Muller en J. Quast Hzm. hel woord zullen voeren. Na afloop gezellig sa menzijn, toegankelijk voor alle be langstellenden. in het Brongebouw, De heeren E. J. F. van Dissel en C. H. Boland zullen aldaar een ..avond- kout" houden. Tot de werkzaamheden ter alge meene vergadering behoorentoe spraak van den eerevoorzitter. J. H. Maronier, begroeting van afgevaar digden en groet van vertegenwoordi gers der bevriende vereenigïngen en verslag van de werkzaamheden des hoofdbestuurs. Na afloop een gemeenschappelijke maaltijd bij Scholten in den Hout. waar ook de vergadering zal worden gehouden. Dubbel Spoor. Naar wij ver nemen beistaat bij de E.N.E.T. het plan om dubbel spoor te leggen op de lijn HaarlemZandvoort. Uit de Omstreken. Overveen. Naar wij vernemen is het verbou wen der voormalige gemeenteschool te Bloemendaal bij onderbandsche aanbesteding opgedragen aan den heer Reeuwijk te Vogelenzang voor 14965. Heemstede. De rekening van den Scbouwbroe kerpolder over 1902 is vastgesteld in ontvangst op f 616.52.5, in uitgaaf op 1 476.29.5; batig saldo 140.23. Debe- grooting voor 1903 in ontvangst en uitgaaf op 635.65.5, de polderomslag is vastgesteld op f 4.25 pea- H.A.; het kohier bedraagt f 489.92.5. Zandvoort. RAADSVERGADERING. In de Maandagavond gehouden open bare raadsvergadering, waarbij de heer C. Draijer met kennisgeving afwezig was, deelde de voorzitter, de heer J. Beeckman, burgemeester, na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, mede, dat de Zamdvoortsche Terrein, en Hoi el-Maatschappij de voorwaarden ivoor de overname door de gemeente van eenige straten, behoorende aan ge noemde Maatschappij, had aangenomen, welke mededeeiing aangenomen wexu voor kennisgeving. Daarna werd aan. den heer E. Bol lu strekkende meter strand verpacht voor het plaatsen van strandstoelen tegen ƒ8 per strekkemden meter, op de voorwaar den indertijd voor de strandverpachting vastgesteld. Een verzoek van den heer L. van Wijn. bergen om op liet strand gedurende het a.s. badseizoen een photograph! e-tem te plaatsen werd gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Aan de orde was de behandeling der verordening op heffing eener belasting op tooneelvertooningen en andere open bare vermakelijkheden alhier. De verordening werd axükelsgewijze behandeld. De heer Koning wenschte art. 3, lui dende: „Van de belasting zijn, met uit zondering van toomeelvoorstellingen in zoogenaamde schouwburg-tenten, vrijge steld alle vermakelijkheden, voor zoo veel die geschieden in verplaatsbare lo- caliteiten en voor die localiteiten aan de gemeente plaatsgeld of pacht van grond •is betaald," geheel te doen vervallen, aangezien zulks slaat op kermissen, die hier niet worden gehouden. Na eenige besprekingen werd het voor stel met 9 stemmen verworpen. Nadat omtrent eenige artikelen door den voorzitter nog inlichtingen waren verstrekt, werd de verordening met al gemeene stemmen aangenomen, over eenkomstig het ingediende concept. Daarna werd met algemeene stemmen vastgesteld de verordening op de invor dering der bovengenoemde belasting. Vervolgens werd door B. en W. den Raad het gemeente-verslag over 1902 aan geboden, dat aan de leden ter lezing zal worden rondgezonden. Nog werden B. en W. gemachtigd, aL- vorens de straat bij het oude Schuiten gat, op gronden, toebehoorende aan de Erven d Favauge, wordt aangelegd, bij uitzondering vergunning tot bouwen te geven. Daarna werd de vergadering gesloten. winkelhuis voor Gebrs. Meemken, aan de Breestraat. is thans opgedra gen aan den heer H. W. Duin alhier voor f 15.775. Door de rijkspolitie te Wijk aan Zee en Duin zijn aldaar drie jongens gevat die ontvlucht waren uit het Rijksopvoedingsgesticht voor jon gens te Alkmaar. Aan een weduwe alhier, wier zoon zich ond/er de wapenen bevindt, is een vergoeding toegekend van Rijks wege, als bedoeld bij art. 113 den Mili- tiewet 1901. Haarlemmermeer. Een der oudste ingezetenen van Haar lemmermeer, de heer P. Knaap, oud-lid van den Raad, wethouder en heemraad van den Haarlemmermeerpolder, is in den ouderdom van 96 jaar overleden. Het water in den Haarlemmermeerpol der is ontzettend hoog. Vele laag gele gene laniden hebben zeeir veel last van 't water, dat zeer niadeelig is voor de veldgewassen. Qruquius, Lijnden en Leeghwater zijn druk aan 't malen. Van val is nog weinig te bespeuren. Met de karwei is 't in Haarlemmer meer treurig gesteld. De goede verwach ting, die men van dit gewas koesterde, is door de late vorst, hagel en sneeuw den bodem ingeslagen. De reeds bloeiende, is voor 't groot ste deel vernield. De opbrengst zal dan ook gering zijn. Veel kan zich herstellen, doch over 't algemeen zijn in de laatste dagen de gewassen sterk achteruit ge gaan. liet vermoedens dat hij door het ge drang in het water was geraakt, is thans bevestigd. Zondag werd het lijkje door een gemeentewerker uit den Goolsingel opgehaald. Bij het uitgaan der R. K. kerk te Mau. rik viel gisteren, de dochter van den heer v. O. te Rijswijk plotseling dood neer. Gesnapt. Door de justitie werd in een, logement te Tiel aangehouden zekere L. uit Dreu- mel. Bij verschillende leveranciers, ver voegde hij zich met een briefje, onder teekend door den heer Koopman uit Dreumel. Door een toeval een dorps genoot van L. wees hem ais bedrieger aan kwam hst bedrog aan het licht. Binnenland. Met den aanstaanden zomerdienst wordt op de lijn AmsterdamRotter dam de nachtdienst ingevoerd, waar door het meerendeel der goederen treinen op dit baanvak des nachts zullen worden gereden. Deze nieuwe regeling zal het regel matig loopen der personen- en goede rentreinen en ook de snelheid van het goederenvervoer zeer zeker ten goede komen. In de gevangenis. Maandag werden naar de strafgevan genis te 's-Hertogenbosch overgebracht de korporaal L. en de milicien B. van het 2e reg. Infanterie te Vemlo. Tijdens hun ne detacheering te Heilmond hadden zij zich schuldig gemaakt aan ergerlijke mishandelinig der politie. Een agent van politie kreeg een geduchten sabelhouw over het hoofd, en den inspecteur van politie werd eene gapende wond aan het achterhoofd toegebracht. Overreden. Men meldt uit den Haag: Zaterdagavond is aan den Parallelw ter hoogte van de Rijswijkschestraat een 60-jarige vrouw, die van een in gang zijnde stoomtram der H. IJ. S. M. wilde stappen, onder hei tramrijtuig geraakt. Na voorloopig door dr. v. d. 1-Ioom te zijn verbonden, is de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar zij in den, nacht van Zaterdag op Zondag aan de gevolgen van de verwondingen is overle den. Het maken van een nieuw hulpsta tion te Zandvoort (Dorp) is door de Directie der H.S.M. opgedragen aan de heeren V. P. Braun en Zn. .aan nemers te Beverwijk. IJmuidea. Voor een meer dan voMe zaal heeft de Tooneelvereeniging „Varia" in het café de „Kleine Willem Barendz" het kluchtspel de Bibliothecaris van G. von Moser, Zondagavond opgevoerd. Hei keurig net ingerichte tooneel en de klee. ding enz. der spelers en speelsters moch ten reeds de algemeene goedkeuring der talrijke toehoorders verwerven, hetgeen dn nog hoogere mate het geval was mei de werkelijk uitstekend geslaagde ver tolking van het recht prettige stuk. Wan neer deze vereeniging zoo voortgaat, zal men in IJmuideh plannen moeten maken Rtoor een grootere zaal, want na zulke op. voeringen, als dit jeugdige gezelschap dezen winter heeft gegeven, zal het 6poedig oninogeLijk blijken om allen toe hoorders een plaats te kunnen verschaf- f en- li et eenige jammer is, dat de tooneel- veranderingen te veel tijd kosten,waarbij nog kwam, dat in een der pauzen bet electrisch licht door een gebrek aan de leiding plotseling uitging, spoedig even wel was het door een aanwezigen tech nicus hersteld. Beverwijk. Op het drietal voor predikant bij de Evang. Lulh. gemeente, zijn ge plaatst de heeren: Ds. A. E. F. Junod te Kampen; Ds. H. J. Lom an te Maas tricht en Ds. J. F. Ternooy Apèl te Alkmaar. De onlangs aangehouden gunning van het bouwen van een woon- en Congres voor den middenstand. De volgende heeren hebben rappor ten toegezegd of reeds ingezonden ter behandeling door het dit jaar te hou den nationaal congres voor den handeldrijvenden middenstand A. Kellenaers Jbz., te Mierloo. „On eerlijke concurrentie bij den clandes- tienen drankverkoop" en „Het Ven ten." Mr. C. A. Wienecke, te Amsterdam, „Credietwezen, bankinstellingen voor den middenstand." Jules Schaepkems Jr., te Maastricht, „Vreemde muntquaestie" (aan de grenzen). Cord. H. van Erk. te Amsterdam, „Winkeladministratie". A. Pieters te 's Gravenhage. „Ver vroegde Winkelsluiting". Mr. J. G. Schürmann. te Rotterdam, „Snel en goedkoop recht. Vervroeg de Winkel sluiting." Dr. J. Nouwens, te Heeswijk, „Ver tegen woor d iging, Oltman Helm. te Amsterdam, „In formatiewezen". II. Revelman Jr., te Zutphen, „Zon dagsrust," „Vervroegde Winkelslui ting.' D. II. van Zuylen Jr., te Rosendaal, Zïchtzendingen, fooienstelsel. „Feitelykfeeid Het Volksdagblad deelt den woorde lijken tekst mede van den brief, op .grond waarvan A, van Emmenes, krachtens het nieuwe artikel 284 der strafwet, gezegd wordt vervolgd te worden. Hij luidt: Neerl. Werkman, 18 April '03. Den Heer Uiterwijk, aannemer alhier. Mijnheer. Ik heb de eer u hierbij toe te zenden de motie die de voorwaarden bevat, waarop de staking dier grondwerkers is opgeheven Hieruit zal u blijken, dat wij niet mogen dulden dat er slachtoffers wor den gemaakt. Indien u blijft bij het plan om een gedeelte van uw grond werkers en twee bakkenschippei's op den kant te laten staan, dan zult u de eerste zijn die voor een partieele sta king in aanmerking komt. En dat deze niet lang op zich zal laten wachten, daarvan wil iku hierbij de verzekering geven. Zoodra de lucht een beetje op geklaard is. zullen wij het bewijs leve ren in partieele stakingen, daar waar het noodig mocht zijn, ïjzersterk te staan. U zij dus nog in overweging gegeven het volk. dat vóór de staking bij u werkte, weer in dienst te ne men. Namens 't S.-C. dier Gr. VAN EMMENES. Scheep8ong8lnk. Te Tertoeuzen is een flesch aange spoeld, inhoudende het volgende briefje: 20 Maart 1903. 17 gr. N.B. 18 gr. W.L. „Wij vergaan, er is geen redding meer mogelijk, vaarwel geliefde ou dier, s, broeders en verdere familie leden. Pi eter Vermeulen. Jan Pieters. Schip „Orliand' Geweldenaars. Een paar zeer slecht bij de justitie bekend .slaande personen uit Velp (G. zijn Zondagavond j.l. zoodanig mishan deld geworden dat een hunner (Donder- winkel) een vinger is afgesneden en de andere (Barlje Berendsen) ernstige ver wondingen aan het hoofd heeft bekomen. De politie doet onderzoek. Ongelukken. Sedert Maandagavond 6 April werd te Rotterdam vermist een 7-jarig knaapje Jacob Rietdijk. Het laatst was hij dien avond gezien door zijn schoolkamera den ln de nabijheid van de Delftsche Be doorbraken bij Kethel. Men schrijft uit Schiedam aan „De Telegraaf" dato 27 April: Hedenmorgen werden wij plotseling opgeschrikt door hel bericht: de Har re weg breekt door, de ramp neemt hoe langer hoe groot er afmetingen aan! Om achter de waarheid te komen, was liet eenige. er maai' weer op uit te gaan. Te Kethel zelf wist men niets met zekerheid te zeggen, alleen wist men. dat de weg niet meer hegaan haar was. Dus den Harreweg op, waar het water .op enkele plaatsen zachtjes over den weg lieengolfde. Een drietal plaatsen, waar zuis.s ge schiedde. waren nog te doorwaden Langs den geheelen weg nad men een kleine verhooging (ongewr 1/4 Meter) gemaakt van planken, tustohen in den grond geslagen palen staande, en versterkt met zand en graskluiten. Bet water stond bijna overal tegen de planken, sloeg er hier en daar over heen in zijn vaart planken en alles meenemend,. Ongeveer een kwartier huiten Kethel had liet water alles weg gerukt en stroomde over een breedte van 60 a 80 meter over den weg, een waterval van pl. m. 3/4 meter vor mend. Deze plek was nog wel te doorwa den, doch de strooming was zoo sterk dat men met een blinken stok gewa pend. uiterst voorzichtig moest zijn om niet meegesleept te worden. Verder gaan was onmogelijk. Daar stroomde het water bijna over den geheelen weg. terwijl men voor zijn oogen planken en halken zag meesleuren. Of dus ver der den weg op reeds breuken zijn ontstaan, kon niet worden geconsta teerd. wel zag mem zand en slib onder zijn voeten wegspoelen, zoo dat de dijk het hoogstwaarschijnlijk vandaag nog op verscheidene punten zal hegeven. Weer teruggaande tot Kethel en nu den polder in. vonden wij den toestand vrijwel onveranderd Een school stond onder water de kerk op een hoogte gelegen, was vrij gebleven. Voorbij de kerk, waar het water ook op den weg stond, werd dienst gedaan met een bootje. Een zijweg langs de school bracht ons in den werkelijker! Kethelpolder. die geheel moest.worden doorloopen om bij de breuk te komen. Ilet gai in den dijk is pl.m, 25 Meter breed, de schuit, die er door gesleurd is. bevindt zich eenige honderden me ters liet land in Juist arriveerde een schuit met zakken zand geladen. Met twee stalen trossen vanaf de overzijde werd de schuit aan in den grond geslagen palen vastgehouden, om te voorkomen, dat hij er ook door schoot. Zoo dicht hij de breuk geladen om te worden gelost! Bovendien waren een 15-tal mannen aan 't werk met piasbermen, bossen takken en teenen en. zakken zand. De zijde zelf was moeilijk te naderen, aan de andere zijde liep een veldwachter, evenals bij den overweg van 't spoor enz. Niet tegenstaande het ruwe weer was het nog vrij druk. De weg in den polder wemelde van spoelingkarren, aange zien een zij sloot der Poldervaart geheel droog .en bijgevolg alle schouwen ook op het droge lagen Op den wee zakte men een half uur gaans in de vette slik. losgewoeld dooi de tallooze logge karren, die anders alleen bij sterken ijsgang te voor schijn worden gehaald De brug. ver binding gevende tusschen Overschie en Kethel (tarief 2 cent de persoon) maak te goede zaken; gisteren waren dui zenden gepasseerd. In de Schie zelf raken, wegens den lagen waterstand, de spoedingschouwen. die er toch op uit waven gegaan, hij tientallen aan den grond. Andere wei-den door paai den voortgesjord Zoowel te Kethel als op den Överschieschen weg en te Schiedam wordt van den lagen wa terstand gebruik gemaakt om schoei ingen. riolen en goten te inspecteer en: op verscheidene plaatsen is men aan het opbreken en vernieuwen. Politie te Gravenhage. De burgemeester van 's Gravenhage is, na overleg met den hoofdcommis saris van politie tot de conclusie ge komen dat een vermeerdering van 't aantal agenten met 88 en van het aantal brigadiers met 17 aan de meest dringende eiischen voldoet. Een behoorlijke lotsverbetering voor het personeel zou hierin kunnen be staan. dat het loon van de agenten le, 2e en 3e kl. kwam op f14, f 13 en poort, op het oogemhk dat de militairen f 12| resp. p. week in plaats van f 12.50. van die zijde langs den Coolsingel de pl.m. f 12 en pl.m. f 11.50. terwijl de stad binnenkwamen. 4e klasse rang dan vervaltdit laatste is wenschelijk, om het aantal rangen, hetwelk het personeel moet doorloo pen. niet al te groot te maken en om dat de 4e klasse rang (de vroegere nachtwakers) het prestige van de po litie allerminst verhoogt. Ten einde een behoorlijke promotie mogelijk te maken, zal dan het aantal dienaren, in de hoogste rangen flink moeten worden verhoogd en van resp. 6S en 70 in den 2e en le klasse rang worden gebracht op 125, het aantal agenten van politie der 2e klasse zal dan bedragen 301. Wat de brigadiers aangaat, de bri gadiers 3e en 2e klasse zien hun trac- tement gebracht van f700, resp. f750 per jaar, op f 15.50 per week of f 806 per jaar, in verband waarmede men de jaarwedde van den le klasse bri gadier zou behooren te brengen, van f 16.35 per week of f850 per jaar op f17 per week of 'f884 per jaar; de eischen ten aanzien van plichtsbe trachting en geschiktheid, aan deze lieden te stellen, wettigen het voor stel om dezen graad niet buiten de lotsverbetering te stellen. De 49 brigadiers zouden kunnen worden verdeeld in 25 der le klasse en 24 der 2e klasse. Bij de vigeerende organisatie zijn er 26 inspecteurs. Voorgesteld wordt het personeel als volgt in te deelen (de rang van adj.- hoofdinspecteur vervalt dan): 6 hoofd inspecteurs a f 19005 inspecteurs le klasse a f 1600 tot f 1700 9 inspec teurs 2e klasse a f 1400 tot f 1500 6 inspecteurs 3e klasse a f 1000 tot f 1300. Hoogwater, Daar de laatste dagen nogal storm achtig waren en een hoogen stand van het zeewater veroorzaakten, wa ren de bemanningen van een aantal hommen, liggende voor den strand- muur tusschen het Schuitengat en 't vorstelijk paviljoen, te Scheveningen. genoodzaakt haar lanüankers aan touwen en kettingen op den rijweg van den strandmuur te leggen. Het gedeelte tusschen de Kerkwerf en Seinpost ils daardoor voor het verkeer met rij-voertuigen onbruikbaar ge maakt. daar overal de steemen zijn opgebroken en de ankers, tot het mid den en zelfs tot de overzijde van den weg reikende, dien geheel versper ren. Zooveel als mogelijk was trachtte men te voorkomen, dat de schuiten, minstens een 15tal, niet te gen den muur te pletter zouden gaan. Door den hoogen waterstand in Friesland kom'en de hoeren in onge legenheid. Het water staat zoo hoog als nooit te voren en vooral in de polders had men nog nooit zooveel water als nu. Dag aan dag regen terwijl de molens door het stormach tig weder niet konden malen. In de polderlanden is het zoo drassig, dat men door de graszode heentrapt. Gras is er niet de nachtvorsten de den het verdwijnen en zoo mooi de weid'en in Maart lagen, zoo slecht lig gen ze nu. De zon kan in 4 dagen wel gras geven, maar al geschiedt dit, dan nog zal het misschien wel 14 dagen duren, ee.r de koeien het in de weilanden kunnen banken. Het vee zou :in éen dag het land zwart maken. De boeren verlangen het vee uit te laten het hooi is in menige boerde rij op 'en er moet weer kortvoer ge voederd worden, wat natuurlijk den boer extra kost. Dat er gebrek is, blijkt wel hieruit, dat een stoomolie- slagerii Zondag doorwerkte om in de bestellingen van lijnkoeken te voor zien. En Mei is nabij Uit Breda schreef men: Door den aanhoudenden ategen is het water hier zoodanig gewassen, dat reeds verschnfl.len.de landerijen zijn ondergeloopen. Even huiten Bre da, nabij de suikerfabriek, staat net water in de rivier de Mark bijna met den bovenkant van don dijk gelijk en is deze reeds op één© pl'aats, om streeks twee uur gistermiddag, door- roken. Tientallen van boeren zijn druk in de weer het gat, waarlangs het water met gi'oote massa's den polder Abroek binnendringt, op eene inmiddels aangevoerde schuit, met, houten palen en wilgen vlechtwerk le stoppen, doch of hun dit gelukken zal. staat nog te bezien; bovendien dreigt de dijk op meerdere plaatsen dooit te breken. Men is dan ook reeds begonnen het vee. dat in de talrijke boerenhofsteden in dien polder aan wezig is, in veiligheid te brengen, daar men vreest, dat deze geheel zal onderloopen. Men heugt zich niet, dat het water in de Mark ooit zulk een hoogte bereikt heeft en nog is het wassende. Geheel het westelijk gedeelte der gemeente Rozen daal staat onder wa ter. De bewoners kunnen hunne hui zen niet meer verlaten, het water stroomt bij velen reeds door de wo ning. Aan weerszijden van de spoorlijnen Antwerpen en Vlissingen staat alles blank. Ruim 3000 H.A. weiland zijn over stroomd. Uit Druten meldt men: Van de Maas komen onrustbarende heiichten. In de laatste 24 uren is ïij meer dan 1 meter gewassen en van boven meldt men voortdurend nieu wen was. Het gevaar dreigt, dat het laag gelegen weiland in Maas en Waal spoedig onder water staat en dat in den tijd, waarin het vee moest worden ingeschaard! heien® f-an te raden de hevelen hun ner superieuren niet op te volgen dit zal geen enkel verstandig sociaal demokraat doen doch om te betoo- gen, dat het leger als zoodanig, als in. stituut behoorde aan de zijde der re volutionaire beweging. Leger en Vloot Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee R. Reinders, in den nacht van 22 op 23 dezer Dungeness gepasseerd. (Stct.) Rij Kon. Besl. is huiten werking ge steld de ontheffing van den werkelij- ken dienst, bij Kon. Besl. van 14 Mrt. jl. verleend aan den loteling M. H. T. P. Roehroeck. Gedurende October en November zullen hij het 8e reg. inf. te Arnhem, het instructicbat. te Kampen en aan de normaal-schietschool te 's-Graven.- hage cursussen gehouden worden tot opleiding van voorgangers in de gymnastiek, waaraan door 120 mili ciens van de inf. en de art., afkonv stig van de lichting 1903, zal worden deelgenomen. Ter vervanging van den le-luit. der i?1-0- E C. Cramer is de le luit. i J. Stichter, van het instr.-bat., be stemd om met 1 Oct, op te treden ais leeraar aan den hoofdcursus te Kampen. De 2e luit. J. Oostrijck, van het 3e reg; v®stmg-art., is aangewezen om met 1 Mei te worden getacheerd aan de normaal-schietschool tot het vol gen van een scliietcursus. Het. verlof naar Europa van den le luit. der inf. O. I. leger A. H. M. Kyken, is met zes maanden verlengd, dat van den le luit.-kwartierm. van dat leger F. J. G. Janssems is opnieuw met zes maanden verlengd. De luit. ter zee le kl. H. F. Hoven is m commissie gesteld te 's-Gravenh. Bij Kon. Besluit is aan den lote- hng der lichting 1903. H. M. Houter mans, op grond van de 3e en 4e zin- art- 113 der Militiewet, ontheffing van den werkelijken dienst verleend tot 1 Maart 1904. Paarden. De dag van den 3 en Mei te Groe- nendael, waarop alsdan op het pro gramma voorkomen de Grand Steeple Chase, de Grande Course de la Haies en la Coupe belooft ditmaal hijzon der belangrijk te zijn. De engage menten te Brussel en te Parijs ont vangen zijn talrijk, 32 in den Steeple Chase, 30 in de Course de la Haies en 22 in la Coupe. Verschillende paar den van goede klasse zijn ingeschre ven, zoowel uit België als uit Frank rijk, Duitschland, Engeland en Neder land. Uit laatstgenoemd land o.a., Madame Danglar® en Bedhampton, van den heer W. Jochems. Uit Duitschland zijn ingeschreven Saint Paulus, Verveine en Glendal. Yoetbal. Te Parijs had Zaterdag eene ont moeting plaats tusschen een Fransch XI en een Engelsch XI, aangevoerd door G. O. Smith, en bestaande uit de beste Engelschie amateurs. Dui zenden woonden dezen wedstrijd bij, die hoewel gemakkelijk gewonnen door de Engelschen met 11—0 goals, de moeite waard was te zien, wegens het fraaie, het tactische samenspel der Engelschen. De Deutsche Fussbal Meisterschaft Na veeljarige bemoeiingen van tal rijke Duitsche voetbalvereenigingen is men er eindelijk in geslaagd een „Duitsch Voetbal Kampioenschap" in liet Leven te roepen, dat dit jaar door den „Deutsche Fussball Bund" voor het eerst is uitgeschreven ©n waaraan enkel kunnen deelnemen de Vereeni gïngen die kampioen hunner af dee ling zijn. Dit jaar zijn er voor inge schreven: Verband Berliner Ball- spiel Vereine; Verb. Mittei Deutscher B. S. Ver.; HamburgAltonaer F.B.; Verb. Süddeutsch. F. B. Vier.; Verb. Prager F. B. Ver. en Magdeburger Verband. Als kampioenen hunner afd. komen in aanmerking resp. Brittan- nia (Berlijn), Leipzig F. V., Altonaer F. C. 1893, Karlsruher F. V., Deutsche F. C. Prag en Magdeburger F. C. Victoria 1896. De eerste ronde wordt Zondag 10 lei afgespeeld tusschen Alton a— Magdeburg en PraagKarlsruhe. Op 17 Mei spelen BrillanniaLeipzig. De ■mijn voor de 2e ronde is nog niet vastgesteld. Rechtszaken. Frank van der Goes. Zooals men weet .heeft de heer Van der Goes aan de leden van de Ainster- damsche rechtbank schriftelijk zijne verdediging ingediend. In „De Nieuwe Tijd" van Mei zal dat stuk onder den titel „Revolutie en oproer" verschijnen. „Hot Volk" ontleent er uitvoerig een en ander aan, waaruit wij een kort overzicht putten. De heer Van der Goes dan, begint te wijzen op het verschil der begrippen revolutie en oproer. Hij hield een revolutionair betoog en waarvan men hem beschuldigt is een oproerige, opruiende rede. zegt hij. Hij komt er tegen op dat hij ach teraf zijn bedoeling zou hebben ver bloemd, de strekking van zijn woorden zou hebben verzacht waarna hij dan in hoofdzaak uiteenzet hoe het aller minst zijn bedoeling is geweest de mi- Bij beschikking van Z. E. den Min. van Oorlog is aan den loteling der lichting 1903, H. Hessels, uit de ge meente Haarlem, uitstel van eeriste oefening verleend voor éen jaar. De generaal-majoor H. P. Staal, en de kolonel F. N. Thiange, beiden van den gen. staf, blijven in hun nieuwen rang in hun tegenwoordige? betrek king gehandhaafd. De juilste samenstelling van dein raad van marine, waarvan de instel ling dezer dagen werd bericht, is als volgtde directeuren en commandan ten te Amsterdam. Willemsoord en HeTlevoetsluis, de chef van den mari nestaf, de sous-chef van den marine staf, de directeur van scheepsbouw, de inspecteur der artillerie- van de marine de luitenant ter zee toege voegd aan den chef van de marine staf, tevens secretaris van den raad. De minister van marine heeft den marineraad geïnstalleerd en de eerste vergadering voorgezeten. De oudste vlag-officier, zijnde thans de schout-bij-nacht Derx, is president, tenzij de minister de vergadering bij- wone, als wanneer Z. Exc. zelf presi deert. De nieuw benoemde kolonels komen in garnizoen als volgt: E. G. Whack®!, in tendant stelling van Amsterdam te Am sterdam; A. J. Vetten-, commt. 3e reg. inf. te- Bengen-op-Zoom; A. D. Petter, commt. 6e reg. inf. te Breda; W. P. Boogaert, commt. le reg. huzaren te Deventer; H. A. H. Smeding, commt. 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage; Tbr. W. A. Gevers Dey- noot, commt. 3e reg, veld-art. le Breda; H. B. van Maaren, commt. 3e reg. vest.- art. te Gorinehem; C. M. E. van Löben Seis, commt. 4e reg. vest-art. te d"-" Helder. Kerk en School. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer C. P. van Dillen geb. te Gouda, op proefschrift: „Ver^ slag der yerloskundige kliniek en polikliniek van 't Academisch Zieken- Teiden, gedurende d'en cursus 1895/96 en 1896/97." Uit de Arbeiderswereid Sport en Wedstri?den AutOHiobieleB. Het aantal ingeschrevenen voor den wedstrijd Parijs—Madrid, 24 Mei te houden, is geklommen tot 274, waaronder een Hollandische firma, ni de firma Spijker, In het geheel zullen tot op heden starten 105 groote voiturettes, 62 lichte en 48 gewone lea i)eneveris 59 motorrijwie- Het motorrijwiel heeft zijn intrede in het leger gedaan, natuurlijk niet hier te lande doch in Duitschland. Een uitgebracht rapport van de ma noeuvres geeft niets dan lof, waar om het. wel te verwachten is, dat dit zoo bijzonder practisch vervoermiddel weldra op uitgebreide schaal bij onze naburen in gebruik zal komen ten behoeve van liet leger. Wlelryden. Te Rheiins zal Henry Meijers op 3 Mei uitkomen in den Grand Prix. Te Nantes werd een internationale „Grand Prix" verreden over 2000 m. met prijzen van 500, 200 en 100 frs. in 5 series, 2 diemi finales en repecbage clie resp. als volgt- gewonnen werden, le serie: 1. Mayer. 2e id. Poulain. 3e id. Grogna, 4e id. Jacquelin, 5e id, Meyers; repecbage 1 Heller; le demi finale: 1. Jacquelin. 2. Mayer, 3. Grog- na; 2e demi finale: 1. II. Meyers, 2. Poulain. 3. Heller; repechagc 1 Mayer, niet gepl. Heller. Grogna en Poulain. De beslissing kon wegens hevige stort buien biet gereden worden en werd bepaald op den volgenden namiddag 5 uur. De Duitsche langen-afstandrijd'er Th. Rohl heeft zijn eersten wedstrijd over 1 uur in Europa dit jaar. Zon dag te Maagdenburg gemakkelijk ge wonnen, rijdende 62 kilom. 500 m_. 2. Salzmamn. 59 kilom., 3. Cornet. 65 ki lom. 910 meter. BINNENLAND. Men meldt uit Alkmaar nader; ln den stand der staking van de si garenmakers is in zooverre verandering gekomen, dat Maandagochtend bij twee fabrikanten vreemde werklieden in dienst gesteld zijn. Aan twee fabrieken wordt ncvg volledig gestaakt, aan twee andere gedeeltelijk, terwijl aan drie de staking volledig is opgeheven. De fa- brikantenvereeniging alhier steunt hare leden door op de fabrieken, waar ge werkt wordt, sigaren te doen aanmaken voor de fabrikanten, bij wie nog gestaakt wordt. En deze diensten worden door het personeel verricht, omdat zij weten dat bij weigering onmiddellijk ontslag zal volgen. Een der fabrikanten deelde mede, dat de voormannen nimmermeer door hem zullen worden aangenomen. De fabrieken, waar heden nieuw perso neel in dienst trad, worden gedurende ■de schaft- en rusttijden door de politie bewaakt. Het posten duurt nog steeds voort. In verhand met de uitsluiting d'er si garenmakers bij de firma Vurweinen en Go. te Tiel, had daar Zaterdag de secre taris van den ALgemeenan Tabaks- en Sigarenbewerkersbond een onderhoud met de firmanten. Deze verklaarden drie der uitgeslotenen weder in hun werk te kunnen nemen. De anderen zes in getal kunnen door het afschaffen van een bepaald soort van werk gemist wor den. BUITENLAND. De gemeenteraad van Brussel verwierp in de zitting van Maandagmiddag met 21 tegen 10 stemmen het voorstel der so cialistische Heden, om den len Mei te beschouwden als een vacantiedag voor scholen en gemeentewerklieden. Stooravaartberichten. Het stoomschip Andjoeno, van Rot terdam naar lava, arriveerde 27 April te Batavia. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 April van Padang. Het stoomschip Ixion, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 April' Prawlepoint. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia^ pas-* seerde 27 April Point de Galle. Het stoomschip Gedé, van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 April te South ampton. Het stoomschip Merapi, van Rotterdam naar Java, passeerde 25 April Gibraltar. Het stoomschip MaHang, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 April van Perim. Het stoomschip Oengaran, van Java maar Rotterdam, passeerde 26 April Ou.es- sanit en wordt 28 dezer des ochtends vroeg te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 April Kaap Caa-voeiro. Het dubbelschroefstoomschïp Rotter dam, van de Holland—Amerika Lijn, van Rotterdam naar Newyork, passeerde 26 April des aam. 8 uur 1 m. Lizard. Het stoomschip Baud (Kon. Paket- vaart Mij.), vertrok 27 April van Am sterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins der Nederlanden arriveerde 27 April van Paramaribo bs Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2