LAMP Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, iKeukenbenoo- I digdheden. I terwijl het aantal nieuw aangevraag de boekjes minder was9170 tegen 10.002. In omloop waren ultimo Maart nog 987.098 tegen 982.550 ultimo Fe bruary Ook hieruit blijkt de invloed der staking. Brand. Te Termunterzijl (Gr.) is afgebrand de behuizing van den heer A. Bouw man. bewoond door K. Huisman. Van den inboedel werd bijna niets gered. Vermoedelijk is de brand door e^n lek in den schoorsteen ontstaan. Overreden Gistermiddag werd aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam een 13-ja- rige kantoorlooper door een sleepers- wagen over een der beenen gereden, tengevolge waarvan bij dat lichaams deel zal moeten missen, het been was nagenoeg van het lijf. Een oudstrijder overleden. Men schrijft uit Nijkerk Ze worden zeldzaam, de mannen van '30. Evert van Moorselaar, de laatste oud-strijder te Nijkerk, tevens drager der citadel-medaille, is in den ouderdom van 94 jaar overleden. Yalseli geld. Het ,,Vad." bevat bet volgende be richt „Oppassen Er zijn valsclie guldens in omloop, wel 10.000 wordt er beweerd. Men herkent ze hieraan dat de y in bet randschrift (in het „zy") geen Griek- ecbe y is, piaar gevormd wordt door een i en een j." Verdronken. In een der kaaien te Middelburg is opgehaald 't lijk van een jongmenscli uit Middelburg, zoon van een schip per, die dezer dagen door een nood lottig toeval te water was geraakt. Het ontslag yan Petter. Petter. het bekende bestuurslid van de Alg. Ned. Vereeniging van S po or en Tramwegpersoneel, is gelijk men weet ontslagen. Hij schrijft nu hoe de zaak zich heeft toegedragen. Toen ik op de reeds bekende wijze van het Gentraal-Station verwijderd was en des middags te Laag-Soeren aankwam wendde ik mii direct met èen schrijven tot den heer Van Has selt, waarin ik er op wees. dat mijn bezoek te Amsterdam in geen verhand stond met de staking en legde hem het -tejtegram mijner echtgenoote over, waarin deze spoedige overkomst ver zocht. er tevens bijvoegende, dat ik ziek en buiten dienst der Maatschap pij was. Als antwoord daarop ontving ik dato llApril van den heer Van Iterson het volgend schrijven: Amsterdam, den Hen April 1903. Namens het Gedelegeerd Lid van den Raad' van Administratie deel ik U in antwoord op Uw schrijven van 10 dezer mede. dat op het genomen be sluit. om Uwe verpleging te Laag- Soeren voor rekening van bet Onderst, fonds te doen ophouden, n ie t kan worden teruggekomen. Ten stelligste wordt ontkend, dat van Uwe hulpeloosheid gebruik is ge maakt om U op Donderdag. 9 dezer, aan het Gentraal-Station alhier om trent Uwe gezindheid jegens de Maat schappij te ondervragen. Op de U kalm gestelde vraag: „Of, indien Gij niet ziek waart. Gij „niet gestaakt zoudt hebben", is door ,.U even kalm geantwoord: Dat kan ik „niet verklaren". De Directie heeft alzoo aangeno men, dat Gij U bij de werkstaking, welke heeft plaats gehad, zoudt heb ben aangesloten en U mitsdien uit den dienst der Maatschappij ontsla gen. ingaand'e op voormelden datum van Donderdag, 9 dezer. Tot goed begrip dezer verklaring diene. dat ik de ondervragers niet kende, te ziek was mij eenig' begrip van den toestand te vormen en de heeren eerst zeide ziek te zijn, dus niet te kunnen verklaren, wat ik doen zou als ik beter was. De Directie heeft het dus goed ge vonden mij te ontslaan op een veron derstelling! Een persoonlijk onderhoud met de directie werd Petter niet meer toege staan. Wel ontving hij nog eens een brief van den heer Van Iterson, waar in meegedeeld werd dat het ontslag verleend was na de stellige verklaring dat Petter bij aanwezigheid in dienst tijdens de tweede staking, zich daar aan niet zou hebben onttrokken. Dit is geheel in strijd schrijft Petter met het eerste ontslag, waar in duidelijk verklaard wordt, dat ik ontslagen was. omdat de directie zulks veronderstelde. Nu is mijn doel zeker niet de direc tie te vermurwen, doch ik kom op voor mijn recht als lid der onder steuningsfondsen. waaraan ik 15 jaar betaald heb en nu op een bloote ver onderstelling ontslagen te worden op een tijdstip dat. ik buiten dienst en niet ten lafite der Maatschanpij. doch uit eigen fondsen verpleegd werd. zal ieder wel te sterk vinden. Ik ben in niets van mijn verplich tingen afgeweken .heb dus geen reden gegeven tot ontslag. Willekeurig, op een gezocht motief is dit geschied, en al weet ik dat hier voor arbeiders in de omstandigheden, waarin ik ver keer. moeilijk recht te verkrijgen is, toch zal ik niet stilzitten en hoop. dat zij. die mij daarin willen steunen, mij zullen helpen. Zonder geneeskundige hulp liet men mij gaan; ziek werd ik de deur uit ge stuurd. hetgeen men een hond nog niet doet .alleen, om aan een gevoel van wraak te voldoen. Nu leef ik, zon der werk te kunnen verrichten, ge steund door derden De Directie kan dus voldaan zijn, zij heeft getroffen. Hoogwater. Uit Vianen meldt men: Zijn die polders, welke door machi nes bemalen worden, van het over tollige water bevyjd, en is daar het vee nu in de weide gedaan, die pol ders, welke door molens bemalen worden, hebben nog steeds veel over last van het water en daar kan het vee nog niet in de weide gelaten wor den. Door de veehouders wordt groo- te schade geleden; de behoefte aan sloombeinaling doet zich dan ook meer en meer gevoelen. Uit lthenen meldt men: De hooge waterstand in de Gelder- sche Vallei, waardoor de laagvlakte tusschen V oenen daal en Wageningen reeds geruimen tijd onder water staat, en een enorm watervlak ver toont, heeft belanghebbenden bij eene verbeterde afwatering doen be sluiten om maatregelen te nemen ter verkrijging biervan. Dientengevolge beeft gisteren een druk bezochte, buitengewone, vergadering plaatsge had (in het polderhuis te Veenendaal) van de collegiën der Exonereerende Landen bestaande uit de besturen van de polderdistricten Wageningen en Bennekom, de Rhenensche Nude en Achtenbergsche Hooilanden, bet veenraadschap der Gelderscbe en' Stichtsche veenen en de buurtschap Maanen en Veldhxyzen waarin be sloten is, zich bij adres te wenden tot H. M. de Koningin, ten einde te trachten, verbetering- te verkrijgen in de afwatering van de Geldersche Vallei. Te "s-Hertogenbosch is het water zooveel gevallen dat men er de water- toegangen tot de stad weer heeft ge opend en het stoomgemaal buiten werking gesteld. Die schippers, die zich in de buiten haven hadden te behelpen, liggen nu weer met hunne vaartuigen in de binnenhaven. De omtrek van 's-Hertogenbosch geeft echter nog ééne groote waterop pervlakte te zien. De wegen naar Pettelaar en Enge- lan staan nog blank en ook Heusden en de Langstraat zijn alleen per< spoor te bereiken. De landweg daarheen staat nog ond'er water. Statenverkiezing in Gelderland. Bij de verkiezing voor de Provin ciale Staten te Ede werden uitge bracht 3565 geldige stemmen. Mr. D. L. Leccius de Ridder (lib.) verkreeg 884 stemmen; M. Sanders (A.R.) 1712 E. W. baron Van Wassenaer (Vrij- A.R.) 969 stemmen. Dus moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren Sanders en Van Wassenaer. Het aautal slachtoffers der staking Wij ontvingen van het „Landelijk Comité tot ondersteuning van de slachtoffers der algemeene staking" een gedetailleerde lijst, waaruit blijkt, dat het aantal slachtoffers, de eerste maal na de staking bij 't Comité op gegeven, 4495 met 7655 kinderen be droeg.. De tweede opgave toonde aan, dat er nog 3383 slachtoffers, van wie het Comité niet het juiste aantal kin deren kon opgeven, waren te onder houden, verdeeld over 30 plaatsen in ons land. Amsterdam leverde het grootste contingent. Bij de eerste opgave bedroeg het aantal slachtof fers 2663 en bij tweede opgave 2177. De eerste maal werd den slachtof fers een bedrag van f2. de tweede maal. 30 April, een bedrag van f2.50 uitgekeerd. Het Comité, samengesteld uit de heeren A. W. Ammerlaan, dr. Fred, van Eeden en Tj. Westra, zegt om trent de cijfers nog het volgende Het is voor het Comité een zeer las tige taak, het juiste aantal slachtof fers op te geven, daar enkele plaat sen. welke zelf hun slachtoffers steu nen. ons het aantal niet opgegeven hebben, In elk geval heeft het Comi té. door bovengenoemde getallen te noemen, deze niet overschat. Plaat sen waar uitkeering was gedaan, min der dan door het Comité, hebben van het Comité zooveel ontvangen, dat zij de eerste maal <to_fc_ f2, de tweede maal tot f2.50 kwamen Ook zijn er enkele plaatsen, welke meer hebben kunnen uitkeeren dan het Comité deze hebben natuurlijk van het Comité geen steun ontvan gen. (Tel.) Inbraak. Door liet verbreken van eene ruit is in de eetkamer van de villa ,,Ooster Engh" te Hilversum, toebehoonen.de aan dien heer A. Holzman, door een of meer personen ingebroken en op hoogst schandelijke wijze huis ge houden. De villa was. geheel gemeubileerd, nog onbewoond, daar de eigenaar eerst over eèn paar weken naar bui ten zou komen. De inbreker heeft vele meubelen vernield, kostbaar porcelein stuk ge maakt, uit vele prachtig schilde rijen de doeken uitgesneden en mede genomen. Blijkbaar heeft de inbre ker kennis van schilderijen, want de kostbaarste doeken waren uitgesne den. Men vermoedt dat het een bekende is geweest, want het schrijfbureau van den eigenaar was opengebroken, daarin lagen sleutels, passende op verschillende kasten. Ook deze kasten zijn opengemaakt. Wat vernield of ontvreemd is, kan nog niet onmid dellijk wordten opgegeven, daar de eigenaar nog niet is gearriveerd. De politie heeft gevonden een jas en een lantaarn, door den inbreker achtergelaten. De villa is thans door de politie af gezet. Boud ran Iudustrieelen. In café „de Kroon" ,te Amsterdam, vergaderde Dinsdagavond de Algemee ne Nederlandsche Bond van Industriee- len en Handelslieden, onder voorzit terschap van den heer L. L. van Em- den .uit Schiedam. Tegenwoordig wa ren, behalve vijf bestuursleden, zes ge wone leden. Na opening-door den voorzitter, voorlezing dér notulen en goedkeu ring der rekening en verantwoording, werd medegedeeld, dat het ledental met 11 toegenomen is en dat de Ne derlandsche Bond thans 80 leden telt. In bespreking kwam hierna het plan. om de contributie te verlagen van f 10 tot f 5. om het ledental, dat op het oogenblik nog betrekkelijk ge ring is .te doen toenemen. Het voorstel vond bij eenige leden bestrijding: deze beschouwen verla ging van contributie niet als bet eenige universeele middel om het le dental groot-er te doen worden. Zij achtten een grooteren bloei van den Bond volstrekt niet een noodwendig gevolg van halveering der contributie. Het resultaat der discussie was. dat het voorstel, om de contributie op f 5 te brengen .aangenomen werd. nadat dit aldus gemotiveerd was, dat hier door bet ledental waarschijnlijk zou toenemen. Tot versterking van de geldmidde len is een rentelooze leening van f 500 uitgeschreven; hiervan zal f 250 ge bruikt worden voor versterking van de gewone kas; de tweede helft voor propaganda. Een vijftigtal aandeelen van f 5 zijn reeds geplaatst. Het uitbrengen van het verslag in zake bet goederenvervoer langs bin- nenlandsche waterwegen werd aan gehouden tot een volgende vergade ring. Ook het verslag der Propaganda- commissie kon niet uitgebracht wor den .daar de rapporteur hiervan niet ter vergadering aanwezig was. In zake de oprichting van een Raad van Handel en Nijverheid werd me degedeeld. dat door dén voorzitter hiervoor een schema zal ontworpen worden, waarvoor deze medewerking verzocht dootr 'het verschaffen van inlichtingen en gegevens omtrent be staande handelslichamen. Van d-e Maatschappij van Nijverheid had men reeds blijken van sympathie en steun ontvangen. Bepaald werd nog dat de volgende algemeene vergadering te Rotterdam zal gehouden worden. Na nog eenige besprekingen werd! de vergadering gesloten. Kruger Wij vernemen uit Mentone dat presi dent Kruger het goed maakt en dat zij, die hem in enkele maanden niet. zagen, getroffen werden door zijn vermeerderde kracht. Z.Ed. gaat 15 Mei naar Neder land, waar hij zich d-e villa „Djemnah" te Hilversum tot verblijf beeft gekozen. (Hbld.). Herdenking Yredesconferentie. De heer jhr. mr A F. de Savornin Loh- man, lid der Tweede Kamer en van het Arbitragehof, heeft zich bereid verklaard liet eere-voorzitterschap te aanvaarden van den feestavond, 18 Mei a.s., ter her denking van de opening van de Haag- sche Vredesconferentie. Het hoofdbestuur van den bond „Vrede door Rechi" is nl. voornemens deze ndag op gelijke wijze te herdenken als sedert eenige jaren is geschied. Ongelukken. Dinsdagmorgen had te Wormerveer op de chocladefabnek vanErven de Jonge een droovig ongeluk plaats. De 16jarige machinestoker B. raakte met de hand be klemd tusschen eene in werking zijnde stoompomp. De drie middelste vingers van zijn rechterhand werden gegrepen en afgesneden. "Wel ongelukkig zoo jong reeds het gebruik van zijn eene hand te moeten missen. Arbeidswet. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. schrijft o. a.: „Aan het departement van buiten- landische zaken wordt tegenwoordig ook diruk gewerkt aan een ander on derwerp van weteevendén arbeid, waarbij ook de volksgezondheid in hooi/e mate is betrokken, nl. de nieu we Arbeidswet. Nu de adviezen van de Kamers van Koophandel en de Kamers van Arbeid over de conceptwei zijn ingekomen, zijn de inspecteurs van den arbeid bijeengeroepen om over de verschillende onderdeelen van deze materie hun licht te doen schijnen en van advies te dienen. Deze hoofdamb tenaren zijn bijna de geheele week in Den Haag vergaderd geweest, en aan •het gewijzigd wetsontwerp zal nu de laatste hand worden gelegd". Naar men thans van officieele zijde verneemt, komt het Koninklijk Echt paar 22 Mei in de hoofdstad en blijft tot 28 Mei. INGEZONDEN MEDEDEE- LTNGEN. 30 eents per regel. Barteljorisslraa! 22-24. fZeer solide verpak-^ Jking ook voor Indië onder garantie. WWW Rechtszaken. Hooge Raad. De Hooge Raad verwierp Dinsdag het casatieberoep van een patroon te Rot terdam, door ae Rechtbank aldaar tot geldboete veroordee'd wegens het door misbruik van gezag uitlokken van een overtreding van art. 13 der Politiever ordening. Requirant l.ad nl. zijn knecht in strijd met die bepaling zonder nood zaak bevolen zijn wagen met paard op straat te laten stilstaan, toen een poli tieagent verzocht door te rijden. Requirant beweerde nu dat misbruik van gezag niet aanwezig zou zijn, omdat „gezag" in den zin der wet niet zou om vatten de autoriteit van den meester tegenover zijn knecht. Doch de Hooge Raad besliste dat om- der dit woord niet slechts is te verstaan ambtelijk gezag, maar tevens een zooda nig gezag als de meester over den finan cieel van hem afhankelijken knecht, binnen de grenzen der dienstbetrekking uitoefent. De zaak-Wessels. De zaak van A. C. Wessels, die we gens opruiing bij verstek tot 3 maan den gevangenisstraf _was veroordeeld, (hij had een .stuk opgenomen waarin de werklieden warden aangespoord om aan de patroons serenades te brengen), die gisteren in verzet zou be handeld worden, werd uitgesteld tot 28 Mei. Vermindering van Straf. H. M. de Koningin heeft d.e straf van 7 dagen gevangenis, waartoe de schipper Jan v. d. S., te Franeker. door de rechtbank te Leeuwarden wegens valschheid in geschrifte ver oordeeld was, verzacht tot f 25 boete. Zooals men zich herinnert had hij in den meetbrief van zijn schip in 5.48, aangevende in_M.^de grootste wijdte van het vaartuig, het cijfer 8 veranderd in 0, om de binnenwate ren van Friesland te kunnen bevaren.. Gestolen. Te Vlissingen zijn in een huis van in- en verkoop door een jong meisje eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd, die aldaar en te Middel burg be gelde zijn gemaakt. In de volgende zaak, betreffende de mijnbouwmaatschappij Mindrimeti, is lieden voor de rechtbank te 's-Gra- venhage gepleit. Een bankiersfirma te Parijs was met den directeur dier maatschappij overeengekomen, dat zij zoude deelnemen in een door de zen te vormen syndicaat tot overna me van een zeker bedrag aandeelen 2e serie; de bankiersfirma bad het bedrag barer deelname gestort doch beweerde, dat de directeur1 in gebreke was gebleven het syndicaat te vor men, althans de aandeelen ovier te nemen, en dagvaardde hem op dien grond tot ontbinding der overeen komst met schadevergoeding. Mr. D. van Houten, voor den ge daagden directeur optredende, be weerde dat de eischeres had ingesteld een actie tot ontbinding van bet syn dicaat, die haar niet toekwam, daar» zij slechts het recht had van gedaag de als leider van het syndicaat reke ning en verantwoording te vragen. Ook werd ontkend dat ged. zich aan wanpraestatie had schuldig gemaakt daar ged. de koopsom der aandeelen in de kas der maatschappij had ge stort, terwijl het er niet toe deed of die koopsom minder was dan het be drag dat d.ooirl het syndicaat was bij eengebracht; en ten slotte, dat ged. door omstandigheden die hem niet te wijten waren, het aandeelenbezit van het syndicaat niet had kunnen ver- koopen. Mr. P. Droogleever Fortuyn, voor de eischende firma optredend, pleitte dat niet ontbinding werd gevraagd van de overeenkomst tusschen syn dicaatsleden dooit middel van een lei der aangegaan, maar van de daar aan voorafgaande overeenkomst, welke tusschen partijen was gesloten en voorts dat het wel degelijk een essentieel bestanddeel dier overeen komst was dat de geheele storting der deelhebbers zoude komen in de kas van de Mindrineti, tervyjjl geen overname der aandeelen kon hebben plaats gehad, daar bet bestuur dier maatschappij eerst geruimen tijd na den afloop van het syndicaat tot uit gifte dier aandeelen had besloten. Na re- en dupliek uitspraak be paald op 2 Juni. Uit de Arbeiderswerelri BINNENLAND. Thans hebben alle werklieden aan de glasfabriek te N. Buimen directeur de heer Bakker te Amsterdam 't werk ge. staakt. De fabriek is gesloten. De sta kers worden ondersteund. Letteren en Kunst. Uit Rome komt bericht van diefstal van een manuscript van Palestrina, een diefstal die zeer ernstig is, want het was de eenige bekende autograaf van den meester en bevatte o.a. de beroemde „Improperia" voor de Hei lige Week. Op een der laatste zittingen van de muziekafdeeling van liet internatio naal congres te Rome heeft professor Cametti van dien diefstal mededee- ling gedaan. De manuscripten zijn verdwenen zonder dat men kan na gaan hoe dit geschied is. Zij werden in een particuliere Romednsche bi bliotheek bewaard, zegt „lie Méne- strel". Kerk en School. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer F. B. Evers, geb. te Arnhem, op Stellingen. Leger en Vloot. De minister van marine brengt in de Staatscourant (no. 105) ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Juli voor een apotheker, gelegenheid zal bestaan om bij de zeemacht in dienst te treden al§ apotheker 2de klasse (met den rang van luitenant ter zee der 2de klasse), op een traktement van f 2000 's jaars. Men zie voor bij zonderheden de Stct. Onder leiding van den kolonel W. J. Harms, commt. van het 2e reg. inf., zullen het le, 4e en 5e bat. uit 's-Hertogenbosch en het 2e bat. uit Maastricht van 17 tot 24 Aug. schiet- oefeningen houden in de legerplaats bij Harskamp. Van 27 Juli tot 1 Augustus en van 4 tot 10 Aug. zullen in die legerplaats bij Harskamp schietoefeningen wor den gehouden door de eskadrons van het le en 2e r-eg. huzaren. Sport en Wedstrijden Paarden. Het piogramma voor die uitgestelde voorj aarsmeeting van de Bredasche Harddraverij- en R au vereeniging op Donderdag 11 Juni is wat betreft de hardJdi&verijen thans vastgesteld als volgt: 1. (kwart over 1 uur). Welkomst- prijs. Handicap. Harddraverij voor Nederlandsche paarden van 3 jaar en ouder Minimum afstand 2400 M. Als minste snelheid wordt aangeno men 1 min. 51 sec., le prijs f 450, 2e prij.s f 75, 3e prijs f 25. Inleggeldi 115. Rouwgeldi f 10. IIII. (2 uur). Liesboschprijs. Han dicap1 Harddraverij voor paarden van 3 jaar en ouder. Minimum-af stand 1600 M. Als minste snelheid wordt aangenomen 1 min. 58 sec. le prijs f 450. 2e prijs f 75, 3e prijs f 25. Inleggeld 15. Rouwgeld 10. VI (half 4 uur). Bartelprijs. Record harddraverij voor paarden van 3 jaar en ouder. Paarden met een re cord van 1 min. -45 sec. of «slechter starten op 300 M. voor elke record- seconde meer 30 M. Paarden die in 1903 minstens 3 malen op Nederland sche banen medegeloopen hebben zonder eerste of tweede te zijn aan gekomen, 30 M. vergoeding. Om voor deze vergoeding in aanmerking te ko men moeten de eigenaars dit bij de inschrijving opgeven, le prijs f 550. 2e prijs f 125; 3e pi'ijs f 25. Inleggeld; f 15, rouwgeld f 10. De inschrijvingen Sluiten op Woensdag 20 Mei des avonds om 10 uur. (Het telegraafkantoor te Breda sluit om 9 uur), bij den len secreta ris W. J. van Geer, Willemstraat, Breda. Afstanden worden bekend ge maakt in het officieel bulletin van 30 Mei 1903. Rouwgeldverklaringen voor of op Donderdag 4 Juni, des avonds te 10 uur. De wedrennen te Longcliamps. Onder enormen toeloop van nieuwsgierigen en andere toeschou wers. hadden bij Parijs de wedren nen plaats op het Longchampstemein ter eere van het bezoek van den Ko ning van Engeland. Alis een groote bijzonderheid mag het zeker gerekend worden dat de hoofdprijjs „Diamond Jubilee", ter waarde van 30.000 francs, en een eeite- teeken van Koning Edward, gewon nen werd door een vrij onbekend paard (outsider) „John Buil" genaamd rijder R. Turner; 2e was „Walpur- gis". 3e „Imperator". De total, be taalde 130 frs. voor 10 fr., placé 50 en 30 frs. Zes paarden liepen mede. In den „Prix Peiteimmon" won eveneens een „outsider" „Le Tzar" en bracht de total, van 10 fr. 249 fr. aan, placé 59 en 25 fr. 2e was „La- vandier", 3e „Penm". 14 paarden liepen mede. Bergklimmen. Dezer dagen is weder hij het bergbe klimmen een ernstig ongeluk voorge komen. Op den Raxalp is een Beklij- ner, volgens de bladen Mochanek ge- heeten. naar beneden gestort en zwaar gekwetst gevonden. Misschien staat dit bericht wel in verband met dat betreffende profes sor Bachmann, die bij de bestijging van den Sneeuwkop bij Hirschberg in Silezië door een beroerte getroffen en dood gevonden werd. Prof. dr. Friedrich Bachmann, die zeer veel van bergbeklimmen liield, was naar Silezië gereisd om daar in 't gebergte een zomerverblijf te hu ren voor zijn familie. Hij had den ouderdom van 64 jaar bereikt en was sedert jaren directeur van de hoogere „Elisabeth Meisjes school" te Berlijn en een zeer bekend paedagoog. Faillissementen. Uitgesproken: Groningen. 1 Mei. M. H. Bakker, modiste, aldaar. Recht er-commissaiis m-r T. G. KooL II. T. J. C. F. Scharringhausen, machinesmid, aldaar. Rechter-commis- saris mr. N. van Hasselt. Amsterdam. 1 Mei. J. Ph. A. Evers; rijtuigschilder, aldaar. Rechter-com- missaris mr A. Fentener van Vlissin gen. Leeuwarden. 2 Mei. S. P. Reitsina, aardappelkoopman en winkelier, al daar. Rechter-commissaris mr. W. Kolff. Heerenveen, 2 Mei. J. S. van der Meulen. koopman te Gorredijk. Rech- ter-comimissaris mr. D. J R. Brants. 1 Mei. H. P. Poppes, bakker, te Oldeborn. Rechter-commissaris mr. A. Rietema. Geëindigd: J. J. v. d. Hooven; W. Bagchus, koopman te Kuinre Gemengd nieuws. Röntgenstralen en kanker. De toepassingen der electriciteit op de behandeling van kwalen worden met zorg bestudeerd en ieder hospi taal heeft zijn X-stralen afdeeling. Terwijl die stralen oorspronkelijk zijn aangewend voor het onderkennen van plaatselijke letselen, heeft men later bevonden dat zij eigenschappen bezitten, waarvan in de behandeling van zekere kwalen een volkomen om wenteling te venvachten is. Past men ze zorgeloos toe, dan kunnen die stralen hevige ontsteking veroorzaken van de aan hare werking blootgestelde huid, terwijl lupus en andere kwaadaardige aanwassen door een opeenvolging van wel over legde blootstellingen aan hare wer king belangrijk getemperd worden. Die stralen toch schijnen een uitver kiezende werking te bezitten, waar door zieke weefsels vernield, en her-, steld worden, terwijl de gezonde on- gerept blijven. Ook in gevallen- van kanker heeft men uitkomsten verkregen, die het beste doen hopende behandeling ia pijnloos em schijnt de smarten te ver lichten en de vorderingen van de kwaal tegen te gaan. Welke daarbij de werking der stralen is, staat niet vastmaar het meest is waarschijn lijk. dat zij een ontstekingachtige re actie is, waarbij de dwalende „straat- vegende" (scavenger) cellen van het lichaam zich ophoopen en de zieke weefsels aantasten en vernietigen. Aldus „Nature" (March 12. 1903), een Engelsch natuurkundig weekblad, dat zich waarlijk niet met praatjes of senisatiebertchten ophoudt en onder zijne vakgenooten als een der meest degelijke staat aangeschreven. Een gehuld ran Carnegie's moeder De bekende milddadige Amerikaan- sche millionair is Schot' van geboorte. Toen zijn ouders nog in Schotland woonden, leende de moeder 15 shilling van een buurvrouw en vergat die te rug te betalën. Op een eigenaardige manier werd de vergeten schuld in herinnering gebracht. De redacteur van een tijdschrift loofde onlangs een prijs uit voor de aanwijzing, van de beste manier, waarop Carnegie zijn geld besteden kon. Eén van de ant woorden luidde: „Het beste, dat Car negie doen kon, zou zijn. de schulden van zijn moeder t.e betalen." En zoo vernam Carnegie dat zijn moeder ver geten had 15 shilling terug te bet-alen. Hij stelde een onderzoek in. bevond dat nog twee dochters van de buur vrouw in leven waren en betaalde aan elk 8 p. st 15 sh. uit zijnde tweemaal de som. die haar toekwam, gerekend met interest op interest tegen 5 Botsing. Botsingen tusschen dè politie en de Italiaansche stakers zijn te New-York en te Brooklyn voorgevallen. Bij de stakers hebben zich 8000 timmerlieden aangesloten. Tegen de tuberculose. De eerste zitting van het- internatio naal bureau ter bestrijding van de tuberculose, in 1902 door het Congres te Berlijn benoemd, is Maandag ge houden te Parijs, onder presidium van dr. Brouardel Veertien Staten zijn ver. tegenwoordigd. Postschandilen. De postschandalen te Washington! moeten steeds grooter afmetingen aan nemen. De echtgenoote van een der hoogste ambtenaren die sind's begin Maart niet meer in dienst is en in af wachting van zijn ontslag, tot. primo! Mei verlof had is in het bureau van haar echtgenoot gegaan em heeft daai de brandkast laten openbreken om gewichtige papieren, comprornittee- rend waarschijnlijk voor haar man en voor andere personen, te kunnen verdonkerenmanen. _Krasser stuk is moeilijk denkbaar... Bommenwerpers. Men is in Saloniki wel wat gerus; gesteld door de uitroeiing van he hoofddepot van de bommenwerpers Reeds sedert een jaar woonde een zich als Serviër voordoende, doel slechts Turkseh en Fransch spreken de jonge man Georg Jourdan op een kamer in een acliterafbuurt; 's avonds kwamen er steeds tal' van jongeile den bij hem «n men was dan den gebeeleu nacht druk bezig. Toen hi na den eersten bommenaanslag ziel thuis kwam verkleeden, kreeg zijl hospita argwaan; op zijn kamer vonl zij een zwaren koffer en zij waai schuwde de politie. Dertig soldatei omsingelden het huis en wachtten te Jourdan en zijn vrienden daar bijeei waren: toen trad de officier naarvo ren en edschte overgave. Jourdai wierp drie bommen naar de soldatei en werd eindelijk in den linkerarn getroffen, hij joeg zich toen een re volverschot door het hoofd. Een vai zijn kameraden sprong uit hetraan roepend: „Zoo sterven Bulgaren! Twee anderen waren op het dak g« klommen en wierpen van daar bom men op de soldaten, doch zij werde: ten laatste neergeschoten. In het hul vond men geen geschriften, daar anarchisten alles verbrand hadden. Een referendum over doodListe Voor eenigen tijd voerde een fabri kant ie Zurich doodkisten van gip in zijn vaderstad in en deze nieuwi? heid had waarlijk nogal succes. Groc te ontevredenheid bij d'e oudenvetsch doodkisten-makers, die met hun hoe ten waar bleven zitten. Nadat me: eerst bij den raad van hei Kanton, vei geefs getracht had het gebruik va gipsen doodkisten verboden te krijgei wil men thans zijn toevlucht neme tot het referendum. Lukt het plai dan leert men dat het referendum ee uitstekend middel is om een minde' heid te dwingen dingen te doen of i laten, waarmee an diers geen overhei het wagen zou zich in te laten. Jodenvervolging in Rusland. Particuliere brieven uit Kuschene doen nadere bijzonderheden kennë over het bloedbad in deze stad aang richt. De onlusten begonnen den 19e April tijdens het orthodoxe Paasei feest, met het plunderen der Joodscb winkels. Dit gebeurt meer in Ruslani maar ditmaal was het gedurende 4 d« gen een waar bloedbad; bet volk dooi de de kinderen, verminkte de vroi wen. andere personen opende me den buik en verving de ingewande door vederen. De Joden werden i hun kelders gesmoord of wel van daken, waarop ze gevlucht warei naar beneden geworpen. De straten waren bezaaid met vil gers, neuzen, ooren en andei lichaamsdeel©». Meer dan 100 pers* nen werden gedood. 400 zwaar gewoi den bevinden zich in de hospitalei Men schat het aantal mannen, wil handen of beenen werden afgeslage of de oogen uitgestoken op meer da honderd. Anderen werden krankzinni van den schrik Vrouwen en kinderei met bijlen, messen of stokken gewi pend, zoowel ?Us studenten en leerlii gen van het- lyceum en ambtenarei bevonden zich tusschen de moord! naars. De groote magazijnen in <1

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2