om zich te laten interviewen, doch als u hem even wenscht te spreken, zal dat hem hoogst aangenaam wezen", was het antwoord op ons verzoek. Van dit aanbod maakten we dan ook een dankbaar gebruik. Toen we pensoonüjk aan den heer Chambers werden voorgesteld, ver klaarde hij ten overvloede zelf nog geen interMiew te kunnen toestaan, en op onze vraag, wat hij dan wel van de achter den rug zijnde staking dacht, moest hij het antwoord schul dig blijven, daar zijn eigen volk eerst, voor iemand anders, van hem ver langde te weten wat zijn bevindin gen waren. ,,U kan 'ons dan natuurlijk ook niet mededeelen wat uwe zending naair Nederland, was? ..liet spijt me zeer, dat ik ook dat niet kan zeggen, want dat is al weer iets waar ik 'm de eerste plaats rap port over uit moet brengen. Ik ben •hier gekomen, om kennis van den stand, van zaken te nemen en verder zou ik u niet kunnen inlichten om trent hetgeen naar aanleiding van mijn rapport gedaan zou kunnen "wor de. Niet- voor mijn rapport is uitge bracht, kan er iets bepaald worden.1 Wij stapten hiermede van d!it on derwerp af en wierpen het gesprek op het interview, dat de Londensche correspondent van ,,De Telegraaf" «enigen tijd geleden met hem had cehad. De heer Chambers zeide, dat hij zich eerst niet kon verklaren hoe men met een dergelijke vraag bij hem kwam en moest toen natuurlijk zeg gen niets te kunnen uitlaten. Wij brachten in liet midden, dat bedoeld interview was gedaan om eenige bijzonderheden te vernemen naar aanleiding der woorden, door mi-. Troelstra in de Tweede Kamer gesproken, als zou door de Britsche werklieden wekelijks een bedrag van flOO.ÜOO zijn toegezegd. „la ja, zeide de heer Chambers, er schijnt, hoe dan ook. een zeker misverstand te hebben plaats gehad omtrent die kwestie. Later, toen ik vernam, hoe de zaak zat, werd het mij dan ook duidelijk, waarom de correspondent van uw blad bij mij kwam." Wij verontschuldigden ons. dat wij hem waren lastig gevallen, doch de heer Chambers voegde daacr terstond aan toe .,öf course, that is your bu siness as paper-man." Nadat de heer Chambers nogmaals zijn spijt had uitgedrukt onis geen in lichtingen te kunnen verstrekken, namen wij afscheid van hem. De heer Chambers maakte op het eerste gezicht den indruk een diplo maat te zijn in arbeiderszaken. La zijn verschijning is hij in alle opzich ten een gentleman, een eigenschap, trouwens, die den leiders van de An- glo-Saksische arbeidersbeweging zeer éigen is. Geknipt. F. MatUiijsen, de man, dip in het laatst van de vorige maand door middel van valsche wissels de Nederlandsche Bank te Amsterdam oplichtte voor een bedrag van 12.000, is te Marseille aangehou den. Hij was aanvankelijk, in gezel schap van een vrouw, naar Athene ver trokken, waar hij, omdat er tusschen Nederland en Griekenland geen tractaat van uitleveri™! bestaat, door de Neder landsche justitie niet achterhaald kon worden. De bovenbedoelde dame ech ter scheen 't in het klassieke Grieksche land niet al te zeer te bevallen, zoo dat 't paar, onder beschutting van de noo- dige vermomming en onder aangeno men namen, naar 't meer moderne Mar_ seiille stoomde. Ook kier was echter de aandacht der politie op 'i tweetal ge vestigd, tengevolge waarvan ze al spoe dig ontmaskerd werden. Eerstdaags wordt de opzending van Matthijsen naar Amsterdam verwacht. Alweer aan ons Haagsch parüjweek- blad „Vooruit' kwam in banden een cir. culaire met „vertrouwelijk" er boven, en onderteekenid door den heer Van Has selt, waarin met aandrang aan hoeren fabrikanten wordt verzocht, bijdragen- van f 500 en meer te verleenen om het verlies van t 130.000 ie dokken, het vo. rig jaar door de „Nieuwe Courant" ge leden. (Volk). Tweeledige opvatting. Maandag had te Eindhoven op de ge houden Dinsdagsche markt een leuk ge val plaats. Een koopman, staande op een tafel, gooide bij wijze van begin allerlei artikelen als messen, portefeuiL les portemomiaLes enz. op een hoop, het bekende gezegde roepende „Alles maar 5 cent". Een zekere S., welke zich on der de verzamelde toeschouwers bevond, roept in eens: 't Is allang genoeg", gooit 5 cent op de tafel en neemt den gehee- len boel, tot -groote verbazing en hilari teit der omstanders, mede. Natuurlijk werd hier die politie mede gemoeid 'en werd proces-verbaal opgemaakt, zoodat binnenkort een curieus geval te beslis sen staat. Gscn misdaad. Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van hot verdwijnen van den veehandelaar J. Gierveld te Wierden, die te ZwoilLe in den avond van d-en 7-den April vóór den marktdag, zijn hotel ver liet en -sedert werd vermist. Men bleef denken aan een ongeluk. Maandag heeft men bij het verhalen van een vaartuig aan de Veemarkt het lijk van den vermiste gevonden. Hij schijnt in dien avond aldaar te water te zijn geraakt. Bij hem werd een por tefeuille met geldswaarde 180 en eenig klein geld gevonden. Het lijk is naar het Passantenhuis overgebracht. (Zw. Ct.) De doorbraak by Kethel. Men meldt uit Schiedam: Door inspanning van allie krachten en door bijna den geheelen nacht door te werken, heeft men gedaan gekregen, wat de toeschouwer giste ren niet zou hebben gedacht: de Har re weg is hersteld. De "kisting op vele plaatsen wegge spoeld en het water op sommige plaat sen reeds steenen uit den weg slaan de, zoodat men 'elk oogenblik. zou kunnen venvachten, dat d'e dijk het geheel en al zou opgeven, en door breken; en nu is alles hersteld en met voldoening ziet men na den ver in oeienden arbeid nader op den gun- stigen uitslag. Men kan nagaan welk een werk 't geweest is, wanneer men weet dat liet water tegen de eer/ste kisting aan stond tot een hoogte van minstens 2 d.M. en bijna den geheelen weg langs. De breuk is ook in zooverre her steld. dat water niet meer kan door stroomen, zoodat nu geacht kan wor den, dat oogtanblilckelijk gevaar is geweken; doch vermoed wordt, dat 't zeer lang zal duren eer al het water is weggeuialen, en dan zal de toe stand van hei land kunnen blijken, welke zeer zeken niet erg rooskleurig zai zijn. Het water in de grachten alhier is langzamerhand v§.an hot stijgien, ver moedelijk doordat de breuk is dicht gemaakt, en door verschillende schut tingen op sommige plaatsen water wordt ingelaten, waardoor ook de scheepvaart niet langer zoo ernstig gestremd is. Yreeselyk ongeluk. Het onderstaande ontleent de N. C. aan een particulier schrijven uit Pon- tianak (Borneo): „Den 27en Maart is te Pontianak een vreeselijk ongeluk gebeurd bij een oefening- van de infanterie. Een compagnie onder bevel van den le luitenant Soetens was in bidars (boot jes) de rivier overgestoken om aan de overzijde oefeningen te houden. Bij het terugkeeren waren ereds drie bi- diars behouden overgekomen, toen dé laatste zou vertrekken met den luite nant Soetens en 25 man. Er was ech ter om dien tijd 3 uur 's middags een vrij sterke deining op de rivier en ongeveer 100 meter- van den wal gaf de commandant last om terug te gaan. Bij het wenden van de boot sloegen kort na elkaar twee golven over de boot, die dadelijk ging zinken. Met de grootste inspanning gelukte het den luitenant en den Europeeschen ser geant Kybnrger zich te redden, terwijl de soldaat Sittrop er in slaagde twee kameraden aan wal te brengen. Dooi de toegeschoten inlanders werdén toen nog vijf anderen uit 'het water' gehaald, maar tien Europeanen en ijf inlanders verloren het leven. Den volgenden dag werden hun lij ken opgedregd en onder groote belang stelling begraven". Spoorwegdiensten. De Raad1 van Toezicht op de spoor wegdiensten, daartoe door den Minis ter van Waterstaat gemachtigd, be paalt: lo. dat de bij Kon. besluit van 22 April 1903 tot geneeskundig inspec teur der spoorwegdiensten benoemde di-. G. J. Tel'jer, Fe 's-Gravenhage, zal worden belast met het diagelijksch toezicht op de hulpmiddelen, welke op d;e stations en in de treinen aan wezig zijn, op die secties van het spoorwegnet behoorende tot het mid dengedeelte, tor standplaats 's-Gra- venhage. 2o. dat de geneeskundige inspec teur der spoorwegdiensten dr. D. Romeyn, ter standplaats Venlo, zal worden ontheven van liet, hem opge dragen dagelijksch toezicht op de hulpmiddelen, welke op de stations en in de treinen aanwezig zijn, op dé secties van het spoorwegnet behoo rende tot het middengedeelte en he iast met het dagelijksch toezicht op de hulpmiddelen, welke op de stati ons en in de treinen aanwezig zijn, op cLe sectj^;- van het spoorwegnet, behoorende tot het Zuidergedeelte'. de uit het verschil in politieke rich ting. Uit het verhoor van jhr. van Asch van W'ijck bleek dat hij het geïncri mineerde stuk schreef onder den in druk van het verhaal dat verschillen de personen omtrent het voorgeval lene deden. welke_Jndruk versterkt werd. toen hij naar Amersfoort op on derzoek uitgetogen,_van den inspec teur van politie aldaar vernainl dat onder de leeraren, die den machinist toejuichten, ook was opgemerkt jhr. Van Beresteyn. Kennende v. B.'s politieke richting, twijfelde hij niet aan de ontvangen mededeeling. Deze uitslag van het onderzoek hief ook het bezwaar op dat de praeses der hoofd redactie van de ,,Vox', de heer L. J. C. van Gorcum, tegen de plaatsing had. te meer omdat in het gesprek dat de praeses met den schrijver had, deze laatste er den nadruk op legde, dat de strekking van het stuk voor namelijk was de daarin voorkomende waarschuwing aan reservisten om het hun gegeven voorbeeld niet na te vol gen. Het O. M. eisch-te f50 boete. D.e vertooning wordt algemeen gepre zen. (N. R. Ct-.) De heer D. H. Bronidgeest en mevrouw Bromdgeeslde Vries zullen met Sep tember het Rotterdamsch Tooneelgezel- scltap verlaten. Kerk en School. Ned. Heir. Kerk. Beroepen te Grijpskerk (Gron.) ds. R. Hazelhoff te Schalsum; te El- buig ds. H. A. Iieijer te Staphorst. Aangenomen het beroep te War mond door dis. W. H. Kelder te Hei- nenoord. Leger en Vloot. Rechtszaken. Beleediging. Voor de rechtbank te Utrecht stond terecht de student in de rechten, jhr. j. M. A. van Asch van Wijck, die in het studentenweekblad „Vox Studio- sorum" van 12 Februari j.L, een arti kel heeft geschreven, gloeiend© van ver oniwaardiging en ergernis over hel, gedrag van een leeraar der H. B. S. te Amersfoort die aldaar een ma chinist door handgeklap en bravoge roep zou hebben toegejuicht, toen de ze weigerde den trein te besturen, waarmede militairen, bestemd voor Amsterdam, zouden worden vervoerd. Ofschoon die leeraar, welke daar inet andere collega's de toejuichingen volgens de ..Vox" hadden doen hooren. niet met name wend' aangeduid, werd hij toch door de aanwijzing, dat hij van adel, oud-student en reserve-offi cier was, zoo als met den vinger aan gewezen, dat er in Amersfoort geen twijfel bestond- omtrent den persoon die bedoeld was en werd jhr. dr. Van Bereiisteijn door verschillende perso nen over die tegen hem gerichte be schuldiging aangesproken. Jhr. Van Berensteijn, als getuige gehoord, verklaarde dat hij, ofschoon op hei perron aanwezig, zoover van den trein, waarbij het voorval plaats vond. op eene bank gezeten was dat hij er niets van bemerkt had, evenmin als van het handgeklap en het bra vogeroep dat door do weigering van den machinist heet te zijn uitgelokt. 1-1 ij heeft later vernomen dat slechts één onderwijzer (geen leeraar. want die waren niet- op het perron) bravo geroepen had: of in de handen geklapt Get .had niets vernomen van een on derzoek dat buiten hem om naar zijn gedrag in deze had plaats gehad, doch toen het. hem ter oore kwam dat de beschuldiging zulke ernstige gevolgen voor hem had .had hij geen oogenblik langer geaarzeld een plainte tegen den onderteekenaar van het beleedigecnde stuk in de .-Vox" in te dienen, Dit deed hij te meer omdat jhr. Van Asch van Wijck wist dat er moeilijkheden voor hem (jhr. v. B.) uit zouden voortvloeien cn ondanks hij bekend was met een schrijven van dezen aan een ander, waarin het ongegronde dier beschuldiging werd aangetoond, geen verontschuldigingen aan den ten onrechte belc-edigde aanbood. Op een vraag van den rechter Baart de la Faille deelde jhr. Van Beresteyn mede dat. reeds op het gymnasium en later ook op de universiteit een min der goede verstandhouding tusschen de heide jonkheeren bestond, naar Van Berensteyn meende, voortvloeien- De luit.-kol. R. H. O. ban van der Capellen, van het 3e r£g. huzaren, en de majoor M. van Ivuijk, van het le reg. huzaren, komen resp. te 's-Gravenhage en te Zutphen in garni zoen; de ritmeester! C. E. N. de Bmijn. van het 2e reg. huzaren, en C. San rit van Nooten, van het lereg. huzaren, zijn resp. bestemd voor de garnizoenen Venlo en Amersfoort» De bij het 4e reg. inf. benoemde majoors A. W. Noorduijn en R. Fro- ger komen resp. te Leiden en te Delft in garnizoen. De luit.-kol. der kon. marechaussee J. F. Oosterman. blijft in zijn nieu wen rang geh-andhaafd als coinmt. der 2e divisie van dat wapen te Maas tricht. Sport en Wedstrijden Wielrijden. Zooals wij wei verwachtten, heeft H. Meyers de beslissing van den „Grand Prix de Nantes" (2000 M.). gewonnen met een halve lengte voor Jacquelin, 3e Mayer. Tijd 4 m. 141/5 sec., de laatste 200 M. in 13 1/5 sec. Het internationaal tandemnummer (2100 M.) wonnen H. MeyersGrogna 2e MayerHeller, 3e HardyAuger. Tijd 3 min. 21 4/5 sec., de laatste 200 M. in 12 2/5 sec. Nederl. Harddr. en Renvereeniging Ingeschreven paarden voor de meeting te Woes-tduin, op Zondag 3 Mei 1903. HARDDRAVERIJEN. I. Crocus-pry,s. Voor Nederlandsche paarden met geen sneller record dan 1.50, Handicap. Minimum afstand 1600 Meter. Winners na 24 April 25 meter meer. 1 Schabernack, 2D. D., 3 Antoinette, 4 Ideaal, 5 Jonge Wilkes, 6 Fortuna, 7 Don Carlos, S Rita, 9 Swaska II, 10 Tjibbe, 11 Prinses Wanda, 12 Caïd, 13 Mascotta, 14 Bella, 15 Martha. II. C ooi val lari a-prij sVoor Nederland sche paarden. Als minimum snelheid wordt 1.55 aangenomen. Handicap. Mini mum afstand 2800 Meter. Winners na 24 April 50 meter meer. 1 Concurrent, 2 tie Luitenant, 3 Cyclo ne, 4 Nella, 5 Molly, 6 Prinses Charlotte, 7 Polkan, 8 Miss O'Brien, 9 D. D.t 10 Antoinette, 11 Anton, 12 Rita, 13 Jonge Wilkes, 14 Swaska II. III. V erge et-mij -na et-prij sRee ordhard- draverij, Paarden met een recoTd van 1.45 of slechter, gaan van start, voor ie dere betere .recordseconde 25 meter meer. Afstand 2500 meter. 1 Ward, 2 Waschfrau, 3 Robert See Steele, 4 Abdul Ameer, 5 Clerimond, 6 Moquette, 7 Dobrina, 8 Nettie Bruen, 9 Gribbage, 10 Ducaat, 11 Redstar, 12 Co- lombine, 13 Isabelle» WEDRENNEN. I. Tulpenprijs. Wedren op de vlakke baan, voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. 3 KG. extra voor iederen prijs, gewonnen na 24 April. Afstand 2000 Meter. 1 Valerie, 2 Curacao, 3 Diadeem, 4 Di amant, 5 Berthus, 6 Kempred. II. Hyacinten-prijs. Verkoopswedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar >n ouder, en die te koop zijn ge steld voor 1 1500. Gewicht 3 j. 54^ Kg., 4 j. 63 KG., ouder 65 KG., Te koop gesteld voor f 1000, 4 Kg.; voor 500, 8 KG. décharge, le Prijs 500, 2e Prijs f 50, 3e Prijs f 25. Afstand 1700 meter. 1 üranksome, 2 Absolution, 3 Lady Doneraile, 4 Full Stop, 5 Europa, 6 Tin- tagel Castle, 7 Aemilia, 8 Tagus, 9 Equer ry, 10 Reinette. III. Narcissen-prijs. Steeplechase voor paarden van 4 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebehoorende aan Neder landers. Gewicht 4 j. 66^ lig., 5 j. 72| Kg., ou der 75 Kg. overwicht vonr -ederen pri-*, gewonnen in 1902 en 1903. le Prijs f 500, 2e prijs 50, 3e prijs f 25. 1 Muggins II, 2 Waddon, 3 Coke, 4 Sita, 5 Cher Amour, 6 Exploit, 7 Marine. Letteren en Kunst Naar onze correspondent te Londen meldt, vindt de Engelsche vertaling van „Op hoop van Zegen" bij de Engelsche kritiek der oudere school een slechte ontvangst heftig vallen zij 't werk aan; de nieuwere critici daarentegen verge lijken den auteur bij Ibsen en Maeter linck. Dr. Cuypers orer de Hieawe beurs Architectura deelt woordelijk- den toost mede, onlangs aan liet banket ter cere van Beriage door Dr. P. J. H. Cuypers, .dien bouwmeester van het Rijksmuseum en van het Station te Amsterdam, -gehouden op den Beurs- bouwmeester. „Aan den bouwmeester der nieuwe Beurs, c'ie als man van karakter en talentvol kunstenaar getoond heeft, door ernstige en voortdurende studie een waardie-, practised en duurzaam monument te kunnen stichten. Die, voor de vele en zoo uiteenloopende eischen als eene koopmansbeurs voor de stad Amsterdam worden gesteld, op rationeels en degelijke constructie ve wijze de meest doelmatige oplos singen heeft verkregen. „Aan Berlage. den bouwmeester, die zich wars van ij dele pronkzucht toon de, in een tijd dat zoo vele vakge- nooten zich iaien verleiden om, ge steund door de verlokkelijke produc ties der moderne industrie en door zoo genaamde bouwkundige versierselen, aan hunne elucubraties laffe aantrek kelijkheid en valsclie charmes te ver- leenen. „Door de hijzonder soberheid' in vormen aan de buitenzijde heeft hij als 't ware een protest gesteld tegen het misbruik der versieringswoede om daardoor een voorbeeld te stichten, dat op krachtdadige wijze nut zal ge ven Dat het hem «regeven moge wor den, te midden van zijn onvermoeiden arbeid ook getuige te zijn van den grooten bloei van Amsterdam, zetelend in zijn dan in alle volmaaktheid vol voerd monument." De Nederlandsche Tooneelistenver- eeniging heeft in eene openbare verga dering de grieven die zii sinds maan den koestert tep-en de schouwburgdi rectie Stoel en Spree, in ruimer kring bekend' gemaakt. Na herhaaldelijk on der kunstbroeders en kunstzusters die grieven besproken te 'hebben, wilde men nu ook het publiek met zijne zienswijze bekend maken. De heer Pothui-s secretaris van den Amsterdamschen Bestuurdersbond en organisator dezer vereeniging. voerde het woord .en besprak in hoofdzaak het contract dat de heeren Stoel en Spree hunne artisten deden ondertee kenen en dat door de opposanten, daar bet aan de eene zijde slechts rechten geeft, waar de andere: zijde slechts plichten oplegt, een „koeli- contract" is geheeten. Eenige weken geleden is ditzelfde contract in eene ïeden-vergaderinsr der vereeniging reeds aau een beschouwing onderwor pen. Stoomvaartberic'nten. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 28 April, 11 uur van. Ouessant Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertrok 28 April van Southampton. Hét stoomschip Oen-garan arri veerde 28 April van Java te Rotter dam. Het stoomschip Merapi, va.n. Rot terdam naar Java, arriveerde 28 April te Marseille. Het stoomschip Koning-in; Wilhel- mina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 28 April te Port Said. Het dubbelscliroefstoomschip Noor- dam, van de HollandAmerika Lijn, arriveerde 27 April des namiddags van Rotterdam te Newyork. Na de Staking Een treurig gevolg der spoorwegsta king ondervond te Arnhem een der ont slagen spoorbeambten. Zekere Z. was door gemis aan inkomsten in schulden geraakt. Zijn 75jarige vader, voor den stakingstijd kosteloos bij hem inwonen de, moest nu 2 kostgeld betalen. Tot ■•dekking der schuld betaalde bij tot Oe. •tober vooruit. Doch toen dit geschied was, gooide hem de zoon de deur uit-, hetgeen niet dan na eene ernstige wor steling plaats vond. Door bemiddeling der marechaussees, werd d-e oude man elders onder dak gebracht en zal nu op genomen worden in het oude mannen huis. Twee Winter-swijksclie families, wier huisvaders met de laatste staking ont slagen zijn, vertrekken morgen, met nog 27 andere huisgezinnen, naar Chili. De ontslagen timmerman bij de Staats spoorwegen, D. Don-ia, te Zuidhom, die voorzitter is der afd. „Groningen", der Vereen, van Spoor- en Tramwegperso neel, zal als -administrateur optreden van het soc.-dem. weekblad „De Voor post" te Zaandam. De algemeene vergadering van dén Bond van staatsspoorwegpersoneel, welke 30 dezer te Utrecht zou worden gehouden, is wederom uitgesteld, tot 14 Mei. Te Amsterdam is een manifest ver spreid, waarin worden aangekondigd twee groote meetings ten gunste der algemeene werkstaking op Vrijdag 1 Mei a.s.. des middags en des avonds in het Paleis voor Volksvlijt. Spre kers: F. Domela Nieuwenhuis, A. W. Ammerlaan. Fred, van Eedten, en Z. van Erkel. Het manifest verklaart, dat welis waar de omstandigheden zich niet leenen tot een feestviering op 1 Mei ..doch wel een grootsche, een krachtige manifestatie zal en moet onze Meibeweging zijn. De zelfbewuste arbeiders moeten toonen dat zij allesbehalve strijdens- moede zijn, al hebben zij in denlaat- sten strijd ook het onderspit moeten delven tegenover het geweld, de lis ten en het bedrog der kapitalisti sche regeeringsbende. Zij zullen toonen, dat zij mét den- zelfden moed bezield zijn om voor hun verlossing te strijden. Meer dan ooit voelen de arbeiders dat zij afhan kelijk zijn van hun meesters, die be schikken over de middelen ter voort brenging, over grond eb- bodem. Meer dan ooit kunnen zij begrijpen dat juist hierin de oorzaak zit van deze afhankelijkheid. Wie zou zoo dwaas zijn om te on derstellen dat wij thans de strijdbijl zouden wegwerpen? Het is thans meer dan ooit noodig deze te hanteeren. Er zijn nog honderden, ja duizen den onzer medearbeiders, die nog in duisternis rondwandelen, en zich in hun domheid leenen voor werk dat tegen hun belangen strijdt. Eenmaal zal de tijd lcomen dat we het vertrappen langer tei arbeiden voor anderen, die door onzen arbeid in dia gelegenheid zijn te profiteeren van alles, wat het l-even biedt, ter wijl wij in -slavernij voortleven, ter nauwernood van den ee.nen dag in den anderen kunnende komen. Eenmaal zal toch de tijd komen dat wij algemeen den a-rbeidi voor ande ren neerleggen, om eerst- dan weer aan den arbeid te gaan, als ons een leven van geluk en vrijheid zal zijn verzekerd. De algemeene werkstaking zij het middel om ons verlossing te hren- INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Van ingezonden stukken, geplaatst o/ niet geplaatst, wordt de copy den inzenden* niet teruggegeven. Haarlem, 29 April 1903. Geachte Redactie! Het Haarlemsch Comité van Steun ver zoekt. zeer beleefd even plaats voor het vol gende, hij voorbaat onzen hartelijken dank MEDEBURGERS, le Haarlem zijn op 't oogenblik nog ruim 200 huisgezinnen met eenige honderden kin deren, die slachtoffer zijn. Het comité van steun verzoekt aau alle weidenkenden en me degevoelenden zeer dringend, om in Haarlem het loffelijke voorbeeld van arbeldersvrien- den in andere plaatsen te volgen, om n 1. de kinderen van de uitgeslotenen bij zich tehuis te laten eten. De ellende is in de getroffen gezinnen natuurlijk zeer groot, wegens de geringe uitkeerfugen, die konden plaats heb ben. Wanneer een ieder nu eens meehelpt door een paar kinderen ten zijnen laste té nemen, kan een groot en aanmerkelilk deel van do nood gelenigd worden. In naam der kleinen verzoekt dus genoemd comité nogmaals zeer ernstig en dringend, om zich aan onderstaande adressen disponi- bel te stellen met. opgave, hoeveel kinderen men bij zich wil laten eten. Hopende, dat dit beroep op de welwillend heid onzer medearbeiders niet tevergeefs moge zijn. Het Comité voor Steun, Men kan zich opgeven bij: W. H. HANDGRAAF, O. I. kade 20. H. C. HARTMAN. Heerensingel 43. K. ÜLIJSoutinanstraat 34. J. KLOEZEMAN, Esschilderstraat 2. J. DIJKSTERHUIS, Kennemerstraat. Beawmeester hoeft allen moed. Steane Haarlem zyn streyen. Mijnheer de Redacteur! Aldus eindigt het stuk getiteld „Een Haar lemsch Tooneelgezelschap, onder leiding van Bouwmeester", voorkomende ln uw geacht blad van Woensdag 29 dezer. Met waa-rdeerende belangstelling beb ook ik kennis genomen van deze tijding, doch M. de R., ik kan niet ontveinzen, dat er in mij een bange geest rondwaart, die evenals Zaterdagsavonds de straatcolporteurs roepen koopt en leestKost 3 cent, mij thans toeroept: „Bouwmeester heeft allen moed - Steune Haarlem zijn streven, kost één ton. Wie kan mij van dezen hangen geest bevrij den? EEN ABONNé. Inzender vergist zich, naar wij meenen. Hij deukt vermoedelijk aan een nieuwen Schouwburg, maar d&armee hebbeu Bouw meesters plannen niets uit te staan. Integen deel zoekt hij contact met het bestuur van den bestaandeu Schouwburg. Het waa-rborgkapitaaltje dat wij hoorden noemen is precies een tiende deel van 't cijfer, dat inzender veronderstelt. Alles toekomstmuziek! Maar zooveel is ze ker, dat met Bouwmeesters plannen geener lei aanslag op de gemeentekas bedoeld wordt. Hoogstens een aanval op particuliere beur zen en die kan „Een Abonné" koud laten. REDACTIE. Vervolg Stadsnieuws E. N. E. T. De gewone jaarlijksclie algemeene vergadering van aandeel houders werd heden-middag in hef Brongebouw gehouden. De balans, winst en veriies-rekening weidden goedgekeurd. Morgen hierover meer. Examen L. O Geëxamineerd 8 •mannelijke candidatan. Geslaagd de heeren K. Beets, Hoorn; J. W. Brou wer. Hilversum; J. Ditmars, Alkmaar; H. de Geus. Nederhorst den Berg; C. G. Kat te Katwoude, en. P. Lub, Énk- huizien. Gymnastiek- en schermïn- riebting. Onder d-e vele goede gelegen heden "voor onderwijs zijn er in Haar lem enkele scholen speciaal voor het lichaam op te voeden en te ontwikke len. Zij zijn er op berekend tegenwicht te bieden aan de hooge eischen in onzen tijd van overlading gesteld op de scholen voor onderwijs. Een der drukst bezochte scholen voor lichame lijke opvoeding mag wel genoemd worden die van de heeren Jac. J. Cor. Meyerink, die dezer dagen gevestigd werd in de Jacobijnestraat no. 20. De daar gevestigde Haarlemsch e turn- en schermschool voldoet aan alle eischen welke de hygiëne kan stellen, voor uitmuntende ventilatie is gezorgd. Daarbij in aangename kleur geschil derd. uitmuntend: verlicht, maakt het geheel een prettigen indruk. Beneden is de turn en schermzaal gevestigd, hoven zijn zeer ruime kleedkamers in gericht. In de onmiddellijke nabijheid van vele scholen kan liet niet anders, dat vele ouders hunne kinderen naar deze practische inrichting zullen zenden ter bevordering van het „Mens sas Sa na in corpore sano" of wel: Een ge zonde ziel in een gezond lichaam. Het nieuwe Station. Van welingelichte zijde vernemen wij. dat het front van ons nieuwe station zal gekeerd zijn naar de Stadszijde, en niet naar de zijde van het Kenncmerplem, zooals dit door een aantal belanghebbende en belangstellende aan de Directie der Hollandsche Spoor was ver zocht. Wel moet nog een punt van overweging hebben uitgemaakt, of aan dit verzoek ge deeltelijk kon worden tegemoet gekomen door aan de Kennemerpleinzljde een toegang naar de perrons te maken, doch ook dit moet niet veel kans van slagen hebben, aangezien zulks, zoowel uit een technisch als een financieel oogpunt de Maatschappij te bezwaarlijk voor kwam. Hedenmorgen werd door het plaatselijk comité een krachtig adres verzon den aau den heer Van Hasselt, met verzoek om op zijn genomen besluiten terug te ko men, en do menseden allen weer in dienst tc nemen. Wanneer hij dacht, dat de belliamers er buitenstaan, dan was hij. volgens het comité, onjuist ingelicht. Administratie-bureau H. IJ. S. M. Het perceel Kruisweg no. 9, zal worden In gericht tot een tijdelijk administratie-bureau der HoUandsclie IJzeren Spoorweg-Maatschap pij-, men denkt dit twee jaren noodig te heb ben, zoodat vóór dien tijd van werkzaamhe den voor het nieuwe station geen aanvang zal worden gemaakt. Wel zullen in deze be trekkelijk korten tijd het goederenstalion met emplacement aan de Leidsche vaart gereed zijn. Louis Bouwmeester. De heer Rijs^ slng komt in het Nieuws van dcu Dag nu ook verzekeren, dut beslist onwaar Is dat er te Haarlem al-een comité zou zijn gevormd voor de uitvoering der Bouwmeester-plannen. Hij doet voorts opmerken, dat w a u n e e r deze commissie tot stand kwam zij vasten financieelen grond onder do voeten zal heb ben (aandeelen 3 pet. zal uitgeven) eu han delen zal overeenkomstig het zeggen van Thorbecko, dat er wel heil is in het steunen der kunst, maar niet ln het steunen der kun stenaren „au und fQr sich". Bloembollencultuur. Dinsdag ver gaderde de afd. Haarlem der Algemeeuo Ver eeniging voor Bloembollencultuur in het café Neuf alhier. Aan de orde kwam o m. de behandeling van voorstellen tot doelmatige besteding der afdeelingskas. Een definitief besluit werd niet genomen. Wel gingen er stemmen op om over eenige jaren eene tentoonstelling te houden. De Directie der H. IJ. S. M, heeft aan den Burgemeester alhier J 500 ter hand gesteld ten behoeve der politie onder dank betuiging voor de gedurende de staking be toonde diensten. Lastig gevallen. De opzichter G. van de Centrale Werkplaats is in do Spaarnwon derstraal, lastig gevallen door een der uit geslotenen, die evenwel bij de verschijning der politie aan den haal ging. Zijn naam is hekend, zoodat hij de gevol gen zal ondervinden van deze daad waartoe teleurstelling hem noopte. Tegen het vonnis der rechtbank alhier waarbij c. C. Sonneborn, te Ijmuiden is vrijgesproken van diefstal van een horloge is door den officier van justitie alhier, hoo- ger beroep aangeteekend. Hedenmorgen omstreeks half acht is van de in aanbouw zijnde school aan de Bakenessergracht de timmerman J. ueisler- van een hoogte van 10 meter gevallen. Per rijtuig is hij naar het St. Elizabeths-gast- huis vervoerd. Vanwege de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin- genvei-keer zijn aan het .station waar schuwingen geplaatst tegen zakken rollers en kwartjesvinders. Concert in dea Hout, Aan staanden Zondag, 'snam, van half drie tot 4 uur, zal het eerste concert worden gegeven 'in de tent in-den Hout door Haarlem's Muziekcorps. HedenherdachtP. Bouwman den dag waarop hij voor 25 jaar als poetser in dienst dier H.S.M. trad. Onder hartelijke woorden bood de opzichter Cramer den jubilaris een gratificatie, henevens een diploma in lijrt aan. Examen. Vrije en ordeoefemin- gen. 29 April. Geslaagd de heeren A. de Geus, Nederhorst den Berg C. Nederhorst den Herg en C. G. Kat te Katwoude. Gouden medaille, In een der uitstalkasten van het sport- en rijwiel magazijn van den heer A. Smits, al waar een paar maanden geleden de Holdei't-beker fier op een vachtje stond te prijken, daar ligf thans rus tig en kalm de gouden medaille, welke is uitgeloofd door den Haarlemschen Voetbal-Bond, voor het kampioen schap van Haarlem. Deze medaille, welke bij de firma Begeer in Utrecht is vervaardigd, ziet er werkelijk aai-dig uit. Het is geen ronde medail- je, maar een ruitvorm, waarop aan de eene zijde een footballspeler is afge beeld, die vanaf de lijn een bal in werpt, terwijl op de andere zijde de diverse uitslagen, welke de wedstrijd den om het kampioenschap opleveren zullen, gegraveerd word/en. Toch moeten wij zeggen, dat d'e medaille op zichzelf ons wel wat nietig voor-, komt, daar deze medaille dan pas net eigendom der club wordt, als dezelfde vereeniging haar drie jaar heeft ge wonnen. Er moeten dus heel wat wedstrijden1 voor worden gespeeld Niettegenstaande dit geiooven we, dat die wedstrijden welke om het karn-: pioenschap van Haarlem itusschen beide eerste clubs zullen plaats vin den, steeds de clou van het voetbal seizoen zullen zijn en blijven. Uit de Omstreken. Bloemendaal. Met 1 Mei aanstaande wordt aan de open bare lagere school alhier geopend eene voor bereidende klasse, Hierin kunnen geplaatst worden kinderen, die op den eersten Mei vijf jaar zijn geweest. Halfweg Wegens toenemend plaatsgebrek ts besloten de voor enkele jaiien alhier gebouwde school met den Bijhei te vergrooten. Haarlemmermeer. De publieke grasverpachting der wegen ln deu Haarlemmermeerpolder heeft opgebracht over 1903 J 5779; over 1902 was die opiirengst f 6490; over 1901 was die opbrengst f 6339. Door de werking der stoomgemalen, Is hes water ln deu Haarlemmermeerpolder, gedu rende de laatste 24 uren sterk gevallen. Vervolg Nieuwstijdingen, Men seint ons uit Amsterdam: Het Amsterdamsch Gerechtshof eischte heden tegien P. van Breemen, zich noemende kantoorbediende, in dienst van den uitgever Joh. de Liefde te Utrecht, wiegens het in voorraad hebben van valsche Rijksdaalders, met het voornemen deze als echte uit te geven. 5 jaar gevangenisstraf. Heden herdenkt de heer D. A. van Waalwijk, directeur van het Nieuws-

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2