i H. LAMP I I Barteljorisslraat 22-24.1 P Magazijn speciaal C. en A. Viseober Gorter, Apeldoorn, Villa Kijkduin, 2 pers. D. Hubert, Amsterdam. Villa Kijk duin, 1 pers. S. Nicolaï, Nijmegen, Villa Kijk duin. 1 pers. G. 11. C. van Lennep. Zeist, Hotel Beau Site, 1 pers. Mevr. H. S. Voet van Vormizeele, Bergen. Huize Maritima, '1 pers. A. Brummen, Haarlem, Villa Mi nerva. 9 pers. G. L. Wijsman, Haarlem, Tramstr. 6, 4 pers. M. S. de Vries, Amsterdam, Villa Emma (Peters), 6 pers. Tegen Vrijdag 17 April 193, des na middags te halt 8 uur. is eene open bare raadsvergadering belegd. De agenda luidt: Ingekomen stukken en mededeelin- gen. j Overneming .straten Zandvoortscne Terrein- en Hotel-Maatschappij. Kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Reclames plaatselijke directe belas ting naar het inkomen e*> bondenbe lasting. Benoeming stembureaux verkiezing gemeenteraad. VelRon. Bij de heden gehouden herstemming voor de verkiezing van 2 leden (werk lieden) voor de kamers van Arbeid voor de Bloembollenteelt te Haarlem was slechts 1 stembiljet ingeleverd. De heer D. de Ridder. Inspecteur van Politie te IJ muiden, is beden be noemd tot strandvonder dezer ge meente. Binnenland. Hofbericht. H. M. de Koningin zal a.s. Zater dag ten paleize Het Loo ter eere van den op Zondag vallenden verjaardag van Z.K.H. den Prins der Nederlan den, een gala-diner geven, waarbij H. M. de Koningin-Moeder zal aan zitten en tot deelneming waarvan zijn uitgenoodigd de leden Yan het civiele en militaire Huis van H. M., de üed«n der hofhouding van H. M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. den Prins. De stafmuziek van het 5e reg. inf. uit Amersfoort zal het feestmaal met een concert opluisteren. Natnur- en geneeskundig eoagres Nog vóór de officieele opening van het Natuur- en Geneeskundig Congres waren de secties met eenige demon straties geopend. Dr. J. Schoemaker, uit 's-Gravenhage demonstreerde eeni ge nieuwe toestellen deels hier be dacht. deels gewijzigd en vertoonde -eenige cliirurgisch-behandelde patiën ten. Dr.- H Zeehuizen uit Utrecht gaf vervolgens aan de hand van teeke- ttiingen en tabellen eene uitlegging van een apparaat voor schouderme ting. waarna dr. Drost eenige radicaal genezen gevallen demonstreerde van vergrooting van de verstandsklier door periniale prostatectomie. alle mannen van 55-, 72-jarigen leeftijd. Dr. Muskens toonde eenige patiën ten. lijdende aan ruggemergsziekten. Onder leiding van de doctoren Roes- singh en Schoemaker werd inmiddels het gemeente-ziekenhuis bezichtigd. De openingsvergadeTing werd bij gewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr J G. Patijn. den oud-minis ter van financiën mr. Picrson, den wethouder van onderwijs dr. Mouton. verschillende geneeskundigen en tal van autoriteiten op wetenschappelijk gebied in het algemeen en op dat van de exacte wetenschappen in het bij zonder. Van den Prins der Nederlanden, eere-voorzitter van het Congres, was bericht ontvangen dat hij verliinderd was de vergadering bij te wonen. Aan het Verslag van den secretaris dr. H. J. Veth, zii ontleend dat het aantal leden van het Congres is ge stegen van 1149 tot 1215. De algemeene penningmeester, de heer C. Kerkert, deelde mede. dat het kassaldo in 1901 bedroeg f 3592.70, op 31 December 1902 3067.40. De heeren dr. Wenckebach, dr. Dek- huyzen en dr Aronstein werden aan gewezen tot onderzoek der rekening' van den algemeenen penningmeester. Voorts stelde de voorzitter voor, op een aanvraag van dr. Smits te Am sterdam, voor ondersteuning van f 1000 voor proefnemingen als chemicus aan de gasfabriek aldaar, beschikbaar te stellen f 798 als maximum voor den aankoop van vier toestellen die ech ter eigendom van 't Congres zullen blijven; verder, om f 1000 in het Fonds te storten en aan do Bibliotheek-com missie f 1000 voor 1903 toe te kennen •en een krediet van 1000 voor 1904. Deze voorstellen zullen heden wor den behandeld. In het Knrliaus te Scheveningen werd voor de Congresleden de Slinger proef van Foucault herhaald. In de groote zaal was een gespannen, piano- staaldTaad in den buitenkoepel stevig bevestigd in een gietijzeren klemstuk. Aan dezen draad was een hard-looden •bal bevestigd, die aan de onderzijde voorzien was van een spitse schrijf- naald De slinger was bevestigd aan een zijde van het tooneel en werd door den voorzitter. door een olectri- 6che ontlading, daarvan los gemaakt. Prof. Dubois demonstreerde daarbij den slinger van Iluygens. die in 1658 voor bet eerst vertoond was in de kerk te Scheveningen. De 2e sectie van het Congres verga derd e gisterochtend te Delft, waar prof. M. W. Beyerinck in zijn collegezaaltje eene lezing hield over „Reductie-ver schijnselen door mikroben bewerkt". publiceerd 830,879.67, te zamen f 836,691.72; totaal uit Nederland ont vangen f 692,658.27. Zooals laatstelijk reeds medege deeld, hebben de beeren Scheur leer en Zoonen. bankiers. Spuistraat, s Gravenbage. zich bereid verklaard tot bet in ontvangst nemen van ver dere bijdragen en giften voor bet Fonds. Ook kunnen giften recht streeks gezonden warden aan den heer D. van,Velden, secretaris en thesau rier van het Generale Boeren-Hulp- Fonds-Comitó P. K. Bus 2G7, Pretoria. Transvaal, en zullen die in dank ont vangen worden. In het geheel is van uit Europa aan bijdragen ontvangen en door den heer Brebner overgemaakt een be drag van f 1,245,835. De generaals Botha. De Wet en De la Rey, nemen deze gelegenheid) te baat om namens 'het Boerenvolk hun hartehjken dank te betuigen aan heel Nederland, dat met zooveel edelmoe digheid gehoor heeft gegeven aan de door hen gedane oproeping, en waar door het mogelijk zal zijn den nood en de ellende in Zuid-Afrika voor een groot deel te verzachten Een relletje. Uit Dinxperlo wordt aan de Arnh. Ct. gemeld1; Dinsdagavond' hadl hier bij het grenskantoor een relletje plaats, waar van de aanleiding wel der vermelding waard is. De commiezen moeten op dit punt een waakzaam oog houden, dat geen jenever en andere waren uit Pruisen worden binnengesmokkeld. Menscken die van het smokkelen een gewoonte maken, vinden dit toezicht lastig en bemoeilijken de commiezen. Telkens komen ze van Pruisische zij de aanloopen. dan eens met een leege flescb, dan eens met een flesch pomp water, maar als de kans schoon is met jenever. Bij eiken overgang moet de commies visiteeren. Donderdag avond maakte een arbeider ,die pas voor de Munstersche rechtbank voor J een dergelijk feit gedagvaard was, bet de commiezen zoo lastig, dat de rust I aan de grenzen dreigde verstoord te worden Met medewerking der poli tie werd de rustverstoorder in arrest genomen. Nu en dan worden door personen die uit Nederland te Parijs aanko men. moeilijkheden ondervonden, doordat de ambtenaren der plaatse lijke accijnzen bezwaar maken tegen de vrije doorlating van geringe hoe veelheden tabak, sigaren of sigaret ten, welke de douane-ambtenaren van de Fransche grens als restant van reisproVisie vrij hadden laten door gaan. Ter voorkoming van zoodanige moeilijkheden is bepaald, dat de dou ane-ambtenaar aan de grens, die deze reisbenoodigdheden vrij doorlaat, daarvan zal doen blijken, door op de kistjes of pakjes, waarin zij vervat zijn. een door hem onderteekend eti- quet te plaatsen, vermeldende den naam van den reiziger en van het grenskantoor, alsmede de soort en de vermoedelijke hoeveelheid der goede ren Zijn de kistjes of pakjes vam zoodanig etiquet voorzien, dan zullen de reizigers bij aankomst te Parijs door de plaatselijke ambtenaren niet worden bemoeilijkt. Het belang van den reiziger brengt dus mede de opplak king van zoodanig etiquet, zoo noodüg aan die douane te vragen Men verzuime niet al het voorhan den© aan de douane op te geven Voor eigen gebruik wordt per per soon hoogstens ©ern dertigtal sigaren of een vijftigtal sigaretten of een hec togram tabak vrij van invoerrechten toegelaten. Ook moet worden aangegeven de hoeveelheid lucifers, welke de reizi ger met zich voertvoor eigen gebruik worden hoogstens een of twee doosjes vrij van invoerrecht toegelaten Nog wordt opgemerkt, dat Hr. Ms. gezantschap te Parijs niet kan optre den ten gunste van reizigers, welke, door het overtreden van opgemelde bepalingen in moeilijkheden geraken. (St.Ct.) Het generale-boeren-hulp-fonös. De secretaris en thesaurier van het Generale Boeren-Hulp-Fonds, de heer W. J. C. Brebner, heeft naar aanlei ding van zijn a.s. terugreis naar Zuid-Afrika aan de „Correspondenz Nederland" verzocht om de volgende mededeelingen in binnen- en buiten land bekend te maken: Sedert de laatste verantwoording is aan het kantoor te 's Gravenbage tot en met den llen dezer maand op welken dag het kantoor volgens de van de generaals Botha. De Wet en De la Rey ontvangen instructies gesloten werd ontvangen: Ingezamelde gelden te Bloemendaal f 2401.88; bijdragen beneden de 1000 8410.17, te zamen f5812.05; reeds ge De geweldenarijen te Blaricam, Omtrent den brand te Blaricum wordt aan ,de N. Rt. Ct. gemeld In de eetzaal van het gebouw Druk kerij Vrede zat Maandagavond Lod. Van Mier op rustig te werken. Het was ongeveer 10 uur. Enkele kolo nisten waren reeds naar bed gegaan. Opeens schrikt Van Mierop op, door dat een groote steen door de a-uiten werd gegooid. Die steen werd door andere gevolgd, en toen die voorraad op scheen, begon men met harde boomstronken te werpen.. Toen men daarna ruiet geweld wil de binnendringen, vluchtte Van Mie rop. die alleen thuis was, eerst in de bibliotheek, daarna naar boven. In middels groeide de menigte aan Een gooide een boomstronk naar binnen, met het gevolg dat de petroleumhang- lamp geraakt wérd, van den zolder viel en den boel deed ontvlammen Op bet. brandgeroep kwamen de bur gemeester van Blaricum aan en een veldwachter. Inmiddels was ook de heer Ldnd'eyer, die n het timmer huis lag te slapen, wakker geworden en ter hulp gesneld. Met een paar emmers water was de brand gebluscbt. De burgemeester loste nog een schot om vrees onder de niassa te brengen, die daarop ook spoedig uiteenging. Terwijl zich dit bij de Drukkerij Vrede afspeelde, was een ander deel der bende naar de woning van den lieer De Vlies gegaan, gelegen aan een zij wegje op eenigen afstand van de drukkerij. De heer De Vries was afwezig. Men heeft toen eerst den. boel kort en klein geslagen en daarna een bezoek gebracht aan het huis van dien heer Rueten, die zelf afwezig was. In diens huis bevonden zich de heer Hekkenberg met vrouw en kind, alsook de heer Willem Kooy- man. Met ladders, banken, steenen, stronken, met al wat men maar vond, heeft mén toen het huis gebombar deerd. De verschrikte bewoners vluchtten naar boven, Met branden de lonten gewapend, toog de massa naar het huis van den heer De Vries, wat toen in brand werd gestoken en tot den grond toe afbrandde. Van deze gelegenheid maakten de heer Hekkenberg en de zijnen gebruik om te ontvluchten. Joelend en zingend, met een har monica voorop, keerde het volk dorp- waarts, na nog even bij den heer Waasington en bij mej. Dutihl een paar ruiten ingeworpen te hebben. Een veldwachter was inmiddels per fiets de cavalerie uit Hilversum gaan halen, waarna de rust in de kolonie terugkeerde. Uit verschillende dreigementen was op te maken, dat het voornemen be staat het sloopingswerk te vervolgen. In verband met de plaats gehad heb bende ongeregeldheden te Blaricum zijn Donderdag ook te Laren infante risten uit Na arden aangekomen. Ver schillende woningen, o a van prof. Van Rees, mevr. Roland Holst en van den boekhandelaar Hort tori worden bewaakt. De stem min" jegens deze en andere ingezetenen is niet gunstig Vele kolonisten hebben zich, naar men zegt, gewapend. Dinsdag werden te Hilversum twee kolonisten wegens het dragen van verboden wapenen be keurd. de mannetjes voetbal laten spelen; daartoe is slechts noodig. dat hij ver gunning verkrijgt om het veld te ge bruiken De officier spreekt dus den jeugdi gen voorzitter der voetbalclub aan, die hem antwoordt zijn wensch gaarne in overweging te zullen nemen. Het doet. den jongeling leed. maar zelf kan hij in dezen niet beslissen; het verzoek behoort tot die aangelegenheden wel ke aan de algemeene vergadering on derworpen moeten worden. De offi cier heeft hiertegen natuurlijk geen bezwaar. Den volgenden dag komt de presi dent terug. Het speet hem persoonlijk zeer; maar het veld kon niet beschik baar worden gesteld voor de miliciens om voetbal te spelen. De meerderheid van de vergadering toch was van oor deel geweestdat in deze ernstige tijdsomstandigheden tegenover beide partijen de meest staakte onpartijdig heid in acht genomen moest worden! De Sloterdijk. Omtrent de lotgevallen van het stoomschip „Sloterdijk", dat 31 da gen reis had naar Newport-News, waarover men zich ernstig ongerust gemaakt heeft, wordt het volgende bericht. De „Sloterdijk, die 7 Februari van Rotterdam vertrok, had reeds in het begin der reis met zwaar weer te kampen. Nadat bet schip een week op zee geweest was, bemerkte de be manning, dat de middelbare druk- krukas iu 'l ongereede was geraakt, en bij onderzoek bleek ze gebroken. Onmiddellijk werd met het inzetten van de reserve-as begonnen, wat veel moeite en tijd kostte, want deze as weegt 5000 K.G. en moest met takels gelicht en verplaatst worden, wat na tuurlij k in het sterk hellende schip niet gemakkelijk ging. Het schip kwam bij deze werkzaam heden dwars op zee te liggen daar het roer niet gebruikt kou worden. En door een plotseling opgestoken storm dreef het zoo geheel uit den koers. De werkzaamheden werden nu en, dan door het hevige weer onmogelijk, gemaaktde helling bedroeg bij wij len tot 50 graden. Tekooi blijven was bijna ondoenlijk, zoodat het volk zeer afgemat werd. Na acht dagen drijvens was de averij hersteld en kon men er weer aan denken, koers naar Amerika te zetten. Maar een tweede storm over viel toen de „Sloterdijk" en belem merder bet schip zoodanig in de vaart dat het ondanks vooruitstoomen toch nog teruggedreven werd. De strijd tegen weer en wind duurde ditmaal ongeveer twee dagen. Het vaartuig had deerlijk te lijden een groot deel van het dekwerk werd door de stort zeeën vernield of overboordgeslagen van het achterzeil brak de schoot-, hoorn en het kostte groote moeite, deze in den hevigen wind te herstel len het voorzeil vloog overboord, maar kon n:og met inspanning van alle krachten binnengehaald worden. Hiermede was het grootste leed ge leden, want spoedig stilde de storm nu en toen kwam men weer in den goeden koers. Met eenige schepen die men tegenkwam, werd geseind en hun werd opgedragen de „Sloterdijk' in Europa te rapporteeren. Dit echter is niet geschied. Vandaar de vrees dat de Sloterdijk vergaan zou zijn. Bij aankomst te Newport-News bleek dat de lading (oud ijzer) onder den storm gewerkt had. Verscheiden stut ten in het ruim waren doorgebroken. Het achterschip was vol water geloo- pen. De „Sloterdijk" heeft drie dagen an het dok gelegen voor reparatie van de machine en de verschillende averijen; daarna is zij weer naar Nederland vertrokken. Yerdroukeu. De burgemeester van Urk maakt be kend. dat 4 April jl. in de Zuiderzee in het Z.W. van Urk en een uur voor den wind zeilens van dat eiland over boord gevallen en verdronken is Ja cob Kas, 26 jaren, gekleed in de Hui- zerviisseherskleedij. Voor het aan wal brengen van het lijk is door de familie f20 beschikbaar gesteld. Door de geweldige rukwinden werdi op de Zuiderzee gisteren een Volen- dammer visschers vaar tuig aange varen. met het noodlottig gevolg, dat de botter omsloeg en drie nog jeug dige personen hun dood in de golven vonden. Twee hunner waren ongehuwd. Vaccinatie. Men schrijft uit St. Nicolaasga aan de „Standaard"; Zaterdag 11 April werd onze ge meente bezocht door den inspecteur der Volksgezondheid. De heer Oos terhaan en de arts J. Schouten van Bolnes, die op verzoek van ZExc. den Minister van Binnenl. Zaken, den in specteur vergezelde, stelden een on derzo ex 'in naar een gemeend schade lijk gevolg van. vaccinatie. Een zes jarig meisje, kind van den arbeider v. d. M., is kort na de vaccinatie half- zijdig verlamd'. Was 't vóór de vac cinatie gezond, kort daarna deden zich ziekteverschijnselen voor. De kleine kan thans staan noch zitten, de han den zelfs niet aan den mond brengen. Ongelukken. In het Lange Voorhout te 'sGra- venhage is door een rukwind een ladder omgewaaid. Een opperman werd daardoor zwaar aan het hoofd gewond en is, in het gemeentezieken huis opgenomen, sedert overleden. Bond van K&ottrg vau Arbeid. De minister van binnenlandsche zaken heeft ,aan de Kamers van Ar beid medegedeeld, dat de toetreding tot een op te richten Bond van Ka mers van Arbeid en het zich doen vertegenwoordigen op een in de laat ste week van Mei te houden congres van Kamers van Arbeid, in strijd is met haar bevoegdheid als publiekrech terlijke lichamen, daar deze hande lingen noch in de wet. die haar doel, haren werkkring en hare bevoegdhe den regelt, worden aangegeven, noch kunnen geacht worden in die bevoegd heden bij gevolgtrekking te liggen op gesloten. De Minister vindt het. te noodzake lijker, om dit onder de aandacht van de Kamers van Arbeid te brengen, omdat een verzoek tot erkenning als rechtspersoon van een Bond van Ka mers van Arbeid, blijkens door den Minister van justitie verstrekte in lichtingen, niet voor inwilliging vat baar zoude zijnv en alzoo het onge oorloofde besluit der Kamers om tot zulk een op te richten Bond toe te treden, haar zou bloot stellen aan het onaangename verwijt, dat zij de rechtspositie der Kamers niet begre pen hadden. gaderingen. waarin besloten werd in! de vee.ncaonpagne hetzelfde loon te vragen van verleden jaar nl. 1 per veenroede. Met het oog op de slechte resultaten van de veenindustrie in '1902 boden kleine verveners, die in den regel oerdier met het werk aan vangen, 5 a 10 cent minder en de ar beiders. de billijkheid dezer verlaging erkennende, gingen voor dat loon aan het weak. De groote verveners boden nu ook minder, doch hiervan wilden de trekkers niet weten; zij weigerden aan het werk te gaan. Een leider werd' benoemd; een arbeider uit Bo- ven-Knijpe, die eerder als appelmees- ter is opgetreden. Besloten werd1 f 1 loon te eischen .Door sommige verve ners is deze eisch ingewilligd; doch verscheidene hunner houden vast aan een verlaagd loon. waarvoor ook voor kleine verveners gewerkt wordt. Tot nog toe wordien de aan het weak zijn- de trekkers niet bemoeilijkt. Het stoomschip Amsteldijk. van de HollandAmerika-lijn, van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam via Deptford, passeerde 16 April, des vm. 11 u. 20 m., Lizard. Letteren en Kunst Sarah Bernhardt gaat spoedig weer door Duitschland reizen. Zij zal veer tien groote Duitsche steden bezoeken. De vorige reis schijnt goed geld te hebben opgebracht. Het Zalsman-quartet is te Madrid opgetreden onder den naam van „het Hollandsch Vokaal-quartet". De heer Joh. Soutendijk maakt, na mens ,.het Hollandsch Vokaal-quaiV tet", daartegen bedenking, en raadt het Zalsman-quartet aan, zijn eigen naam ook over die grenzen te blijven voeren. De Mei-beweging. In „Het Volk' dioet de heer "VV. H. Vliegen „met het oog op de enorme eischen die thans gedurende gjerui- men tijd aan de georganiseerde ar beiden^. zullen worden gesteld, met het oog op de slachtoffers", het voor stel: „de Mei-beweging diit jaar om te zetten in een offerdag voor dat doel. Dat er dus dien dag niet gestaakt wordt, doch het verdiende loon voor de slachtoffers w-ordt afgedragen. Dat ook geen dure vergaderingen enz. worden gehouden, doch voorstellin gen gegeven worden die beloven wat op te brengen". Ontrouw personeel. De justitie heeft den pakhuisknecht de B. en den karrijder F., beiden te Franieker. aangehouden en in pre ventieve hechtenis gesteld. Zij worden verdacht van diefstal van meel uit het pakhuis van dien koopman K. aldaar, hun patroon. Uit Rotterdam: Gisterenmorgen heeft de ter aarde- bestelling plaats gehad van den over- led/en tooneelspeler Derk Haspels. In. de vestibule vau den Grooten Schouw burg speelde, toen de stoet aankwam, een muziekkorps Mendelssohn's Treur majrsch. Daar werdien de bloemen der familieleden van den betreurden doode vermeerderd met een groot aantal kransen van, directie en voor malige kunstbroeders, van de Maat schappij Groote Schouwburg, bene vens u'it Amsterdam van de sociëtai- res en leden d'er Nederlandsche Too- neelvereeniging. van den Holland- schen Schouwburg en van de aidee- ling van het Nederl. Tooneelverbond. Daarna zette de stoet zch weer in beweging om Derk Haspels op Croos- wijk aan dien schoot der aarde toe te vertrouwen. De leden van het too- neelgezelschap sloten zich in rijtui gen aan, terwijl eenigen hunner de slippen van het, lijkkleed droegen. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. VOOR P Uit de Arbeiderswereld Soldaten eu een Voetbalelub. Het volgende is volgens die N. C. gebeurd'. Een officier, in. een kleine garni zoensplaats gelegen met een aantal miliciens van. de onder de wapens ge roepen lichtingen peinst op middelen om de mannetjes bezig te houden. Al tijd wandelingen en marschen gaat toch niet; ze zijn al wekenlang onder de wapenen en er gebeurt niets. Daar komt hij op een der wandelin gen langs een voetbalveld, waar hoo- gere-burger-scholieren ijverig het spel beoefenen Dat is een idee. Hij zal BINNENLAND. Men meldt uit Amersfoort aan d'e „Telegraaf": Omtrent de werkstaking van de sigarenmakers kunnen wij heit vol gende mededeelen. Toen het Comité van Verweer d'e algemeene staking had geproclameerd, meenden siga renmakers alhier aan den oproep van genoemd Comiité gevolg te moeten geven en gaven dientengevolge ken nis aan hunne patroons, dat zij de natte tabak nog zouden verwerken en dan staken. Door de patroons werden zij er op •gewezen, dat een staking om derge lijke redenen niet geoorloofd was in verband met de Statuten van den Bond van Sigarenmakers enz. Vroe ger ook reed's hadden de patroons hen gewaarschuwd voor hetzelfde kwaad. Thans deelden deze er nog bij mede, dat staking in dit geval gelijk was aan ontslag. De sigarenmakers bleven volharden bij hun eens geno men besluit. Toen het Comité van Verweer plotseling de algemeene sta- ;ne ging opheffen, wilden ook de sigarenmakers weer doorwerken, doch de patroons hebben zich gehou den aan d'e eenmaal aangenomen en afgesproken houding en de stakers ontslagen. De ontslagenen zullen ge legenheid hebben Zaterdag 18 April tusschen 9 en 12 uur 's morgens zich opnieuw voor werk aan te melden. Door de patroons wordt daarna uit gemaakt wie weer aangenomen zul len worden en deze kunnen 27 April a.s. den arbeid hervatten. Er wordt dus bijna drie weken niet gewerkt. De sigarenfabrikanten zijn in deze geheel solidair. Tengevolge van de loonregeling, te Beets (Fr,) wilden de klijntrekkers het we/rk niet aanvangen en keerden naar huis terug. De kwestie is deze. Dezen winter hielden de arbeiders ver Sport ea Wedstrijden. VOETBAL. Uit Boedapest schrijft men ons: Het vorige jaar kwamen de Eng ei schen voor de eerste maal naar Boe dapest om aan een internationalen wedstrijd alhier deel te nemen. Toen stond de Boedapester* turnclub tegen over de Richmond Football Club, en was het resultaat voor de Hongaren allertreurigst; zij hadden niet één goal kunnen halen, de Engelschen 16. Dinsdag stonden deze twee veree nig in gen weer tegenover elkaar en al dadelijk bleek het, dat de Hongaren zich intusschen goed geoefend. had- den; tweeanaal eindigde de strijd' zonder dat een der partijen ook maar: één goal had kunnen maken, terwijl de derde maal de Hongaren met één goal overwinnaars bleven, waardoor zij door de duizende toeschouwers met luide „Eljens" begroet werden. N. Rott. Ct. Leger en Vloot. Aan den schrijver J. van Katwijk, van het 2e neg. veld-artillerie, is dei gouden medaille voor 36 jaar trouwen dienst toegekend. Een aantal onderofficieren van de cavalerie zal 1 Mei worden gedeta cheerd aan de noi-maal-schietschool te 's-Gravcnhage tot het volgen van een schietcursus. Bij het 2e reg. inf. te 's-Hertogén- bosch is de le luit. P. H. J. v, d. Heem van het vesting-bat. aldaar, benoemd tot off. voor speöialen dienst van liet korps. De le luit. dei" inf. C. P. Coene, se dert Juli 1900 op non-activiteit, heeft verzocht in actieven dienst te worden hersteld. Naar men verneemt, zal de kapt. G. M. J. Turk, van het 3e reg. veld- art., worden bestemd1 tot adjudant bij dat korps. Alsnog wordt op 16 dezer de le- luit. der inf. O.-I. leger V. E; Segov, gedetacheerd aan de normaal-schiet school te 's-Gravenhage tot het vol gen van een schietcursus. De kapitein H. P. J. M. Bakker is nader bestemd voor het vesting-bat. van het 6e reg. inf. te Geertrtiiden- berg, terwijl de kapt. L. F. H. baron van Boecop vandaar is overgeplaatst naar Breda. De kapt. M. E. A. J. Meijboom, van het 6e r'eg. inf. toegevoegd aan den inspecteur van het militair on derwijs, is benoemd tot kapt. voor specialen dienst. Aan den werkman H. J. Hederik, van d© munitiefabriek aan de Hem- bru-g, is d'e zilveren medaille voor jver en trouw toegekend. De le-luit. a. de Kat, dia wordt overgeplaatst van het korps ponton niers te Dordrecht naar het 2e reg. vesting-art., j.s bestemd voor het gar nizoen Naarden. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Bogor, van Java naar Rotterdam, arriveerde 16 April te Marseille. Het stoomschip Soerabaja, van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 April te Padang. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 April van Suez. Het stoomschip Koning Willem: I, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 16 April te Padang. 1 Na de Staking. Men meldt uit 's Gravenhage Aan het Staatsspoorstation alhier zijn 14 geschorste beambten van het machine-personeel deer in dienst ge nomen. allen echter,met terugstelling tot een lager em rang en daarmede gepaard gaande loonsverlaging en plaatsing aan het einde van de rang lijst in de nieuwe klasse. Gevolg van dezen strafmaatregel is dat machinisten le klasse zijn ge worden machiniisten 2e klasse en ma chinisten 2e klasse leerling-machi nisten. De bewaking van station en terrei nen, tot dusverre opgedragen aan de grenadiers, geschiedt thans door de jagers met een beperkter aantal dan in den beginne. Vanaf heden zal de trein der Hol- landscbe Spoor, die 's avonds van hier 7 u. 24 mini. Gr. tijd) via Rotter dam naar Brussel vertrekt, weder rij den. Te Hengelo zijn weder 5 personen van het machinepersoneel aangeno men, „Het Volk" ontvangt van de Maan dagmorgen vroeg in. de vergadering in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam benoemde commissie de me- dedeeling van het volgend door haar opgesteld: program van werkzaam heden: De Commissie van Onderzoek in zake het Landelijk Comité van Ver weer, overwegende, dat de taak haar door de landelijke organisaties opge dragen zoo juist mogelijk dient om» lijnd te zijn. besloot in haar verga dering van 14 eu 15 April tot vaststel ling van het onderstaand program van werkzaamheden. I. Al de bescheiden van het Lande lijk Comité nopens de staking op te vragen. II. De rapporten van al de vertrou wensmannen die naar de verschil- liendje standplaatsen zijn gezonden, volgens besluit van dei vergadering op Zaterdag 4 April, ten einde de spooi'wegstaking mogelijk te maken, betreffende hunne bevindingen, zoo wel voor als na de proclamatie, op te vorderen. III. De rapporten van alle plaatse lijke Comités, ook van die welke niet daadwerkelijk in den strijd be trokken wierden, op te vorderen. Deze rapporten moeten ondertee kend zijn door alle leden der betrok ken Comité's. IV. Alle inlichtingen en veufklarin- gen van personen die aan deze com missie gegeven werden na te gaan, te onderzoeken en zoo noodig deze personen op te roepen en van hunne verklaringen proces-verbaal op ie maken. V. Te onderzoeken in hoeverre het juist is. dat door de S. D. A. P. als organisatie, planmatig gehandeld is, om de staking te doen mislukken. VI. Te onderzoeken in hoeverre de tactische bevelen, aan de verschillen de vertrouwensmannen opgedragen, zijn uitgevoerd en wie hunner nala^ tig gebleven zijn in de uitvoering daarvan, hetzij opzettelijk of door onmacht. VII. Vóór het vaststellen van het eindrapport het Landelijk Comité te hoorem. Namens de commissie van onderzoek: J. J. VAN OOGEN, Voorzitter. J. BOETJE, Secretaris. ..Het Volk" meldt: Van Eeden had heden een audiëntie bij den Minister van Waterstaat. Om trent den uiitslag seint hij ons uit Den Haag De Regeering is nog niet voldoende ingelicht, is zich volKomen bewust, dat het landsbelang er bij betrokken is, dat er zooveel mogelijk goede werklieden weer in dienst komen, er kent. dat de Maatschappijen, ondanks alle gevoelens van teerheid, de belan gen van hun dienst moeten beharti gen, maar vertrouwt, dat zij bij do liquidatie der staking zooveel mogelijjc zachtmoedigheid zullen betrachten. Van het geschorst tractiepersoneeJ te Groningen is het grootste deel te ruggenomen. Vier machinisten eu een leerling-machinist zijn ontslagen. Het teruggenomen personeel is gestraft mlet rangverlaging en loonsverminde ring. Ontslagen zijn ook 10 a 12 wagen- lichters. Naar men verneemt, werd aan de reizigers, die gisteravond per snel trein naar Amsterdam vertrokken, geen zekerheid gegeven voor aanslui ting te Utrecht. Het aantal ontslagen personen bij de tractie te Groningen bedraagt 19. D. P. Bruyn, ladingmeester. gedele geerde van de 420 ontslagenen, be richt, dat de heeren Dirk Beerends, prof. J. t|s Winkel, mr. J. A. Levy en prof. Josephus Jitta, op heden hebben aangevraagd, het in te dienen ver-, zoek mondeling toe te lichten bij de H.S.M. en zoo mogelijk bij die S.S. en de Gooiische Stoomtram-Maatschappij. Vanaf heden rijden de treinen Arn hemZutphen weder volgens gewone dienstregeling. De treinen 87 en 82 van en naar, VILssingen rijden weer. Aan den uitroep van Oudegeest in de vergadering van hot Comité van Verweer in het gebouw van den A. N. D. B.: zulke vergaderingen zijn de hel", knoopt „Het Volk" de opmerking vast, dat Dom)»,]a Nieu-. wenkuis de boo ze demon was die het vuur stookte. Het blad schetst „den ouden man" zóó: „Door het gezagsfanatisme der Re geering opgeroepen uit de vergetel heid, waarin hij sinds jaren verkeer de door de beroering in de onder st© lagen van het proletariaat om hoog gestooten, had hij deze weken als een moderne Neptunus gedreven hoven op de schuimende barfen van de ziedende zee, diet hij scheen te be- heerscben. Waar was bet. wat dw gansch© burgerpers constateerde: Do- mela Nieuwetnhuis was weer de

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2