H. LAMP i Eerste Kamer. De voorzitter dor Eerste Kamer, ge neraal baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, biedt Don derdag 23 dezer de leden der Kamer een diner aan in het Hotel den Ouden Doelen. Riet schuldig. Aan de beide schildwachten, aan wie op verzoek van den auditeur mi litair te 's-Gravenhage voorloopig ar rest in het kwartier was opgelegd, wegens het bij de staking schieten op den spoorwegarbeider De Jong, die daarbij doodelijk werd getroffen, is na onderzoek Vrijdag volledige wij heid toegestaan, nu gebleken is dat zij geheel volgens het consigne ge handeld hebben, terwijl bovendien geen van de twee kan worden aange wezen als degeen, wiens schot De Jong zoo noodlottig heeft getroffen. (Vad.) De lichtingen. Naar htt Hbd. verneemt, bestaat 't voornemen de miliciens der lichting 1900 nog m den loop dezer maand, vermoedelijk reeds tegen het einde dei- volgende week, met groot verlof te zenden. De lichtingen 1901 en 1902 zouden voorloopig nog onder de wapenen blijven. Ken hond bad* Er zijn toch rarei menschen in de wereld.Terwijl bijna iedereen klaagde «ver het, voor een dag in het laatst' van April, gure weer, scheen gister namiddag half vijf een onzer stadge noot en het plotseling te warm te krij gen. De man sprong al'thans onver wacht in de gracht van den O. Z. Voorburgwal bij d© St. Jan-straat en ging daar, tot ergernis van vele toe schouwers en tot vermaak van vele anderen, in het vuile water zwem men. Telkens als hij aan den walle- kant kwam, trachtten eenige mensch- fievende burgers, beducht voor zijn dierbaar leven, hetm op het droge te ■halen; maar d© man had zooveel plei- j&ier in het natte element, dat hij iede- en.ii keer weder naar het midden van de gracht terugspartelde, om er proeven van zijn zwemkunst af te leggen. Eindelijk kwamen er eenige mannen met een schuitje aan te pas. Tegen wil en dank weTd hij nu opge- vischt. Wat zal hij thuis vriendelijk ver welkomd zijn? (Tel.) Wilddievery. Men schrijft: In de omstreken van Oranjewoud (Fr.) hadden de landbouwers veel last en schade van de ontelbare konij nen. die in de bosschen van Oranje woud eene veilige schuilplaats von den. Er waren er duizenden, doch die zijn er nu niet meer, tengevolge van de spoorwegstaking! Naast de heeren, die buitengewone machtiging kregen om op dit schade lijk, wild te jagen en de fretten jagers, die vergunning kregen van de erven Biems en Oosting om op hun eigen dommen dit wild te vangen, traden thans de stroopers op, en duchtig ook! De politie was ter bewaking aan de spoorlijnen gedetacheerd, de bescher mers van het konijn konden dus niet optreden togen de wilddieverij. De heeren en fretten jagers vingen geza- menlijk pi. ml. 8G0 Stuks; volgens mg, tigo betekening zijn ér meèr dan lOOQ ubor de stroopers gedood. Elk konijn tje bracht 40 a 50 cent op. zoodat er goed niet het w.&ik Verdiend wordt- Natuurlijk zijn do landbouwers ■zeer ingenomen met deze opruiming, die echter nog verre van finaal is De konijnen spelen nog krijgertje op _de paden en laantjes! En de vermenig vuldiging van het konijn gaat zoo snel dat; waar men er nu een tiental op de akkers ziet. dit in het najaar wel 200 jongen zal hebben. De land bouwers wenschen dan ook gaarne, dat de jachtwet in dezen zin gewijzigd wordt, dat zij ten minste de konijnen op hun akkers mogen schieten of wegvangen. de bevoegdheid om naar den «isch van locale gesteldheid en omstandig heden hierop voort te bouwen. De stakende schildersgezellen te Leiden hebben tot de schilderspa- troons aldaar een schrijven gericht waarin zij mededeelen de staking te hebben opgeheven en verklaren be reid te zijn tegen een uurloon van 18 cents en op de voorwaarden zoo als door de gemeente is voorgeschreven, zooals trouwens de patroonsvereeni- ging reeds had bepaald, het werk Maandag weder te hervatten. Zij verzoeken de patroons niemand .uit te sluiten en allen in dezelfde positie terug te nemen. BUITENLAND. De dokwerkers te Marseille hebben het verzoek gericht tot hunne kame raden in de andere Fransche havens, de maatschappijen die ongenegen mochten zijn den negenurigen ar beidsdag in te voeren, niet te bedie nen. De dokwerkers van Havre, Bor deaux, Cette en Duinkerken, hebben hun instemming betuigd met dit plan. Te Marseille wordt in de havens nage noeg niet gewerkt. De troepen, die naar Marseille waren gekomien ter eere van de doorreis van Loubet, heeft men daar gehouden. Zoodoende lig gen er tegenwoordig 10.000 soldaten in de havenstad. De groote uitsluiting- waarmede de fabrikanten in de weefnijverheid te Ivrefeld samen met de vereenigde Ne- derrijnsche fluweel-, pluche- en flu- weelénlint fabrikanten hun arbeiders bedreigen, omvat, 96 bedrijven met meer dan' 20.000 arbeiders te Krefeld, Viertsch, Suchteln, Oedt. Lobberich, Breyell en Fischeln. Van dezen ver dienen 14.000 te Krefeld hun brood. De uitsluiting wordt afgekondigd, als niet vanochtend bij de zijdeweverij van Bretthal en Co. ten minste twee derden van de werklieden den arbeid hervat hebben. Te EIberfeld staken ongeveer 200 voerlieden, omdat hun eisch, van een elf uurswerkdag en 24 mk. loon niet ingewilligd is. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per rege!. Barteljorisstraat 22-24. ziien, en niet alleen izzien maar ook' op krachtige en liefst zoo min moge lijk Indische wijze streven. naar een oplossing. ,,Zóo kan het niet langer met de zorg voor de veiligheid in ons gewest' Wij lezen in hetzelfde blad Voor een'ige dagen vielen een paar koelies een jongen assistent aan op de onderneming Sgei-Rampah, die hen had aangepiaand te tjankollen volgens voorschrift Toen de assistent zich omkeerde om naar een ander veld te gaan, vielen de kerels hem van achteren met stok ken aan. De tandil greep de aanvallers, doch werd zelf afgeranseld, waarna ze op nieuw den assistent begonnen te; slaan, waarbij hem een diepe vleesch- wond in den schedel werd toegebracht die later door den inmiddels geroe pen geneesheer der onderneming werd gehecht. De aanvallers wisten met nog 9 an dere noempangS te ontvluchten en werden d<en volgenden, morgen allen te Tebing-Tinggi gevat en in verze kerde bewaring gebracht. Door den controleur van Padang en Bedagei is onmiddellijk proces verbaal opgemaakt. Sport en Wedstrijden. Letteren en Kunst. Commiasie vau Enquete. Meldde Het Centrum dat de benoe ming der Staatscommissie van en quête betreffende toestanden bij het spoorwegpersoneel eerstdaags kan worden verwacht en mr D. Veeg erts als voorzitter dier commissie zal op treden. nader verneemt dit blad dat als leden dier commissie worden ge noemd de heeren mr W L P. A. Mo- lengraaff, hoogleeraar te Utrecht en de Kamerleden ds. Talma en mr. Kolkman. De naam van het vijfde lid werd ixog niet met zekerheid bekend. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In de jaarvergadering van den Rotterdamscheu Bestuurdersbond her dacht d© voorzitter Spiekman de ge beurtenissen der laatste dagen, wees er op, dat de strijdwijze der vakver- eenigingen nu voortaan eene andere zal moeten zijn en deed een beroep op de offervaardigheid der arbeiders om den nood te lenigen der gevallen slachtoffers. Door het Dag. Bestuur van Gronin gen is advies uitgebracht op het ver zoek van de Kamer van Arbeid voor de confectiebedrijven, om een onder zoek in te stellen naar de mogelijk heid om door strafbepalingen te Ko men tot eene menschwaardige rege ling der rusttijden voor het kantoor winkel- en magazijnpeoisoneel. Het Dag, Bestuur is van oordeel, dat, zoo zij noodig is, die Staat het aangewezen omgaan is om eene rege ling als wordt bedoeld, tea: hand te nemen. Dewijl het nu niet te ontken nen valt, dat vervroegde winkelslui ting een maatregel is, zoo diep in grijpende in de heerschende zeden en gewoonten, dat door eene plaatselijke regeling aan vele ingezetenen nadeel zoude- worden berokkend, zouden B. en W. niet gaarne zien, dat door den Raad tot het samenstellen van eene plaatselijke regeling betreffende beperking van arbeidsduur en win kelsluiting hrt voorbeeld werd gege ven. Iets anders zoude het zijn, vin den B. en W., als de Staat algemeene voorschriften uitvaardigde onder toe kenning aan de gemeenteraden van ïn een vergadering der afd. Am sterdam van het Ned, Tooneelver- bond heeft mr. J. van Schavichaverï gesproken over het op initiatief van het Verbond op te richteh pensioen fonds voor Nederlondsche Tooneel- spielers. Koloniën Yeiligheid in Heli. De Sumatra-Post van 23 Maart be richt l Een ernstige rampokpartij is gister avond weder voorgekomen. Om streeks halfacht drongen een 12-tal als Javanen vermomde Chineezen den kedeh op de onderneming Helvetia binnen. Zij stuitten daar op tegen stand van het personeel, doch maak ten korte wetten en losten a bout por tam een revolverschot op den krani, die later aan de gevolgen van de ver wonding overleed. Een handgemeen niet de kedeh-koelies ontstond daarop, waarbij nog drie dezer koelies lichte verwondingen opliepen. Inmiddels waren de Javanen van den recht te genover den kedeh gelegen pondok opgeschrikt door liet leven. Bemer kende dat de aanvallers van vuurwa penen voorzlien waren, terwijl ze zelf niet in het bezit van dergelijke wa pens waren, waagden zij het echter niet den kedeh te naderen, doch be paalden zich ertoe alarm te maxen. De roovers begrepen thans dat zij dit maal hun slag niet konden slaan en sloegen op de vlucht, zonder iets uit den aangevallen kedeh te hebben meegenomen. Het geheele drama speelde zich in den tijd van, niet meer dan tien mi nuten af. De brutaliteit der roovers mag zeer kras genoemd worden, als men na gaat, dat het opzet zoo kort na zons ondergang werd ondernomen en bo vendien op betrekkelijk zoo geringen afstand van. Medan, Natuurlijk werd onmiddellijk aan de politie van het gebeurde kennis gegeven en deze is thans bezig de Chineezen op te sporen. Totnogtoe vernamen wij niet dat er reeds leden van de bende zijn gevat. Het schijnt dat de roovers van gis teravond niet van de zijde van Me dan doch uit de richting Klambir Li ma zijn gexomen, hetgeen het ver moeden wekt, dat zij belmoren tot de beruchte bende, die In den laatsten tijd de omgeving daar onveilig maakt en reeds aan verschillende rampok partij en debet is. „Het is te hopen zegt het blad dat de politie alle denkbare middelen mag aanwenden om op deze brutale roovers de hand te leggen. Hetgeen in de laatste maanden in dit gewest voorvalt, doet denken aan toestan den, zooals men die in Zuid-Italië, Sicilië en Corsica aantreft, waar ban dietenbenden -ongehinderd rondtrek ken en rooven en moorden ad libitum. .Het. polit'.oneele vraagstuk dringt zicii door deze gebeurtenissen telken: keer meer op den voorgrond. „Mogen de autoriteiten dit nu in- Couraa le Woestduin. Liet het weder zich de afgeloopen week slecht aanzien, de courses te Woestduin op Zondag 19 April werden hoewel door koud toch door droog we der begunstigd. Een talrijk publiek woonde de wedren nen bij. Veel verrassingen waren er ditmaal niet op te merken, de grootste verras sing was wel in den Kro-lik-prijs, waar Cribbage niet één kaartje was er bij den totalisato-r op haar genomen, zeer (gemakkelijk won. Het verloop der courses was aldus: I. Blagarasouming-prijs, handicap voor Nedertandische paarden van 3 en 4 jaar. Minimum-afstand 1600 meter. Prijzen f 400, f 100 en t 50. Van 'de 9 ingeschreven paarden ver schenen aan de start Mascotta 1625, Martha 1625, Alaward II 1600, Bella, 1600, Dops 1600, Caïd 1600. Dops, die favoriet was, neemt direct de leiding, gevolgd door Caïd, Bella en Mascotta. Martha sloeg er uit en bleef achteraan. Caïd, die de .tweede plaats veroverd had deed niets dan gaioppeeren. Uitslag: 1. Dops, eig. Stal Avanti. be rijder J. G. de Boer in 3.05 1/5; 2. Caïd, eig. Stal Minerva, in 3.05 -4/5; 3. Mascot ta, eig. A. A, v. d. Bexg, in 3.15; 4. Bella, eig. J. Koster in- 3.19 3/5. Caïd werd gedisqualiliceerd. Tot. /IS, placé t 10 en f 13. II. Beckfoirt-prijs, wedren op de vlak ke haan voor Inlandsche paarden. Af stand 2000 meter. Van de 6 ingeschreven paarden, kwa men uit Valerie 65, Curacao 611 en Ber thus 60. Curacao neemt direct de leiding ge volgd door Berthus en Valerie. Valerie, die favoriet is, loopt op Berthus ïh, en koxnt op de 2e plaats. Bij het laatste rechte eind loopt Curacéo ïioig meer tót en hoe Valerie ook hare krachten in spant, de lei (ling kan zij niet krijgen. Db üitsiag is: 1. Curagaó, .eig. G, J. v. d. Vliet, berijder Speek, met twee leng ten op Valerie, edg. baron Van Heem stra, berijder Mac Co-rd; 3de Berthus. -eig. A. v. Hoboken van Hoedek-enskerke, berijder Wienert. Tot. f 9, placé t 8.50 en t 5.50. III. Arkan-prijs, recordharddraverij. Minimum-afstand 2500 meter. Prijzen t 300, f 75 en t 25. Aan de start verschenen Schabemack 2675; Debutant 2650; Fortuna 2625; Mas cotta 2600; Don Quichotte 2575 en Swas- ba II 2575. Don Quichotte gaat goed ai en zet er flinken gang in, volgorde bij de tribu ne Don Quichotte, Swaska II, Mascotta, Fortuna, Debutant,, aan de overzijde Don Quichotte, Swaska II, Debutant, Fortuna. Schabemack, Debutant en For tuna komen opzetten en passeeren Swaska II. Uitslag: I. Don Quichotte, eig. Joh. de Mol, berijder J. Witteveen in 4.42 2/5; II. Debutant, eig. A. de Koning in 4.44; III. Fortuna, eig. en berijder A. H. van Wickevooirt Crommelin in 4.52 3/5. Tot. f 5. placé f 8, 9. IV. Buliion-prijs. Wedren op de vlakke baan. Afstand 2000 meter. Ingeschreven waren 13 paarden, waarvan slechts 5 paarden uitkwamen. Aan de -start ver schenen Br anksome, Equercy, Fidget, Miss Amp hi on en Acmilia. Prijzen 1 600, f 50 en 25. Bij de tribune betwisten Acmilia en Miss Ampbion elkaar de leiding, de an- deze paarden blijven viak daar achter. Op het laatste Techte eind neemt Braok- sorae de leiding om gemakkelijk met 1 en 3 lengten te winnen. 1. Branlcsome, eig. Mr. X., berijder Mac. Gord, 2. Aemilia, eig. A. J. P. Metelerkamp van Bronkhorst, berij der v. d. Meulen, 3. Fidget, eig. ba ron Creutz, berijder Speek. Tot. f6.50. Placé f7 en f 13.50. V. Krolikprijs, handicap, minimum afstand 2800 meter. Prijzen f400, f100 en f50. Ingeschreven. 16 paarden, waarvan uitkwamen Anselor 3025, Robert See Steele 3000, Abdul Ameer 2975, Wasch- frau 2975, Abnet 2975, Bellwood 2925, Clerimond 2925, Cribbage 2875, Do- brina 2875, Sierra 2875, Nettie Bruen 2875, Redstar 2825, de Luitenant, 2800, Eddallah 2800. Cribbage wist spoedig de leiding te nemen en hoewel Eddaliah prachtig liep. moest zij zich met de tweede plaats tevreden stellen. Robert See Steele liep niets in en Anselor kon het niet verder dan tot 4e brengen. De uitslag is I. Cribbage, eig. stal Duo, berijder Alkemade in 4.52 2/5 sec., 2 Eddallah, eig. stal Trio, berijder Steinnagel in 4.54 sec. 3. Dobrina, eig. en berijder S. Witteveen in 4.54 2/5 sec. Tot. winner fliïet genomen, plaats f28.50, f21 en f21. z VI. Darling-prijs. bordenren voor Heerrijders. Afstand 3200 meter. In geschreven! 9 paarden, waarvan aan den start verschenen Parsimony, Mayfly en Single String. Single String neemt de leiding en springt prachtig over de borden, doch de afstand was voor haai- wat te groot en in het laatste rechte eind werd zij door Parsymony verslagen, die eerst door het springen wat achter was ge raakt doch thans komt opzetten om het met vele lengten te winnen. Mayfly kwam zonder berijder bin nen de heer Elzbacher was, nadat het paard goed de laatste horde geno men had, waarschijnlijk doordat 't paard struikelde, eraf gevallenge lukkig heeft hij zich niet ernstig be zeerd, 1. Parsimony, eig. en berijder, Graaf van Bylandt, 2. Single String, eig. J. J. Korthals van Schooten, be rijder de beer Bas. Tot. f8.50, plac' f9.50 en f9.50. Kampioenschap ran Nederland. VITESSE—H. V. V. 1—3. Voor het eerste klasse kampioenschap had Vitesse te Arnhem gisteren H. V. V. op zoek. H. V. V. wint den opgooi en Terklest eerst met den sterken wind, die recht op het veld staat, m den rug te spelen en van dit voordeel weet zij gebruik te maken om den hal driemaal ln het Vltesse-doel te werken. Vitesse maakt na mooi samenspel der ge heele voorhoede door middel van Goedvrlena haar eenige doelpunt, zoodat de rust Ingaat met 3-1 voor de llogenaars. Daarna, wan neer de Arnhemmers den wind mede hebbep, versterkt H. V. V. hare verdediging en weet den stand te houden zooals die reeds vóór de rust is verkregen; zöodoende welverdiend winnende met 3-1. De scheidsrechter, de heer Groothoff, gaf gedurende den wedstrijd blijk van groote partijdigheid en onbekwaamheid. Na afloop dienden de aanvoerders van belde partijen dan ook een protest in wegens onbevoegdheid van den scheidsrechter om ln een wedstrijd als die om het kampioenschap van Neder land als zoodanig op te treden. De promotiewedstrijd, die gisteren tusschen Quick (Haag) en Quick (Amersfoort) te Utrecht zau plaats hebben, ging niet door, daar het veld werd afgekeurd. De promotiewedstrijd R. A. P.—A. V. V. werd door de roodzwarten met 2-0 gewon nen, met rust hadden zij de leiding met 1-0. Kampioenschap van Haarlem. H. F. C. HAARLEM—H. F. C. 2-0. Gistermiddag hielden beide bovenvermel de clubs een spannenden wedstrijd op het terrein van laatstgenoemde. Het was de twee de match om de gouden medaille van den Haarlemschen Voethalbond en hot feit dat H. F. C. hij een eventueele overwinning de bezitter van deze medaille worden zou voor één jaar, of bij mogelijke nederlaag weder met Haarlem ln gelijke kansen zou treden had spelers en publiek in een spannende ge moedsstemming gebracht. H. F. c. in grootschen vorm. Haarlem daar entegen met een elftal, waarin een aantal invallers, die wij van dit jaar nog niet voor de roodbroeken zagen uitkomen. Reeds spoedig na den aanvang van het spel bracht naarlem, dat den wind mee had, den bal op bet veld van H. F. C. welks doel echter door backs en keeper uitstekend ver dedigd werd. Ferf vooral kwijt zich uitstekend van zijn taak op de moeielijko oogenblikken, als v. d. Berg en Perk de beide van Waverens te vlug af zijn en H. F. C.'s doel ernstig bedrei gen. Het centrum van het spel blijft, hoewel meest op H. F. C.'s gebied, echter niet altijd in de nabijheid van het doel. meer dan eens zelfs weet H. F. c.'s voorhoede den hal voor uit te werken, zelfs Haarlems goal in ge vaar te brengen. Toch moet H. F. C. het met één punt voor half-time hekoopen. Door een zeer goed op werken brengt Haarlem den bal voor H. F. C.'s doel en geeft zoodoende v. d. Berg gele- o°D?»eid met een goed gehot een goal te ipa, ken. a, dit verlies doet H. F. c. blijkbaar meer zijn best. want van nu af tot, half time wordt een vrij gelijk spel te zien gegeven. De stand met half time is 1-0 voor Haarlem. Na de rust bleken de rollen eenlgszins om gekeerd, De bal is nu heslist meer op het terrein der „roodbroeken". Menige vinnige strijd wordt voor Haarlem's goal gestreden, getuige de tweemaal drie corners, die snel opeenvolgend door H F. C. worden geno men. Tot een goal echter brengen de ,,wlt- hemden" het niet. Het is merkwaardig hoe Fortuna met hen lacht en hen rijkelijk be deelt met „pech". Toch heeft Bos het hard te verduren en zijn „keepen" is uitstekend. De Haarlemmers spelen na half-time met één back (Stol) en vier half-backs. Hun sa menspel is nog Iets slechter dan dat van H. F. C. Toch weten ze den bal somwijlen goed vooruit ie brengen en zelfs gelukte het Van den Berg om een tweede doelpunt te maken. De stand blijft aldus. Tot het einde geven heide partijen een spel te zien dat vrijwel van gelijke kracht getuigde. Leger en Vloot. De Vereenlging ter beoefening van de Krijgswetenschap zal eene vergadering hou den op Vrijdag 24 April te 's-Gravenhage. Alsdan zal de heer C. J. M. Collette, kapi tein der artillerie, spreken over den tegen- woordigen stand van het artilleriewezen, voornamelijk beschouwd uit een technisch oogpunt. De luitenant ter zee le klasse II. T. Ho ven wordt met 25 dezer in commissie gesteld te 's-Gravenhage. Den 25en dezer zal een transport matrozen van ruim 100 man naar Tndlc vertrekken. De kolonels B. R. F. van Vlijmen, op non activiteit als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en F. w. J. Buijs, op non- actlvlteit te Teterlngen, beiden van het wa pen der inf zijn bevorderd tot generaal- majoor; laatstgenoemde zal 1 Mei het leger met pensioen verlaten. De kolonel J. M. Campbell, commt. van het 8e reg. inf. te Arnhem, is benoemd tot ge- nor aal-majoor. De generaal-majoor A. R. Kraayenhoff van de Leur, commt. der 3e divisie infante rie te Breda, is op verzoek eervol ontheven van dat bevel. De eerste cursus voor officieren en onder- officiereu der vesting-art. ln de legerplaats hij Oldebroek zal worden gehouden van 5 tot 28 Mei. De le lulls, der inf. W. van Ingen Schou ten en ,7. K. F. Weher, beiden voor 5 Jaar gedetacheerd bij het O.-I, leger, worden bin nenkort hier te lande terugverwacht. De bij do zeemacht nieuwbenoemde off. van gez. 2e kl. J. A. van Trotsenburg zal, na belediging, worden geplaatst aan het hos pitaal de rmarlne te Willemsoord. Het stoomschip Soembawa, van Amster dam naar Batavia, passeerde 17 April Perlm. Hot dubbelschroefstoomscbip Noordam, van de Holland-Amerika lijn, vertrok 18 April van Rotterdam naar Newyork. Het dubbelschroefstoomschip Goentoer, van Rotterdam naar Java, dat Donderdagavond van Marseille zou vertrekken, wordt sedert door hevigen storm aldaar opgehouden. Het dubbelschroefstoomschip Noordam. van de HoUand-Amorika lijn, van Rotterdam naar New-York, vertrok 18 April ten 5 u nm. ran Boulogne. Het dubbelschroefstoomschip Rotterdam, van de Holland-Amerika Lijn, arriveerde 18 April van Newyork, te Rotterdam. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beemster (N.-H.) ds. Oldeman te Limmen. Bedankt voor het beroep te Maassluis door dr. J. Schokking te Koudum. Faillissementen. Uitgesproken: Maastricht, 16 April. F, W. H. H. P. M. Muller, vroeger directeur der te Heer geves tigde naamlooze vennootschap Nederlandsche Winkelvereenlgiug, voorheen L. Muller en Co., en wonende te Maastricht, doch thans zonder bekend beroep en zonder bekende woonplaats. Rechter-commissaris mr. J. J. do Wit. '6-Hertogenbosch, 17 April. J. van der Vel den, voerman en koopman te Zesgehuchten. Rechter-commissaris jhr. mr. F. X. A. Vor- heijen. ïia de Staking. De Vrije Socialisten hebben een manifest verspreid, waarin met de S. D. A. P. wordt afgerekend. Ov;er het zoogenaamd, verraad heet liet:: Het was van sociaal-democratische zijde een vooropgesteld plan om de werkstaking te doen eindigen met de aanneming der wetten. Dat dit de meening is der sociaal-democraten, het is erkend door Troelstra, mevr. Roland Holst, Vliegen en anderen in het openbaar. Dit nu i© hun goed recht, maar nooit is dit door hen in het Comité of in de voorafgaande ver gaderingen gezegd geworden. En zoo weinig lag dit in het denkbeeld der hoofdbestuurders, dat mem er zeifs over gedacht heeft de algemeene werkstaking paste beginnen op den dag, waarop de wetten zouden zijn aangenomen. Men vond echter alge meen beter om den datum over te laten aan het Comité. Maar wis ©n zeker is het, dat nooit ook maar met één woord gerept is over hot eindi gen bij d© aanneming der wetten. Men begrijpt toch wel, dat wij, an archisten, die niet de minste waarde hechten aan wetten, nooit zouden meegedaan hebben, als wij vooraf ge weten hadden, dat dit het doei was! Verder wordt in het manifest o.a. •gezegd: En toch, arhei'ctons, zoo ooit dan. is nu gebleken hoe machtig het wapen is der algemeene werkstaking. Immers alles stond tegenover ons: militairen, politie, ordebonders, alle partijen, men had den tijd gehad zijn voorzorgsmaatregelen te nemen, en toch, ondanks alles, was er in die paar dagen zulk een grenzelooze ver warring, dat het geen tw£e dagen langer had moeten duren en men had moeten toegeven. Het verlof naar Europa van de officieren van gez. le kl. O.-I. leger dr. W. Leendertz en A. W. Nleuwenhuis is opnieuw met zes maanden verlengd. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Merapl vertrok 18 April van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 April Kaap St. Vincent. De Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, de Vereeniging van Werkgevers in het Veembedrtjf, de Amsterdarasche Expediteursver- eeniging en de SchuitenYoerderspiri troonsvereeniging maken bèkènd, dat op Maandag 20 d'ezer, des morgens ten 6 uur, de werkzaamheden in de bedrijven harer leden zullen worden hervat. Naar het Hbl. uit goede bron ver neemt, heeft de hoogleeraar mr. M. W. F. Treub een belangrijk aandeel gehad in het ontwerpen der bepalin gen, d'ie heden den werklieden in het haven- en veembedrijf door de ver een igingen van werkgevers werden voorgelegd. Prof. Treub is wegens ongesteldheid naar Honnef vertrokkende hoogleer aar moet zich zeer'hebben aangetrok ken de wijze, waarop de werklieden handelden tegenover het werklieden- reglement, tijdens zijn wethouder schap tot stand gekomen. Van Maandag af kunnen goederen, zoowel uit het binnenland als uit Duitschland, Frankrijk en België we der naar Amsterdam bevracht wor den. zoodat het goederenvervoer per Staatsspoor dan weder- onbeperkt is. De étappecommandanten die tijdens de spoorwegstaking langs de spoor banen uitgebreide mfilitaire maatrege len hadden ingesteld, overwegen thans overeenkomstig den wensch van den minister van oorlog, in hoeverre die maatregelen zeer belangrijk kun nen worden ingekrompen (N. R. Ct.) De Londensche correspondent van de N. R, Ct. had een onderhoud met den heer Tom Chambers, secretaris deal International Trapoiltworkers' Federation, die den heer Henri Polak te Londen rondgevoerd en naar ver mogen geholpen heeft, toen deze daar kwam om d©n bijstand der Engelsche vakveheenigingen voor de werksta kers in Nederland in te roepen. Aanleiding tot dit gesprek is ge weest de verklaring van den heer Chambers, dat er verkeerde berich ten in da Engelsche pers hebben ge staan, nopen 9 de houding door de En gelsche vakvereenigingen tegenover de werkstaking in Nederland aange nomen, onjuistheden, welke d© heer Chambers dan cobraspondiejnt ver zocht te willen helpen i-ectificeeren. Daartoie kon van zijn kant geen be zwaar bestaan. Hij noodigde daaa-om den heer Chambers uit, hem een me- dedeeüng te doen nopens zijn ver- ■richting/en mot den heer Polak, van het oogenblik af, dat laatstgenoemde daar aankwam. ,,In de eerste plaats," zei-de toen de heer Chambers, „vervoegden wij ons bij den heer Bell, secretaris van den grooten Bond van Spoortvegwer- kers, die dadelijk zijn instemming te kennen gaf mei mijn voorstel, dat d© Engelsche vakvereenigingen de weolkstatóers in Nederland geldelijk steunen zouden, en die ons de toezeg ging deed, dat zijn Bond mijn beroep. steunen zoude bij de aangesloten Bondsafdeelingen. „Vervolgens spraken Polak en ik mot den voorzitter en den secretaris der General Federation of (British .u'acte unions, ae neeren Mitcneil en Luxran. uetchui Lieten zich uü in aeai geest de<j heeren Ben, beloofden ae zaak te zullen Brengen bij nun comue, desnoods tersiona speciaal daartoe bijeen te roepen. „Ten derde, waren wij bij het Paiv 1 entente-colutié der Trade-Unions, in Victoria Streef. De» voorzitter, de heer Homage, en do secretaris, de heer Woods, ontvingen ons hartelijk en belegden onnnid'üiQl'iltjk een verga dering van ai' de laden van 't comi té, wieike wij bijwoonden. Ons wer den eenige vragen gedaan, waarna de vergadering een motie eenstemmig aannam, waarbij zij zich verbond, om mijn vorenbedoeld voorsbei te steunen, zoodra het geformuleerd zou zijn. „Ten vierde en ten slotte zoude de heeu< Polak een vergadering van den London Triades' Council, vertegen woordigende tweelionderd Londien- scbe vakvereenigingen, bijgewoond en daar het woord gevoerd hebben, opden avond, toen hij door een •dringend telegram uit Amsterdam genoopt werd onmiddellijk derwaarts te keuren. Voor Polak, die uitstekend Engolsch spreekt en schrijft, heb ik toen gesproken, de werkstaking in Nederland en mijn hulpplan toege licht, met het gevolg, dat d© verga dering met algemeene stemmen een motie uit de zaal goedkeurde van ge lijke strekking als die door het Par- lementscomitó was aangenomen. „Overal is de heer Polak derhalve bij uitstek goed doori onze Trade-Uni onisten ontvangen en zijn zending hier kan niet anders dan uitstekend geslaagd genoemd worden. Ik ben ook vast overtuigd, dat de werkstakers in Nederland, als zij het nog eenigen tijd hadden kunnen uitzingen, hier te lande van onze- Trade Unions meer geldelijken bijstand (en sympathie) zouden bekomiqn hebben, dam ooit te voren aan buitenlandsche werk staker© tei beurt is gevallen. Krachti ger steun, dan mij werd toegezegd, was niet mogelijk." „Maai-," hernam ik, „i9 het, per slot van rekening, niiet mostaard na ri-u maaltijd en een vergeefsche moeite geweest?" „Neen", sprak d'e heer Chambers, op een beraden toon, „neen, niet ge heel en al. Mijn voorstel, om gelde lijke hulp te vort een em, gaat toch <1901-, al is de werkstaking mislukt. Alleen krijgt het bijeengezameld© geld een andere bestemming; het zal strekken tot leniging van den nood, die onbetwistbaar groot is. Niet de werkstakers, al de slachtoffers dér werkstaking zullen wij nu gaan steu nen, zoo dra wij het geld ^eervoor heb ben. En gij kunt er van verzekerd •zijn dat wij belangrijke sommen zul len bijeenbrengen, betrekkelijk spoe dig ook." INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of met geplaatst, vmrdt de copy den inzender niet teruggegeven. Mijnh. de Red.! Verleen mij s. v. p. voor onderstaande eenige nla-ats- raimte; ËtJÈL 1 Wanneer ik in de laatste dagen de verschillende couranten doorlees, met name wat geschreven wordt over de achter ons liggende staking, en ik zie dan de meer d'an ergerlijke houding van hen, die uit principe, uit eigen- of algemeen belang tegen de staking waren, (tegenover den verslagen vijand, de stakers, die op de meest sch-aamte- looze wijze vernederd worden, dam weet ik niet waar mij meer over te verbazen, ove rhet hoogtij vieren van de leer der wrake: „oog om oog en tand! om tand", dan wel over de ver blindheid van die naar wraak dor stende lieden. .- Ik kan mij zeer goed in gedachten verplaatsen in de omstandighelen van spoorwegdirecties en werkgevers; ik kan mij zoo voorstellen wat er hij hen is omgegaan, bij dien naar hun inzien onzaligen aanslag op datgene, wat zij onaantastbaar achtten: „het gezag", en kan mij dus de vreugde voorstel len -die er bij hen beerscht, nu liet pleit, dank militie en politie, door hen is gewonnen. Maai- wat ik mij niet kan voorstellen is d-e zucht naar wraak, die than© door alles heen- blinkt: het met wellust trappen op den overwonnene; het straffen van on- schukLigen. nl. vrouwen en kinderen. Talloos vele arbeiders, op wier le vensgedrag niets is aan te merken, die in die meeste gevallen knappe werk lieden zijn. worden onherroepelijk ontslagen omdatnu ja, omdat zij. het niet over zich konden verkrijgen, zonder ernstig protest hunnerzijds, zich een .dwangbuis te laten aanleg gen. j „Maar 't is geheel geen dwangbuis", 'hoor ik mij wan verschillende zijden toeroepen. Best mogelijk, m'n vrien den. doch de in verzet gekomen ar beiders dachten daar heel anders over en vandaar hun optreden. En wan neer nu die arbeiders voor zich zeiven overtuigd waren van hun goed recht, dan zijn zij iets anders dan verwor pelingen. al© hoedani"- zij thans be handeld worden, dan zijn zij helden. Ik noem het helden, die met het hon- gerspook voor oogen. soms de hoog ste loonen op de fabriek hebbende, toch gehoor geven aan die innerlijke «tem in zich, di'Q hen aanspoorde tot verzet. I 't Is mijn doel niet, de genade in (te roepen van de werkgevers. Ik heb het voor mij zeiven nooit willen doen. ik kan het ook niet doen voor and-e- ,rcn. hoezeer mij het lot ook ter harte (gaat van hen, die in onze heerlijke samenleving gedoemd zijn tot gebrek, .indien zij niet wenschen zich te laten knevelen. Maar wel is het mijn doel, mijn mede-proletariërs op te wekken tot steun, grooten steun, tot het vele weken geven van een bijdrage, als zij wellicht nog nimmer hebben gegeven, om de slachtoffers van de staking te steunen. Daarvoor hebben diie uitge- slotenen zich, niet te schamen; het is geen gift welke zij ontvangen, maar een recht- En vooral die arbeiders, die niet wilden staken d'och wel steu nen, zooals typografen e. a., vooral

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2