eetlust. Tot op zekere hoogte was het een zwak van hem en in vroegere zorgelooze dagen had zijn onbeteugelde eetlust hem eens of tweemaal in gevaar ge bracht kennis te maken met de pro voost.. Maar nu was er een goed excuus voor hem. Sinds den vroegen morgenstond had hij zonder iets te ontbijten zijn werk gedaan en hij was ëiaarom rechtmatig hongerig, ja zelfs uitgehongerd. Zijn kamer binnenkomende vond hij inderdaad de tafel gedekt, maar overigens was er nog niets van zijn maal te zien Hij liep even ongedul dig de kamer op en neer en toen riep hij zijn oppasser, maar deze, die nie mand anders was dan onze vriend Job Hopkins, was nergens te zien. Een half uur lang wachtte Rock, ongeduldig rook uitblazende, en toen zocht hij, kokend van woede, de kwartieren der manschappen op. die aan 't éten waren, maar Hopkins was er niet en niemand, wist waar hij was. Een oogenblik vergat Rock zijn hon ger bijna uit woede tegen den oppas ser. Daar zit een flinke straf op en dubbele dienst en dubbele wacht voor een jaar een heel jaar! mompelde de kornet tusschen zijn tanden, toen hij woedend terugkwam, vastbesloten nu voor zijn eigen eten te zorgen. Op zijn terugweg ging hij voorbij ■dö vensters van de eetkamer der dienstboden, en een heerlijke geur van gebakken biefstuk begroette hem. Hij kon niet naar binnen, zien. Had hij het kunnen doen. dan zou zijn woede tegen den ontrouwen oppasser recht matig gestegen zijn. want Job zat daar te eten en stak juist zijn gelaat in een drinkkan met de oogen op Polly ge richt. Nu kon de kornet echter alleen de geuren van het maal opsnuiven, het geen hij met smaak deed; toen ver mande hij zichzelf en het huis bin nentredende zocht hij de bedienden zaal op. Al naderende kwam hem echter de herinnering aan Mrs Baf- tersby in de gedachte. Zij zal daar wel zijn, mompelde hij en toen bleef hij daar op en neer loopende evenals een magere, honge rige kat. bang om te naderen en toch te begeerig om terug te gaan. Hij liep daar, trekkend aan zijn langen kne vel. en inademend de heerlijke geu ren van het maal, dat zoo nabij en toch zoo onbereikbaar was en dat spoedig scheen te zullen eindigen. Een hevige lachbui en daarop het geschuifel van haastige voetstappen kondigden het Rock aan. Met zenuw achtige haast zocht hij nu een schuil plaats en aan de gevolgen niet den kend duwde hij tegen de dleur. die het dichtsbij was. en toen zij open ging zag hij een nauwe gang met aan het einde een laag trapje naar bene den. Vlug en stil ging hij langs de gang en het trapje naar beneden, daar stond hij weer voor een andere deur. Hij duwde ook daar weer tegen, ze ging open en nu kwam de kornet op een afgezonderd terras, van waar men het uitzicht had' op een groot gedeelte van den tuin. Aan het uiterste einde stond een bank, maar behalve de deur. waardoor hij was binnengetre den, was er geen andere in- of uit gang. De kornet wandelde recht op de bank af, en er naast staande keek hij over de leuning heen Aan zijn voeten zag hij de toppen van een rij bruine beuken, terwijl zich aan de andere zijde een doolhof van boschjes uit- Woensdag vergaderde in Lafé Brinkmaan het ten vorigen jare opgerichte Comité van Actie inzake de spoorwegplannen der Huil. Spoor. voorzitter was de heer G. van der Most van Spijk. Verschillende besprekingen werden gehouden en medegedeeld, wat in deze sedert de vorige vergadering is ver richt. Het Comité blijft diligent. Nyverheid. Woensdag werd in het Brongebouw eene vergadering gehouden van het de partement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid. Alvorens thans het woord te verleenen aan den spreker van den avond, den heer Dr. H. van CappeMe van 's-Graven- hage, werd door den voorzitter, den heer F. C. Dufour, namens het bestuur van het departement de volgende openings rede uitgesproken. ..Ernstige dagen liggen achter ons, een poging werd gewaagd om in de afge- loopen week het verkeer te stremmen en handel en nijverheid,' tot stilstand te doe men. Dat deze poging gefaald heeft is een zegen voor ons land. Men moge over de stakmgswetten oordeelen hoe men strekte en aan zijn rechter- en lin kerhand zich de met klimop begroeide muren van liet groote huis verhieven Ik zal hier wachten, tot zij weg gegaan zijn. mompelde hij; het is hier lekker warm in de zon. Hij keer de zich om. toen die gedachte bij hem opkwam. en toen stond hij als door den bliksem getroffen, want aan liet Rnfflre ®mde„van het ierras stond Mrs Battersby zelf. en zij kwam recht op hem af, met een benepen flikkering in haar oogen en met iets als een ver hoogde kleur op haar blozende wan gen. De kornet keek naar rechts en links als een in 't nauw gebrachte rat maar aan ontsnappen viel niet te denl ken tenzij hij vleugels had gehad om te vliegen, en toen Mrs Battersby na derbij kwam met een bedeesden groet, drong hij zoo dicht mogelijk tegen den muur aan en met een .met uw verlof mevrouw" trachtte hij langs haar heen te slippen en zoo te ontvluchten. Maar Mrs Battersby had haar pro- gramma opgemaakt en liet zoo gauw haar prooi niet los. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1