NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Bfeestgele^en Dagblad in Haarlem en Omstreken. Liefde en Haat. 20e .laargarig Vrijdag 1 Mei 1903. No. 6085 DAGBLAD Abonnementsprijs Voor Haarlem per 3 maanden, f 1.20 Voor d® dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het geheel© Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V» de omstreken en franco per post. 0.45 Aclvortcntiön 3 Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Btdtenspaarxie No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Hontstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitga*® dar Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. A3MS®a®mflat«n en AdvartaatiSia •worden aangenomen door onze Agenten en door sll» Roekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën aai Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad versoMJnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénêrale de Publicitê Etrangère O. L. BAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 1 Mei bevat 0. a.: 3)e Dreyfus-zaak, De Macedoni sche kwestie. Bezoek van koning Edward, Hevige vulkanische uit barsting, Hoog water. Buitenlandsch Nieuws Frankrijk Bezoek van Koning Edward. Vrijdag komt koning Edward! van Engeland te Parijs aan. En wat van officieel ei zijde gedaan kan worden om de ontvangst schitterend te doen zijn, zal gedaan worden. De weg, dien de Koning naar het Eiysee zal doorrij den wordt prachtig versierd'; de Rue Royale, de Rue de la Paix en d.e place Vendóme zullen schitteren ter ©©re van, den Engelschen gast. Maar... de stemming tegen koning Edward) wordt door de nationalisten voortdurend aangestookt, vooral door de Patri©, die poogt de ontvangst van den Koning tot een reusachtige be spotting te maken. Het blad bevat een artikel: „Fasboda gewroken", waarin de Moellah van Somalilandl verheerlijkt wordt, omdat hij Fashoda op Engeland gewroken heeft. In een tweede artikel ,,Mot d'ordre" wordt koning Edward met allerlei zonder linge bijnamen aangeduid, en Parijs wordt daarin opgewekt, hem een ont vangst zijner waardig te bereiden. En sedert regent het stukken in de natio nalistische bladen, waarin een merk waardig aantal middelen aan de hand wordt gedaan, om het bezoek van ko ning Edward te maken tot een groote nationalistische betooging. die niet al leen tegen den Engelschen koning, maar veel meer nog tegen de regee ring gericht moet zijn. Onder die mid delen zijn er, die allerdwaast zijn. Zoo stelt iemand voor: geheel Parijs moet zich in rouwkleederen steken, en met krip omfloersd'e Transvaalsche vlaggen uitsteken; een ander: alle Pa- rij zenaars trekken met Transvaalsche kokardes op den hoed en vlaggetjes in de hand naar het standbeeld van Jeanne d'Are; velen geven als juich kreet bij de aankomst van den Koning aan: Leve Marchand! Leven de Boe ren! Leven de Russenl En zoo gaat het voort, dag in, dag uit, met het pogen om de bevolking van Parijs op te wek ken, den gast der Regeering te belee- digen. De goiVle raad van Déroulède wordt geheel in den wind geslagen Het is te verwachten, en voor de eer van het Fransche volk te hopen, dat het meer aan dien goeden raad dan aan de dwaasheden van Mille- voye en Massard gevolg zal geven. De Dreyfus-znak. Er is reeds melding gemaakt van den brief van den heer Seymour de Ricci aan de Temps. In dien brief stond, dat een vriend van kolonel Stof fel. in bet jaar 1898 zittende aan den boulevard des Capucines met kolonel Stoffel een gesprek had gevoerd over bet borderel mat de aanteekening van keizer Wilhelm. Kolonel Stoffel had bij die gelegenheid verteld, dat hij die meergemelde geschiedenis had van ge neraal Coiffé. De Temps had zich na bet ontvangen van dien brief in ver binding gesteld met den zegsman van Seymour de Ricci. den vriend van ko- lonel Stoffel Die zegsman was een oud-conservator van het museum van het Louvre. Hij bevestigde tegen den man van de Temps de waarheid) van de beweringen in den brief van Ricci. De Temps noemt nu den naam van dien oud-conservator; het is de heer Froehner. De heer Froehner heeft een brief gericht aan de Temps, be stemd) om eenige verbeteringen te brengen in d-e verklaringen welke hij de vorige week tegen dien medewerker van de Temps heeft afgelegd. De Temps is echter niet van zins dien brief van Froehner in haar kolommen op te nemen. De courant handhaaft geheel en al het verslag dat zij van het gesprek met Froehner heeft gege ven. Jaurès komt in de Petite République weer op dien generaal Coiffé, wiens naam gedurende zoovele jaren op den achtergrond' is gebleven en die nu in die laatste dagein naar voren komt, be last met een zoo zware beschuldiging. Maar gesteld nu, d)at het waar is, dat inderdaad kolonel Stoffel dat ver haal van den brief van keizer Wilhelm betrokken had van generaal Coiffé, dan blijft toch nog altijd de vraag, hoe Coiffé aan de photographie van het borderel niet de aanteekening van dien Keizer kwam. Een van twee. zegt Jaurès, of wel bij is zelf de maker van datvaische stuk of hij moet zeggen, wie het hem ter hand gesteld heeft en wie hem heeft ingestaan voor de echtheid van het stuk. Jaurès brengt in herin nering. hoe op 3 November 1897 kolo nel Henry tegen Paléologue van een brief van den Keizer gesproken heeft en wat Henry heeft verklaard in het proces-Zola over den geheimzinnigen brief. dien SancLherr hem getoond had. Klaarblijkelijk zoo is zijn slot. som. moet generaal Coiffé het borderel met de aanteekening direct of indi rect gekregen hebben van den genera- len staf, van den inlichtingendienst. Op d'e regeering rust de dure plicht te onderzoeken hoe er stukken van dien aard eerst gemaakt kunnen zijn en vervolgens verbreid door het ministe rie van oorlog. Kort vóór zijn premierschap er bij neer te leggen zou de heer Waldeck Rousseau zich eens terdege op de hoogte hebben willen stellen van de befaamde geheime dossiers der Drey- fuszaak ;hij vroeg inzage aan d:en mi nister van oorlog en las den heel en rommel van begin tot eind door. Daar na resumeerde hij zijn indruk in een soort rapport aan den president der erpubliek. waarvan volgens de Fran sche pers de conclusie Luidt: ..Einde lijk bevindt zich in dit vreemdsoortig dossier, waarin evenveel uiteenl'00pen de als zonderlinge zaken voorkomen, geen passage die het juridieke gevoe len niet diep kwetst, geen zin die niet indruischt tegen de logica, geen woord, da-t niet in tegenspraak is met den logischen gedaebtengang en in strijd komt met de rede. Het is de on- begrijpelijkste opeenstapeling van on- beteekenende dwaasheden, van niets beduidende kinderachtigheden, en te vens het laagste zoodje verdachte ver zinsels. en gemeene bedriegingen, die ik ooit in den loop van een reeds lang durige practijk in eenig dossier heb ontmoet Ik meende uit een akeligen droom te ontwaken toen ik de lezing had beëindigd van een dergelijke op tassing van krankzinnigheden". Italië. Buitensporige politiemaatregelen wor den genomen ter gelegenheid van hei bezoek van Koninig Edward. Een paar cijfers ter illustratie. Langs den weg van het station naar het Qui rinaal stond het publiek achter een zesdubbele rij van soldaten. Ter eere van het bezoek zijn tweeduizend men- sohen in het cachot geduwd. Wat zullen deze lieden „aangename herinneringen" bewaren aan de visite van Edward VIII Een andere bijzonderheid van de grootsche gebeurtenis is, dat zelfs de Boeren niet vergeten zijn bij deze ge legenheid. Alle menschen namelijk, die zich in den loop der laatste jaren heb ben schuldig gemaakt aan Pro-Boer be toogingen, hebben niet in aanmerking kunnen komen voor toegangskaarten voor de officieele recepties of de gala voorstelling in den Argemtina-schouw- burg. Alle journalisten, Pro-Boer of niet, zijn bovendien uitgesloten. Dat men al deze dwaasheden te Rome maar niet zoo zonder protest slikt, laat zich verstaan. Er zal dan ook ini de Ka mer en elders nog wel een hartig woordje over gewisseld worden. De koning van Engeland woonde Woensdagmorgen, in gezelschap van den koning van Italië en d'e prinsen, de schitterende revue bij, waaraan 20.000 •man troepen deelnamen.. De zeer geest driftige volksmenigte juichte de sou- vereinen langdurig toe, toen zij naar het Quirinaal terug gingen. Koning Edward bracht 's middags te 4 uur een bezoek aan de Engelsche am bassade, vanwaar Z. M. zich naar het Vaticaan begaf. Koning Edward kwam te half vijf op het Vaticaan aan om Z. H den Paus een bezoek te brengen; te vijf uur ver trok Z. M. weder en begaf zich terstond naar het Quirinaal. Turkije. De Macedonische kwestie. De tegenwoordige toestand' in Al banië zegt een briefschrijver uit Saloniki L11 de Frankfurter Zeitung herinnert levendig aan dien van 1881. In die dagen lag Uskub nog mid den in de sfeer van invloed der Alba- neezen en de Turkscbe regeering had er niets te zeggen. Er lag wel een compagnie Turksch© soldaten en er resideerde een pasja, maar de Alba- neesche beis en hodsja's deelden de lakens uit. Op een goeden dag vond de Porte het noodig de Albaneezen eens wat te breidelen, vooral met t oog op de naburige landen. Zij zond daaróm een wali met onbeperkte, volmacht naar Usikub. Toen deze' groote meneer echter aan het station aldaar aankwam, was er niemand om hem te ontvangen, maar wat nog erger was: de Albaneezen hadden den konak omsingeld en de daarin gele gerde Turkscbe soldaten konden geen vin verroeren. Het stationsplein was verder gebarricadeerd met stoelen uit de nabijgelegen koffiehuizen. De Albaneezen vertelden den wali. dat zij niets met hem te maken hadden en het verhaal' wil, dat de man toen zijn troost zocht in een hotel, en, na wat uitgerust te zijn, onder het stor ten van tranen. <je terugreis aan vaardde. Nu daargelaten of die tranen wel historisch zijn, was de beleediging toch groot genoeg om de Porte te doordrin gen van ge noodzakelijkheid de brutale Albaneezen eens mores te leerem. Zij koos een flink soldaat, Derwisj-pasja uit. om in het wilajet Kossovo orde te maken. Er werden niet minder dan 30 bataljons gemo biliseerd en de eene militaire trein na den anderen spoorde naar Uskub. Derwisj pasja was al vooruit ge sneld', maa.r hij deed) niets voor hij genoeg troepen had. Middelerwijl waren er duizenden Albaneezen in Uskub saamgestroomd, en overal zag men gjeweerloopen. Toen Derwisj- oasja zich sterk genoeg gevoelde, sprak hij die weerspannige heeren toe. ITij zei hun, dat het geen zin had dat Turken en Albaneezen ruzie maakten. Hen, di© gehoorzaam zou den zijn, zou de Sultan beloonen, maar voor hen, die koppig waren en niet luisteren wilden, had hij een Hinken stok meegebracht; als dat niet hielp, had hij nog wat stroppen ook bij zich. En teikvijl hij de Alba neezen op zijn soldaten wees, be dankte hij hen niet weinig sarcas tisch zeker voor het door hen tot dusver gevoerd „bestuur", maar be duidde hun tevens, dat het bewind thans overging in handen van Turk scbe ambtenaren en dat zij nu den als wali aangvestelden persoon had den te gehoorzamen. De Albaneezen kozen eieren voor hun geld en in Uskub was het gedaan met hun ge zag. Zonder bloedvergieten werd overal or die gemaakt. Natuurlijk hoopt men, dat het dit maal ook zoo zal gaan. Afls Omer Roesjdi-pasja, die thans met het op perbevel is belast, even krachtig weet op t© treden, als Derwisj-pasja is daar wel kans op. Want vermoedelijk zal den Albaneezen ook nu well aan het verstand gebracht kunnen worden. dat zij het toch tegen de Turksche troepen zullen moeten afleggen. In Ljoema en gedeeltelijk in Ipek zien zij dat al in volgens de laatste berichten en leggen zij zich bij de hervormingen neer. Een ander deel der Albaneezen in Ipek en die in Djakova blijven echter koppig. Daar aan kan Omer dus nu zijn krachten eens beproeven. In het wilajet Monastir duren de ergerlijke moorden nog altijd voort. Van den 3 den tot den loden dezer zijn er 22 personen aldus om hals gebracht. Vijf Bulgaren zijn door de Turken vermoord uit wraak over den moord op een Turkschen jongen ver- léden maand gepleegd. Een Bulgaar en zijn vrouw zijn op last van Sara- fof vermoord, wegens ongehoorzaam heid aan zijn bevelen. In 't geheel hebben de Turken acht van de 22 moorden op hun geweten; de Bulga ren ook acht, terwijl zes door onbe kenden zijn gepleegd. Als'een staaltje van de brutaliteit der cornité's kan nog dienen, dat zij aam de Amerikaansche zendelingen hebben geschreven, dat dezen niets te vreezen hebben omdat de losprijs, welke voor juffrouw Stone indertijd is betaald, wordt beschouwd als -,de Amerlkaansche bijdrage" voor net revolutionaire fonds! tiet afpersings systeem gaat overigens geregeld voortde cornité's geven be hoorlijk kennis hoeveel ieder moet betalen en op welken dag. Niemand denkt er aan te weigeren, zoo groot is de vrees. Rusland China in Politiek. Rusland is zeer verbitterd over de weigering van China om de voor waarden voor de ontruiming van Mandsjoerije aan te nemen. Blijkens een telegram uit Peking zendt Rus land een groot aantal "officieren en soldaten in burgerkloeding naar de mijnwerken in Mandsjoerije en naar de boschconcessies aan de Yaloe. De Russische ambtenaren in Nioet- schwang hebben een nieuwe oplos sing ontdekt; zij verklaren, dat de Russen de stad hebben ontruimd, omdat de soldaten er niet meer in uniform rondloopen. Zij zeggen nu: d'e troepen zijn teruggetrokken en slechts een politiewacht blijft nog over. De teruggave der douane-kan toren en van het stedelijk bestuur is niet overeengekomen. Terwijl over dit punt onderhandelingen worden ge voerd. zal Rusland die dingen nog maar blijven beheeren. En in Mandsjoerije blijft Rusland nog voolrloopig de bezetting volhou den. Merkwaardig is het, dat de Engel- sche bladen van de gelegenheid ge bruik maken, 0111 weder eenige hate lijkheden te vertellen aan het adres van Duitschland. De Daily Mail ver neemt uit Sjanghai", dat de houding van Duitschland in de Mandsjoern- sche kwestie de Engelsche kolonie zeer verbitterd heeft. En de Daily News betoogt: ,,Nu Duitschland bewezen heeft dat het niet tegen de verdeeling van China is, en deze door de Russi sche annexatie van Mandsjoerije be gonnen is, moet Engeland zijn aan spraken op het dal van den Yangtse- kiang. als de uitsluitende Engelsche steer van invloed, weder opnemen en zoo noodig met geweld van wape nen verdedigen." Vier Finnen zijn uit hun land ver- bannen door den gouverneur Babri- koff. Zij hebben HeLsingfors verlaten en zijn via Abo op weg naar Stock holm. Deze vier slachtoffers zijn ba ron Von Borne, graaf Mannerheim, de heeién Castren en Wolff Een groote menigte was aan bet station aanwezig om getuige te zijn vpW? reiV Z,60 vo1 was het, dat velen een plaats moesten zoeken fcd« spoorlijn. Op een afstand van 800 meters voorbij hot slation ston- oen zelfs nog menschen. Toen de huif wT*' wHifd<® 1* Finnen met linf V,wierpen zij te Innne- lingen met bloemen. Het moet een zeer aandoenlijk afschefd geweest Aan die talrijke halteplaatsen cp deze lijn stonden eveneens velen, lie een laatsten groet brachten aan het arme viertal. Patriottische liederen werden uit volle borst aangeheven. Te Abo stonden meer dan 2000 menschen te vachten op het vertrek van de stoomboot. Canada. Hevige vulkanische uitbarsting. Telegrammen melden, dat een aard beving heeft plaats gehad, Woensdag-, morgen vroeg, te half vijf, in Frank, een kleine stad. waar mijnindustrie gedreven wordt, bij de Rocky-moun- tains, in Canada, dicht bij de Arue-. rikaansche- grens. Even daarna had een, vermoedelijk vulkanische uitbarsting plaats van den Turtleberg, aan welks voeten Frank ligt, Millioenen tonnen rotsgesteenten werden naar beneden geslingerd en verstopten den toegang tot de mijnen.' Gebouwen werden honderden voeten diep begraven. Men beweert dat meer dan 100 vrouwen en kinderen zijn omgekomen.De berg werpt nog steeds rotsgesteenten uit. Uit Macleod, zestig mijlen oostelijk van Frank, wordt gemeld, d&t 83 fa-- miliën in Frank onder de massa be-, graven liggen. Een vulkanische uitbarsting van den Turtle-berg verwoestte het om, liggende land. De grond is bedekt met lava en me-, taalvlakken, over een afstand van een twintigtal mijlen. Doordat de lava in de rivier liep, ontstond een overstrooming. Vereenigde Staten Een belangrijk bericht is, dat de president der Ver. Staten, de heer Theodoor Roosevelt, een officieel be zoek zal brengen aan Europa en wel aan Frankrijk. Dit is na Lincoln do tweede maal dat een president der groote Amerikaansche republiek naar de oude werled komt. De heer Roosevelt zal zijn bezoek in het midden van Juli brengen en de reis over den At lantisch en Oceaan aan boord van een oorlogsschip maken vergezeld van een .imposante vloot" zoo als de Ame rikaansche consul te Marseille reeds aankondigt. Volgens eenige reeds ge regelde punten treedt de Amerikaan sche president te Cherbourg aan land. waar president Loubef hem ontvangt. De eenige moeilijkheid is het tegen bezoek van den heer Loubet aan de Ver. Staten. Stadsnieuws. Haarlem, 30 April 1903. Kunst door Oefening. In plaats van den heer J. Th. Windt ia benoemd tot directeur der bovenge noemde vereeniging de heer W. H. Bieie, muziekleeraar alhier, terwijl aan eerstgenoemde het eerelidmaat schap door de vereeniging is aangebo den. Men schrijft ons: Namens eenige Haarlemse he fami lies heeft na het groot succes van Zondag j.l. de directie van den Haarl. schouwburg het verzoek gericht tot mevr. N. C. HopmanKwast, om Zon dag a.s. nog een herhaling van de operette ..de Tooverring" te doen plaats hebben Ofschoon de directie weet,, dat daaraan veel bezwaren ver bonden zijn. zoo hoopt zij toch, dat aan haar verzoek gevolg gegeven zal worden. T ij d e lij k ongerief? De reizi- gers uclke dagelijks den Kruisweg n 1 101 Vertaald uit het ENGEL8CIL 50. Maunsell gaf daarop geen ant woord en beduidde haar alleen met een waarschuwend handgebaar, dat zij stil moest zijn, terwijl hij zacht naar huiten ginghet meisje volgde hem en toen gingen zij langzaam en voorzichtig voorwaarts, steeds in de schaduw blijvend langs den rand van de muur. Nu en dan hield Maunsell zijn ge zellin met de hand staande en keek zorgvuldig rond, maar behalve zij beiden scheen de tuin geheel verlaten. Op deze wijze gingen zij verder, totdat zij nog maar eenige meters van het tuinhuisje af waren en hier bleef Maunsell weer staan, dicht bij een boogvormige opening, in de hooge rozenhaag, waarachter zij zich bevonden. Vóór hen verlichte het bleeke maanlicht het tuinhuisje, het groene grasveld, en de wild ineen-ge groeide rozen, maai* waar zij ston den waren lange zwarte, bruine en grijze schaduwen, anders zouden zij waarschijnlijk gezien hebben, dat zij niet alleen waren. Want nauwelijks tien passen van hen verwijderd, waar de rozenhaag zich kromde, 9tond een vrouwengedaante, even onbewust van hun tegenwoordigheid, als zij het wa ren van de hare. Die vrouw, wier wraakzucht haar toppunt bereikt had, zat in elkaar te gen de afhangende blaren en keek met bleek gelaat en brandende oogen naar iets dat zij nog niet zien konden. Zoo bleven ze even staan en toen hoorden zij een voetstap op het pad. Dorothy greep Maunsell bij den arm. Luister! fluisterde zij. daar komt iemand aan. Weer hoorden zij hettoen werden takken met witte rozen op zij gebo gen en het volgend oogenblik stapte Kit Harden te voorschijn met getrok ken rapier in de hand, Dorothy wilde naar hem toe maar Maunsell hield haar tegen. Wacht even, fluisterde hij, hij komt dezen kant uit Tegen haar zin ging zij achteruit en wachtte hem toen op terwijl hij naderde in flinke, onbewust schil derachtige houding, die hem was aangeboren. Bij het einde van het grasveld bleef hij staan en keek rond. Tot dusver gaat alles goed, mom pelde hij. Ditmaal slapen de wacht honden van Noll. Mijn vriendinnen zijn laat. Als die twee vrouwen eens wisten Een harteloos lachje ontsnapte hera terwijl hij voortging Waarachtig! als ik maar wist waar 't paard stond, dan zou ik. hem poetsen zonder vaar wel te zeggen. Zooals het nu is... Hij haalde zijn schouders op en toen onverschillig! lachend! Warempelnu moest ik mijn Lord Protector eens hier ontmoeten Ik zou hem den nieuwen stoot in drieën van Touchet laten zien. Hij maakte een zwaai in de lucht met zijn rapier. Hoe zacht, hij ook sprak, zijn stem was in den stillen nacht voor de wach tenden duidelijk hoorbaar en de woor den. de toon en de manieren maakten dat Dorothy bevend terugdeinsde. Zij had een gevoel alsof "men haar een klap in 't gezicht had gegeven. Zij was verslagen, verstomd, vol schaam te. Zij keek naar Maunsell om te zien of hij het gehoord en begrepen bad maar de duisternis verborg zijn ge laatstrekken en hij stond daar onbe wegelijk stil, als uit steen gehouwen. Op dat oogenblik werd alle twijfel, die zij nog zoo kort geleden ten op zichte van Harden had gevoeld, weer wakker. Zij trachtte dapper dat af te schuddenhet wilde haar niet ge lukken. Haar ooren hadden haar be drogen, zij had die wreede woorden zeker verkeerd verstaan. Een zachte, half onderdrukte kreet klonk dicht in hunne nabijheid, en het volgende oogenblik stond een slanke, bevallige gestalte in een grij zen mantel gehuld tegenover Harden. Hij keek naar haar met een glimlach op de lippen en zijn zwaard opste kend, stak hij zijn hand naai- haar uit.. Zoo, Patty, ben je daar einde lijk Ik begon bijna te denken, dat ik verraden was. Zij nam geen notitie van zijn uitge stoken hand en uit de diepte van haar donkere? oogen schitterde hem een blik tegen, die als waarschuwing had kunnen dienen, was bij niet weer m een van zijn zorgelooze buien ge weest. Verraden, zei ze koud, en door wien Ofschoon er zekerheid uit haar stem klonk, voer haar toch een rilling door de leden, toen zij bedacht aan welken afgrond hij stondde man, dien ze nog 3teeds beminde, niet tegenstaande zij hem zelfs den dood tegemoet voerde. Ja, door mijn psalmzingenden neef Waarachtig, zoo'n kansje keert niet gemakkelijk weerEén woord tegen Noll, en arme Kit Harden Maar wat scheelt je, liefje? Ze had zich van hem afgekeerd, terwijl hij sprak, en zij die geen tien voet van haar afstonden, zagen hoe haar gelaat doodelijk bleek was. Har den ging naar haar toe en nam haar hand. maar met een snelle beweging rukte zij zich los en, nog van hem af gekeerd, de handen tegen het voor hoofd gedrukt, kermde zijGod I mijn GodMaar de roekelooze dwaas Wilde niet zien. Het uur, de kans, de gelegenheid tot ontsnappen, waarvan hij zich zoo zeker voelde, dat alles werd plotseling_op den ach tergrond geschoven en zijn hand op haar schouder leggend, draaide hij haar naar zjich toe. Wat scheelt er aan, lieveling? Kom, laat mij je gelaat zien. Wat is er tochben je bang voor een spook lachte hij, terwijl hij zachtjes haar hand wegnam, zich voorover boog en haar kuste. En wie zal zeggen, wat die twee, daar verborgen, dachten, toen zij za gen, hoe diep die man kon zinken? Maunsell boog zich voorover. Wilt u liever weggaan? vroeg hij. En fluisterend, onderdrukt klonk het antwoord Neen blijf, ik moet blijven dit is eindelijk de waarheid. Kom, zei Hardein, er is geen re^ den tot angst. Verontrust je de nacht en de stilte? Zoo ja, denk er dan aan, dat zij ons juist moeten helpen. Weer maakte Patience zich van hem los en keek hem met hartstochte lijk flikkerende oogen aan, waarin liefde en haat om den voorrang stre den. Ik ben hier, om u den weg te wijzen, hijgde ze, het paard is daar. Zij wees voor zich uit, waar de poort half open stond. Zie, de poort is open. Mijn vader is daarbuiten. Ga nu, de weg ia vrij Zij had de geopende poort gezien en vermoedde dat hij daar niet levend door zou komenhoe spoediger hoe beter, anders zou haar de moed be geven. Hij volgde de richting van haar hand en zag, wat zij bedoelde. Ik ga, maar niet alleen. Kom mee, Patty (Word! vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1