NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelejgeit Dagblad lm Haarlem en €ÏEi!C£rek.e$ia 20e Jaargang Donderdag 30 April 1903. No. 6084 HAARLENTS DAGBLAD Alsonnementsprljs Voor Haarlem per 3 maanden, f 1.20 Voor di® dorpen In den omtrek, waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/* t! de omstreken en franco per post. 0.45 üö-vertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Znider Buitenspasume No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Montstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitga*® dor Vannootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. AMiaai«iBa®nt«n en Ad!v«rt«mtite aangenoman door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. M®È uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dè'ti tsBad wsrs&foiJnÉ dagoBSJks? foefosiltwe op Zon- Feestdagen* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G, L. HA O BE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Dit ni&mmer toestaat uit zes h!adx!l|den. Haarlem's Dagblad van 30 April bevat 0. Be Macedonische kwestie, Ed ward's bezoek, Eeu eu ander over Hamburg, Na de staking, Een on derhoud met den heer Chambers. Buitenlandseh Nieuws Italië. Edioard's bezoek. Nagenoeg unaniem is die warme en sympathieke toon, waarmee de Ita- liaansche bladen Edward VII begroe ten. Natuurlijk geeft uien zich dadelijk over aan bespiegelingen omtrent het politiek karakter van 's Konings komst. De .Perseveranza", van welke ge zegd wordt dat zij wel 't best weer geeft de in Italië overheerschende ge voelens, beweert, dat vooral ..liet spon tane" der uitingen van vriendelijkheid, hem van de zijde der Italianen te schenken, koning Edward wed 't meest zal treffen. „Het is de vriend, dien de natie be groet". schrijft het genoemde blad, „het is de bondgenoot, die geen pro tocol noodig heeft om zijn trouw te verzekeren, wijl natuur en historie hebben aangewezen, dat Engelsche en Italiaansche belangen parallel moeten gaan". De positie van Engeland in de Middelland sche Z ee is eeu waarborg betoogt de „Perseveranza" verder dat die zee nooit zal worden on derworpen aan den overhe er schenden invloed van één© enkele mogendheid. Italië heeft maar bescheiden eischen. Een dëbouché on Afrika's noord kust is zoowat alles. Maar met inge nomenheid ziet 't toch naast zich de Britsche machtFraaier, enthou siaster en tevens meer bescheiden kan men toch bezwaarlijk wenschen of verlangen. En 't is wèl verklaarbaar, dat de Times" met ingenomenheid van deze en diergelijke beschouwingen gewag maakt. De Oost&nrijksche ..Zeit". een or gaan, welks poltieke invloed te Wee- nen stijgend in be teekenis wordt ge noemd slaat een gansch anderen toon aan. Het is slecht te spreken over de geestdrift, waarmee ..een pro- testantsch souverein uit het Noorden" in Italië wordt ontvangen, in de hoop, dat Engeland de Italiaansche belan gen in cue Middellandsche Zee zal die nen. Volgens de ..Ze.it" hebben de manifestatien te Rome ter eer© van Edward VII en ook van Wilhelm II eene geheime bedoeling. Deze bezoeken zegt het blad worden beschouwd als compensatie voor ..een ander bezoek, sinds lang verwacht, en dat. tot groot nadeel voor de goede verstandhouding tus- schen de verbonden Staten, nooit werd beantwoord". Aan doorzichtigheid laat deze toespeling weinig te wenschen over. Niet ten onrechte wijst men er op, hoe Italië, lid van den Duitsch-Oos- tenrijksch-Italiaanschen Bond, vrije lijk uiting kan geven aan zijne vriend- scbapsgevoelens voor Engeland op hetzelfde oogenblik. dat de verhou ding tusschen Londen en Berlijn verre van hartelijk en chaude" kan hee- ten. Mag men hieruit resulteeren. dat de band. die die leden van de Triple Alliantie vereenigt, toch ietwat losser is geworden, ondanks alle verzekering van het, tegendeel? Dat Edward VII - den Paus zijne opwachting zal maken, schijnt nu toch volkomen vast te staan. Van beide kanten (zegt de ..Frankf. Ztg.") had men het verlangen ©ener ontmoeting te kennen gegeven Het ceremonieel van het Vaticaan schrijft voor, dat eene audiëntie bij den Paus slechts op schriftelijk verzoek wordt toege staan. Van dien stelregel zou in dit geval afgeweken zijn Toen kwam de moeilijkheid: vanwaar uit zou de Ko ning zijn tocht naar het Vaticaan on dernemen? Zoo als men weet, is het Quirinaal als uitgangspunt niet mogelijk. Kei zer Wilhelm vertrok, voor zijne beide bezoeken aan den Paus, vanuit de Pruisische ambassade bii het Vati caan Edward VII heeft echter geen gezantschap bij den Paus. Kardinaal Rampolla stelde voor het Engelsche collegium, doch Edward VII weigerde deze regeling goed te keuren. Hij hield er aan vast om van uit de En gelsche ambassade bij het Quirinaal te vertrekken. En ten slotte werd aldus ook over eengekomen. De Frankf. Ztg.". een en ander mededeelende. wijst er op, hoe hiermede een antecedent van be- teekenis wordt geschapen. De ontvangst aan het station te Ro me was volgens den correspondent der „Köln. Ztg." wel vriendelijk, maar niet bepaald enthousiast. Er kwam iets meer warmte in de Exedra., na die korte welkomstrede va a d.en burgemeester .toen men juichte en met doeken wuifde. Op de Via Nazio. nale en op het Quirinaal, waar aller lei vereenigingen en groote troepen schoolkinderen vereenigd waren, was van geestdrift niets te hespeuren. Ko ning Edward' (voegt de correspondent er bij) zag er gezond uit. met wat ge bruinde gelaatstint. Tnrkije. De Macedonische kiveslie. Berichten uit Uskub vertellen, dat de Albuneezen zich weer verzamelen in de bergen, en besloten hebben Prisjtina aan te vallen. Zij willen den Servischen consul van daar ver jagen. Men verwacht, dat het begin dier militaire operaties tegen de Alba- neezen opzienbarende gebeurtenissen zal in 'l leven roepen. Anderzijds ver-liezen de Muzelman nen in Europeesch-Turkije hun ge duld bij de onophoudelijke buitenspo righeden der Bulgaarsche benden. De Turken in 44 dorpen in Macedonië moeten besloten hebben de geheele j Bulgaarsche bevolking uit te roeien als er een algemeene opstand beproefd wordt. Griek en Turk schijnen daarbij één lijntje te trekken, en de Grieken deelen dan ook in de aanvallen der opstandelingen. Deze hebben korte lings een aanval gedaan op het huis van den superintendent van den Griek- schen aartsbisschop te Strebeno. De aanval werd evenwel door de Grieken afgeslagen .terwijl de Bulgaren vijf gesneuvelden achterlieten, getuigen, eindelijk gehandeld wordt eerste trein artillerie vertrokken naar het noorden. Uit Anatolië schijnen nog 40,000 man troepen verwacht te worden. Wat al berichten van mili taire toebereidselen! Maar wanneer zal eindelijk de verfrisschende tijding komen, dat er na al de bewijzen van Turksche indolentie, langzaamheid en draaierij, waarvan elke dag heeft te Uit Seres is de vorige week de en de Macedonische kwestie op een of andere wijze een oplossing tegemoet gaat? Bulgarije zet onder leiding van mi nister Safof zijn krijgstoerustingen ijverig voort, van verre waarschijn lijk belangstellend gadegeslagen door zijn vorst, die met prinses Clementine, zijn moeder, in Mentone zit. Die afwe zigheid van vorst Ferdinand in deze kritieke dagen biedt niets bemoedi gends Maar er is een andere reden, die wel voor bet behoud van den vrede pleit. Bulgarije heeft noch kruit noch een kruitfabriek. Het moet dat dus uit den vreemde betrekken. Toen Bul garije in conflict kwam met Roeme nië, stuurden de Russen zeker uit vriendschappelijke herinneringen aan de wapenbroederschap van Russen en Roemeaiërs in den oorlog van 1377 kruit aan de Bulgaren Van die zijde zullen de Bulgaren het nu niet krij gen. en of een andere mogendheid het thans bij voorkeur leveren zal? De Brit misschien, die in zulke gevallen nog al eens gaarne zaken doet. Maar voorloopig oefent dit gemis aan kruit alvast een gunstdgen invloed op den strijdlust der adspirant-bevrijders van Macedonië. De Turksche berichten gewagen voortdurend van verwondingen of het sneuvelen van Macedonische aanvoer ders. Men is te Sofia overtuigd dat die berichten meestal tegen beter weten in worden in omloop gebracht door de Turken om de Macedioniërs te ontmoedigen. Vermoedelijk is er niets van waar, dat Boris Sarafof bij Kastoria is gewond. e\'enmin als Da- vidof gesneuveld is. Erkend wordt, dat Saëf, een gewezen Bulgaarscb luite nant en drager van het vaandel der opstandelingen, getroffen is.. Seryië. Onder de inenschen, die in Servië zich maar niet zoo kalmweg neeTlegigen bij den staatsgreep van koning Alexander, die met grondwetten speelt of het me nu's van een famiiliedinétje zijn, schij nen ook verschillende jonge officieren te behooren. Ongeveer 36 hunner, die verdacht worden van ontevredenheid en verzet, heeten van hun garnizoen te Bel grado naar de provincie te zijn overge plaatst. Tegelijkertijd wordt nu verteld, dat een hoofdofficier, overste Ilits, reeds tijdens de opstootjes vóór de grondwets. „herziening" geweigerd heeft op het volk te laten schieten zonder een ge schreven order des Konings. De brutale verkrachting der constitu tie is iirtusschen nog niet afgeloopen. Als de verwisseling van het politieke personeel in Servië klaar is, dan zal die „herziening" worden voortgezet totdat men is teruggekeerd tot de ultra-autori taire grondwet van 1869, wat vrijwel ge lijk staat met. absoluut gezag van Alex ander enDraga. Stadsnieuws. Haarlem, 29 April 1903. Kiezerslijst. Door een ingeze tene dezer gemeente is aan B. en W. het verzoek gedaan om alsnog op de kiezerslijst te worden geplaatst op grond van het bezit van een diploma, houdende dat hij met goed gevolg heeft afgelegd het examen ingesteld j bij art. 11 der wet op liet hooger on- decrwijis (eind-ejxamen Gymnasium), j Op dat verzoek is door B. en W. afwijzend beschikt, o.a. uit overwe- j ging. dat van het examen, waarvoor bedoeld' getuigschrift is uitgereikt, i niet kan gezegd wadden, dat het in verband staat met de benoembaarheid tot eenig ambt de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep maar de bevoegdheid geeft om tot de studie aan een universiteit over te gaan. Naar men verneemt, zal dë verzoe ker in hooger beroep gaan. Op de leden ver gad er ing van het H.A.S. werd de volgende motie aangenomen „De ledenvergadering van het H.A.S.vergaderd op 28 April 1903 gehoord de besprekingen, spreekt de wensclielijkheid uit, dat de arbei ders op 1 Mei a.s. het werk niet zul len neerleggen, om beter in staat te zijn de slachtoffers der algemeene werkstaking te steunen. Royaar d s. De schouwburgzaal van de Kroon was Dinsdagavond ge vuld met een niet groot, maar uitgele zen publiek, dat de voordracht van Willem Royaards warm heeft toege juicht. Men weet dat er drie num mers op het programma stonden, nl. de toespraak van Max Havelaar tot de hoofden van Lebak. de geschiedenis van Saïdjah en Adinda, en de Kruis- sprook. Hoe goed kwam die fijn-ironische toespraak tot haar recht! Royaards sprak als niet ingehouden kracht, hoewel nu en dan zijn sonoor orgaan zich uitzette, om er de waarheden uit te donderen. Maar dan oogenbhk- kelijk veer werd de stem vleiend en zacht als sprekend tot groote kin deren Ja zoo moet. Max Havelaar den inlandschen hoofden hun gebreken verweten hebben, hun duidelijk heb ben gemaakt dat de armoede der landstreek hun werk was, ontstaan was dioor hün knevelarijen en afper singen. Toen de geschiedenis dier twee kin deren. Ik zeide u immers dat mijn verhaal eentonig is!" Ja, het was eentonig, maar van een vreeselijke eentonigheid, de eentonigheid der tel kens in denzelfden vorm wederkeeren- de misdaad. En welk een kleur ver wekte Royaards bijv. op het einde, als daar beschreven wordt de mor genstond in Insulinde, die eerste zon nestralen. als gouden pijlen weerlich tend op de nachtgrauwte. Maar wel licht heeft hij op zijn reis meer dan eens gelegenheid gehad dat wonder van den vroegen dag met eigen oogen t.e aanschouwen. Ja, zoo kan alleen de eigen aan schouwer schilderen. Eindelijk de Kruissprook! Hierin geeft Royaards zich geheel, men ziet dat hij plaats en tijd vergeet, dat hij de harde waarheden, waarheden die o nog zooveel op ons moderne leven toe passelijk zijn. en die hem in het harte zijn gegrift, als steenen slingert naar dë schuldigen. Zóó sterk was de sug gestie die van den spreker uitging diat men zich onwillekeurig in Palestina verplaatste, dat men ais 't ware mee deed den kruisgang. Jezus zag vallen, haast bezwijken onder het wicht Royaards heeft Dinsdagavond ge sproken tot ons aller hoofd en hart. D. K. Het Plaats elijk Co mi té van Steun alhier, heeft het ingekomen be drag van J 739,124 aan de uitgestotenen als volgt uitgekeerd: Voor een gehuwd man f 3, ongehuwd man f 2.10 en voor ieder kind 0.25; zoodat voor een ge huwde f 0.50 en voor ongehuwde f 0.35 per dag was berekend. Aan de geschonken f 100 der Coöpera tieve Broodbakkerij, werd in f 0.10 bon nen verdeeld voor de gehuwde men- schen, zoodat elik 4 bonnen ontving, en bovendien nog voor elk kind 1, waar brood en kruidenierswaren voor te ver krijgen waren. Daar er nog enkelen het bedrag dier rechthebbenden niet aflge- haald hebben, is de le lijst der uitkee- ring nog opengesteld tot en met Vrijdag Den eersten Mei 1853 huurde de heer Federmanh van dë familie Travaglino het huis in de Groote j Houtstraat No. 37. Het jaar daarna ging het huis in eigendom over aan i het Fonds tot den Predikdienst oer j Vei'eenigde Doopsgezinde Gemeente, maar de lieer Federmann bleef huur der en zijn zoon werd daar geboren en woont er nu nog, terwijl diens moe dei, thans weduwe, boven woont. Het is zeer zeker een zeldzaamheid dat een familie aldus een halve eeuw achtereen als huurder woont in een en hetzelfde perceel. getemd door de dorpelingen en zijn kwaadaardig wijf die zich weer voelt herleven, toen hij eenige dagen het nest en zijn vrouw vaarwel zegt om deel te gaan nemen aan een réu- nie te Berlijn. Goed spel gaven ook advocaat Lenz en zijn vrouw. Vooral de laatste gaf lief, elegant spel te zien. De rol van Bernhard Gempe was voor den heer Paff als geknipt. Zijn mimiek was uitstekend. Hij oogstte dan ook een uitbundig succes. En meermalen weerklonk bij zijn optreden een hartelijk, welgemeend applaus.. Ook de overigen waren in hun meer ondergeschikte rollen goed; terwijl het samenspel eveneens viel te roemen. De aanwezigen hebben zich uitste kend geamuseerd, waarvan het ge lach. dat telkens doro die zaal weer klonk, Let beste bewjjs was. Na afloop der in alle deelen goed geslaagde welverzorgde voorstelling, waarmde Cremer haar ouden roem we der schitterend heeft gehandhaafd, hield een gezellig bal de vele dans- lustigen nog eenige uurtjes bijeen. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem' igeeft kennis aan ieder, die schriftelijke mededeelingen of verzoe ken aan hem heeft te richten, deze brie ven te bezorgen aan een der bureelen, aan den zaalwachter of in de kantoor bus, omdat de behandeling dezer brie ven als zij aan zijn woonhuis wor den afgegeven steeds later dan wen- schelijk is kan plaats hebben. Haarlem, 28 April 1903. De Directeur voornoemd, MOLL. J. J .Cremer. De letterlievende Vereeniging J. J. Cremer beeft Dinsdagavond voor een tot den nok gevuld huis opgevoerd het blijspel van O. Blumentbal en G. Kadelburg „Groote Stadslucht", het zelfde stuk, waarmede onlangs het Ned. Tooneel hier ter stede optrad. Geen kleinigheid dus. maar wat meer zegt Cremer heeft met de op voering van deze echte klucht een buitengewoon groot succes behaald, en daarmede weer getoond, dat de Ver eeniging over uitstekende krachten beschikt. Ja. daar waren hoofdvertolkers bij. die ons meermalen deden denken dat zij de dilettanten-wereld hadden vaar wel gezegd en zich geschaard hadden in de rijen der beroepsartisten, zoo uitstekend was hun beschaafd spel. Het was dan ook vaak geen ama- teurswerk meer dat men zag. neen in enkele bedrijven, vooral in de beide eerste, werd ware tooneelspelkunst te aanschouwen gegeven. Hoewel wij indertijd in breede trek ken den inhoud van het stuk hebben weergegeven, willen wij thans nog even een en ander daarvan mededee- len om in verband daarmede de hoofd personen in het stuk te bespreken „Groote Stadslucht" dan is een leuk blijspel, vol grappige tooneeltjes. Een stuk, dat zoo juist, weergeeft het le ven in een klein dommelig provin ciestadje. waar alle inwoners elkan der kennen, en waar iederen vreemde ling wordt, nagekeken en besproken, waar iedere buitengewone gebeurtenis het plaatsje in rep en roer brengt, waar wordt gelasterd en gekletst. Zoo'n echt nest. waarvan de inwoners in iederen stedeling in alle personen, die opgevoed zijn in eene groote stad niet haar „verderfelijke" lucht, een slecht personage" zien. En zoo moest Frits Flemming, toen hij den fabrikant Schröter te Ludwigswalde; om de hand zijner dochter kwam vra- gen. dan aanhooren. dat hij wel zijn dochter kon krijgen maar onder voor waarde dat hij Berlijn den rug zou toekeeren en zich voor altijd in Lud wigswalde zou vestigen. En... de liefde gaat bovenal... Frits Flemming stemde toe en verbond zich bij contract zich te Ludwigswalde te vestigen. Doch na eenigen tijd kan hij het eentonige, saaie, provinciale leven niet langer uithouden. En hij besluit, zij het dan ook alleen, naar Bei-lijn te gaan, waar zijn vrouwtje hem ech ter spoedig volgt en papa ten slotte ziende, dat al zijn boosheid hem wei nig geeft, hun ook daar zijn zegen geeft. Martin Schroder was in al zijn doen en laten een echte provinciaal. De rol van Frits Flemming werd vooral in de twee eerste bedrijven uitste- I kend vertolkt door den heer P. de j Lugt, die toonde een dilettant van niet weinig aanleg te zijn. Zijn beschaafd spel trok algemeen de aandacht. Mej. Sabine was een aardig vrouw tje dat in vergelijking met de kleinsteed- sche figuren, die het vrouwelijk ge deelte der bevolking vertegenwoordig den. een wel wat groot-steedschen in druk maakte Zij gaf uitstekend spel. De oude dokter Crusius werd zeer aardig getypeerd door den heer Jan sen. Zeer goed gaf hij weer den ouden heer, éénmaal de jonge student, thans Uit de Omstreken. Heemstede. Het éénjarig onderhoud der gemeente werken is gegund aan den heer E. Th. van Luijken alhier, voor de door hem ingeschreven som van f 1214. Zand voort. Door B. en W. is aan den heer Jb. Koning alhier vergunning verleend, tot het oprichten van eene broodbak kerij met heete luchtoven in een te bouwen perceel, achter het perceel aan de Kerkstraat no. 24, oiider voor waarde, dat de inrichting voltooid en in werking moet zijn gebracht vóór of op 1 Juli 1903. Tot pijphouder bij spuit 1 alhier is benoemd II. Bluijs Lzn., wonende aan de Kruisstraat. De plannen voor het bouwen van het Casino-circus alhier aan de Dr. Joh. Metzgerstraat zijn door B. en \V. goedgekeurd, zoodat door het col lege vergunning tot het bouwen is ge geven. Bever wijk. Vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk op 28 April 1903, 's morgens te 9 3/4 uur. Afwezig de heer J. Veldt. Voorzitter de Burgemeester, Jhr. J. C. W. Strick van Liuschoten. De notulen van het behandelde in de vo rige vergadering worden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Eenige mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Besloten wordt op voorstel van Gedepu teerde Staten, 1 223 875 beschikbaar te stellen over 1903 als bijdrage voor de gezondheids commissie ter bestrijding van hare uitga ven; welk bedrag door alschrijving op de post onvoorziene uitgaven gevondon zal wor den. Op het verzoek van C. Harmeijer alhier, aannemer van het' ophalen van haardasch enz., tot verhooging van de daarvoor be staande vergoeding, wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt, zoodat deze ver goeding gedurende 1903 en 1904 f 700 in plaats vau I GOO zal bedragen. De heeren Poel en van der Werff, hoewel in dit speciale geval voor verhooging, verklaren zich in principe tegen het verhoogen van eeu som die bij openbare aanbesteding is vastgesteld. Het voorstel van B. en W. om de aflos- singstermijn van een in 190-2 aangegane tij delijke geldleeniug met. een jaar te verlen gen, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Bij de aanbieding van het door de Plaats, schoolcommissie ingezonden onderwijsverslag over 1902 stellen B. en W. voor het aantal leden van die commissie vast te stellen op 7 in plaats van 5. De heer Breukelaar stelt voor het aantal leden op 9 te brengen; dit voorstel wordt aan genomen met 7 stemmen, tegen de heeren Burger, Moens en Poel. Vervolgens komt aan de orde de school- geldheffing op de O. L. school. De schoolcommissie adviseert, 'op een in dertijd door eenige raadsleden ingediend voorstel tot evenredige heffing, tot invoe ring daarvan;, de meerderheid van het college van B. en W.. ofschoon ernstige praktische bezwaren duchtende, gaat eveneens met het voorstel mee, na aanbrenging van enkele kleine wijzigingen. De wethouder Moens was tegen het voorstel en licht dit nader toe, hij acht de beoordeeltng der gegoedheid van de ouders der leerlingen te moeilijk aangezien de hoofd, omslag daarbij niet de eenigste factor kan zijn, bovendien kunnen de kosten van het onderwijs niet zoo goed als uitslui tend worden verhaald op de meer gegoeden, maar met een klimmend tarief, op de per sonen die niet méér kunnen bijdragen. De grondwet ging bovendien van het beginsel uit, dat alle belastingschuldigen de onder wijskosten zullen dragen. De heer Zwager als een der 3 ontwerpers stelt nog eenige wijzigingen voor van het voorstel van B. en W. De heer Breukelaar bestrijdt den heer Moens; het oud-liberale beginsel van vooï Jaren, toen er haast nog geen bijzonder on derwijs was, komt z. i. thans niet meer aanmerking; de argumenten voor evenredige heffing ziju door den heer Moens niet weer legd. overal gaat men tegenwoordig tot die heffing over, hetgeen ongetwijfeld voor het beginsel pleit. Vervolgens wordt overgegaan tot de artl- Uelsgevvijze behandeling. (De heer Slaap ver laat de vergadering)Bij het desbetreffend artikel worden de door den heer Zwager voor gestelde veranderingen aangenomen. De geheele verordening wordt daarop met S steramen aangenomen {tegen de heer Moens). Het door B. en W. aangeboden gemeente verslag wordt ter visie gelegd. De vergadering gaat daarna in besloten zitting, tot behandeling van reclames H. O. Binnenland. Verkiezing Tweede Kamer. De minister vart Mntaenlajwlsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veghel (vacature B. R. F. van Vlijmen), zal plaats hebben op Dins dag 5 Mei, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 12 Mei en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 19 Mei. (St. Ct.) Schade. Op de verschillende steenfabrieken in de Bommelerwaard, waaroö het werk al begonnen was, heeft men wegens het ongunstige weder moeten staken, Een beste. Verdacht van -diefstal van hammen en van een geit is gisteren te Silvolde ge arresteerd zekere A. A. Reerink aldaar. De hammen werden in zijn bed terug gevonden, de geit stond op stal, en was reeds geverfd. De verdachte is naar Arnhem overge bracht. Effectenhandel op de Amster- damsche Iïenrs. In de Dinsdagavond gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, werd o.a. aangenomen een nieuw art. la., dat in het beurs gebouw leden der Vereeniging of hun bedienden geen affaires mogen doen dan met leden der Vereeniging en hun bedienden, uitgezonderd in die gevallen, waarin openbare verkoop of verkoop ten keuze van fondsen door wettelijke bepalingen wordt voorgeschreven. Boete ten" minste ƒ10 ten hoogste f 100. Bij tweede overtre ding kan het lid bovendien geschorst worden voor ten hoogste 6 maanden. In de toelichting wordt dienaan gaande opgemerkt, dat aan een oer grootste vooideelen van een afzonder lijk lokaal voor de affaires (Effect?,n- beurs), het centraliseeren van den geld- en fondsenhandel, een gTOt© slag zal kunnen worden toegebracht, indien het aan de leden der Veree.ii- ging of hun bedienden vrij blijft staan met niet-leden affaires in het Beursgebouw te doen. Het eveneens nieuwe artikel Ib schrijft voor, dat het aan de leden verboden is om affaires te doen voor bedienden van andere leden en om affaires te doen direct met bedienden van andere leden op naam dier be dienden. Overtreding wordt gestraft, voor de eerste maal met schorsing van ten hoogste 14 dagen; voor de tweede maal met schorsing van ten hoogste 6 maanden en voor de derde maal met vervallenverklaring van het lidmaatschap. Het bestuur lichtte hierbij toe, dat door het doen van affaires voor re kening van bedienden of wel mot be- dienden op naam dier bedienden, y. in d'ê hand worden ge werkt en financieele verplichtingen dier bedienden ontstaan, welke ge- Soons C<mtr0ll> Wiiïen Taa h"a Een onderhond met den heer Chambers. Wij lezen in „de Telegraaf" De heer Tom Chambers, de beken de Engelsche werkliedenleider en se cretaris van den Internationalen Bond van Transportarbeiders, die hier ter stede sedert Zaterdag heeft vertoefd en gelogeerd was bij den heer Ilenri Polak, voorzitter van den A.N.D.B. en gemeenteraadslid, is gisteravond naar Londen teruggekeerd. Nadat de heer Chambers gister avond zijn zaken hier had afgedaan, verzochten wij even tot hem te mogen worden toegelaten, in het gebouw van den A. N. D. B„ waar verschillende voormannen der Nederlandsche werk liedenbeweging, o.a. bestuurderen der spoorwegvereeniging, met hem had den geconfereerd. „De heer Chambers is niet geneigd

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1