J.W.D.DÜ6URG, J.A.Traanberg Damstraat 3rood. w Tweede Blad, De Rente-Cassa, Nederlandsche Credietbank. Brandverzekermg- Maatscliappij. S^riaSssiraatS. Duvenvaordsstraat 14, Wateren en Zagen H. Doïng Architect, Kinderhuissingel No. 54 Turf Briquetten Ous geen teleurstelling. A. VAN OMMEREN-SMIT, I I I I I T. A. DONNÉS, is verplaatst van Raamvest 5rood Stoomtram HAARLEM-ALKMAAR. liefde en Haat. Behoorende bij ^Haarlem's .SaglsSiasI" van Donderdag 80 April 1908 Mr. 6084 Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haar lem. brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 24en April j.l. executoir verklaard' kohier No. 12 op de Perso neel© belasting dezer Gemeente, dienst 1903, op hedenaan den ont vanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende d'e ingezetenen tevens herinnerd, dat. de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, 27 April' 1903. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Een en ander over Hamburg. Een omzer lezers, die tijdelijk in Hamburg vertoefde, schrijft daarover het navolgende: Nadat ik vanmorgen om acht uur in eene vuile, oude kerk de godsdienst oefening had bijgewoond, heb ik mijn ontbijt gebruikt, koffie met harde broodjes, toevallig in de nabijheid van een Hollander, een houthandelaar uit Rotterdam, op reis naar Noorwegen. Toen de stad Stad gi steren (Zaterdag)- avond was het te laat om nog voor zaken uit te gaan. dan sluiten hier winkels en kantoren vroeg, en Zon dags is alles potdicht. Men kan Ham burg m 5 verschillende gedeelten split sen. Vooreerst de omgeving der Balm- höfe (stations), er zijn er liefst 4 vrij dicht bij elkander; daar is het een ra re dooreenwarrelendle rommel van personen- en goedierenitremen-emplaoe- •ments met verschillende loodsen enz., waartusschen straten van minder be lang doch als hat ware bezaaid met hotels. Tegenover Hotel Union waar ik ..woon" is alles één kolossale ruïne doordat hier een ..Hauptbahnhof" (centraalstation) wordt gebouwd1 op eene zeer groote oppervlakte; daardoor zijn overal nood- of hulplijnen gelegd, zoo maar over d'e straat Volgens de teekening hier in het Hotel te zien, wordt het een ware reuzenbouw. Het spoorverkeer is hier dian ook enorm druk. Dan ten tweede de .Altstaöt" (oude stad) eene armoedige wijk met vele, zeer nauwe .straten en oude huizen die er uitzien als het hout van wijlen de Arke Noachs, smerige winkeltjes en een waar heirleger halfgekleede kin deren! Men vindt hier ook veel her bergen annex logement voor landver huizers. Ik zag er gisteravond nog een zwerm Russen onder geleide van een agent der Stoomvaart-Mij. op Amerika. Het volgende (3e) stadsgedeelte is nieuwer en bestaat hoofdzakelijk uit. winkelstraten waarvan de Hermannus- strasze eene dier voornaamste is. Al len zijn breed en flink aangelegd en worden doorsneden door electrische tramlijnen. Op een der hoeken be merkte ik eene reusachtige filiale der welbekende Tapetenfabrik van J. Iven en Zn. met grootsche étalages,verder Weinstuben Bierhallen, Frühstücklo- calen restaurants, mitsgaders winkels in alle mogelijke verschillende bran ches, waaronder ook 'n cacaolokaal dei- beroemde firma Van Houten. De stra ten zijn geasfalteerd en de breedie trot toirs mat groote vierkante steenen belegd. Op alle hoeken steken vrij groote horden uit, waarop met forsche letters ae straatnaam staat en die 's avonds electrisch belicht worden. De straatverlichting geschiedt overi gens met gasgloeilicht (2 kousjes in elke lantaarn) daarenboven in het midden der straat (zooals hier) een electrische booglamp. Op de pleinen, die hier talrijk en flink groot zijn, staan, onderscheidene standbeelden, fonteinen en groote advertentie-kolom men annex drinkfonteimen. Nu de 4e af deeling. dat is de haven met omgeving. Deze is in één woord: reusachtig! Door de groote massa sloom©rs en verschillende andere .schepen lijkt het letterlijk een bosch van masten, ta kelwerk en schoorsteenpijpen. Flinke zware en hooge stijgers, allen met rails bedekt steken van de geweldige kaaimuren uit, en daartegenaan en bezijden en tusschen ligt het vol van schepen. Een daarvan, waarmede mijn tijdelijke vriend morgenmiddag inaar het Noorden vertrekt, heb ik door- zijne bemiddeling kunnen bezichtigen. Toen ik aan boord was woei er een flinke bries, zooals de zeelui dat gelie ven te noemen; doch de indruk dien men van zoo een reusachtig zeekasteel ontvangt, is eenvoudig niet in woor den weer le geven 'twas groszartig! Deze haven) afdeel ing stempelt Ham-' burg dan ook Jot de groote wereldha venstad] die het is; overal langs die leaden hooge gebouwen, waarin bene dien pakhuizen en hoven kantoren v-oor dien handel en de scheepvaart. Ze zijn niét zoozeer architectonisch mooi tie noemen, dloch enorm groot, uitge strekt. en dian: gebouw aan gebouw. Men komt er beneden in een ruime vestibule, waarin aan weerszijden zwarte borden met de namen der fir ma's en hun kantoorlokaal-nummer; deze lokalen bereikt men meestal per lift en Jungs breede trappen. Eindelijk ten vijfde de Luxewijk, waar de mééste groothandelaren wo nen. Middenin een groot vierkant wa ter, d'e Al ster, omgeven door zeeir fraai gebouwde villa's en paleizien met veel beeldhouwwerk, verguldsel, enz. Aan een der breed© kaaizoomen ligt een zeer bezienswaardig café, nieuw gebouwd (1901). Het steekt nalf in het water uit met rondom eene glazen warandia. Men ziet er buffet noch kellners in de zeer eigenaardige vrij ruim© en fijn bewei'kte inrich ting. Door een verwarmden corridor komt men' in een ruim en zeeirl sierlijk met planten en bloemen bezet lokaal, Vol tafeltjes en bekleedc Weener stoeltjes; op elk tafeltje staat een toe stel met 3 knopjes: I. kellner, II. cou ranten, III. adresboeken. Drukt men op No. 1, zoo verschijnt een in blauw met goudgalon gekleed© kellner; voor No. II komt een knaap, ook'in livrei en brengt eene lijst der aanwezige couranten, waaronder het „Handels blad" de eenige Hollandsche is; voor knop No. III verschijnt >een kleine snaak, ook in het blauw met ©en lijst der voorhanden adresboeken van alle groote plaatsen, waarbij uit. ons land Amsterdam en Rotterdam. Deze laat ste nommers zijn gratis. No. I. de kellner, komt, niet dr/ank- en spijs kaart; men betaalt hij de bediening direct en het geven van fooien is er verboden. Het werd er tijdens ons oe- zoek hoe langer hoe voller, ook dames alleen, die daar meestal likeur met taartjes gebruiken. Daar er in het café niet gerookt mag worden, is eene apailte afdeeling hiervoor spe ciaal en zeer comfortabel ingericht. De verlichting in het geheel is bij zonder fraai ze bestaat uit groote kronen, met gekleurde .ïtond'e hallons waarin gloeilampjes, terwijl de glas- waranda rondom geheel met boog lampen verlicht is. 's Avonds wordt er door een onzichtbaar orkest een zeer goed concert gegeven, doch dan is er een entreeprijs van 1 Mark. Ten slotte nog eenige opmerkingen over de stad in 't algemeen. Zij is n.l. zeer wijd uiteengebouwd, met, vele tusschenruimten, zood'at men om al les goed te kunnen zien. een veelvul dig' gebruik der talrijke electrische trams moet maken. Zooals ik hierbo ven reeds opmerkte, wobdt er een nieuw Centraalstation gebouwd. Na der verneem ik daaromtrent nog dat op de kolossale ruimte daartoe be stemd, vooibheen circa 600 huizen stonden! Het station wordt hoog ge bouwd, zoodat alle treinen onder het gebouw komen; dit wordt gedaan met het oog op de overwegen, deze gaan dan over d'e lijnen met brugverbin- ding gelijlcstraats, zoodat alle ver- keerbelemmering' voorkomen wordt. Het stadhuis (Rathhaus) een groot, nieuw gebouw, lijkt eenigszins op het Postkantoor te Amsterdam, doch is veel grooter met minder... ramen! De bouwstof is zandsteen, alles met beeldhouwwerk versierd en in het middenfront prijkt een fraaie toren. Beurs en katoenbeur's zij,n niet zoo mooi, doch zéér ruim gebouwd. Het weer, dat. zich in deze streken buitengewoon slecht, ja winterachtig toonde in den laatsten tijd, (ge zult dit wel in uw courant gelezen heb ben) is heden iets beter, althans droog, ofschoon er nog erg gure winden hieerschen. Doch ik moet zeg gen. dat de straten, behalve natuur lijk de steeds smerige Altsladt. over het algemeen goed schoon gehouden worden. Re moet thans eindigen en ga nog even in de wereldberoemde Rathskeller een „Schoepen" nier drinken. Binnenland. Het bezoek sier Koningïn. Naar het ,,N. v. N." uit betrouwbare bron verneemt, zal het bezoek, dat H. M. de Koningin met Haar gemaal aan Amsterdam zal brengen, vallen in de week vaai 18 tot 25 Mei, Installatie der staatscommissie voor de ppoorwgeïiqoêfe. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid! heeft bij de installatie van de Staatscommissie voor de Spoorweg-en quête een toespraak gehouden, waarin hij de vorige enquête naar algemeene arbeidstoestanden (wet van 19 3an. 1890) in herinnering bracht. Het door de eerste afdeeling der Staatscommissie van 1890 aangaande de spoorwegen uitgebracht verslag, getuig de van een lailgemieen -gunstigen indruk omtrent de verhouding tusschen werk gevers en arbeiders. Tegenover de min der gepaste wijze waarop sommigen in de maatschappij met hun. ondergeschik ten omgaan, is, aldus vermeldt dat ver slag, bij de spoorwegen het tegenover gestelde in het algemeen het geval. Zij die aan het hoofd der drie groote spoor wegen hebben gestaan of nog staan, die de richting aangeven, waarin ze wen- schen dat hun ondergeschikten zich te dien aanzien igedragen, hebben getoond overtuigd te zijn van hunne verplich ting om zooveel mogelijk te zorgen dat hun personeel goed wordt behandeld. Omtrent de aan het personeel toege kende toonen, rapporteerde die Commis sie, dat zij, vergeleken met de loonen in de -landstreek waarin de betrokken per soon werkzaam was, meestal hooger wa. ren dan de bedoelde. Wat (aangaat de maatregelen geno men in belang van het personeel, voor de gezondheid en de toekomst deT amb tenaren en werklieden en hunne gezin nen, het verslag Iaat zich ook hierom trent gunstig uit. Zelfs wordt, de wem- schel ijkheM uitgesproken, dat het voor beeld der .spoorwegmaatschappen meer algemeen werd gevolgd. En wat betreft den invloed van deze humane behandeling der directiën op de gezindheid van het personeel, het ver slag verklaart, dat de verhouding tus schen de ondergeschikten en de boven hen geplaatsten in den regel goed was. In tweeërlei opzicht werd echter door de Commissie hervorming bepleit: ten eerste met betrekking tot de regeling der1 werktijden ien ten tweede aangaan de de wijze van bekendmaking aan het hoofdbestuur van klachten over opgeleg de boete of andere disciplinaire maatre gelen. Geeft zeide die minister o. a. ook het verslag der Enquête-commissie even min. als hetgeen naar aanleiding daar van werd tot stand gebracht de verkla ring aan de hand van den geest van on tevredenheid die bij het spoorwegperso. need, schijnt te heerschen, ook hetgeen in dien loop der laatste jaren ter ken nis der regeering kwant omtrent het lot van het spoorwegpersoneel was niet in staat om het bestaan van die gezindheid, als algemeen verschijnsel te vermoeden of te rechtvaardigen. Somwijlen kwa men der regeering inderdaad klachten' ter oore. Voor zooveel zij voor onder zoek vatbaar waren, hetgeen bij gebreke van specificatie dikwijls onmogelijk was, bleken zij onjuist of wezen zij op ver zuimen (bijv. bij de uitvoering van de regeling der arbeids- en rusttijden) on opzettelijk bedreven en meestal van niet zeer ernstigen aard. Maar bovenal wet tigde ingesteld onderzoek de opvatting dat zij die als tolk optraden van grieven en klachten van het spoorwegpersoneel, niet altijd er zich van wisten te onthou den op zich zelf staande gevallen voor te stellen als onmiskenbare openbaring van den gewonen gang vaai zaken ein van den normaal ingetreden toestand op spoorweggebied. Een voorbeeld slechts ter verduidelijking en wel van zeer re- centen datum. In de zitting der Tweede Kamer van 11 Maart j-1., (bladz. 964 der Handelingen) werd geklaagd over de hooge boeten die het personeel verbitteren. Aangehaald werden boeten elk van 4.50 en van A0. jWde het ex uno disci omnas ten deze zou willen toepassen en uit deze staal tjes zou besluiten, tot eeaie uiterst stren ge toepassing van het boetestelsel, zou door de officieele boetenstatistïek gelo genstraft worden. De Exploitatie-maatschappij bijv. keer de in 1901 een bedrag uit van f9.000.000 loonen, terwijl het bedrag der boeten in dat jaar ongeveer f 5000 bedroeg. Aan boeten werd dus gelieven ruim een half per mile der loonen. Bij de Holandsche Maatschappij is de verhouding onge veer dezelfde. Van loonen tot een be drag van t 5.000.000 werden in 1901 boe ten geheven tert een' gezamenlijk bedrag van t 4500. De peiling ligt natuurlijk allerminst in de bedoeling, dat het spoorwegper soneel geen gegronde redenen had voor zijne grieven en voor de ontevredenheid die tot zoo hevige uitbarsting is geko men. Immens werd door de wet van 11 April jl.; waarvan benoeming uwer commissie het gevolg is, het vermoeden van ernstige en niet geheel ongerecht vaardigde grieven uitgesproken. Het is de wensch der regeering, dat deze commissie geheel onpartijdig haar onderzoek zal doen en- de resultaten openbaren en zij vindt daarvoor waar borg in de omstandigheid dat in de commissie vertegenwoordigers noch van- de klasse der werkgevers, noch van die der arbeiders zitten. Behalve op onpartijdigheid wordt door de regeering, aldus verklaarde de minister, ook pTijs gesteld op bekwamen spoed. Vooral ten aanzien der loonregeling zou -de regeering niet gaarne een beslis sing nemen alvorens te kunnen beschik ken over de gegevens die, naar zij ver trouwt, verstrekt zullen worden, waar door vergelijking mogelijk zou zijn met Loonen in andere bedrijven in onder scheiden deelen des lands, voor soort gelijke diensten toegekend. Heerengracht 179. geb. Associatie-Cassa) Amsterdam. Rentevergoeding voor gelden a deposito. Met 1 dag opzegging 'bedragen tot 5000 3 De Overstrooming. De Har er weg heeft zich begeven, i Het water baande zich met kracht een weg en stroomt in den Zouteveen- schen rold'er. Enkele binnengrachten, zoo als de Raamgracht, en Zijlstraatgracht en Noordmolenstraatgracht staan droog, de schoeiingen aldaar zakken uit of begeven zich en de fabrieken, vooral de branderijen, kunnen ternauwer nood het benoo'diigde water betrek ken. De Hollandsche Spoor maakte vooral gisteren goede zaken, daar een massa menschen een reis naar Delft onder namen om de ramp te kunnen In oogenschouw nemen. Vele wandelaars getroostten zich bovendien een nat pak en een paar natte voeten om het tooneel van de ramp meer van nabij te zien. Zooals ie begrijpen is. werden en wordlen nog steedis kiekjes genomen. Hedenochtend1 seint men aan het Hbld. uit Schiedam: De breuk in den Noord-Ketbelpolder is, nadat men in den afgeloopen nacht geregeld heeft doorgewerkt, nagenoeg hersteld, nog slechts op enkele plaat sen laat hij eenig water door. De hi.s- ting op den Harrewes is hersteld. De Holierhoeksche polder slaat af in de Vlaardingsche Vaars. Het. water is er ongeveer 2 cM. gezakt. Door het hoog heemraadschap Delfland is aan de polderbesturen: alhier en in den om trek liet malen verboden. Het water in die Schie is stijgend©'. pCt Jirect te ontvangen.) Met 10 dagen opzegging 01( Voor 1 maand fïxe 3 I* 2of3maandenfixe 374pCt 1 iaar fixe(toteen bedrag van ƒ5000) 3 pCt Prolongatie-conditie (tot be perkte bedragen) pCt. onder den Prolongatiekoers. Nisnve GracM 1.11. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst' wordt de copy den inzender niet teruggegeven. STEUN AAN DE SLACHTOFFERS. Mijnhee.ii de Redacteur. Een enkel woord meet mij van 't hart naar aanleiding van eenige uit latingen in de laatste dagen, betref fende de steun aan de slachtoffers dei- jongste staking. Als zoodanige slacht offers beschouw ik de vrouwen en kinderen dergenen, die tengevolge van hun ook in mijn oog misdadig opzet, thans aan gebrek ten prooi zijn, hen te straffen voor wat echt- genooten en vader© misdeden, gaat dan ook niet aan. Met die pogingen om steun te verleeaien kan ik me dan ook zeer wel vereenigen, niet echter, zonder eenig protest teigen woorden en daden, welke de stakiugsgezinden zich thans veroorloven jegens deniet- stakers. In de circulaire van d)e hee- ren Hand graaf c.s. (ook in uw blad opgenomen) staat, zonder eenigen zweem van bewijs, ,,dat vele Christe lijke arbeiders weigeren thans een penningske voor hun kameraden te offeren'. Aangenomen dat deze in zeer algemeene termen gestelde be wering waar is, mag ik dan vra gen, of die weigering misschien niet het gevolg is van de houding der sta le eirs? Of meent men dat het den cliristelijken arbeiders aangenaam is wanneer zij op fabrieken en werk plaatsen met opzet worden gemeden, wanneer een staker, als hij een niet- stalcer ontmoet, een beetje terzij gaai? Of meent men dat men sympathie wint met liefelijkheden als Zaterdag 1.1. in ,,De Wekker" voorkwamen? Op de voorpagina dezelfde klacht over do weigering der, Christelijke arbei ders, en op pagina 3 in liet Raads- verslag de tirade: .,De onderkruipers- bende heeft oolc haar vertegenwoor digers in den Raad", waarmede dan de heeren v. d. Kamp en de Braai, en als ,,de bende", de Chr. arbeiders bedoeld worden: Een van tweeën: Scheldt de Chr. arbeiders uit, maar vraagt den hun geld niet! of: Vraagt hun steun, maar weest dan minstens zoo fatsoenlijk uw achter buurten anieien hen en het publiek te sparen! Waarlijk, wat gij nu doet. staat u heel le el ij Ie, en zal' ten slotte tot schS. zijn van de slachtoffers, dite gij zelf, socialisten en anarchisten, gemaakt hebt! Met hoogachting, G. VAN AS. AdvertentSëBs. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in 1840. Kantoor te Haarlem: verzekert tegen vaste en billijke premiën alle 'Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. belast zich met den In- en Ver koop van Effecten, het Verzilveren van Coupons, wisselt Vreemde Munt en bankpapier, Prolongatiën, Wissels enz. enz. Agent Algemeene Mij. van Le vensverzekering en Lijfrente. TELEPHOON No. 780. Steeds gelegenheid tot het van Stammen en andere Hout soorten. Wed. G. GRAS ZONEN, Oostzijde 320, Zaandam. Stucadoor, DE CLERCQSTRAAT 77, b. h- Leidsche Plein. 50 K.G. (circa 180 stuks) afgehaald 45 cent. Thuis bezorgd 50 cent. Soliede en nette Bediening verzekerd. Aanbevelend, JOE PH. DE IIT, KINDERHUISSINGEL 58 Telefoon 667. Eerste HaarJ. Mode-Academie, MAANDAG 4 MEI beginnen de cursussen ter opleiding van Dames tot Costumière en Coupeuse Dam es welke hieraan deel wenschen te nemen wor den beleefd verzocht hier van opgave te doen voor ZATERDAG 2 MEI. Geen leerling verlaat de cursus DAN na volledige bekwaamheid Prospectus met attesten gratis en franco 0 Directrice GR. HOUTSTRAAT 125. t I Extra Fijn en geurig van smaak gegarandeerd zuiver Eenig Adres: KL Hoatairaai 62. Bureau voor Administratieve Controle LAMBRECHTS HARTMANN Leden 2e klasse van het Nederlandsch Instituut van Accountants. (Te Haarlem opgericht 1 Juli 1902), naar Met ingang van 1 Mei 1903 zijn te Haarlem (Kennemerplein) retourkaarten naar Beverwijk en evenzoo te Beverwijk (Melksalon- Breestraat) retourkaarten naar Haarlem verkrijgbaar, geldig één dag le kl. 0.377i, 2 kl. 0.25, waarmede de heenreis per tram moet worden afgelegd, maar waarvan voor de terugreis naar keuze van den reiziger mag worden gebruik gemaakt van de tram en van de treinen der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Afbreken der reis wordt niet toegestaan. De terugreisgedeelten van de H. IJ. S. M -retourkaarten (geldig één dag of één maand) tusschen genoemde plaatsen zijn ook op de tram geldig. JS? U t A Vertaald uit het ENGELSCH. Ruim een uur bleef zij zoo zitten, het hoofd rustend op de handen, nu vol hoop. dan weer vreezende. steeds in wachtende houding. Toen hoorde zij ieAfs daarbuiten, 't gedempte geluid van voetstappen. Ze stond op en verborgen achter de gor dijnen keek zij uit met scherpen blik. Daar hoorde zij het weer! Buiten twijfel liepen daar eenige mannen, heel voorzichtig, huiten de muren. Toen glinsterde er iets in de duister nis en verdween weer. Het was een getrokken zwaard, waarop het maanlicht geschenen had en dat een vurige lichtstraal weer kaatste. Eindelijk zag zij iets bewe gen in den maneschijn, doch het ver dween even spoedig als het gekomen was. Daarop volgde een stilte. Zij tracht te zichzelf moed in te spreken, 't zou den de wachten zijn, die om het huis patrouilleerden. lederen nacht hoor de zij hen. het wachtwoord van de schildwachten en het antwoord erop. Maar deze nacht was niet zooals de vorige. Geen wachtwoord weerklonk, niets dan dat bestendige, gedempte gestap en dan een vreemde, angstige stilte. Zou het mogelijk zijn Zij huiverde en beefde bij de gedachte Neen, neenHet was onmogelijk Het plan wa® te goed beraamd, en liefhebbende harten hielpen haar. geen verraders, en tochZij zonk op haar knieën hij het raam. ,,0 God, smeekte ze, help en bescherm hem nu Steun hem met Uw kracht. Daar hoorde zij plotseling het ge luid van een sprong, een zwakke kreet en galoppeerende hoefslagen, die duidelijk hun ding-dong lieten hooren, in den stillen nacht. Zij sprong op met een blos op 't ge laat en hijgenden boezem. Dat kon alleen maar beduiden, dat haar ge bed verhoord en Harden vrij was Geen geluiden, die aan vervolging de den denken, drongen tot haar door. ook hoorde, zij nu niet meer den d,ra- venden hoefslag, zeker was de ruiter reeds te ver weg. Hij was vrij Vrij f God zij dank, en immer geprezen Toen kwam zij tot bezinning en ver bleekte weer. Snel en onhoorbaar ging zij in de andere kamer, met be vende vingers drukte zij op de veer in het alkoof. De deur sprong terug en zij ging op den tast de donkere trap op naar de schuilplaats van Har den. Terwijl zij naderde, zag ze, dat de deur open was en een verdwaalde straal maanlicht liet haar de duistere kamer zien. Hardenriep ze, Kit Er kwam geen antwoord, en schoor voetend ging zij naar binnen. De kamer was leeg en hij was verdwe nen. Er kon nu geen twijfel meer mogelijk zijn. Hij was ontsnapt ear nogmaals neerknielen dl, dankte zij God voor zijn genade. Langzaam stond zij op en ging terug zooals zij gekomen was maar nu met opgewekt gelaat en schitterende oogen. Maar waarom kwam niemand het haar vertellen, niemand om haar de blijde tijding over te brengen? Het was laat. Er was iets, dat Maunsell ophield. En toen werd zij onweer staanbaar aangedreven naar den ro zentuin te gaan en met eigen oogen te zien hoe goed all eis was afgeloopen. Zij sloeg den grijzen mantel om, den zelfden dien zij gedragen had. toen zij haar minnaar in het bosch ont moette. Als een spook liep zij door de vrouwengalerij, waar alles in half duister was gedompeld. Toen zij echter het portaal daarbui ten bereikte, bleef zij staan en aarzel de, De vensters waren wijd openge zet, daardoor verlichtte de maan het geheel en nog geen tien pas van haar af stond een schildwacht, een lange, zwaar gebouwde man, met een glim mend harnajs aan, waarop de maan, haar lichtjes deed glinsteren. Eén oogenblik wist zij niet wat te doen maar er was geen keuze of zij moest teruggaan en dat wilde ze in geen ge val. En toen stapte ze moedig voor waarts. De oogen van den. schildwacht schitterden, toen hij zich omkeerde en, haar zag. Hij dacht dat zij een van de dienstmeisjes was, Polly Maple misschien wel. Ha, nu had hij kans op een kleine ontspanning in zijn wacht, en hij lacht© schor en ruw, terwijl bij uitriep Halt, meisje, 't wachtwoord - Ik hen laat, zei Dorothy haastig, laat mij gaan, alsjeblieft. Voor een kus mag het, liefje, antwoordde hij. Kom dan, éen kusje maar, lieve meid En toen zijn karabijn tegen de muur leunend, ging hij grinnikend en lon kend naar haar toe. Dorothy bewoog zich niet, maar toen hij vlak bij haar was duwde zij haar kap achteruit en keek hem met vlammende oogen aan. Ga terug, dwaas, die je bent 1 zei ze. Hij had haar herkend en stond daar sprakeloos, ontsteld. Lady Capelhijgde hij. 'Maar zij viel hem in de rede- Ja, Lady CapelKen je mij nu Laat mij dan oogenblikkelijk passee- ren4 verstaan? De man begon te stamelen en mom pelde een of ander nietig excuus maar Dorothy luisterde er niet naai en liet hem staan, terwijl hij haar nakeek, zich zijn dwaasheid betreu rend. Die lompe grap zou hem duur te staan komen, daar was hij van cLoordrongen. Dorothy ging verder en bereikte zonder nieuwe wederwaardigheden de deur van de kapel. Zij ging daar haastig binnen, maar ioen zij den vleugel bereikte, die geheel verlicht door een vreemd licht, dat door de beschilderde ramen naar binnen viel, kwam een lange, sombere gestalte achter een pilaar vandaan te voor schijn en keek haar aan. Lady Capel, u hier? Zij deinsde met een lichten kreet achteruit, maar direct daarop her kend© zij Maunsell. O. zei ze, ik zocht u op, Hij ia weg, niet waar Hij is veilig. Nog niet, klonk het antwoord. het ig juist tijd. en ik ga er nu vol gens belofte heen. ingeval mijn hulp noodig mocht zijn. Blijf hier tot ik terugkom. Zij keek hem een oogenblik sprake loos aan en toen baflstte zij innig te^ leurgesteld uit: Maar dat kan niet. U hebt 't mis.: IJ lis in de war met den tijd. Hij is niet in den toren en ik hoorde het paard weggaloppeeren. Maa,r toen het licht op zijn gelatt viel. en zij de uitdrukking waarnam, die daarop lag, hield zij bevend op. Lady Capel, zei hij, er is nog niets gebeurd. Ga dan met mij mee als u wilt en overtuig u. Wat beteekent dit alles? Dat zullen wij binnen vijf minu-. ten weten, gaat u mee Ja, antwoordde zij, terwijl ze naast hem voortging. De deur van den toren, die in den tuin uitkwam, was open en Dorothy wees daar fluiisterend op en voegde er bij Ziet u wel, hij is verdwenen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5