x NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Oinu treken. 20e Jaargang Maandag 27 April 1903, No. 6081 HAARLEM'S DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» i» de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentlën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Ztilder Bultenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 on der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave dar Vannootschap Lourans Costar. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en AdvertentiSa vrorden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën «m Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. OH blad vmrsohljnt dag o lijk a, bahalwa op Zon- on Foostdagon. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAD BE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bia Faubourg Montmarire. Hit snuraimer foestaat uit acfat bladssl|dera. Haarlem's Dagblad van 27 April bevat o.a.: Oproer van werkeloozen. De ne derlaag in Somaliland, Hamer overzicht, Frank van der Goes voor de Amsfc. rechtbank, Brieven uit Berlijn. Bovendien behoort bij dit nummer van ons blad als gratis-bijvoegsel no. 138 van ,,De Zaterdagavond" letterkundig weekblad voor jong en oud, bevattende o.a. Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Licht en Schaduw: Een modern sprookje, De ©tilde Heer, Brieven uit En geland, benevens de gewone rubrieken en afbeeldingen. Buitenlandsch Nieuws Engeland. De nederlaag in Somaliland. Engeland heeft een ernstige neder laag geleden in Somaliland. een ne derlaag waarbij kolonel Plunkett. 10 officieren en 174 man gesneuveld zijn, en slechts 37 ayos, inlandsche solda ten. door dJe vlucht het leven kondien redidien. Generaal Manning, commandant van het expeditiekorps dat den Moel- lah van Somaliland moest bestrijden, had verschillende verkenningstroepen afgezonden in westelijke en noord westelijke richting Die troepen maak ten een groot aantal schapen en run deren buit en namen eenige inboor lingen gevangen, maar zagen weinig van den vijand. Op den terugweg, on geveer 40 mijlen westelijk van Galadi, waar generaal Manning met duizend man was, werd de colonne-Plunkett door de inboorlingen aangevallen. De Somali's hadden'infanterie en cavale rie tot hun beschikking en omsingel den de Engelsche kolonne; alle offi cieren en alle Sikhs, Engelsch-Indisch© troepen, benevens het grootste deel der Yaos sneuvelden. De afdeeling van kolonel Plunkett was 208 man sterk, en voorzien van twee Maxim-kanonnen die ook in handen van de Somalis gevallen zijn. Een andere af deel ins? ondier bevel van. kolonel Cobbe is bij Gerlogubi ©veneens in een zeer hachelijke positie. Generaal Manning heeft versterking uitgezonden om deze afdeeling te ont zetten. Oostenrijfe-Hoiigarije. De Oostenxijksche Kamer, die met Paaschvacantie naar huis was, heeft haar eerste vergadering weer ge opend onder ongunstige voorteeke nen. De Tsjechen hebben zich denvn]en tijd ten nutte gemaakt om te over leggen met hunne kiezers, wat beter zou zijn, eenvoudige oppositie te voe ren tegen de regeering, of weer niet de obstructie te beginnen en zoo de stemming over den Ausgleich te ver hinderen, totdat de partij hare eischen ingewilligd krijgt. Zooals men weet zijn deze eischen in de eerste plaats de wederinvoering van het Tsjechisch in de administratie van het rijk en de oprichting van een Tsje- caische hoogeschool in Moravië. De •meerderheid van de Kamerclub der Jong-Tsjecheu heeft waargenomen, dat de groote massa der Tsjechische bevolking meer overhelde tot het stel sel van obstructie. De hoofden der partij evenwel, Pa- gak. Herold en Zakzeik (Kramarz is in het Zuiden) hebben een poging ge waagd deze strooming tegen te gaan, door aan te toonen, hoe nutteloos en ondoeltreffend de obstructie zou zijn 'tegenover artikel 14 van de Grond wet. Zij voegen er de verzekering bij dat zij niet zullen aarzelen tot dit middel terug te keeren als de om standigheden dat mochten eischen. Een besluit in d,ien zin zullen zij on derwerpen aan de goedkeuring van bet Congres van Boheemsche „Ver- trauensmSnner". dat a.s. Zondag te Praag gehouden zal worden. Van de beslissing van dit Congres zal groo- tendeels afhangen met welken gang de parlementaire machine van Oos tenrijk loopen zal. Italië. De Koning van Engeland. De Koning van Engeland is aan boord van zijn jacht, omringd door tien oorlogschepen, gisteren te Napels aangekomen. Om 9.20 meerde het koninklijk jacht aan de kade onder het gejuich der bemanningen van de verschillende marineschepen en het gedonder van het geschut. Aan stonds kwamen de hertog der Abruz- zen en de Duitsche prinsen aan boord den koning begroeten. Eerst gisteren zou definitief aan 't Vaticaan mededeeling worden ge daan over een koninklijk_bezoek aan den Pausc Koning Eduard heeft voor af te Napels van den Engelschen ge zant willen vernemen, welke schik kingen getroffen zijn en welken in druk het plan op zijn gastheer Victor Emmanuel zou maken. De Engelsche geestelijken, die alvast officieuse be sprekingen met het Vaticaan hadden aangeknoopt, zouden gisteren door middel van den gezant 's Komings be slissing vernemen. Dat de Koning hen een mal figuur zal laten slaan, is niet waarschijnlijk, maar al die om zichtigheid om het Italiaansche volk voorop te stellen en vooral niet te ontstemmen, moet voor het Vaticaan wel veel van het mooie deï beleefd- heidsvisite wegnemen. Zwitserland. Naar het Volksrecht verneemt, zijn de molenaars in Oost-Zwitserland be>- zig een ring te vormen, om den meel- verkoop en de meeflprijzen „op prac- tische wijze te regielen." Balkan-Schiereiland. Turkije en Servië. Uit Belgrado meldt men, dat gewa pende Albaneezen den 22en bijna tegelij kertijd op twee plaatsen de Servische grenzen hebben overschreden. Een Ser vische grenswachter werd gedood en een troepje Servische boeren werd aan gevallen, van wie twee den dood. vonden door 't Albaneesche geweervuur. Niet onbegrijpelijk is 't, dat men te Belgrado weinig gesticht is over deze uitstapjes op Servisch territoir. De Ser vische regeering richtte vertoogen tot de Porte, temeer waar men verdere grensincidenten heeft te vreezen, daar onder de Albaneezen de meening ver breid is, dat Aiiatoii'sche troepen aan de Servische grenzen door de Porte met vijandige bedoelingen worden bijeenge bracht. Van uit Belgrado zal aan de Turksche regeering worden gevraagd, waarom de Turksche troepen niet naar Ipek wor den gevoerd, maar in de onmiddellijke nabijheid van Servië, terwijl toch te Ipek het centrale punt van de Albanee zen wordt aangetroffen. Ibrahim, de moordenaar van den Rus- sischen consul, gelijk men weet teT dood veroordeeld, leeft waarlijk nog. Volgens de „Neue Presse" heeft de commandant te Uskub, Sulik-Pacha, verklaard1, dat, daar de man ziek is, de zaak nog even moet blijven rusten. Bovendien: de krijgsraad heeft hem gevonnist, maar dat vonnis moet te Konstantinopel nog definitief bekrachtigd worden! Dat Ibra him's levensdraad zekere taaiheid zou vertoonen, hebben we immers voor speldDe man, dlie hem tot den aan slag moet hebben opgehitst, zal voor het civiel (7) gerecht te Uskub verschij nen, deelt de ,,N. Presse" mee. Frank van der Goes voor de Amsterdamsehe Rechtbank. Speciale eorrespondeistie van (Peereboom's algemeenen dienst;) voor Haarlem's Dagblad. De hooge, groenbehangen zaal van de Amsterdamsehe rechtbank was Vrijdagmiddag vol gehoor. Op de publieke tribune niet de ge wone straattypes, die men met dezen regendag zou kunnen verwachten. Maar veel artistieken eenvoud, los heid of armoede jongelui van beider lei kunne, wier kleeding, haardracht en wat al niet meer, een vaag idee van cabarats, Quartier Latin enz. gaven. De advocaten-banken waren niet al leen overvuld met rechtsgeleerden in toga en phantasie, maar de juridische belangstelling zette zich zelfs voort ter zijde en achter deze en ook op de getuigenbanken. ïntellectueelen van allerlei naam waren, daar naast el kaar gezeten. Hier dr. Aletrino, dok ter en auteur,_daar een Hongaarsche schrijfster, ginder Jos. Loopuit, een voorman der arbeiders. En de ge tuigen zouden zoo straks de quaüteit en quantiteit van dit gezelschap nog vergrooten. Frank van der Goes, de vader van het theoretisch socialisme in Neder land, zooals het 0. M. hem later noem de, Frank van der Goes, wiens solli- citeeren naar het privaat-docentschap aan de Amsterdamsehe Universiteit indertijd heel wat tegenwerking on dervond, had dus niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Evenmin als zijn uitlatingen in de op 23 Fe bruari 11. in het gebouw van ..Hand werkers Vriendenkring" gehouden vergadering van miliciens en oud-mi liciens, de algemeene opmerkzaam heid zijn ontgaan, getuige zijn hier- zijn. Van der Goes heeft niettegen staande zijn 44 jaren, een jong uiterlijk. Hij is een slanke man, met blozend gelaat, gemillimeterd haar en draagt een bril. De kin is kaalge schoren, maar de snor aanwezig. Al bij het begin der zitting had hij een kort© woordenwisseling met den president der rechtbank, den grijzen baton van Imhof. Het verschil liep hierover en van der Goes hand haafde dit standpunt gedurende de geheele zitting dat hij weliswaar bij den rechter-commissaris had toe gestemd' de geincrimeerde woorden gebezigd te hebben, maar bij aan dachtiger beschouwing toch bezwaren had gekregen. Allerminst had hij de bedoeling gehad opruiende taal te sprekenzijn rede was gebaseerd ge weest op de mogelijkheid dat in de toekomst het proletariaat de regee- ringsmacht in handen zou krijgen. En voor dien tijd spoorde hij de miliciens tot gehoorzaamheid aan het nieuwe gezag aan. Dat gedeelte der rede luidde aldus „In de groote eenheid behoort ook te worden opgenomen de massa van het proletariaat, dat de wapens draagt, ook het leger moet op onze hand zijn. Het is thans niet moeilijk meer om de soldaten te overtuigen in welke rich ting zij moeten schieten, als er ge schoten moet worden. Ook wij zijn voorstanders van l«et gezag, vrienden van discipline. En als den soldaten geboden wordtschiet, zeggen wij niet, schiet niet. maar schiet naar den kant, waar of waarheen geschoten moet worden. Wij verzoeken den sol daten beleefd te komen aan den kant waar zij moeten slaan, aan onzen kant. Wij roepen nietde wapens neer, maar de wapens hier De gehoorde politiebeambten, een inspecteur en twee rechercheurs, ver klaren deze woorden duidelijk ge hoord en dadelijk opgeschreven te hebben. De journalist Peaux, verslaggever van het Nieuws v, d. Dag, verklaarde, wel de woorden gehoord te hebben, maar niet zeker te zijn geweest of van der Goes werkelijk aanzette tot misdrijf geheel tegenovergesteld was daarentegen de meening van zijn col lega De Jong. verslaggever van het Handelsblad, die er zich dadelijk over uitgelaten had, dat z.i. dit een poging tot opruiing was. Toen kwamen de getuigen déchar ge, een heele reeks. Eerst P. L. Tak, de bekende sociaal democraat, redacteur van de Kroniek, dikke, kort-gehalste, compresse-fi- guur. Op verzoek van Mr. Mendels, verdediger van bekl., (Mr. Mendels is propagandist van de S.D.A.P. te Zaan dam en redigeert daar het weekblad .,de Voorpost") verklaarde hij, van der Goes lange jaren gekend te heb ben en gevolgd op politiek en litterair gebied. Steeds had bekl. gehad den moed der overtuiging, was eerlijk en flink geweest. In denzelfden geest verklaarden voor zoover zij daartoe in staat waren Mr. J. N. van Hall, redacteur van „de Gids", wethouder van Amsterdam, Mr. M. W. F. Treub, hoogleeraar, Albert Verwey "letterkun dige. Mr. B. H. Pekelharing, hoog leeraar te Delft en K. J. L. Alberdingh Thym (Van Deyssel). Welk een keur van mannen Aardig, die afwisse ling van Hall met zijn geleerden grijzen kop, Treub met zijn zwarten, mageren figuur. Verwey. wat, aarze lend in deze hem omringende belang stelling van zwart-getabberde heeren, en ietwat vreemd doende in zijn lichte bruine regenjas met geel-zijden hals doek Pekelharing in lance zwarte jas, voorzichtige, gevulde geleerde; van Deyssel, hoog, niet het minst onder den indruk van al die hooggeleerde luisterenden. Verwey verklaarde dat Van der Goes zijn gedachten uitdrukt in beelden, die een schijnbare tegenstelling vor men. Dit vond hij ook terug in het verslag der bewuste vergadering van der Goes schrijft zijn gedachten niet maar zoo neer. Hij wil dat ze de aandacht trekken ook van den be schaafden lezer. Zoo deed bijv. Coeru raad Busken Huet. Worden deze ge dachten echter uitgesproken, dan be grijpt de onbeschaafde lezer ze niet dadelijk. Echt juridisch was een oogehblikje. later echter de wijze, waarop een ma rine-matroos, J. Kruyff genaamd, door een der rechters in het nauw werd ge bracht. De man ontkende voor dezen met iemand over de zaak te hebben gesproken, later bleek vari"wel. Mr. Mendels spaarde geen krach ten. Zoo had hij onder de getuigen a décharge nog den journalist Ber- ckenhoff, redacteur-correspondent der N.Rt. Ct. Deze bestrijdt de socialis ten en hunne leerstellingen waar hij kan. Maar Mr. Mendels wees er op, dat deze journalist in zijn artikel na de vergadering, op allerlei uitlatin gen van Van der Goes was terugge komen. Echter niet op de "geincrimi- neerde. Het O. M.. waargenomen door jhr. Mr. Bosch van Oud-Ameliswaard. eischte ten slotte 9 maanden gevan genisstraf. Mr. Mendels pleitte vrijspraak. Stadsnieuws. Populaire uitvoer ng. Zon dagavond geeft de Typo- en Lith. Ver. „Kunst na Arbeid" eene popu laire uitvoering in de Soc. „Vereeni- ging" met medewerking van den heer A. M. Vrugt. Het programma bevat koornummers en voordrachten, bene vens de vermakelijke operette van Offenbach: ..Jantje huilt en Jantje lacht". Een en ander belooft een ge- zelligen avond. E x a m-e-n s L. O. Zaterdag 25 April. Geëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames A. C. Kleefstra te Hilversum; L. E. Hollöffel te IJmuiden; M. J. F. Bell aart te Haarlem. Zending s feest Woensdag 10 Juni a.s. zal het Negende Provinciaal N. Hbllandisch Zendingsfeest gehou den worden te Heiloo in het bosch van Jhr. van Foreest Jongelingsverbond. Het 50- jarig bestaan van het Nederlamdsch Jongelingsverbond' zal, gelijk men weet, op 20 en 21 Mei a.s. op luister rijke wijze te Amsterdam gevierd worden. Op de vergaderingen, die 'sWoens- dags in het Paleis voor Volksvlijt ge houden worden (van 124) komen huishoudelijke zaken aan de orde des avonds is terzelfder plaatse_ om 7 uur een feestelijke bijeenkomst, met medewerking van verschillende bonds- af deelingen onder leiding van den heer H. Snel, van Rotterdam, voor zang en muziek en van den heer M. J. G. van Schaick, van Utrecht, voor de Gym nastiek. Ds. J. J. van Noordt houdt alsdan een rede, ..Waar het ons om te doen is". Na de pauze zal een vaandel worden aangeboden. Donderdag 21 Mei is er om 10 uur 's morgens in de Nieuwe Kerk een dank- en bedestond, waar oa. dr. J. Th. de Visser zal spreken. Om half twee vergadering Concertgebouw, waar o.a. de afgevaardigden van bui- tenlandsche en Nederlandsche bon den zullen spreken. Om half zes ge meenschappelijke maaltijd en om 7 uur weer in het Paleis voor Volks vlijt. wordt de jubileum-samenkomst gehouden. Hier zullen twee feestre denaars. wie is nog niet bekend, het woord voeren. Overal in den lande zullen de pre dikanten worden uitgenoodigd, het Ned. Jong. Verbond in prediking en gebed den Zondag voor het jubiló te gedenken. mooi instrument. Aan een concertviool stelt men hioogere eischen. Precies andersom is het bij den heer Van Steenacker. Dienis instrument (zijn keel) is perfect, maar hij staat klaar blijkelijk nog- aan 't begin van zijn stu dies. Het geluid is vooral in de lage tonen sonoor en klinkt aangenaam, de uitspraak van den zanger valt zeer te prijzen, maar de voordracht kon rijker aan expressie zijn. Ais de heer Van Steenacker dat en de volkomen heer schappij over zijn stem verkregen heeft, zal hij zeker zijn weg als zanger wel vinden. Hij gaf twee liederen van den heer N. H. Andriessen, Drie Bloemen en Hol land, de Aria uit de Vondel-cantate en „een blonde hairiok" van Richard Hol te hooren en als toegift het bekende liedje van Pijzei ,,A1 in de plantage daar is er ■een kroeg". Crescendo zelf had vijf nummers voor zijn rekening genomen, Nimmer Nacht van zijn directeur, g'Angélus, een werk van Delsemme, het zoo moeilijke Todten- volk van HègaT en ten ©lotte Griegs Lan- derkenning en het PiLgerchor uit Tann- hauser. De uitvoering van deze meeren. deels belangrijke werken leverde opnieuw het bewijs, hoezeeT deze liedertafel tal van goede krach ten telt, die door den directeur tot een schoon ensemble worden vereenigd. Hoewel die qualiteiten zonder onder scheid in al het voorgedragen© waren te vinden, hebben ze ons het meest ge troffen in l'Angélus en in het tweevou dige slotnummer Grieg-Wagner. Met een aangename herinnering kan dus Crescendo haar zomerrust ingaan. Maar wij mogen de pen niet neerleggen zonder een woord van hulde aan den heer C. H. B. Tollenaar van hier, die •in de vioolnummers en im de slotkoren het piano-accompagnement vervulde. Crescendo. Het allertreurigste weer van deze dagen, dat ons versom bert met een regenbui die nu al twee maal vier en twintig uur aaa een stuk geduurd heeft, dat droevige weer bad zijn invloed uitgeoefend op Crescendo's tweede winter concert van Vrijdagavond. Niet op de uitvoerenden namelijk, maar op de toehoorders. Velen van Crescen do's trouwe vrienden en vriendinnen waren door rukwind en plassen afge schrikt en thuis gebleven. De solisten van den avond behoorden tot de jongeren, het waren de heer A. v. Steenacker uit Amsterdam (zang) en de heer J. C. Tuin (viool) van ons Haar- lemsch Muziekkorps. Gezegd mag wor den, dat deze jonge violist zijn gehoor zeer weet te boeien, hij speelt met durf en loffelijke techniek, weet ook het I voel te treffen, maarheeft geen heel Woensdagmiddag had! in school D door het bestuur der Ver- eeniging ,,Door Vermaak tot Nut" de uitreiking plaats van belooningen aan leerlingen die zich door goed school- gedrag hadden onderscheiden. ZooaJs men zich zal herinneren, wordt hiertoe door het Korthals-fonds elk jaar een som ter beschikking van genoemd be stuur gesteld. Door den lieer P. Dyserinck, voor zitter van „Door Vermaak tot Nut" werd de bijeenkomst met een vriende lijk woord geopend. De volgende belooningen werden toegekend: Van school Lr. A. aan D. A. Appel boom, het gedurende vier jaar bezoe ken van de burger-avondschool en 7 voor leermiddelen; A, Dubbelman, idem; A. M. Hille, het bezoeken der Haar- leinsche Huishoud- en Industrieschool ter opleiding voor dienstbode. Van school Lr. B. Jan Houtkooper, het gedurende drie jaar bezoeken van den taalcursus van de burger-avond- school; C. Martin, het bezoeken van de naai school der Huishoudschool gedurende drie jaar; J. C. van Oploo, idem; Van school Lr. C. W. C. Kotten, f 25, tot het aanschaffen van een uit zet voor dienstbode; J. W. Koopman, het bezoeken gedu rende drie jaar van de Ambachts school; M. Vrhagen, f 20 tot het aanschaf fen van een uitzet voor dienstbode; P. J. Verhagen, tot het bezoeken van de Ambachtsschool gedurende 3 jaar; Van school Lr. D. A. J. Lamme, het bezoeken van de Huishoudschool ge durende één jaar; S. de Ridder, gedurende een jaar bezoeken van de Huishoudschool en van twee strijkcursussen; D. J. Prinsen, het bezoeken gedu rende een jaar van de Huishoudschool; M. C. van Emmerik, als boven. Bovendien werden door de Vereeni- ging zelf aan twintig andere leerlin gen spaarbankhoekjes uitgereikt. (H. A.) Bezoek. Vrijdagavond werd onze stad bezocht door een gezelschap van 35 Engelsche handelaren in bloembollen, die van Gent kwamen, waar zij de bloe mententoonstelling hadden bezichtigd. De heeren deden een toer langs de bollenvelden en dineerden in het hotex Funkier. Dat zij zich Met door het slechte weder hadden laten ter neer slaan, bleek uit den gezelligen toon, welke er heerschte. Wel sprak de leider van den toer tegen over den heer Frans B. Mooy, <Jö« DR uitnoodiging mede aanzat, zijn leedwe zen uit, dat het voorgenomen bezoek aan zijne tuinen, wegens de slechte weersgesteldheid nu niet kon plaats hebben, doch hij beloofde bij hun terug komst dit zeker te zullen doen. Voorts betuigde hij zijn hartelijken dank voor de door den heeT Mooy aangebrachte tafelversiering, welke bestond uit tul pen en narcissen. Te water gesprongen. Vrijdag avond omstreeks half acht sprong een vrouw onverwachts van de Jansbrug in de N.ieuwegrachit, tot groote ontstelte nis van de voorbijgangers. Deze scho ten direct toe om hulp te verleenen; een dreg werd gehaald bij den heer Hoek, en binnen enkele minuten had men de vrouw weder op het droge. Na in da apotheek der firma Begemanm en Sneltjes te zijn binnengebracht, werf de vrouw later per brancard naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Omtrent de vrouw, die in t water sprong, vernemen wij nader, dat haar toestand bevredigend is» hoewel men nog niet zeggen kan, of haar daad treurige gevolgen voor haar gezondheid hebben zal. De toestand der verbrande vrouwen is gunstig en allen gaan langzaam vooruit. Aanstaande Zondag zal de tentoonstelling, van de werken van Walter Crane voor het laatst geopend zijn. Ten einde een ieder in de gelegen heid te stellen een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen, werd de toegangsprijs op 10 cent gesteld- Zondag is het museum geopend van 10 tot 4 uur. Het uitstoomen en verven der 1 Ten van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. is opgedragen aan de hee ren Julius Wulff en Co., alhier. 160 wertlieden ontslagen. Maandag waren er 163 uitgesloteneo. der Centrale Werkplaats, 3 daarvan zijn Dinsdag weer te werk gekomen, daar zij hun brief tot plaatsing eerst Maan dag hadden ontvangen. Hedenmorgen zijn de laatste 85 ontslagbrieven rond gebracht, zoodat er in 't geheel 160 werklieden zijn ontslagen. Staalwaterbronnen. In de he denmiddag gehouden vergadering der Maatschappij tot Exploitatie van StaaL waterbronnen werd de balans en de winst- en verliesrekening (onlangs door ons medegedeeld) vastgesteld. Voorts had eene verkiezing van een commissaris en uitloting van obligatlën plaats. Hierover komen wij in een volgend! nummer terug. Weder aangenomen. De Firma J. J. Beynes heeft een beslissing genomen in de zaak der 41 personen, die van haar personeel hebben gestaakt. 23 zijn onder ze kere voorwaarden teruggenomen en 18 zijn voorgoed ontslagen. Werk gevonden. Enkele van de door de firma Beijnes ontslagen werk lieden hebben weder werk gevonden aan de Nederlandsche fabriek van de firma v. d. Maden te Amsterdam. Gratificatie. De directie van de stoomtram HaarlemAlkmaar heeft aan de drie gedurende de stac king aan het werk gebleven personen van haar personeel een gratificatie toegekend van f10 ieder. N. O. G. Een convocatie voor de hedenavond te houden vergadering der afd. „Haarlem" van het NederL Onderwijzers-Genootschap, bevat o.a. deze vraag: ..ïs hetjvenschelijk, dat onze afdeeling blijft bestaan?" Het politierapport was heden te 2 uur nog Met aanwezig. Dit gebeurt tegenwoordig vaak. Naar wij vernemen ie de goederendienst der H.IJ.S.M. sedert vandaag weder geheel geregeld. Bo vendien zijn weder eenige personen treinen ingelascht. Van Haarlem naar "Rotterdam 9.10 u. voorin, en 7.08 namiddag. Van Haarlem naar Amsterdam: 9.25 en 9.40 uur namiddag. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen 3

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1