Proza en Poëzie en D. I, N. -1 D. U. A. Heden ontvingen wij het programma van de uitvoering van het Mannenkoor „Proza en Poëzie", op Donderdag 7 Mei, en dat van het Neu traal Gemengd koor „D.I.N.D.U.A.", op Zaterdag 9 Mei. Beide concerten worden gedirigeerd door den heer Carel Phlippeau, beide worden ze gegeven in de Concertzaal der Sociëteit en voor beide uitvoerin gen is een keurig programma samen gesteld. Op het concert van Proza en Poë zie" werken als solisten mede mej. Mien Schollen (mezzo sopraan), mej. Kitty Singels (pianiste) de heer D. de Lange (bas) en de heer K. H. Kerkhof! (violist!. Op het concert van D.I.N.D.U.A. werkt mede de onder af deeling Man nenkoor en hebben hun welwillende medewerking toegezegd de heer D. de Lange (bas), te Haarlem, D. G. (te" nor), Eereli'd der Yereenigingmej. Kitty S'ingels. (begeleiding), 1e Haar lem, en de heer H. Berghuis (bege leiding) te Haarlem, Eerelid der Yer eeniging. V e c h t p ar t ij. Maandagavond, omstreeks 8 uur. ontstond in de Es- eenstraat een woordenstrijd over de laatste werkstaking tusschen twee personen, welke zoo hoog liep, dat deze ontaardde in een hevige vecht partij. Ten slotte maakten de omstan ders er een eind aan door de perso nen van elkander te rakken. Het ge volg van deze vechtpartij was. dat beiden een bebloed gezicht hadden en een hunner een blauw oog opliep. de 2 jarige weder geheel hulpeloos, en de schipper, bij wien het uit Schie dam gebracht was, wist niet beter te doen dan het maar weer bij de politie te brengen. Thans is heit kind' door tusschen- komst van den commissaris van po litie aan het bureau aan de Meerman- straat, den heer L. J. C. Vuijk. ten laatste onderdak gebracht bij een we duwe in de Pleretstraat, die de zorg voor de kleine op zich heeft genomen. De politie spoort, nu de ontaarde moeder op, die verdwenen is. (N. R. Ct.) Uit de Omstreken. Bottiiebrook. Plet kindje van F. H., een dreumes van ruim 2 jaar. geraakte Maandag al spelende te water en zou zeker ver dronken zijn indien A. van der Aar Jr. niet juist voorbij gekomen was, Hij bemerkte het ongeval en mocht de voldoening smaken den kleinen drenketling behouden op het droge te brengen. Halfweg De telephoongeleidirtg dezer plaats met Haarlem (over Spaarndam) is gereed, terwijl het hulpkantoor der posterijen j ge tienduizenden guldens. Katholieke actie. Mr. Aalberse doet in het Kath Soc. Weekbl. een voorstel tot organi satie van de katholieke partij. Hij wil allereerst plaatselijke comite's Deze bestaan uit de voorzitters en se cretarissen van aJlte veueeniigingcn, ter plaatse aanwezig: R. K. Volks bond, of R. K. Werkliedenveree ai- ging, St. Jozefsgiezellien Yereeniging, Kiesvereeniging, Kruisverband, St Yincentius- en Eüsabethsvereenig-.ng, Jong® Garde, StucH&nt enver eeaiiging. J ongenspatronaat, Onderwij zersver- eeniging, Leesgezelschap, Zouave i- hond, Boerenbond, Gildenbond, Han ze, enz. enz. De voorzitters en secretarissen dor plaatselijke comitég vormen te ra men het Diocesaan katholiek comité van actie, dat zich voorts zelf nog een aantal leden toevoegt. De voorz., seor. en penningm. der 5 diocesane comité's vormen meteen aantal bijgekomen leden het centraal comité, welks voorzitter door de bis schoppen benoemd wordt. Van dit centraal comité is de in ni- mum-contributie een cent in de week. Zelfs die armste moet lid (donateur) kunnen worden. Deze contributie wordt opgehaald, namens den pen ningmeester van het plaatselijk co mité, bijv. door jongens en meisjes, met busjes, gelijk thans al geschiedt bijv. door de St. Vincentius- en E'lisa- bethisvedeenigflng. Natuurlijk gr»en velen meer. Ik weet er wel, die gaar ne aan zulk een vereeniging jaarlijks 25 of 50 gulden zullen bijdragen. Het moet al zeer tegenvallen, als het centrale comité op d'ie wijze niet aha jaar de beschikking krijgt over seni- ievens voor tc-lephoonkanitoor wordt in gericht; men verwacht 15 Mei openimig van het kantoor. Binnenland. Hofbericht. De moeder van Prins Hendrik kwam Zaterdagavond te 8.17 te Apeldoorn aan. Zij werd afgehaald door! de Ko ningin en den Prins. Er was buiten gewoon veel publiek aan het station, dat luide boera's liet weerklinken. De groothertog van Mecklenburg is gisterenavond aan het station Apeldoorn aangekomen en werd door Prins Hen drik afgehaald. Het centraal comité splitse zich in een aantal afdeelingen en wel' ecne voor d'e op te richten Algemeen© Ka tholieke Wetenschappelijke Biblio theek, eene voor de Werklieden- vereenigingen, eene voor de Mid- denstandsvereenigingen, met inbegrip van Landbouw en Veeteelt, <?eiie voor de Drankbestrijding, - eene voor de algem|eeme en sociale politiek, eene voor Kunst en Wetenschap, eene voor het Katholiek Volksonder wijs, eene voor de sociale opleiiing van werklieden, eene voor de Cha~ ritas, eene voor de Pers en de al gemeene propaganda. Deze afdeelingen krijgen jonge ju risten enz. als secretarissen. De Koningin-Moeder te Leiden. De sleutelstad genoot gisternamid dag d'e eer binnen hare veste een be zoek te zien gebracht door H. M. de Koningin-Moeder. - Na te ongeveer 2 uur te zijn aangeko men met den trein van de Holl. IJ zeren Spoorweg-Mij., werd H. M. aan het station opgewacht en gecomplimen teerd door den burgemeester, mr N. de Ridder, en verdere leden van het Dagel. Bestuur. Vervolgens werden bezoeken ge bracht aan het Diakonessenhuis, aan den Witten Singel; Höpital Wallon, Rapenburg; Invalidenhuis. Midden weg, en dekenfabriek der firma Zaal berg, Vestestraat. Met veel belangstelling werden al deze instellingen, waar H. M. door de commissies-van bestuur of de hoofden werd rondgeleid, bezichtigd. Het vorstelijk bezoek bleek door een talrijke geestdriftvolle menigte op hoo- gen prijs te worden gesteld. De driekleur wapperde van de openbare woningen en uit tal van particuliere huizingen. Treurig. de Men schrijft uit Vught aan 's-H. Ct.: Maandagmorgen heeft hier een treurig sterfgeval plaats gehad.. Se dert eenigen tijd had M. v. E., slager alhier, enkele zweertjes op den lin kerarm; om deze te doen verdwijnen, bestreek hij ze met zalf. welke hem als een bijzonder goed huismiddel daartoe verstrekt was. De zweertjes trokken weg. doch daags daarna zwol de arm op en werd geheel blauw. De geneesheer consta teerde bloedvergiftiging deed den on gelukkige nog een inspuiting, doch nist mocht baten. Hedenmorgen overleed: hij, slechts 30 jaren oud en nalatende een diepbedroefde weduwe met 3 zeer jeugdige kinderen. Kinderhandel. Een maand of drie geleden ver kwanselde een moeder, die destijds woonde op een schuit liggende met an dere woonschuiten van kermisreizi gers en dergelijke 'in de Rotte hij Crooswijk, haar 2-jarig dochtertje voor een halve flesch jenever aan men. schen, die daar ook in de huurt met een dergelijke schuit lagen. Toen die lieden genoeg van het kind kregen, zetten zij het gewoonweg op den wal neer en keken er verder niet naar om. Het 2-jarig kind kwam gelukkig met andere kinderen in aanraking en zoo in handen der politie. Door hare bemiddeling kwam het kind toen weder bij de moeder, doch dit ontaarde vrouw-mensch zocht en vond spoedig gelegenheid zich op nieuw van het kind te ontdoen. Het kwam nu in handen van de schippers- familie Van der V., te Schiedam lig gende. Doch ook hier ging de lief hebberij er spoedig af en gisteren werd het meisje uit Schiedam ge bracht hij een schipper, liggende met zijn vaartuig in de Rotte, met ver zoek om het aan den „Kromme" te geven. De Kromme 'is namelijk de man met wien de moeder van 'tkind buiten echt leefde. Ongelukkigerwijs was de Kromme ook al weder van deze vrouw wegge- loopen en wilde hij niets meer met haar te maken hebben. Zoo stond dus Het drama in het Gooi. Gistermorgen ongeveer elf uur lx ad de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van Hendrik Smit -op het R. K kerkhof bij Laren plaats. Onder een grooten toeloop van be langstellenden vertrok de droeve stoei van de R. K. kerk, alwaar eerst een mis was gehouden, Drie kransen dekten de kist, terwijl negen koetsen dén lijkwa gen volgden. Behalve de familieleden bevatten de koetsen ook eenige erf- gooiers behoorende tot de oppositie van Stad en Lande. Op het kerkhof aange komen, werd de kist met de gebruikelij ke ceremoniën in de groeve neergelaten. Groot was de droefheid van. de bejaar de ouders, van de beide zusters en den broeder van den overledene. Aan 't graf werd met gesproken. Door de tram overreden. Zondagavond heeft de tram van Bols- ward dicht bij Nijland een 15-jarigen jon gen bet been afgereden en aan het hoofd verwond. Er is weinig oi geen kans op zijn behoud. De knaap zat op een melk wagen, toen de tram nabij was. Door 't schrikken van 't paard kwam de wagen met de tram in botsing, de jongen sloeg er af en geraakte tusschen locomotief en waggon. paard gekwetst en de wagen deerlijk gehavend. Poging tot moord. Gisternacht half twaalf kwam in de Palissanderstraat te Rotterdam, een smidsknecht thuis, toen vol gens zijne aangifte bij de politie zijne vrouw, van wie hij gescheiden leeft, hem- een strop van touw om den hals wiierp en dezen dichthaa.de. De man wist zich buiten de kamer deur te wringen, terwijl zijne vrouw het touw bleef vasthouden. Door het dichtvallen van d'e d' ur en het rukken schuurde liet touw sink waardoor de vrouw N. v. D. ach'er over op den vloer viel. De man snel de met den strop om den halls naar 't politiebureau aan de Meermansstr-iat en vertoonde zijn gezicht daar ren aantal krabben en een striem. Hij vroeg een strafvervolging tegen zijn vrouw in te stellen. De vrouw was inmiddels ook de strlaat opgesneld. Niet ontslagen. De gemeenteraad van Zwolle heeft een voorstel-Jordens aangenomen om den socialistischen onderwijzer Wes ter. die wegens zijn houding tijdens dei spoorwegwierkstaking voor ent- slag was voorgedragen, ditmaal er met een strenge berisping te laten af komen. Het Centraal Bureau voor sociale adviezen kreeg een toelage van f <o s j aars. Zuid-Afrika. E enige Nederlanclsche Boerenvrietn- den hebben zich verzekerd van een der beste plaatsen van Zuid-Air ik a met de bedoeling de helft er van in perceelen aan door den oorlog verarmde Boeren families, die. haar gronden hebben ver loren, in huur uit te geven voor den tijd van twmtilg jaren, waarna die perceelen het eigendom der huurders zullen we zen. De andere helft van de plaaits, din een oppervlakte heeft van enkele dui zenden Rijnlandsche morgen, zal voor rekening van de ondernemers worden geëxploiteerd. De huurders van de per ceelen kunnen tegen een billijk loon hun hulp daarbij verleenen, voor zoover zij hun tijd niet noodig hebben voor de bewerking van 'hun eigen perceelen. Voor het overige zal de onderneming haar gronden laten bewerken voor ver armde Afrikaanders, die geen perceelen kunnen huren, tegen een derde deel van de opbrengst of tegen gewoon dagloon. Zooveel mogelijk zullen de menschen, die zich op den grond vestigen, vanweige de onderneming worden bijgestaan, bv. met materiaal voor den bouw hunner ■huizen op de perceelen. De bedoeling is om later oolc aan leenfige Hollandsche boeren da gelegenheid te openen zich daar onder de Afrikaanders te vestigen. De gronden der onderneming moeten van de vruchtbaarste wezen, die in Z.- Afrika voorkomen, en aan volop water, de daar te lande voornaamste voor waarde, is g.een gebrek. Deze onderneming gaat niet uit van een of andere Zuidafrikaansche vereent ging, maar van enkele practische Boe- •renvrienden, die daarvoor het n.oodige kapitaal bijeengebracht hebben. Hoewel Rechtzaken. Een klacht. Naar het „N. v. N." verneemt is door mr. M. Poppers, advocaat en procureur te Amsterdam, een schrif telijke Macht ingediend bij dien be ken der orde van de advocaten, tegen mr. H. Meinesz, president van de 4de kamer der arrondissements rechtbank aldaar. Aanleiding tot die klacht is de onheusche behandeling, die mr. Poppens meent ondervonden te heb ben van mr. Meinesz, toen Mj Don derdagmiddag als verdediger optrad in de zaak van den Duitscbeirl M. E. V. Kaiser, die wegens heling terecht stond. Mr. Meinesz zou dien verdediger, naar aanleiding van de door hem ge stelde vragen, de woorden toegevoegd hebben: ,,Gaat u maar zitten. Ik heb hier de leiding, niet u." In zijn Macht komt mr. Poppers, naar hij meedeelde, eveneens op tegen de onheusche behandeling, die de ge- heele balie van mr. Meinesz onder' vindt. tegenstanders waren Rutt en V<m den Born. Er warden drie afstanden gereden: 1000, 1500 en 2000 mater. Op alle drie was Ellegaard eerste en Rutt tweede. Ta Dresden heeft Contenet giste ren Linton geMopt op 10, 25 en 50 kilometer. Op de baan te Antwerpen won Bouhours gisteren een match op IC, 15 en 20 kilometer tegen Lepoutre en Hall. Automobielen. Het bestuur der Neder! andsche Auto mobiel-Club heeft besloten dit jaar- eene driedaagsche reünie dier leden te hou den te Apeldoorn. Loterij-zaak. Uit Arnhem meldit men aan de N. Rott. CL: Heden is de „groote Arfuhiamsche verloting" voor de rechtbank geweest De hoofdprijs van de 2e groote Arn- hemsche verloting was een huis of f 15.0p0 in geld. Aan den organisator van de verloting, den heer B. Snij ders, werd nu door den koopman H. Cohen de eisch gesteld tot betaling van f 15000 tegen.' levering van het huis dat de hoofdprijs zou zijn ge weest. Hij meende nl. dat Snijders krachtens de bepalingen v.an het voorloopig koopcontract verplicht was het huis te aanvaarden. Wij maliën van deze zaak melding, omdat zich hierbij, althans volgens de meening van den rechtsgeleerden raadsman van eischer, een zonderling geval voordoet. De hoofdprijs is gevallen op no. 109.943 en volgens hem, is dat num mer nimmer gedrukt, veel minder verkocht. Een onderIzoek bij den drukker toch bracht aan het licht, dat er van de 200.000 genummerde loten slechts 126.000 gedrukt zijn, dus niet het gelukkige nummer 199.343. Een depothouder der loten te Amster dam zou 100 van Snijders ontvan gen hebben om de onware mededie- ling bekend te maken, dat hij hem de hoofdprijs gevallen was. De rechtsgeleerde raadsman van den gedaagde beweert evenwel, dat de hoofdprijs wel degelijk te uitgeloot, maar dat de prijs winnaar om 'onbeklemde ede n-en zijn naam niet heeft bekend ge maakt, zooals zoo vele prijswinnaars doen, en d.at hij ook het huis niet heeft genomen, maar de f 15.0'iO koos. Positief waar is het, volgens hem, dat de prijs is getrokken en dat de houder dei' verloting hem niet trok of usurpeerde. xenj het; >211,I Voetbal. Haarlem III—H.F.-C. IV. Men schrijft ons Zondagmorgen speelden aan den Doodweg Haarlem III en H.F.C. IV. voor de 2e klasse H.V.B. Won H.F.C. dezen wedstrijd, dan was zij kampioen harer afdeeling.speelde zij echter gelijk "of verloor zij dan kwam de eere plaats aan O.V.V. toe. Precies te tien uur begon de wed strijd onder leiding van den heer J. W. Lucas Haarlem III voltallig, H.F.C. met 2 invallers. In de eerste 20 minuten is het spel vrij verdeeld., doch daarna weet Ra velli aan Haarlem de leiding te be zorgen, spoedig door een tweede punt van Schouwen gevolgd (20). Daar na kreeg de wedstrijd voor een poosje een saai verloop, doch eenige mi nuten voor de rust weten Reidon en Schouwen vrij vlug den stand van 2—0 op 50 te brengen. Dadelijk hierna komt de rust. Na den rust wil H.F.C. nog eens een laatste poging wagen, en dringt daarom met al hare spelers zoo ver op. dat de keeper een oogenblik mid den in het. veldi staat. Haarlem is voor korten tijd overbluft, doch werkt zich langzamerhand weer lois. De voorho-ede krijgt 'den! bal, passeert dien keeper en Bijleveld maakt zonder moeite no. 6. De beslissing is nu gevallen en bei de partijen spannen zich niet meer in. Gedoelpunt wordter niet meer. en als de scheidsrechter tijd fluit, heeft Haarlem' III een welverdiende over winning behaald (60), hoewel 41 of 51 de verhouding beter had weer gegeven. De scheidsrechter Lucas wais strikt onpartijdig. Hierdoor is het kampioenschap aan O.V.V. ten deel gevallen, hetgeen zij ten volle verdiend heeft. Door een heter doelgemiddelde neemt thans Haarlem III. de tweede plaats in. dit kapitaal -nog roiet het één duizendste bedraagt van wat de Engelschen alleen in 1902 aan ponden sterling in Zuid- Afrika hebben belegd, is hiermede toch eindelijk ook in Nederland iets practi-sch begonnen, dat ongetwijfeld navolging verdient-. Gt.)- Voor de rechtbank te Assen is be handeld d'e zaak van Roelof B.. te Ten Arloo. gem. Zuidwöide, die op 26 Maart te Iioogeveen zijn zwager Da niël Hulst, die hem herhaaldelijk met doodslag en brandstichting heeft be dreigd-, door drie- revolverschoten heeft, gedood. Kèi M., aannemende dat bekl., ter zelfverdediging heeft, gehandeld, vroeg ontslag van rechtsvervolging, waarbij de. verdediger, mr. J. T. Lint horst Homan zich aansloot. Uitspraak 18 Mei. om het wrak op sleeptouw te nomen. Toen de matrozen met de boot hij het! wrak kwamen hoorden zij Moppen, en nadat zij luid geroepen -hadden,; ook een stem. Het machinepersoa eel J van de Aurora boorde vervolgens een gat door den scheepswand, en liet duurde maar even, of er kwam door dat gat een vinger te voorschijn Nadat wederzij dsche inlichtingen warén gegeven, werd het boorgat weer dichtgemaakt en het- wrak door de Aurora op sleeptouw genomen; midden op zee kon men bezwaarlijk een grooter gat in het schip maken, en indien men het gedaan had, zou het wrak vermoedelijk onmiddellijk gezonken zijn. Den volgenden uamik dag ongeveer 5 uur kwam de Aurora op de reede van Neufahrwasser aan, het wrak werd in het havenbassin gesleept, onder een groote kraan ge bracht en ruim 6 uur werd met man en macht begonnen met het manen; van een opening in dien bodem van; de E rad te. D e opgesloten kapitein -riep zijn redders aanwijzingen toe, maar de pl'aten van het betrekkelijk nog nieuwe schip waren zeer stevig geklonken, zoodat het wierlc maai matig vorderde. Eerst te kwart vóór tien was de opening groot genoeg en werd de 31-jarige kapitein ouder hoe- ra-geroep van die toeschouwiers naar boven gehoschen. Hij. werd naar een hotel gebracht en dronk daar aller eerst een kop koffie. In de kajuit had hij proviand gehad, genoeg voor) 15 dagen, maar geen drinkwater. Den laatsten dag was hij zee walen- gaan drinken. Moord op groot© schaal. De „Sumatra Bode" vermeldt een verschrikkelijk voorval uit het Solok- sche. Op de koffieondemem'ing „Boe- kit Goinpong" is een Cliineeisch ge zin, op éen jongetje na, geheel uit gemoord. De vermoorde Chinees Tjan Tji Koe dreef daar ten gerieve der nabijlig- gende koffieplantages een handels-: zaak, welke hem een_hescheiden be staan verzekerde. Vroeger werd reedij een aanslag op 'suians leven gepleegd die echter toen aan zijn bediend© 'I leven kostte, dien men waarschijnlijk voor hem had aangezien. Tjan Tj'i Koe, diens Niassche vrouv en 4 kindertjes lieten nu het leven alleen het oudste zoontje, 10 jaar oud is aan het bloedbad ontkomen. Het kind verhaalde de toedracht! voor zoover hem bekend, als volgtI Tegen 7 uur 's avonds, toen het ge! zin zat te eten. kwam een Maleien die een snor droeg, aan de nog gej opende deur en vroeg een doosje luj cifers te koop. Hij reikte daarvoo* éen duit over, waarop hem dooi' Tjatf Tji Koe .werd toegevoegd, dat een doosje 3 duiten kosttehij gaf bid I nenlsonaen.de nog een tweeduitstuk et De Belgische jachtclub heeft tot 't aanschaffen van een Hollando-Belge- w beker besloten ter waarde van 100.000 j vroeg vervolgens naar den prijs vat francs, welke alleen betwist kan wor den door de clubis, deel uitmakende van de Hollando-Belge federatie. Het eigendom eener club kan deze beker nooit worden. Een gouden herinne ringsmedaille zal aan de winnende club worden uitgereikt, evenals aan den eigenaar van het winnende jacht. De beker is bestemd' voor het jacht met een maximum van 6 wedstrijd- tonnen. De eerste wedstrijd wordt den- 27en September gehouden. Faillissementen. Van de tram gevallen. De conducteur K. der tramlijn: „Am sterdam—Ed'aim" is van een wagen geval_ len. Hij kwam op het hoofd terecht en tuimelde daarna in de diepe vaart. Hij werd gered en is naar het gasthuis te Amsterdam gebracht; zijn toestand is niet zonder gevaar. In den trein. Nabij het station Voorschoten verd gisterenavond door een der reizigers de noodrem van den trein naar .Am sterdam overgehaald, zoodat d'v.e plotseling stilstond. Toen de conduc teur een onderzoek instelde, waar aan d'e rem getrokken was, zag hij tot zijn schrik een heer languit 'n een coupé liggen. Het bleek dat een be- ïioerte hem getroffen had en dat l ij in zijn benauwdheid nog juist de rem had kunnen grijpen. Bij aan komst te Leiden is de zieke in het academisch, ziekenhuis opgenomen. Ongeluk. De veehouder Holtrop, wonende te Rotsterquast, was gisteren met zijn gezin te Heerenveen ter kerk ge weest. Met eigen rijtuig ging net te rug. Twee motorfietsen kwamen aan rijden, het paard schrok zóó, dat het zijwaarts sprong en met wagen en al in de bermsloot terecht kwam. De zoon des huizes, die met zijne moeder achter in den wagen zat, sic eg de glasruiten stuk en bezeerde zich daarbij ernstig aan de handen. De moeder wei-d uit het rijtuig gehaald in zulk een toestand, dat zij direct bij den naastbij wonen den veehouder IJlcema te bed gebracht moest wor den en dadelijk geneeskundige hulp gehaald moest worden. Door toege schoten personen werden paard en rijtuig op het droge gebracht; het Leger en Viool. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, welke in dit jaar is belast met het afnemen van het toelatings examen voor het Kon. Instituut voor de Marine 1e Willemsoord, is samen gesteld als volgt: lid en voorzitter kapitein luitenant ter zee G. F. Tydeman leden d'e heer dr. A. Kylstra, leer- aar aan het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, benoemd leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Utrechtde heer dr. L. M. J. Stoel, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Bergen op Zoom; de heer dr. J. C. van den Berg, leer aar aan het Kon. Instituut voorn. de heer C. van Aller, leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Bredado heer E. M. van Soest, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus t© Alkmaarde heer J. Snijder, leeraar aan de 2de hooge re burgerschool te Amsterdam; de heer L. M. Baale. leeraar aan de 2de hoogere burgerschool met driejarigen cursus t0 Amsterdamde heer T. Ie Clercq, leeraar aan het Kon. Insti tuut voornoemd de heer J. de Vries, gemeentelijk inspecteur van het open baar lager onderwijs_t& Amsterdam de heer A. Groenier, leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus te Utrecht; plaatsvervangende leden de heer dr. W. Bouwman, leeraar_aan het gym nasium te Schiedamde heer dr. W. F. van Vliet jr., leeraar aan de hooge re burgerschool met vijfjarigen cur sus te Delft; de heer A. J. Fehr jr., leeraar aan 's Rijks hoogere burger school met vijfjarigen cursus te Leeu warden. Aan de commissie toegevoegd al9 secretaris, de luitenant ter zee 2e kl. L. M. J. Gregoryde heer M. D. van Dijk, leeraar aan het Kon'inM. Insti tuut voornoemd. Kerk en School. Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen te Groothuizen en Aven- horïi ds. J. H. Buisman te 's-Hearm- berg; te Oud-Alblas ds- D. J. iïnp- kes te Genemuiden; te Woerden ds. A. Jellema te Oppenhuizen (Fr.). Aangenomen het beroep te Beem- ster door ds. Oldeman te Limmen. Lelden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Neder lands che letteren die heer Z. Stokvis; voor het canidlidaats- examen in de godgeleerdheid., 2de ge deelte, de heer Ph.. J. Ho edemaker Jr., voor het vorbereidemd kerkelijk examen de heeren C. Kroon Az. en J. G. Knott- nerus. Een detachement van het 3e bat 2e reg. infanterie te Nijmegen, sterk 33 man, vertrekt mórgen naar Am sterdam, waar het garnizoensdienst zal verrichten. De lichting van 1897 wordt bij het 7o reg. inf. van 20 Juli tot 8 Augustus voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepende lichting van 1898 van 1 tot 28 September. De le luit. J. A. van Nieuwland. van het reg. grenadiers en jagers, is bestemd tot adjudant bij het le bat. van dat korps. Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Wat zijn onderkruipers? „Ons Vakbelang", het orgaan van den „Alg. Ned. Typografenbond", verklaart Niet allen, die in den loop der ja ren wel eens voor. onderMmiper zijn .uitgemaakt, waren eerlooze men schen. Er is onderscheid tusschen den een en den ander. Iemand, die voor af zegt, dat de kans van slagen van een staking hem te gering voorkomt, om er zijne positie aan te wagen en blijft doorwerken, is niet te vergelij ken met iemand, die om een luttele vermeerdering van loon zich aanbiedt bij een patroon, van wien hij weet, dat zijn personeel in stalling is. Uitgesproken: 's Gravenhage. 1 Mei. F. R. Riepinig, winkelier, te Delft Rechter-commissa- jhr. mr. R. O. van Holih'e tot Echten. Arnhem, 30 April. J. W. van Amersfoort, tuinman, aldaar. Rechter commissaris: mr. H R. A. Boonen. Breda, 1 Mei. J A. Ivits. leidekker, aldaar. Rechter-coromissaris mr. L. Ph. J. Hoeffelman. Amsterdam ,1 Mei. J. Pieterse, al daar, en J. van Egmond, aldaar, han delaars in rijwielen, firma J. Pieterse Co. Reehter-commissaris: mr. J. Kruseman, Geëindigd: F. H. v.d. Linden; H. de Groot Wz„ koopman te Deventer; H. Houtman, aannemer en. timmerman, te Water graafsmeer; F. Dams, timmerman, te Amsterdam; J. Vermaak, metselaarte Vreeland. rijst. Terwijl de Chinees hem hier! op antwoordde, trok de lcerel plotse; ling een kapmes en bracht Tjan Tjj Koe daarmee een geweldigen slag ii den hals toe, die- iiet hoofd bijkan geheel van het lichaam scheidde. He jongetje, ziende, dat de Maleier zijl vader wilde slaan, werd hang ei vluchtte in de slaapkamer, de deu van binnen grendelendvan daa klauterde liet kind dooi" het venster liep ijlings naar de naastbijzijnd koeliewoning en alarmeerde daar he volk. Het was echter reeds 8 uui toen de eerste lieden bij de wonlin aankwamen en daar een afgrijselij tooneel aanschouwden. De Chinee lag achterover met een vreeselijk wond in den halszijn vrouw, di blijkbaar had willen vluchten, la eveneens dood voorover nabij een va rijst, met gapende wonden in nek e schouders. Daarna begon voor he monister in menschenjgedaante het a grijselijkste gedeelte zijner daad. vier lieve, klein© kindertjes slacht! hij achtereenvolgens met zijn schen klewang. Na deze ontzettende daa brak het beest lasten en kasten ope en nam spoedig de- vlucht, contai geld. goudwerken, kostbaarheden t kleedingstukken als buit medevo rende. Sport en Wedstrijden Wielryden. Henry Meyers heeft succes in Frank rijk. Gisteren heeft hij weer het voor naamste nummer te Reims gewon nen. Ehrmann was tweede, Heller derde. Piet Dick enten ann heeft het er min der goed afgebracht. Hij need giste ren op de Buff aio-haan bij Parijs tegen Dangla en den kleinen Ameri kaan Nelson, op 40 kilometer, met motorfietsgangmaking. Al heel gai-v werd hij door de beide andere rij ders gelapt, en toen hij tien ronden achter was, scheidde hij er uit. Dai- gla won dien wad strijd in 34 min. 59 4/5 sec. Een scratch-nummer op 1000 meter werd gewonnen door Piard, in lmm. 31 4/5 sec. Kimble was tweede, Boa- rotte derde, Jue vierde. Het regende te Parijs. Ellegaard heeft gisteren te Darmstadt heel gemakkelijk de-n „Gouden Armband" gewonnen. Zij a Gemengd nieuws. Een Boskooysche postbode op siieeuwsckoeneu. Bij een algemeen praatje over sneeuwschoenen heeft de „Tour diu monde" van 28 Maart een prentje van een postbode, geschoeid met die lan ge houten, 't hoofd) door een flinke bonten muts gedekt, en met de stok ken gewapend, die de vooi'tbewegmg vergemakkelijken, terwijl de brieven zak hem op den rug hangt. Onder dat prentje staat „Le facteur v Boskoop (Hollander. Vermakelijke vergissing! In den tekst natuurlijk geen woo cd over Nederland: eenvoudig een mede- deeling over wedstrijden in Christia- nia en over het nut van ski's in berg landen. Vanwaar dan bet abuis? Zou het zijn dat Boskoop wel wat lijkt cp Bosseliop in Finmarken, waar' stellig de post heel verstandig doet, als rij haa,r boden schoeit met flinke skl s. (Op deoi Uitkijk). Merkwaardige redding De Daiiz. Ztg. maakt melding an een merkwaardige redding van een schipbreukeling. Den 16en April vas de Duitsche ijzeren tjalk Erndte, thuis hoorende te Breiholz bij Rends- burg, met een lading hout van Memel vertrokken. Deoi volgenden dag be gon het te stormen, en den 18den sloeg het schip om, op de hoogte *.an Rixhöft. De kapitein Engeilandt is zijn naam was juist tevoren i\en in de kajuit gegaan. Het water druk te oogenblikkelijk die kajuitsluiken toe; de kapitein zat gevangen. I' verdere bemanning, drie man, is naar alle waarschijnlijkheid verdronken. Het schip dreef met de kiel' naar bo ven als wrak in zee. Zoo werd het 11 dagen latei', den 29sten April, '6 ra- middags 4 uur op een afstand van ongeveer 170 zeemijlen van Rix höft opgemerkt door het Noar- sche stoomschip Aurora. Het weer was stil en de kapitein van het Noors che schip liet een hooit uitzetten Dare spoorweg. De eerlang te openen nieuwe spoo lijn door Grauwbunderlaud, het ve lengde vau de Rath'ische haan va! Thusis naar Pontresina, met een zi tak naar Ilanz, heeft ruim 29 millioe francs gekost d.i._ ruim 3 milliof boven de raming. Alleen de Albul tunnel eischte 7 pullioen francs, d bijna f 600 per strekkenden meter. I firma, die den houw van de tunnl aannam, heeft daaraan ongevef f400.000 verloren en 't werk nioete opgeven de directie der „Ratliiscl Bahn," die 't werk na een jaar sti stand, in eigen beheer voltooide, de< in 1902 door 't harde graniet 3200 ïi tunnel boren, terwijl men in den Sic pion slechts 3000 M. per jaar vordei De Engadin-spoorweg ongeveer 2! K.M. lang. is aangelegd met sma spoor, maar met uitstekende inric. ting natuurlijk, daar zij grootendee voor luxe-vervoer zijn bestemd. Yerdnigterinir. De Zwitsersche Bondsregeerii heeft den directeur der staats-kru fabriek te Worblaufen bij Bern, rt joor Wilhelm Stampfli, wegens c regelmatigheden in het financieel heer ontslagen. Hij heeft zich a verduistering van minstens 5000 f schuldig gemaakt en zal deswt strafrechterlijk worden vervolgd, majoor heeft Zaterdag getracht zi van het leven te berooven. Een ontploffing heelt d'e torpedofabriek van Kohl' Cleveland, Ohio, veitaield. Minst) twaalf personen zijn gedlood en on veer vijftig zwaar gewond. Wat aan pillen yerdiend word Te Londen heeft een dezer dag een eigenaardig proces de aandai getrokken. Mevrouw Beecham. ec genoot e van dien bekenden pillen brikant, had onlangs haar eisch echtscheiding zien toegewezen. He man moest haar jaarlijksch 2500 po sterliug (f30.000) uitbetalen en hi mee nam mevrouw Beecham geen noegen. Zij beweerde namelijk, een grooter®. som aanspraak te mol maken. De beroemde pilletifahriki

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2