NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Orukwerken. Liefde en Haat. 20e Jaargang Dinsdag 28 April 1903. No. 6082 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden. 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Vi de omatreken en franco per post. 0.45 Ad.vertentlën a Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Zuider Bul&enspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgavo der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Aboaxunenien en AdvartentiSn worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad versohljnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Générale de Fublicité Etrangère G. L. BAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Düt nummer öeaiaat ufit zes foaadzajdera. Haarlem's Dagblad vau 28 April bevat o. a.: De Macedonische kwestie, Met geval Hüssener in den Rijksdag, Frank v. d. Goes voor de Amst. rechtbank, De Kethel-polder over stroomd, Afd. Haarlem N. 0. G., Courses te Woestduiu. Öfücieeie Berichten. ONBEWOONBAARVERKLARING. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem brengen, ter-vol doening aan het voorschrift van art. 197 der Algemeene Politieverorde ning voor deze gemeente, tei* open bare kennis, dat door den Raad der gemeente bij besluit van 22 April j.l. No. 14, is verklaard, dat het perceel aan de Noorden Schoolsteeg No. 15 alhier, toebehoorende aan A. Misset, ongeschikt tot bewoning is. Haarlem, 25 April 1903. Burgem. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buiteolandsch Nieuws Duitschland. Het geval Hüssener in den Rijksdag. In den Rijksdag is Zaterdag geïn terpelleerd over liet geval Hüssener. Hüssener is, zooals-men zich herinne ren zal, de adelborst, die te Essen den artillerist Hartmann doodstak, toen deze, eenigszins aangeschoten, hem zonder groeten voorbijliep, waarop een twist volgde tusschen den officier en den soldaat. Lenzmann. van^ die vrijzinnige volkspartij, noemde het geval ..de vloekwaardige daad van een bengel", en verlangde een algemeen verbod van het dragen van wapens buiten dienst, Het dragen van wapens huiten dienst, zeid'e hij. dient tot niets, het i.s slechts een offer aan de ij delheid.. Bebel on dersteunde dezen eisch. Dergelijke schandelijke voorvallen zouden, zeidie hij. eerst ophouden als met het gehee le stelsel van het militarisme gebroken werd. De daad van Hüssener is niets anders dan een ergerlijk gevolg van bet stelsel, en aan dat stelsel is de re geering medeplichtig. Deze woorden lokten verzet uit bij den nationaal-liberalen afgevaardigde Paasche Bebel had schromelijk over dreven. vond hij; er was hier slechts sprake van een uitzondering. (Hevige protesten bij de sociaal-democraten)' De vraag van liet verbod om, tijdens verlof, de wapenen te dragen, moest ernstig overwogen worden, doch kon zóó maar niet worden afgedaan. Een echt soldaat zonder wanens kon hij zich niet goed voorstellen. Wat een kleingeestige opvatting! riep Ledebour. En Gröber. van het centrum vroeg of Paasche dan den ma rine-matroos. die thans reeds ongewa pend is, als hij verlof heeft, geen echt soldaat vond. Gröber eischte dat aan de bepalingen op het gebruik van wapens zoo streng mogelijk de handl gehouden zou worden Vice-admiraal v Tirpitz was nu aan het woord, om de sprekers te beant- woorden. Hij had. zei.de hij. geen woord "an verontschuldiging voor die schandelijke daad. Ten aanzien van Hüssener had de minister intusschen vernomen, dat er vroeger reeds ern stig sprake geweest was van het ont slag van dien officier; men had het echter nog eens met hem willen pro- heeren. Hüssener was altijd lomp ge weest tegen zijn ondergeschikten, en zijn kameraden hielden niet van hem. Nog voordat hij met verlof ging. was hem op 't hart gedrukt, dat hij geen ondergeschikten wegens overtreding van de voorschriften or het groeten ter verantwoording moest roepen. Er kon dus geen sprake van zijn. dat, het stelsel 'bij dit geval betrokken was. Dat wordt overigens ook bewezen door de bestaande voorschriften op de be handeling van dronken militairen: nadlrukkelijk wordt aan de officieren ingeurent dat zij tegenover dronken ondergeschikten alles vermijden moe ten wat aanleiding zou kunnen ge ven tot insubordinatie. Nadat de c entrum s-afgevaardigde Bacheni nog aangedrongen had1 op een juister en uitleg van de voorschriften op het gebruik van wapens (dat was een zaak van de rechtbanken, ant woordde de minister) was het geval afgehandeld. Italië. Oproer van werkeloozen. Te Galatina (in Apulië) moet de toe stand reeds sinds geruimen tijd erbar melijk zijn. Vruchteloos wendde het gemeentebestuur zich tot de Regee ring om arbeid voor de vele werkloo- zen. De stedelijke kas was leeg. en ook met den besten wil stond men dus machteloos tegenover de ongeveer 40UÜ werkloozen. Toen nu Zondagmiddag brood werd rondgedeeld, ontstonden er zeer ernstige onlusten. Men schreeuwde: ..Weg met de po litie! Wij willen geen aalmoezen trek ken!" Tweehonderd man rukten naar het station en begonnen de telegraaf draden te vernielen. Tevens werd een aanval beproefd op het telegraaf-kan- toor. dat met steenen gebombardeerd werd. Toen politie en gendarmerie verschenen, begon men ook hen met steenen te werpen. Tegen twee uur begon de toestand wat te l edaren, daar de oproerstokers in de meening verkeerden dat de tele grafische gemeenschap met Lecce ver broken was. en zij hadden dus hun doel indruk te maken op 't gemeen tebestuur bereikt maar zij vergis ten zich! De prefect va,11 Lecce had soldiaten gezonden, die des namiddags te zes iur aankwamen. De menigte vloog op den trein aan om te beletten dat de soldaten uitstapten. Toen werd geschoten. Men klauterde toen op de daken en balkons, en bombardeerde van daaruit ..den vijand". Toen de soldaten eindelijk in de stad1 kwamen, verzamelden zich de van het station komenden achter hen. zoodat zij van twee kanten werden aangevallen Eerst vuurden zij, als waarschuwing. in de lucht, maar toen de woedende menigte steeds meer op hen aandrong werd 't treurige ernst. Een man werd gedood, en dertig zijn gewond. Toen trad de kalmte eindelijk in Dertig personen werden gevat. De ,,Giornale d'Italia" die een en ander mededeelt voegt er aan toe. dat die heerschende werkloosheid ook te Mesagne het uitbreken van ernstige onlusten doet vreezen. De Duitsche Keizer zal bijna dade lijk na den koning van Engeland Rome bezoeken, gelijk men weet. De aankomst is bepaald op 2 Meide Keizer wordt ontvangen met hetzelfde ceremonieel als koning Eduard. Den 3den Mei is er gala-diner ten hove en. 's avonds weer gala-voorstelling in het Argentina-theater. Den 4en re vue der troepen en militair gala-maal ten paleize den 5den bezoek aan het klooster Monte CassLno, '3 avonds bal en verlichting van den Palatijnschen heuvel. Den 6den eindelijk lunch bij de koningin-moeder Margherita, waarna het vertrek volgt. Wan neer de keizer naar den Paus zal gaan is nog niet bekend De Duitsche kolonie te Rome had een groot feest op touw gezet in de hoop, dat de beide Duitsche prinsen van Napels komende te Rome zouden uitstappen. Maar zij zijn, doorge- 'spoord naar Florence om vandaar met hun vader naar Rome te gaan. Tarfeije. De Macedonische kwestie. De twee gevechten waarvan mel ding is gemaakt, hebben onderschei denlijk plaats gehad ten noorden van Prilep, in het wilajet Monastir, bij het dal van de Tsjerna Ricka, dat aan gene zijde van de Vardar eau voortzetting is van het Bregataica- dal en zich tot Bulgarije uitstrekt. De twintig Turken, dte gesneuveld en gewond zijn, zijn voor het groot ste deel weer door dynamietb ommen getroffen. Het andere gevecht had plaats te Petrisj, in het wilajet Salo- niki, tusschen Seres en de grens. Hier was het doel den dood te Stsjerbina, de soldaat Ibrahim, niet terechtgesteld. Men schrijft dat toe aan vrees van den Padisjah om de Albaneezen nog meer te prikkelen. En dat terwijl er reeds een gerucht loopt van een aanslag, die beraamd zou zijn tegen den Russischen consul Machkof van Uskub, die op het oogen- biik den post van wijlen Stsjerbina waarneemt. Er wend zelfs al verteld, dat Machkof reeds door een Albanees gewond was, maar dit wordt nu te gengesproken. De Russische consuls staan er ove" rigens geen van allen plezierig voor in Turkije. Want terwijl de Albanee zen het op Machkof en anderen voor zien hebben, omdat zij als de be schermers bij uitnemendheid der Ser vices gelden, heet het dat de Macedo nische comité's de andere Russische consulaire vertegenwoordigers naar het leven staan, omdat deze in hun rapporten de Bulgaarsche handels agenten" beschuldigen met de op standelingenbenden te heulen. De Sultan, de Porte en een aantal diplomaten hebben weer een nieuw middel bedacht om den opstand te breidelen. Zij hebben namelijk het Bulgaarsche exarchaat in den arm genomen en het verzocht door de geestelijkheid te beproeven, de Mace donische comité's te bewegen de ben den uitéén te doen gaan en de anti- Turksche propaganda te staken. Een verzoek dat wel van weergalooze naï viteit getuigt! Maar er is een andere factor, die wèl invloed zou kunnen oefenen. Van verschillende kanten wordt n.l. vol gens het Weensche K. K. TeL Koitr. iiioi' YVC1.3 UC11, U'UCi utu uuua rS -ii ji, i wreken van het Macedonisch opstan- ,ur-, ,®ricat, dat hek d'en heeren op- delingenhoofd Saef, den man, die het sUmdehngen aan wapen». munitie en vooral op den spoorweg Konstanti-1 begint te mankeeren. Dót zou nopel—Saloniki—Monastir gemunt inderdaad een tastbaar voordeel voor - - - - deu Turk zijn! China. Rusltnd's plannen. Met vasten tred gaat Rusland voort op dien weg naar 't ideaal; de hege monie in Azië. Engeland: gevoelt, hoe zijn Indische macht steeds meer be dreigd wordt; gevoelt dat dë groote had. Hier zijn 50 Turken gesneuveld en 25 gevangen gemaakt, maar weer I09 gelaten. Hun wapenen zijn na tuurlijk achtergehouden. Hun aan voerder werd' uitgekleed en moeder naakt op het veld achtergelaten. Meer zorg dan de opstandelingen echter blijven de Albaneezen inboeze men, hoewel Omer-pasja gereedstaat hen met een groote macht op 't lijf j worsteling in de toekomst niet kan te vallen. Man vreest te Belgrado, j uitblijven; doet alles om Rusland's hoe zeer de Turken het ook trachten y°°rtdringen te belemmeren. Maar 't te verheimelijken, hoe langer zoo i13 vrucbteloos. De Russische taktiek is meer voor een algemeienen moord opevfn s jm bedachtzaam. Van ..re de stamgenooten in Oud-Servië. DiepouT sauter is zijwaar vrees is niet ongegrond, als men ver- .m°est neemt, wat de Albaneezen aan de®ehJk uit Mantsjoerije commissie dier oelema's hebben vei^ 9^in'e^c^® r0°" klaard. Deze hebben zij namelijk J1l?i l H ,a,1(i,ekgebief d,uur* medegedeeld, ..dat zij niet zullen dul-1 SS^°nhLer aanle>dl?* den dat de Sultan hen verkoont en (tot Engeland s bittere ergernis) flat af nen verKoopi en- nieuwe troepen op Chineesch gebied 1S^!SSL o5Uh zend«*>- D® Oost-Aziatische de jgxaours of de christenhonden, bemdgenooten moesten 't lijdelijk aan- gelijk de Mohamedaan pleegt te zeg- zjeBi gen op te offeren en hun hervor- Thans wil Rusland, het kiezen van min gen op te leggen; dat zij dan tocheindelooze uitviuchten verder onuoo- vau te voren de Serviërs zuUen uit- di„ oordeelend. open kaart spelen, roeien en zich tegen de Turken zelf zijn invloed en macht in Mantsjoerij© tot hun laatsten droppel bloed zullen voor goed vestigen: daar aan 't eind- verzetten, omdat zij den dood verkie-:punt van de groote Siberische lijn, zen boven een leven, waarbij zij be-de vrije hand hebben Rusiand voor_ roofd zouden zijn van hun onafhan- zjet. dat hetzij Japan of Enceland kelijkheid en bun eeuwenoude vrij heid." Het lijkt er inderdaad wat op of zich daar nestelen zal en wenscht dit te .beletten Daarom heeft het aan China deze men zich te Konstantinopel door dezevoorwaarden met betrekking tot Mant- dreigende taal laat imponeeiën, want sjoerije gesteld. Geen havens of ste- nog steeds is de moordenaar van den in Mantsjoerije zullen meer voor den vreemden handel worden open gesteld. Geen nieuwe consuls mogen verder worden toegelaten. Geen vreem delingen. behalve Russen, zullen open bare betrekkingen mogen bekleeden. De oestuursinrichting blijft, zooals die nu is. De invoerrechten der haven van Niu-Tschwang komen aan de Russisch-Chineesche Bank. Een ge zondheidsraad, onder Russische con- tröle. zal worden ingesteld. Rusland zal telegraaflijnen aan alle Chinee- sche lijnen in Mantsjoerije kunnen ver binden. Geen gebied tot Mantsjoerije behoorend. mag aan eene andere mo gendheid vervreemd worden. Thans is 't aan de EngelschJa- pansche alliantie om zich tegenover deze inderdaad indrukwekkende elschen van Rusland te doen gelden. Ze zijn gesteld ails conditiones sine qua non" voor de ontruiming van het Chineesch gebied .Doch na de ontrui ming is 't land zeker niet minder Rus sisch dan tevoren, bukt China voor de Russische conditiën! Wü vestigen bij vernieuwing de aandacht op ons Filiaal Groote Houtstraat No 55, waar den ge- heelen dag behalve Berichten, Abonnementen en Advertentiën voor Haarlem s Dagblad orders worden aangenomen op ALL£ Drukwerken, van de kleinste tot de uitgebreidste. Levering van Handelsdrukwer ken desverlangd binnen 24 uur. Lage prijzen, keurige uitvoering. Stadsnieuws. Haarlem, 27 April 1903. D© volgende motie is verzonden aan den gemeenteraad: „De afdeelimgen der Christelijke werk lieden-ver een iig i ngen P atr imoniu m, „Christelijke Nationale Werkmansbond" R. K. Volksbond en „Maarten Luther", in wettige vergadering saaingekomen, brengen hulde aan het stedelijk gezag voor de uitnemende wijze, waarop zij de orde heeft gehandhaafd, voor de toezeg ging, die zij heeft gedaan, om te willen zorgen dat zij, die werken wilden, ook daartoe in staat zijn gesteld geworden, en voor de loyale wijze, waaróp zij die toezegging heeft willen vervullen. „Zij bidden het Gods onmisbareai ze gen toe en hopen, dat het nog lang mo ge werkzaam blijve to.t heil en weistand van onze goede stad en haar burgerij. neq dagelijks van voedsel te voorzien. Het aantal rechthebbenden op steun is 377 gehuwden; 161 ongehuwd en en 925 kinderen. Gebroken. Zondagmiddag om streeks 5 uur reden eenige personen int een wagentje, dat met een paard bespan nen was. Door de zwaarte brak het achterwiel en c(lie inzittenden vielen op de straat, zonder zich evenwel te be- zeereu. Paard en kan- werden naar een stal ge bracht, zoodat al'les nog goed afliep. Steun toegezegd. In eene spoid- eïischend'e vergadering der S. D. A. P. cp Zaterdagavond werd besloten f 200 uit te tr.-i ken voor het comité voor steun der uitgestotenen; de Katoen bewerkers, or- eeniiging stond haar geheele kas t 'i9.4lj, af, terwijl nog vele hooge bedragen In kwamen; zoodat de eerstvolgende uitkee- ring grooter zal zijn dain de vorige. Naar wij vernemen wordt ook dc ir verschillende ingezetenen steun ver leend, door de kinderen der uitgeslote- N. 0. G. In het Nutsjsebouw had Zaterdag avond eene vee-gaderimr plaats der af, deeling Haarlem van het N. O. G.. Be, halve bet bestuur waren een zeven tiental leden aanwezig. De agenda bevatte 0. a. de volgende punten: Behandeling van de vraag: ,,Is het wexisoheiijk. dat onze af dea ling blijft bestaan?"; bestuursverkie zing (indien de vergadering besluit da afdeeliug niet op te beffen.) De vergadering werd gepresideerd door den beer Swart. hoofd der 2a Doopsgezinde school. De VOORZITTER opende de verga, dering en sprak er zijn leedwezen over uit dat nog zoovele leden afwezig wan ren. niettegenstaande de belangrijk heid! der punten, diie aan de orde kwa men. Hij licopte dat dë leden ernstig het te nemen besluit omtrent de afdeeling zouden overwegen. Daarna werden de notulen der vori ge bijeehkonist gelezen en goedge keurd. Alsua kwam punt 2. betreffende da vraag ..Is het wenschelijk dat onze af deeling blijft bestaan?" aan de orde., De VOORZITTER zeide dat den aan wezigen de motieven, die het. bestuur tot bet doen van dit voorstel hadden, geleid, voorzeker wel bekend waren. Plet is i-npleizierig. dat het aantal le den steeds zoo weinig belangstelling toont, zoodat bet bestuur de zaken; niet kan afdoen, waarom het me eren de el der bestuursleden geen roeping meer gevoelt om aan te blijven. Alle vea-gadetringen, door het be stuur uitgeschreven, waren bezocht door slechts resp. 18. 12 en 10 leden. En op die vergaderingen kwamen vaak belangrijke punten aan de orde.: Dit getuigt van de weinige belangstel ling der leden voor het N. O. G. De beer SEVKNHUYSEN meent dat waar van de 70 leden slechts 17 aan wezig zijn. geen besluit kan worden genomen. Voorts meent spr. dat het wenschelijk is dat de afdeeling be houden blijft en acht het 't beste, dat aan alle leden schriftelijk de vraag zal worden gesteld: of het wenschelijk is dat de afdeelins1 blijft bestaan. Spr ziet de toekomst voor het L. O. donker in. Daar de afd. nog krach tig is en goed kan werken, acht spr.: het bepaald in het nadeel van het L. O., wanneer de afd werd opgeheven. De Bond van Ned. Ond. heeft niet de algemeene sympathie; aan een adres van het N. O. G wordt meer waarde gehecht dan aan een van den Bond. De VOORZITTER wijst er op dat het voorzeker in 't belang der leden is, dat het bestuur nu en dan bij d© openbare machten optreedt. Meerma- len is dit dan ook geschied De laatste S?® saSïi»É«» 8». Vertaald uit het ENGELSCH. 47) Hij keerde zich om; maar meteen sloegen de paarden achteruit en stei gerden. De teugels ontglipten hem en de bruine snoof en galoppeerde weg; maar intusschen had een gestalte zich van den grond opgericht en hield) den vos vast. terwijl een ander met ge trokken zwaard naast hem kwam staan, en een stem op somberen toon uitriep: Mr. Burnside, gij zijt mijn ge vangene! Ik neem u gevangen in naam van den Lord-Protector Hij gaf geen antwoord', maar bleef onthutst en als bedwelmd staan. Zijn hoed was afgevallen en het maanlicht viel op zijn grijs haar en bleeke, magere gelaatstrekken, zoo mager en bleek, dat het hart van Rock er door bewegen werd; maar op dat oogenblik klonk de schorre stem van Manley vol minachting voor den gevangene Priester van Baül! Verrader van uw volk! Zie, de vurën daarbeneden zijn voor u aangestoken en gij zult nu in een onbekend land komen. Maar een sterke hand stootte hem achteruit en diep en gestreng klonk de stem van Rock: Terug, zei hij, terug, en zwijg. Gij vergeet waar uw plaats is. Laat het paard los, het is niet noodig en dan geen woord meer. Manley deinsde terug voor dien blik en de toornige woorden van deen Kornet, die zich tot Burnside wendde. Mr. Burnside, zei hij, en zijn stem klonk vriendelijk, eigenlijk is het niet het werk van een soldaat dat mij nu is opgedragen, ik wenschte, dat er een ander mee was belast; maar Zijn Hoogheid wacht ons daar ginds kom! En Burnside bij den arm nemend, leidde hij hem voorwaarts, Burnside nog zwijgend en zonder weerstand te bieden. Slechts eenmaal kermde hij: Mijne dochter Patience! Vrees niet! zei de Kornet, haar zal geen kwaad overkomen, en Maar hij stotterde en bedwong zichzelf. Hij wilde bijna zeggen dat ook Burnside geen kwaad zou over komen, maar wie wist wat de Lord Protector van plan was? Langzaam bi'acht Rock zijn gevan gene langs het smalle open pad tot dat zij de hoog met klimop begroeide muur van den rozentuin bereikten, en toen kwam er een gestalte uit de schaduw naar voren en naderde hen. Het was Pride. Heb je den man, Rock? zei bij op zachten toon; en het antwoord 'luidde: Hier is hij, Kolonel. Goed! Zijn Hoogheid kan hem nu niet gebruiken. Houd hem intus schen in de schaduw met twee man om hem te bewaken. Jij en Manley zijn ergens anders noodig. Rock deed wat hem bevolen werd, en voegde zich toen bij de anderen. Bij den hoek van den muur bileven zij staan, en Rock, die vooraan liep, ging behoedzaam den hoek om. Vlak voor hem was de oprijlaan met zijn twee torens in den stroom maan licht voor de poort stond een schild wacht met geweer op schouder, tu rende in het bosch. Het was Job Hopkins en in de oogen van Rock flikkerde een kwaadaaidig licht, toen hij aan zekere gebeurtenissen dacht en hoe hij den knaap zou doen boe ten voor zijn lichtzinnigheid. Hij was nu geen dertig pas van hem af in het heldere maanlicht en de lummel zag niets; maar stond daar te droo- men voor ieders aangezicht als een houten beeld! Maar als men alles wist,: dan kon men Job excuseeren. Afgescheiden van het feit, dat hij daar ai eenige uren stond dank zij Rock's maat- i regelen was zijn gemoed vervuld' van droefheid. Want dieaizelfden avond hadden Polly Maple en hij voor altijd afscheid van elkaar ge nomen, op haar eigen voorstel en zij had daarbij iets door laten scheme- m over zekeren Gideon, wat Hop kins' bloed deed koken van woede en zijn hart van jaloezie verscheurde. Bovendien was dit allies vermengd met zeker gevoel van trots, want dien •avond had Polly zichzelf als beloo ning uitgeloofd, wanneer Hopkins eenvoudig deed of bij niets zag van hetgeen voorviel en Harden liet pas- seeren. En tot zijn eer zij het gezegd, Job Hopkins had geweigerd. Polly vleide en flikflooide, maar Job hield zich flink. Eindelijk begon zij te dreigen en 't lier inn ©rien aan Gideon had Job in woede doen ontbranden, een woede,die hem kracht gaf het uit te houden. Hij deed een keuze de keuze van een man. Meisje, zei hij, ik heb je harte lijk lief; maar omdat ik dit aan mijn zijde draag, en hij greep het sta- leii gevest van zijn zwaard kan ik niet neen kan ik niet. Bij het witte maanlicht keek zij hem aan en had hem lief om zijn kloeke eerlijkheid, beminde hem zoo als zij nooit te voren bemind had, en toen speelde zij haar laatste kaart uit eu dreigde hem. Dat was te veel. Gleek en ernstig keerde bij zich tot haar: Je wilt mij verleiden, schaam je wat! zei hij. En als je dan wilt scheiden, ga in vrede, en laat er voortaan niets meer tusschen ons bestaan, zooals je zelf zegt Had Job maar geweten, dat hij vol komen en roemrijk overwonnen had en dat Polly één oogenblik bevend van plan was toe te geven, en hem vergiffenis te vragen. Het volgend oogenblik keer de ZD hem den rug toe, ging heen zonder een woord, met trillende stem neuriënd, maar met oogen vol tranen. En Job! Hij vervloekte de listen en dubbelhartigheid vou vrouwen in het algemeen en van Polly in 't bijzon der en dankte God, dat hij van haar bevrijd was, en toen welde uit uet diepst van zijn hart alle liefde op en tegen wil en dank ontsnapte hem een zucht, die zijn kloeke lichaam deed beven, terwijl hij daar op zijn post stond, hij voelde zich den ellendig-- ste aller mannen en totaal verloren- Zoo jong en lummelachtig als hij; was, wist hij toch heel goed, wat het zeggen wilde lief te hebben even op recht als een of anderfe gentleman met fijne kanten lubben, en zoo stond hij daar uren achtereen met gebro-- ken hart, onverschillig voor alles,, enkel denkende aan dat eene, dat voor hem meer waard was dan leven. Daar kwam Rock te voor schijn in het licht. Hei! hei! grinnikte hij; de cel staat al voor je open en misschien wacht dan de strop. De schildwacht hoorde een hardeü) voetstap. Het volgend oogenblik bad hij zich omgedraaid en de karabijn aangelegd. Halt! zei hij, of ik geef vuurl En zij zagen den rooden gloed van dc lont glinsteren op de loop, toen lüj op hen aanlegde. Maar een strenge, schorre stem, die Job tot op bet gebeente verkilde, liet het bevel hoor'en: Houd op, en kijk uit! Ik ben hetl (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1