NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Dm^crekeia. Liefde en Haat. 20e Jaargang Woensdag 6 Mei 19U3 No. 6089 HAAHLENTS DAGBLAD Atoonnementsprljs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gehee-e Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad^ voor Haarlem, per 3 maanden 0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Acivertentiën s Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meor 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuider Bttitengpaarne No, 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote SSoutstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave dar Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. AktOMB«m«ffiten Adveriemtiê® worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën e& Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DU hladt vor&ohljni dageltjka, hohalwm ofi Zon- on Feostdagon Hoofdagenten vow het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. BAÜBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 6 Mei bevat o.a. De dynamiet-aanslag, Koning Edward in Frankrijk. Katholieke actie, Kinderhandel, Loterij zaak, Wie is de aanstoker van de alge meene werkstaking Op de Boter markt Buitenlands® Nieuws Engeland. Er heeft rich in Engeland een vei- eeniging gevormd van menschen die tegen de toepassing van de onderwijs wet een lijdelijk verzet zullen voeren. Zij zijn besloten de onderwijsbelasting niet te betalen en er, hetgeen er het gevolg van wezen zal, de gevangenis voor in te gaan. In het bestuur zit ten meest predikanten, nonconfor misten natuurlijk. Hun standpunt is dat zi;j geen geld willen- opbrengen voor scholen, waar een geloof wordt aangekweekt dat zij niet. belijden en voor volk en staat verderfelijk achten. Frankrijk. De Fransche kranten staan vol van het bezoek van koning Eduard en over 't algemie en h eeirscht er een opgewekte toon over het welslagen van de fees ten die voor den gast in de hoofdstad werden aangericht. „De dag van gis teren" schrijft de Temps ,,zal voor allen, die hemmee hebben door leefd, een prachtige herinnering ach terlaten en een diepen indruk maken niet alleen in Frankrijk en Engeland maar in de geheel© beschaafde we reld. Men mag zeggen, dat Europa ons gadesloeg, dat alle volkeren met opgewonden nieuwsgierigheid af wachten, welke ontvangst Parijs den Engelsehen Koning zou bereiden. Die ontvangst heeft d'e verwachtingen overtroffen van de warmste voorstan ders van den vrede tusschen de twee landen. En mochten er soms op het aardoppervlak onder de mededingers van Frankrijk en Engeland waarzeg gers geweest zijn, die voorspelden, dat de Parijsche bevolking vijandig of onvriendelijk zou zijn, dan zijn zij pijnlijk teleurgesteld. Nooit is een vorst bij een beleefdheidsbezoek in een land. met hetwelk hij op voet van vrede verkeert, maar waarvan hij geen bondgenoot is, ontvangen met meer geestdrift en hartelijkheid." De Temps uit het vermoeden, dat het bezoek vrij wat laatdunkendheid kan hebben weggenomen en dat de houding van Parijs op de publieke meening over en weer en zoo ook op het diplomatiek verkeer der twee lan den een gunstigen invloed kan heb ben. Turkije. De dynamiet-aanslag. De berichten over den dynamiet aan slag in Salonika) zijn werkelijk aller merkwaardigst. Het blijkt, dat de Turksche over heid te Saloniki veertien dagen lang over den voorgenomen aanslag was ingelicht, en elke voorzorgsmaatregel verzuimde, óf uit achteloosheid' of zooals de Times vermoedt opzette lijk Het laatste kan alleen het geval zijn, wanneer men aanneemt, dat de Turk sche overheid wel graag dien aanslag zag. opdat die haar aanleiding kan geven tot krachtiger optreden tegen de opstandelingen. Maar in dat geval zou de Porie in de kaait der opstandelin gen spelen; want zooals wij reed's heb ben uiteen gezet, verlangen deze niets liever dan Turksche wreedheden, die de aanleiding zouden kunnen worden voor Europeesche- interventie. Het Berliner Tageblatt oppert de veronderstelling, dat het geen achte loosheid of onwil van de Port© was, maar onmacht, die haar belette voor zorgsmaatregelen te nemen. De gezan ten van Oostenrijk en Rusland verga deren voortdurend met de Portie, om op het ernstige van den toestand' te wijzen. Vrijdag had Sinowyef, na de Selamlik, een audiëntie bij den Sultan, waarin hij een nota overhandigde, die volgens de berichten uit Komstantino- ped een soort ultimatum bevatte, en waarin met die landing van marine troepen in Saloniki en de bezetting van Novi Bazar door Oostenrijk wordt gedreigd, zoo de Porte niet krachtiger optreedt. Het blijkt, dat het dynamiet, voor den aanslag op de banken in Saloniki gebruikt, uit Bulgarije afkomstig is. Te Kustendje, in het zuidwesten van Bulgarije, is het hoofddepöt van wa penen en ammunitie der opstandelin gen; dit depot staat onder het beheer van den lceraar Stankof, die tevens chef is der geheim© post. en brieven, proclamaties, enz., naar Turkije aan de leiders van den opstand zendt. De bommen worden vervaardigd in de nabijheid van het klooster Rilo in Ma cedonië. onder leiding van een Bul gaar. Takisjef geheeten. Op verschil lende plaatsen worden de benoodigd- hedien de grenzen overgebracht; en die Bulgaarsche gendarmes en grens troepen weten dit heel goed, maar doen niets om het te beletten. Uit aanteekeningen. gevonden op het lijk van een gedooden Bulgaar, die in een gevecht hij Wladimirovo sneuvelde, blijkt dit alles, en verder nog, dat gendarmes en troepen de Bulgaarsche uitgewekenen niet alleen oogluikend over de grenzen lieten trekken, maar hun zelfs-den weg we zen en veel succes wenschten. De houding der Bulgaarsche vegee- ring komt door deze feiten in een zon derling licht. Officieel door Rusland en Oostenrijk aangemaand om den opstand niet te steunen, ontbond zij de Macedonische comités en zegde zij grensbewaking toe. Maar in stilte laat zij alles gaan. zooais het gaan wil. Het wordt voor Rusland en Oosten rijk thans de vraag, wat zij moeten doen om aan dezen toestand een einde te maken. Toen deze mogendheden de verplichting op zich namen om de hervormingen in Macedonië in te voe ren. namen zij tevens op zich te zor gen. dat hun poging door buitenland- sche bemoeiingen niet zou worden te gengewerkt. Zij zijn dus verplicht het tegenover Bulgarije niet bij waar schuwingen te laten, maar desnoods krachtig op te treden om aan dien uit voer van wapenen en ammunitie en het uitzenden van Bulgaarsche samen zweerders een. einde te maken. Dat kan en mag het beschaafde Europa, in het belang van dien vrede van hen verwachten. Wie is de aanstoker van de al gemeens werkstaking. Daarover verschillen de meeningen. In ,,Het Volk" wordt Domela Nieu- wenhuis, de oude man, er op aange zien. In .,Het Volksdagblad" werpt A. M. Reens deze gedachte ver weg en noemt mr. P. J. Troelstra als de eigenlijke dader. Troelstra zegt Reens wilde persé den „revolutionnair" uithan gen, terwijl Domela Nieuwenhuis, die altijd als dolle doordrijver zonder ver antwoordelijkheidsgevoel wordt afge schilderd. maar inderdaad een bijzon der voorzichtig man 4s, voorstelt, om geen partieels werkstakingen te procla- meeren, en vooral niet zoolang Am sterdam nog zoo vol militairen zit. Dit voorstel was niet erg naar den zin van vele organisaties,_ en Troel stra. dit bemerkend, deed nu het twee voudig voorstel om de partieele sta kingen niet tegen te gaan en het een maal genomen besluit om de dwang- wetten te beantwoorden met de alge- meene werkstaking, te handhaven. Zijn voorstel werd natuurlijk aan genomen. Hij had Domela Nieuwenhuis „ge troefd", zijn plan was (voor het oogen- blik) gelukt En den volgenden dag brak dan ook de grondwerkersstaking en een paar dagen later braken die der burgersme. den, schuitenvoerders en aan de ..Simplex" uit. Dit z ij n voorstel werd aangenomen Zondagmiddag omstreeks vier uur en den volgenden dag verscheen het Volk met een hoofdartikel, getiteld „Wat nu?" waarin de idee der Alge- meene Werkstaking genoemd werd een Anarchistisch Avontuur Wat te denken van zoo'n man? En wat te denken van personen als mevrouw Rolant Holst, die alles zoo goed als ik weet, of dr. Gorter en. P. L. 'Tak, die nu alles „kunnen" weten, en geen enkele poging wagen hunne partij te zuiveren van een smet, door hun protest te laten hooren tegen hun leider, die bij ieder weldenkende den naam van eerlijk man verloren heeft? Tot zoover Reens in „Het Volks dagblad". Mr. P. J. Troelstra legt nu in „Het Volk" een persoonlijke verklaring af, en komt tot de volgende conclusies: a. ik heb een staking in de trans port- en daarmede samenhangende be drijven als opgedrongen middel protest, bij gebrek aan tijd voor een gewone agitatie tegen de wetten, mede aanvaard en het mijne gedaan, om de arbeiders daarvoor te mobiliseeren; b. ik heb tijdig, reeds een paar we ken vóór de interpellatie, in Het Volk en in meetings, dat karakter eener eventueele staking uitdrukkelijk in het licht gesteld; c. ik heb in de Kamer, bij de behan deling der interpellatie, al het moge lijke gedaan, om aan de noodzakelijk heid van die toepassing van dat uiter ste middel te ontkomen, door op uit stel van behandeling der strafwetten aan te dringen; d. ik heb. zoodra het scheen, dat die behandeling lang genoeg zou vxitblij- ven om den t&gënstand tegen de wet- ten in een gewone agitatie tot zijn recht te doen komen, in de vergade ring van hoofdbesturen gedaan wat met behoud van de bestaande bewe ging mogelijk was. om den waarborg te verkrijgen, dat niet onnoodig en lichtzinnig een werkstaking zou wor den geproklameerd; e. toen de daartoe gedane poging was mislukt, heb ik als hoofdredac teur van ons partij orgaan eene poli tieke werkstaking afgeraden en boven dien aangetoond ,dat zij waar zij bij gemis aan andere middelen van agitatie den arbeiders mocht worden opgedrongen alleen als uiting van protest en in geen geval als dwang middel jegens de bourgeoisie denkbaar zou zijn; tevens heb ik getracht, deze denkbeelden bij het Komitee van Ver weer en de hoofdbestuurders der spoorwegorganisaties ingang te doen vinden; f. toen de behandeling der wetten tóch nog overhaast plaats greep en de aanwezige hoofdbestuurders der be trokken vakbonden onder den invloed van het drijven der anarchisten naar een .algemeene werkstaking", ver klaarden, dat hunne organisaties de werkstaking wilden, heb ik getracht het besluit daartoe over te laten aan nog te beleggen voltallige vergaderin gen dier hoofdbesturen zelve, wat echter wegens gebrek aan tijd niet meer mogelijk bleek; g. toen de anarchisten, na aanne ming der wetten, dé bestaand© bewe ging wilden omzetten in een algemee ne werkstaking, om de Regeering als nog te dwingen, die wetten in te trek ken. heb ik mij daartegen zoo sterk mogelijk verzet. Kunstnijverheid te Haarlem verbon den boekerij ontving van Jhr. Ernst van Loon in bruikleen eene aanzien lijke verzameling boek- en plaatwer ken, welke betrekking heeft op de kantindustrie uit verschillende lan den en tijdperken. Deze verzameling zal gedurende de in genoemd Museum te houden tentoonstelling voor di© bezoekers ter raadpleging beschikbaar worden Stadsnieuws. Haarlem, 5 Mei 1903. Een zeer geriefelijke trein is ingelascht, van hier naar den Haag en Rotterdam, n.l. te 3 uur des namiddags; opmerking verdient dat alleen deze trein van de richting Amsterdam een even nummer heeft (216), terwijl van tegen gestelde richting trein 217 is ingelascht als uitzondering op de even nummers. Onze vroegere stadgenoot, de heer N. M, H. Doppler, eerste luite nant der artillerie op non-activiteit en thans hoofd Van het technisch bedrijf van het electrisch centraal-station der maatschappij „Eliectra" te Amsterdam, is benoemd tot electro-technicus bij de ar- beidJs-inspectie. Kegelbond. De 1ste Bondsavond zal dit jaar gehouden worden op Don derdag 7 Mei op de banen van Café Brinkmann. De Bond sa vonden en de wedstrijden zullen dit jaar op denzelfden voet ge houden worden als het vorige jaar. den Feestavond op 1 Mei. door boven genoemd lichaam gehouden, in Siut- Bavo, bedroeg f 38.21L Dit bedrag is aan het Comité voor steun voor de werklooze slachtoffers Aanrijding, Maandagavond had op den Koninginneweg nabij het wachthuisje, waar de lijnen der Cein tuurbaan en die van Zandvoort elkander kruisen, eene aanrijding plaats tusschen eene electrische tram, komende uit die richting Zandvoort en een bestelgoederenwagen van de H. IJ. S. M.De botsing was vrij hevig; het voorbalcon der electrische tram werd gedeeltelijk ingedrukt en de wagen der H. IJ. S. M. van de rails geduwd. Een eel uk mag het genoemd worden dat het paard, een zeer schrikachtig dier. niet op hol sloeg en alleen een weinig begon te steigeren, zoodat het ongeval betrekkelijk goed afliep. Aan wie de schuld ligt is moeilijk uit te maken. De wagenvoerder belde en de koetsier hoorde het. Doch deze dacht dat de tram der Ceintuurbaan uit de richting Wagenweg er aan kwam. en wilde derhalve het spoor, waarop deze tram reed. vrijmaken, en week daarom naar de buitenste rails uit. waardoor hij juist de lijn van Zandvoort versperde, waarop de bel lende tram aankwam en de hotsing plaats vond. Een verwijt van enkele toeschou wers aan den koetsier, dat hij zat te dutten, was geheel onverdiend. Want de man riep. naar wij hoorden, zelfs nog een koetsier van een doktersrij tuigje. dat het stadsspoor versperde toe, d;at ook hij moest uitwijken voor de naderende tram. Deze aanrijding heeft ons doen zien, hoe noodzakelijk het is. dat op dat drukke punt. waar de trams van en naar Zandvoort en die van de Cein tuurbaan dikwijls gelijktijdig aanko men. een vaste waarschuwingspost werd. geplaatst. Vooral in den avond is dat gewenscht. Op de Botermarkt. Maandagmiddag 'n oploopje bij de drinkfontein. 'n troep jongens, één schreeuwende Ke-e-e-e-s, kèk is. 'n dronke scharreboer, hij 's as 'n meeuw. „Houd je sm...". zei een Zandvoort- sche vrouw „de man is niet. goed, hij heit 'n kleur as 'n lijk..." liet op-, loopje wordt steeds grooter. een agent van politie nadert, nog éénnog één, het drietal, alle ..spik splinter nieuwe". probeert hem overeind te krijgen, geen kans d'r zat wicht an. 'n Appelesi- netenfc doet dienst als fauteuil. „Och C?od," roept een stem. „het die weêr 'n toeval gehad?" De agenten prevelen wat tegen elkaar: hij is niet dron- n,„, Ar hei dier 9 See rel a- I ken"- "hii is "Me <k anderen. Hetvoordeeïi saldo van' ze eïen verschalkt door Met roordeeng saldo van een koopman die roept: .Hè, wat wier die naar ineens!" „Zie je wel, dat ie niet flauw is? Geef een beetje water, wel ja laat 'm eens drinken, dan komt ie wel weer bij". 'n Halve diop van 'n cocosnoot met frisch water wordt 'm aan z'n lippen Museum van Kunstnijver- gebrachthij drinkt.'t smaakt heid. De aan het Museum van 'm niet alles loopt over z'n boezeroen. Zijn oogen gaan open. „Ben je ziek?" vraagt agent No. 3... de man schudt van neen. d'r komt 'n beetje beweging in. hij wil opstaan ,kan niet. Agent 2 ondersteunt, de man staat te wagge len en d'e Zandvoortsche vrouw staat met den koopman te lachen. D'r lachen, nog meer. de jongen die zoo juist K-e-e-e-s geroepen heeft gaat tusschen het volk uit en schreeuwt weer: „Ze dochten dat de scharreboer ziek was, ha, ha, ha!" Alles lacht mee, de eerste agent weer: Zie je nou wel dat ie blauw is". Een rechercheur wenkt en de scharreboer gaat de lik in. „Zie zoo", schreeuwt de koopman, „nou gaene we de laatste ook weg geven. u ook eèn. jongeheer? nou heb ik 'r nog negen, da's 1. da's 2. dia's 3, d'a's 4. (hij pakt een ouwe zeis, een mes en een paar vijlen uit) dezelfde jongen schreeuwt weer:da's 5, hij zit er al goed in. in de zaak. die jongen is akkeraat. .Wat heit de koopman nou te koop? Niets. Alles poer reklame ben 'k hier. u moet weten, gepasseerde week was 't in Kras. en toen sprak me 'n m'nheer an en die vroeg: „M'nheer is u koopman?" Ja. zei 'k. toen zeit ie: wil je me verrepresenteeren? k Heb 'n bijzonderen steen, geen diamant, geen barnsteen, geen agaatsteen, maar 'n wetsteen, dat is 't geheim van ons genootschap, ziet eens". Ik keek en de steen beviel me. en ik vroeg voor hoeveul kan 'k die verkoopen? Toen zeit ie: „voor de vrachtprijs of één dubbeltje, en zoo staan ik nu vóór je, met de steen van het genootschap, en die behandelt men zoo en zoo (hij strijkt geweldig hard en gauw over een groot mes) ©n- kan je niet zoo. dan probeer je 't zoo of anders zoo als dat gemakkelijker is, u ziet op alle ma nieren. en ziet nou dat mes waar ik hout mee gehakt en ijzer mee ge kloofd heb, 't is als 't fijnste raseer- of scheermes; m'n steen doet ook dienst als glassnijer... op deze manier, zie hier, da's een. da's twee, met m'n steen kan je '11 as van 'n wagen deur- vijlen, 'n leuning van 'n brug, of als je 't geluk heb 5 jaar spinhuis te krij gen. (God bewaart ons allemaal d'r voor) de spijlen uit het circus en dat allemaal voor een dubbeltje of tien centen geld, en nou zal je vragen: is die steen dan nergens anders te koop? Jawel hier op den hoek in 't ijzerma- gazijn van den heer Van Molk, doch bij die m'nheer kost-ie ein mark, und ein mark ist seksig sengs of twaalf stuivers, daar heb je 'r bij mij zes voor 't zijn de laatste en wie nou? Kijk 'r 's hier. een boerenarbeider moet z'n zeis zóó haren of zóó strijken (hij vijlt weer geweldig hard over een oude zeis). U ziet wel an me gezicht en m'n kostuum, dat 'k geen arbeider bint. zie eens hoe gemakkelijk dit gaat met mijn steen. Ja. zal je nou zeggen, ik woon drie hoog dus 'k heb geen gras te maaien, maar je gebruikt toch allemaal een mes 'n scheermes, 'n broodmes, 'n tafelmes, 'n knipmes of 'n ander mes, en wanneer je mijn steen mee draagt bespaar je 'm dui zend maal aan de instrument- of scha renslijper, en wie nou de laatste? (een hand gaat omhoog) en wie nog één, achteruit jongen... ik zal u ook hel pen, en wie nog meer?... een rond half uur heeft de man gewerkt, slechts twee steenen verkocht... hij smijt den steen in zijn koffertje en schreeuwt uit al zijn macht: .,ik sluit, ik sluit, ik sluit!" 5. w I i i a Vertaald uit het ENGELSGEÏ. M) Dit alles en nog meer nieuws van de grootheid aan het Hof. bericht, dat aan allen door een genadig Koning vergiffenis was geschonken, dat de groot© stad zoo vroolijk eu schitterend was, dat alles drong ook tot Dorothy door in haar landelijk tehuis; maar door niets liet zij zich verleiden Coombe Royal te verlaten, en daar bleef zij heexschen als een vriendelijke koningin van haar omgeving. Op zekeren avond toen de Coombe- bosschen rood en goud gekleurd wa ren in herfstpracht, was Dorothy Ca- Pel diep het bosch ingewandeld. De zon ging bijna onder; de schadiuwen Werden grooter en donkerder, en tel kens als de wind door de reusachtige boomen gierde, vielen er een aantal bladeren neer en de takken boven haar hoofd schudden en kraakten als d© takelage van een schip in den storm In schakeering van licht ©n scha duw strekte zich voor haar een lange weg uit, die zich verloor in d'e duister nis van het bosch &n terwijl zij daar stond' en haar oogen westwaarts liet afdwalen, waar tegen de lage met roo- den gloed overtogen heuvelen Coombe Royal massief en solide uitkwam, hoorde zij in d© verte het geluid! van galoppeerende paardenhoeven. Zij kwamen steeds nader, en zij keek rond om te zien, wie dat zijn kon. Heel in de verte kwam een ruiter den weg langs Ofschoon nog zoo ver af. kwam die gestalte haar bijzonder bekend voor. Het was neen. dat was onmo gelijk... het kon niet zijn! En zij ver borg zich in de schaduw van een knoestagen eik, terwijl haar hart luide klopte. Toen hij naderde, matigde de ruiter zijn gang. Toen hij eindelijk vlak in haar nabijheid gekomen was, hield; hij zijn paard in. een mooi zwart beest, wiens met schuim bedekte dijen getuigden van een langen, snellen rit En toen. geheel onwetend wie daar zoo dicht bij hem was. sprong hij uit het zadel, en de teugels in zijn arm nemend, ging hij staan evenals Doro thy een oogenblik te voren gedaan had. en liet zijn oogen dwalen over de purperen heuvels naar Coombe Royal. Het was Zwarte Tony ,hij was te ruggekomen iets magerder dan vroe ger maar even somber als altijd; een wonderlijke zachte uitdrukking lag echter op zijn gelaat, terwijl hij daar naar Coombe Royal stond te kijken. En toen hoorde hij een stem een stem, die hij gedacht had nimmer weer te zullen hooren. en daar stond iemand voor hem met uitgestoken hand, die hem welkom heette in het vaderland. Hij hield haar hand in de zijne, en keek haar aan. Zij was dezelfde, en toch weer niet dezelfde. Slanker, sta tiger, ernstiger, maar mooier dan vroeger. Toen de eerste begroeting voorbij was. voelden zij zich beiden niet op hun gemak. Zij hadden elkaar in zoo lang niet gezien en gesproken, wat was er in die jaren gebeurd! Hij beschouwde ten onrechte haar •terughoudendheid als koelheid, en zij vond hem stijver en formeeler nog dan vroeger. Eenigen tijdl spraken zij over de meest ordinaire zaken, en zij vertelde hem al haar nieuws hoe Polly Maple niet langer Polly Maple was, maar als Mrs. Hopkins de plaats in genomen had van Mrs. Battersby dat was ongeveer een jaar geleden ge beurd. toen op een goeden dag Mar- jorie Battersby haar naam veranderd had in Rock. en nu dicht bij Coombe Royal woonde in een huisje, dat de Kornet gekocht had. En je moet weten, zei ze lachend terwijl iets van de oude vroolijk- heïd in haar oogen schitterde dat de Kornet de geschiedenis van den dertigjarigen oorlog schrijft. En zoo ging zij verder, totdat Maun. sell eindelijk zei: De Koning heeft mij met anderen vergiffenis geschonken, en toen kreeg ik verlangen Engeland nog eens te zien, en daarom kwam ik terug. En nu blijf je hier, niet waar? Hoe zij ook trachtte het te verbergen, mnig verlangen klonk uit haar stem. Neen, antwoordde hij, waartoe zou het dienen? Aan den anderen kant van de zee ligt een groote wereld waar een man kan werken en vergeten als het hem mogelijk is. Is het noodig om te vergeten? Hij ontstelde bij het hooren van die woorden. Zij was een pas achter uitgegaan. terwijl ze sprak en haar gelaat was in de schaduw, anders zou hij gezien hebben, dat haar oogen vol tranen stonden. die voorbij zijn en nimmer weer voor ons terugkeeren kunnen Wil je daar voor vergiffenis vragen? En Anthony Maunsell nam de ver giffenis met een kus van haar lippen. EINDE. Waartoe zou het dienen om al die van stilzwijgen want dat zijn jaren, herinneringen weer terug te roepen? A'~-:; En toch kan ik niet vergeten, en daar om ga ik weer heen. Zij kon hem niet weer voor goed heen laten gaan. Als hij slechts wist, o, als hij eens wist! Het bloed stroom de naar baar wangen. Een oogenblik aarzelde ze nog. toen klonk het: Maar als je nu verzocht werd... verzocht werd te blijven? zei ze zacht jes. Door jou? zei hij en deed een stap voorwaarts, en toen ontmoetten hun oogen elkaar één oogenblik, en nu wist Anthony Maunsell. dat hij overwonnen had overwonnen toen alle hoop vervlogen scheen. Eindelijk! zei hij. Eindelijk! En zich vooroverbuigende nam de sterke man het tengere meisje in zijn armen. Zoo stonden zij. terwijl do onder gaande zon de toppen der heuvelen verguldde, en Dorothy keek Maunsell aan en zei: De Koning heeft je vergeven, maar je moet ook nog een ander ver geving vragen, xü. mij. Waarvoor? in welk opzicht heb ik je beleedigd? En hij keek haar glim lachend aan. Je misdaad ligt in lange jaren

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1