NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Méestgelezen BagMad in Haarlem en öm^crekee. Liefde en Haat. 20e Jaargang Zaterdag 18 April 5903. No. 6074 EMBLEM'S DAGBLAD ^.t>oia.n.©xsa.©33.1:s}pri]ss Acivertentiën a Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 ïjjjfC Van 1-5 regels 50 Cis.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der is da Pr«s dar Advertentiën van 1-5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. gemeente) per 3 maanden. 130 j)Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden .'lil 165 Reclames 30 Cent per regel. Afsomderiijke nummers 0.021/* y Bureaux: Zolder Bïtitcraspaariae No. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, c de omstreken en franco per post. 0.45 Cïroote Eloatstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. AfiMïiftaB«m©mteffi en Advertemüëm w»M®a aangenomen door onze Agenten en door alïe Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën ®m Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heit Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn'. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hwf.dogmtm voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L, BAX)BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's BagMad van 18 April bevat 0. a Bezoek van koning Ednard aan Parijs. Na de staking Natuur- eo geneeskundig congres, De gewel denarijen te Blaricum. Advertentiën VOOE HBT Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwezen ge noodzaakt Advertenti6n af te wijzen voor liet Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmor gens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing dan is Inzending op Vrijdagavond noodlg, uit gezonderd kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden Ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Officïeele Berichten. De BURGEMEESTER van HAAR LEM, brengt hij deze ter openbare kennis van de ingezetenen dezer Ge meente, dat de op den veertienden Apiil j.l. executoir verklaarde kohie ren Nos. 10 en H Aid. VI A. en B op de Perlsomeele belasting dezer Gemeen- j te, dienst 1903, op heden aan den ont-1 vanger der directe belastingen zijn I ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldi gen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Haarlem, 16 April 1903. De Burgemeester voornoemd. BOREEL. ONTTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem; Gelet, op art. 230 der gemeentewet; Brengen ter algemeen© kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld om aan den openbaren dienst te ontrekken: eene strook grond' van de Tempeliersstraat. grenzende aan het perceel aan het Wijde Gelde- looze Pad, kad. Sectie J no. 546. De stukken te dezer zake betrekking hebbende, zullen met ingang van he den gedurende acht dagen ter plaatse lijke secretarie (7e afdeelingj ter in zage van een ieder zijn nedergelegd. Haarlem, 16 April 1903. Burg emWeth. voornoemd, BOREEL. De, Secretaris, P1JNACKER. Buiteniandsch Nieuws Engehmd. De Times heeft in verband met het komende bezoek van koning Eduard aan Parijs een hoofdartikel over de betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk. ..Koning Eduard", zegt het blad, „heeft het bijzondere geluk te weten, dat zijn bezoek samenvalt met een verlevendiging aan weerszijden van het Kanaal van vriendschappel ijke gevoelens en van de neiging om oud misverstand uit den weg te rui men. Het is niet altijd gemakkelijk om den groei van dergelijke gevoe lens na te gaan. Maar wij zijn onze Fransche geburen verschuldigd te zeggen, dat niet alleen in Engeland het vertrouwen in hun politiek en de waardeering van hun deugden in de laatste jaren merkbaar toegenomen zijn. Andere volken mogen meer van vredelievende bedoelingen gesproken hebben, maar Frankrijk's buitenland- sche politiek is in waarheid en met vrucht vredelievend geweest. Zij heeft, zich gékenmerkt door een zwijgzaam heid. die zoowel vertrouwen als ach ting hebben afgedwongen. Engeland heeft voor zich zelf te erkennen, dat gedurende den oorlog in Zuid-Afrika die houding van de Fransche regee- ring ruiterlijk en onberispelijk is ge weest. De waardigheid en kalmte van Frankrijk's buitenlandsciie politiek is te schitterender uitgekomen vergele ken hij de ongedurigheid van het Duitsch© ministerie van buitenland sciie zaken, en de uitwerking daarvan is niet alleen hier maar in heel Euro pa door die tegenstelling verhoogd. „Men hoeft volstrekt, niet te vree zen zoo vervolgt de Times dat men in Frankrijk of hier te lande wil overhaasten, of te beweren, dat de verbetering in onze betrekkingen het algemeene evenwicht der dingen he-, langrijk zal verplaatsen. Dat er een zekere verplaatsing van het Euro- peesch zwaartepunt is geweest, kan nauwelijks betwijfeld worden, maar het is geschied door de langzame wer king van de oorzaken, die de. verbe tering in onze betrekkingen"' met Frankrijk hebben gebracht. In haar voornaamste betrekkingen wordt de politiek van Frankrijk niet beroerd. Er is niet de minste reden waarom zijn Russisch verbond niet kan sa mengaan met het onderhouden van hartelijke vriendschap met Engeland, welks geheele belan^. gelijk dat van Frankrijk, ligt in handhaving van de rust in Europa. En evenmin is er in de koloniale sfeer eenige reden om een verandering in zijn algemeen© po litiek te verwachten, noch iets dat ertoe leiden kan om een goede ver standhouding te schaden. Op punten waar wij elkaar raken, zijn er geen kwesties, die een goede wil en weder- keerige achting niet naar tevreden heid kunnen behandelen. In het alge meen gesproken is de tijd op de zijde van vredelievende en ordelijke oplos singen. terwijl in denkbare omstan digheden beide naties op haar beurt de vriendschap van de andere een te waardeeren bijstand en hulp kunnen vinden". Erattkrijk De bewoners van Algiers, die feest vieren ter eere van het bezoek van president Loubet kunnen onder al hun vreugdebetoon niet verzwijgen dat het heengaan van Rev oil hun leed doet. De Algérijnseh© bladen hebben vóór de aankomst van Loubet voor het meerendeel den raad gegeven niet over het ontslag van Revoil te reppen tijdens het bezoek van den president, voorloopig den bezoeker toe te jui chen als den vertegenwoordiger van het moederland, maar later inet klem te vragen om opheldering. Revoil heeft al eenige dagen geleden in een brief aan Bertrahd betuigd, dat hij tot zijn groote droefheid een post moest verlaten waaraan hij zoozeer vva,s gehecht. Revoil schrijft in dien brief, dat hij juist nu niet blijven kan nu hij den president der republiek en eenige leden van het kabinet zou moe ten vergezellen op d;e reis door Alge- j rië. Het eergevoel gedoogt niet. dat ik blijf, schrijft hij, daar ik de zekerheid heb thans liet vertrouwen niet meer te bezitten van hen. die over mij rijn gesteld. Daar Revoil gedurende een 1 onafgebroken tijdperk van 17 jaren in 's rijks dienst Diet alleen het vertrou- wen maar ook de vriendschap had genoten van zijn meerderen, was dezé 1 omkeer van zaken wel zeer hard voor hem. De afgetreden gouverneur drukt j de verwachting uit. dat Algerie het geëerde .staatshoofd als de levende in- j carnaüe van het vaderland ontvangen zal met de betuigingen van eerbied en 1 toegenegenheid, die het beste pand zullen zijn voor de- loyale gehechtheid j en de trouw van de Algerijnen, aan. Frankrijk en aan de Republiek. Hij J hoopt, dat de reis vruchtbaar moge zijn aan gunstige uitkomsten voor de kolonie. Algemeen is men ontsteld te Algiers. In de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel hebben aan den voor- avond van de aankomst van Loubet i alle leden van vertegenwoordigende lichamen, te Algiers aanwezig, een 1 vergadering belegd om te bespreken welken invloed het bedanken van Re voil op de feesten ter eere van den president zou moeten hebben. Senato ren en Kamerleden die de kolonie te Parijs vertegenwoordigen leden van het conseil général, gemeenteraad, j Kamer van koophandel Kamer van landbouw, enz. De vergadering heeft ten slotte haar meening neergelegd in een verklaring, i waarbij zij te kennen geeft, dat er niets is. hat de Algerijnen er van kan 1 afhouden den vaderlandslievenden plicht te vervullen, zonder voorbehoud I in te stemmen met den jubel voor het staatshoofd. Maar achterna zullen zij j vragen wat de redenen zijn. waarom men plotseling Algerië beroofd heeft van den bijstand en de ervaring van een gouverneur, die het volle vertrou- j wen der kolonie bezat. De Times verneemt uit Tandzjer De toestand verqrgert bij den dag, en het ergste kan plotseling gebeu ren. De bergstammen in de buurt van Tandzjer ontvangen telkens brie ven van den kroonpretendent, waarin hij hen aanmaant zich meester te maken van den gouverneur van Te- toean en diens bezittingen, maar an dermans eigendommen te ontzien. De brieven behelzen niets tegen de Christenen. Middelerwijl weigeren de bergstammen in Tandzjer te ko men om met den vertegenwoordiger van den Sultan te spreken. Bititseidaisd. Over de staking in Nederland. Terwijl de Post, zooals gedurende het geheele verloop der Nederlandsche werkstakingen, ook nu weer de wen- schelijkheid beplelits aan Nederland, een voorbeeld te nemen voor de krachtige onderdrukking van de so cialistische beweging, richt zich de pers van de andere partijen beslist te-, gen zulk een zienswijze. De Vossische Zeitung zegt in een hoofdartikel, dat bovendien de jong ste Nederlandse he werkstaking de tot nu toe opgedane ervaring omtrent de onrijpheid der Nederlandsche arbei dersbeweging bevestigt. Bij een be tere organisatie van de werldieden- vei een'igingen daar je lande zou niet eens de gedachte aan een herhaling van de staking, welke den 31en Ja nuari het verkeersleven des lands tot stilstand bracht, hebben kunnen op duiken. Het ontbreekt de Nederlandsche ar beiderswereld echter niet alleen aan een doelmatige organisatie, maar ook aan bezonnen en conscientieuse lei ders. Vooral Oudegeest, die als de ziel der smadelijk ineengestorte werk staking is te beschouwen, heeft zich het bijna onbegrensde vertrouwen, dat de voor betere levensvoorwaar den wonstelend e arbeiders hem schon ken, onwaardig gemaakt. Met misda dige lichtzinnigheid heeft hij hen tof. staking aangehitst en de welvaart van vele duizenden gezinnen verwoest. Hij mag zich niet beklagen, wanneer de arbeiders, die zich tot dusver door hem lieten leiden, hem van verraad beschuldigen. Hii, die gewetenloos met het lot van anderen speelt en hen zonder voldoende kennis omtrent de machtsmiddelen van den tegenstan der en de stemming in het eigen kamp in een strijd wikkelt, waarin zij de nederlaag moeten lijden, han delt als een verrader en verliest het recht om verder een leidende rol in de beweging te spelen. De toestand der Nederlandsche werklieden en in 't bijzonder die van het spoorwegpersoneel is recht on verkwikkelijk dat oordeel heerscht algemeen en de regeering heeft ook de juistheid daarvan ingezien, toen zij 11a de staking van Januari met- de strafwetnovelle een ontwerp in diende. dat een nieuwe regeling van de rechtspositie en de arbeidsvoor waarden van het spoorwegpersoneel ten doel heeft. Het jammerlijkst ge volg van do onberaden staking is nu misschien wel, dat het lot vaa d!it ontwerp twijfelachtig is geworden. Zelfs als het tot aldoening komt, zal het ternauwernood aan de billijke •aanspraken der spoorwegmeiisciien beantwoorden, want de volksvertegen woordiging staat evenals de geheele openbare meening thans tegenover hen met geheel andere gewaarwordin gen dan tot dusver. De arbeiders heb ben de sympathie van de andere klas sen der maatschappij verspeeld en zij moeten er zich op voorbereiden hun aangelegenheden in de toekomst met nog minder welwillendheid behandeld te zien. Maar hoe bedenkelijk dit ook in het belang van den socialen vrede is. de arbeiders zullen zich daarover niet mogen beklagen, want zij hebben door hun optreden niet alleen den handel en de geheele volkswelvaart van Nederland zware wonden toege bracht .maar ook een waanzinnige po ging gedaan om door een schrikbe wind en ruw geweld hun wil de heer schappij te verschaffen en het parle mentarisme afhankelijk te maken van de menigte op straat. Wie volgens zul ke methodes te werk gaat. stelt zich, zij het dan ook onbewust, in dienst der reactie ,want wie het gebied van het recht verlaat, moet zich laten wel gevallen, dat tegen hem worat ge handeld volgens de stelregel: „oog om oog". Men kan een aanhanger zijn van het parlementaire stelsel of het verwer pen, maar er bestaat geen derde; en alleen op politiek gebied zeer naïeve menschen kunnen gelooven, dat er een in de practijk bruikbaar standpunt valt te handhaven dat de beslissingen ij' «1 tó t i 1to W. Vertaald uit het ENGÏÏLSCH. Het is hier warm en zonnig, niet waar, mijnheer, zei ze. Ik zit hier dagelijksch na het diner. En ik vertrouw, Kornet ging zij voort, dat uw diner u vandaag goed bevallen is'? De kornet zocht uitvluchten. „Met uw verlof, mevrouw, ik heb plichten te vervullen. Maar niet zoo spoedig na het middagmaal kom, ga zitten op die bank. en koester uzelf in de zon. Excuseer mij. mevrouw, ik ga nu pas eten. Wat? Heeft u nog niet gegeten? En u heeft dus sinds gisterenavond nog niets gegeten! Dat weet ik. Gij moet uitgehongerd zijn. De kornet stemde berouwvol toe, en deed weer een poging om weg te komen, maar Mrs Battersby viel hem in de rede; Neen, mijnheer! Dat gaat niet, mijn naam is er mee gemoeid. Luister eens! Ik zal uzelf uw diner bezorgen. Kom! Neen. mijnheer, van een weige ring wil ik niet hooren! Kóm! En de kornet volgde haar als een lam. Mrs Battersby gaf hem het beste dat zij had en dat was heel goed. In d'ie gezellige huiskamer, waar het war me zonlicht door de vensters scheen en waar zulke mollige, blanke han den hem- kalm bedienden, vergat Rock zijn vrees en toen hij eindelijk lang zaam van zijn wijn proefde en luister de naar het gonzen van de bijen bui ten, kwam er buitengewoon vredig ge voel over hem. Zijn gastvrouw zat rustig en zich zelf niet opdringend een eindje van hem af, direct gereed om aan zijn minste behoefte te voldoen. Zij sprak weinig; maar na eenigen tijd begon de kornet te spreken over zichzelf en den dertigjarigen oorlog; en toen luis terde Mi's1 Battersby met grooten aan dacht en marcheerde met Hertog Ber nard mee door de hertogdommen. Maar, mijnheer! zei ze, toen het verhaal van de inname van Lauen- burg uit was, maar gij hebt wonder volle dingen gezien en gedaan. Hoe veel jaren heeft u ook weer gediend? Vier en dertig jaar en twee maanden, mevrouw, hernam de Kor net En is u het nog niet moe? Denkt u er nooit aan, dat er een tijd komt om te rusten? Haar stem was zacht en vleiend. De wijn was goed en joeg warm door zijn aderen. Gelijk met de geur van de rozen daarbuiten, kwam het .slape rige gezoem, van de bijen door het venster hem wiegende in een droome- rige, sentimenteel© stemming. Neen! zei hij, en proefde van den wijn. maar ik zou het mij kun nen voorstellen. Er werd zacht op de deur getikt, en dat geluid, dat Rock anders zou heb ben doen ontstellen maakte nu geen indruk op hem. Hij strekte enkel zün lange beenen uit en leunde achterover j in zijn stoel, terwiil Mrs Battersby met. een kort „Excuseer mij een oogen blik, Kornet", opstond en naar de deur ging. Toen ze openging verbeeldde Rock zich, dat hij een lichte kreet hoorde, maar zelfs dat. hinderde hem niet. Hij was geheel in het vrouwe lijk net verward. Mrs Battersby bleef ongeveer een minuut weg en in dien tijd vertoefde Rock in het land der droomen. Eigen lijk. waarom zou hij zijn rust niet nemen? Hij had zijn tijd gehad en voor den ouden dag gezorgd. Zij is een gevoelige vrouw peinsde hij ver der, gevoelig en bij de hand. de kook kunst kan niemand haar verbeteren. Och? Waarom niet, Rock? En hij sloeg op zij dij en lachte in zijn vuistje, en kreeg toen een rilling over zijn eigen brutale gedachten, en trachtte ze te verdrijven, maar zij lieten hem niet los, indringerig even als het gezoem van de bijen. En toen kwam Mrs Battersby: Neem mij niet kwalijk, dat ik u verlaten heb, Kornet; maar de jonk vrouw had mij eenige orders te ge ven. Me dunkt, mevrouw! het is geen kleinigheid deze groote huishouding te besturen? Och, dat is zoo erg niet. Kornet? en zij lachte: Een goede huisvrouw ziet daar niet tegen op; en als ge naar rust verlangt en daaraan toegeeft, Kornet, zoek dan een goede huis vrouw, want wat is een man alleen? Zij was op een stoel dicht bij hem gaan zitten, terwijl zii sprak, en zij keek hem onderzoekend aan. Het gonzen van de bijen scheen hem nu even luid als het ruischen van de zee. Het bloed stroomde wild door zijn aderen. Hij voelde zijn polsen kloppen. Hij wist nauwelijks, wat hij deed. toen hij zachtjes tot haar vooroverboog en zijn hand legde in de warme palm van Marjorie Battersby; der meerderheid in wetgevende licha men door hen slechts behoeven erkend te worden, wanneer ze strook en met hun belangen en inzichten. Wanneer de Nederlandsche Kamer zich door de algemeene staking had laten bewegen om af te zien van de behandeling de"r i ontwerpen, welke het afspreken van i spoorwegstakingen strafbaar stellen, 1 dan zoude zij niet alleen naar huis zijn gestuurd, maar het geheele par lementarisme in gevaar hebben ge bracht. Dat hebben ook de vooruit strevendste liberalen ingezien, die vol sympathie tegenover de arbeidersbe weging staan en daarom vond de eisch van de leiders der staking doove ooren. i In het publiek belang van Neder- 1 land ware het inderdaad beter ge- jw.eest indien Dr. Kuyper afgezien had J van de indiening zijner novelle op het strafwetboek. Met draconische straf bepalingen kan men de sociale kwes tie niet oplossen, en Dr. Kuyper zoo wel als zij. die hem hij rijn optreden hebben aangespoord, gelooven. zelf wel niet, dat zij met nieuwe artikelen in het wetboek van strafrecht de arbei dersbeweging voorgoed tot staan lieb- 1 ben gebracht'. Tot zoover de Vossische Zeitung. Zffiid-Afriü George Albu, te Johannesburg een redevoering houdende, heeft een aan- j val gedaan op de ongewettigde be- voorkeuring van Engelsche goederen die hij met Transvaals belang in strijd achtte. Ook veroordeelde hij 't, aan de Gecharterde Compagnie con- I cessie voor den aanleg van sporen in Transvaal te verleenen. Hij is voor aanleg door den staat. JLlasiaud Arm Finland. Uit Helsingford wordt gemeld, dat I de bladen eene verordening bevatten betreffende maatregelen „tot bewa-1 ring van de openbare rust en orde in Finland". Daardoor wordt Finland j voor drie j aren, teneinde de russifi- i ceering door te voeren, in een staat j van beleg gebracht Den gouverneur-j generaal wordt o a. de macht ge-1 schonken, voorzekeren tijd de sluiting' van gasthuizen, boekhandelaars-ma- gazijnen en andere zaken, evenals van industriëele ondernemingen te gelas- ten; bijzondere vergaderingen van elke soort te verbieden, vereenigingen te ontbinden en personen die voor de openbare orde en rust gevaarlijk wor den geacht, het verblijf in Finland te ontzeggen. De laatste maatregel kan intus- j schen slechts met keizerlijke goed- i keuring worden getroffen, uitgezon- derd gevalled, die geen uitstel kunnen lijden. j Aan de bedoelde personen kan dan het verblijf op bepaalde plaatsen bin- nen het Rijk worden aangewezen. De .verordening blijft gedurende drie ja- ren van kracht. Natuurlijk zal de emigratie uit Finland thans eerst recht beginnen! Servië. j Aan liet galamaal in het koninklijk paleis ter eere van de voltooiing van j het tiende lëgeeringsjaar van koning Alexander, bracht de minister-presi- dent een in warme bewoordingen ge-i stelden dronk uit op den koning enj 1 de koningin; I De Koning zeid'e in zijn antwoord O m. dat np hei oogenblik de toestand voor alle Balkanvolken ernstig is. Een noodlottig uur dreigt te slaan; wij mofften rekening houden met deze mogelijkheid en op het gegeven oogenblik het bewijs leveren, dat wij onze groote vaderen waardig zijn. Turkye. In regeeringskringen te Konstanti- nopel en bij de diplomatie toont men weer bezorgdheid over den toestand in Albanië en Macedonië. Uit berich ten, hier ontvangen, voorziet men zeer ernstige onlusten. De gezanten van Rusland en Oostenrijk hebben er Jildiz Kiosk weer op gewezen, in wel ken geest weet men niet. Volgens be richten van de Porie maliën de Bul garen in Macedonië zich gereed om Maandag op te staan. Een telegram uit Konstantinopel aan de Temps zegt, dat. hoewel men zijn best doet de openbare meening gerust te stellen, de berichten uit Ma cedonië eenstemmig voorspellen, dat de „binnenlandsche organisatie" bin nen zeer enkele dagen den algemee- nen opstand zal proclameeren. Men kan de uitbarsting misschien al te gen aanstaanden Zondag verwachten De Times verneemt uit Sofia: De aanvoerders der' opstandelingen heb ben besloten geen algexneenen op stand op de Balkan te verwekken, maar een guerilla te voeren. Stadsnieuws. Haarlem, 17 April 1903. Op initiatief van den voor zitter van den Christelijk Natio- nalen Werkmansbond vergaderde Donderdag 9 April in het gebouw Weten en Werken de besturen der Chr. vereenigingen Chr. Nat. Werk mansbond, R. K. Volksbond. Patri monium en Maarten Luther,' om te komen tot het oprichten van een Co mité tot Bemiddeling in zake de slachtoffers der staking. Donderdag 16 April lieeft dit Comité voor het eerst zitting genomen. De voorzitters dier vereenigingen hebben welwillend op zich genomen met de adviseerende leóen voorloopig elke week te vergaderen om zoo mo gelijk indien dit gevraagd wordt, hulp en steun te verleenen. Uit de Omstreken. Beniiebroek. B. en W. hebben bij openbare Ken nisgeving bekend gemaakt dat op 20 en 21 April a.s. des avonds tusschen f'1 L"ïr Koenheid is tot aangifte van leerlingen, die met 1 Mei a.s. de ^exf0116 sck°o1 wenschen te bezoe- haar boofd viel op zijn schouder en Wonder boven wonder, hij had haar gekust! i Toen Kornet Rock een half uur la ter langs de corridor liep. die naar de groote zaal leidde, kwam hij Polly tegen. Tot zijn eigen verbazing deed I hij geen poging zich tegen den muur aan te drukken; maar ging voor waarts met ongekend zelfvertrouwen, j Zij maakte een zedige neiging voor hem, en ondeugend flikkerden haar! oogen .terwijl zij vroeg: Ken je het spreekwoord over hij, die niet waagt. Kornet? en toen, vóór hij kon antwoorden: Die niet waagt, wint nietmaar ook maakt zich niet los van een paar mooie oogen! I En zij draaide in de rondte en ver dween. HOOFDSTUK XIV. Het Verbond van Patiënce Burnside. Het vrijgeleide weg! Terwijl Dorothy dat zei. keek zij Maunsell in de sombere oogen, alsof zij het niet begreep, niet kon verwer ken, maar zij keek alleen in die oogen om daarin de bevestiging te lezen, van wat hij haar luist verteld had. Het tweetal stond tezamen voor een Zacdvoort. AANGEKOMEN VREEMDELINGEN: J. W. Prins, Amsterdam, Villa Dai sy Bell, 2 pers. J. G. Hiddink. Amsterdam, Villa Adm. Evertsen, 6 pers. J. Roeske, Heemstede Tramatr. 3. 7 pers. J. Stalling. Amsterdam, Hötel Drie huizen, 1 pers. Mevr. Van Boven. Hilversum, Ho tel Driehuizen, 1 pers. Mej. C Dickmann. Nijmegen, Villa Kijkduin, 1 pers. geopend venster, de man somber en kortaf, het meisje ontsteld en bijna wanhopig. Zij had daarop haar ver trouwen gesteld; het was de eenige uitweg, eu nu werd die haar ontno men. Hij had beproefd haar zoo zacht mogelijk de slechte tijding over te brengen, en haar meteen te vertellen, dat er voor Harden nog wel een kans was om te ontsnappen ;maar hij had geen slag om met vrouwen om te gaan, en daardoor was het er toch veel te ruw uit gekomen. Hij had haar botweg verteld, dat het paspoort ver dwenen was. en zweeg toen. Even wachtte zij op een paar woor den van hoop en troost uit zijn mond. maar Maunsell stond aan zijn baard' te trekken. Hij kon of wilde niet in verdere bespreking treden. Maar. ging zij voort, u zei, dat u het zelf bewaarde. Hoe kan het nu verdwenen zijn? Wie heeft het? Cromwell. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1