Tweede Blad, Liefde en Haat. Behoorende bij ^Haarlem's dagblad1" van Maandag 27 April 1903 Afp. 6Q31 Haarlemsche Handete- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beelwit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsver eeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van dien tijd) wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer .veel ge vallen, zaken van verschil lenden aard betreffende, is zij, opge treden en dikwijls met groot succes. Jammer echter ,daL men algemeen niet meer blijk geeft dit te waar de aren door als lid' der vereeniging toe te treden. Er zijn wel nicer dam 600 leden, maar dat is niet vol- doiende. Elk handelaar, ieder nering doende. ja zelfs particulieren moestem lid worden om tem minste te laten ge voelen dat men het werk op prijs stelt .dat de Haarlemsche Handelsver- eeunging steeds opneemt als doende, wiat hare hamd Vindt om te doen. De voordeelectt, die da Vereeniging huiten hare bemoeiingen van verschil lenden ard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele. en zeer gamot tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsve.re.eniging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en information voor lien in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in pr-o- eedurem en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heer en Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pli. de Kan ter, Spaarne 94, alhier Bankiers der Vereeniging zijn de Heeren Laane en Van Beinmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pCt. der vorderen-- voor incasso's, door bemiddeling der advocaten een, vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor port steeds worden bijgevoegd, bij in zending van vorderingen door bemid deling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar bui ten de stad woonachtige personen be dragen 60 ot. per informatie plus 5 et. poti*o-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad' wonende personen wor den gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad' wonen de personen worden niet behandeld, wanneer niet 10 ct. voor porto-vergoe ding is bijgevoegd'. Ruim 1450 informaties en rechts kundig eadviezecn wenden, in het afge- loopen laar gegeven. In de maanden Januari, Februari en Maart 1903 zijn 53 vorderingen tot een bedrag van f 1131.95 betaald; 16 vorderingen worden afbetaald, 21 vor deringen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dient het geheim dier lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten wordien ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dadelijks van 's morgens 9 tot 1 uur. en 's namiddags van 2 tot 4 uur. waar dan ook verdere inlich tingen zijn te bekomen ,,Zij. d'ie nu reeds toetreden tot lid ide-r Haarlemsche Han dels ver eeniging over het jaar 19031904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon hd". Men wordt geraden alvorens te le veren aan: Mevrouw de Wed. Bitterberg, hotel Zomerzorg, Bloemend aal; miejuffrouw Van Gunstenen (doch ter 1 Barre voet straat brood; J. B. F. Wijdeman, An- thoniestiraat 67; G. van Pellecom. Tempelierstraat 32rood. en mejuffrouw Molenaar. Linschoterstraat 23a. zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Stadsnieuws. In het douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 359 baden genomen'. In het douchëbadhuis aan het Leidische Plein zijn in de afgeloopen week 250 ba den genomen. Op de groote zaal van 't Stedelijk Museum (Raadhuis) zijn tentoongesteld teekeningym uit den .tb' va 4 i i es i',4* a, Vertaald uit het ENGELSCH. 46) Ja! Luister! En in enkele korte, snijdende woorden, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlieten, schetste Cromwell het plan tot ont vluchting. Toen hij geëindigd had, keek Ireton op zijn horloge. Wij hebben nog meer dan een uur tijd, zei hij, en zij vermisden niets. Zal ik Lady Capel en Maunjell gevangen nemen en den toren open breken? En al sprekende wendde hij zich half om, naar die deur zonder de goed keuring van Cromwell af te wachten; maar de ander hield hem met een ge- haar va nde hand terug. Neen! zei hij dit spel zal ik zeil spelen. Is Pride bij de hand? Ja, Uw Hoogheid. Zorg dan, dat een dozijn man- hen zich zonder eenio- geraas of druk te Verzamelen huiten de poort; het moet zoo stil en vlug mogelijk geschie- Ailas van Haarlem, afbeeldende een kijkje in het oude Haarlem. Het Museum is dagelijks geopend van 104 uur. Des Zondags is de toegang vrij. Protestantsche Christelijke Tak vereeniging. In het gebouw ..Weten en Werken" was Vrijdagavond vanwege de Prot. Christ. Vereeniigingen: Chr. Nat. Werkmansbond, Patrimonium en Maarten Luther een ledenvergadering belegd die ten doel had het oprichten van Prot. Chr. Vakvereenigingen. Dit doel werd in een openingswoord nader uiteengezet door den heer Hil- branider. na gebed en bijbellezing. Spreker bracht een ©ere.saluut aan den christelijken werkman, aan den werkman in het algemeen die den moed gehad heeft in de verschrikke lijke dagen van beroering pal te staan en sprak zijn teleurstelling uit over hen. die thans slachtoffers zijn ge worden en geen standvastigheid ge noeg bezaten op hun post te blijven. In de derde plaats een smartkreet over die arbeiders dia onder de christelijke banier zich toch niet ont zien hebben med'e te staken. Na deze opmerking gaf spreker een historisch overzicht van die totstand koming van de Christelijke Protestant sche vakorganisatie in onze stad. en hoe het denkbeeld! geboren werd om te komen tot den avond die thans be legd werd. De heer König kreeg nu het eerst het woord. Spreker begon er op te wijzen dat na het liberalisme aan het bewind was gelaten, revolutie-begrippen in de hand werden gewerkt. Revolutie is ook doorgedrongen in de arbeiders en in den arbeid. de laatste dagen hebben bet ons bewe zen en het is than,s meer dan noodig dat hef. evangelie wordt gesteld tegen de revolutie, en wij moeten krachtig opkomen tegen de neutraliteit, omdat die gebleken is dia moeder der soeiaal- deirnokratie. Ook n d'en arbeid moet het chris telijk beginsel doordringen en indien de patroons diit inazgen, zouden ze alles wegnemen wat tegen het chris telijk beginsel strijdt. De christelijke arbeider bidt om zijn dagelijksch brood, ziet in zijn pa troon dengeen, die, het hem door mid del van werk verschaft. Een arbeider, die arbeidt voor geld. is een machine, bij moet werken uit den innerlijken drang om te arbeiden. De arbeider mag echter wel een goeden prijs bedingen voor zijn ar beid, we mogen dan ook niet ontken nen het goede dat de so c i aal-de mokra- tie in deze richting heeft gedaan, doch af te keuren valt. dat de sociaal-demo craten de vakvereenigingen misbrui ken voor socialistische propaganda. De patroons zijn nog veel te weinig geneigd met de organisaties der ar beiders te onderhandelen, do chris ten-arbeiders mogen hiertegen echter niet eischend en dwingend optreden, veeleer do or middel van overtuiging. Spreker wekte daarom de christelij ke arbeiders op zich te- organiseer en in een groote Protestantsche vakver- eeiniging. De heer De Braai herinnert aan die groote gebeurtenissen, die achter den rug zijn, die voor sommigen ee-n. licht-, voor sommigen een schaduw zijde gehad' hebben. Door hetgeen gebeurd is zijn de christelijke arbei ders in Haarlem nu vaster dan ooit aaneengesmeed!, dus voor hen is er iets goeds geboren uit w-at is geschied. Spreker va-aagt zich thans af: wat moet bet worden- in de arbeiders beweging. nu d,e arbeiders onderling tegenover elkaar komen te staan. Hij weet het nog niet. maar wel dit dat de christelijke arbeiders than,s met kracht zich moeten organiseer en om een macht te .stellen tegenover de re volutie. De Protestantsche Christelijke werk lieden moeten thans beslist hun keuze doen en zich stevig aaneensluiten. Spreker stelt het zich zóó voor om van uit ciie christelijke werklieden-bon den in d-e vakbeweging te gaan om daar den. strijd te voeren, die geboden is als christen-arbeider. De. heer De Braai besloot met te zeggen c.at er voor de arbeidersbewe ging geen beter pleit is voeren, dan dat de arbeider zijn belang behartigt in aanmerking nemend het belang van het algemeen. Op dit standpunt, moet zich d;e christelijke vakbeweging stel len. De heer Niemuller was die derde spreker, die ook begon te wijzen op de toestan dien, die zich hebben voor gedaan in de laatste dagen om daar uit speciaal conclusies te trekken voor de timmerlieden. We hebben in Haarlem als aller eer sten, grond die. timmer liedleny er eeni- gingen gehad die aanvankelijk slechts ziekenfondsen waren, latei- ook vak belangen behartigden, kleurloos wa ren. doch tan laatste zoo kleurloos, dat slechts een kleur te onderscheiden viel: de roode. Bij de staking is gebleken, dat ve- den. want wij hebben niet veel tijd. De schaduw van een glimlach vloog over het gelaat van Ireton, toen hij antwoordde: Wij dachten wel, dat er werk aan den winkel zou zijn en alles is reeds in orde. Een sombere goedkeurende glim lach ontspande die lippen van Crom well, en hij vroeg: Wie heeft het bevel? Kornet Rock, Uw Hoogheid. Zoo! Ireton merkte den twijfel op, die in dien uitroep lag opgesloten. Misken hem .niet, Uw Hoogheid, zei hij. de Kornet is een oud en be proefd soldaat, een veteraan van vele jaren dienst. Maar Cromwell viel hem in de rede: Het is in orde laat het zoo blij ven, Ireton. en kom mee! En bij die woorden begaf hij zich naar de deur, gevolgd door Ireton. Daarbuiten vonden zij Pride, evenals den vorlgen dag op zijn post, het drie tal ging tezamen de galerij langs, voor afgegaan door hun lange schadu wen. Aan den ingang van de groote hal stond een schildwacht, die het geweer presenteerdle en het drietal met nieuws gierige oogen nakeek toen hij het in den nacht naar buiten zag gaan. toen len, die niet hadden willen staken, on der de roode vaan daartoe geprest wer den. Het deed) spreker echter genoegen, toen hij vernam dat ei' te Haarlem een Christelijk Protiastantsche timmerlie den-vereeniging bestaat. Spreker hoopt dat ook deze zich zal aansluiten bij de groote Christelijke Protestantsche vakvereeniging. die alle dingen zal doen naar wet. recht en billijkheid. Uit het debat bleek dat er twee stroomingen' waren. n.l. één om te ko men tot ee,n christelijke vakvereeni ging die alle vakken omvat, en een om afzonderlijke vakken te organiseeren en later een federatie In den laat- sten zin werd' besloten Binnenland. Hofoerichton. H.M. d.e Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden stellen, zooals wij reeds meld d'en, zich voor a.s. Maandag 27 April naar Bückeburg te vertrekken ter bijwoning van dc voltrekking van het huwelijk van Z. K. H. den Groothertog van Saksen Weimar met II.D.H. de prinses Reuss en den lsten Mei naar het Loo terug te keeren. H.M. en Z.K.H. zullen vergezeld worden dooi- mevrouw de Barones van Hardenbroek van 's-II eer aarts berg en Bergambacht, grootmeesteres van 1-I.M. die Koningin; jonkvrouwe Snoeck, hofdame van II. M. de Ko ningin; baron Sirtema van Grtoves-- tins, grootmeester van hat Huis van H.M. de, Koningin; jhr. mr. van Pabst van Bingerdien, eerste kamer heer1 van H.M. de Koningin; den ma joor jhr. A. van Tets, adjudant van TI.M. de Koningin; baron de Vos van Steen wijk, referendaris aan het Ka binet der Koningin; den luit. ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland, adjudant, van Z.K.H. den Prins der Nederlan den en baron van Engel, kamerheer van Z.K.H. den Groothertog van Mecklenburg;, particulier secretaris van Z.K.H. den Prins der Nederlan den. Een kind gered. De! „Meciklenburger Nachrichten" meldt dat de heer Willem Stoffel uit Deventer, die tijdelijk te Niendorf vertoeft, gistermorgen eein driejarig kind redde, dit in een zijriviertje van de Elbe gevallen was. Ilet.kind was reeds onder water toen de heer Stof fel het ongeluk bemerkte, waarop hij zich onmiddellijk te water', begaf en de voldoening had, het knaapje, te kunnen grijpen. Het Katholiek comité van actie. heeft tijdens de jongste gebeurtenis sen in ons land 50 vergaderingen ge houden, waarin behandeld wenden ,,de stakingswetten" en die invloed van .socialisme en anarchisme". Ver spreid wenden 20.000 platen van P. van Geldrop, 100.000 brochures, geti teld: ,,Wic heeft, redding te verwach ten van de sociaal-democraten?" en „De drie wetsontwerpen", door mr. P. J. M. Aalberse, benevens 400.000 manifesten. Het comité besloot ook na die aanneming der wetten krach tig te blijven tegenwerken de oproe rige beginselen, welke zoo veelvuldig ondier- liet Ned. volk wortelen gepro pageerd. Ook slachtoffers yan de Staking. Wij, lezen in het Hbld. De officieren die tijdens de sta king en geruimeni tijd er voor en na in onze stad gedetacheerd zijn geworden, hebben ook voor de rust en orde in onze stad belangrijke fi- nantieele offers moeten brengen. Wij deel en dat ook mede. niet om het medelijdeai van het publiek voor die heeren op te wekken, dat zullen zij allerminst verlangen maar als een staaltje van departementale beknibbe- larij op de onkosten, door 's lands die naren gemaakt. Aan deze officieren dan werd in Amsterdam een hotel aangewezen waar zij soms geruimen tijd gecon signeerd moesten blijven. Zij mochten niet naar een ander hotel gaan, Vic toria Hotel, Amstel-IIotel, American- Hotel enz., werden hen aangewezen, zoodat de meening was uitgesloten in een nederiger hotel een accoord voor pension tegen lager prijs te maken. In éen hotel b.v. was de dagreke ning ongeveer aldus Kamer f2.25, ontbijt f0.75, een ei f 0.15, dejeuner fl, diner f2.50, to taal f6.65. Dan had die officier aan zijn d'iner nog niets gedronken en toch mocht hij niet naar een iets goedkooper res taurant gaan. In den aanvang werd den officie ren voorgespiegeld, dat zij behalve logies per dag vergoed zouden krij gen, waarmee ten minste het gros van al die extra onkosten vergoed zou 'zijn. fooien en kleinigheden niet me. degerekend. Doch daarop is men te- ruggekomen. hernam hij weer zijn eentonig op en neer gtappen, waarvan heit geluid dioor do echo herhaald werd. Naast de poort van het slotplein, te ruggetrokken in de schaduw stond' Rock en zijn mannen en hier bleef het drietal staan. Zij riepen Rock om naderbij te komen en eenige seconden werd er gefluisterd toen nam Pride den Kornet een beetje ter zijde en gaf hem op zachten toon eenige orders. Even zacht werd1 het bevel tot opruk ken gegeven en zij gingen voorwaarts. Cromwell met Pride vooraan. Ireton was naar achter geslopen en was met Rook in een fluisterend gesprek ge wikkeld. Zelfs in liet onzekere licht van de maan ontdekte het scherpe oog van Cromwell de dubbele wachten, en hij vroeg aan Pride: Wanneer heeft men daar voor gezorgd? Heden avond Uw Hoogheid. Wij hebben ons op alles voorbereid. Cromwell antwoordde niet en wat sneller bewoor de stoet zich voor waarts. steeds in do schaduw van de boomen blijvend. Eenige stappen verder en zij ston den tegenover den oostervleugel en Pride commandeerde: Halt! Cromwell keek naar het huis. De departementale heerschers heb ben uitgemaakt, dat die officieren de eenste 14 dagen in het geheel f4 per dag toelage ontvangen, daarna. f3.90! Een bezuiniging van f0.10! Door die kolossale toelaag verviel nu voor de officieren bet recht op ..vrij inkwartieren". Volgens de be palingen" is alles blijkbaar in den haak. Haar kinderen verlaten. Men meldt uit Tilburg Een zekere vrouw H. wier man bui ten de stad werkzaam is, heeft plot seling de wijk naar België genomen, haar 2 kinderen, van 3 en 4 jaar. c n- verzorgd achterlatende. Jeagdige dronkenschap. Dezer dagen deelden wij een en ander niedie .omtrent een viertal jon gens. die door een onbekenden man in de buurt van het Weesperpoortsta- tion op sterken drank zouden zijn onthaald, met het gevoto dat alle vier in beschonken toestand waren ge raakt. Bij nader onderzoek is thans ge bleken dat van die tractatiegeschie- denis niets waar is De jeugdige drank- liefhebbers hadden eenvoudig twee flesschen jenever weggenomen uit een mand, die onbeheerd en zonder adres stond «op het stationsplein aan de Mauritskad'e, en zich aan dien inhoud dier flesschen te igoed gedaan. Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent). Uit de wordingsgeschiedenis van het Duitsche Rijk. Bis marck's brieven aan zijn vrouw uit den Fransch-Duitschen oor log. Berlijn, 23 April 1903. Nu. meer dan dertig jaden na den grooten oorlog de een voor, de ander na van de mannen, die aan de op richting van het Duitsche Rijk een werkzaam deel hebben gehad, bij hunne vaderen zijn vergaderd, wordt do toekomstige historieschrijver van dit gewichtigste tijdvak der 19e eeuw successievelijk in di© gelegenheid ge steld, zich te verdiepen in de studie van verschillende bronnen, welke tot dusver voor hem verborgen waren. Hij wordt achter de coulissen toe gelaten en krijgt, nu hij als 't ware mididen tusschen de spelers staat, een geheel anderen kijk op het stuk dan uit het parket, aan gene zijde van 't voetlicht. Achter het tooneel geven de personen, die de hoofdrollen ver vullen, in het geweldige drama, zich zooals ze wierkelijk zijn met al hun deugden en gebreken, hun onderlin- gen naijver en kortzichtigheid. Ach ter het tooneel ziet hij eerst de massa figuranten, die geen notie van het stuk hebben, overal den weg versper ren en de hoofdpersonen voor de voeten loopen. Nu eerst wordt het' hom duidelijk. w>elk een reuzentaak de geniale regisseur, wiens wijde blik lang van te voren zag, wat voor alle anderen onzichtbaar bleef tot het laatste oogenblik. op zich genomen heeft, om al de tegenstrijdige beiaar den van de naijverige en dikwijls zoo kleingeestige artisten dienstbaar te maken aan het groote doel van zijn leven: de weder-oprichting van het Duitsche Rijk. Bijna op ^hetzelfde oogenblik wordt het bronnenmateriaal voor de ge schiedenis der Frausch-Duitsche oor log met twee hoogst belangrijke wer ken vermeerderd, een van Fransche, en een van Duitsche zijde. Bij Grote in Berlijn verscheen zooeven de Duit sche vertaling van Ilanotaux' De re- geertng van Thiers (die zooals men zich zal herinneren met Bismarck de onderhandelingen over den vrede voerde), en bij Cotta in Stuttgart, de blieven van Bismarck uit de jaren '70-71 aan zijn vrouw. Uil zijn reeds vroeger gepubliceerde briefwisseling en uit zijn autobiogra- graphie ,,de Gedanken u. Ertnncrun- gen" bleek reeds duidelijk, hoe innig ukkig het huwelijk van den „ijze ren" kanselier met Johanna v. Puit- kam er is geweest. Bismarck was een liefhebbend echtgenoot en vader. Voor zijn vrouw had hij geen geheimen. Met haar onderhoudt hij op al zijn dienstreizen een drukke briefwisse ling en zegt daarin onomwonden wat hem op het hart. ligt. Zij is geheel op de hoogte van de geheimen en inter na van zijn ambt. wel een bewijs, dat Johanna v. Puttkamer een bui- .1 gewone vrouw moet zijn geweest Met welke ontzaglijke moeilijkhe den Bismarck t.e kampen had, blijkt uit zijn ooiiil'ogsbrieven aan zijn vrouw, waarin hij zijn hart uitstort en zijn verontwaardiging lucht over den haat en de tegenwerking der „militairs". Men kan uit deze briefwisseling duidelijk opmaken, dat het in het hoofdkwartier lang niet altijd ,,bo- De vertrekken van, lady Capel zijn daar, is 't niet? En Ireton .die naderbij gekomen was, antwoordde: Ja. Die vensters, waarachter licht brandt, Worden alle toegangen bewaakt? Niets behalve misschien een vleermuis zou binnen kunnen komen zonder gezien te worden. En zijn dat de dennen? vroeg Cromwell. En hij wees aan zijn linker, hand naar een plek. waar drie don kere schaduwen oprezen boven laag geboomte. Ja. en daar moet B una side nu zijn. Dan zullen wij hem direct ge vangen nemen. Kornet Rock, dat is jouw werk. Denk er aan. dat hij oud is en niet veel weerstand zal bieden. Denk er ook aan. dat ik hem levend wensch tê zien. Breng hem daarginds in den binnentuin. Wij zullen je daar afwachten kom haast u wat en volg mijn bevelen precies op. Rock groette en keerde zich om. Manley! zei hij. ga met mij mee! En het tweetal verwijderde zich van de anderen, en Hen vlug maar be hoedzaam verder Tegelijkertijd stond Burnside diep in da schaduw onder de iepeboomen, tertje tot don boom" was. Bismarck heeft bijna iedereen tegen zich, ook nu en dan den ouden Koning, die dan de opinie van dien Generalstab is toegedaan. Al dadelijk bij het begin van den oorlog ergert de minister-president zich in een van uit Homburg aan zijn vrouw verzonden brief van 8 Aug. 1870 over de massa figuranten, die overal in den weg loopen en de beste plaatsen in beslag nemen: „Het is werkelijk ondraaglijk, te zien, hoe de vorstelijke toeschouwers alle plaatsen bezetten en Roon (den minister van oorlog) en mij noodza ken, onze helpers achter te laten, en kel en alleen, opdat deze toekijkende Koninklijke hoogheden met hun be dienden. paarden en adjudanten een goede plaats krijgen." üver die militaire leiding der ope raties is hij lang niet goed te spre ken: Den 17en Aug. '70 schrijft hij: „...De 3e Huzaren. 13e en lGe ula- nen en mijn arme gele kurassiörs (de Halbenstadter kurassiers, waarbij Bismarck a la suite stond) hebben tengevolge van de onzinnige en on mogelijke cavallerie-attackten, die Vorst van Rutsch bevolen had, een derde gedeelte van alle manschappen en meer dan de helft van dc officie ren verloren... De leiding van dé le en 2e armee laat veel te wenschen over in het misbruiken van de „todes- mutige" dapperheid van onze man schappen. alleen vuist, zonder hoofd, en niettegenstaande dit alles behalen wij de overwinning Den 12en September: „De ver stopte inktbieek heeft mij verzwolgen vooral met die veirplegings-organi- satie krijg ik het aan den stok, ten gevolge van de ongelooflijke „Zopfig- keit" en ressortnaijver van de Mili tairs, vooral in den genera]en staf, het post- en vlaggenwezen. Ais ik met zulk een ressort, warwinkel in don civielen dienst zou moeten huishouden zou ik al lang als een granaat gebar sten zijn. Hier dënkt niemand er aan, of het geheel er ondier lijdt, ieder doet wat hem bevolen wordt en troost zich er over. als de jongen, voor wien de vader geen handschoenen wilde koopen. "Voor den vijand louter helden, maar achter hun schrijftafels een met de staarten aan elkaar ge groeide „Rattenkönig"... Den 22 November„Mij gaat het beist. maar ik ben dag eai nacht aan liet werk. Roon is ziek van kwaad heid over de intrigues tegen het bom bardement der Parijsche forten. Dat zal kwaad bloed zetten, wanneer het. eens bekend wordt, waarom onze goeie soldaten zoolang in het gra- naatvuu.r moeten slapen en bekend zal het word'en, want er zijn (e veel lui, die het gelooven. Of de Koning het weet en duldt of misleid wordt, daarover zijn de méeningen verschil lend. Als er van een komplot sprake is, zit hel in den Ceneralen Staf, die mij, afgezien van den knappen ouden Moltke, heelemaal niet bevalt. Het succes us hem ..kaiserwahnsinnig" naar het hoofd geslagen eu dikwijls ben ik batig, dat zijn aanmatigende zelfoverschatting ons nog duur te staan kan komen. Met Moltke's naam dekken zicli anderen. Hij zelf is oud geworden en laat den boel gaan zoo- als het wil. Niet de generaals, maar de regimenten slepen ons erdoor. Den 24 DecemberMein geliebteis Herz Wat Roon's en mijn werk van maanden en maanden niet ver mocht, schijnt ten slotte de storm in dc Berlijnsche bladen en den Rijks dag te zullen klaarspelen. Er is ein delijk kans op een bombardemenT van Parijs waarschijnlijk nog voor Oude jaarsavond. Naar men zêj?£. is Moltke ook bekeerd, .sedert hij anonym e ge dichten ontving, waaruit bleek, dat zijn systeem geen genade vond in 't oog der publieke opinie. De roem van de leiding ligt in den bewonde- renswaardigen heldenmoed der troe pen, als het daar ook maar een beet je aan haperde, zou geen van de lei ders zich tegenover de kritiek kun nen staande houden. Historisch interessant is het feit, dat Bismarck er aan gedacht lieeft. Napoleon weer op den Franschen troon te plaatsen. Op een vraag van zijn vrouw: „Blijft het erbij, dat de eerste eisch bij de vredesonder handelingen zal zijn, „ewiges Ver- blciben van L. N.(apoieon) auf Fran- zosen-Thron antwoordt haar man. „misschien wel", en aan zijn zoon Herbert schrijft de vader over Napo leon Overigens kunnen wij het meest partij trekken van. een goedbe- handelden Napoleon en daar komt het voor ons alleen op aan. Gode is de wraak. De Franischen moeten in het onzekere blijven, of zij hern ferug krijgen ja dan neen, dan kibbelen ze des te meer. Het is niet onze taak, hen eendrachtig te maken en tegen ons te vereen'igen. De oudere lezers zullen zich waar schijnlijk herinneren, hoe lang het geduurd heeft, vóór het Duitsche le ger tot. het bombardement, van Pa- rijs overging. Bismarck achtte het geheel onwetend van hetgeen hem idrelgdle Naast hem stonden twee flinke paarden aan elkaar vastgebon den, en hij hield die teugels licht, maar stevig in de hand, zoo nu en dan het bruine paard streelend. dat een da meszadel droeg. Lang, lang geleden in zijn jonge jaren bad hij een zwaard en sporen gedragen en de opgewondenheid van het oogenblik had als een verjongings kuur den ouden predikant een onge- w«one nerveuze kracht ingeblazen. Hij voelde het bloed warm door zijn aderen vloeien, alsof hij de kracht be- zal, van dertig jaar geleden. Hij stond daar nu een half uur lang een half uur, dat hem eeuwen toescheen en toen de minuten verlie pen en er geen spoor van zijn dochter kwam opdagen, maakte zich een ze nuwachtige reactie van hem meester, en heit wanne bloed verkilde, het met een blos overtogen gelaat werd bleek en flets. Zoo ru en dan kreeg hij lust om doo.r te dringen in die duisternis en met zijn blik dien nevel te doorbo ren, ieder oogenblik verwachtend de gestalte van zijn dochter te zien na deren; maar er was geen spoor van haar te ontdekken. Hij trachlfce zichzelf te sterken met de hoop. dat zijzelve borbardement hoog noodig. Hoe lan ger het uitbleef, des te meer kans was er. dat de vreemde mogendheden zich in den, strijd zouden bemoeien en hem zouden beletten de vruchten te pluk ken van den oorlog. Verklaarbaar is daarom zijn woede in zijn brief van 28 Oct. 1870, over de beschuldiging, „als zou hij de zaken vóór Parijs be moeilijken en daardoor schuld dra gen aan den langdurigen oorlog." „Er hangt boven de kwestie een in trigue. uitgebracht door vrouwen, aartsbisschoppen en geleerden wel bekende hooge invloeden moeten daarbij dienst doen, opdat de lof van het buitenland en 3e phrasenbewie- rooking niet verminderen mogen." Als onafhankelijk man voelt Bis marck zich niet thuis in. dó hoflucht. Hoeveel moeite heeft het hem gekost, al de verschillende Duitsche vorsten onder éen hoed te vangen. Ook zijn oude meester was aanvankelijk voor het keizerplan niet te vinden. Den len October schrijft Bismarck „Gisteren vierden* wij Harer Majes- teits verjaardag met felicitatie 's mor gens om half tien. vervolgens opge prikt diner met alle prinsen en rid derorden zoo iets is erg vermoeiend omdat ik met de heeren bedachtzaam en hoffelijk moet praten. 22 OctoberDelbrtick, Benningsen. Koning, brieven, telegrammen, lezen en schrijven en dan de heeren van het militair maken het me erg moeie- Iijk. Zij willen zich met mijn werk bemoeien, bederven den boel en ik ben er voor verantwoordelijk." 16 November er spoken zooveel verschillende vorstelijke phantastische plannen over Duitschland in 't. hoofd kwartier rond, dat ik Z. M. niet. alleen kan laten.... ik zie bijna niemand als onze raden van het ministerie, kanselarijhoden. den koning bij het rapport, en konfereerende ministers, ik kan me geen periode uit mijn le ven herinneren. daï_zoo arm was aan verstrooiing. Ik ontvang alleen het bezoek van hooge heeren. wier poli tieke hersenschimmen ik moet be strijken De duitsche kwestie geeft het meeste werk. Delbrtick neemt daarvan wel het grootste gedeelte voor zijn rekening, maar van de vorsten kan hij mij n'iet verlossen, en van de Europeanen evenmin. 7 December. .„Een gezond hart is op den duur tegen dit hofleven niet bestand." 12 DecemberDe vorsten maken 't mij erg lastig met hun drukte en ook mijn allergenadigste met de vele klei ne bezware, welke door hem als ge volg van allerlei vorstelijke vooroor- deelen en „Kmkerlitzchen" aan de zeer eenvoudige keizerkwestie annex zijn." Eindelijk zijn de bezwaren over wonnen. Den 21 sten Januart 1871 schrijft Bismarck aan zijn vrouw: „Mein Liebling. ik heb je erg lang op tijding laten wachten, neem het mij niet kwalijk maar deze keizergeboorte ging mei veel moeilijkheden gepaard en koningen hebben in zulke tijden hun wonderlijke grillen. Ik kan best te gen werk dat noodig is. maar het on- noodige verbittert, mij." Over de vredesonderhandelingen met. den Lleinen Thiers schrijft de Kanselier 27 Febr. '71 „Gi/sferen hebben we eindelijk on derteekend en meer verkregen, dan ik voor mijn persoonlijke politieke berekening nuttig acht. Maar ik moet naar boven en naar beneden te rade gaan met gevoelens, welke niet rekenen. Wij nemen Elzas en Duitsch Lotharingen en daarenboven Metz. mei. veie onverteerbare elementen" en 5 Maart daaraanvolgendBij den Zapfenstrcich van Donderdag lie pen (luizende Parijzenaars gearmd mei onze soldaten achter de muziek. Bij het commando „Helm ah zum Ce- bet" namen allen do hoeden af en kon men hen hooren zoggen..Voila ce rtui nous manque en daarin konden zo wel gelijk hebben. Zoo God wil, ben ik voor het einde van de week weer bij ulieden. Dein treuester v. B." k. Sport en Wedstrijden. Oog om oog, tand om fand Wij vinden in De Kampioen: Een der nuttigste vereenigingen in d'en lande is ongetwijfeld de „Voreeni- ging tot bescherming van Dieren". Dank zij haar woorden en geschrif ten, dank zij haar optreden in liet openbaar, zijn allengs voor onze die nen betere toestanden aangebroken. Het afbeulen der paarden en trekhon den. het op noodeloos pijnlijke wijze do oden van dieren, het vangen, uitha len of dooden van nuttige vogels al deze feiten, die iéder weldenkend mensch afkeurt, komen tegenwoordig voel minder voor dan vroeger. Dit Jucces is sommigen dierenbe schermers echter nog lang niet groot genoeg. In hun ijver in hun idealis me. in hun onbewust streven tot het srlienP'-n van oen anarchistischer) die- Harden zou meebrengen; maar vrees en twijfel volgden daarop en spoedig was zijn geest geheel ten prooi aan honderd gewaarwordingen van nade rend onheil. Nog eens wilde hij met zijn oogen den duisteren nacht doorboren, en toen hij keek meende hij iets te zien naderen. Ja. daar bewogen zich twee gedaanten! Zij waren toch eindelijk gekomen, en zijn hart begon weer lui de te kloppen maar het volgend oogen blik was alle hoop weer vervlogen, want toen hij nog eens keek. zag hij duidelijk in het spookachtig licht, dat Olij lage boomen voor menschelijke gestalten had aangezien en hij liep kreunend achteruit. Maar waarom steigerde de merrie zoo? En die ande re. die bedaarde vos. was ook al niet op zijn gemak en de predikant had moeite de paarden vast te houden. Hij strekte zijn arm uit om (len bruine te liefkozen .toen plotseling een luid gekraak klonk alsof achter hem een dorre tak afbrak en toen snerpten de bladeren alsof een groot lichaam zich een baan d'aartusschen maakte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5