keer toen liet bestuur den wethouder eprak over den derden schooltijd. Maar daarvoor wenschte deze een ad vies van het N. O. G. en dat heeft het bestuur niet kunnen) geven, zoodat het feitelijk een échec geleden heeft. En zoo iets werkt ontmoedigend. Als één opheffing dei- af deeling betreurt, dan is spreker het. Het N. O. G is eene vereen!ging. waarvan allen lid kunnen zijn. Andere vereenigingen zijn voor hem gesloten. Maar dat neemt niet weg. dat spr. geen lust meer gevoelt in het bestuur te blij ven. wanneer liet de zaken niet kan afdoen. Wat ook besloten zal wor den. sprekers besluit Staat vast om uit het bestuur te treden, omdat z. i. de bestuursfunctiën moeten vervuld worden door mannen van liet open baar onderwijs. De heer JANSEN weet niet of de afdeeling juridisch kan worden opge heven. Maar wel weet hij dat zij feite lijk niet. meer bestaat, want kracht gaat en kan er niet meer van haar uitgaan. De leden toonen geen ambi tie meer voor het N. O. G.dat dan ook ten dioode is opgeschreven. En z i, beeft de vereeniging een natuurlijk einde gehad. Indertijd is het N. O. G. de vereeni ging geweest, die aan liet onderwijs veel gedaan heeft. Maar thans is haar taak geëindigd. De bond is thans opgetreden, en deze zal nu met de hoofden-vereeniging de zaken moeten bespreken en beharti gen. De taak van het Genootschap is ge ëindigd; haar werkterrein is zoo klein geworden, dat haar bestaan niet meer gemotiveerd is. De donkere dagen zijn misschien wel aanstaande ,maar dan is het N. O. G niet de aangewezen vereeniging meer om op te treden, daar het de beschik bare krachten en de noodige oefening daarvoor niet heeft. En wat betreft, dat de bond' van Ned. onderwijzers niet de algemeene sympathie lieeft. zeker, dat is waar, maar dat komt omdat hij tegenstrij dige belangen heeft met de autoritei ten. en wanneer het N O. G. zóó op trad als die Bond. zou het weldra ook de algemeene sympathie niet meer hebben. Daar het N. O. G. z i. een natuur- lijke dood gestorven is. gelooft hi) ook niet d'at een nieuw bestuur iets andiers zal kunnen uitrichten dan alle vorige besturen. Het N. O. G. heeft zijn taaie vervuld op eene wijze, waarvoor aan de ver schillende besturen hulde toekomt. De VOORZ. zegt, dat hij met den heer Jansen eens is, dat het, N.O.G. geen strijdvereeniging meer kan zijn. maar wel een vereeniging, die alleen ondeiwijszaken van paedagogischeu aard behandelen kan. Daarover kun nen leden van verschillende richting hun meening zeggen. De lieer WEYERMAN acht den overheerschenden invloed van den Bond oorzaak van den achteruitgang van het N. O. G. Als vakvereeniging werkte de Bond goed. doch toen de politiek er in ge haald werd. i»s de Bond een pest voor het vak geworden. Voorts stelde spr. de vraag, of het N.O.G. voortaan niet alleen zou kunnen bestaan uit leden, hoofden en onderwijzers, die geen lid van den Bond zijn. De heer SOMERS 'is van meemmg. dat het N. O. G. nog wel recht van bestaan heeft. Wanneer de onderwij zers konden meespreken in het leer plan. dan zou de klove tusschen de hoofden en den hond wellicht kunnen worden gedempt, hoewel art. 21 al tijd een struikelblok blijft. Z.i. zou nu juist die klove tusschen hoofden en onderwijzers, in het N. O. G. kunnen worden gedempt. Spr. is ook overtuigd, dat vele leden, die niet aanwezig zijn, daarvoor geldige motieven hebben en dat dit geenszins beschoud mag worden als zouden zij weinig sympathie voor het N.O.G. gevoelen Wilde men op de slechte opkomst steeds afgaan, dan zouden vele vereenigingen moeten worden opgeheven. Z.i. kunnen nog ver schillende punten in het _N.O.G. be handeld worden en kan het nog wel kracht ontwikkelen. Ook, al was het maar m de ver schillende instellingen, heeft het N. O.G. nog wel reden van bestaan. De heer HABERMEHL wees er op dat wanneer deze afdeel'ing opgehe ven werd, binnenkort weder een nieu we afdeeling gesticht zou worden en daarom vond spr. het beter dat de -oude afdeeling bleef bestaan. De heer Haverschmidt vestigde er de aandacht op, dat openbare onderwij zers niet in het bestuur zitting wensch- ten te nemen, zoodat het steeds uit bijzondere onderwijzers zou moeten bestaan. Spr. acht opheffing nood zakelijk, daar het N.O.G. geen reden van bestaan meer heeft. Voorts protesteert spr. tegen de door den hc-er Weyerman gebezigde uit drukking ook anderen doen dit. De heer WEYERMAN antwoordt, dat hij gezegd heeft, dat de Bond als vakvereeniging goed wasmaar dat deze, toen de politiek erin is gehaald, een pest voor het vak geworden is. En daar blijft spr. bij. De VOORZITTER zegt dat z.i. het N.O.G. geen recht van bestaan meer in Haarlem heeft en dat dit is toe te schrijven aan den geest des tijds. De heer JANSEN acht het N.O.G. ook niet de aangewezen vereeniging om art. 21 op te lossen- Dat gaat niet. Dat moet worden uitgevochten. Lang zamerhand zullen wij trachten dien invloed op het onderwijs te krijgen, dien wij achten, dat daarvoor in het belang is. Ook kan z.i. het N.O.G. geen pae- dagogische vereeniging alleen zijn. Wel gevoelt spr. veel voor een zui ver paedagogische vereeniging. Maar zulk eene vereeniging zou zonder hoofdbestuur als lichaam geheel op zichzelf moeten staan. De heer HABERMEHL ziet niet in waarom deze afdeeling met 70 leden nu zou worden opgeheven, wanneer over enkele dagen, zooals spr. weet. weder een nieuwe afdeeling met b.v. 14 leden werd opgericht Den heer PAESIE lijkt het na 't gehoorde het beste toe om do afdee ling maar op te heffen,. De heer FORTGENS gelooft dat, wanneer de geest die in den laatsten tijd tusschen hoofden en onderwijzers bestond, blijft bestaan, het 't beste zal zijn de afdeeling op te heffen. De VOORZ. wenscht daarna het voorstel van den heer Sevenhuysen om de vraag schriftelijk aan alle le den te doen. aan de orde te stellen. De heer JANSEN acht dit voorstel overbodig, omdat de leden, wilden zij dat de afdeeling bleef bestaan, van te voren hun belangstelling in het N.O.G. zouden hebben getoond. Enkele leden verdedigden dit voor stel echter krachtig, omdat het h.i. het billijkst was alle leden te laten beslissen. Na nog eenige discussie werd be sloten om alleen te stemmen over de vraag ,,Is het wenschelijk, dat onze afdeeling bestaan blijft en zoo die vraag ontkennend beantwoord wordt, een tweede vergadering uit te schrij ven om dan de opheffing der af deeling aan de orde te stellen. De uitslag der stemming was ech ter, dat met 11 tegen 10 stemmen en 1 blanco de wnschelijkheid van het bl ij ven bestaan der afdeeling werd uitgesproken. Aan de bestuursverkiezing, die op 't besluit tot instandhouding der afdee ling volgde, werd deelgenomen door 21 leden. Gekozen werden de heeren C. Se niors, Ed. A. van Bilderbeek, Th. Sorgdrager. en P. Tuyn Wzn., die nu met den heer J. H. W. Habermehl het bestuur der afdeeling vormen. Bevorderd. Naar wij vernemen is de heer Meiboom, kapiitein bij het 4e regiment infanterie alhier, bevorderd tot majoor bij het 7e regiment infanterie, liggende te Hoorn. Geen stroom meer. Zondagavond omstreeks 7 uur had eene kleine vertra ging in den dienst der E. N. E. T. plaats, doordat de electrische tram nabij de Melk brug aan het Spaarne geen stroom meer kon aannemen. Aangehecht aan eene andere tram werd de stilstaande wagen eenige oogenbliklcen later naar de remise gebracht. Alweer die oude brug. Men schrijft ons: Zaterdagavond om streeks elf uur had er een oponthoud plaats aan de Gr avesteen en-brug, daar de klap van de brug niet naar beneden wilde, wat men er ook aan deed. Ein delijk waren er zoo wat 20 personen aan wezig, die allen tegelijk er tegen oplie pen en toen viel de brug dicht, onder groot gejuich der aanwezigen. Op hol. Zondagmorgen; om 10 uur sloeg in1 de Sophiastraat een paard op hol, bespannen voor een viigelante, toe- behoorende aan; de Wed. Van- Soest. Het dier rende door tot de Groote Markt, waar het door een jongeling van 18 jaar gegrepen werd en tot staan gebracht. De koetsier viel door den schrik van -den hok, zoodat hij ernstig zijn been bezeerde. Wonder bov-en wonder kwa men geen meerdere ongelukken voor. Ons wordt verzocht te be richten, dat de piano en het orgel, die gebruikt werden bij het concert van Zaterdag door de zangvereeniging Jo seph Haydn, afkomstig waren uit het magazijn van den heer C. Heemskerk, Zijlstraat. Patroonsvereeniging. Vrij dagavond hield de patroons vereeni ging van metselaars, timmerlieden en aannemers een ledenvergadering in. het locaal a.h. Klokhuisplein. In deze vergadering werden behalve eenige werkzaamheden van huishoudelijke®; aard da navolgende besluiten geno men le. Om aan het Comité voor den 10-urigen werkdag in antwoord op diens schrijven van den 26en Maart mede te deelen dat de patroons hand haven het standpunt ingenomen bij hun schrijven van 2 Februari waar bij bepaald werd, dat zij er in begin sel voor waren, doch wenschten dat het gemeentebestuur in deze esem voorbeeld gaf. 2e. Om te berichten aan de Walwer- lcersvereeniging „Sta Pal" alhier, in antwoord op een door haar ingezon den loontarief, 'twelk in werking zou moeten treden den len Juni e.k.. dat de patroons zich met zoodanige rege ling niet kunnen vereenigen, en den bestaanden toestand willen bestendi gen. aangezien het loon 'twelk aan de walwerkers thans wordt uitbetaald, in verhouding tot dat van andere bouwvakarbeiders eer hoog dan laag kan genoemd worden. Uit de Omstreken. ren reeds aanwezig de eerstgenoemde hoeren en jhr. Van der Staal'. H. M. d'e Koningin droeg een. toilet van licht grijze zijde, en een sortie, wel ke zij in den trein afdeed. Eerst werd het salonrijtuig van H. M. d'e Koningin, bezocht, toen. dat, bestemd voor den Prins en van het gievolg. De heeren gaven inlichtingen en H. M. de Koningin beproefde zelf de sluitingen van licht, gordijnen, enz. Het vorstelijk echtpaar verklaarde, dat hun verwachtingen overtroffen waren. In den salon namen die Ko ningin en de Prins eenige oogenblik- ken plaats en informeerden naar lij- zonde.rheden omtrent die vervaar;li ging, den tijd döarvan en de werk lieden. Ook werd bezichtigd het rij tuig voor het personeel en de bagage. Tweemaal werd de trein doorloo- pen. eenmaal geheel verlicht, toen al les gesloten was. Het bezoek duurde omstreeks 45 mi nuten. Na de heeren "bedankt te heb ben. ging het koninklijk echtpaar te voet naar het Loo. De trein blijft op Het Loo tot Maan dag. Ter bewaking is een politiepost aanwezig. Het Bestuur van den Nederl. Jour nalistenkring deelt mede, dat het Perscongres te St. Louis niet doorgaat. Bijzonderheden zullen worden gepu bliceerd in het orgaan van den Kring. Zomerdienst H. IJ. 8. ft De door de regeering goedgekeurde zomerdienstregeling voor de lijnen der H. IJ. S. M., bevat de volgende wijziging in den treinenloop: De Engelsche Noord-Exprbss van Hoek van Iio-lland 5.50 v.m., Rotter dam M. 7.03 vm. naar Utrecht, Am sterdam 7,27 v.m. naar Amersfoort Rheime zal met den nieuwen dienst bestaan uit harmonicarij,tuigen le en 2e klasse, waarvoor de gewone toe slag boven den prijs der plaatskaar- ten moet worden betaald. Voor de stations tusschen Amster dam en Oldenzaal vervoert deze trein 3h klasse reizigers voorzien van plaatsbewijzen voor in Duitsch-land gelegen stations, zonder betaling van toeslag. Het vertrek van Rotterdam Maas is op 6.50 u. v.m. gebracht, van Utrecht C.S. 7.40 u. v.m., van Am sterdam C.S. 7.15 v.m., met aankomst Rheine 12.08 u. n.m. naar Berlijn. In dezen trein zal ook een restauratie rijtuig loopen van Hoek van Holland tot Berlijn, De Engelsche Noord-Express, loo- pen-dé in omgekeerde richting, wordt j eveneens harmonicatrein voor reizi gers le en 2e kl., doch zal naar de stations tusschen Oldenzaal e® Am sterdam vervoeren 3e klasse- reizi gers, voorzien van plaatsbewijzen uit en op in Duitschland gelegen stations, zonder1 betaling van toeslag. De uren van aankomst van dezen Hein, nl. Amsterdam C.S. 9.50, Rot terdam Maas 10.11 en Hoek van Hol land 10.56 nam., blijven onveranderd. De Noord-Kethelpolder is 610 H.A. groot De landbouwers leven er van veeteelt; liet is een rijk zuiveldistxict, Doch gelukkig was roet het slechte weer alle vee op stal en de stallen zijn hoog gelegen. Met de alarmklok werden de m-enschen gewaarschuwd. De burgemeester zelf ging rond. Scha pen. en varkens werden naar zolder gebracht, enkelen voerden hun koeien per koppels naar Schiedam, waar veel stallen leegstaan. Maar van verliezen is gelukkig nog veen sprake, want het water is nog niet tot de stallen geste gen. De groote schade wordt echter toegebracht aan het grasland, dat on der het water verzuurt Men vermoedt dat. het leegmalen van den polder vele weken zal duren. De poldervaart staat rechthoekig op de Schie en maakt met den spoordijk een hoek van 60 eraden. Men schat dat in gewone tijden- de oppervlakte van de vaart een 3 1/2 meter boven den polderbodem. ligt. Nu is de polder vaart ongeveer 90 c.M. onder Delft- landsch peil gevallen. De dijken wor den tweemaal per jaar geschouwd Sport en Wedstrijden. da 4 beesten zonder weigeren geno men. Maifly komt in de laatste bocht opzetten en in het rechte eind' ont staat een strijd tusschen Waddon en Maifly, waarbij Waddon, 1 en Maifly 2 aankomt. 1. Waddon, eig. v. Hoboken van Hoedekenskerke, rijder Burle, 69 ko. Mayfly, eig. Mc.Kean, rijder Lehm- fuhl, 62 kg., 3. Si.ta, eig. Baron Greutz rijdier Speek, 79 kg. Tot. f 6, placé f 6.50 en. f 6.50. VOETBAL. Wegen-s het ongunstige weer ging geen dor doo,r den Nederl. Voetbal- Bond vastgestelde wedstrijden door. Brand. Te Nieuwendijk is een, huis. be woond door drie gezinnen, tot den grond afgebrand. De bewoners moes ten in nachtgewaad het brandende huis ontvluchten,Van de inboedels werd zoo goed als niets gered. Internationale Broederschap. De ex-predikant S. Kijlstra, die deel uitmaakt van de kolonie der Interna tionale Broederschap te Blaricum, is in Friesland bezig een plek te zo-eken om derwaarts de kolonie over te brengen. Op den zandgrond, in den Zuidoosthoek, zou, naar men zegt, een geschikt terrein gevonden zijn. DE COURCES TE WOESTDUIN. Alhoewel het weder zich niet van haar gunstigste zijde liet zien, was er nog een groote hoeveelheid men- schen op de renbaan aanwezig, om de cources gade te slaan. I. Copalprijs. Harddraverij voor Ned. paarden van 3 jaar. Prijs f 250, 75 en 25. Afstand 1600 M. Morningstar, - Martha, Goudmijn, Anna III, Caïd. Morningstar begint m-e-t prachtig weg te loopen en weet zich aan de overzijde reeds dadelijk van de eerste plaats meester te maken, terwijl de andere vier mooi bij elkander bleven tot voor de laatst© bocht, toen Caïd! voorop ging en haar voorsprong op het rechte eind aanmerkelijk ver grootte. 1. Morningstar, eig. stal Cario, rij der Schönrock, 1650 M. in 3.09 2/5, 2 Caïd, eig. stal Minerva, rijder A. Mol, 1600 M. in 3.10 4/5; 3. Martha, eigen. H. R. Glas, rijder J. Ensing, 1650 M. in 3.17. Tot. voor f 2.50: 4.50, placé voor f 5: f 7 en f 7. 2. Cassiaprijs. Wedren op d-e vlak ke baan voor Inlandsche paarden, afstand 1600 M. Prijs f 350, en 50. BilMio®, Diadeem, en Diamant Prachtig gaat Biiliton van start en komt dadelijk aan de kop met Dia mant als tweede en Diadeem ver achter. Voor de linker bocht gaat Diamant voor Biiliton en komt Dia mant als overwinnaar ingehouden binnen. I. Diamant, eig- Jhr. L. BoreteT, rij der Speck, II. Biiliton, eig. v. Hobo- ken v. Hoedekenskerke, rij dér Wie- nert. III. Diadeem, eig. Baron van Heemstra, rijdier Mac Cord. Tijd 1.59 4/5. Tot. f 4.50; placé niets. III. Damarprijs. Ve-rkoopsharddra- verij voor Ned. paarden 3 jaar en ouder, te koop voor f 750. Minimum afstand 2000 M. Prijs f 350, f 100 en 25. Atlantic, NeUa, D. D. Ideaal, Anna, Swaska II. Prinses Wanda, Mascotta, Benny, Edel. De tribun© passeerende, was Ben ny aan het hoofd, gevolgd door Mas cotta en Ed-el, Prinses Wanda, Swas ka II, D. D. Ideaal, Ne-lla en Atlantic. Mascotta vergrootte hare voor sprong doch D. D. naderde in de bocht dicht achter haar en passeerde haar in de rechte lijn, terwijl Swaska Wedden in Amerika. Het wed-den op den uitslag van rennen en draverijen wordt in Ameri ka sterk tegengegaan door strafwet bepalingen. Bookmakers worden gestraft met f 1250 boete en 90 dagen gevangenis straf. Men vreest, van dezen maatregel veel gevaar voor de rennen en drave rijen in Amerika, welke ook daar, zonder weddenschappen, weinig mén- schan lokken. Zangvereeniging Mendelssohn Bar- tholdy, Rotterdapi. Secti© C. (Man nenkoor) Kunst na Arbeid, Bolnes; Door Eenheid Kunst Rotterdam. Totaal 13 vereenigingen met onge veer 350 werkende leden. 1975 draver-meetings. In 1902 werden in Amerika bijna 2000 draver-meetings gehouden, middeld dus ongeveer 6 per d Door de bemoeilijking van het wed den zal het aantal meetings belang rijk inkrimpen. Wedrennen ter eere van den Engelsclien Koning te Parijs. Voor de rennen, welke ter eerevan den Engelschen koning op 2 Mei te Parijs worden gegeven, zijn f 60.000 aan prijzen uitgeloofd. De verschillende nummers zv~*< genoemd naar bekende paaiden van den koning van Engeland. Men heeft de prix Persimmon, Diamond Jubi lee. Florizel, Perdita en Merry Las sie. Johan Gram. Een Hagenaar, vooral bekend als aangenaam causeur, Johan Gram, publicist en letterkundige. Vierde zijn 70sten verjaardag. Op zijn 17e jaar kwam hij op een notariskantoor, totdat hij, toen. flë telegrafie in ons land werd ingevoerd, daarbij een betrekking kreeg als te legrafist. Zijn vrijen tijd en dat was in die dagen voor een telegrafist niet veel besteedde hij aan letter kundige studie- Als letterkundige werd hij destijds door Gerard Keller, toen stenograaf bij de Tweede Kamer en mede-redac teur van den Nederlandschen Spec tator ontdekt. Met diens hulp kreeg Johan Gram later zijn betrekking als stenograaf, toen Gerard Keller zelf aan de redac tie van de „Amhemsche courant" kwam. Later zeide hij die betrekking vaar wel en nu gebruikt hij zijn pen nog o.a. al-s medewerker van de ..Zutphen- sche Courant." Stoomvaartberichten. Leger en Vloot. De adelb. le kl. der mar. res. R. W. Braun, die 1 Mei wordt geplaatst aan boord van IJr. Ms. instructieschip Gier, komt dan te Willemsoord in station. D© inspecteur van admin. D. G. Krol van der Hoek. is aangewezen voor den dienst <in O. I. De afdeeling Utrecht der Nationale Christen-Onderofficieren Vereeniging heeft een werkje, getiteld Inlichtin gen enz. voor soldaten in garnizoen te Utrecht, aan alle te Utrecht ingedeel de manschappen deir lichting 1903 ruim' 1500, kosteloos uitgereikt en in, de cantines verspreid. Het doel daar mede is de bevordering eener goede levenswijze bij soldaten. Het voornemen 'is de verspreiding zoo mogelijk meermalen bij de op komst der miliciens te herhalen en het boekje dus telkens te herzlien. Aan het dertiende jaarverslag der Vereeniging onder de zinspreuk ..Moed, beleid en trouw" is het vol gende ontleend Uit de opgaven omtrent, de door d'e vereeniging verleende ondersteunjin- gen blijkt, dat wel in zekeren zin de toestand iets beter is dan aan het einde van het jaar 1901, omdat men; nu iets overhoudt, terwijl men toen te kort kwam, maar daartegenover Het stoomschip Gedé, vertrok 22 April van Rotterdam naar Java. Het dubbelschroefstoomschip Sin- dor o, van Java naar Rotterdam, ver trok 25 April van Port Said. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriveer die 25 April te Padang. Het stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, passeerde 24 April Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Merapi, van Rob terdam naar Java, passeerde 24 April Ottavos. Het stoomschip Koningin Wilbel- mina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 April Kaap del Armi. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 April van Port Said. Het dubbelschroefstoomschip Rot terdam, v'an de HollandAmerika- Lijn, vertrok 25 April van Rotterdam naar New-York. Het dubbelschroefstoomschip Pots dam. van de HollandAmerika Lijn, arriveerde 25 April van Newyork to Rotterdam. Het stoomschip Amsteldijk, van de HollandAmerika Lijn, van Newport News 1. v, Amsterdam, arriveerde 25 April te Rotterdam. Het dubbelschroefstoomschip Goem* toer, van Rotterdam naar Java, ver trok 24 April van Suez. eveneens op het laatste moment Mas- staat, dat behalve f125, aan giften, cotta de tweede plaats ontnam. voor eens f 468 'sjaars meer moet wor- 1, D. D. eig. en rijder Witteveen den uitgegeven aan voortdurenden Heemstede. Bij de Zaterdag gehouden aambeste ding van het eenjarig onderhoud der gemeentewerken is ingeschreven door A, Verdonschot voor 923, E. Th. van I uijken voor 1212; P. Smit voor 1239; en Gebr. Adriaanse voor f 1299; de gun- n mg is aangehouden. Ter secretarie ls voor den rechtheb bende terug te bekomen een heerenfiets met houten spatborden, gevonden in het struikgewas van de Van Merlenlaan. Het getal kinderen voor wie aanvrage is gedaan om met 1 Mei a. s. te worden toegelaten op de O. L. school; bedraagt alhier 61. Binnenland. De Koninklijke trein naar Het Loo Zaterdag kwamen te Apeldoorn in een gewonen trein aan baron Röedl, commissaris, en Roessingh van Iter- son, hoofdingenieur van dé Holl. IJz. Spoorweg Mij., en baiOn Tindal.com- missaris en Haagsma, hoofdingenieur van de Staatsspoorwegmaatschappij. Zij waren uitgenóodigd het dejeu ner aan tafel van het koninklijk echt paar met gevolg te gebruiken. Zij zou den den nieuwen koninklijken trein aan H.M. de Koningin en den Prins aanbieden. Te een uur reed de trein, getrokken door een gewone locomo tief, het station binnen. Ondanks den regen waren tal van belangstellenden aanwezig. Te half twee werd het per ron afgezet, want te twee uur werd het hooge gezelschap verwacht. Te kwart vóór tweeën begaf zich het Echtpaar met gevolg in gesloten rijtuigen naar het perrop. Daar wa- Be Kethel-polder overstroomd. Omtrent deze overstrooming, waar van we Zaterdag reeds melding maak ten, lezen we in de N. R. Ct, o. a. nog: Wanneer men nu spoort van Schie dam naai- Delft, het traject waarvoor de vreemdelingen zooveel belangstel ling hebben, om de eindelooze vlakte van laaggelegen weilanden, waar de vaarten hoog bovenuit liggen, dan gelooft men zijn oogen niet. Want daar rijdt men thans door een einde loos meer. met den spoordijk er mid den in; de noordwester bries slaat bet wat-er tot golven op en hier en daar ziet men als op een eilandje tusschen boomen een eenzame boerenhoeve lig gen. met het huis. den stal en de schuren, waar de golven tegen aan- kabbelen. De wilgenboomen staan tot hun kruinen in het drahberige- nat; een enkel slijkerig dijkje loopt er als een groene kam doorheen. Eén dér waterke-eringeni van den Kethelpolder nl. is bezweken en de polder is ondergeloopen. Zaterdagmiddag te kwart vóór vij ven is 't gebeurd. Den heelen dag had het water van de poldervaart abnor maal hoog gestaan een halven meter boven Deltftlandsch peil. Het reikte tot aan ü-e kruin der poldervaartkad-en, en de boeren, die aan -die buitenste kade wonen, welke zij Broekkade noe men. waren zeer ongerust. Toch maalden de watermolens door. Op den binnensten dijk. de Noord- polderkade, werd wacht gehouden door vijf man, die hier en daar den 1.25 M. breeden dijk versterkten. Maar het water bleef klimmen., en plotseling sloeg er een stuk uti, Het hooge water stroomde er als een woeste waterval door, den lagen polder in. Aan hulp viel niet te denken. Even werden er zakken zand ingeworpen, die weg spoelden; er werd zelfs een tjalk inge zet, maar die sloeg door het gat heen. en men moest het woedende water zijn loop laten Aanvankelijk werd het gestuit door den spoordijk; door de duikerkolken spoot het heen. en dit bolwerk had het zwaar te verantwoorden. Er werden groote brokken uitgevreten, een eind voorbij de halte Kethei. en onder lei ding van den burgemeester, den in specteur Van Tol en den opzichter Kolkman, werden de bressen met zak ken zand' en dwarsliggers versterkt; maar op een gegeven moment zakte er tuschen de rails van het linkscke spoor (van hier uit gerekend) een stuk weg. De toestand werd gevaarlijk. De treinen heen en terug reden over enkel spoor, eerst langzaam, stopten een paar maal, werden verder ge loodst. en 's avonds reden zij met roo- de lichten. Maar nu gaat het er weer langzaam geregeld overheen. 2175 M. in 3.56 4/5. 2. Swaska, eig. H. R. Glas, rijder J. Ensing, 2125 M. in 3.57; 3. Mascotta, eig. A. v. d. Berg, rijder B. ten Hage, 2000 M. in 3.57 4/5. D.D. werd niet verkocht. Tot. f 9.50 placé f 6, f 14 en f 8.50. IV. Copiaprijs. Varko-ops-wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder., te koop voor f 1500. Prijs f 500, f 50 en f 25. Afstand 2400 Meter, Tagus, Coke, Equerry, Polydorus. Poiydorus heeft de leiding geno men. Bij het passeeren der tribune zitten Polydorus en Coke vlak naast elkander. Aan de overzijde gaat Coke naar voren en komt ook_Equerry ge vaarlijk opzetten, passeert Polydorus en in het rechte eind gaat het tus schen Coke en Equerry. Beide komen Diead Heat voor de eerste plaats. Coke, eig. Baron Greutz, rijder Speck. Equerry, eig. W. Jochems, rij der Saijer; 3. Polydorus, eig. A. van Hoboken van Hoedekenskerke, rijder Elanger. Er werd besloten de twee eerstaan- gekomenen na de Beuzoé-prijs te la ten overloopen. V. Benzoé-prijs. Record-harddrave rij voor, paarden van 3 jaar en ouder. Minimum afstand 2700 Meter. Prijs f 450, f 100, f 50. Miss Kate, Robert See Steele, Waschfrau, Clerimond. Moquette, Carmalela, Cribbage, Netti Broun, Dobrina. Cribbage gaat terstond aan het hoofd, gevolgd door Dobrina, Mo quette. Clerimond, Robert See Steele, Netti Breun, Cribbage won zeer -gemakkelijk; een mooie strijd was het echter tusschen Clerimond en Dobrina, om de tweede plaats, welke schitterend werd ge wonnen door Clerimond, 1. Cribbage, Stal Duo, rijder Alke made. 2700 M. in 4.38 1/5; 2. Cleri mond, eig. A. v. den Berg, rijder B. ten Hage, 2800 M. in 4.39 3/5, 3. Do brina, eig. en rijder S. Witteveen, 2700 M. in 4.40 1/5. Tot. f 13.50, plac' f 10, f 16 7.50. Hierna werd overgeloopen tusschen Coke en Equerry. Van deze course ging de aantrekkelijkheid weg, daar Cok© in d-e rechte bocht desobeerde en het hek stuksloeg. Zoodoende wag Equerry winnaar. De winnaar werd voorf f 700 door baron Crentz aange kocht VI. Ramsch-prijs. Hordienren voor paarden van 4 jaar en ouder. Prijs f 600, 50, en f 25. Sita, Wadden, Mayfly ®n Single String. Waddon en Singl est ring gaan met hun tweeën het eerst over d© horden, ook de twee andere paarden springen zeer goed. Al de horden worden doo-tf onderstand, terwijl slechts 'f312 sjaars is vrijgevallen. Versterking van de financiën blijft een voortdurende eisch. Als definitief opvolger van den heer Koning, als adjudant van den minis ter van marine wordt genoemd de lui tenant ter zee leklasse Bron, thans dienende bij onze zeemacht in Indié. Land en Tuinbouw Door het Dagelijksch Bestuur van het Nederl. Landbouw Comité is een missive gericht aan de hoofdbestu ren der tot dat Comité toegetreden maatschappijen, waarin hun in over weging wordt gegeven de aandacht hunner afdeelingsbesturen te vesti gen op het bestaan en den inhoud van het K. B. van 21 November 1902 (Stb. no. 190, houdende bepalingen ter bevordering van den uitvoer van deugdelijk vlees oh door facultatieve officieele keuring, teneinde zooveel doenlijk te voorkomen dat vleesch worden geïmporteerd van dieren lijr dende aan tuberculose of welker vleesch minder geschikt is voor con sumptie. Aanleiding tot deze missive vindt 't bestuur in een schrijven van den beer A. van Wieringen te Alkmaar, waarin deze de aandacht van het Bestuur vestigde op het feit, dat varkens, wel ke op de veemarkten te Alkmaar en te Purmerend gekocht zijn en naar Londen verzonden, dikwijls aldaar afgekeurd werden als lijdende aan tuberculose of als gevoederd zijnde met visch of vischafval, waardoor niet alleen aan de afzenders maar ook aan onzen handel in 't algemeen groote schade wordt berokkend. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. De timmerlieden te Hoorn besloten hun patroons met 1 Mei 2 cents pei uur lo'onsveirhooging te vragen; wordlt dit verzoek niet ingewilligd, dan zal op genoemden datum het werk worden gestaakt. De patroons hebben beslo-ten het verzoek niet in te willigen. Letteren en Kunst. Aan het nationaal concours voor harmonie-, fanfare- en zanggezel schappen, op 21 Mei (Hemelvaarts dag) t-e Abbenbroek te houden, zal door de volgende vereenigingen wor den deelgenomen Serie A (Harmonie) le afd. Har- monievereeniging Wagner, Rotter dam Mu'ziekvereeniging Harmonie, Haarlem2e afd. Harmonievereeni- ging Libertatis Primitae, Brielle Harmon'ievereeniging Concordia, Hel- levoetsluis IJselmonde's Harmonie- orkest-Vereen'iging, te IJselmonde. 3e afdeeling Harm'onië-vereenigThg La Bona Futura, te Poortugaal de Harmonie-vereeniging Excelsior, Nieuw-Helvoet. Sectie B (Fanfare) Fanfaregezel schap Vooruit, Oude Tonge Door Eenvoud Groot, NieuwenhoornOns genoegen. Fanfare te Rockanje. Sectie C (Zang)le afd. Gemengde Veiling gehouden in het Verkoopt. „De Gou den Leeuwop Zaterdag 25 April. Nos. 13. Drie heerenihuizen en erven met tuinen-, naast elkander aan de west zijde van den Kleinen Houtweg. No. 1. J 7025, A. Koen. No. 2. 7060, A. K-oen. No. 3. f 7130, A. Koen. No. 4. Een huis en erve aan de Zijl straat. t 5375, D. J. W. Bouwmeester q.q. No. 5. Een huis en erve, aan de Kor te Heerenstraat, no. 27. t 1845, C. W. Jansen Hendriks q.q. No. 6. Een heerenhuis en erve met tuin., aan die Leidsche Vaart, no. 132. f 6680, D. van Zalen. No. 7. Een huis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erve, aan de Witte Heerensteeg, no, 28 zwart en rood. 1 3925, J. London q.q. Nos. 8 en 9. Twee winkelhuizen en er ven, aan de Brouwerstraat. De perceelen no. 8 en 9 gecombineerd f 4705, H. So-eilaart. No. 10. Den winkelhui-s met afzonder lijk opgaande bovenwoning en erve, te Schoten aan -die Scho-terweg, no. 80. f 3980, opgehouden. No. 11, Een huis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erve, te Scho ten aan de Schoterweg, no. 76. 3780, opgehouden. No. 12. Een huis en erve, aan de Boe rensteeg, no. 28. 1 875, J. Smit. No. 13. Een dubbel heerenhuis en ervi met grooten tuin, aan de Nieuwegracht no. 48. 1 10900. C. J. Gramer q.q. No. 14. Een huis en erve, aan de Ged Oude Gracht, no, 20. t 4295, J. W. G. Droste q.q. No. 1526. Twaalf huizen en erven, aan de Haarlemmerli edestraat. No. 15. f 1150, M. J. Mok. No. 16. t 1125, L. van Noordt. No. 17—20. 1125, allen opgehouden. No. 21. 1100, J. P. C. Guntex. No. 22. t 1100, opgehouden. No. 23. 1 1105, J. Dolkemade. No. 24. 1150, J. Dolkemade. No. 25. 1 1120, J. Dolkemade. No. 26. f 1100, J. Dolkemade. No. 27. Een huls en erve, aan de Nieu we Groenmarkt, no. 5. f 5500, J. v. d. Boogaard, No. 28. Een pakhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erve, no. 49. Niet geveild. No. 29. Een winkelhuis en erve, aao de Gierstraat, no. 55. t 4050, P. Hooigeveen. No. 30. Een dubbel huis en erve, aai de Twijniderslaan, no. 21. f1660. J. J. Guldemond, No. 31. Een dubbel huls en erve, nfr vens het voorgaande perceel, no. 23. t 1575, W. en M. Nieuwjaar. No. 32. Een huis en erve aan hét NieuT Heiligland, no. 10. f 1425, J. Machielse Jr.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2