5 JULIUS IÜLFFiP.5 |Gr. Hoktstraat 177,| Keuksnbssohuit i VAN DIJK's bakker, die met zijn pijp in die hand' in den wagen kwam. De conducteur, hxaaf man met goed geheugen, zegt dat hij dit niet mag toelaten. De bakker informeert naar de zonde di'e hij begaat en de conducteur wijst hem op het voorschrijft. Bakker, in 't geheel niet verbluft, verklaart kalm: „Njiet op mij van toepassing!" „Niet?" vraagt de conducteur. ..Dit is geen gedoofde pijp, zegt dte bakker, „maar een versch gestopte." Conducteur, onmiddellijk gevoelen de dat hij geslagen is, verlaat het slagveld en peinst er waarschijnlijk 3iu over, of het niet goed zal zijn het bij zich hebben van aJüe mogelijke a-ookgereedschap, hoe ook genaamd, finaal te verbieden. Dan zullen ook sigarfcn in den ko ker verboden zijn. Krasse maatregel! Maar afdoend! Het Plaatselijk Steun-Comité bericht ons: De ondersteuning 1.1. Zaterdag en Zon dag ontvangen bedraagt 1 554.49 van ver schillende lijsten. De uitkeerinig heeft hedenavond plaats van 8 tot 10 uur in de St. Bavo, en is voor een gehuwd per soon 75 ct„ ongehuwd 60 ct.. per dag en 25 cent per kind. Zij, die nog iets te vorderen hebben van die derde lijst moe ten dit voor Woensdagmiddag 12 uur komen halen. Uit de Omstreken. Heemstede. De muziekinstrumenten, geleverd door de heeren Ansingh eu Co. te Zwolle voor de alhier opgerichte Har monie Vereeniging „Eensgezind" zijn voor een ieder te bezichtigen t'eai hui ze van den heer Duindam, winkelier nabij de ijzeren brug. Ter secretarie zijn inlichtingen te be komen omtrent een grooten zwarten hond mei hangende ooren, die alhier is komen aanloop en. Het onderzoek der verlofgangers zal voor deze gemeente gehouden worden te Haarlem op den Doelen op Vrijdag 5 Juni a.s. des voormiddags 10 uur. Het welbekende Huis te Manpad bij Haarlem is dezer dagen door het over lijden der eigenares eigendom gewor den van- den heer J. van Iennep te Heemstede. Het blijft dus in de familie. (N. R. Ct.). Hillegom. Raadsvergadering van Woensdag morgen a.s. 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag toestand1 L. O. 1902. 3. Rooilijn woon- en winkelhuis J. v. d. Werkhoven aan de Molenstraat. 4." Rooilijn schoolgebouw Chr. Schoolvereniging „Boaz" aan de Van den Endelaan. 5. Benoeming onderwijzer aan de O. L. School. 6. Af- en overschrijving. 7. Demping sloot en kappen hakhout firma H. H. van Waveren aan de Sixlaan. 8. Procedure Asselerbrug. 9. Vaststelling plan Gem. Gasfa briek. 10. Belooning architect id. 11. Aanwijzing terrein id. 12. Benoeming directeur id. 13. Afschrijving Hoofd. Omslag 1902. 14. Vaststelling kohier schoolgeld le kwartaal 1903. Zftïidveort. Maandagavond hield de afdeeling Zandvoort der Nooud-Holl. Veereen. „Het Witte Kruis" ©ene vergadering in hotel Driehuizen ter behandeling van den be-schrijvingsbrifrf voor* de a.s. 44e algerneene Vergadering. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer Dr. C. A. Gerke en tot tweede afgevaardigde de heer J. Buckinan. Bij de rondvraag wees de lreter Col- iot d'Escury op het aanschaffen van een ijskist, waartoe indertijd was besloten. De heer Brokmeier beloof de steeds grlatis ijs te leveren gedu rende den zomer. Naar aanleiding van die mededeeling werd besloten direct een ijskist aan t© schaffen. Daarna werd de vergadering geslo- ten. Binnenland. Een rede van Mr. S. van Houten De kiesvereeniging „De Grondwet" hield Zaterdagavond in de groote zaal van „Diligentia" te 's Gravenhage eene algerneene openbare vergadering, waarin de voorzitter, mr. S. van Hou ten, eene rede hield over het program der Vereeniging in verband met de siakingswetten en hot voorstel tot grondwetsherziening van die heeren Drucker c. s. Spreker schelste in den aanvang van zijn rede het z i. verval der Vrijz. Dem. Partij Zij zijn bezig het lot van de vroegere radicale partij te dee- len eu te verdwijnen. Dit zal zijn een groote zegen voor 't land. Een groote vooruitgang is. ook. dat de overige 2/3 der partij zich onder Borgesius heeft vereenigd tot een liberale Ka merclub. die wel formeel behoort tot de Liberale Unie. maar niet aan haar leiband loopt. Spr. wijst op het ad vies der Liberale Unie bij de Stakings- wetton liet hoofdbestuur adviseerde tot uitstel.. Nu is dit advies in de po litiek steeds een bewijs van verlegen heid. Maar bier was tevens een bewijs van onverstand Niemand kon wen cellen dat zulke toestanden chronisch werden. Vóór of tegen, men moest zich verklaren. Toch ging 't hoofdbe stuur der Liberale Unie voor uitstel propaganda maken. Maar de Kamer club, staande onder denzelfden presi dent, deed allerminst zoo. De presi dent was in de Kamer zoek. en de persoon, die als woordvoerder optrad, sprak geheel anders En de geheele igroep stemde vóór de wetten. Alleen de president stemde alternatief zus. alternatief zoo en hield zich gedeelte lijk huiten de deur. Spr. acht de staking en de behan deling daarvan door de wetgevende macht te beschouwen als een démas-1 qué van de zijde der sociaal- en vrij-' zinnig-democraten. Bij de eerste is het démasqué vooral daarin te zoeken, dat men ziet hoe weini- begrip van recht en de ethische zijde daarvan bij hen aanwezig is. hoe alles wordt dienstbaar gemaakt aan klassebelang. Het grootsche heerlijke begrip van solidariteit, waarvan het program van De Grondwet de juiste opvatting hul digt: vrijheid voor allen wordt door hen beperkt toegepast en beheerscht door 't belang van ééne klasse, zon der naar die van de andere te vragen. Wat bet démasqué der Vrijz. Dem. betreft, zij. zijn thans balf-broeders der S. D. A. P.. Spr. hoopt dat zij zich daarin weldra geheel zullen oplossen: dan zullen zij geen stemmen meer tot zich trekken van de liberalen (ap plaus). Wat bet voorstel Grondwet,s-herzie- nïng-Drucker c. s. betreft, wees spre ker er op. dat z. i. door de arbeiders kiesrecht niet verlangd wordt, want dat er anders al veel meer aanvragen zouden zijn. Spr. vroeg ook nog of 't een ver standige- daad was van de acht man nen, zulke gewichtige voorstellen te doen. zonder die evidente gevolgen met een woord te bespreken. Men heeft het hoofddoel der voorstellen trachten te masqueeren door er enkele voorstel len aan toe te voegen waartegen niet zulke groote bedenkingen bestaan, zoo de vrije verkiesbaarheid voor de Eer ste Kamer (ofschoon reeds, bij de te genwoordig© regeling geen groote ur gentie bestaat om die verbetering in te voeren. Troels tra's schuld. De heer Van Eeden schrijft in het „Volksdagblad" o.in.: „Bij onze partij-voerders schijnt 't vaak alsof ze zich verheugen, dat er- zooveel duizenden slechter zijn dan zij. De vraag, of Troelstra's houding te rechtvaardigen is, h/eeft voor mij dan ook alleen een zeker zielkundig belang. Maar ik stel er prijs op te getuigen dat, zoover ik persoonlijk getuigen kan, de uiteenzetting van Reens geheel naar waarheid is en Troelstra er zich vruchteloos tracht uit te draaien. Het is wel degelijk van het grtootste belang dat hij. den dag vóór het verschijnen van zijn ar tikel „Wat nu?" bemerkende hoe de stemming was, geen moed of vastheid had om tegen de staking te advisee- ren. Hij sprak er vóór, omdat de ver gadering er vóór was en hij, zooals een redenaar dioet, zijn gehoor niet wilde tegen zich krijgen, hoewel zijn artikel er tegen Vermoedelijk reeds geschreven was. Dat is een domheid of zwakheid geweest die niet meert goed te maken is. In de vergadering sprak bij over onze kracht en buiten over onze zwakheid, een houding die van beide kanten op verraad moest 'lij ken, maar die mij een noodwendig gevolg schijnt van de halfslachtige positie van een parlementair socia list. die toch iets van zijn parlemen tair baantje poogt te maken. Hij krijgt van weerskanten op zijn dak. Wat Troelstra nu doet is een erbar melijk gedraai, advocaterij voor! zijne eigen zaak, die eigenlijk alleen voor den zielkundige interessant is. Want zonder twijfel is hij zelf er van over tuigd eerlijk en handig te hebben ge manoeuvreerd. Allertreurigst is ook zijn herhaald gebruik maken van het woord „anar chist", specu'leerend op het wantrou wen en het verkeerd begrip van het groote domme publiek, een lage method'e van bestrijding, die door P. L. Tak in zijn brochure „Diagnose" scherp genoeg is gehekeld." De dieistal te 's Bosch. In verband met den diefstal, verle den Vrijdagnacht bij notaris Van de Mortel te 's-Hertogenboscb gepleegd, meldt- roim nog, dat de hond van den heer v. d. M., daags te voren overle den, en dien men vergiftigd meende, na gedaan onderzoek is gebleken niet vergiftigd te zijn. Men vermoedt ver der, dat de dieven het erï hebben be reikt van uit de Korenstraat, en het hebben verlaten aan de zijde van de Doode Nieuwstraat en door het koets huis. Een pak effecten, dat, evenals de ruim f 5000 aan bankpapier en specie die zijn gestolen, in de brandkast aanwezig waren, zijn in den trein te ruggevonden en ook de voorradige coupons hebben ze achtergelaten. De sleutel van de brandkast heeft eene vaste plaats in een kantoorkast. Dat die daar is gevonden en weg genomen, maakt het waarschijnlijk, bekend waren. Gelukkig nog voor dat de dieven met dez1© omstandigheid den beer v. d. M., dat de diefstal niet enkele dagen eferder is gepleegd; toen toch was, naar men mededeelt, onge veer f 30.000 aan geld in die brand kast aanwezig. De dubbele moord te Bert el. Zooals gemeld, werd de 41-jarige Cornells Uyttenboogaard. wiens straf tijd te Sehevenimgen van 4 jaren Dins dag j.l. versta-eken was overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage, op .grond van vermoe dens van medeplichtigheid aan den dubbelen moord in den nacht van 16 op 17 Januari 1899 op den 70-jarigcn rentenier Machiei Ripping en diens 42-jarige huishoudster Gerritje Wie ling. Verschillende vermoedens zijn tegen dezen Uyttenboogaard gerezen. Onge veer 7 dagen na den moord werd hij te Rotterdam gearresteerd, doch na een langdurige instructie te 's Gra venhage door den rechter van instruc tie, j'hr. mr. de Savornin Lobman, en den substituut-officier, jhr. mr. Van den Brandeler. waren er geen vol doende termen tot vervolging te dier zake en werd hij voor een ander feit, diefstal van eene koe te Zegwaard, tot 4 jaar vei*oordeeld. Uit het. onderzoek is thans geble ken, dat bij destijds te Antwerpen zijn met bloed' bevlekte pantalon en ondergoed verwisseld heeft in een esta- minet, zijn snor heeft doen afscheren en aan eene herbergierster aldaar ef fecten heeft aangeboden waaronder een effect gelijkende op de te Berkel gestolen effecten. Te Amsterdam heeft men destijds eveneens getracht op het wisselkan toor van den heer Sin de Kalverstraat effecten te verzilveren. Een 20-jarig jongmensch, De Klerk genaamd, werd toen op straat aange sproken door een man gelijkend op Uyttenboogaard, die hem verzocht eenige effecten te verzilveren. De man bleef buiten wachten, toen De Klerk naar binnen ging. Op het wisselkantoor wist men. dat de effecten gestolen wa ren en liet men de politie roepen. Blijk baar- werd dit door den man. die bui ten wachtte, gemerkt althans hij is niet meer komen opdagen. De effec ten berusten hog steeds bij de justitie. Uyttenboogaard, die te Bleeswijk nabij Berkel geboren werd, was met j den plaatselijken toestand van het huis. waar die 'dubbele moord' plaats greep, evenals'met den rijkdom der beide slachtoffers, goed bekend. Een Raadslid gescherst. Men sclirijft uit Zaandam: De heer P. Eijer is als Raadslid geschorst, op grond van levering aan de Gemeente. Het geval heeft zich als volgt toe gedragen: Te Zaandam ontvangen de agenten behalve hun bezoldiging, ook onge veer 75 gulden per jaar kleedinggeld. Wat na afloop van een jaar minder daar dit bedrag ten hunnen behoevei is uitgegeven, ontvangen zij in han den. Nu zijn er twee agenten, die gere geld recherchedienst verrichten en daardoor steeds in burgerkleeding loopen. Voor dezen wordt dus weinig voor kleeding uitgegeven. Deze agenten kochten eenigen tijd geleden bij den heen E. elk een bur ger-kostuum. Ho'ewel ze oorspronke lijk voornemens, waren dat uit eigen middelen t;e betalen, vroegen en kre gen ze verlof van den commissaris van politie dit te doen van het klee dinggeld, dat zij van de Gemeente te goed hadden. De- heart Eijer, wien zij dat mededeelden, verklaard)* hierte gen geen bezwaar te h'&bben en be reid te zijn voor dit doel een bon, door den commissaris afgegeven, te teekenen. De heer E., dezen bon teekenende, heeft er echter niet op gelet, dat hij, volgens d-e redactie van den bon, daarmede aan de Gemeente heeft ge leverd, in het verteouwen ook, dat 't geld, waarmede de kostuums zouden worden betaald, in eigendom behoor de aan de agenten in plaats van aan de Gemeente. De heer Eijer echter hééft, hangen de de schorsing, zijn ontslag als Raadslid ingediend. Clirigt. Nationaal Werkmansbond Te Raamsdonk. Bussum, Hilver sum en Nisse zijn afdeelingen van den Chr. Nat. Werkmansbond opgericht. Deze Bond' met baar 8500 leden is verdeeld over 41 afdeelingen. De zwoord ia de Dubbele Bnurfc. Aan de Amsterdamsehe politie is, vol gens het „N. v. N.'\ per post toegezon den een brief, aldus luidend: ,De Inspecteur van politie Singel Hier Mijnheer De 'moord op Dijkstra deed ik jammer dat er een verkeerde voorgenomen is. De moordenaar P.S. Zie nu de waare te krjjge veroordeel geen 'Onschuldige". Bier onder staat een soort schetstee- ltening, die een gezicht moet voorstel len en daarnaast „zoo was mijn beeld". Waarschijnlijk zal de naam foutief zijn en met „Dijkstra" bedoeld worden „Dijkxhoorn". Zooals men weet zijn voor 'het plegen van dien moord door de rechtbank ver oordeeld: F. Groot, tot 12 jaar gevange nisstraf en P. A. Muï'Selaar tot 15 jaar gevangenisstraf. MuLselaar heeft steeds zijn schuld ont kend. Misdaad Zondagmorgen is in een woning aan de Slaakade te Rotterdam overle den de bootwerker P. S. Fyen, die den 23en April na de staking in de Peli kaanstraat van een staker een klap te gen het hoofd heeft gekregen omdat hij tijdens de boot werker sstaking ge werkt had. Het. lijk zal gerechtelijk geschouwd worden om uit te maken of het over lijden al of niet het gevolg is van den hem toegebrachten slag. De vermoede lijke dader is bekend. Yrede voor Recht. Uit Den Haag wordt gemeld: Ter gelegenheid van de herdenking van den dag d!e<r opening van de Vre desconferentie in 1899 zullen op de soirée, door den Bond „Vrede dioor Recht" te organisee,ren, tableaux vi- vants worden vertoond naar schilde rijen van Ten Kate, op het onderwerp der feestviering betrekking hebbende. Door dieze wijziging in het pro gramma vervalt de opvoering van een gelegenheids-tooneelstukje. De waternood in Zuid-Holland. Uit Delft meldt men: Het water in het Provinciaal Ka- naai en in de Schie is rijzende. De scheepvaart op Rotterdam is weder geopend. Burgemeester Raadslid, De burgemeester der gemeente Dok- kum is sedert lange jaren ook raads lid en is dit nog. In de jongste vergadering sprak de beer Van Slooten, die meer dan 30 jaar lid van de vroedschap te Dokkum is. een wensch uit. nl. „dat de burge-, meester, die bij de aanstaande verkie zing als raadslid moét aftreden, zich niet weder verkiesbaar zou stellen." Waren vroeger in tal van Friesclie gemeenten de burgemeesters ook raadsleden, nu was dit in slechts 2 van de 43 gemeenten bet geval. De heer v. S. deelde verder mede, dat hem meer dan 30 jaren gehinderd had de onbillijkheid, dat de burge meester. op grond van het reglement van orde. het laatst stemt, waardoor de invloed van éen persoon, tevens hoofd der gemeente, tie groot wordt. Die invloed op benoemingen, ver kiezingen, besluiten enz, dient zoo veel mogelijk vermeden te wordten. Hij deelde een en_ ander mee 'in de raadsvergadering, opdat zijn oordeel publiek zou worden. Die voorzitter antwoordde dat bij dezen aanval op zijn lidmaatschap van den Raad niet verwacht had. Hij was buiten de ordede burge meester zou er dan ook niet op ant woorden, doch aan de kiezers over laten of zijn lidmaatschap van den gemeenteraad al of niet wenschelijk K Hiermede was liet incident afge- loopen. De meord te Kaitaart. De Middelb. Ct. meldt omtrent den moordaanslag: Op korten afstand van den weg van Hulst naai* Walsoorden ligt aan den Meertdljk de zeer schoone hofstee van Frans Koole. Zij wordt bewoond door den 56-ja- rigen man, zijn eenige jaren oudere vrouw. Satina de Visser, hun zoon Salomon, diens vrouw. Laurina de Visser, 30 jaar oud. en 3 kinderen, be nevens een schoonzoon Geluk, dde daar werkt en in de schuur op een convent (slaapkamertje der boeren knechts) slaapt. Volgens verklaring van dear zoon Salomon was Vrijdag het gezin op den gewonen tijd. omstreeks half acht, te bed gegaan, had hif buiten afscheid genomen van zijn naar de schuur gaande, zwager, en was zelf naar het op een kwartier afstands gelegen Kuit- aart gaan kaarten Toen hij te half elf naar huis te rugkeerde, werd nabii het huis op hem geschoten door een daar op een zijkant staand persoon. Hij riep: „Schiet niet. ik ben het", doch hij vermoedde onraad' en liep naar de schuur om zijn zwager Geluk te wekken. Nabij de schuur zijnde, werd weer geschoten, en verklaart hij den hagel gevoeld te hebben, doch van verwon ding is niets gebleken. Hij beeft zijn zwager gewekt en, eerst bevreesd beraadslaagd wat te doen. Na een poos zijn beiden met een hooivork gewapend gaan kijken, doch zagen geen menscli meer. Zij vonden de achterdeur der hof stede open en stuitten in de linker achterkamer, waar de schoondochter sliep, op het lichaam der jonge vrouw, die daar, met wonden aan het hoofd, in een bloedplas, bewusteloos, neer lag. Zij had snij wonden aan den hals, over het gelaat en op 'het hoofd. Men vermoedt dat zij weerstand heeft ge boden en uit bet bed is gekomen. In die keukenkamer sliepen ook drie kinderen wier bedsteedeur op de knip is gedaan. Deze hebben alleen eenig gerucht gehoord. De zwagers, die boorden kreunen in de voorkamer, waar vader en moeder sliepen, zijn daarheen gegaan. Zij vonden de kamer in wanorde. de brandkast open en vader en moeder in bed over elkaar liggend met als 't ware verbrijzelde schedels, waaruit d'e hersens puilden. De zwagers, ten zeerste verschrikt, zijn daarop aanstonds hulp gaan roe pen bij de biitpn. Naar Hulst werd gezonden om ge neeskundige hulp. Met de geneeshee- ren ging de brigadier der maréchaus- sée op liet hoeren van bet gebeurde mee. De geneesheeren constateerden bij alle drie de bewustelooze slachtoffers levensgevaar, wegens de ernstige ver wondingen. De politie vond een zijraam open geschoven .waarvan men eerst de spanning had weten te verwijderen en waarlangs men in een achterkamer kwam. In den deurpost aan de gang is het hout weggesneden, waardoor de schie ter van het slot vrijkwam en de weg door het geheele huis openstond. Het is niet zeker of men eerst de jonge vrouw en daarna de echtelieden heeft overvallen, maar men vermoedt het eerste,, en ook dat allen in den slaap zijn overvallen. Koole moet nog zijn opgerezen, daar langs den bedsteemuur strepen bloed! zijn, alsof ze zijn geveegd, Het bed is geheel doorweekt. Bij bet bed is een ploegkouter ge vonden, die blijkbaar voor de mis daad is gebezigdeen eind van de woning lag er nog een en weer iets verder nog een. Deze zijn uit he,t wa genhuis weggehaald van achter een ton. De plaatsing 'daarvan was aan slechts enkelen bekend. Vóór d'e woning werd een geweer gevonden, "dat het eigendom is van Koole en waarmede blijkbaar gescho ten was. Ook een ander zijvenster in de voorkamer was een eind opengescho ven, doch niet voldoende om er door te klimmen. In die kamer, de pronk kamer, is m|en, naar het schijnt, ook geweest, daar een pièce de milieu van de tafel was geworpen en stuk op den grond lag. doch noch hier noch ergens anders werden voetsporen ont- delct. De daders hebben den zak van de oude vrouw bemachtigd en, daaruit den slleuiiel gehaald, waarmede de kast, die slechts een eenvoudig slot had, is geopend. Volgens opgave van den zoon waren zoo als reeds ge meld een paar duizend gulden voorhanden welke verdwenen zijn. De justitie heeft Zaterdag verschil lende personen verhoord, doch zonder resultaat. Pogingen om op een of andere .wij ze van de slachtoffers inlichtingen te krijgen, slaagden nietdeze hebben nog niet het minSte teeken van leven gegeven. Koole stond bekend als ©en niet ge- makkelijk man. Van zijn personeel vertrokken er meermalen met onaan genaamheden, zoodat ook aan wraak neming wordt gedacht. De publieke opinie meent een ander spoor te moeten volgen, doch bewij zen ontbreken thans absoluut. De tijd zal moéten, leeren of iets uitlekt, want wanneer de slachtoffers of een hunner bij bewustzijn komen, is bet nog de vraag of zij, in den slaap overvallen,, de hand herkend hebben die hen zoo wreedaardig ter ne erlslo eg. Omtrent den vreeselijken moordaan slag onder Hontenisse kan nader ge meld worden, dat de inwonende schoondochter reeds overleden is, ter wijl de toestand van F. K. en zijne echtgenoote hopeloos schijnt. Zware vermoedens zijn gerezen te gen den zoon, insgelijks inwonend, en wiens vrouw aan hare wonden ge storven iS. Volgens geruchten zou hij gevan kelijk naar Middelburg zijn gebracht; dikwijls heerschte in de huishouding ongenoegen. Zeker is het. dat geen onbekenden aan bet inbreken zijn geweest, in de veronderstelling, dat er ingebroken is. Hoogstwaarschijnlijk is de brandkast gewoonweg met den sleutel geopend en toen met opzet beschadigd om ver moedens te doen rijzen Stellig luiden de verklaringen van dien zoon zeer vreemd. Bij zijn thuis komst 's avonds zi'et hij een bendie van 7 8 man; natuurlijk duidelijk, want het was maanlicht. Even daarna is er niemand te bespeuren, en vlucht hij achter de schuur ofschoon hij ouders en vrouw gruwelijk, mishan deld weet Door den bliksem gewond. Te Oosterhout (N.-Br.) sloeg, tijdens een hevig onweder dat aldaar Zater dag woedde, de bliksem in eene arbei derswoning en trof de vrouw des hui zes aan dein voet, die hevig werd ge brand1 en gedeeltelijk verlamd werd. De vrouw verloor hef bewustzijn en bleef eenige uren in dien toestand Zij is thans ernstig ongesteld van den schrik. De stoel, waarop de ongelukkige vrouw was gezeten, werd gedeeltelijk verbrijzeld ..eveneens een kastje en eenige sieraden. Door den schoorsteen binnengeko men. verliet de bliksem de woning we der na een gat in den muur te hebben geslagen en zonder brand te veroorza ken. Een sterke phosphorluclit bleef in die woning achter. Ongeluk. Door de stoomtram Gouda—Oude water. die te 7.05 van Gouda vertrekt, is Zondagavond te Hekendorp een man. Bos genaamd, overreden en ge dood. Oorzaak, het willen verwijderen van zijn hondje van de baan. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen te Oudewater, doch de dokter kon slechts, den dood' constateeren. De Matrozenbond. „Het Anker" meldt: De matroos le kl. J. Burger is te Hellevoetsluis uit den dienst ontslagen wegens ..anti-militaire karakter-eigen schappen". Hij was een christen-de- mokraat van Staahnan's richting en een ijverig lid van den Marinematro- zenbond. Steun, Bij het Landelijk Comité tot onder steuning van die slachtoffers der alge rneene werkstaking kwam tot nu toe in f 20,702.455. Bliksem ingeslagen. De „Kleine Courant" meldt het vol gende: Zaterdagavond ongeveer 6 uur trok over die gemeente Nijmegen en bare om streken een zwaar onweder, vergezeld van stortregen en hagel. Te Neerbosch, achter Boschlust, hoek Kerkpad, 10 A 12 minuten gaans van de Weesinirichting, sloeg de bliksem in een grooten noten boom, staande voor de woning van den. klompenmaker Kok, die juist op dat moment zich in huis wilde begeven, maar, als aan den grond genageld, niet naar binnen kon gaan. Toen hij na eenige oogenblikken zijne bezinning terug bad, trad hij zijn woning binnen en aanschouwde daar een groot tooneel van verwoesting. Zijne vrouw en een vijftal kinderen lagen bewusteloos over den vlo er, twee raamkozijnen waren totaal vernield en versplinterd, van die glazen deuren voor de alkoof was geen ruit meer heel, een zolderbalk was ver splinterd, van den spiegel was de ruit stuk, d'e lampen waren van hunne han gers op dien vloer geworpen. Zijne echtgenoote en kinderen kwamen achtereenvolgens wederom tot bewust zijn, en bleken als door een wonderniet gedeerd te zijn. Een dochtertje, een 11- jarig meisje, was een der sehoienen aan, een voet geheel uit elkaar gerukt, als mede de zool der kous, en ter hoogte van de maagstreek waren in hare klee ding twee ©aatjes van een c.M, middel lijn tot op .de huid, zonder dat deze brandwonden' baddert veroorzaakt, al leen een .sterke prikkeling, De bewoners zijn gelukkiig met den schrik vrijgeko men'. De bliksem schijnt op den hoek van het dak, waarvan een vijftal pannen vernield zijn, naar binnen te zijn geko men, en na hier alles vernield te heb ben, overal uitwegen te hebben gezocht, tot zelfs do;or den muur, waar een' stuk pleister af geslagen was en tusschen twee steenen de kalk losgerukt had, zoo. dat men door de voeg naar huiten kon zien. De schade voor den huiseigenaar. W. Vermeer, is nogal aanzienlijk. De werking der Leerplichtwet. Verschenen is het eerste 'deel van het rapport over de werking der Leerplicht wet, uitgebracht door het hoofdbestuur van het N. O. G. Dit deel betreft de pro vinciën Noord-Brabant en Limburg. Wij ontleen en daaraan voor ditmaal wat het rapport opmerkt in antwoord op de vraag: „Welken invloed heeft de wet op het onderwijs?" Daaromtrent wordt gezegd: „Slechts drie van de 74 oordeelen wa ren ongunstig en vier achtten den in vloed niet merkbaar. Twee der ongun stige oordeelen werden toegelicht met de opmerking, dat de invloed der wet minder goed is, omdat er te veel geoor loofd verzuim is .toegestaan; konden de verloven voor veldarbeid vervallen en werden langere vacamtiën ingevoerd ïm voor- en najaar, dan zou de wet gunsti ger werken, vooral als in de eerste jaren de leerplicht streng werd toegepast tot 12jarigen leeftijd en geleidelijk ook tot hoogere. Een dier berichten komt uit' het kanton Veghel, het andere ui: het kanton Zevenbergen. Dat de wet geen merkbaren invloed heeft, wordt in éen geval omtrent, een school voor gegoeden gezegd. Doch 42 antwoorden zingen in verschillende toonaarden liggende tus schen „weldadig" en „vrij gunstig" den lof van den lieer-plicht. Een enkel hoofd maakt, daarbij de opmerking, dat de goede invloed zich niet doet gevoelen in den aardappelenrooitijd' of dat er voor- lóopig heel wat verwarring is gekomen in de klas-senindeeling, doch dat het on. derwijs op den duur er van zal pro fit ee- ren. Waardoor de gunstige invloed zich openbaarde leeren weer andere berich ten, die spreken van geregelder, volle diger, grondiger, vruchtbaarder onder wijs: van minder achterblijvers en meer waardeering bij de ouders". Chineesehe schadevergoeding. De „St. Gt." bevat een wet van d.en 27sten April 1903, tot aanvulling en ver- hooging van het derde Hoofdstuk der Staatsbegrootinig voor het dienstjaar 1903, met 359,700, wegens kosten van overneming van de vorderingen aan China in rekening gebracht ten behoeve van Nederlandsche Staatsambtenaren, van handelshuizen en particulieren we genis de verliezen geleden tijdens de on lusten in China in 1900, henevens uatkee- ring vain 4 interest over het tijdvak van 1 Juli 1901 tot aan den dag der uit betaling van de overneminigssomnien. Gered. Maandagmiddag geraakte het vierja rig dochtertje van den bruggeknecht S. spelende in die idiiepe vaart te Diemem Het zou stellig verdronken zijn, indien niet een heer, die voor 't café Te Rust zat, zich gekleed te water had begeven, Hij mocht 't geluk smaken,, de Meina drenkeling nog levend op het droge te brengen. Hoewel eerst bewusteloos, kwam het kind spoedig weer bij. Spoorwegpersoneel. Te Hengelo (O.) zijn de 13 spoorman- nen, die de vorige week niet waren aan genomen, nu definitief ontslagen, even als 14 van het tractiepersoneel, terwijl 15 van ,die afdeeling nog zijn aangeno men. De Brein. Omtrent De Bruin meldt de Haag- sche Werkmansbodie De bekende dienstweigeraar D. de Brain werd Donderdag gearresteerd, om zich te verantwoorden over 't feit, dat hij niet was opgekomen om voor eenige weken onder de wapenen te komen. De Bruin beriep er zich op, dat hem nooit een oproeping was ge zonden, al verklaarde bij er terstond bij, foch niet, te zijn opgekomen, daar men hein vroeger in de gevangenis heeft overgehaald toe te geven, met d'e belofte, „dat hij zou worden ge plaatst in bet hospitaal en na beëin digen van zijn 10 maanden diensttijd' met niets meer hebben te maken." Nader vernemen wij. dat De Bruin naar de gevangenis i(e Breda is over gebracht om voor den krijgsraad te verschijnen. INGEZONDEN MElEDEE- LÏNG-EN. §0 easts per regeL f Stooniververij en Ckem. i - Wassclierij. - gyj $e Manége.1 jgTELEPHOON 1291 |a Fabriek: Helmbrekerssteeg. Aflevering van V er f-1 |en Stoom goed e-| «I r e n altijd binnen g I eenige dagen een voortreffelijke be schuitsoort, speciaal voor Keukengebruik. Rechtszaken. Doodslag. De rechtbank te Ass'en veroordeel de Jacob de V., te Exloërmond, die Harm Wilkens aldaar met een ijzeren ballastscbop op het hoofd sloeg, zo© dat de dood er op volgde, overeen komstig den eisch van het O. M. tol 3 jaar; gevangenisstraf, met aftrefc der preventieve hechtenis. Leger en Vloot. Ingevolge Kon. besluit :yan 8 dezerl no. 45, worden Hr. Ms. korvet Som- melsdijk en schoener Zeehond, resp; met 13 dezer te Hellevoetsluis uit en 16 daaraanvolgende te Willemsoord in dienst gesteld. Bij gemeld besluit wordt de kapi tein-luitenant ter zee J. W. Termijt© len met die data respectievelijk eervol ontslagen van het bevel over de Som- melsdijk en belast met het bevel over de Zeehond. Tevens worden alsdan aan boord van genoemden schoener geplaatst: de luitenant ter zee le klasse W. F. van Erp Taalman Kip, als eerste-of- ficier, de luitenants ter zee 2e klasse

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2