/NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem esi OmLcreken. 20a Jaargang Woensdag 13 Mei 1903. No. G095 HAARLEM'S DAGBLAD Atoonnementsprlls Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor da dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per S maanden „1.30 Franco door het geheel® Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V* de omstreken en franco per post. 0.45 A.civerteiitiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsraimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zuicler IBuitenspaame No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgcv» der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. £Jto©aa«Ea«aten «n Advartenttên s&angenomen door onze Agenten en door all® Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën as. Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. DSt blad verschijnt dagelijksf bmhalws op Zon- an Foastdagon Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. LBAVBE Co., JOHN F. JONESSuco., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 13 Mei bevat o.a. De Macedonische kwestie, Fin land, De Dreyfas-zaak, Magere Toelichting, Troelstra's schuld, Een rede van Mr. S. van Houten. Magere Toelichting. Vroeger, 't is al vrij lang geleden, heeft de pers eens gevraagd1 om de vergade ringen van, de Kamer van Koophandel bij te wonen. Daar voelden de leden van deze Ka mer 'niet veel voor. Krantenmeoischen zijn heele geschikte, nuttige en gemak kelijke menschen, als je ze noodig hebt, tmaar in vergaderingen zijn ze wel eens wat lastig. Ontsnapt je eens een... ver gissing, flang staat ze op 't papier en de heele wereld hoort er van. Bovendien zijn er in dezen diep verdorven, niets ontzienden tijd van. die persmannen, die den volgenden dag met een critiek of een beschouwing aankomen en dan maar precies zeggen wat ze ervan den ken, alsof ze even knap waren als een lid van de Kamer van Koophandel zelf. Zulke verdwazing moet. niet aange moedigd worden. Derhalve kregen, de heeren van de persbericht, dat de Kam.er er niet toe zou overgaan, maar dat er voortaan door den Secretaris berichten aan de couranten zouden worden ge zonden. Sedert dezen gedenkwaardigen dag kómen er dan ook berichten. De een kreeg ze wei eens wat later, dan de an der, maar dat is toeval, zegt men. Al thans ik voor mij ben er zeker van dat de brave Secretaris allen gelijkelijk be deelt. Natuurlijk staat er in die verslagen niet meer, dan de Kamer kwijt wil we zen. Daarvoor zijn ze ook, niet waar? Gedachtig aan de leus: „Stel zooveel mogelijk iedereen tevreden en je zelf ook", tracht de Secretaris^ in zijn relazen mee te dieelen, openlijk mee te deel en, wat er gebeurd is en besloten, zonder daarbij at te dalen in bijzonder heden die binnen de vier muren van de vergaderzaal behooren te blijven en waarmee de krantenlezende menschen niets hebben uit te staan. Als het niet een beetje oneerbiedig leek, dan zou ik den toestand willen vergelijken met het optreden van mijn eierenboer, die mij wel zegt: „hier heb ik een versch gelegd ei voor u", maar niet afdaalt in bijzonderheden als: welke kip het gelegd heeft, in welken hoek van 't hok en of ze daarbij al dan niet met opgewektheid heeft gekakeld. Derhalve alleen hoofdpunten. Geen details. En in verband met dit stelsel is het dan ook. volkomen juist, dat de Secretaris ons, arme leeken die buiten staan, niet wat méér heeft verteld van de bijzonderheden der subsidie, die de gemeentekas eventueel zal veTleenen voor de electrische spoor (tram)-wegen in de Haarlemmermeer. De zaak zit zoo. De Holl. Electr. Spoorw. Maats, vraagt aan de gemeente om subsidie, het gemeentebestuur vraagt aan de Kamer van Koophandel: „hoe denken jelui er over?", de Kamer van Koophandel benoemt een Commissie van ik geloof drie leden- om rapport uit te brengen, de Commissie voldoet daaraan en nu bericht de Secretaris in zijn voor 'openbaarheid bestemd verslag aan het •".publiek het .navolgende: „Overeenkomstig den inhoud van dat „rapport en op grond der daarin aange roerde redenen werd besloten de aan- .vrage om gemeente-subsidie ten behoe- ,ve van de bedoelde spoorweg(tram)- 'plannen bij Burgemeester en Wethou ders te ondersteunen en voorts hieT- „van aan de Directie der Spoorweg- 'maatschappij kennis te geven". Meer niet. Precies als mijn eierenboer. Kort en bondig. „Hier breng ik u een pasgelegd ei". Wie het gelegd heeft de gele, de bonte of de zwarte, vertelt M mij niet. En Uc denk er natuurlijk in t geheel niet aan, hem verder te onder- vragen. Hier is dat evenwel een ander geval. Dg Kamer van Koophandel doet mij te kort. Ze is vóór het subsidie aan de j tramlijnen in de Meer. Heel goed. Maar j Waarom.? „Overeenkomstig den inhoud I „van. 't rapport en op grond der daarin „aangevoerde redenen". Maar eilieve, wat is de inhoud van dat rapport en wat z ij 11de daarin aangevoerde re denen? Dat is het, wat we graag zouden we ten, dat is des Pudels Kern, de dooier van het ei. W ij publiek hebben wel geen subs'idae te verleenen, daar is de Raad voor, maar we zouden toch wiel willen weten waarom de K. v. K. aan raadt, een subsidie te verleenen, waar van wij mettertijd rente en aflossing zullen- moeten betalen. We zijn het na melijk over de beieekenis van. die tram lijnen in de Meer nog niet zoo heelem-aai eens. Sommigen zeggen-, ,,'t zal Haar lem benadeelen", en ze geven redenen, anderen: ,,'t Zal Haarlem bevoordeelen" en geven ook redenen, wieer anderen: ,,'t Zal Haarlem voor- noch nadeel bren gen", en geven ook redenen. Waar zijn mi, ter onzer stichting, ver lichting en opbouwang de redenen van de1 K. van K.? Ze zijn aan den binnenkant van de muren der vergaderzaal gebleven. En nu ik dat. bedenk, vraag ik me af, of 't geen tijd wordt dat .die lastige krantenmen- sc-hen nogeenis probeeren of zij niet de deur der vergaderzaal voor zich kunnen openen. Als ik, na de laatste verkiezing, de hoofden tel1, dan zou ik zoo zeggen dat de deur op de klink staat. Ruitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. Dat in die Kaapkolonie de amnestie ui et algemeen was, wisten wij al lang, maar we dachten in Natal wel. Het blijkt van niet. In Land en Volk staat een op roeping om 1750 pd. st. bijeen te brengen ten einde vier Natalsche rebellen uit de gevangenis te helpen. Zij zijn beboet E. P. Lezar voor 250 pd. st„ P. P. Jordaan voor 300 pd. st., O. P. Kemp voor 1000 pd. st. en R. J. Vermaak voor 200 pd. st. Zij worden vastgehouden, omdat de boete niet betaald is. De assistent-magistraat van Utrecht schrijft, dat zij „de eeniige vier rebellen zijn die nog in de gevange nis worden gehouden omdat hunne boe ten nog niet betaald zijn". Worden er nog meer rebellen in Natal gevangen ge houden om andere redenen? Louis van Coller. een winkelier te Hopetown, in d.e Kaapkolonie, schreef den 21 en September 1899 een brief aan staatssecretaris Reitz, om hem in te lichten over de sterkte van Engelsche troepen ter plaatse en in den omtrek. Die brief is later de Engelschen in handen gevallen, en nu is van Coller wegens hoogverraad veroordeeld tot 3 maanden gevangenis of 30 p. st. boe te. Vergeefs betoogde de advokaat, dat er geen hoogverraad kon wezen, omdat er geen oorlog en geen vijand was. Was 't misschien alleen de be doeling van Coller zijn kiesrecht te ontnemen? vraagt Ons Land. Naar men aan de Volksstem mede deelt, wordt in meier afgelegen dis tricten hier en daar het stichten van private schol'en tegengewerkt, en wordt aan hen die het plan hiertoe hebben, gezegd, dat men niet maar zoo een private school mag vestigen, doch dat hiertoe een speciaal verlof noodig is, afgegeven door den direc teur van onderwijs, en dat, om. dat verlof te krijgen, de som van 7.10 p.s. moet worden betaald. Het is ons niet bekend, vervolgt de V. S. wie deze ijverige tegenwerkers van het private onderwijs zijn; we wenschen daarnaar voonloopig ook geen onder zoek in te stellen; dit alleen Welen we, dat de iregeering hoegenaamd geene hindernissen als bovengenoemd aan het stichten van private scholen in den weg legt. De Volksstem leest in een Engelsch Transvaalsch blad, dat de normaal school van Johannesburg naar Pre toria is overgebracht en ongeveer honderd leerlingen t'eitt. Zou het nu niet tijd worden vraagt het blad om ook voor het private onderwijs aan de opleiding van onderwijzers en onderwij zei-essen te gaan denken, en uit te zien welke middelen er kunnen gevonden worden om daartoe te ge raken? Het zal niet lang duren of het getal beschikbar^ onderwijzers is niet meer voldoende om aan de behoeften van het private onderwijs te voldoen. De Volksstem schrijft. Dankbaarheid zoo werd ons door onze Engelsche collegats verteld is het motief geweest voor d/e Sn te stel len voorkeursrechten op Engelsche in- voergoederen. Een edel motief, voor waar klaar dan moet het ook in alle opzichten worden toegepast. Gedu rende den oorlog heeft men paarden uit Oostenrijk, muilen uit Noord-Am e- rika, prikkeldraad uit Duitschland, mielies uit Zuid-Amerika ingevoerd in ons werelddeel. Om kort te gaan, zonder niet-Britsche fabrikanten en producenten zou men de gewezen Boe- renstaten nooit rood' hebben kunnen verven. Is het. nu dankbaar tegenover het buitenland om, na volbrenging der verf-kwast-operatie, datzelfde bui tenland teleur te stellen met af wegren de douane-tarieven Onze leus is niet enkel„Gelijke rechten" maar tevens „Gelijke dankbaarheid". Engekwiö. Hit Lig er huis. In het Lagerhuis beantwoordde lord Cranborne een vraag die betrek king had op een gemeenschappelijke actie van Engeland, de Vereenigde Staten, en Japan, om van Rusland' te verkrijgen de volkomen vervulling van de vroeger gegeven verzekeringen ten aanzien van de ontruiming van Mandsjoerije. Lord Cranborne zeide: De Russische regeering gaf in ant woord op de geheel zelfstandige ver- toogen van Engeland en Amerika te kenn'en, dat. zij zich zal houden aan de verplichting Mandsj oerijie te ont- ruim'en, hoewel de ontruiming tijde lijk is vertraagd. De Britsche consul te Nin-tswang verklaarde, dat do berichten omtrent eën herbezetting door de Russen on gegrond zijn. Er is geen voldoende reden om den voorgeslagen weg in te slaan. Balfour verklaarde in antwoord op een vraag betreffende de onderhan deling over e'en arbitrageveiidrag tus- sclien Engeland en Frankrijk, dat de regeering steeds wenschte internatio nale geschillen zoo mogelijk d'oor arbitrage te doen oplossen. Indien wij iets kunnen doen in d'eze richting in liet algemeen en ten aanzien van Frankrijk, zijn wij met genoegen hiertoe bereid. De liberale bladen verheugen zich wel over de kleine meerderheid1, die de regeering tegenover Shackleton's stakingswet. trouw bleef, maar zijn toch zeer ontstemd, dat de vakvereenï- gingen ten deze geen recht hebben kunnen krijgen. De radicale Star zegt: „De vakvereenigingen vragen niets anders dan bevrijd te worden van den onduldibaren last. dien e enige rech terlijke vonnissen uit den laatsten tijd' in zake het posten en het recht van vereeniging. op ze gelegd hebben. De rechters hebben dat. recht, uitdrukke lijk door het Parlement verleend', weg gevaagd Shackleton's wetsontwerp was niets anders dan een bescheiden bevestiging van de bedoeling van het Parlement Het was feitelijk een be roep op het Parlement om zijn eigen statuten te beschermen tegen de ju risterij. De heer Asquith zette in zijn uitmuntende redevoering uiteen, dat de koninklijke commissie van dertig jaar geleden en de wet van 1875 de bepaalde bedoeling hadden 'het posten te wettigen als een middel in den ar- heidstrijd. mits het binnen wettelijke perken bleef. De rechters nu hebben het posten, hoe gematigd ook, onwet tig gemaakt. Wat het recht van ver eeniging betreft toonde hij aan, dat de practijken, die 25 jaar lang als wettig zijn erkend, nu onwettig worden ver klaard. Hij waarschuwde de regee ring. dat, als zij de behoorlijke uit oefening van dat recht van vereeni ging. dat. zoowel aan de eené als aan de andere zijde toegekend, in een er varing van 50 jaar het eenige bevre digende middel is gebleken om niet in anarchie te vervallen, gevaarlijk maakt en er allerlei onvoorziene be zwaren tegen opwerpt, zij niet werkt voor arbeidsvrede, maar arbeidsoor- log (want de zaak aan individueele en sporadische actie over te laten kan slechts de schromelijkste gevolgen heb ben". De zaak naar een koninklijke com missie verwijzen, zegt het blad ten slotte, is haar voor lang van de baan brengen. Frankrijk. De Dreyfus-zaak. De correspondent der Petit Bleu, die eenigen tijd geleden van den oud-lui tenant in Pruisischen dienst Wessel gehoord had. dat een Pool. Przybo- rofski. een gewichtige rol had gespeeld in zake de voor Dreyfus bezwarende getuigenis van Czernuski voor den krijgsraad te Rennes, is dien Pool zelf gaan opzoeken Deze bevestigt de ver klaringen van Wessel. De man. die nu eigenlijk de getuigenis van Czer nuski heeft voorbereid en in elkaar gezet, is volgens Przyborofski geweest kapitein Maréchal. Van elders heeft de correspondent vernomen, dat de oud-luitenant Wessed vóór het proces te Rennes aan een Franschen agent stukken heeft gele verd van het uiterste gewicht. Uit die stukken moet blijken dat er geheimen van Frankrijk van militairen aard waren overgebracht aan Duitschland, door een officier van de Ecole dn génie te Fontainebleau. door een agent van het tweede bureau en door Esterhazy. Wat is er van die stukken geworden? De man van de Petit Bleu, Galmot, een Franschman, heeft een brief ge richt tot den minister van oorlog An- dré, waarin hij zijn laatste ontdekkin gen mededeelt Oosteiffijk-Moogarije. Men herinnert zich nog wel het groo te speelschandaal in de Jockey-.Cluh te Weenen verleden jaar, waar de Poolsche graaf Potocki een mlillioen kronen verloor aan den Hongaarschen baron of graaf Szemere. Dat schan daal maakte toen zulk een gerucht, dat de Keizer er per islot van rekening aan te pas kwam en Potocki op een of andere wijze zijn misnoegen blijken liet, terwijl Szemere als Hongaar het verblijf op Oostenrijksch grondgebied ontzegd werd. Die geschiedenis is op 't oogenblik weer voor den dag gehaald in verband met een soortgelijke zaak in het Na tionale Casino te Budapest. De Wie ner Allgemeine Zeitung vertelde na melijk dezer dagen, dat een zekere meneer Justh daar in éen nacht twee en een half millioen. gewonnen had. Verscheiden leden der club hebben nu dit verhaal wel niet ablsoluut durven loochenen, maar het toch tot althans beperkter afmetingen teruggebracht. Justh heeft anderhalf millioen gewon nen en niet in éen nacht, maar in den loop eener week. De New York Herald zulk een affaire is nog eenis Amerikaansche be langstelling waard weet te ver tellen. dat het grootste deel van dit bedrag verloren is door graaf Karolyi; verder behoorden tot de spelers graaf Csaky, graaf Ilunyadi en genoemde Szemere, die aldus een deel van Po- tocki's millioen in Budapest weer heeft moeten afstaan aan een nog gelukki ger dobbelaar. Rusland k\nland. Onderstaande oproep wordt den 12n Mei in verschillende Europeesche dagbladen openhaar gemaakt „Pinnen, verontwaardigd over de gewelddadige maatregelen, in hun land genomen door vertegenwoordi gers van de Russische regeering, doen, zoowel in hun eigen naam als in dien van talrijke landgenooten. een beroep op de openbare meening in de wester- sche landlen. „Vier jaren geleden werd de grond wet. die door Alexander I was be krachtigd, toen Finland veroverd werd, verkracht door den autocraat, die thans in Rusland heerscht en die niettemin, gelijk al zijn voorgangers, zelf plechtig beloofd had haar te zul len handhaven. De ontwikkelde men schen op de geheeJe wereld drukten onder allerlei vormen hun veront waardiging uit over deze breuk van een eens gegeven woord. Toen de gouverneur-generaal, om aan zijn des potische neigingen te voldoen, van den door valsche rapporten bedrogen sou- verein verlof had weten te verkrijgen, tot allerlei onwettige maatregelen, die de geheele rechtsorde omverwierpen, weigerden vele Finsche burgers, steu nende op de plechtig bezworen wet ten, zich aan die maatregelen te on derwierpen. De Russische regeering, door dien tegenstand verbitterd, heeft nu in Finland een schrikbewind in gevoerd, waarvan menschen die on der een wettelijk bewind leven, rich moeilijk een denkbeeld kunnen vor men. Een volk, dat tot dusver ge woon was, de wet boven alles geste'd te zien. en zijn eigen nationalen aard te ontwikkelen onder bescherming van een vrijzinnige wetgeving, onder vindt thans iederen dag hoe het recht openlijk verkracht, verklikking en leugen rijk beloond worden hoe mis dadigers. indien men hen voor spion nen dienst gebruiken kan. met geweld aan de justitie worden ontrukt. Maar dat is den satraap, aan wiens willekeur de souverein thans het Finsche volk heeft overgeleverd, nog niet .genoeg geweest. Zich hero epen- <re op het leugenachtige voorwendsel dat Finland in een oproerigen staat zou verkeeren, heeft hij zich het recht doen toekennen, bijzondere personen te verbannen ongevonn'isd, of hen een verblijf aan te wijzen in de een of andere plaats van het Russische Rijk (Siberië bijvoorbeeld), en hen voor hun uitzetting gevangen te houden zoolang hem dat belieft. Krachtens dit „recht" heeft hij dezer dagen tal van personen over de grenzen gezet. Verscheiden van de beste zonen deR lands hebben aldus een der zwaarste straffen ondiergaan die iemand kun nen treffen: verbanning, eep straf die opzettelijk uitgesloten is voor dé Fin sche strafwetgeving, en in de wetge vingen van vele andere landen onbe kend is. Geen onzer verbannen me deburgers draagt kennis van de be schuldigingen die tegen hen worden in gebracht. maar ten aanzien van het meerendeel hunner kan men vermoe den dat aanbreng seis op goed geluk gedaan, of persoonlijke wrok, zulk een ongehoorde straf tengevolge gehad hebben. De mannen van de politie hebben gehectografeerde verbannings- besluiten vertoond, waar de onbedrukt gelaten plek voor den naam van den verbannene somtijds zelfs niet inge vuld was. Deze agenten van den gou verneur-generaal zijn in particuliere woningen en werkplaatsen doorge drongen. zij hebben de magazijnen van boekhandelaars met geweld ge opend. geplunderd en verwoest als wandalen; voorwerpen die aan bij zondere personen toebehoorden wer den vernield, boeken die men niet le zen kon werden in beslag genomen. Men zou zeggen dat een sedert lang gekoesterde wenscli om de vruchten der Finsche beschaving met voeten te treden .eindelijk vervuld is geworden; dat men slechts gewacht heeft op een teeken om den vrijen loop te laten aan nijdigen wrok, en te vernielen waar men kon. „Wij verwachten zekerlijk niet dat het geweld in zijn voortgang gestuit ltan worden door de uitlatingen van de Europeesche pers. In dezen laat sten tijd heeft de ervaring ruimschoots geleerd welk een geringen invloed op de besluiten der staatkunde wordt uit geoefend door stemmen die opgaan voor de rechten der menschlievend- heid Maar wij hebben hen. die open lijk hun med«aevoei met ons uitspra ken, bekend willen maken met d'e laatste ruwe maatregelen van een be wind. dat ons volksbestaan geheel tracht te verstikken; wij hebben ons willen wenden tot die vertegenwoordi gers der beschaving in de landen waar men ons kent, om in den naam onzer beschaving verzet aan te teekenen te gen deze uitroeiing van een brand punt der westersche beschaving, tegen den waren ooi-log die. in vollen vre destijd. verklaard- wordt aan een sa menleving welke zich ontwikkeld had 1 on cl er de (bescherming van haar eeuwenoude wetten en van het. recht, en welker leden thans, zonder een schijn van onderzoek, op gewelddadi ge wijze ontrukt worden aan hun mid delen van bestaan, hun werk. hun va derland". Finnen van iederen stand. Helsingfors. 28 April 1903. Het gerechtelijk onderzoek naar de jodenmoorden/ te Kisjinef zal nog wel twee maanden duren. Intusschen is al uitgemaakt, dat de heele zaak niet maar zoo eens een plotselinge losbars ting van opgezweepte volkshartstoch ten is geweest, maar en dit maakt het geval honderdmaal erger1 dat de plundering van de huizen der on gelukkige Israëlieten met d'e ermee samenhangende moorden en andere gruwelen geschiedde volgens een voor af in de puntjes vastgesteld plan, wat trouwens uit de wijze van werken der woestelingen ook duidelijk schijnt op te merken geweest te zijn. Het aantal geplunderde woonhui zen bedraagt 700 dat der winkels 600. Van de 800 personen, die in hechtenis zijn genomen, zijn 150 wegens gebrek aan bewijs reeds weer op vrije voeten gesteld. Tnr,k|je. De Macedonische kwestie. De Porte heeft toegegeven aan Bul garije's bezwaren tegen de bewoordin gen, waarin de jongste Turksche nota was vervat. Bulgarije heeft echter be halve door die nota in den oorspron- kelijken vorm te weigeren, ook gepro testeerd door zijnerzijds een nota te zenden naar St. Petersburg. Weenen en Parijs om verzet aan te teek en en tegen de Turksche beschuldigingen, met name tegen die in verband met de aanslagen te. Saloniki. Het geeft te verstaan, dat de Turksche overheid en de Turksche troepen daar alleen ver antwoordelijk voor zijn. De buitenspo righeden van diezen, zegt de nota, te gen d'e onschuldige Bulgaren zullen ten langen leste de bevolking tot wan hoop brengen en het aantal bedrijvers van aanslagen nog doen toenemen. De nota besluit met een voorstel, dat voor de onderdrukking der revolutio naire daden van geweld in Euro- peesch Turkije de medewerking der Europeesche consuls aldaar zal wor- den ingeroepen. De Turksche regeering heeft harer zijds de mogendheden ook op een ver toog onthaald, waarin zij waagt om Bulgarije eindelijk eens voor goed op zijn plaats te zetten. De clood' van den onderwijzer Delt- sjef, den man der „binnenlandsche organisatie" vindt hoe langer zoo min der geloof: Er schijnt een misschien niet onopzettelijke verwarring te bestaan met den naam van een an deren voorman der Macedonische be weging. een zekeren Detsjef. die eenige dagen geleden tusschen Dzjoemaja en Seres zwaar gewond is Deltsjef zelf vertoeft vermoedelijk op 't oogenblik in Bulgarije. Wat overigens ook tegen de juist heid van het bericht over Deltsjefs dood pleit is het ontbreken van elke bevestiging er van aan Turksche zijde. Niet voor niets hebben de Turken een prijs van 500 Turksche ponden op zijn hoofd gezet. Hij is de man. in wiens hand alle draden der geheimzinnige en gevreesde „binnenlandsche orga- inisatie" toch wél een mooie naam voor het devolutionair bedrijf der Ma- cedoniërs samenloopen; hij kent de namen van alle eedgenooten; hij kent al de leiders cl'er verschillende groe: pen, die elkaar vaak niet kennen; hij heeft een lijst van alle wapenberg plaatsen. van alle' dynamieldepots in de bergen. Deltsjef is de icnfschen- persoon tusschen de comités in Bul garije en de ..binnenlandsche organi satie" in Macedonië. Kortom, Deltsjef is bijna onmisbaar voor de geheele revolutionaire beweging en zijn dood zou om zoo te zeggen een onherstel baar verlies ervoor zijn. Dat de Mace- doniërs zulk een voor hen kostbaar leven roekeloos aan gevaar zouden blootstellen is niet wel aan té nemen en een gevecht tusschen opstandelin gen en Turken waar het om Deltsjef's to be or not to be ging zou de telegraaf allang werk gegeven hebben. Nu komt de Weensche correspon dent van de Temps vertellen, dat ook generaal Zontsjef niet dood is, inte gendeel rustig in Bulgarije woont en nog altijd het tegenwoordige revolu- tionaii-e optreden in Macedonië afkeurt als biedende toch geen kans op suc ces Werkelijk, de Engelsche oorlogsbe richten uit Zuid-Afrika beginnen te verbleeken als proeven van onbe trouwbaarheid bij wat ons nu over al lerlei draden uit oostelijk Europa wordt geseind! Stadsnieuws. Haarlem, 12 Mei 1903. Het sp ejoiaHt;ei ten-gezelschap, dat Zondagavond onder directie van den beer Smit optrad, had een 600tal bezoe kers getrokken en oogstte veel succes. Prof. Ri-Ki-Ri, Mevr. en de heer Ca- rels, de 3 Richardini's en de heer Röffi, voetbalanceur, voerden de verschillende nummers van het met zorg samengestel de programma op zeer verdienstelijke wijze uit. Maandagavond liep een jongeije van omstreeks 4 jaar mef eenige flesehjes bier in de Lange Raamstraat, toen opeens de kleine struikelde, waardoor dje flesehjes bra ken en hij met zijn polsjes in 't glas terecht kwam. Door een paar bewo ners van de Lange Raamstraat werd het ventje naar Dr. Maas gebracht, die de wonden verbond. Electrische Tram. D© E. N. E. T. heeft strenge bepalingen op het rooken in haar dienstregeling gezet.; En terecht, want niets is voor velen onaangenamer, dan in een gesloten wagen omhuld te wezen van dichte rookwolken, van somtijds bedenke-, lijkje geur. Zoover gaat die zorg, dat in een open wachtlokaaltje op de lijn naar Zandvoort het rooken. met vette lëtn tors verboden is. Men kan evenwel ook het doel voorbijschieten en dat is, schijnt ons toe, gebeurd waar de dienstregeling voorschrijft, dat het streng verboden is in die wagens te hebben gedoof- d e sigaren, sigaretten of tabakspij pen. Wat heeft een gedoofde sigaar of pijp nu aan de Directie voor kwaad gedaan? Dat dacht onlangs ook een inworier van Zandvoort, laat ons zeggen een

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1