NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgfeieren Dagblad 1st Haarlem en Om&creken. Liefde en Haat. 20e Jaargang Woensdag 29 April 1903. No. 6088 HAABLEBTS DAGBLAD Atoonnementsprlls Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden 1.30 Franco door het geneste Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.021/* Gsïlli88treerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 -A-dveartentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adverterïtiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zolder Buitenspaarsae No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, DirecteurJ. C. PEEREBOOM. en AdvartsmtiëOi worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclames betreffend® Easdeï, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* b&hatwó op Zon- en Feestdagen* Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAVBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 29 April bevat 0. a.: De Macedonische kwestie, De nederlaag in Somalilam), De door braken bij Kethel, Eeu Haarlemsch Tooneelgezelschap. Officieele Berichten. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM brengen ter openbare kennis dat door hen is ont vangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der ge meente Schoten, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van K. J. van Wel- senes te Schoten om vergunning tot het oprichten eener broodbakkerij aan de Reitzstraat, hoek Generaal Cronjéstraat in de gemeente Schoten kadastraal bekend in Sectie B No. 1759. Op Maandag, den 4en Mei, 1903, des voormiddags te elf uren, zal ter Se cretarie van Schoten (Bakenesser- gracht No. 79 te Haarlem) gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij. die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente Schoten kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Haarlem, den 25en April 1903. Burgem. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Buitenlandsch Nieuws Engeland. De nederlaag in Somaliland. Het bericht van de nederlaag van kolonel Plunkett in Somaliland heeft in Engeland een verpletterenden in druk gemaakt. Want men begint nu in te zien met hoeveel opofferingen aan menschenlevens en geld het doel van dezen veldtocht door waterarme woestenijen, de vernietiging van den Moellah, gepaard zal gaan Daarbij komt, dat de veldtocht in Somaliland zich nooit erg in de sym pathie van de Engelschen heeft mo gen verheugen. Die veldtocht werd het departement van buitenlandsche zaken,, zooals lord Lansdowne in het parlement mededeelde, opgedrongen, door den eerzuchtigen Engelschen re sident; zooals uit de mededeelingen van lord Lansdowne bleelc was net departement niet. of slecht op de hoog te gehouden. De Moellah dien men in Engeland nog steeds den bijnaam ,.de gekke Moellah" geeft blijkt niet zoo gek te zijn. als kolonel Swayne zich dat wel voorstelde. Hii heeft nu reeds tweemaal den Engelschen een ontzet tende, nederlaag toegebracht; en on danks 1 et ontzet van de colonne-Cob- be door generaal Manning is de toe stand sr nog hoogs» ernstig. Tot ont zaggelijke middelen zal Engeland waarschijnlijk de toevlucht moeten nemen, om de Somalis te onderwer pen. ,,In plaats van den Mahdi te achter volgen ir de waterlooze woestenij had den de Engelschen beter gedaan zegt de Voss Ztg.. om hun economische en militaire' positie te versterken door den aanleg van een spoorwef naar I-larrar in Abessynië. Zij kunnen op ■dit punt een lesje nemen van de Fran- ëchent, die dn Djibouti met groote. krachtsinspanning een spoorweg naar I-larrar aanlegden, die zijn voleindi ging nadert. Indien deze verbinding met Abessynië gereed is dan is het Britsche protectoraat in Somaliland, welks verdediging tegen den Moellah reeds schatten heeft gekost, voor den handel volkomen waardeloos, daar deze dan zijn weg over Djibouti nemen zal". Reeds nu is de handel over Zeila met het Abessynische Hinterland da lende. De waarde hiervan beliep in het jaar 190102 nog slechts 275,000 pond sterling of ongeveer 1/4 minder dan in het vorige jaar. Zeila is van Djibouti dat een prachtige haven heeft, slechts 16 KM. verwijderd: die haven van Djibouti biedt een veilige anker plaats. terwijl in Zeila de schepen op een open reed© moeten liggen, zoodat hij stormachtig weder het ontschepen met groote moeilijkheden gepaard gaat Het groote gebrek van Engeland dat steeds te veel hooi op den vork neemt, blijkt weer duidelijk uit deze Somali- 1 and-geschiedenis. Het laat de voor-de- hand liggende voordeelen die vaak van zeer groote waarde zijn, loopen en jaagt roem en lauweren na in een woestenij of- een moeras, terwijl de huren ue voordeelen plukken. Ersakrigh De Dreyfus-quaestie. De vrouw van luitenant Wessel heeft aan den heer Gabriel Monot een brief gezonden in antwoord op dien van kapitein Dreyfus en naar aanleiding van de opmerking die. de heer Monot over dit onderwerp in een Italiaansch blad had gemaakt Zij zegt daarin„Nooit heb ik ge zegd. dat mijn man en ik in verstand houding hebben gestaan met den heer Dreyfusnooit hebben wij hooren zeggen, dat de naam Dreyfus in spion- nenkringen hekend was. Bovendien verklaar ik, dat noch mijn man. noch ik, ooit in relatie hebben gestaan met de familie Dreyfus, evenmin met den heer Reinach en met wien ook van de Dreyfus-partij. Ik wensch een punt van het grootste belang te rec- tificeeren, voorkomende in een door de „Petit Bleu" van Brussel en de ..Petite République" dd. 23 April ge publiceerde correspondentie, die het verzoek tot revisie van den heer Drey fus gemotiveerd hebben. Mijn man heeft geen deel gehad in den door den heer Cernusky gesloten koop, hij is dus niet medeplichtig. De tegenr woordige toestand belet me in een brief te vertellen wat nu openhaar zou kunnen worden gemaakt. Ik ben be reid de heele waarheid te onthullen voor de Commissie van Onderzoek." Nadat de Kamer van Koophandel het plan was bijgevallen om haar ad- haesie te betuigen aan het beoogde arbitrage-tractaat tusschen Frankrijk en Engeland heeft zij ook tot een feestmaal besloten, waaraan minister Chamberlain zal worden genoodigd om bij die gelegenheid zijp inzichten uiteen te zetten over de betrekkingen tusschen beide landen. Men hoopt ook .den Franschen oud-minister Millerand te bewegen aan het feestmaal deel te nemen. Een warm strijder voor de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Engeland is ook de Fransche ge zant te Londen, Paul Cambon; dit bleek lij 'het banket, dat Zaterdag avond werd gegeven ter eere van de verjaring van het Fransche Zieken huis te Londen. Een uitgelezen gezel schap was tegenwoordig: de lord- mayor van Londen, de sheriffs van de City, tal va-n regeeringspersonen en gezanten. De gezant deed de .Mar seillaise" en God save the King" aan heffen en sprak woorden van huldi ging aan president Loubet en koning Eduard. wien. volgens hem. een schit terende ontvangst te Parijs wachtte. Duitschlaud. Nieuw marine-gebouw. De negrootingscommissie uit den Rijksdag heeft Zaterdag in hare laat ste vergadering een door de regeering ingediende aanvullingsbegrooting voor de oprichting van een nieuw gebouw van het departement van marine (ge vraagd werd voor het koopen van gxoncl 5 633,400 mk terwijl men het oude terrein voor 4,553.404 mk van de hand kan doen) verworpen. De meerderheid van de leden vond dat de regeerjn^ onvoordeeiige zaken deed en wilde eerst eens afwachten of er geen goedlkooper grond voor het nieuwe gebouw te vinden was. Mul ler uit Fulda voegde er de stekelige opmerking- bii. dat de zaak volstrekt geen haast had! en dat de regeering ■evengoed geduld kon oefenen als de Rijksdag die noa_sl.eeds op toekenning van reis- en veruJi]fkosten wachtte. De verwerping geschiedde ten slotte met 20 tegen 6 stemmen. Vijf jaren geleden, werd hij het Landgericht te Leipzig een aanklacht wegens majesteitsschennis ingediend, tegen het Munchensche spotblad Sim- plicissimus. De teekenaar Heine on derging een deel van de straf, waar hoe hij veroordeeld was, maar Langen de verantwoordelijke redacteur van de Simplicissimuis, die getrouwd is met een dochter van Björnsterne Björn-son, nam, om een veroordeeling te ontgaan, de wijk naar Zwitserland en daarna naar Pai-ijs. waar hij se dert als een, politieke balling leefde. Thans wordt uit Munchen gemeld, dat de Koning van Saksen aan Lan gen gratie verleend heeft en deze bin nenkort in zijn vaderland terug zal keeren. Tarkye. De Macedonische kwestie. De nieuwe Russische consul, die volgens een bericht in de Temps, te Mitrovitsa vermoord zou zijn, is Machkof, de consul van Uskub, die naar Mitrovitsa was gezonden cm wijlen Stsjerbina's post waar te ne men. Het heet, dat Machkof door een Albanees met een mes is overhoop gestoken, maar nu bedien zulk een om de gevolgen allerbelangrijkst feit nog niet is bevestigd, het tele gram in de Temps is van Zaterdag morgen en komt uit Sofia mag men aannemen, dat het onjuist is. Eveneens zal men goed doen een ander sensatienieuwtj e uit Sofia het verhaal van een bloedige botskig tusschen Bulgaarsche en Turkse he troepen op de zuidgrens van het vor stendom nabij Samakof, ook met een korrel zout te nemen. Wanneer zoo iets bedenkelijks had plaats te- had, zouden wij het eveneens allang bevestigd hebben gezien. Meer geloof verdient de mededieeling dat de Bul gaarsche grensbewaking verst erkt is; de reserve van het 14e regiment in fanterie is daarvoor 'opgeroepen. Met de Albaneezen komt de Sultan intusschen .nog niet veel verder. Van uit Jildiz-kiosk wordt nu eens met dit, dan weer met een ander element mt de Albaneeschie bevolking onderhan deld om ze gesteund door militair ver toon, te. nopen hun verzet op te ge ven. Op het oogenblik wordt vooral met de Albaneezen in het wilajet Us kub gemarchandeerd. In diplomatie ke- kringen te Konstantinopel ismen weinig ingenomen met deze man.er van doen. Men vreest, dat zij juist 't tegenovergestelde zal uitwerken en de Albaneezen in hun verzet tegen de hervormingen zal aanmoedigen. En gesteld, dat de heeren al schijnbaar zouden toegeven, dan zal dat toch malar oogenblikkelijk zijn en de oude toestand wederkeeren als een krach tig militair optreden achterwege blijft. Op het paleis denkt men er evenwel andeifs over en vindt men, dat er geen wapengeweld moet worden gebruikt, zoolang de Albaneezen riet offensief optreden bijv. niet eerst een paar honderd Serviërs om hals hebben gebracht en alle vredelie vende middelen niet zijn uitgeput, Ter vermijding waarschijn.jjk van lastige dwarskijkerij bij dat geknoei heeft de Sultan eeu iradé uitgevaar digd, aan de overheid te Uskub, waar bij deze wordt gelast aan buitudund- •schie dagbladcorrespondenten geen verlof tot reizen op het land ie vei lee- nen. Wilde de Sultan echter eens flink optreden, dan zou hij dat. nu wel zoo langzamerhand kunnen doen. De op perbevelhebber, Omer Roesjdi-pasja, tot dusver te Ferisovits gelegerd, be schikt over twintig bataljons infante rie, benevens artillerie en naar ver houding cavalerie, tezamen een macht van 25.000 man. Chemsi-pasja blijft met 10 bataljons te Prizrend om de andere Albaneesch© stammen te beletten zich bij die van het wila jet Kossovo aan te sluiten, terwijl hij tevens een oogje zal houden op de Albaneezen van Metocha, Dja.t >->a en Ipek, voor het geval Omer gaat ageer en tegen de onwiliigen in Pritej- tina en Mitrovitsa. Een niet, al te geloofwaardige tij ding brengt een correspondent van de Neue Freie Presse in Uskub. Vol gens deze zou Sahib-pasja aldaar verklaard hebben, dat Ibrahim, de moordenaar van Stsjerbina, nog niet terecht heeft gestaan omdat zijn ge zondheidstoestand het nog niet heeft veroorloofd. De berichten over ver oordeelingen tol 15 jaar dwangarbeid en later tot de doodstraf zouden dus niets dan fantasiën zijn geweest. \Ja de veie en pertinente verklaringen van de meest uiteenloopendje, kanten over deze zaak. zijn wij zoo vrij ie gelooven, dat de Neue Freie Presse zich ditmaal maar wat op den mouw- heeft laten spelden. Mocht Ibrahim echter nog niet ter dood veroordeeld zijn, dan kan men er toch wel zeker van zijn, dat Rusland zorgen zal dat dit gebeurt- niet alleen, maar dat het vonnis voltrokken wordt óók. China. Volgens een Reuter-telegram. uit Peking hebben de Engelsche en de Japansche gezant prins Tsjing aange raden, van Rusland te eischen dat het Mantsjoerije terug zal geven gelijk 't was vóór den oorlog. De Amerikaan- sche gezant te Peking heeft nog geen officieelen stap gedaan. Wel heeft de regeering te Washing ton nu een memorandum openbaar gemaakt, dat twee jaren geleden, 19 Februari 1901. aan den Chineeschen gezant ter hand werd gesteld, en waarin de minister van buitenland sche zaken wees op het gevaar van afstand van eenig deel van China aan een andere mogendheid. Aan een ge zamenlijk protest, bij het hof te Pe king (de Engelsche, regeering doet alle moeite, dit te verkrijgen) zal de regeering der Vereenigde Staten naar alle waarschijnlijkheid niet meedoen. Dat Rusland inderdaad de reeds vroeger gepielde voorwaarden heeft gesteld, wordt intusschen door den Japanschen gezant te Londen beves tigd. Stadsnieuws. Haarlem, 28 April 1903. Blijkens achterstaande advertentie is de algemeen© repetitie op Woensdag avond en de uitvoering op a.s. Donder dagavond van Verdi's „Requiem" ook toegankelijk voor heeren niet-leden van Toonkunst. VOLKSBOND. Stuiversspaarbank. Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1903 werd inge bracht. m 2798 posten f 4015.13, en uit betaald: in 203 posten f 3694.4-5, ter wijl i34 nieuwe hoekjes werden uit gereikt. Maandag zijn alhier door Gebr. Witkamp, commissionairs in groenten en fruit, de eerste Hollandsche bloemkool aan de groentenmarkt ge bracht. Ze zijn opgekocht door W. Nijs- sen, wonende Gasthuisstraat. Een schadepostj e. Hedenmorgen omstreeks half zeven struikelde aan den Oostsingel een jongen achter zijn melk wagen. Het gevolg hiervan was, dat de wagen kantelde en- ongeveer 20 L. melk verloren ging. Aan de ui tg es 101 en. en der Centrale Werkplaats is toezegging ge daan voor vrij vervoer van huisgezin en huisraad tot 30 Mei e.k. fi*'1 m Si 1 6® m, Vertaald uit het ENGELSCH. In den schrik van het oogenblik liet Joh zijn wapen bijna vallen; maar hij herstelde zich. Intusschen kwam Cromwell naast hem staan. Kornet Rockl zei hij, op Job wij zende, er moet hier meer discipline zijn. Rock knarste op zijn tanden. Weer leen verwijt en weer door den schuld van dien lichtzinnigen dwaas! Hij zal er voor boeten, Gene raal, zei hij. Hier, Truncott, Price, arresteer dien knaap! Bij het aan breken van den morgen zal hij zijn •deel hebben. Job gaf zich zonder een woord over. Alles was hem nu onverschillig en toen hij wegm arch eerde tusschen de twee dragonders, zei Cromwell: Deze poort moet geopend wor den. Rock zocht in een zacht leeren knapzak, dien hij over den linker schouder droeg en haalde daaruit een klein fleschje en een monster achtig grooten sleutel. De inhoud van het fleschje goot hij, in het sleu telgat en smeerde het over den gren del. Toen den sleutel er in stekend, draaide hij hem met kracht om en het slot werd onhoorbaar geopend. De poort zal. knarsen, Generaal, zei Rock, toen hij de niet olie be smeerden sleutel ©n het- fleschje weer in zijn zak deed. Duw haar zoover open, dat er één man doorheen kan dat is vol doende. Rock duwde met zijn schouder te gen d© massieve deur en deed haar ééns, tweemaal open, en toen met een luid geknars vloog de poort open ver genoeg om twee man naast elkaar door te laten. Genoeg! zei Cromwell, en stak zijn hand op als om stilte te gebie den, maar behalve dat ongelukkige geknars was er niets te hooiden. Even daarna liet Comwell Hjn hand weer zakken. Het was een domme zet, mopperde hij, en alles zou verloren hebben kunnen zijn. En toen zich tot Rock wendend: Plaats hier een schildwacht een die vertrouwd is. Laat hij zich daar verbergen, en hij wees naar het dichte klimop, en laat hij ieder, die de poort door wil, aanhouden. Als er ook maar den geringsten tegen- j stand is, moet hij schieten. Manley! zei Rock, neem jij dezen post op je. Heb je de bevelen; gehoord? Ja, Kornet! en rad van tong als een papegaai, herhaalde Pete]» Man- i ley de bevelen van Cromwell. En nu, Ireton, zei Cromwell, 1 neem vier man mee, en volg mij. Pri.de! Ga met de rest achter die i muur daar liggen. Als ik fluit kom dan bij mijl Langzaam en zachtjes slopen zij j er heen, steeds in de schaduw van de muur blijvend; en terwijl zij voort gingen fluisterde Cromwell tot Ire ton: Dit brengt oude dagen in mijn h/eiUnnePing terug. Waarachtig! Ik heb iets dergelijks niet weer onderno men sinds ik schildwacht was bij Blue Boar. God geve, dat dit even goed moge afloopen! Si Ireton; ge krast als een raaf. Maar hier zet uw mannen hier in den donkersten hoek op post. Denk er aan, dat zij geen beweging of gebaar mogen maken, totdat ik het zelf zeg. Hun leven is er mee gemoeid! Wijs Kunst door Oefening. Zaterdagavond gaf de M armen zang ver- eeniiginig „Kunst door Oefening", direc teur de heer .T. Th. Windt, eene uitvoe ring in het Brongebouw, met welwillen de medewerking van het Haarlemsch Mandoline-trio, bestaande uit de heeren J. Vergaai, D. H. A. van Aken en N. P. Ranzijn, benevens een kwartet. Over het algemeen 'genomen is de uit voering uitstekend geslaagd,, en getuig de zij van flinke studie onder bekwame leiding. De verschillende nummers, door het mannenkoor ten gehoore .gebracht-, wer den zeer verdienstelijk uitgevoerd .en door de aanwezigen warm toegejuicht. Niet minder succes had. het Mandoline- trio, dat zich eveneens in de waardee. ring van het publiek mocht verheugen. Een luid applaus na ieder nummer viel den uitvoerders ten dJeel. Het kwartet had evenmin over gebrek aan belangstelling te klagen. De bijzon der goed afgewerkte nummers vielen al gemeen in den smaak. Na de pauze werd nog opgevoerd het aardige blijspel In één bedrijf, getiteld: „De twee Vrienden". De verschillende rollen bleken alle in zeer goede handen te zijn, en ook het samenspel viel te roe men, zoodat dit stukje eveneens naar wensch slaagde. Wij zeggen dan ook niet te veel, wan neer wij beweren, dat Kunst door Oefe ning, met deze uitvoering haar naam eer heeft aangedaan, en dat de avond van Zaterdag er één geweest is vol suc ces, waarop èn directeur èn leden met veel genoegen mogen terugzien. Met een gezellig bal, dat tot laat In den nacht duurde, werd de uitvoering besloten. He.t plaatselijk comité van steun verzoekt ons te melden, dat het berichtje, als zou een dame uit het Flo rapark aan het comité 250 geschonken hebben, onjuist is. S t a t i 0 n-s c n e. De avond-trein 8.55 staat op vertrek ken. Een lange trein met bijna geheel- gevulde coupés. Toch nog plaatsen ge noeg voor wie ze zien wil. Drie heeren (1) die- langs de coupé's loopen draven zien ze echter niet. Een hunner geeft wenken en knipoogjes tegen de twee anderen, schreeuwt om den conducteur en fluis tert zijn collega's toe: Niet haasten, niet haasten, we kunnen zóó tweede... Conducteur, wij nog.drie plaatsen...! Dadelijk meneer, vooraan... Zij naar voren, zien weer geen open plaatsen. Drietal draaft weer terug, langs een meneer, die een woordje tot dear conducteur fluistert. Deze sluit de portieren, de hoofdconducteur fluit ver treksein... de trein trilt... de drie heeren trachten in een tweede klas te springen, maar worden tegen gehouden... De trein vertrekt zonder de drie hee ren., die met. hun derde klas-kaartje zoo graag tweede hadden gereisd. Met booze gezichten trekken ze naar den chef... Die haalt de schouders op, wijst hen. naar zijn bureau, waar ze heel frisch ontvangen worden doorden meneer, die straks met den conducteur sprak, een inspecteur van den spoordienst. DICK. hun hun plaatsen, en voeg u weer bij mij. Ik ga daarheen. En hij wees naar het tuinhuisje. Ireton mompelde iets op zachten toon. en ging terug; en Cromwell be reikte onder beschutting van de rozen haag het tuinhuisje en ging zachtjes naar binnen Bij het bleeke maan licht zag hij een rustieke tafel en bank voor zich en met ééne hand op de tafel leunend, schoof hij de rozen op zijde met de ander en keek naa,r huiten. Voor zich zag hij den roem van den tuin, en daarachter wierp boom en heester onduidelijk in het bleeke maanlicht hooge schaduwen in wier midden de Normandische slottoren van Coombe Royal, met hier en daar een licht schijnend uit den somheren ge vel. Een weinig rechts, half in de schaduwen half in volslagen duister nis stond vierkant Kenelin's Toren, en toen zijn oogen daarop vielen, hoorde hij een zachten stap aan zijn zijde. Het was Ireton. Alles is klaar. Hoogheid, fluis terde hij. Cromwell liet zijn opgeheven arm vallen ,en de klimrozen vielen terug. Ga dan terug naar uw post, Ire ton. Denk er aan. geen beweging tot dat ik roep. bleef? Zou htjt niet beter zijn, als ik hier Neen, Ireton! Er is geen gevaar! En terwijl hij antwoordde, blonk zijn zwaard in zijn hand, Ireton ging even zacht terug als hij gekomen was en Cromwell was nog eens alleen De nacht, de lucht en de tijd had een vreemde bekoring voor hem. Weer schoof hij de rozen op zij die en lette op de nevelachtige lich ten. De minuten gingen langzaam voorbij. Het was intens stil Toen ging er een licht uit-, toen weereen en nog een en de groote slottoren was in duister, uitgezonderd een glinsteren- den lichtstraal, die zwakjes scheen door een dakvenster. En toen, onder den indruk van die bekoring, begon Cromwell in zichzelf te spreken. Och ja, mompelde hij, een voor een gaan zij uit, behalve die kleine lichtstraal, en hij wees naar het licht je, die straal die daar schijnt als van hoop. En zoo sta ik ook even som ber als die toren, maar voor mij heeft de Almachtige geen enkelen licht straal overgelaten Hij zweeg even en ging toen voort Wat zei ikIk laster. Ik heb mijn hoop. mijn gids. Hij hield het blinkende lemmet van zijn zwaard voor zich uit, O, God van den Oor log Gij hebt dit zwaard gezegend Evangelische Maatsch. Den 14en Mei wordt alhier de 51e al- gemeene vergadering der Evangelische maatschappij gehouden en tevens haar 50-jarig bestaan herdacht wor den. Don avond te voren is er in de Doopsgezinde kerk een openbare sa- menkomst. waarin de heeren dr. P. J. en het heeft den draak vernietigd, die Engeland onderdrukte. Van nu af zal er vrede zijn. Langzaam stak hij zijn zwaard weer op en zich omkeerend ging hij naar de deur van het tuinhuisje. Hij stond voor het vierkante grasveld en glin sterend lag het tuinpad voor hem. Deze maan werpt vreemde scha duwen, fluisterde hij en toen raakte een hand zachtjes zijn mouw aan het sombere gelaat van Ireton was vlak bij hem. Wat is er? fluisterde Cromwelb Zonder een woord te spreken wees Ireton in de richting van den toren.: HOOFDSTUK XVII. De rozentuin. Deze Juninacht was voor Dorothy Capel om nimmer te vergeten. De zware lucht was warm en drukkend, een doodelijke stilte heerschte, De bloemen, die hier en daar in vazen verspreid stonden, lieten sentimenteel hun kopje hangen en ofschoon het licht van de kaarsen zacht was. scheen het haar pijn aan de oogen te doen. Eén voor éen kneep zij ze uit en ging toen voor 't raam zitten uitkijken in den rustigen nacht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1