door nauwkeurige waarneming van drie gevallen achter de waarheid ge- tornen. Zijn eerste patiënte wa§ een zestienjarig meisje, dat zich aan het ïië&eflèüis vervoegde met de mede-' deeling, dat haar teenen blauw be gonnen te worden. Inderdaad werd .-en abnormale verkleuring der huid geconstateerd, die door wasschen en wrijven niet was te verwijderen. Het tweede geval betrof een gehuw de vrouw van 50 jaar, die reeds lan gen tijd de kwaal met zich droeg. Bij naar was ook op een andere plek aan de voeten de blauwe kleur waargeno men. Een bacteriologisch onderzoek van de huid bewees, dat de kleurver anderingen niet door bacteriën wa ren veroorzaakt. De vrouw bleef eenigen tijd in het ziekenhuis, waar op de huid verkleur' ing langzamer hand verdween. Eenige weken later nam dr. Hall dezelfde blauwe kleur waar bij een andere vrouw onder de oksels der armen. Hij had al bij het tweede ge val geconstateerd, dat de persoon in kwestie altijd zwarte kousen had ge dragen. Eu daar hij in het laatste geval te doen had met een vrouw, die altijd donkere blouses droeg, lag de conclusie voor de haud, dat de ab normale huidkleur toegeschreven moest worden aan den invloed d»11 betrokken kietedingstukken. Voor de vierde maal trof hij het zelfde verschijnsel aan op de voeten van een dertigjarige vrouw, die met ifheumatiek in beenen in het zie kenhuis kwam. Bij haar was de ver kleuring aan de voeten veel sterker en van veel grootev omvang dan in de andere gevallen. Nu echter werden de kousen aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, doordat de stof er van geweekt werd in een slap zure alkali-oplos sing en in gedistilleerd water. De eerste oplossing was binnen een half uur sterk blauw gekleurd, terwijl de andere vloeistoffen kleurloos bleven. Daaruit volgde, dat de blauwe kleur aan de voeten een gevolg was van de ontleding dei- zwarte kleur in de kou sen door zure afscheidingen van de huid. Een professor in de scheikunde onderzocht de kousen chemisch en kwam achter de samenstelling van de daarin aanwezige kleur. De verklaring van dit verschijnsel, dat op zichzelf onschadelijk kan wor den genoemd, is toch in zooverre van beteekenis, dat men tot dusver van meening was, dat de blauwe kleur kunstmatig te voorschijn geroepen was, om ziekte voor te wen den en aldus opneming in helt ziekenhuis te verkrijgen, De Krupp-maatsehappy. Donderdag werd te Berlijn de „Aan deelenmaatschappij Friedrich Ivrupp" met een kapitaal van 160 miilioeoa mark gevestigd. De aandeelen zullen in het bezit der Kr up pen blijven. De maat schappij treedt in werking den 30en Juni. Groote branden. T.e Lanczyn, district Radworna, woedde een groote baland, waarbij meer dan 300 woonhuizen vernield werdén. in de voorstad Zastaciz te Grod&k, zijn door brand 60 huizen ver meld, Zööp ernstige onlusten zijn, volgens een telegram aan de „Siècle", uitge barsten in de Algerijnsche stad Tlemcen sinds het bezoek van den heer Loubet. Alie Joodsche inwoners worden met den dood bedreigd. Het telegram vermeldt, dat needs 45 Is raëlieten ernstig gewond zijn. Men voorzag deze dingen, zoodat de Tur- co's en andere militairen van het garnizoen in de kazerne geconsig neerd waren. Vier inenseheu bevroren. Volgens de ,,OberschI. Wanderer" zijn in de omstreken van Gleiwitz 4 personen, in de laatste sneeuwstor men bevroren, van onder de puinhoo- pen te voorschijn gehaald: Nieuwe dwaasheden. De nieuwste dwaasheid op automo- hielgehied heeft een zekere Amerikaan genaamd John Hurlbut, wonende in Detroit, uitgehaald. Hij had om 50 p. st. 600) gewed, dat hij per auto mobiel de treden van het Kapitool te Washington zou oprijden. Hij pro- bcei'de het en bracht het waarlijk nog tot 16 treden, toen zijn ketting brak en de machine hals over kop naar beneden stortte. De brutale wedder ontglipte nog juist aan het -evaar, maar liep net een agent van politie in de airmen, die zich haastte om proces verbaal op te maken. 't Is een duur grapje voor Ilurlbut Behalve zijn 600 gulden en de zware reparaties aan zijn voitune te betalen, zal hij nu nog eenige dagen moeten brommen. De nieuwste nieuwigheid op sport gebied in Parijs is op het oogenblik de toer. die de Engelschman Strang- ford uitvoert avond aan avond in de ..Moulin Rouge". De athleet gaat op handen en knieën op den grond lig gen en. wordt dan overdekt door een houten platform, met afloopem.de kan ten aan beide zijden. Een automobiel met personen er in, te zamen we gend 1000 KG., komt aangereden en tuffelt doodbedaard over den heuvel heen, door den athleet gevormd. Om zoo iets met een glimlach op het ge laat te weerstaan, moet mén ook kracht hebben! Eea professor over Vrouwenstudie De beroemde Weener oogarts, hof- 1 i'aad prof. Steliwag von Carion, die onlangs zijn 80sten verjaardag vierde, heeft zich tegen een medewerker van het Weener „Fremdienblait" over de medische studie der vriou-w aldus uit gelaten: ,,Ik heb zeer veel vrouwelijke leer lingen gehad en was zeer tevreden over haar. Voor bepaalde onderdee l-en der geneeskunde, zooals voor oogheelkunde en verloskunde, acht ik vrouwelijke artsen bijzonder ge schikt. Ik vond de vrouwelijke docto ren steeds vlijtig- on knap en h.eb de grootste achting voor een oogarts als dr. Rosa Jverschhaumer, die voor aeïllgen tijd in Russisciieal dienst met een ambulante oogkliniek dooi de meest afgelegen streken van Rus land trok. Zeker, de wouwen moeten de geneeskunde in haar geheelen om vang bestudeeren, maar ze kunnen alleen in oenige ispeciale vakken werkzaam zijn. Het is verkeerd, als zij in alle onderdeelen willen practi- s eer en. Een van mijn blonde leerlin gen ik herinner me alleen maar, dat ze blond was is nu professor Ln cle oogheelkunde in California. Voor mij is de kwestie van het uit oefenen van mannelijke beroepen door vlo uw* en zoo gelegen: als de vrouwen het recht hebben te leven, dan hebben ze ook het recht om het leven op eerlijke wijze te verdienen. De mannen moeten ook niet klagen, dat ze door de vrouwen verdrongen worden; als de vrouw in de mogelijk heid verkeert iets te verdienen, stijgt ook haar huwelijkskans. Men moet de vlo uw als factor in dienst van de maatschappij niet onderschatten. In Amerika is liet gehieele lager onder wijs aan de vrouw toevertrouwd, üok in Weenen heb ik gelegenheid gehad mij te verhazen over de vor deringen van die klassen, waai' door vrouwen onderricht gegeven vv.è-rd. Hoeden af en alle achting voor den ernst van ernstige vrouwen! Zij ko men met veel minder toe dan de man nen en zijn veel meer tevreden. Van het geld, dat de man voor bier en sigaren uitgeeft, kan een fatsoenlijke vrouw zich, zelfs in een wereldstad, onderhouden. De invloed van edele vrouwen op de opvoeding der jeugd is veel grooter dan de mannen geloo- ven en toegeven. Er is in de vrouwen iets van een aangeboren fijngevoelig heid, die zij met tact op de kinderen overdragen. Slachtoffer van zijn beroep. Prof. Zacharoff, te Warschau, deed een dag of veertien geleden een sec tie op het cadaver van een aan dol heid gestorven hond en verwondde zich toen. Hij nam er geen notitie van. Doch nu heeft zich rabies (honds dolheid) bij hem geopenbaard en is hij in hopeloozen toestand x^aar het instituut-Pasteur te Warschau ver voeM. Motor-wagens over rails. Twee Engelsche spoorweg-maat schappijen, de „London and South Western" en de „London, Brighton and South Coast", hebben een begin gemaakt met het vee<l besproken plan oan motorwagens te laten loe pen over haar gewone rails. De lijn, waarover de eerste wagens zullen loopen, is die van Fratton naai- Ha- vant. De wagens zijn zoodanig in gericht, dat het voorgedeelte, waai de motor Is geplaatst, nog een be hoorlijke ruimte laat vooa< den be stuurder en de remto©stellen. Het achterste deel van den wagen is voor den conducteur bestemd, die ook een rem onder1 zijn hereik heeft. Tot deze heide beambten denkt men het perso neel van de wagen te beperken. De wagens bestaan uit een com partiment eerste en derde klasse. In die eerste klasse, waar de banken overlangs zija aangebracht, is plaats voor tien personen, terwijl ln de Sue klasse plaats is voor 32 menschen. De North Eastern Spoorweg Mij. heeft nog het plan, wagens met elec- trische beweegkracht te laten loopen, waarbij de dynamo door een kleine petroleum machine gedreven wordt. Een historische ontdekking. In Australië woerden soms overblijf selen van vroegere cultuur-perioden gevonden, die wijzen op een veel hoo- gere beschaving dan men zou ver wachten. Zoo werden onlangs,groote holen gevonden, tot nu toe geheel on bekend bij de inboorlingen Ze bevat ten 41 prachtig gepolijste strijdbijlen en vele uit steen gemaakte werktui gen, messen en speerpunten. In een ander- bol trof men drie skeletten aan, waarvan de bouw zich essentieel van die van de tegenwoordige inboorlin gen onderscheidt. De wanden zijn voor een deel bedekt met kunstvolle teekeningen. In de uitersten nood. Twee van het eiland Saghalien ont snapte Russische gedeporteerden ver tellen de volgende verschrikkelijke ge beurtenis. Ze waren aanvankelijk met hun vieren. Spoedig was hun voor raad levensmiddelen uitgeput. De twee overlevenden besloten toen de belde anderen te dooden en op te eten. Ze dronken het bloed en aten het vleesch. Het overblijvende lieten ze bevriezen in dJe sneeuw. Toen ze gevat werden hadden ze notr een deel van deze af grijselijke provisie bij zich. Beide lieden zijn tier dood veroor deeld. Eea emigratie-reccord. Het aantal landverhuizers dat ge durende de maand Maart 1.1. in Ame- rikaansche havens arriveerde, bedroeg 91,666 cf 14,176 meer dan het voor gaande jaar. Het totaal aantal van het afgeloopen jaar wordt geschat op 900,000. Italië heeft daaraan als meestentijds het leeuwenaandeel. Het drama te Essen. Den vaandrig ter zee Hüssener is in het militair detentiehuis een cel toe gewezen. bestemd voor gedetineerde onderofficieren. Hem worden geen faciliteiten toegestaan; 't, fetrengste gevangenisregime wordt op hem toe gepast. De instructie is zoo goed als geëindigd Zeer spoedig zal de zaak voor den krijgsraad komen. De be handeling zal met open deuren wor den gehouden. De verdediger vestigt zijn systeem van verdediging hierop, dat hij ge handeld heeft overeenkomstig zijn militaire voorschriften. Dit wordt evenwel betwist, daar Hüssener biet het recht had, zijn kameraad, den ka nonnier Ilaitmann, te arresteeren., zelfs niet, zooals de moordenaar beweert, indien de laatste dronken was, daar de militaire wetten voor schrijven, dat officieren bebljtn te vermijden met hun ondergeschikten in aanraking te komen als zij in ken- neüjken staat zijn. Gedenkteeken ?oor keizerin Elizabeth. In tegenwoordigheid van de aarts hertogen Frans Salvator en Peter Ferdinand met hunne gemalinnen, van den stadhouder graaf von By- landt Reidt, de burgerlijke en mili taire overheid en een groot publiek is gisteren te Linz het gedenkteeken. voorkeizerin Elisabeth onthuld. Er waren massa's kransen. Alweer een toreador gewond. Een matador as Zondag te Madrid zoo door een stier verwond, dat. er zeer weinig hoop is, dat hij in het le ven zal blijven. Een groot deel van het publiek ging heen, toen de gewonde loreadür werd weggedragen. Een operatie. Een merkwaardige vondist is on langs bij een operatie gedaan. Te Sugny in de Fransche Ardennen woont een gepeiitsionneeaid bosch wachter. die deel heeft genomen aan den oorlog van 1870 en toen in zijn been boven de knie werd gewond. Destijds werd de kogel uit de wond gebaald, maar er bleef een zwelling, die in die laatste jaren onrustbarend toenam en den boschwachteat het loo pen onmogelijk maakte. Een opera tie werd daarom noodig geacht en terwijl deze werd verricht, haalde de heelmeester uit het gezwel een munt stuk van 10 centimes met den beel denaar van Napoleon III en het jaar tal 1856. Het geldstuk was doorgebo gen en aan de een.e zijde zeer glad, aan de andene met stof bedekt. Blijk baar was de kogel door de beur,s van dien soldaat gegaan en had het geld stuk mee ia het been gesleept. De operatie is uitstekend gelukt en de patiënt thans buiten gevaar. Hevige brand te Marseille. Een zeer hevige brand is in het AL hambra te Marseille, waar thans een visscherij tentoonstelling wordt ge houden, uitgebroken. De oude stadswijken van Marseille worden bedreigd tengevolge van de richting, de de wind heeft aangeno men. De vlammen hebben een hoogte van honderd meter bereikt. Het schouwspel moet verschrikke lijk zijn. Van het Alhambragebouw staan nog slechts de vier muren. Een wandelwedstrijd van Boarslai. Slapte aan de beurs heeft de Lon- densche effectenhandelaren op den inval gebracht op den lsten Mei a.s. een wandelwedstrijd te organiseeren over het traject London-Brighton, (ongeveer 85 kilometer). Een der jongere geldmannen, Alfred Anson, heeft, wat men zou kunnen noemen, een proeftochtje gedaan, door in den nacht van 19 op 20 April van de West- minsterbrug naar Brighton te wande- len. waar hij op Maandag LI. te twmtig minuten vóór tweeën des na middags aankwam. Hij heeft met zonder gezelschap geloopen, vant hij liet zich volgen door een rijtuig, waarin de scheidsrechters en een flinke hoeveelheid uitgezochte victua liën te zijnen behoeve vervoerd wer den, zo o dat hij ook geen oogenblik gebrek heeft geleden. Er was voor 2000 pond op hem gewjd en het ge rucht zegt, dat zijn voetgangeris-ta- lent hoog genoteerd stond. Een koning geroyeerd. De „Algemeene Ned. Levensverze keringmaatschappij" heeft besloten een verzekerde te royeeren, omdat hij geen premlie meer betaalde. Wij zouden dit niet vermelden, wan neer de verzekerde niet wasZ. M. Alexander, koning van Servië. IN. Ct). Een bond van doodgravers. Te Marcinellë nabij Charleroi werd eenige dagen geleden een vergade ring gehouden van doodgravers. 74 gemeenten waren vertegenwoordigd. Besloten werd, een doodgraversbond te stichten. Een comité van 13 leden zal de Belgische kerkhoven bezoeken en zorgen dat het werk er netjes ge schiedt en vooral op de hygiëne gelet wordt. Het aanbod van Carnegie. De „Post" publiceert een telegram uit Washington, waarin meegedeeld wordt dat Andrew Carnegie besloten heeft een som va<n 1.500,000 dollars ter beschikking te stellen van de Nederlamdsche regee- rinig voor de oprichting en instandhou ding van een gebouw en bibliotheek voor het Haagsche Arbitragehof. Een Fransch beambte opgegeten Een brief uit Brazzaville meldt, dat zekere heer De Livry werkzaam bij een maatschappij in dien Franschen Congo, den 12en Maart vermoord en opgegeten is teen hij de rivier Owangi wilde oversteken. De heer De Livry was 24 jaar oud en sedert 2 jaar in Afrika werkzaam. ORGELBESPELING in de Gro'ote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 28 April 1903, des nam. van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. Choral „O Haupt, voll Blut^und Wuruden", A. Hesse. 3. Sonate No. 1 Mendelssohn, a. Allegro moderato, b. Adagio, c. Ree. et Finale. 4. Largo Handel, 5. Abendlied R. Schumann.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6