dan waarneer men op eigen gelegen-! heid een week in Eiigeland's hoofd stad zou vertoeven. Deelnemers moeten 75 storten; hiermede zijn zij dan ook van alle kosten af van het oogenblik dat zij. met den trein te Ylissingen aanko men tot het moment, dat zij er daar na afloop van het overzeesche -Reisje naar Londen wecïer instappen. Voor nadere bijzonderheden en in formaties wende men zich tot den heer J. K. v. d. Veer, 113 Howard Road, Walthamstow, London N. E. Brand. In den afgeloopen nacht is te Fijnaard (N.-B.) de hofstede van W. de Jonge in brand geraakt; alles is een prooi van de vlammen geworden. Ook de stal met 4 paaa-den en 12 koeh.il. De bewoners zelf konden zich slechts mtet moei/te, haUf gekleed', redden. Alles was verzekerd. Be lengen» In »0p hoop van Zegeu« Onder dit opschrift schrijft S. Falk land Herin. Heyermans Jr.) aan het Handelsblad Mag- ik uwe bemiddeling inroepen om het onderstaande zonder eenig commentaar in uwe kolommen meer, dere publiciteit te geven Plet verslag van den arbeid te Ler wick en Baltasound in liet belang der Nederlandsche visschers over het jaar 1902 is verschenen. Zooals men weet namen ds. L. v. d. Valk van Scheve- ningen en ds. S. T. Goslinga van Schiedam de taak op zich den tocht „naar de Shetlandische eilanden te aanvaarden. Ds. Goslinga vertelt hun wedervaren eau verrichtingen. Daaraan 'is het volgende ontleend ..Hadden wij met ziekte niet veel. met onderscheidene andere zaken hadden wij des te meer te doen. Nu werd onze raad of hulp in dit en dan in dat geval ingeroepen, en het was niet altijd even gemakkelijk om goe den raad te geven. Inzonderheid was zulks het geval met wat zich voordeed met een gedeelte der bemanning eeuer Scheveningsche bom. Drie dezer mannen kwamen tot ons en zeiden ons. dat zij vanwege de onzeewaar- dJigheid van hun schip van plan wa ren niet meer mee te gaan. Zij wil den en mochten hun leven niet ver der in gevaar stellen en vroegen ons te helpen, om hun voornemen uit te voeren. Wij zeiden hun. dat het maar niet aanging, 'om. nadat ze aangemon sterd waren en handgeld hadden ont vangen. hun schip te verlaten en daar door niet alleen den reeder maar ook hun medeschepelingen groote schade te doen. Is het schip niet goed, clan hadden zij zich op hetzelve niet moe ten laten aanmonsteren, doch zij mochten niet deserteeren. Zij ante woordden daarop, dat dit alles wel waar was. maar dat zij als mannen en vaders niet verantwoord waren hun leven te wagen op zulk een oude schuit. Zij hadden zich laten aan monsteren op de verklaring, dat het schip zeer goed was zij hadden naar de waarheid van dit zeggen geen on derzoek kunnen doen, omdat zij in Scheveningen werden gemonsterd en de bom te Vlaardingen lag, doch zij hadden vertrouwd op de hun gedane mededeelingen, totdat de onwaarheid daarvan hun was gebleken, toen zij op de bom waren begonnen te varen. Thans had de vreeze hen ieder oogen blik bevangen van le zullen vergaan. Wij hebben hun toen aangeraden om niet weg tfi loopen, doch hunne be zwaren ter kennisse te brengen van den Hollandschen Consul, den verte genwoordiger van ons Gouvernement in dergelijke gevallen, opdat deze een onderzoek zou kunnen instellen naai de- gegrondheid hunner klachten. En deze raad schenen ze zich te laten welgevallen, en niet slechts drie. doch de meerderheid der bemanning heeft een aanklacht 'ingediend hij den Con. sul. ,,Die aanklacht is evenwel niet uit gemaakt. De Consul had alreeds per sonen aangewezen, tot onderzoek van het schip, toen twee der aanklagers deserteerden. Na dien heeft hij zich met het geval niet meer bemoeid. Waar de deserteurs gebleven zijn, hebben wij niet meer vernomen. Men dacht dat zij met de boot naar Aber deen waren afgevaren, doch op een telegram naar de politie te; Aberdeen, om ze bij aankomst der boot aan te houden, kwam het antwoord, dat zij zich niet aan boord van dlit stoom schip bevonden. Dit telegram werd verzonden door den vertegenwoordiger van de readers der bom, dien wij op de hoogte der zaak hadden gesteld, opdat hij in de zen de belangen zijner lastgevers zon kunnen behartigen. ,,De vraag of het. schip zeewaardig was of niet. bleef dus onbeslist, en wij wagen er ons ook niet aan om in dit speciaal geval een _b ©slissing te ge ven. Wel komt het ons gewenscht ja noodzakelijk voor, dat onze Regee ring een nauwkeurig onderzoek in stelt en toezicht houdt op de schepen, die ter haringvisschertj worden uit gezonden, zooals zulks ook geschiedt door de Regeeilingen van andere lan den. Het is onverantwoordelijk als vele dierbare menschenlevens roeke loos worden gewaagd door oude en slechte schepen te laten varen." Een nieuwe drank. Als waar wordt aam de ,,N. A. C." verzekerd, dat er te Arnhem indivi duen zijn, die zich te goed doen aan benzine vermengd met water. Een eerlijke dief. Omwonden niet een zwart katoenen diraadje is in de bus van het kantoor vau de heeren Vierhout en Sleurs. ef fectenhandelaren aan de Wijnhaven no. 33 te Rotterdam, gevonden een pakketje, gewikkeld in een stuk af gescheurd'oud courantenpapier, waar op als adres stond: meheer Vierhout. Dit pakje bleek te bevatten de cou ponbladen van de 4 pets. obligatiën Russische Zuid-Westspoor, in het laaist van April per aangeteekende brief uit Amsterdam aan de firma Vierhout en Sleurs verzonden, doch nimmer in haar handen gekomen, doordat de kennisgeving van dien brief, van wege het postkantoor ten kantore van de heeren Vierhout en Sleurs bezorgd, uit de brievenbus werd gestolen en de dief zich, na deze kennisgeving valschelijk te hebben on-1 derteekend. de aangeteekende brief op het postkantoor deed uitreiken. De reëel© waarde van het. gestolene be droeg ongeveer f 6006. Dit alles is nu terecht gekomen, behalve een 6tal cou pons. een waarde van circa f 130 ver tegenwoordigende, die nog blijken te ontbreken. Èen zevende coupon werd den 2en dezer door een bezoeker van het hotel Coomans. een jongmensch, aan een kellner ter wisseling in beta ling aangeboden, doch toen deze kell ner met de coupon naar den zaalchef ging om hem over het al of niet in wisselen te spreken, waar men niet op wilde ingaan, bleek de pre- senteerder van de coupon spoorloos verdwenen. Deze coupon is vervolgens ter beschikking der politie gesteld. Bij de teruggezonden couponbladen was voorts gevoegd een briefje, vol taalfouten en geschreven op een stuk papier uit een schrift gescheurd. Dit briefje is van den volgenden inhoud: Meheer ik Sendi u de evekten terug en hoop dat u er geen verdere polisiesaken van maakt want u sou mijn huisgezin in ge ongelijk storten. Ik heb geen rust sou lang ik niet eerlijk verkregen saken in huls heb en wil ook niet andere menschen on gelukkig maken, die ik langs omwe gen heb overgehaald er een paar in te wisselen Maar ik beloof u als ik weer verdien ook dat geld in de bus te zullen doen. ik bid en smeek u zeg bet niet aan de polisie een eerlijke slachtovver van de, werkstaking. Dit briefje dat geen datum draagt is ter beschikking der politie gesteld om dienst te doen bij de verdere opspo ring van den dader, die nog steeds onbekend is. In de modder geslikt. Gisterochtend is een naar uiterlijk 30-jarige man ter hoogte van de Groothertoginnelaan in het Verver- schin|gskanaal te 's-Gravenhage g)e- loop'eai, en, daar dit water ten ge volge van den lagen waterstand zoo goed als droog ligt, letterlijk in de modder gezonken en gestikt. Pogin gen door den inmiddels te hulp ge roepen geneesheer, dr. Vogelaar, aangewend om de levensgeesten van den ongelukkige op te wekken, mochten niet baten. Het lijk is door de politie van de plaats weggevoerd. Door den trein overreden. In den afgieloopen nacht is te Hil versum op de spoorbaan nabij de Craaijloosche brug een militaiR door een teain overreden. Men vermoedt, dat hij zich over de heide naar zijn garnizoensplaats Naarden heeft wil len begeven. Zijn lijk is naar de al- gemeane begraafplaat^ overgebracht. Een wanhopige daad. In zijn woning, Nieuwe Achtergracht te Amsterdam, heeft zich een man, ze kere D., tailleur van beroep, met petro leum ingesmeerd en zich toen in brand gestoken, met, het gevolg, dat zijn lin kerarm hoogstwaarschijnlijk geheel ver loren zal zijn. De eerste hulp werd hem verleend door den dokter der polikliniek van „Ziekenzorg", dr. Spanjaard, met een verpleger der inrichting. Naar men ons mededeelde, zouden min der aangename huiselijke omstandighe den d:e aanleiding tot deze betreurens waardige daad zijn. De man werd naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis gebracht; onmiddel lijke opneming bleek echter niet noodig te zijn. Zoodra de benoodigde papieren in orde zijn zal de man in dit gasthuis opgenomen worden. Het begian van brand, op de voorkamer, waar de kleermaker bezig was met per sen, werd door zijn vrouw gebluscht. Velokannibaleo. Zondagavond! reed! de heer v. V., burgemeester van Nieuw-Lekkerland, met zijn vrouw oer fiets door De Kee- ten (gem. Capelle a/d. IJsel). Ter hoogte van den barbier De Roo ontmoette hij een troepje zingende en joelende jongens. De beer v. V. stapte van zijn fiets om te passeei'en. De jongens echter begonnen hem te slaan en wierpen hem op den grond. Tegen de belhamels, die te Capelle a/d. IJsel en Krimpen a/d. IJsel wo nen. werd proces-verbaal opgemaakt, zoodat zij zeker hun welverdiende straf niet zullen ontgaan Déraillement Uit Bolsward wordt gemeld dat on der Witraai'sum Maandagavond1 weder een déraillement plaats had met de machine der tram die van daar om 5 uur in de richting Bolsward vertrekt, Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. zoodat de passagiers met den schrik vrij kwamen. Overi gens werd' eenige materieele schade aangericht. Vermoedelijke oorzaak verzakking van den weg door zware; •regens. Zakkenrollers op de kermis. Op de kermis te Groningen werd in de eerste dagen kolossaal veel gerold. Speciaal scjaeen het op horloges ge munt te zijn, Vermoed werd dat de Hollandsche pickpockets naar het noorden waren gekomen om eva ar hun slag te slaan. Dit vermoeden is juist gebleken. De recherche heeft aldaar vier personen gearresteerd! en wel dien 23-jarïgen mandemaker Hendrik Koog, Utrecht, en Jozef Messcher. 18 jaar, koopman in de Batavierstraat, Nathan Nateir- rnan, 18 j.. koopman op het Boltjens- gracktje. beiden te Amsterdam, en den 26-jarigen Jacobus Johannes Otté, zon der woonplaats, tegen wie wegens zakkenrollen proces-verbaal is opge maakt. Een heriimeritigsmedaille. Men meldt aan de N. R. Ct.: Waar de directie der H. IJ. S. M. de bij de staking trouw gebleven be ambten en werklieden daarvoor gelde lijk beeft beloond, moet het in het voornemen liggen om den ambtenaren een herinneringsmedaille uit te reiken Voor de slachtoffers. Bij het landelijk comité is van 6 tot. 9 Mei f 4847.305 ingekomen, wat het totaal op f 20,702.755 brengt. Daarbij is van de S. D. A. P. 2500, een jaar loon van een Haagsche dienstbode f 100, den Amsterdamscben Bestuur- dersbond f 260, het N. A. S. f 153.53, de afdeeling Amsterdam van den Bond van NederLandsche Onderwijzer^ f 400, het Amsterdamsche Ondersteu- nings-comité f 580.905, het predikan tenblad de Blijde Wereld f 115. (Het Volk). Indische ambtenaren. Thans is ook in het departement^ van koloniën de overtuiging doorge- j drongen, dat er dringende behoefte bestaat aan voorziening in den amb tenaren-nood'. Een voorloopige regeling heeft de minister nu ingediend, in afwachting van de uitkomsten van zijn overteg met den gouverneur-generaal aangaan de liet vraagstuk der opleiding en aangaande, de vraag, hoe een vol doend ruime keuze voor de hoogere bestuursbetrekkingen te verzekeren zou zijn, waarover de minister hoopt reeds bij of tijdens de behandeling van de begrooting voor 1904 (dus in 't aan staande najaar) zijn denkbeelden na der te ontwikkelen en een beslissing voor te bereiden. Thans wordt alleen de instelling be oogd van een candidaat-ambtenaar- schap. nl. de aanwijzing van aan staande ambtenaren vóór den aan vang. in plaats van na afloop der In dische studiën welke laatste hot geval is bij het tot nog toe geldende, verge lijkende groot-ambtenaars-examen. De minister wenscht zich voorshands te bepalen tot invoering van het can- didaat-ambtenaarschap voor jongelie den hier te lande, met behoud van de opleiding in Indië op den bestaanden voet. Dat het wenschelijk is. in hoogere betrekkingen geen ambtenaren aan te stellen ,die niet althans een deel hun ner opleiding in Nederland hebben genoten, beaamt de minister; de nade re regeling betreffende de opleiding, die hij zich voorstelt, en waarover hij met de Indische regeering. nu in ge- dachtenwisseling is, zal daarin voor zien. Voor jongelieden in Nederland ech ter moet noodwendig tot instelling van het candidaat-ambtenaarscbap worden overgegaan; niet alleen om de hier te lande aan het vergelijkend' groot-ambtenaars-examen zelf verbon den nadeelen. maar ook om de be zwaren, die een onbeperkte toeloop van candidates voor het onderwijs aam de universiteit te Leiden mee brengt. Voor dat onderwijs blijkt het in de hoogste mate gewenscht, dat reeds dit jaar bet candidaat-ambte naarscbap in werking trede. Voor het thans voor Nederland be oogde candidaat-ambfcemaarschap is, bij bestendiging der afdeeling B van het gymnasium te Batavia en bij be houd in Indië van het gewone groot ambtenaars-examen, de regeling van zelf aangewezen. De keus van de can did aat-ambtenaren zal naar de reeds sinds lang voor het groot-ambte naars-examen geldende bepalingen moeten plaats hebben uit hen, die vol daan hebben, aan een der examens voor: getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan de universiteit, of een der examens door de faculteiten aan een Nederlandsche universiteit af genomen; het eind-examen H, B S. met 5-jarigen cursus of van de Rijks landbouwschool (afdeeling hoogere land- en boschbouwschool) of van de Polyt. School; eind-examen H. B. S. met 5-jarigen cursus in Ned.-Indië; eind-ex amen van het Instituut voor de Marine of eind-examen Milit. Akade- mie. De keus wenscht de' minister te doen voorbereiden door een jaar lijks opnieuw te benoemen commis sie. Het examen zal betrekkelijk een voudig en van schoolgeleerdheid vrij moeten zijn. maar blijk moeten ge ven van wat. men. aJgemeene ontwik keling noemt. Behoudens dat examen blijft de commissie vrij in haar on derzoek naar die aanbevelenswaardig heid der mededingers, en hij haar voordracht houdt zij rekening met hun verleden en leeftijd. Zal naar bedoeling ear noodzake lijkheid het candidaat-ambtenaar- scbap reeds in dit jaar in werking- kunnen treden, dan dienen de eerste stappen voor de aanwijzing der can- didaten (oproeping van sollicitanten, enz.) binnen zeer korten tijd gedaan te worden. Vandaar dat de behande ling van het wetsontwerp spoed- eischend' is. Leger en Vioot. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee J. D. Heyning, Dins dag te Lissabon aangekomen. Bij beschikking van den minister van oorlog is de kapitein A. F. Suther land," gedetacheerd geweest bij het leger in Nederlandsch-Indië, weder in gedeeld bij het leger hier te lande en wel bij liet 3e reg. infanterie. Bij beschikking van denzelfden mi nister is de eerste luitenant H. J. E. de Bourbon, van het 4e regiment inf.. benoemd tot adjudant bij het korps. Ingevolge koninklijk besluit van 11 dezer no. 58 worden Hr. Ms. torpedo booten Python en Minotaurus met 16 Mei a.s. te Willemsoord in dienst ge steld. Bij gemeld besluit worden met het bevel over genoemde booten belast respectievelijk de luitenants ter zee der le klasse C. W. de Visser en J. C. Bentz van den Berg De officier van gezondheid le kl. C. H. L. Baelde werkzaam aan het militair hospitaal te Harderwijk, zal zitting nemen in de commissie, belast met het geneeskundig onderzoek der aspiranten van den hoofdcursus, die examen doen voor officier. Dinsdag is bij het koloniaal werf depot beëedigd en in functie gesteld de officier van gezondheid J. D. Blanken berg. genoemde officier heeft verzocht 20 Juni zijne bestemming naar Indië te mogen volgen. Uit de Arbeiderswereid BUITENLAND. Het Britsche Lagerhuis hefeft Vrij dag j.l. met 246 tegen 226 stemmen de regeering uitgenoodigd een staats commissie te benoemen, die een on derzoek zal instellen ov'er de werking der wet van 1875 op de vakvereeni- gingen van werklieden. Aanleiding tot dit besluit heeft de bekende beslis sing gegeven in de zaait vair d>en Taff Vale Spoorweg, waar* de vakvereeni- ging aansprakelijk is gesteld voorde gevolgen eeneji- onwettig geachte staking. De regcering had zich ten gunste van het voorstel verklaard. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 39 ceats per regel. Be Tropische gewesten. Wanneer wij platen en foto's zien, welke tropische landschappen weer geven, dan is de kleurenpracht van dien weelderigen plantengroei betoo- verend voor onze oogen. En wij ver heugen ons 'in het denkbeeld ons vi sioenen van schilderachtige land schappen voor den geest té halen, vignettes, waarop de zon haar gloeien de stralen van goud-licht neerwerpt. Doch iedere medaille heeft een keer zijde. Hier is op zekere tijden der zomermaandien de temperatuur on- verdragelijk. Wat zouden wij wel zeggen, wanneer wij onder dien tro- pischen hemel waren verplaatst, bv. in Nederlandsch-Indië, waar een tem peratuur van pi. rnlin. 35 tot 40 gr. in de schaduw zich gedurende minstens 10 maanden van het jaar handhaaft He<t is sléchts gedurende twee maan den, in den regentijd, dat de tempe ratuur lager is. Dan laat de door en door verwarmde bodem een beirleger smetstoffen ontsnappen dat zich in den grond ophield. 't Is een ware doos van Pandoracholera, dysen- ti'ie, malaria, allerlei koortsen, dat zijn de snaren der lier van de tro pische gewesten, die ons hart in ver rukking brengen. Daarbij nog ge voegd. de bloedarmoede en leverziekte welke dit land eigen zijn. voortvloeien- de uit. overlading, waaraan onze or ganen in zulk een land onderworpen zijn. Dat is in 't kort de gezondheids toestand der Nederlandsche koloniën. Het raderwerk van dit prachtige hor loge, 'twelk men het menscheiijk li chaam noemt, werpt u daar spoedig in een bodemloos® diepte, als er geen afdoend middel tegen wordt aange wend. Het gelaat van den lijder wordt geel, oogen en trekken zijn zwak, de blik is onzeker en schittert, zijn gestel is overspannen, zenuw achtig. Vervolgens wordt de spijsver tering moeilijk, ja zelfs dikwijls on mogelijk. De lijder klaagt over den verstikkend gevoel, als zat. er een stok in zijn maag. Dit wordt door maag krampen veroorzaakt. Verder zullen we over dit artikel niet uitweiden. Alleen zij nog opge merkt. dat de oude geneeskunde, voor zooverre zij nog toegepast wordt, ge heel ontwapend is. Waarom, vraagt ge Omdat, haar uitgangspunt ver keerd is. Deze nieuwe geneeswijze hebben wij om haar uiteenloopende werking het Physiologfisch stelsel ge noemd. Het herstelt de verdroogde bloedcellen en hergeeft ze de natuur lijke kracht en levenskiemen. Wij kunnen onze lezers niet genoeg ver wijzen naar den directeur van liet Hotel de la Médecine Nouvelle, rue Lisbonne 19, Paris, die u per omme gaande de noodige gegevens versteekt, ten einde een kuur niet goed succes te ondergaan, De inrichting de la Médec'ine Nouvelle is er speciaal op ingericht, schriftelijk de nood'ige in lichtingen te Verstrekken hoe de zieke behandeld moet wordem De lezers kunnen zich in het volste vertrouwen tot ons wenden. Het Physiologisch stel'Sel geneest afdoendebreuken, hardlijvigheid, zenuwlijden, verlamming, vloeiingen, jicht, asthma, chronische bronchitis, suikerziekte, maag- en huidziekten, doofheid, nierziekte, puisten, kanker enz. De courant La Médecini© Nouvel le wordt op aanvrage gedurende twee maanden gratis toegezonden, evenals een brochure. Men rïchte zich tot l'Hotel de ln Médecin© Nouvelle, rue de Lisbomiie 19, Parijs. Rechtzaken. Geweldplegiug. Het Gerechtshof deed gisteren uit spraak in de zaak tegen F. Huisman, die door de Haarlemsche Rechtbank alhier was veroordeeld tot 6 maan den gev. str., terzake dat hij tijdens de staking onder het personeel van den machinefabrikant Westerman te Zaandam1 een loodgietersknecht uit Koog a. d. Zaan, zekere Waalwijk, door een steenworp aan het hoofd had verwond, toen deze met andore aan het werk gebleven werklieden per boot naar de fabriek werd vervoerd. Het Hof vernietigde liet in eerste instantie gewezen vonnis en sprak belri. vrij, omdat uit het onderzoek beklaagde's schuld niet is bewezen. M e i n ei e d. Beifi Amsterdamsche Gerechtshof veroordeelde heden in liooger beroep een boertje uit Barne- veld, Willem v. d. Broek, die voor het kantongerecht te Amersfoort meineed had gepleegd bij de behandeling van een jacht overtreding, tot 1 jaar gev. straf, (De Utrechtscbe rechtbank had hem van 't ten laste gelegde vrijge sproken). Kerk en School. Utrecht, 12 Mei. Kerkel. voorher. N. J. van 't Hooft. Groningen, 12 Mei. Het candidaats- examen in de godgeleerdheid 2e ged. werd met goed gevolg afgelegd door den heer J. L. N. Zillrnger Molenaar. Leiden. Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren, de heer H. Bos- scher, geb. te Stadskanaal, op'proef- schrift: ,,De plauti curculione dispu tatie". Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer S. Franzio, geb. te Rotterdam, op Stellingen. De algemeexue vergadering van den Nederlandse hen Protestantenbond zal. naar men verneemt, den 27en en 28en October worden gehouden te Zutplien. Ned. iierv. Kerk. Tot de evangeliebediening is toege laten door het prov. kerkbestuur van Groningen de lieer T. G. van Reeu- wijk. cand'. aan de universiteit te Lei den. Beroepen te Onderdendam (Gr), ds. Huizinga te Oldeholtwolde. Bedankt voor het beroep te Medem- blik door ds. N. Schouwenburg te De Meern. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen het beroep te Aarden burg door ds. J. Koekebakker te Den lip. Geref. Kerk. Beroepen te Bedum (Gron.) A ds. C. Lindeboom te Bolnes; te Axel (kerk A) ds. Js. Janssen te 's Gravenmoer. Faillissementen. Uitgesproken Alkmaar, 7 Mei, G. Schouten, win kelier te Oudendijk. Rechter-comm. nte. D, van Houweninge. Geëindigd M. Th. van dei* Beek, winkelierster te Doesburgh. G. J. Brugman, schilder, ta Diejen. Joh. Groenhuyze, te Zeist. A. Vestdijk, handelsbediende, te 's Gravenhage. F. Gerritsen, koopman en molenaar te Diepenveen. Stct. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Mei van Perim. Het stoomschix> Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Mei te Marseille. Het stoomschip Koning Willem III van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 12 Mei te Southampton. Het dubbelschroefstoomschip Pots dam, van de Holland1Amerika Lijn, arriveerde 11 Mei des namiddags van Rotterdam te Newyork. Het stoomschip Ge-dé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 12 Mei te Port Said. Koloniën. Afrikaandeis op Juïa en Kolonisatie Men schrijft uit Bandoeng aan de ,,Java-Bode" van 14 April Zooals men weet, zullen in 'tj einde dezer maand negentien Transvalers van Ceylon .te Batavia aankomen. Zij zijn bestemd tot landbouwers, voor zoover zij voor het landbouwbedrijf geschiktheid bezitten. Lembang. in de afdeeling Bendoeng, zal de plaats hunner vestiging zijn. Met deze Transvalers zal een proef genomen worden voor den kleinen landbouw. Gelukt deze proef, dan kan de vesti ging of liever de kolonisatie dier land bouwers de voorloopster worden van landbouwersdorpen voor Indo's en verarmde Europeanen, die in den kleinen landbouw een middel van be staan zoeken. Nogmaals, gelukt deze proef, dan zullen tevens de schette- raars tegen den kleinen landbouw, die in dagbladen het streven van de voorvechters op dit gebied bespotten, tot zwijgen worden gebracht. Mis-, lukt echter de proef, ja, dan zuHen die voorvechters hun pogen moeten opgeven. De ernst dezer zaak wordt dan ook ingezien door een zestal ern stige mannen, die zich den lüden, de zer tot een Comité ter Behartiging van Kolonisatie en kleinen Landbouw onder presidium van ons hoofd van plaatselijk bestuur, hebben geconsti tueerd. Particuliere geldelijke bijdra- n zullen in den eersten tijd noodig zijn om bij verkregen succes blijven- den regeeringssteun in te roepen. Ge tracht zal worden in den. eersten tijd in het. levensonderhoud der Transva lers te voorzien. Zij worden voorloo- pig te Lembang onder dak gebracht en daarna pond'oks voor hen gebouwd. Zij worden van voedsel, kleeren, me dicijnen,. landbouwwerktuigen, ge reedschappen, en ook van boeken voorzien. Maar hiertoe is geld, veel •ld zelfs noodig. Daarom zal het Comité door middel van circulaires, over geheel Indië verspreid, een be roep doen op de** geldelijken steun van alle ingezetenen,. Terreinen, vol doende in het Lembangsche aanwezig, om tal van landbouwersdorpen in 't leven te roepen, zuHen bij de Regee ring worden aangevraagd. Bedoelde dorpen zullen geheel het aanzien hebben van Europeesche boe rendorpen, door een eigen hoofd be stuurd, en waarover' liet comité, dat later wel een centraal comité zal wor den, voogdijschap uitoefent. De opr richters hopen te recht, dat de be langstelling van het publiek in dit gewichtig vraagstuk, in den vorm van geldelijke bijdragen, de Regeering moge aansporen, ook haar' subsidie bun niet te onthouden. Ze zijn man nen van ernst en goeden wil, wier na men een goeden klank hebben. Het comité zal later op uitgebreide schaal bestuursleden kiezen uit erkende voorstanders van den kleinen landi- bouw, wier medewerking deze econo mische aangelegenheid ten goede kan komen. INGEZONDEN Voor dm inhoud dezer rubriek stelt dt Redox tie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. Haarlem, 11 Mei 1903. Geachte Redactie! Zou U zoo goed willen wezen on derstaande in uw veelgelezen blad op te nemen? Bij voorbaat mijn dank. HET LEVEN VAN DEN SLAGERS GEZEL. Waar* in den laatsten tijd herhaal delijk is gewezen op de lage loonen èn lange werktijden van deze of gene categorie van arbeiders, daar is het niet ondienstig om ook eens het le ven van den slagersgezel meer onder de aandacht van het publiek te brten- gen, opdat men niet zal denken dat! bij hen alles koek en ei is. Hoewel velen zullen denken dat het slagers- vak geen slecht valt is zoudm ze daar toch heel anders over, denken, indien zij meer in het bijzonder met het vak bekend waren. Wanneer men. bijvo.arbeleid de slagers in de mor genuren ziet loopen om de bestellin gen dar klanten op te nemen, dan krijgt men misschien wel den indruk alsof ze het niet zoo kwaad hebben, of gij echter denzelfden indruk zult krijgen, iudien gij ze 's middags hun bestellingen sjouwende ziet, betwijfel ik sterk. Laat ik echter mefeii in het bijzonder wijzen op loon en arbeids tijd. Bijna alle slagersknechts zijn bij, bun patroons in den kost (behalve nachtverblijf en Zondags) zoodat wanneer 's morgens om 6 uuj' begon nen wordt, bijna onafgebroken tot des avonds 7 a 8 uu/r (op zijn vroegst) wordt doorgewerkt. Van eigenlijke schafttijden is dan ook geen sprake, want zoodra het brood staande is gegeten, wordt weer- be gonnen, Enkele- patroons geven 1 uur schaft voor middageten. D.e Zaterdag maakt op den geregeld-en werkdag een uitzondering, want dan wordt gewerkt van 6 uur 's morgens tot 'a nachts 12 a 1 uur zonder eenige rust. In den zomer wordt des Zon dags gewerkt tot 12 uur, bij enkelen tot den avolid, zonder biervoor be taald te worden. Men verdient ook 1 wel zooveel dat men dezen tijd wel voor niets mag werken; wanneer men! toch 8085 uren par week werkt en men ontvangt als volwassen knechtö a 8 gulden (meesterknechts uitgezon derd) dan blijft niets meer te wen-| sell en over? Maar dan gaat van d'at weekgeld nog f 1 af voor slaapgeld en zooveel voor middagmaal enz. op Zondag. Daardoor ook komt b'&t dat; er zoo weinig getrouwde siageirs-1 knechts zijn; of zie trouwen niet of ze gaan van de slagerij af. Een goede verbetering zou bet zijn, indien bet in den kost werken werd afgeschaft, zoodat ze meer bepaalde werkuren haddenWat de oude dag voor den slagersgezel is, behoef ih niet te zeggen, daar zijn de oudé? slagersgezellen zelf een sprekend bewijs voor. Indien in eenig vak behoefte is aan! verbetering, dan is naast ver betering voor de bakkers die der slagers boognoodiig. Een be lemmering voor een betere positie' is ook h-et weinige ar'beidersgevoel, dat de slagersgezellen bezitten. Indien d'e slagersgezellen zelf iets gevoelen1 voor een beter bestaan, laat ze dan zorgen -dat hun Ziekenfonds vereent ging een goede vakvereeniging wor de, anders kunnen ze deze beter om zetten in een begrafen is Var eenigm g. Hopende dat deze regelen iets me gen bijdragen tot den opbloei van ons vak en tot een beter en gunstiger gedachte bij dien buitenstaande, ver blijf ik, U nogmaals dankende, met achting: EEN SLAGERSGEZEL. M. da R. U kunt U voorstellen hoe blij ik ben, dat eindelik eens éen vader van schoolgaande ktnders in het openbaar zich ©r tegen verzet, dat zijn eigen kroost en dat van anderen allerlei overtolligs moet leren, terwijl er voor zoveel nuttige dingen geen tijd is. Hel zou te wensen zijn dat er meer ouders zo over dachten, dan was er kans op verbetering in deze treurige toestand Treurig, omdat er zoveel tijd ver knoeid wordt aan spelling- en naam vallen onderwijs. Vooral dit laatste is diep-treurig. omdat het zo geheel onwaar is, wetenscliappelik zo onjuist Maar wat dan? Er heerst m evengoed anarchie in de praktijk vai ons schrijven als in de goede tijd vac Bredero, Hooft, Vondel enz. Nie mand weet gresles boe hij schrijve! moet, niemand maakt in alle twijfel achtige gevallen gebruik van dl woordenlijst-de Vries en te Winkel. Welnu, de voorstellen, van Kollewijc c.s., verdedigd door hoogleraren in dl letteren, ondertekend door dierec turen n leraren, letterkundigen kooplui, doktoren en onderwjijzeri ja wie niet al, zij scheppen een wets orde voor school en leven, zonder da men het wet- a-lias woordenboek o o i beeft op te slaan. Ik zelf richt e' mij nu met groot gemak zon dei iet is dan de grondwet ervan al 6 a 7 jaar naar. En die gronidwet_is eenvoudig gi noeg. W'ie hem wil leren kennen, wi ik er graag een verschaffen. Op eei klein blaadje papier staat alles, o; twee kantjes. Maar dat geeft noch niet veela moest nu eindelik eens samenwer king komen tussen al die elemeute bier te Haarlem, die verklaren nif langer aan die kinderkwellinig mee t willen doen of er bun kinder,s de dup van te laten worden. De regerii) zelf verklaart, dat alle eksamencoffi missies rekening hebben te lioude met de onzijdigheid van de regeric in zake spelling. Dus liet eksamei voorwendsel vervaltbét omwete; schappelike, eens geweten aan vei eenvoudiging) is juist toetepassen e bet stelsel dat nu noch geldt. Hoe lang moet het dan nog duret dat, onze binders gedrild worden e bun natuurlike begrippen over. tas worden bedorven. Tot nadere 'inlichtingen is ond« getekende graag bereid. Hiernii dank ik U voor d.'e opneming van des regelen, M. de R., en noem mij Uw dw. dnr. Dr. J. B. SCHEPERS, Leraar a.h. Gymn. Ripperdasteaat 11. LeUeren en Kunst, Onze bekende zanger, de heer J.' Rogmans, lijdt aan longontsteking De toestand is wel ernstig, mal boezemt op dit oogenblik nog gö ongerusiheid in. Gemengd Nieuws, Een nieuw sensatietje te Londe Het ontbreekt Engelschen kranten! zei's niet aan zenuwschokkende 1" tuur. Bij de verschillende schandalj kwamen in den laatsten tijd aller! mysteries. Een bekende Edinburgsche mini

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2