NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAP Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Liefde en Haat. 20e Jaargang Dinsdag 5 Mei 1903 No. 6088 DAGBLAD üTaonnemoiatsprijs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd .Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 ü-dvertentlën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux. Ztilder Buitenspaarne No. 6, Eatercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Aioaaiameataa Adv®rfc«ntiêi& wordaa aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentién ea Reclames betreffende Kandel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad vorsoh/Jni dagelijksbehalve op Zoo- en Foostdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Générale de Fublicité Etrangère G. L. BAD BE Co,, JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montvnartre. Haarlem's Dagblad van 5 Mei bevat o.a. Graanrechten in Engeland, Re- zoek van deu keizer van Dnitseli- laud aan Rome, Koning Edward te Parijs, Meeting te Woestdain, Een bloedig familie-drama, De watersnood bij Breda. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Af'rika. Donderdag is te Somerset-Oost het 19e congres van den Afrikaander Bond geopend. Er staan belangrijke onderwerpen op de dagorde: de be kende verandering van de statuten, al- gemeene amnestie schadevergoeding, ruimer erkenning van de rechten van het Hollandsch op de school, veran dering van de wet op de kiczersindee- ling, het verbod van Aziaten-invoer, een belasting op de diamanten, krijgs- wetgrieven ,de teruggave van in be slag genomen geweren, de bescher ming van 's lands voortbrengselen te gen bijdragen voor den oorlog. Theron, lid van de wetgevende ver gadering .opende als voorzitter het congres. De Manchester Guardian weet een en ander uit ziin redevoering mee te deelen. De hardheid van de krijgswet in aanmerking nemende, verwonderd© hij er zich over dat de Bondsleden trouw waren gebleven. Maar hij dankte God dat de grooie meerderheid trouw was gebleven en na den oorlog gelijk ervoor verklaar den: wij zijn trouwe. Britten Hij hoop te. dat het congres zich van een ge voelen zou verklaren met de gevoe lens. neergelegd in Hofmeyr's zend brief. De Bond heeft plechtig den uit slag van den oorlog aanvaard' en is besloten voor goed daarbij te blijven. De Bond eert Gordon Sprigg om zijn mannelijke verdediging van de grond wet. maar betreurt, dat hij in andere en even belangrijke vraagstukken niet tegen de Rhodesianen is ingegaan. Die partij wil de kiesdistricten nu zoo splitsen, dat de boer voorgoed op den achtergrond raakt. Ten slotte spoorde Theron het congres aan d'e statuten van den Bond zoo te wijzigen, dat hij uitdrukkelijk zich verklaart voor een verbond der Zuid-Afrikaansche staten onder Engelsche vlag. De Transvaalsche regeering heeft drie ambtenaren aangesteld! als be stuur van Pretoria. Donderdag is de nieuwe zitting van het Natalsche parlement geopend. Ook de doodstraf van den vijfden muiteling te Pretoria is ten slotte nog in gevangenisstraf veranderd. Sb gehand. Graanrechten. Toen bij de indiening van de be groeting bleek, dat die regeering de graanrechten wilde opheffen, hebben de liberalen gezegd, dat de regeering ondervonden had op hoe kracnüge tegenstand de hroodbelasting bij het volk stuitte, en dat dit haar een les zou zijn om het niet weer te probse- ren. Ja, niet licht zou eenige regee ring er weer mede aankomen, 0 lieten enkele van hun woordvoerders zich uit en schreef de liberale pers. Chaplin, de oud-minister en beken de protectionist, denkt er anders over en is zelfs bezig den landbouw te 1 e- werken, opdat hij die regeering nope zijn voorstel terug te nemen. Zij kon daarentegen het recht op de thee la ten vallen. Balfour keurdfe gisteren in een redevoering tot de leden van ide Primrose League het streven van Chaplin af. Deze toch richt zich tot den landbouw en zegt daarmede, dat de graanrechten in het belang a an den landbouw zijn ingesteld, terwijl Balfour van meening is, dat het ge ring e bedrag van die belasting zoo min den landbouw voelbaar be schermt als den minderen man nena- deeld' heeft. Maar Balfour had een andere iede- neering, die lijnrecht tegen het over moedige woord van de liberalen in ging. De graanrechten zijn inge voerd, zeide hij, gedurende den oor log om de regeering aan geld te hel pen; nu zijn die buitengewone om standigheden voorbij en kan zij wat geld missen. Dus heft zij de graan rechten op. Daarmede is bewezen, dat de graanrechten een goed hulpmid del zijn om de regeerïng geld te ver schaffen, als zij bet noodig heeft. Het ig een belasting, waarop zij in tijd van nood rekenen kan. Elke mi nister van financiën kan. daar in de toekomst gebhuik van maken. Hoewel Balfour-dus het openrijk protectionistisch drijven van Chaplin afkeurt, verdedigt hij de graanrech ten als een fiskalen maatregel'. Maai de vrijhandelsbeginselen van Balfour staan allerminst vast, en het is -erre van onmogelijk, dat in den a-rond zijn neiging tot bescherming n deze zijn oordeel beheerscht. Zoo min is het onwaarschijnlijk, dat Ritchie, de minister van financiën, het voorstel tot opheffing der graanrechten heeft gedaan, niet zoozeer of althang niet alleen omdat d'e schatkist het buiten deze bijdrage stellen kan, als wel om dat hij een overtuigd vrijhandelaar is. Mocht hij te eeniger tijd door een minister van financiën met pro- ■tionifötilsche! neigingen veitvangen worden, dan kon de beslissing wel andiers uitvallen Er is nog een overweging, die stel lig voor de opheffing van de graan rechten gepleit heeft, maar die Bal four niet noemde, n.l. het verlangen om kiezers te winnen. Lord Cran- borne zeide dezer dagen in een 1 ede voering argeloos: De liberalen heb ben ©enige tusschenrtij dsche verkie zingen gewonnen, maar dat was voor de begrooting. Duidelijker hoeft een minister de liberalen niet gelijk te geven, die beweren, dat het een vet- kiezingsbegrooting is geweest; en niet alleen door de f 0.20 die er van de inkomstenbelasting afgaan, maar ook door de opheffing der graanrech ten. Frankrijk. Het Bezoelc van Koning Edward, Koning Edward heeft Zaterdag een revue te Vincennes bijgewoond, die schitterend was. Op den weg naar Vincennes werd de Koning voortdurend begroet met, de kreten: Leve de Koning! Leve Lou- bet! Leve de Republiek! De Koning betuigde aan generaal André zijn bewondering over die hou ding en de flinkheid der troepen. Na de revue ging de Koning naar het Stadhuis. De president van den gemeente raad. Devilie hield een toespraak, waarin hij den Koning dank zeidie voor zijn bezoek. Wij stellen hoogen prijs op de eer en het belang van een bezoek zeide hij, dat een waarborg voor den vrede tusschetn twee landen, en een pancf van de steeds nauwer en hartelijker wordende betrekkingen tus- schen onze volken is. De prefect der Seine. De Selves, sloot zich bij deze woorden aan. Een zeer groot aantal personen kwam zich in schrijven in de registers in de Engel sche ambassade. 's Avonds had het schitterende diner plaats in het Elysee. door president Loubet den Koning aangeboden. Een honderdtal gasten zaten aan. Aan het diner bracht president Lou bet een toost uit. waarin hij zei dat het bezoek des Konings het bewijs is van de vriendschappelijke verhouding tusschen. beide landen, die zich nog nauwer aaneensluiten moeten. Koning Edward, dankte voor die ontvangst hem door Frankrijk bereid, en bracht zijn voortdurende vriend schap voor dat land in herinnering. Hij dronk op president Loubet en de welvaart van Frankrijk. In zijn redle zei koning Edward voornamelijk dat hij een dronk uit bracht op de toenadering van Frank rijk- en Engeland, in hun heider be lang. en ter wille van een nog hooger belang, dat van den vrede en de be schaving. Na afloop van het Zondag gehou den déjeuner aan het departement van buitenlandsche zaken verzocht koning Edward den minister Delcassé den heer Waldeck-Rousseau aan hem voor te stellen. Hij voerde daarop met dezen em lang gesprek. De prefect van de Seine, de prefect van politie en de voorzitter van den gemeenteraad werden begiftigd met het Victor ia-kruis. Koning Edward verzocht minister Delcassé om een particulier onder houd, betuigde daarbij zijn vreugde en zijn dank over de ontvangst en over handigde den minister het grootkruis der Victoria-ordie in een prachtig doosje. De Koning verliet het departement van buitenlandsche zaken te kwart voor vieren, en werd overal levendig toegejuicht. Er deed' zich geen enkel incident voor. Italië. Bezoek van den Keizer van Duitschland Nauwelijks is het bezoek van Ko ning Edward achter den rug of van een tweede vorstelijk bezoek vult melding te maken. Thans heeft keizer- Wilhelm een bezoek aan de Eeuwige Stad gebracht De Keizer begaf zich Zondag te 2 uui- 50 m. naar 'tVatikaan. Langs jen weg van het Pruisische gezantschrps- hotel stonden de troepen geschaard, welker muziekkorpsen bij het voorbij gaan van den Keizer het Duitsche Volkslied speelden. De straten en de vensters waren vol menschen, die d>en Keizer luide toejuichten. Te 3 uur 25 min. kwam de stoet in1 het Vatikaan aan en begaf zich naar de appartementen van den Paus. Na gehuldigd te zijn door tal van Duit- sche bisschoppen, die zich in het pa leis bevonden, werd de Keizer door den Paus ontvangen in diens kabi net. De Keizer ging daar alleen bin nen, de Kroonprins ien prins Eitel Fritz bleven met het glevolg en de pauselijke hoogwaaa'digheidsbeklee- ders in een zaal achter. Het bezoek van keizer Wilhelm duurde 27 mi nuten; na afloop bezocht hij kardi naal Rampolla. Na het bezoek van den Keizer ont ving de Paus de prinsen, met wie hij zeveji minuten sprak; daarop stel de de Keizer* de leden van zijn gevolg aan den Paus voor. Te 4.50 keerde de Keizer van het Vatikaan in het Pruisische gezant schapshotel terug; Gisteravond was er gala-diner cp het Quirinaal. Koning Vittorio Bmanuele III dronk daarbij op Duitschland, den Duit- schen Keizer en heit Keizerlijk Huis. Hij zeide o.m. gelukkig te zijn bij zich te zien zijn getrouwen bondge noot, met wie hij even nauw verbon den was als hun grootvaders en hun vaders zijn geweest. In de tegen woordigheid derf prinsen zag de lo ning een blijk van de uitstekende ver standhouding die bestaan heeft ge durende drie geslachten tusschen de beide families, legers en volkeren. Het samenzijn van heden, zeide de Koning, is en hernieuwde bevestiging van den vasten wil van Duitschland en Italië om al hun pogen te doen strekken tot profijt van dien vrede on der de beschutting van het weder- lidsch verbond.; Keizer Wilhelm zeide dank voor de warme en hartelijke ontvangst ham door de hoofdstad bereid- Hij ziet daarin de verzekering, dat het ltali- .aansche volk met volkomen sympa thie hef verbon,d tusschen heide vor stenhuizen en beide naties aan schouwt, en wenscht dat dit veroond' onwankelbaar zij. Keizer Wilhem herinnerde aan de onvergetelijke figuur van wijlen ko ning Umberto, wiens aandenken hem steeds heilig zal zijn als dat van een (ridderlijken held, die' aller harten veroverde. Hij riep zijn zegen en crien des hemels in voor den Koning, de Koningin en het Huis van Savoye, en dronk op de souvereinen, het leger, en het volk van Italië. Beide dronken werden staande aar- gehoord en door de volksliederen ge volgd. eerste concert en van de heerlijke na tuur te genieten. Nieuwe maatregel. Door d'e directie der electrische tram is be paald dat op iederen Zondagmiddag na 3 uur alleen op het traject van Bloemendaal naar Haarlem geen over- stapkaartjes meer gegeven mogen worden. Voor vele reizigers was dit gisteren eeue onaangename mededeeling. Nog goed afgeloopen. Zon dagavond had met de trein, die om half 5 uur uil Den Helder vertrekt, een ernstig ongeluk kunnen gebeu ren. Zekere J. K. uit Haarlem stond voor een geopend raampje om iemand toe te wuiven. Toen de trein in be weging was. ging liet portier plotse ling open. J. K. hield zich gelukkig stevig vast. Alleen verspeelde hij zijn hoed en kreeg een verwonding aan die rechterhand'. Door J. K. is bij den chef te Haarlem een klacht ingediend'. Surveillance. Nog steedis wordt het terrein van de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M. alhier des nachts verlicht. Zondags is één agent en des nachts zijn nog altijd twee agenten op het terrein aanwezig, die den geheelen nacht surveilleeren. Hiervoor betaalt de directie der H. IJ. S. M. wekelijks 1 36. Verandering diensttijd'. Met de zomerdienstregeling is de diensttijd der overw.egwachters en -wachteressen zeer veranderd'. De vrouwen doen dienst van des morgens half zes tot des avond 5 uur. Des mid dags genieten zij 1 1/2 uur schafttijd. De wachters doen dienst van des avonds vijf uur tot den anderen mor gen half zes. Des nachts hebben zij rust van ongeveer 2 uur tot 4 uur. In dien tusschentijd rijdt dan geen trein. Stadsnieuws. Verzoek ontslagenen. Zon dag kwamen alhier op de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. verschei dene brieven van ontslagenen, bevat tende aanvragen om weder in dienst te worden gesteld. Zeer waarschijnlijk zal een groot gedeelte aangenomen worden en dan in de Rietlanden en te Amersfoort in dienst worden gesteld. amuseerden, zich reeds weder met paardrijden. Badstoelen waren ech ter nog niet buiten gebracht. Vandaar dat het strand er nog wat kaal uitzag. Geef acht. Dit zuiver Hol landsch militair commando wordt niet altijd door al onze soldaten ver staan. O.a. niet door een dooien sok daat, zou men zeggen. Maar een dooie soldaat i$ ook geen soldaat* Het geval, of beter gezegd de geval len, die wij op het oog hebben, 'rijn van anderen aard. Gepasseerde week zijn in ona leger ingedeeld „zwei junge stramme deut- sche kerlen". Geen van beiden spreekt of verstaat een woord Hollandsch. Ze zijn geboren in Duitschland, doch hun ouders zijn Hollanders gebleven. Ook in onze Haarlemsche Infanterle- kazerne komt eenzelfde geval voor. Deze soldaat verstaat evenwel ztJfs geen Duitsch ook, om de eenvoudige reden dat hij Franschman is. Dit jongmensch is echter goed van aan nemen, hij kan al van 1 tot 10 tellen, eii Spreekt al van „Mi Woultje", waarmee hij bedoelt mijn wol (kazer ne-uitdrukking voor mijn bed). Haarlem. 4 Mei 1903. Examens L. O. Geëxamineerd' 8 mannelijke candidaten Geslaagd die heeren J. van Eijk en C. de Goede, beiden te Alkmaar; C. Fonteijn te Leiden; P. Glas en T. de Groot, beiden: te Haarlem, en P. Groen, te Edam. j Zomers-idee. In de tent in den Hout bad Zondag de eerste openbare muziekuitvoering in dit jaar plaats, I Het Haarlemsch Muziekkorps voer- j de een mooi programma uit. Bij honderden waren de Haarlem-1 mers naar buiten gesneld om van dit Druk b'ezoek. Dank zij; het prachtige zomersche weder op Zon dag werden onze stad en de omstre ken met een buitengewoon druk be zoek vereerd. Tal van automobilisten en wielrij ders maakten tochtjes in den omtrek; de electrische trams naar Bloemen daal en Zandvoort waren telkens dicht bezet, en tot ver in den middag voer den de treinen uit de richtingen Den Haag en vooral van Amsterdam nog honderden reizigers aan. die. daar zij niet in de gelegenheid waren geweest van ,.een bloemendag" te genieten, nu Haarlem's schoone omstreken kwa men bewonderen. Het was dan ook zoo druk als anders 00 een mooien tweeden Paaschdag. De café's maakten beste zaken. Vooral op het heerlijk ge legen „Duin en Daal" was het den ge heelen middag buitengewoon druk en gezellig. Ook de badplaats Zandvoort maakte reeds een vrii zomerschen indruk. Het aantal bezoekers was groot, en velen W achtershuis j ie. Naar wij vernemen is bij den spoorweg-over gang aan den Harmenjansweg een wachterishuisje geplaatst. Buurtverkeer HaarlemAmi sterdam. Niet minder dan 52 trei nen rijden nu dagelijks van Haarlem naar Amsterdam. Op alle deze treinen is buurtverkeer. Militaire wacht Station. Zondagmiddag te vier uur rukte deze wacht (bestaande uit 36 man) in. De restauratiezaal heeft dus weer haar oude aanzien teruggekregen. De lijn wordt dagelijks nog door ten patrouille van twee man met een ser geant of korporaal bewaakt. 50-jarig jubileum. Morgen, Dinsdag, 5 Mei zal het 50 jaar gt>le-< den zijn dat de heer Eliazer Swart, wonendie Ged. Raamgracht 37, ln 'dienst trad bij de firma Emrik en Binger. In deze halve eeuw heeft de jubilaris deze zaak zich zien rtb.•■ei- den tot wat 7-e thans is en steeds beeft hij de achting en genegenheid zijner patroons verworven. Dat de firma Emrik en Binger hit op prijs stelt blijkt hieruit, dat zij den jubilaris een feest aanbiedt in het Brongebouw, waarop, naar ver luidt, zelfs vroegere firmanten, thans woonachtig te Parijs, zullen tegen woordig zijn. R.-K. K i e 3 v e r e e n i g i n g. Naar wij vernemen heeft de heer N. C. Hin bedankt als bestuurslid van bovengenoemde Kiesvereenigiag. Geheim pakket. Zooals onze lezers zich zullen herinneren is door de Directie der Holl. IJ. Spoorweg-> Maatschappij aan al hare stations chefs een geheim pakket verzonden, bevattende nrededeelingen bij een (toen reeds verwachte) tweede spoor wegstaking. „Het Volk" gaf 't eerst kennis van het bestaan van dit pak ket. zoomede van den inhoud. Aan gezien nu de strengste "geheimnou- Sf ss 11 1 - i 4» ss Vertaald uit het ENGELSCH. 53. Maunsell nam de aangeboden hand aan. Engeland kan niet langer mijn thuis zijn, Hoogheid, zei hij. Bin nen een week of wat vaar ik op zee en in de nieuwe wereld hoop ik al het andere te vergeten, alles uit gezonderd de dagen, dat wij streden en bloed vergoten voor de goede zaak. De Lord Protector keek hem ernstig aan, met innige sympathie in zijn blik. Het zij zoosprak hij. Gisteren I nacht zagen wij God's werk. moge Hij n altijd geleiden. En zonder nog een enkel afscheids woord gaf hij zijn paard d'e sporen en galoppeerde weg. Een oogenblik bleef Antony Maun sell staan, terwijl hij de zich weg- spoedende robuste gestalte nakeek Zoo nu en dan. als Cromwell uit de schaduwen van de groote boomen te voorschijn kwam 'in het heldere mor genlicht. zag hij het zonlicht schitte ren op zijn harnas, en zoo zag Maun sell hem voor de laatste maal in een glans van stralen, toen een bocht in den weg hem aan het oog onttrok. Langzaam en droevig trok Maun sell aan die teugels om terug te keeren en toen dacht hij eraan, dat hij zich op dezelfde plaats bevond, waar hij drie dagen geleden zijn wrekende band had ingehouden. De groote olm gaf hem zijn scha duw; hij was er maar weinige pas sen van verwijderd, en het gras was nog door paardenhoeven vertrapt. Waar de brug de twee oevers van dien beek verbond was alles licht en kleur, het roodborstje sprong er rond •tusschen madeliefje en boterbloem. Hier had hij gevoeld, dat bet dezen keer niet zijn hand behoorde te zijn, die moest treffen. Het is zoo. mompelde hij. giste ren zagen wij God's hand, en toen het zwarte paard de sporen gevende, reed hij weg in de richting van Coom- be Royal. Zij brachten Kit Harden naar zijn eigen kerk op Hardenholt. waar zijn voorvaderen hun laatste rustplaats gevonden hadden, en waar hij als laatste van zijn geslacht ten grave diaalde. En zij —zijn arm slachtoffer werd door vriendelijke handen in een ander graf gelegd, en toen het- voorbij was scheurde Elihu Burnside zijn gewaad als een oude profeet, en zijn staf ter hand nemende, ging hij weg. niemand wist waarheen. En zij, d)ie hem zagen gaan en zijn zilvergrijze hanen aanschouwden en de eindeloo- ze smart op zijn zorgvol gelaat lieten hem ongevraagd en ongehinderd trek ken, ieder eerbiedigdie den ouden, rampzaligen man. Voor dit alles en nog veel meer kwam Maunsell op. en toen zijn plich ten volbracht waren stond hij voor een bleeke vrouw met weemoedige oogen heden een vrouw wat giste ren nog een meisje was en wenschte haar vaarwel. In de dagen van beproeving had zij dezen man als haar besten vriend lee- ren kennen .terwijl zij hem baar doo- delijken vijand waande. In haar wan hoop bad zij zich tot hem gewend, en hij had haar tot bet einde toe gehol pen en gesteund;. Zij dacht nu aain hem als een vriend, op wien men kon vertrouwen, en was zich vaag bewust van een groote opoffering, die hij zich ter wille van haar had ge troost. En nu ging hij heen voor al tijd dat wist ze. Zij begreep ten volle waarom, en voelde ook. dat het zoo het beste was. Er was geen hoop voor hem nooit en daarom liet ze hem gaan. Zij ging niet dood of werd ziek of gaf zich over aan buien van wan hoop. maar de lach, de jeugd en het geluk, die zoo bij haar behoorden wa ren met de liefde voor Harden totaal uit haar leven verdwenen. Trots kwam haar te hulp. en de tijd heelde ook hier wonden, ofschoon de litteekens nog bleven bestaan. Er was zoo veel te doen in haar kleine koninkrijk en geëerbiedigd als een echte, leenheerlijke chatelaine leefde zii in haar eigen streek haar werkzaam leven. Zoo nu en dan echter vloog haar hart terug naar het verleden, en tus schen de schaduwen, die daar op doemden stond altijd één gestalte, sterk en dapper En in 't begin half onbewust begon zij hem te missen, te verlangen hem nog eens weer te zien. zelfs zichzelve te verwijten, dat zij hem had laten heengaan. Zij had hem wel tegen kunnen houden, zelfs al zou er nooit iets tusschen hen bestaan. Er kwam in 't geheel geen bericht van Maunsell. Vanaf het oogenblik. dat bij was weggereden van Coombe Royal, had hij gezwegen als het graf. Eens op een avond zat zij te pein zen bij het vuur. haar gedachten wijl den weer in het verleden, en toen werd de man. dien zij verbannen bad, on willekeurig weer het middelpunt van haar gedachten Zij dacht nu echter nog welwillender, nog hartelijker aan hem dan andere malen. Waar zou hij zijn? In welk ver land? Leefde hij of was hij gestorven? Zij wist niets van hern. In haar hart begon zij hem zijn stilzwijgen kwalijk te nemen. Hij zou toch wel een regeltje hebben kunnen schrijven, of anders een bericht zen den. Boos sprong zij plotseling op. Hij heeft er niet aan gedacht, zei ze; hij heeft vergeten Haar oogen vulden zich met tra nen. een blos kwam op haar gelaat, en toen werd zij zich bewust, dat er voor haar nog liefde, leven en geluk mogelijk was en met haar eigen handen had zij het weggegooid! Zekeren dag ging er door het ge heele land een gefluister van oor tot oor en eindelijk maakte een postrijder uit Londen het tot zekerheid. De Lord- Protector was gestorven; de sterke hand die zijn land met ijzeren vuist omklemde, was voor altijd koud, en er was niemand om hem te vervan gen. Lang sluimerende hoop herleefde. Er ontstond gefluister over die terug komst van den Koning. En eens op een morgen bij vroolijk klokgelui, kwam de door God begenadigde weer terug in zijn land en het gelukkige volk ging hem verwelkomen; maar te midden van de massa, die de straten van de groote stad' vulde en tusschen het gepeupel dat voor Westminster Hall juichend krioelde, waren enkele sombere, woest uitziende mannen mannen, die nooit konden vergeten, mannen, die vloeken uitstieten wan neer hun oogen vielen op het grijn zende doodshoofd, dat hoog boven twee anderen geplaatst was op do punten van de poort, waardoor die Koning moest passeeren. Nog maar kort geleden waren in die ledige oogholten oogen. wier blik al leen voldoende was om hen. die nu schimpten en spotten, te doen beven en sidderen. Er was een tijd waarin één woord van de lippen van den doode naties aan den overkant van de zee zouden hebben doen beven, en dit was het einde! Levend) konden zij hem niet aan; nu hij dood was. wreekten zij zich op zoo onedele wijze. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1