DAGMEISJE Dagmeid die moeten zich thans niet bepalen J tot het traditioneele dubbeltje, doch hun bijdrage verdrie- of verviervoudi gen. Ik heb nog een doel met dit schrij ven. Geven de lieden, die thans zoo veel slachtoffers maken, alsook zij. die oproepen tot steun voor de trouw gebleven arbeiders" geven zij zich wel rekenschap van de kolossale ver bittering. die gezaaid wordt in de harten van zoovelen. die daardoor wel licht tot vertwijfeling gebracht wor den? Gevoelen zij die mogelijkheid' niet? Zouden zij werkelijk niet weten, dat zij met vuur spelen? Dan komt dat alleen omdat zij totaal onbekend zijn met den toestand van de arbei ders in 't algemeen. Zij meenen dat al die trouw gebleven arbeiders" het uit principe waren. Nonsens. Een zeer groot aantal bleef staan uit de zeer begriipelijke vrees voor het honger- spook, doch met wrok in 't harte, zoo wel tegenover superieuren als wetten- tnakers. Niettemin zullen zij thans nog een douceurtje toe krijgen. Nu dat is aiet zoo erg; hun is in den loop der jaren genoeg onthouden. Doch laten de machthebbers vooral in deze dagen zich wel driemaal bedenken, eer zij tot onherroepelijke uitsluiting over gaan van zoovele arbeiders. Het einde draagt den last. U, mijnheer de Red., ten zeerste dankende voor de opname dezer re- gele*, Achtend J. J. GROOT. Haarlem. 18 April 1903. Gemengd nieuws. Het grootste gebouw van Europa Da Amerikaansche architecten zijn overtroffen. Te Londen, in het Hol- born-Kwartier, vindt men tegenwoor dig het grootste p-ebouw van Europa. Beft bewoonbaar rfedefelte heeft een oppervlakte van 910.000 voet en het getal vertrekken is 6153. Dertig liften brengen de bewoners naar die elf ver diepingen. In het midden heeft men een restaurant opgericht, waar de 8600 bewoners komen eten en drin ken. De kosten van deze kolossale inrichting hebben den eigenaar een uitgave veroorzaakt van twiee en ten half millioem pondi. dus ongeveer 30 milliioen gulden. en weer jammert arnkte haar stem. Dit maal zong ze de litanie van een dame, een oude dame, een o-zoo-overoude da me. De dame was asthmatiek, ontzet tend asthmatiek, ze leefde haast niet meer zoo asthmatiek was ze. Doch helaas, helaas- In de enveloppe bleek .te zittende trekker van een Lnlanteriegeweer, gebruikt in den slag van Balaclava, door een daar gesneu veld grenadier van de garde. Zooals men: weet, had die slag plaats in Octo ber 1854, gedurende den Krimoorlog. Van deze asthma/tieke oudie zie] kwam dus ook niets, terecht. Er bleken1 te veel onsympathieke zielen op dit „at home", was de verklaring die we kregen. Toch hadden de sympathieke zielen de meer derheid, zoodat zij best in' staat moch ten geacht worden de tegenwerking der andere op te heffen. Doch in 't rijk van het occulte schijnt alles averechts te moeten gaan, wil 't goed wezen. Een tras üiiddel. De Duitsche politie te Moyeuvre- Grande, in den Elzas, heeft een kras m'iddel aangewend om een besmette lijke ziekte tegen te gaan. In een door dertig Italianen be woond huis heerschten de pokken. De politie dee,d nu deuren en vensters dichtmetseien en liet slechts een klei ne opening, om de ongelukkige zie ken van de noodige levensmiddelen te voormen. De nabij gelegen huizen werden alle ontruimd en de bewoners buiten de stad' in een afgelegen schuur onderdak gebracht. Niette min stierven velen dezer schijnbaar geredden. Bassenstrijd in Amerika. Te Joplin (Missouri) bestormde een paar dagen geleden een groot© me nigte) de gevangenis en lynchten een neger, die beschuldigd werd van moord op een politieagent. Daarna begaf de menigte zich naar het neger kwartier, stak verschillende huizen in brand, steenigde enkele negers, en dr,eef ten slotte elkom kleurling de stadi uit. Zij trachtte daarna de brandweer het blusschingswerk onmo gelijk te maken, met dit gevolg, dat een groot gedeelte van bet neger- kwartier in de vlammen opging. D» autoriteiten noch politie waren in staat de bende tot kalmte en rust te brengen. Da laatste berichten uit Joplin mel- den, dat de negers hun have verkoo- pen en de stad verlat-en. De burgemeester beeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij "ijf 'honderd man oproept om de orde te bewaren en leven en eigendommen >te beschermen. Reeds hebben zich honderden uit Pierce-City, da stad waar ongeveer een jaar geleden de rassenstrijd zoo heftig gevoerd werd, naar Joplin begeven, hetgeen voor nog grootqu onlusten en moordtoo- neelen doet vreezen. Alweer een statistiek. We zijn in een periode, waarin de statistieken op alle gebied aan dè ord;e van den dag zijn. Nu heeft weer iemand berekend dat de netto-ontvangsten van alle spoorwegen der wereld per jaar twee en een half milliard frank bedra gen. De bruto-onitvangsten worden ge schat op meer dan vijf milliard per jaar (reizigers en goederen). Nemen we de helft hiervan voor de reizigers, dan krijgen we het aardige sommetje van! twee &n een half milliard, wat weinig I's in vergelijking van 'het bedrag dat jaarlijks verrookt wordt, nl. een milliard driehonderd millioen frank, leder jaar gaan dus ongeveer vier mil liard frank in rook op door de locomo tief, sigaar, pijp en sigaret. Merkwaardige proef. Te Roubaix (Frankr.), is het aan tal slijterijen en kroegen met 30 pet. verminderd. Dat is iets hoogst merk- I waardigs, vooral voor die anti-alcoho. listen. Hoe heeft Roubaix het aan gelegd om den drankverkoop te be perken Sedert het verminderen der werk uren hebben d'e meeste fabrikanten bovendien den schafttijd van een uur op anderhalf uur gebracht. De werk lieden gingen toen, ze slechts een uur vrij hadden gewoonlijk in de kroegen hun maal verorberen, nu ze echter aen half uur meer tijd hebben, gaan ze naar huisvandaar dat gunstig resultaat. We kunnen ons volkomen hegrij pen, dat de schrijver al reeds bij voorbaat zegt dat de menschen over zijn geschrijf het hoofd zullen schud den. Veel meer dan dat is het dan ook niet waard; we zouden er niet op antwoorden, als we niet de gelegen heid gaarne te baat namen om eaas in het licht te stellen welk zonderling begrip van neutraliteit de Van Hier en Daar-schiiijyer in ,,Do Spaarne- bode" er op na schijnt te houden. Wij voor ons hebben altijd ge meend van elke openbare vergade ring door welke richting dan ook be legd, onpartijdig verslag te moeten geven. Eerst dan is eetn blad o.i. neutraal, wanneer het de weerspiegeling, voor al door verslagen, is van alle gees- tes-stroomingen van den tijd en van qlk streven en elk oordeel over dingen van den dag, uitgesproken in open bare vergaderingen van de meest uit- eenloopende richting. Aan verdtonkeremanings-taktiiek wil len wij niet meedoen en zullen dat ook in de toekomst nooit doen. Een „neutrale" pers, die verslagen van zekere richting systematisch negeer*, vat o.i. haar taak al zeek slecht op als inlichtster van hetgeen op publiek domein voorvalt. Het totaal gemis van begrip over de bieteekenis van het woord neutrali teit. blijkt trouwens voldoende uit de meer dan malle opmerking dat 'n neu- txJaal blad verslagen zou moeten op nemen... met commentaar nota bene. Begrijpe wie het kan, wij timme ren zeker niet zoo hoog als deschrij- ver in „De Spaarnehode," een neu traal verslag met commentaar1 gaat ons bevattingsvermogen te boven. Wat de stakings-gjeschiedenis be treft. er zijn hier ter stede twee ver gaderingen geihoudjen vanwege het Comité van Verweer, en naar wij meenen ons te herinneren, ook enkele voorvergaderingen. Vanwege de tegenpartij is slechts een vergadering genouden, die we evengoed „verslagen" hebben als de andere, we zou deft 'diit hebben ge daan ook al waren van deze zijde wie weet hoeveel vergaderingen be legd. Wij zullen blijven voortgaan zoo als we steeds gedaan hebben: eerlijk en onpartijdig onze lezers inlichten van het behandelde op alle openbare ver gaderingen. avond haar 48-jarig bestaan.Als spre ker treedt op Ds. C. Veen en als feest redenaar Ds. A. J. Montijn. Het Muziekkorps „Kunst na Ar» beid", directeur de heer George Schmidt, zal de bijeenkomst opluis teren. Een incident. Zondagmorgen voor de godsdienstoefening had in de Groote Kerk een incident plaats. Daar kwam n.l. een vrouw binnen in beschonken toestand. Eerst ging zij hard zitten praten en daarna >e- gon zij te huilen, waarop zij door een agent van politie werd verwij derd en naar het bureau werd over gebracht. Vervolg Nieu wstij diagen. Schutterij. Men vestigt er onze aandacht op, dat hedenmorgen volgens de gebruikelijke voorschriften, de witte vlaggetjes niet op den toren waren en derhalve de opkomst der schutterij, wel ke noodig zou geweest zijn, wanneer de parade ter gelegenheid van den verjaar dag van Z. K. H. Prins Hendrik was doorgegaan, niet was afgelost. Het gevolg hiervan was, dat veie schutters op den Doelen kwamen eoi on_ verrichterzake konden terugkeeren. Veie hunner lijden door verzuim hum ner werkzaamheden hierdoor schade. Vervolg Stadsnieuws 322 man aan den arbeid. Kwam Zaterdagmiddag te twaalf uur de jobstijding dat nog geeax tijd van indiensttreding voor liet ontsla gen personeel der Centrale Werkpl. bepaald was, te 3.15 uur arriveerde een spoedeischend telegram van de directie te Amsterdam, bestemd! voor den chef der C. W. P. Maandagmorgen te negen uur kon den 322 man het werk hervatten. Met spoed werden de brieven tevens toegangsbewijzen in orde gemaakt en dioor eenige personen in onderling verdeelde wijken rondgebracht. Hedenmorgen hervatten 322 man den arbeid. Indirect zijn 163 man ontslagen, direct nog niemand, daar uit Amsterdam de officieel-e beslissing wordt gewacht Eerst daarna worden de ontslagbrie ven verzonden. Een meevallertje. Naa.r wij vernemen is aan de werklieden van de C. VV. P. der H. IJ. S. M„ die on der de wapenen geroepen zijn, het halve weekloon over vijf weken uit; betaald. Enkele ontvingen bijna 25 gulden. Verminderd. Naar wij verne men, is de militaire wachtpost aan de sporolijn bij den Oudenweg, ver minderd tot één man. Moderne wonderdoeners. Wij lezen in een particuliere corres pondentie uit Londen aan 'het „Vader land": Een paar weken geleden bezocht ik hier een „at home" bij een zeer bekend journalist. Hij had een dame vain Euro- peesche vermaardheid te gast, welke een beroemdheid is in iets dat met „psycho" begint; 't is mij ontgaan ol' er „machie", „mantie", nosologie" of nog wat anders op volgt, maar 't was een erg deftig woord, De dame kreeg een enveloppe in de hand waar iets in zat. Zij wist niet wat het was en evenmin v,an wien het kwam. Toch zou ze door .enveloppe en al heen „psyclio" raden wat de eigenaar of ei genares van het onbekende voorwerp voor een soort persoon was. Zie vatte haar haar 't zag er wel uit ol' 't haar eigen was met krampach tige gebogen vingeren aan en begon, met een huilstem om keeshonden ze nuwachtig te maken, te jammeren van 'iemand, die dood werd geacht, maar niet dood was, een man die nog leefde, een man met een kaal hoofdje en grijze bak kebaardjes, enz. enz. Toen ze den gehee- len inventaris van dezen op-sterven-na- dooden-grijsaard had atgesnikt, moest onze gastheer haar vertellen, dat ze 't heeiemaal mis had. In de enveloppe zat een sigaret/te étui van George Wyndham, den Minister voor Ierland, een stevi- gen, gezonden veertiger, met een mooien bol peper-en-zout haar, een nuffig zwart snorretje en heeiemaal geen bak kebaardjes, een man, zooals we hier zeggen „alive and kicking". Dat was dus niet precies een succes. Doch ze zou het nog eens probeeren met de psycho-en-noig-wat. Ze kreeg een tweede enveloppe. Weer gingen de krampachtige vingeren naar het hoofd Surveillance In den nacht van Zaterdag op Zondag en van Zon dag op Maandag waren alhier op die C. W. P. der H.IJ.S.M. twee politie agenten aanwezig, die om beurten op 't terrein surveilleerden. Beide nachten brandden de lantaarns. Zondag was slechts één politieagent aanwezig, die om 't uur de werkplaats rondliep. Men schrijft ons: Zondag speelde II. F, C. Rapiditas II een match tegen H. F. C. „Door vlugheid wint". Rapiditas speelde eerst met den wind' mede. en wist 1 maal te doelpunten. Stand met rust 10. Na de pauze maakte Rapiditas nog 1 goal er bij. zoodat die wedstrijd eindigde in 't voordeel van Rapiditas met 20. Zonderling begrip van neutraliteit. In „Van Hier en Daar" in het laat ste nummer van „De Spaarnehode", lezen wij den volgenden even dom uien als zonderlingen uitval: „Over wat ik nu ga schrijven, zal waarschijnlijk menigeen het hoofd schudden, en toch is het misschien wel goed, dat het eens gezegd wordt. Vooral in den laatsten tijd heeft do neutrale pers te dezer stedie ijverig meegedaan om in breeden kring te verbreiden alle leugens, alle ver dachtmakingen tegen de regeering en alle ophitsing tegen het gezag. Daardoor is het vaak onzinnig ge bazel dat in vergaderingen werd ge daan, niet gebleven binnen de mu ren der lokalen waarin die vergade ringen werden gehouden, doch is dit verspreid en heeft het vergiftigd een kring van personen, die vermoedelijk anders verre zou gebleven zijn van het revolutionnair gedoe der vorige week. Of de neutrale pers, die geen tegen gif mag geven, daarvoor is zij immers neutraal, niet waar? daar voor lof toekomt of blaam, zal ;k niet bieoortïeelen, zij moet dat zelf maar doen; doch beslist kan gezegd, dat bet opnemen van de verslagen van ad die vergaderingen, zonder dat daarbij eenige commentaar werd ge voegd, over het gesprokene, zeker enorm veel kwaad heeft gesticht en dat het niet moeilijk zal zijn tal van personen aan te wijzen, die de ver zuchting slaken: „Hadden wij dat gebazel maar niet gelezen!" Tot zoover ,,De Spaarnebode". Gekanteld. G ister enavond om streeks elf uur kantelde op de Nieuwe Gracht tegenover de kazerne een. rijtuig, waarin een 2tad dames en een heer ge zeten waren om, doordat bij het om draaien van het rijtuig het lemoen brak. Een der damies bekwam een lichte ver wonding aan de hand. Overigens kwam men met den schrik vrij. Examens L. O. 18 April. Geëxamineerd 8 candida tes Geslaagd de dames E. Grimt, te Hoogcarspel; W. J. Heyman, A. 5. Hoeke en E. Hofman, te Haarlem, C. C. Hofman te Velzen. Binnenkort zaï door de Genie alhier worden aanbesteed: Het doen van voorzieningen aan militai re gebouwen en werken te Haarlem, volgens bestek no. 153. Raming f 4130. Men seint ons uit Amsterdam: De werkstaking kan thans finaal ge ëindigd worden beschouwd. Alle terrei nen der haven waren toegankelijk, 23 booten en 8 Rijnschepen werden1 gelost en geladen. Na afloop der werkzaam heden worden hedenavond de terreinen weer afgezet. Spoorwe g-a mbtieaarea. In de geheel gerestaureerde, thans electrisch verlichte groote zaal van 't Brongebouw had de Haariemsche Vereeniging van Spoorwegambtena ren Zaterdagavond een kinderfeest georganiseerd. Het feest stond onder leiding van den beer Joh. G. Martin Jr., en slaag de derhalve uitstekend. Reeds bij het binnenkomen der zaal viel bet ons op, welk eene prettige, blijde stemming daar heerschte. En ook tijdens ons verblijf in de feestzaal klonk meermalen die echt gull'e lach, diet uiting van oprecht kinderlijk genoegen, tot ons door. Maar mede .getuigden van groote pret die blozende gezichtjes en glin sterende oogjes der vele klleinem. Woelig en dartel als altijd spron gen zij door elkander' en steeds wa ren zij te vinden in de onmiddellijke nabijheid van hun aller vriend en leider, den heer Joh. Martin. Hij kent zijn volkje door en door, en weet steeds de juiste snaar aan te roeren, die het kinderhart in vreugde doet ontspringen. De verschillende aardige kinderspe len bewezen dit. Zoo was er bijv. een wedstrijd niet hindemissen om aar dige prijzen. De jongens moesten dan door lin nen zakken kruipen, hetgeen niiet al leen bij de jeugd zeer in den smaak viel, maar ook door de ouders met veel genoegen werd gevolgd. Het nummer waarin de leider zich verschillende malen vermomde, had ook een uitbundig succes; kortom de vele aardige kinderspelen vielen alge meen in den smaak en bezorgden de jeugd eenige hoogst genoeglijke uur tjes." Behalve de spelen werd er natuur lijk door de kleinen ook druk ge danst, zoodat, het een avond van waar kinderlijk genot is geweest Na afloop van het kinderfeest, ble ven de ouderen nog geruim e<n tijd zeer gezellig bij elkander en werd ook door hen nog menig dansje ge maakt. Met recht mag dan ook deze derde feestavond in dit seizoen van de Haariemsche spoorwegambtenaren, als welgeslaagd worden beschouwd. Kunst na Arbeid. In de So ciëteit „Vereeniging" gaf de Zang» vereeniiging „Kunst na Arbeid" Za terdagavond een concert, dat een vrij talrijk gehoor had een uitstekend ge slaafd is. Het koor zong drie nummers, waar van vooral „Op de Wallen" prachtig gezongen werd en aan d'e hoorders een luid applaus ontlokte. Twee tooneelstukjes wisselden den zang aangenaam af. Vooral de operette „De Misdaden van Fieb,er- man" was 't, die, goed gespeeld en gezongen, d'e algemeene vroolijkheid gaande maakte en hartelijk werd toe gejuicht. Een zeer gezellig bal besloot dien genoeglijken avond. Hedenmiddag werd door het bestuur van den Haarlemmer meerpolder alhier aanbesteed: lo. Het onderhoud van gebouwen, bruggen enz. van na te noemen pol der van 1 April 1903 toi uit. Maart 1904; 2o. het onderhoud der grind wegen. Het laagst werd ingeschreven voor het eerste werk door K. Bakker, perc. 5 f 888; A. R. Graaf, Halfweg, perc. 2 f 992; perc. 3 f 1461; M. J. Jagt, perc. 6 f 2875; J. Hulsbos Lzn., perc. 1, f 1345, perc. 4 f 4324. P. Hulsbos Jr. perc. 7, f 1533. Voor het tweede werk door: J. Beemsteirhoer, perc. 2 f 2497; W. G. Rietveld, perc. 3a. f 1590; B. Wam- steker, perc. 4 f 2549; J. Burgers, per ceel 3b f 1200; D. van Noord, pare. 1, f 2545. Naar men ons mededeelt zakte heden morgen op straat een oude man, Van den B.erg genaamd, plotseling ineen. Een te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren tengevol ge van hartverlamming. Gevonden voorwerpen: Een groen kleedje. Een tijgerhond. Een pakje gordijnenfranje. Een sleutel. Een kap van een pellerine. Een bruin glacé handschoen. De Postharmonie heeft Zondag avond in het Brongebouw haar derdien feestavond gegeven, die al evenzeer ge slaagd is als de voorgaande. Onder lei ding van den heer Joh. Schouten maakt j deze muziekvereenaiging van post- en telegraafbeambten uitstekende vorderin gen en mag genoemd worden onder hare zusterverenigingen. Er wordt met ernst en ijver gestu deerd. Een solo (gondeliliedje) van den heer Beyerbergen van Henegouwen had veel succes. De voordrachten vielen ook bijzonder in den smaak, zoodat de avond in alle opzichten feestelijk was. Opgemerkt dient nog te worden, dat het programma voor 't grootste gedeelie composities bevatte van den directeur zelf, en dat waren echt pittige, muzikale nummers. Populair Concert. Zondag werd in de groote zaal der Sociëteit Vereeniging het laatste Po pulair concert in dit seizoen gegeven. Het muziekkorps, dir. de heer Ch. P. W. Kriens. oogstte evenals altijd veel bijval. Ook het optreden van me vrouw en den heer Boekbinder, Holi. Duettisten, en van de internationale soubrette Evelina Dubois, werd zeer giewaardeerd. Hun verschillende voordrachten werden zeer toegejuicht De zaal was goed bezet. Ten slotte zij vermeld, dat de heer Kriens met veel voldoening op ue dezen winter door hem gegeven popu laire concerten kan terugzien en over tuigd kan zijn, dat hij aan een groot gjedeelte van Haarltëm's ingezetenen veile genoeglijke Zondag-avonden heeft berteid. De Haarl. Jongelingsver- eeniging „Pred. 12la" viert heden C. DroyvesteyR. t Hier ter stede is overleden de heer C. Druyvesteyn, sedert 17 Juni 1871 secretaris der commissie van Toezicht op het Provinciaal Krankzinnigenge sticht „Meerenberg". Voorts was de overledene lid van den Raad van Be roep voor de Vermogensbelasting en van dien voor de Personeele belas ting, en voorzitter van het bestuur der Kweekschool voor Onderwijzers. De overledene bereikte den leeftijd van 73 jaar. Schouwburg. Met genoegen vermelden wij dat de Haariemsche Schouwburg-maatschappii zich voor het volgend seizoen verzekerd heeft van het Nederlandsche Tooneel, de Nederlandsche Tooneelvereeniging en de Rotterdamsche tooneelisten, direc tie Van Eysden. zoodat de abonne mentsvoorstellingen op dezelfde wijze zullen plaats hebben als in het afge- loopen seizoen. De bakkersgezellen van de Haarl. Brood- en Meelfabriek heb ben, naar we vernemen, als beloo ning voor den zwaarderen arbeid in de stakingsdagen, een gratificatie gekregen, waarover zij zeer voldaan en verheugd waren. Uit de Omstreken. Heemstede. De inlijving van de lotelingen de zer gemeente voor korte oefening, lichting 1903, zal plaats hebben op den Doelen te Haarlem op 26 Mei a.s. Russisch hout. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan die Arnh. Ct. Toen de klompenmakers begonnen waren het Russische hout coöpera tief aan te koopen,, wilde men hen van dit hout afkeerig maken door de bewering, dat dit hout voor klompen al zeer weinig geschikt was. Doch de klompenmakers hebben zich daar aan weinig gestoord ert telkerns als het Russische hout op is, vereenigên zij zich weer om nieuw hout te be stellen, omdat d'it goedkooper blijkt dan het inJandsche. Maar ook de grondeigenaars zitten niiet stil en gaan voort elk stuk grond dat ze missen kunnen met peppels te beplanten. Het is de meest geschikte geldbelegging, omdat geen boom zoo spoedig tot wasdom komt en zooveel tegenspoed verdragen kan als de peppel. Ook de burgerlijke gemeenten be planten de bermen der wegens met peppels, wat op den duur een flinke bate voor de gemeentekas opleveren zal. De inlaradsche peppels zijn uit stekend1 te gebruiken al brengen ze niet meer de hooge prijzen van vroe ger op. De kolonie te Blarieum. De correspondent van het Hbd. te Hilversum schrijft .- De kolonie zal uit Blarieum ver dwijnen. niet tengevolge van de jong ste gebeurtenissen, evenmin uit vrees voor herhaling, naar de kolonisten ver zekeren, maar enkel om dichter te komen bij een markt van afzet voor de producten der kolonie. De heler Kylstra is, naar men zegt. reeds be zig elders grond te zoeken. Gister middag zijn eenige kolonisten ver trokken. Neg eens de pers en de Staking. De Nederlander betoogt, dat het niet te betwijfelen is, dat zoo de sta kers hun zin hadden kunnen doorzet ten en zij door het dwingen der di recties. meester waren geworden van de spoorwegen, de niet-stakers er slecht aan toe zouden zijn geweest. Zij zouden niet gerust hebben, voor dat alle niet-stakers op straat gezet en voor goed broodeloos gemaakt waren. Want dat is eisch van het hartelooze systeem der sociaail-demooraten, dat in ieder arbeider, die zich niet bij hen aansluit en hun decreten opvolgt, een verrader en vijand ziet. De wijze waar op door de soc.-dem. de onderkruipers niet slechts die werkelijke, maar ook de fictieve, diegenen die slechts naar der socialisten valscbe theo rieën dien naam verdienen worden bejegend, rechtvaardigt ons beweren voldoende. Wij zijn daarom volkomen ongevoe lig voor het schijnheilig geschreeuw in Het Volk, dat nu, als naar gewoonte, zich opwerpt als de beschermer dier stakers .wier bestaan ook door zijn leiding te gronde is gegaan.- Indien wij met -dat blad en die par tij wilden rekenen, zouden wij stellig aanraden, niet toe te geven. Want ook nu nog wisten de mannen der soc.-dem. richting niets beters te doen. dan de werklieden op te zetten tegen hun .uitbuiters de kapitalisten". In dien de maatschappij-directies toege ven aan haar gevoel van medelijden, zuilen die heeren dit aan niets anders toeschrijven dan aan vrees voor hen, gelijk zij brutaalweg van alle verbe teringen. dlie ondanks hen in de ar beiderswereld zijn aangebracht, zich zeiven en uitsluitend zich zeiven de eer plegen toe te kennen. Hen naar de oogen te zien is de grootste dwaas heid. Maar even verkeerd' zou het zijn. I zegt het blad verder, om hunnentwille werklieden straffer dan anders te be handelen. vooral nu zoovele sociaal democratische leiders zeiven buiten schot blijven, daar zij wel leiding ga ven. maar zelvem niet bii de spoorwe gen in dienst zijn. Zij wil de quaestie buiten de sociaal-democratische lei ders om beschouwen. En dan is er dunkt haar redenen genoeg om aan te nemen, dat in vele gevallen het voor goed afdanken te hard zou zijn. De Residentiebode is van oordeel, dat die over de vrijzinnig-democaten gevoerde critiek naar aanleiding van hun stem tegen de aanvulling van het i Wetboek van Strafrecht in verband met d'e staking, niet geheel rechtvaar dig en objectief is te noemen. Naar haar meening konden de vrijzdnnig- democraten van hun standpunt zeer goed d'e werkstaking noemen „onzin nig .roekeloos en misdadig" en toch het strafrechterlijk middel afkeuren om haar tegen' te gaan. dat door de reg.eering in haar lie artikel werd .voorgesteld, zonder dat daarom de j uitspraak verdienen, dat aan geen an dore oplossing voor hun houding mag gedacht worden aan: .Uebertriebene jAngst, politieke concurrentie, propa ganda voor de jonge partij", zooals de Nieuwe Courant zich uitliet. Zij is ihet met dat blad eens. dat de vrij zinnig-democraten, na de door hen afgelegde verklaring aangaande het [misdadige der staking, correcter had den gehandeld, indien zij na hun stem vóór artikel I (Postenorderwet) en bij wijze van protest tegen artikel II (Sta- kingswet) voor het geheele Ontwerp der Strafrechtnovelle hadden gestemd, doch dat zij zulks niet deden, geeft, naar haar oordeel, noch aanleiding, noch recht tot de zeer ernstige en bit tere verwijten tegen hen gericht. De Residentiebode gaat echter een geheel ander verwijt van meer ingrij pende en diepgaande beteekenis tot de vrijzinnig-democraten richten. Het betreft het feit, dat zij op 24 Februari, toen de Tweede Kamer voor hef eerst na de staking van 31 Januari weer bijeenkwam en de tribunes overvol i waren cm te vernemen, wat maatrege len de regeering in het schild voerde, het voorstel tot Grondwetsherziening indienden. Het blad noemt die han delwijze: spelen met vuur. Het is ons bekend, de voorstellen waren voorlang reeds in bewerking en aangekondigd en van een opzette lijke vondst, het gunstige oogenblik en de omstandigheden aangepast, is hier geen sprake. Ook zonder de staking van 31 Jan., de maatregelen welke daarop van re- geeringswege reeds genomen waren en zooals ieder begreep in welken vorm dan ook nog zouden volgen, was het voorstel der vrijzinnig-democraten toch ter tafel gekomen. Wij vragen alleen waarom op dat oogenblik, bij de .'spanning welke destijds in den lande heerschte an bij de onbekendheid om trent het verloop, dat de zaken nemen zouden, zoo'n haast gemaakt met deze voorstellen tot Grondwetsherziening? Waartoe die haast? Was er een ver kiezing in bet verschiet, zoodat een program moest worden opgesteld, een vaandel ontplooid? Of maakte men zich illusies dat langs den gewonen weg tot onverwijld onderzoek in de afdeelingen zou zijn besloten, waar nog zooveel regeeringsvoorstellon voor dat onderzoek in aanmerking kwamen? Ajssterdanssche Beurs door bemiddeling Tan de örma CLAA8SEN en BEUN 8. Gister. Beden ZU8AM MUOApr. Atchison Topeka, CommS2'/4 81'/s Denver Rio Grande 85>/i 355/8 Erie's 34i/t 34 Kansas City 8outh30*/4 30Vs do. pref.627/g B2l/a Missouri Kansas Texas, Com. 2ó3/g 251/« National R. R. of Mexico 19s/g J^/s New-York Ontario 29s/g 295/8 Norfolk Western 71'»/i8 71»/* Rock Island Cy. 431/# 431/s Southern Pacific 57'/4 50?/a Southern Railways 31 31 Union Pacific 90'/s 90'/t Wabash 27'/i 27 American Car 411/» 411/» New-Orleans R. Co. l-l'/s 14B/s Steels 36i/4 35i/3 Koninkl. Petroleum Maatsck. 490 494 Columbia3R/g 31a/i« Grand Trunkof ranada197/e l9i/a Veiling gehouden in het Verkoopt. „De Gou den Leeuwop Zaterdag 18 April. Afloop der veiling in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" op Zaterdag 18 April 1903. Nos. 13. Drie perceelen LAND, geschikt om als Bouwterrein te wor den geëxploiteerd, te Haarlem aan de Amsterdamsche Vaart: No. 1. f 5630. G. Feye. No. 2. f 5450. H. J. Peper en P. Janssen. No. 3. f 5500. J. Miezerus. Nos. 4—17. Veertien perceelen Land geschikt om als Bouwterrein te wor den geëxploiteerd, te Haarlem aan den Schalkwijkerweg, aain de oost zijde van het Zuideir Buiten Spaarne.1 De perceelen Nos. 417 gecombi neerd f 39.380. G. P. J. Beecari q.q. Nos. 1825. Acht perceelen Bouw terrein, liggende neveps elkander aan de Voorhelmstraat. Nos. 1822 opgehouden elk op f 1000. No. 23. f 1010. J. Miezerus. No. opgehouden op 1000. No. 25. Opgehouden op f 1400. Nos. 2633. Acht perceelen Bouw terrein, aan de Spoorwegstraat No. 34 Tot amotie het Koetshuis en Stal. No. 35. Een van de centrale verwar ming voorziene Villa en Erve met Tuin, aan den Zijlweg, op den hoek van de Spoorwegstraat. Dq perceelen Nos. 26 tot en met 35 gecombineerd f 25.120. P. Muller. Correspondentie. Nederl. Stucadoorsbond. De door u ingezonden mededeeling behoort ondier de advertentiën. RED. Burgerlijke Stand Bevallen-. 18 April. A. M. II. Vehmeijer- Rosenmóller z. 17. W. J. Bierenbroods pot—van der Mije z. 19. E. II. van den Nouwland—Pootjes z. 18. K. Weber Olie d. 19. W. A. van Tienen—Koop man, z. Overleden; 19 April. J. M. Evertsen 12 m., d. Kimderhuissirigel. 18. II. F. Beek 3 m. z., Vooruitganigstraat. H. Faber 10 m., d.. Kamperstraat. BLOEMEND AAL. Ondertrouwd: C. L. v. Buuren en J. P. E. Rubenkoning; M. Kloet en J. .d. Veldt; B. Jonker en W. L. van Trierum. Getrouwd: C. F. Visse en A. Ver schoor. Bevallen: E. v. d. VeldtKol. d.; A. H. LemeiRencker. z.; W. M. Cor- stenv. d. Meij, d. Overleden: E. M Nansink, 70 j., Meerenberg; J. v. Kessel, 77 j. Advertentiën Tegen 1 Mei, worden een net kan geplaatst Dagmeisje niet beneden 17 jaar, adres: Mei. VELTHUIJSEN, Korte Spaar- ne 13. P.S. Zonder goede getuigen (of informatiën mogende nemen) on- noodig aan te melden. Voor direct gevraagd een flink Hoogstraat 6 beneden. Gevraagd een flinke of Dienstbode adres MejufTr. VAN BREUKELEN Turfmarkt 2rood Bekwame Timmerlieden kunnen geplaatst worden bij S. AARDEMA, aannemer te Ve sen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 3