NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Om&creken. IET AMULET. 20e .iaargang Vrijdag 8 Mei 19 )3. No. 6091 DAGBLAD Abonnementsprlis Voor Haarlem per 3 maanden,f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummer»0.021/* Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Advertentlën 3 VaD 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Bnltenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgavo der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. 'JPtoaSMMntda en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclames betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DN blad wmrsohljnt dage lijk mf bahalwm op Zon- on Foostdagon- Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicité Etrangère G. L.BA.VBE ifTCo., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Fai&ourg Montmarirë. Haarlem's Dagblad vaa 8 Mei bevat o.a. Uit Zuid-Afrika, De coagroga- tiën in Frankrijk, Bynamietaan- slagen in Saloniki, Vertrek van keizer Wilhelm uit Italië, De zaak-Hugenholtz, De spoorweg- emiuête. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De Transvaalsche leening. In liet Lagerhuis diende Chamber lain een voorstel in tot waarborging van den interest, en de hoofdsom van de Transvaalsche leendng. die binnen kort tot een bedrag van 35 millioen pond sterling zal worden uitgegeven. Hij verklaarde dat de waarborging van de leening voorwaarde was voor de betaling van een oorlogsschatting van dertig millioen door Transvaal. Dit bedrag zal betaalbaar zijn in drie jaarlijksclie termijnen van tien mil lioen en zou verkregen worden door een leening. alleen gewaarborgd dooi de Transvaalsche hulpmiddelen. Men moet niet meenen. dat deze leening tegen vier procent zou worden uitge geven. hoewel onderhandelingen op dezen grondslag zijn gevoerd, omdat de algemeen© toestand der Transvaal sche financiën mogelijk de uitgifte tot een lager bedrag zou rechtvaardi gen. De bijdrage was billijk en een edel moedig bewijs van de solidariteit tus schen de koloniën en het moeder-land. De minister kan niet opgeven den -prijs en het renlebedrag van de ge waarborgde leening van 35 millioen. Een deel der leeningen zou worden gebruikt ter afdoening der op Trans vaal rustende verplichtingen; de con versie der oude Transvaalsche schuld zou twee en een half millioen eischen; de aankoop van bestaande spoorwegen werd geschat 13 millioen te zullen eischen; vijf millioen zou noodig zijn voor de uitbreiding van het spoorweg systeem. twee en een" half millioen zou worden gebruikt voor land aan- koopen en twee millioen voor publie ke werken. Chamberlain merkte verderop, dat de buitengewone toename der Trans vaalsche inkomsten maand bij maand verbazingwekkend is. Wijzende op de stichting van een gemeenschappelijk fonds voor de Transvaal en de Oranje kolonie voor zekere doeleinden, zeide de minister, dat dit een begin was van een politiek van federatie waarop de regeering het oog gevestigd hield, al wilde hij niet beweren dat federatie het onmiddellijk gevolg van den maat regel zou zijn. Ten aanzien van de op de Bloem- fonteinsche conferentie gegeven aan beveling tot het verleenen van pre- fentieele rechten voor Britsche waren, zeide de minister, dat dc aanbeveling bewijs was van oprechte loyaliteit. De leiders dier Afrika anderpartij in de Kaapkolonie verzekerden hem van de loyaliteit van die meerderheid der Hol- landsche bevolking. (Toejuichingen). Hij aanvaardde de verzekering als vol komen oprecht. Al was het onmoge lijk en ook niet wenschelijk geheel en ai de Hollandsche en Britsche rassen te assimileeren. zou het toch moge lijk zijn voor beide rassen een ver- eenigingsschakel te vinden in hun se- meenschappelijke toewijding aan de imperiale belangen. (Toejuichingen). Hij raadde de aanneming van zijn voorstel aan niet alleen als een wijze maatregel van staatsmanschap, maar ook als een vervulling van imperialen plicht. (Toejuichingen). In deen loop der verdere discussie verklaarde Chamberlain, dat de re geering in onder-handeling was met de Portugeesche regeering over den aankoop van de eigendommen der Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maatschappij aan de Delagoabaai. Het voorstel werd aangenomen. In den loop der discussie had mi nister Ritchie geweigerd den juisten prijs dier uitgifte en der rente van de leening op te geven, maar alleen ver klaard. dat rente en amortisatie geza menlijk vier procent zouden bedragen. Hij verklaard© verder te hopen, dat het prospectus der leening reeds bin nenkort zou kunnen worden uitgege ven. Engeland. Toen koning Eduard Woensdag te Lon. den terug was gekomen en van het sta tion naar het Buckingham-paleis reed, stonden in de langs den weg geschaarde menigte ook een aantal Franschen, die: Vive Edouard VII! Vive l'Angleterre! riepen, De koning, die nu aan deze toe juichingen gewend moet zijn, groette glimlachend terug. Om te bewijzen dat de rondreis Z. M. niet vermoeid heeft, hebben de Koning en de Koningin gisterenavond de op voering van Rheingold in de Opera bij gewoond. De Times" bevat een in het Fransch geschreven artikel van Emile Faguet, over het bezoek van Eduard VII aan Parijs. Het artikel draagt geen staat kundig karakter, de schrijver geeft al leen zijn persoonlijke indrukken. Faguet zegt dat te Parijs iedereen in de beste stemming was, en dat niemand er ern stig aan heeft getwijfeld dat het zoo zijn zou, wat enkelen ook beweerd mogen hebben. Het Parijsche volk houdt er van, koningen te zien voorbijtrekken. Het is republikeinsch, maar het houdt van ko ningen. Als men vroeg: Is het wel zoo zeker dat de ko ning van Engeland hier goed ontvangen zal worden? lachten de oude Parijze- naars stilletjes, en antwoordden: Een koning uit den vreemde, te Parijs slecht ontvangen dat zou nog nooit vertoond zijn, behalve wegens een bij zonderen, volkomen gerecht vaardigden wrok. En de reden ligt voor de hand: de omgeving, de invloed der omgeving. De Parijze naar is te veel kunstenaar in zijn hart, om niet te voelen dat zijn stad de om lijsting vormt van een koningsschap, dat het een koninklijke en keizerlijke stad is, waarin een koning die haar be zoekt, juist past Frankrijk Drie congregatiën van mannen, de Do- mi.oika.ners, de Franciskaners en de Ka pucijners hebben aan h t minist erie van eeredienst opnieuw aanvragen inge diend tot machtiging met dien verstande, dat zij die machtiging nu slechts verlan gen voor een bepaald doel, ril. voor de zending in het buitenland. De drie genoemde orden behoorden on der de 54 monnikenorden aan welke de wetgever onlangs het bestaan geweigerd heeft. Zij vroegen destijds evenwel machtiging tot het uitvoeren van ieen onbeperkte taak ïn binnen- en buiten land. Maar reeds bij den aanvang van de beraadslagingen had de minister-pre sident Combes in de Kamer medege deeld, dat hij, indien de Kamer over eenkomstig de bedoeling der regeering afwijzend mocht beschikken op de 54 ingekomen verzoeken om machtiging, zich voorbehield mogelijke nieuwe aan vragen van die congregatiën weer aan het oordeel der Kamer te onderwerpen, indien er .aanvragen inkwamen om machtiging voor een bepaald doel. De Dominikaners hebben nu machtiging gevraagd voor drie inrichtingen, een te Parijs, een tie Marseille ein een: te An gers, de Franciskaners wenschen hun inrichting te Parijs in de rue Falguière te behouden ear de Kapucijners vragen om een inrichting te Lyon. De minister van eeredienst, Combes, heeft nog niet beslist wat hij met deze aanvragen zal doen, want alle stukken, die volgens de desbetreffende voorschriften moeten worden overgelegd zijn nog niet ingeko men. De congregatiën hebben hun nieu we statuten nog niet kunnen insturen, want deze wachten nog op de vereisch- te goedkeuring van de competente bis schoppen. Is aan alle voorgeschreven formalitei ten voldaan, dan bestaat er alle kans, dat Combes een wetsontwerp of drie wetsontwerpen tegen onderzoek van elk afzonderlijk zal de regeering deze maal geen bezwaar hebben zal indie nen strekkende tot machtiging van de drie congregatiën met het uitsluitend doel de zending in het buitenland te be hartigen. Italië. Om 9 uur gistermorgen stonden de hef rij tuigen weer voor het Quirinaal maar ditmaal om den Koning met zijn gasten naar het station te bren gen. In het eerste rijtuig reden ko ning Victor Emmanuel en de Keizer, dan volgden de hertog van Aosta, met den Duitschen kroonprins en den graaf van Turijn en eindelijk de her tog der Ahruzzeu met prins Eitel Fritz. Aan het station wachtte de hertog van Genua de reizigers op. Intusschen, al was het oogenblik van vertrek uit Rome gekomen, het was nog niet het uur van scheiden tusschen koning en keizer. Want vóór de vorstelijke duitsche reizigers den weg naar den Gotthard zouden in slaan. zou eerst nog een bezoek aan het beroemde klooster van Monte Cas sino gebracht worden, waarheen de minister van onderwijs Nasi 's mor gens om acht uur al was vooruit- gereisd. Even na negenen vertrok de ko ninklijke trein daarheen. Aan het station Cassino, dat zeer fraai versierd was, en waar een prachtig ontvangst salon voor de vorstelijke bezoekers was ingericht, werd door den afge vaardigde Bisocchi een korte wel komstrede gehouden, waarop men plaats nam in de met vier paarden bespannen rijtuigen en begeleid door karabiniers den weg naar Monte Cas sino insloeg. De bevolking was zeer enthousiast en gaf naast luidruchtig gejuich overal van haar, plezier over dit zeldzaam bezoek blijk door groot- eehe versieringen. De hertog der Abruzzen was, terloops_ppgemerkt, het voorwerp van bijzondere toejui chingen, die haar oorsprong vonden in zijn_ bekenden Noordpooltocht, waarop de Cassineezen blijkbaar zeer trotsch zijn. Niet heelemaal ten on rechte. Om 1 uur kwam het gezelschap op het klooster aan en om half vijf ver trok de Keizer met zijn beide zoons uit Cassino noordwaarts om voor zijn terugkeer te Berlijn nog een bezoek te brengen aan den vorst van Für- stenberg te Donaueschingen. Keizer Wilhelm's Italiaansche reis is wèl een succes geweest. De Paus heeft naar aanleiding van het keizerlijk bezoek een aantal groot- en andere kruisen van de Pius- en Gregoriusorden uitgedeeld. Walder- se e en graaf Eulenberg de opper hofmaarschalk hébben het groot- krui® der Piusorde gekregen; 'skei zers lijfarts Dr. Ilberg o.a. het kom- mandeurskrriis van de orde van den heiligen Gregorius. Aan von Bulow heeft de Paus ter gedachtenis aan dit bezoek een ver zameling van alle tijdens zijn ponti ficaat geslagen gouden herinnerings- medaljes vereerd. Turkije. Dynamiel'ianslngen in Saloniki. Bij de dynamietaanslagen te Salo niki zijn, volgens de Neue Freiie Presse, de volgende, vreemdelingen gedood of gewond: gedood werd die Zwitsiensche koopman Trümpler, de Italiaan Fabiani is aan zijn wonden gestorven. Tot de gekwetsten be lmoren de Duitsche ingenieur Phi- lipps, de Zwitsersche koopman Jenny het hoofd van de Duitsche school Sig- mund (een Oostenrijker) en de kleer maker Scharff. Be drogman Fohr, van het Duitsche consulaat, heeft kneuzingen opgeloopen. De Politische Correspondenz zegt, dat de Sultan onlangs besloten heeft een groot aantal blokhuizen te laten bouwen langs de Bulgaarsche grens. Een van 1 Mei gedagteekende brief uit Saloniki geeft naderte bijzonder heden over de wanordelijkheden in die stad, gedurende de vorige wteek. Het is in dien afgeloopen nacht rustig gebleven, schrijft de corres pondent. Het eenige ernstige voor val gebeurde op eenigen afstand bui ten de Vardar-poori. waar de politia een huiszoeking wilde doen, en daar op bommen uit de vensters gewor pen werden. Het huis vloog in brand en de Bulgaren difci er in waren, kwamen naar buiten en werden allen gedood, ten getale van dertien, zegt men. Gisterien zijn moeclitars de wijken van de stad doorgegaan, om de be woners aan te sporen, zooveel moge lijk thuis te blijven, alle opstootjes te ontwijken en zoo min mogelijk aan' die vensters té gaan staan. De wali zelf sprak op straat de menschen toe hen tot kalmte aansporende, en de Turken antwoordden met den kreet: Leve onze Padisjah Tegen den middag heerschte on groote opgewondenheid, toen het ge- ten onrechte het verwijt heeft getrof- ruckt liep, dat de bommenfabriek fen, dat zij geen soldaten genoeg had ontdekt was. Vijf van de daders wer- j gezonden, omdat gewoonweg werd den gevonden in een huis, door etengeweigerd dkze te vervoeren en dat Italiaansche vrouw bewoond, niet ver j de geniesoldaten en de stokers van van de bank. Twee mannen werden de marine niet eens de ovens in de gedood, twee pleegden zelfmoord, de gasfabriek wilden stoken, en na te vijfde is gevangen genomlen. Het huis werd verzegeld. Mevrouw Trümpler heeft, na lang zoeken, het lijk van haar.' man, die bij de instorting van het gebouw der Duitsche club gedood was, eerst, den volgenden ochtend kunnpn vinden. Drie Bulgaren, die gevlucht waren in het huis van een Franschman, werden in diens tegenwoordigheid door de soldaten doodgeschoten. Het aantal do0dien wordt tusschen de 30 (officieel) en 100 geschat. Er'zijn ten minste 500 menschen gevangen geno men... Stadsnieuws. Haarlem, 7 Mei 1903. De zaak-HugenhoItz. hebben medegedeeld, dat er thans een uitzonderingswet in het uitzicht was gesteld, 'waarbij wordt bepaald dat een arbeider gelijk staat met een soldaat en dus strafbaar is als- hij dienst weigert, doch dat-, wanneer de regeering zoo'n Wet voorstelde alles en alles zou staken, tengevolge waar van de Kamerleden niet in dien Haag zouden kunnen komen om die wet aan te nemen, maar dat er nog een redmiddel was en dat zij, de aange sproken ..dierbare soldaten" dat wa ren, dat zij dan wel gort met boonen te eten zouden krijgen en een beetje minder pleizierige behandeling zou den ondervinden, doch dat dit geen overwegende bezwaren voor hen zou den zijn en na op die wijze de gemoe deren van die oud-miliciens en mili ciens te hebben ontvankelijk gemaakt voor ongehoorzaamheid aan dte even tueel aan hen door hunne superieu ren te geven bevelen, te richten tot die oud-miliciens en miliciens de na- In het bevel van verwijzing dei' zaak-Hugenholtz naar de openbare te rechtzitting wordt hem ten laste ge legd: „dat hij den Ssten Februari 1903 te volgende woorden, althans woorden Haarlem, lid zijnde van de Tweede j dezelfde strekking en zin hebbende: Kamer- der S.-G., als aangekondigd ,,Ja, bedenk eens wat een ellende- spreker optredende in eene openbare lingetn di© arbeiders zijn, die sloebers vergadering in het gebouw „St.Bavo" j dat zij zoo'n staking durven te ondler- uitgeschreven door het Haarlemsch staan. Neen gij moet zelf weten wat ArbeMsecretariafat, Plaatselijk Ar- jgjj te doen hebt, als gij naderhand beidsecretariaat en Afdeeling Haan-thuis komt ellendig en veracht door lem van den Bond van Miliciens en het volk en gij daarna verplicht zijt oud-Miliciens, in welke vergadering 0m te staken, de mogelijkheid, be llij wist dat miliciens en oud-mili ciens aanwezig wanen, tot welke ver gadering de miliciens en ou'd-mili- ciens bij strooibiljetten (eindigende staat uwe zonen op u schieten. Maar! gij zult wel gevoel hebben, als gij in de gelederen, staat, zult gij denken aan uw huis, aan uw vader, die met met de woorden: „miliciens komt al- gekromden rug geen werk meer heeft, len op") waren opgeroepen en de gij zult in uw geest het be'eld zien van pers was uitgenoodigd 'en toe- een broeder, die altijd door zijn pa- geiaiten om van het gespro-troon is uitgezogen en iederen dag kene vérslag uit te brengetn in vernederingen moet slikken. Denkt de bladen, opzettelijk de aldaar aan-1 aan de dagen van ziekte, in gewone wezige miliciens en oud-miliciens j tijden gaat het nog eventjes, maar mondeling heeft opgeruid tot'n straf-1 komt de ziekte, dan is het leed niet baar feit, immers tot het uitdrukke-te overzien. Ziet uw grootvader, die lijk weigeren of tot het opzettelijk altijd eerlijk is geweest maar uit de nalaten der orders van diegenen die boven hen gesteld zijn te gehoorza men of na te komen, voorzien en strafbaar gesteld' bij art. 95 van het Crimineel Wetboek voor het krijgs volk te lande. door die oud-miliciens en miliciens toesprekend en na gedurende zijn rede een eventueelen order van dén commandant van het garnizoen te Ams(terdam bespreken dé in overwe ging te hebben gegeven dien comman dant maar „in zijn eentje te laten brullen" en na het heerlijke van de solidariteit onder de veemarbeiders en arbeiders bij het goederenvervoer betrokken, te hebben in bet licht ge steld, en na te hebben verklaard, dat niet van de zij d'e dér arbeiders maar wel van 'die der regeering geweld is gebruikt geworden, doordat deze mi liciens heeft opgeroepen, en dat de door cïe arbeiders bij de spoorweg maatschappijen afgelegde eed is af gedwongen, omdat geen arbeider vrijwillig trouw zweert aan zijn uit zuiger en het niet anders kan of die eed moest worden gebroken, en 1 "w* "*>-''■'1.1 wor Btneip ui stenen, men tp h« bl.en gezegd, dat de regeenng I bohor-ft. s],r|,ts van het, station komen- boeken kan aantoonen hoeveel zijn patroon op zijde heeft gelegd, terwijl hij weggezonden is zonder pensioen. Als u wordt gecommandeerd vuur te geven, dan zal ik u niet zeggen wat gij moet doen, er zijn wetsarti kelen, die mij verbieden dat- te zeg gen, doch ik laat het aan u over. Als gij terugkomt, zal er niet over u wor den geschreven, maar ieder zal u eeren en achting hebben voor uwe rechtschapenheid. Miliciens en oud- miliciens, sluit u aan bij den bond, tracht afdeelingen op te richten, gij behoort aaneengesloten te staan. „Gij allen sluit u aan bij uwe eigen vakvereenigingen ..Bestaan er gdotn organisaties, schep ze dan." (Het Volk). Openbare Verlichting. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de sedert 1 Augustus geplaatste Electrische booglampen onze hoofd verkeerswegen des avonds prachtig verlichten, zelfs zóo, dat de op deze Hoofdstraten uitkomende dwarsstra- ten hierbij zeer scherp afsteken. Men hpnepft. olonB+f. TÏOV» nm i f» y 11 €i to 19. Naar het Didtsch door FOX. 1) De zon scheen hel op de buitenma- nège ,wier kwartshoudend, geel zand glinsterde. De dienst was afgeloopen, de manschappen waren met hun paarden naar de stallen en op de groote ruimte was niets te zien dan een men gelmoes van paardensporen; in een hoek oen cirkel en erom heen de grond uitgehold door het gerij. Het groote kazerneplein scheen in de stilte der middagzon te slapen. Het was drukkend heet en luitenant Wag ner. die de stal uitkwam, in rijlaar zen, rijbroek, hoog ddcht geknoopte uniformjas en de rijzweep in de hand. wisclite zich met zijn zakdoek het zweet van zijn voorhoofd. Toen ging hij langzaam over het veld, bleef hij den cirkel staan, waar hij een paard had laten afdraven en bukte zich, op merkzaam in het zand turende Met den knop van zijn zweep woelde hij door het zand en nu en dan keek hij om zich heen maar geen mensch was te bekennen. Nu hukte hij zich, trok een handschoen uit en zocht weer vol ijver. Een poosje te voren was bij een driftige beweging zijn horlogeket ting gesprongen en hij had een klein amulet, een lichtblauwe steen met Arabische letters, verloren. Het moest een amulet voor ruiters zijn, net als de St. George daalder tegen val en gevaar in het. zadel. Eindelijk gaf hij het op en verliet de manége, terwijl hij geërgerd met zijn zweep tegen zijn laars sloeg. Hij was uit zijn humeur want het dingetje had voor hem waarde hoe zou hij de schenkster ervan weer onder de oogeri durven komen, al had hij het ook maar gekregen van een Philippine, die hij met haar gehad had. Luitenant Wagner ging door de poort der kazerne naar de stad en den geheelen weg over, gingen zijn ge dachten over het verlies van zijn amu let. Zoo verstrooid' was hij, dat hij nauwelijks groette als iemand den hoed voor hem afnam en toen hij thuis was gekomen stuurde hij dade lijk zijn oppasser naai- de kazerne en beloofde hem een daalder als hij het amulet vond; hij moest echter oppas sen, dat hij het niet kapot trapte. Toen trok hij zijn daenpMeeren uit, overgoot zich in zijn gummibadkuip met koud water, trok een buitenmodel pantalon en een andere uniformjas aan en liep naar 't Casino. Maar on derweg greep hij telkens naar zijn horloge en zijn gedachten bleven ge durig hij het verloren amulet. Het was Zaterdag en slechts weinig kameraden waren er, want de meesten waren naar Berlijn De hitte scheen den genen, diie er nog waren, te ver lammen, er1 werd nauwelijks een woord gesproken. Na snel boven in de societeitszaal een kop koffie te hebben gedronken, gingen ze bijna allen weg om thuis wat te gaan slapen, want Zaterdags was er geen middagdienst wijl de chambreés dan schoongemaakt werden. Al heel spoedig was luitenant Wag ner alleen. Hij keek een paar illustra ties door en af en toe stuurde hij een bode uit om te vragen of de oppasser het amulet nog niet gevonden had, En altijd was het .neen". Eindelijk had de jonge officier geen rust meer; hij ging er nog eens zelf heen. nadat hij den bode een daalder beloofd had als de oppasser het amu let vond. Spoedig stonden ze alle drie in dé brandende zon. gehukt met een roo- den kop en woelden in 't zand. Einde lijk kwam een wachtmeester aange- kuierd en vroeg: Luitenant, hoe ziet het ding er eigenlijk uit. Een klein blauw steentje met gouden letters er op! Ook de dikke wachtmeester gaf zich moeite, maar lang hield hij het hukken niet uit. Hij floot en in de staldeur verscheen een dragonder in staljas. De wachtmeester riep hem toe: Baldweis, stuur eens een paar lui. die geen dienst hebben! In een oogenblik stond de heele cir kel vol dragonders, die ijverig zoch ten, want de luitenant had den vin der. wie het ook was. een daalder be loofd: De wachtmeester scherpte ze voort durend in: Pas op. dat je het ding niet kapot maakt. Onderwijl keerde de jonge officier naar 't casino terug en wachte of er een kwam om de belooning. Maar de tijd; verstreek en eindelijk verscheen zijn oppasser en vroeg of hij naar huis mocht. Nu brak ook luitenant Wagner op, ging naar huis en liep op en neer. nog niet besloten wat hij doen zou. Hij kwam op de gedachte om de schenkster het ongeluk zelf te vertel len. Ja, dat was het beste. En dadelijk liet hij zijn vos zadelen, steeg in den zadel en reed de straat af. Zoodra hij de stad achter den rug had. ging hij in draf over. want het landgoed lag meer dan een uur ver. Voorzichtig zat hij in den zadel, zoo weinig mogelijk met zijn beenen het paard aanrakende om zijn pantalon niet vuil te maken En achter hem steeg bij de heerschende droogte eene stofwolk op. zoo dicht en zoo dik, dat ze als locomotievendamp achter hem aandreef. Hij had lang gereden, voor hij altijd nog van verre, het landhuis in het oog kreeg. Een rood pannen dak schit terde tusschen het dichte groen en een klokketorentie slak er uit omhoog. Luitenant Wagner reed het goed op, het hek stond open. De lakei ver scheen Hij lachte en zeide uit zich zelf voor de luitenant hem wat ge waagd had: .De familie is thuis". Toe nam hij het paard over. wenkte den koetsier, die in de staldeur was verschenen en borstelde den jongen of ficier snel af want een laag lichtgrijs stof bedekte zijn kleeren. De familie is in den tuin. Ze gingen door den tuin. d© lakei voorop, de officier achter hem lang zaam. om hem den tijd te laten hem aan te dienen. De tuin was eenvoudig maar goed onderhouden, de boschage echter wat j te dicht en te hoog opgeschoten. Toen hij nu een hoek omging zag hij de koffietafel in een groot prieel; een grijs kleedje Meissen er porcelein er op. en rondom lichte kleedjes. Een oude heer met grijzen stoppeligen baard, een stroohoed met zwart lint op. de landraad' en bezitter van het goed kwam hem tegemoet. Hij reikte hem de bruine hand. die nooit een handschoen had gedragen en zei: Daar doe je goed aan, dat zal de dames verheugen! En hij bracht hem naar de tafel, waar allen opgestaan waren De vrouw des huizes, een gezette dame met een reusachtigen. deun keren tuinhoed op, tante Maaltje met een zelfde hoofdbe dekking. alleen wat kleiner, zooals alles aan haar kleiner en teerder was. tante Isidora. des landraads zuster, steviger en rooder dan de beide ande ren en eindelijk de drie dochters met gelijke stroohoeden op, de een met rose, d'e andere met blauw en de jong ste met wit lint. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1