I H. LAMP I Barteijorissiraat 22—24. Groste sorteorng Huwelijks- l geschenken. Faieiise Koperwerk Kaiserzinn. 9 Na de Staking. schelijke inspanning werd eindelijk; de brug met touwen en baken gevan gen en vastgelegd. Een politieagent verdronken. men aan den 3en cursus ter opleiding baar intelligentie. Sarah Bernhardt' van officieren van wapening aan de voor wie zij een proeve van haar ta- werkplaatsen voor draagbare wapenen lent aflegt, verklaart zich zeer incre- aan de Hembrug, keeren heden naar nomen met het persoonlijke diat uit hun resp, garnizoenen terug. ihare opvatting spreekt. Men zou zeggen, dat ook op het Pa- Onder voorzitterschap van den ge- rijsche tooneel de jo-nce actrices met neraal-majoor R. J. van Moock, in- zoo sprekende begaafdheid niet zoo Gisterenmorgen Werd een politie agent 4e kl., genaamd W. van Ame- rongen, die op vaste post stond bij bet specteur van het militair onderwijs, overtaLrijk zijn, dat onze landgenoote terrein der firma Egan aan de Nas- vangt heden te '3 Gravenhage het exa- niet althans op een bescheiden plaats eauhaven te Feyenoord. vermist. !men aan voor de adspiranten der hoo- in een eer bekende schouwburgen zou De helm van den agent vond men op gere kriigsschool voor de krijgskan- hebben mogen rekenen. En toch ver- het dek van een Rijmschip, liggende dige studiën. iloopen er jaren eer de jonge kunste- nabij deu wal. Dadelijk werd ge-1 Inares cok maar een enkele maal in dregd en haalde men van A. uit hetDe le luit. der art. W. M. Engel- de gelegenheid wordt gesteld, te Pa- water tusschen den wal en het schip; berts. sedert 1 Maart i 1. op non-acti- rijs in een rol van eenige beteekenis op. Hij had een hoofdwond bekomen viiteit. heeft verzocht on pensioen te op te treden. vermoedelijk tengevolge van een val worden gesteld. Eerst onlangs is haar dat geluk voor - - 'het eerst te beurt gevallen, maar bij van het schip. De levensgeesten wa ren reeds geweken. De agent wa» ongehuwd. Sluwe kooplieden. In de Friesche dorpen Terkaple, Akmarijp en omgeving hebben een paar venters hun slag geslagen. Zij informeerden welke paartjes Mei a.s. in 't huwelijk zullen treden en gingen tot de bruidjes met de boodschap, dat bruidegom hen gezonden had en zij.' maar wat moesten uitzoeken voor huishoudelijk gebruikmessen, le pels, vorken enz. De andere deed in kleedingstof en wist op die wijze trouwjurken te ver- koopen. Natuurlijk wisten de brui goms niets van dat alles af. Boven dien bleken de betaalde prijzen 56f, pet. te hoog te zijn. Koning Hendrik. Men meldt uit... aan het „Nieuws": ,.Een onderofficier vroeg Maandag na de parade aan een milicien: Voor wien heb je nu vandaag parade ge houden? Antwoord: Voor den Koning." Wij zouden zeggen, merkt „De Te legraaf" op, dat dit milicientje een mannetje is naar het hail van mr. Valckeoiea* Klps, hoofdredacteur van het „Utr. Dagbl.", die eenigen tijd geleden den Prins der Nederlanden zoo maar koning wilde maken en in geestverrukking uitriep: Heil, Koning Hendrik, heil! De le luit. der inf. L. Levinson van een voorstelling sans lendemain: het gedetacheerd uit Oost-Indië terugge- zeer verschillend beoordeeld drama keerd. 1 eeft verzocht te worden inge- van Ed. Schuré, La Roussalka, was deeld bij het 4e regiment; hem is bestemd om niet meer dan eenmaal thans 2 maanden verlof verleend. vertoond te worden. In dit stuk was (haar door den schrijver de rol toebe- De off. van eez. 2e kl. H. N. van der deeld ran een opgeofferde vrouw". Heijden zal vóór of op lé Mei e.k. zij-,In die niet zeer dankbare rol heeft Wielernieuws.l De „Grand Prix de Buffalo", Zon dag jl. op de Buffalobaan te Parijs verreden over een ais tand van 1000 meter met prijzen van 600, 300 en 150 francs, werd met i wuellengte gewon nen door den Deen Ellegaa-rd, 2 H. Meyers, 3. Piard. Deelnemers waren verder in de zes series, repechagies en halve beslissing, Grogna, Bourbtte, Kimble, Eros, Heller, Ehrmann, Lou- vet, Domain, Jacquelin, Jue en nog vele andere minder bekenden. Rechtszaken. ne bestemming naar Indië moeten vol gen. Het wachtschip Bulgia is heden ochtend van Vlissingen vertrokken naar Hellevoet sluis, om te dokken. Inbraak bij liet Comité van Verweer. Te Rotterdam is ingebroken, door middel van valsche sleutels, in de drukkerij van liet voormalige Comité van Verweer ,De Vooruitgang" aan de Binnenrotte. Poor de inbrekers werd ruw huis gehouden; er werden met gereedschap- oen. in de drukkerii aanwezig, ver schillende laden opengebroken. Totaal worden vermist 45 aan specie en 15 aan postzegels alsmede eenige klee- dingstukken en gereedschappen. Een vrouwelijke advocaat. Gisteren werd ter openbare terecht zitting van de arrondissements-reebt- bank te Rotterdam (civiele kamer) be- eedigd als advocaat en procureur Mr. Adolphine E. Kok. Een groot aantal leden der balie woonde de beëediging hij Een schot in de lncht. Uit Zevenbergen meldt men aan de N. R. C.t.: Zondagnacht om twee uur be merkten do twee op post staande schutters aan den overweg vlak hij het station, dat er op ongeveer 25 M. afstand van hen zich twee per- Bonen op de lijn bevonden, kenne lijk met het doel om de zich daar be vindende wissels defect te maken. Daar een dei- wachthebbende schut ters een hoornblazer was. die met geen geweer wist om te gaan, en de ander ten zeer ongeoefende schutter, durfden zij niets aan te vangen en be sloten icen naar het station te loopen om daar de wacht te waarschuwen. Onmiddellijk kwam toen een korpo raal mede. doch ook deze gin"- niet veTder dan den overweg, waar de 2 schutters op post staan. In plaats van toen het wachtwoord te roepen liet men de twee personen gewoon op de lijn staan, want. zei de korporaal, ,,ik weet niet wie hei zijn". Na nog een ooeehblik elkaar te heb ben geraadpleegd, besloot de korpo raal ten slotte een schot in de lucht te dioen. waarop de twee verdachten na tuurlijk het hazenpad kozen. Behalve bij het les-er hier te lande, wordt ook onder het korps officieren der marine, tengevolge van het in werkin gtreden der nieuwe militaire pensioenwetten, eene pensioneering van srooten omvang tegemoet gezien. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. tO cents per regeL Marie Kalff toch gelegenheid gevon den zich te onderscheiden en de aan dacht Te trekken. De Figaro sprak van haar ..zeer fijn en zeer teeder ge voel"; de Temps roemde „zeer bijzon der" haar .sincérité émue". Maar om te Pariis in een schouw burg van eenigen naam te worden ee- engageerd. zijn er voor een jonge too neel speelster in de eerste plaats pro tectees en connecties noodig waarover Marie Kalff niet heeft te beschikken. In afwachting van het oogenblik, dat zij. door haar talent-alleen, de plaats zal bereiken die haar toekomt, speelt zij nu en dan op rondreizen in de provinciën van Frankrijk en in België, en eerstdaags zullen wij het voorrecht hebben haar in ons land naast Lugné—Poe te zien optreden in Ibsen's Bouwmeester Solness. Zij ver vult daarin de ral van Hilde. het symbool van de iengd. van Hilde. die haar krachtigen wil, haar fieren le vensmoed stelt tegenover de zwakheid en de ijd'elheid van Solness. de jonge vrouw, die aan Solness zijn vertrou wen in zichzelf teruggeeft, licht en jeugd m zijn leven brengt. De rol van Hilde, een van de merk waardigste van Ibsen's vrouwefiguren, is geen lichte Hoe zij die ook op vatte. hetgeen Marie Kalff ons te zien zal geven, zal in elk geval doordacht en persoonlijk spel. doorleefd werk zijn. Art. 284 Strafrecht. De eerste toepassing van het nieu we artikel 284 Strafrecht zal waar schijnlijk niet lang op zich laten wach ten. Gelijk men weet, wordt in dat antikei gevangenisstraf of geldboete bedriegd tegen hem. die- een ander door geweld' of eenige feitelijkheid1 of door bedreiging met geweld of eenige andere feitelijkheid gericht hetzij te gen dien ander, hetzij tegen derden hetzij tegen der-den, wederrechtelijk dwingt iets te doen. niet te doen of te dulden." Zaterdag is namelijk tegen A. van Emmenes. een gewezen leider der grondwerkersstaking, proces-verhaal opgemaakt, ter zake dat hij den aan- nemr Uiterwijk een brief heeft ge schreven waarin deze met Istaking onder zijn personeel bedrëigd' wordt, •indien bij de uit zün dienst ontslagen grondwerkers en bakschippers niet we der in dienst neenit N. v. d. D. Uit de Arbeiderswereld Land en Tuinbouw BINNENLAND. Bij alle veemen en transportmaat- schappijen te Amsterdam is verreweg het meerendeel van de arbeiders aan het werk gegaan. Zoo bij de Stoom vaartmaatschappij Nederland ongeveer 30, nog meer hadden zich aangemeld Het Nederlandsch Landbouwcomne dezen konden thans nog niet aan heeft in de laatste algemeene verga- wer kgesteld worden Bij het Ne- dering eenige gewichtige besluiten derlandsche veem, waar alle 150 ar- genomen, ten einde gemakkelijker en beiers het werk hebben hervat, be- Kerk en School. Ned. Herr. Kerk. Aangenomen het beroep te Dord recht door m-r. dr. J. Schokking te Koudum (lid van de Tweede Kamer); te Winterswijk door ds. D. Canne- gieter te Zuidhorn. Rem. Broederschap. Beroepen te Gouda ds. H. van As- •sendelft, pred. bij de Vereenïgde Chr. gemeente to Dokkum. R.-K. Kerk. Een fraai huis te Ubbergen is ver kocht aan de zusters een er Fransche' geestelijke orde. Het huis is gelegen op het schoonste punt van Ubbergen op een heuvel en 'is door bosch om geven. Leger en Vloot. B- (le verschillende regimenten in fanterie zijn met ingang van den 16e<n. jl. een aantal onder-officieren die zich met verlof bevonden, ingevolge de nieuwe pensioenwet in het genot van voortdurend pensioen gesteld en dien tengevolge met eene nieuwe verbinte nis tot hun 50e jaar overgegaan bij het reservekader dei- 2e categorie, zoodat men nu daarbij reeds de verschillende graden aantreft, als reserve-sergeant- majoors. reser ve-serg. -maj o or-titulair, reserve-fourier, enz. De nieuw benoemde generaal-maj, J. M. Campbell, commt. der 3e div. in fanterie. krijgt Breda tot hoofdkwar tier; de kolonel C. J. Vaillant komt, •als commt. van het 8e reg. inf.. te Arnhem in garnizoen. De le luit jhr. M C Alewijn, van den staf der art. heeft verzocht te worden ontheven van de betrekking van opzichter bij de constructie-werk- plaatscn te Delft. De 8 officieren der inf. en de 4 off. der vetsing-art.. die hebben doelgeno- vlugger zijn werkzaamheden te ver richten. Deze daarvoor noodige vre- anderingen zijn thans in het huishou delijk reglement aangebracht e-n aan de leden toegezonden. De hoofdzaak is, dat in het vervolg alle onderwer pen zullen worden behandeld in af- deelingen, waarvan de leden telken j are worden aangewezen door het da- gelijksch bestuur. Elk dezer afdee- lingen vergadert met het dag. bestuur en neemt haar hesluiten, die aan dej overige leden van het Comité worden toegezonden en als definitieve beslis sing gelden namens het Comité uitge bracht, indien niet binnen 21 dagen na de toezending minstens tien leden verklaren een nadere behandeling in de algemeene vergadering wenschelijk te achten. Deze nieuwe wijze van beknopte be handeling werd noodig geacht wegens de uitbreiding van het ledental, die het Comité langzamerhand heeft ver kregen, waardoor aan een algemeene. hij eenroeping groote bezwaren en' kosten zijn verbonden en zelden met den noodigen spoed kon worden ge handeld. Voorshands zijn ingesteld afdeelin- gen omvattendea. akkerbouw, bi tuinbouw (bloemisterijen, warmoeze- rij, bloembollenteelt en ooftboomteelt) c. boschbouw en bodemontginning, d. veeteelt en zuivelindustrie, e. neven- bedrijven (hoenderfokkerij, konijnen fokkerij, bijenteelt, vischteelt, e.a.), f. landhuishoudkunde. z Bij gebleken behoefte kunnen an dere of meerdere afdeelingen worden ingesteld. In overleg imet het dag. bestuur kunnen leden van verschillende af deelingen onderling ruilen en in bij. zondere gevallen leden eener afdee- ling bij de vergadering eener andere' worden toegelaten. Evenals vroeger uit het Comité kun nen thans uit de afdeelingen commis- siën wordien benoemd, waarin ook) niet-leden van het comité zlitting kun nen hebben. stond alsnog gelegenheid voor de losse arbeiders der veemen zich aan te mel den. Van deze welwillendheid der pa troons maakten heden weder een vijf tigtal werklieden gebruik. Vermelden wij no- dat ook bij het Vriesseveem allen weder aan den ar beid zijn gegaan. BUITENLAND. De werklieden deer „Pieading Coa.1 and Iron Companv" te Philadelphia hebben ontslag gekregen, omdat zij van den negenuurs-arbeidsdag niets wilden weten, wat 1.1. Zaterdag door de maatschappij geëischt werd. 32 van de 4 3mijnen zijn, nu geslo ten, zoodat 30,000 manwen zonder werk •rondloopen. Sport en Wedstrijden Yoetbal. Zaterdag j.l. had voor ongeveer een 50.000-tal 'toeschouwers de beslissings wedstrijd voor den Engelschen Beker plaats tusschen „Bwry" en „Derby County", dat met 60 geslagen werd. een zeer hoog puntental voor leklas- se-clubs, dat slechts in 1890 geeve-, naard werd door „Blackburn Rovers" die „Sheffield Wednesday" met 60 sloegen. Het aantal toeschouwers, de voorwedstrijden medegerekend, bedroeg 686.324, terwijl ruim f345.000 aan entrées werd ontvangen. CambridgeAll Holland. Ondier begunstiging van zeer schoon weder ba-cl Maandag te Heemstede de ze wedstrijd plaats, die wear in 't voordeel der Engelschen uitviel. De gasten geholpen door de heeren jhr. Siccama en O. Meuten sloegen All Plolland met 52. Stand half time 40. liet Nederlandsch elftal bestond uit de heeren A. A. Diemer Kool (goal) jhr. W. Schorer en Chabot (backs) jhr. A. v. d. Poll, jhr. v. d. Wyck en |D. Steyn Parvé (h. b.). A. I. Dolle- 'De"dw"de regMring aangewezen lmaB- lhvVre<ilf„Ko0lh1v,;n „KeSuT adviseerende ledra, worden niet in de J- d' Grnmdt (iorwards). De Hol- afdeelingen ingedeeld, doch krijgen 1-anf'erf 21311 ln A,?ïe^P1 sterkste, kennisgeving van elke afdeelingsver- doch verschillende ongelukkige gadering met recht om deze bij ta omstandigheden konden zij met sco- wonen ren. De Engelscbe forwards onder De leden van het dagelijksch be-'aanvoering van mr. Harpen onderne- stuur krijgen steeds kennisgeving van au rush na rush; verschillende J vergaderingen der afdeelingen, met recht om daaraan deel te nemen, harde schoten worden door Kool ge houden. doch 4 keer vóór half time Letteren en Kunst zij blijven daarom buiten deindeeling' %oes\ hii dm b?1 uit,het net vifchen. Haarlem scoorde ook een goal. jam mer genoeg zag de umpire (jhr. Ch. v. d'. Poll) niet dat de bal reeds een stuk over degoallijn was, de grens- In Het Tooneel vraagt mr J N. 'rechter constateerde goal. doch dit van Ilali belangstelling voor' Marie werd niet- gegeven. Na half time was Kalff, die deze week in ons land komti Holland eerdier sterker dian zwakker spelen. Hij schrijft: dan de Engelschen. A v. d. Poll Een Hollandscho meisje van goeden |sc°°rt eerst na een straf bully, daar- huize verlaat haar land haar ouders ,n,a Vreede nu een centre van Dolle- en haar talrijke vrienden en vriendin- 17 1""1 r""wv'"" nen. ziet af van het comfort en de weelde, die haar deel kunnen zijn, en begeeft zich naar Parijs om, onder leiding van de beste leeraressen en leeraren, zich in de dramatische dic tie en bet spelen op het tooneel te be kwamen. Haar aangeboren talent, man. De Engelschen die zichtbaar vermoeid zijn. breken nog verschillen de keeren door, doch worden steeds gestuit door v. d. Wyck en Schorer. Een keer gelukt het hun nog te sco ren, daardoor den stand brengende op 52, dit blijft zoo tot de umpire time fluit. Bij Holland muntten uit de backs en jhr. v. d. Wyck en v. d. en haar zuiver kunstgevoel staan haar in die half hack linie. Vreede in daarbij ten dienste. In den grootsten do forwards linie was niet zoo goed haar gratie, haar groote intelligentie eenvoud alleen voor haar kunst le vende, legt zij zich met bewonderens waardige geestkracht en rusteloozen ijver op het vak van haar keus toe. achtereenvolgens onder leiding van Mile Delaporte, Mme SegondWeber, Féraudy en LugnéPoe. en allen roe men baar aanleg, haar energie en als wij van hem gewend zijn. Kesslor uitstekend, v. d. Griendt en Koolhoven middelmatig. De Engelsche forwards als altijd uitstekend samenspelend, de backs iet zoo goed als de vorige dagen. Gelijk spel of 54 was een betere t erhouding geweest. Be Pers eu de stak&ag. De heer (P. L.) T(ak) zegt in De Kroniek, dlat die algemeene ol' zeer uit gebreide werkstaking onder gegeven omstandigheden bruikbaar kan wor den. doch dat dit in een toekomst ligt, i die niet zeer nabij is. Hij betoogt, dat i vooral in landen waai- men kunstma- itig aan het volk het kiesrecht ont- houdt, theoretisch tegen een dergelij ke demonstratie van democratische 'zijde niets wezenlijks is aan te voe ren .De bezwaren tegen de methode zijn aan de practijk ontleend, en zij komen he mvoor overwegend te zijn. De staking kan haar demonstratief karakter verliezen en intimideerend worden. Of al blijft zij in haren aard. het karakter van intimidatie kan haar van den overkant worden opgedrongen. Dan komt men op de licht overschre den grens van feitelijke hotsing, en daarin zijn de arbeiders de zwaksten, nog langen tijd. Maar zelfs het handhaven van het demonstratief karakter vereischt een eenheid, een organisatie en vooral een discipline, waar wij nog niet aan toe zijn. Ook zeer groote bekwaamheid in de leiding. Er zijn veldheerstalenten Ivoor noodig van mannen die een on verdeeld vertrouwen der arbeiderswe- ireld bezitten. Zal er eens meer eenheid en orga nisatie rijn. zoo zegt de schrijver ver der, dan kunnen wij nog eens over dit strijdmiddel denken; maar dan zullen allicht meer regelmatige me thoden om het belang der arbeiders te verzekeren, ten dienste staan. Nu is deze staking niet veel meer dan een 'botsing tusschen een ijzeren en een 'aarden pot. en als de heer Tak wel ziet, dan moet zij als politiek strijd middel. althans uit de voorstellingen der sociaal-democratie, geheel ver dwijnen. I-Iiermee is niet gezegd d:at een min of meer gecombineerde actie van de sterke \akvereenigingen voor een eco nomisch doel zou moeten vallen bui ten de gewenschte tactiek. Mits de grondslag niet worde gevonden in het onbruikbaar beginsel der doorgevoer de solidariteit; mits het doel en bet be-eindigen der staking vooraf bij overeenkomst zijn geregeld: mits al- jleen in het vuur worden gebracht de j vakvereenigingen die werkelijk kun- 'nen bereiken wat ze voorgeven, en vooral mits de actie buiten de po litieke vereenigingen omgaat. Deze laatste moeten dan volkomen de ivrije hand houden om op eigen terrein 'de geschikte middelen aan te wen- den om aan het doel. zoo dit haar 'sympathie kan hebben, en hare tus- schenkomst op het gegeven oogen blik met de lijn. barer algemeene poli tiek strookt, mede te werken. De vakvereenigina- en de politieke vereeniging der arbeiders zullen, streng gescheiden moeten leven. De |vakvereeniging beweegt, zich uit haren ■aard binnen den kring van het eco- inomisch proces van haren tijd. Zij tracht in dat proces den toestand der arbeiders te verbeteren. De sociaal- democratie staat tegenover dat eco nomisch proces en poogt bet te ver vangen door een ander. Er is een an- I der doel, er zijn andere methoden van strijd. Men moet dus gescheiden leven, en als teeken daarvan zullen de afdee lingen der S. D. A. P. uit de bestuur dersbonden moeten treden waarvan zij lid zijn. In het „Katholiek Sociaal Week-, blad" van 13 April schrijft mr. Aal- bèrse onder bovenstaanden titel, waar aan wij het volgende ontleenen Volgens „Het Volk" van 12 April zeide Mevrouw Roland Holst in de begrafenismeeting van het Comlité v. Verweer „Wij hadden wel moed, maar wei nig hoop. omdat wij wisten dat wij niet sterk genoeg waren om te keen te gaan alle machten der burgerlijke, maatschappij de wet, de regeering. het leger, de justitie, de politie, de leugens der burgerlijke pers. Hoei kunnen we nu zeggen, dat we niet overwonnen zijn? Die wet is er. „Maar ze maakt den vakstrijd niet onmogelijk." Hier hebben wij een tweevoudige' bekentenislo. dat de leiders der be weging het arme werkvolk willens en wetens misleidden* toen ze het. vlei end met hoop op succes, tot de alge meene werkstaking aanspoorden en wie deed dit heftiger dan mevai Roland Holst? 2o dat de aangenomen wijziging van het Wetboek van Sta-af recht den vakstrijd niet onmogelijk maakt. Wij betoogden nooit iets anders. Maar dat dit thans reeds zou erkend worden door de sociaal-democraten, dat is inderdaad overbluffend bru taal voor wie zich herinnert, hóe itnl manifesten en redevoeringen 't toch dag in dag uit het volk voorgelogen is, dat de Regeering een aanslag be^ raamde op de vakorganisatie voor wie rich herinnert ook de schandelij ke plaat van „Het Volk", waarin Dr. Kuyper werd voorgesteld een geke? tend arbeider worgende Zooals men weet, heeft de „Nieuw'ej ArnhemsGhe Courant" eenige opmer kingen gemaakt over de houding der christelijke pers in de laatste dagen en o.m. beweerd, dat de liberalen den „Bestuursmaatregel" eerst en niet 't laatst zouden hebben ingediend. „De Nederlander" zegt daarvan „Dat een liberaal ministerie „den bestuursmaatregel n'iet bet laatst, maar bet eerst zou hebben ingediend", ontkennen wij daarentegen ten sterk ste. Het klinkt zelfs bijna als een be spotting. wanneer men bedenkt, dat, nadat de rechterzijde in de afdeeiün- gen op dien besuursmaatregel haci aangedrongen, meer dan éen gezag hebbend liberaal orgaan de mogelijk heid en rechtmatigheid van zulk een op art. 27 der spoorwegwet gegron- den bestuursmaatregel ernstig in twij fel trok. Die maatregel lag zoo wei nig voor de band, dat de afkondiging daarvan in afwachting van de vruch ten van het enquête-ontwerp, eer als een daad van bij zonderen moed is tei beschouwen. „De „historische waarheid" is deze. dat de eer van het herstel van rust. en orde in ons land in de eerste plaats toekomt aan die Regeering, die de noodzakelijke ontwerpen indiende. In de tweede plaats aan de Regeering, die ze handhaafde, en aan haar geest verwanten onder alle standen, die zei steunden, trots revoiutionnair ge schreeuw en liberaal-radicaal geim- poneerd-zijn door dat geschreeuw. In de derde plaats aan de liberalen, die na de redactiewijzigingen van de Me morie van Antwoord (welke niets de-s den dan de oorspronkelijke bedoeling der Regeering beter uitdrukken) hun wending ten goede namen en eindig den met hun volle plicht te doen te genover de revolutionnaire daad der algemeene werkstaking. „Onnoodig te zeggen, dat wij bij „liberaal" hier alleen denken aan de politieke voormannen in pers en ka mer. De publieke opinie onder de liberale burgers was van 't begin af aan de zijde der Regeering. Ook in een enkel hoofdorgaan als het „Utr. Dagblad" kwam ze tot uiting." Do heer B. Nierstrasz, directeur van de Ilollandsche Stoomboot Maatsch. te Amsterdam, die in de kringen der II. S. M. nauwe relaties heeft, schrijft in dg „Nieuwe Courant" een artikel, waaraan wij het volgende ontleerueai: Nu van vele zijden stemmen op gaan om de spoorwegdirectiee te be wegen, barmhartig te zijn en hen die tengevolge dier spoorwegstaking broo deloos zijn geworden, weder in dienst te nemen, en nu tal van welmeenen- de medeburgers zich uitputten om allerlei middelem tot itedre® aan de hand te doen, om daarna met een voldaan gevoel over eigen vergevings gezindheid aan hun dagelijksche be zigheden te gaan. wordt door hen en door velen met hen. geheel uit het oog verloren, wat stalüen in ons land in dan regel eigenlijk: is. Staken is: Den op zich genomen arbeid halverwege (in elk geval on voltooid) neerleggen, het daarom trent. met den werkgever gesloten mondeling of schriftelijk contract verbreken. Staken is: Ontslag nemen uit den dienst van den werkgever. Waar het niet-vernieuwen door den arbeider van een afgeloopen ai'beddscontract meeds is ontslag nemen, daar is het verbreken van een arbeidscontract dit a plus forte raison. Staken is: Den op zich genomen arbeid neerleggen op wat de arbeid,ei"1 meent, dat voor den werkgever het onaangenaamste oogenblik is, m.et het bewust uitgesproken doiel den werkgever zooveel mogelijk schade te bezorgen, opdat, hij zoo spoedig mo gelijk, liefst onmiddellijk toegeve aan de eischen, die niet vooraf zijn over eengekomen, resp. niet. in het ar beidscontract opgenomen zijn. Na hierover nog nader te hebben uitgeweid, vervolgt die heter Nier strasz: Het misdrijf van staken, zooals het hierboven omschreven weird, i$ door de thans buiten werk zijnde spooir- wegmenschen in twee maanden tijd twee malen begaan. Laat ons over 31 Januari niet spreken; van weerszij den was men verrast. Maar den man nen, die op 6 April ten tweeden male hun woord gebroken hebben, ditmaal niet verrast, maar met voorbedach ten rade, na geheim zorgvuldig over leg, na uitgezocht te hehben het gun stigste moment, den nacht van Zon dag op Maandag, om den vijand (dri. de spoorwegmaatschappijen, hij wel ke tal hunner twintig en meer jaren gediend hadden) zoo onverhoeds en verraderlijk mogelijk in den rug aan te vallen, diein mannen past slechts den naam verraders. De heer Nierstrasz schrijft dan o. a. nog: Ik heb mij, na al de bovenstaande overwegingen gemaakt te hebben, af gevraagd, of al de stakers dan 'zon der uitzondering voor boosdloeners aan te zien zijn en ik heib gjezocht naar verontschuldigingen. Veel heb ik niet gevonden, maar toch iets: Onder de voorwaarden waarop dte staking van 31 Januari weëd beëin digd, komt voor: weder in dienst ne men van alle stakers (zij rekenden zich dus blijkbaar ontlsagen) en ab sentie van rancune, c. a. Beide voorwaarden wedden door de directies met de grootst mogelijke li beraliteit en loyaliteit nagekomen, ja, het denkbeeld is mij niet vreemd, dat zij in sommige gevallen wel eens oven-dreven hebben. Diit is de bron geweest van later i kwaad. De arbeiders, voorgelicht door hun eeriijkeO) leiders, hebben genomen als een recht wat in vele gevallen hoogstens gunst, mocht heeten; dank-1 baarheid hebben zij niet sievoeld, edel moedigheid niet beseft-, laat staan ge waardeerd: de arbeider individueel is geen gevoelsmensch; en op deze wijze hebben dq directies zelve ge holpen aan het tot stand komen van den gedachbengang, dien ik boven omschreef. Behalve deze „besten onder de sta kers" zijn er nog enkele zwakhoofdi- gen. geweest, die ondter de tegen strijdige uitingen den kop zijn kwijt geraakt ©n met den stroom zijn mee gegaan, stumpers! De rest... is geen medelijden waard Oyer deze drie categorieën van ar beiders, hebben de spoorwegdirecties en zij alléén te richten. Nie mand heeft recht, zich daarin te men gen behalve de Regeering, wanneer zij meent, dat heit algemeen belang dit vordert. Verspreide berichten. Door de Handelsreizigersvereeni- ging .„Eendracht", gevestigd te Am» sterdam, met afdeelingen te Amster dam, 'silage en Mep-pel, is aan de di rectie der Maatschappij tot Exploit., van Staatsspoo-rw. een schrijven ge- rich, waarin zij het volgende onder haar aandacht brengt dat hare leden uit den aard van hun beroep het hoogste belang heh ben hij een geregeld en veilig ver keer op de Nederlandsche spoorwer gen, dat zij bij een geregelden dienst on der de hoede van het personeel dat vóór 1 April j.l. in dienst der Neder- landsche spoorwegen was, zich vol komen veilig waanden en dit vertrou wen nimmer is beschaamd. dat zij thans niet zonder vrees voor gevaar dagelijks in de treinen vertoe ven, daar 't geringste onopzettelijke verzuim of een verkeerde uilvoering van den dienst onberekenbare ellerw de voor hen en hunne gezinnen zoude kunnen veroorzaken. dat zij, meer dan het afwisselend reizend publiek, dagelijks in de gele genheid. waren om op te merken met weik een nauw besef van plichtsver vulling het spoorwegpersoneel voor den betreairenswaardigen dag van 31 Januari jl. zijn dienst vervulde, dat zij. hoewel de bedrijvers van de plaats gehad hebbende stremming in het verkeer, in het belang daarvan,] ten zeerste lakende, zich geroepen ge voelen verzachtende omstandigheden te pleiten voor de' talrijke huisgezin nen die thans tot de wreedste aller straffen, tot honger zijn veroordeeld. dat zij mitsdien een beroep doen op het medegevoel voor het lijden van anderen en op het ernstig besef van verantwoordelijkheid der directie voor] de veiligheid der duizenden handels1- reizigers en overige passagiers, wieii leven meer gevaar loopt naarmate meer werk aan ongeroutineerd spoor-! wegpersoneel wordt toevertrouwd, waarom de Vereeniging de vrijheid neemt eerbiedig doch klemmend bij de directie aan te dringen, genade voor recht te laten gelden, om nu een herhaling van het gebeurde door de wetgeving onmogelijk is gemaakt, de ontslagen werklieden en beambten! weder in hun vorigen werkkring tej herstellen. Bij de ILrik M te Rotterdam hebben eenige losse arbeiders, die niet ge staakt hadden, eene vaste aanstelling gekregen ter vervangina- van de sta kers. Naar wij vernemen is een onder zoek ingesteld in hoeverre de mili taire bewaking aan de stations en spoorbanen zou kunnen worden ver minderd en aan de kleine stations zou kunnen worden opgeheven. Van het personeel der stoomtram HaarlemAlkmaar, 43 in aantal, zijn er thans definitief 8 ontslagen. De gewone dienstregeling wordt weder geretden. Als gevolg van de staking der siga renmakers te Tiei zijn bij de firma Van Weenen en Co. 9 man uitgeslo ten. Bij de firma Hirsch is het oudia personeel weer aangenomen. Aan ruim 60 beambten van die Hol-i J'aindsche IJzeren Sp o oa'wegm aatscli. t© 's-Gravenhage is Zaterdag j.l. van wege de directie een ontslagbrief toe gezonden. De spoorlijn in beidie richtingen te Middelburg wordt des avonds no?| steeds bewaakt door „een detache ment van het garnizoen aldaar. Te Utrecht is de bezetting aan de stations der 'spoorwegen aanmerke lijk verminderd. Ook dia toegang tot die per.rtons der stations kan weer vol gens ouder gewoonte verkregen wot- den. Men meldt uit Utrecht: De machinist J. G. Tempelaar, voorzitter van dte afdeeVing Utrecht van de Algemeene Ne derlandsche Vereeniging van spoor- en tramweg personeel, eoi nog een aantal anderee uit andere plaatsen, moeten, naar wordt medegedieeld, bet plan hebbel opgevat zich naar Zuid-Afrika te be geven, aangezien zij uit den dienst der spoorwegmaatschappijen zijn ont slagen. De stoombootdienst MeppeiAm sterdam is hervat. Sommige stakers bij dien dienst zijn ontslagen en ver vangen door nieuw personeel, Gemengd Nieuws, Edward YII naar Frankrijk. In verband niet het aanstaand bfr zoek te Parijs brengt men in herinne ring. dat meer dan vier eeuwen ver- loopen zijn, sinds een Engelsche ko ning binnen de muren der Fransche hoofdstad bezien werd, en toen het laatst een Engelsch vorst te Parijs vertoefde, geschiedde dit onder wei nig gunstige omstandigheden. Hei was nl. Hendrik VI, de ongelukkige banneling, die bescherming zocht aan het Hof van Lodewijk XI. Leo XÏII. Volgens de „Rliein. Westf. Ztg." is de toestand van Leo XIII ernstiger dan de officieele tijdingen te kennen geven. Men vreest luidt het tele; gram, dat wellicht reeds in de' eerstvolgende maanden een wisseling op den stoel van Petrus zou kunnen plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2