NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Om£,creken. Instructie-les en Appelmoes. 20e Jaargang Vrijdag 15 Mei 1903. No. 6097 HAARLEMS DAGBLAD Atoonnementsprlls Voor Haarlem per S maanden. 1.20 Voor d® dorpen irt dsn. omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per S maanden 1.30 Franco door bet geheels Rijk, per 3 maanden 1.65 Afscndeirlïjka nummers 0.02'/t Geïllustreerd Zondags blad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.371/» t, ,t n omstreken en franco per post. 0.45 Advertentlën s Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Solder Bultenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uiigav» dér Vennootschap Lourens Coster Directeur: J. C, PEEREBOOM. en A<Sv#?Ê#ffiéil&fc war-dam aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couranfiers, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit btats vorsohlfni dagotijka, bahaSwa Op Zon- en Feestdagen. t>oor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicitê Etrangère G. L* BAD BE Co., JOHN F. JGNES, SuccParijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 15 Mei bevat o.a. De Macedonische kwestie. De Dreyfas-zaak, Nabetrachting van den Gemeenteraad, Metaalbewer- kersbond. Officieels Berichten. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER èn WETHOU DERS van HAARLEM, Gezien Hoofdstuk V derr Wet van 24 Juni 1901 (Stbld. no. 160), tot rege ling van de Landweer en van de op heffing der schutterijen, alsmede het Koninklijk besluit van 14 Januari 1903 (Stbld. no. 34). ingevolge waar van d'ie wet op 1 April 1903 in wer king treedt. Brengen ter kennis van wien liet aangaatde desbetreffende artikelen. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM, Gelet op art. 38 der Militiewet 1901; Gezien de beschikking van den beer Commissaris der Koningin in deze provincie, van 9 Mei j.l. Brengen tea- kennis, dat ten raad- huize dezer gemeente, op Maandag. 25 Mei 1903, des morgens te 10 uur. zal plaats hebben de N aio ting voor de Nationale Militie, ten behoeve van Gaston Ernest von der Mohlen. geboren te Parijs (Frankrijk), op 12 Februari 1883. Haarlem, 13 Mei 1903. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Op voorstel van den heer Spoor is nu besloten die klachten, of beter ge zegd de aanklachten van den gewezen opzichter Geiul-sen te stellen in han den van de Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken, huiselijker genoemd de Commissie van Fabricage. Inderdaad lijkt mij dit een logisch besluit. Wanneer er een Commissie van onderzoek wezen moest, dan was dit de aangewezen Commissie. Aan den 'anderen kant deuk ik mij gemakkelijk in het voor stel van de heeren Bijvoet en Laane om namelijk in 't geheel geen com missie te benoemen en het stuk van Geu-rtsen eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Inderdaad levert de ernstige manier waarop 's mans ge schrijf is opgevat, een gevaar op in de toekomst, namelijk dit. dat voort aan na het beëindigen van elk be langrijk gemeentelijk bouwwerk men- schen die meenen dat zij grieven daar tegen moeten doen kooren, zich tot den Raad zullen wenden en een duur moeilijk onderzoek uitlokken. Hebben wij iets dergelijks te wachten hij den houw van onze scholen? Moeten we op zooiets gespitst zijn na de oprich ting van ons openbaar slachthuis? Zoo ju, dan zal de gemeenteraad nog heel wat tijd en- geld hebben zoek te maken en de positie van- gemeente ambtenaar zal in Haarlem hoe langer hoe minder hegeerlijk worden. Misschien zou dit bezwaar voortaan kunnen worden afgewend. Had men gedurende den houw van die lichtfa brieken gedaan, wat nu na afloop van den bouw zal geschieden, namelijk aan de Commissie van Fabricage de controle opgedragen, dan zou het adres van Geurtgen natuurlijk dia ar op geheel zijn afgestuit. Misschien is het overweging waard, dat voortaan ieder bouwwerk van eenige beteekenis al dus van tijd tot tijd en op daarvoor uit bouwkundig oogpunt geschikte momenten door deze Commissie deug delijk wordt geïnspecteerd. Voor de gemeente zou dit een waarborg te meer zijn, voor den gemeente-ambte naar aan wien de directie van het werk is opgedragen, een ontheffing van verantwoordelijkheid, die hem niet anders dan aangenaam zou kun nen wezen en v-oor die Commissie een gelegenheid om zich voor het belang van de gemeente verdienstelijk te ma ken. wat, uit den aard van haar be staan voor die leden van deze Com missie het ideaal moet wezen. Dat deze bezigheid op vrijwut tijd zou komien te staan, is een moeilijkheid.', die geen volijverig Commissielid daar bij zou mogen te pas brengen. Voorioopig heeft adressant van zijn optreden alvast niet veel genoegen be leefd. Algemeen is de opinie, dat hij wanneer hij werkelijk fouten zag, die dadelijk -had moeten aanwijzen en niet daarmee mogen wachten tot na den afloop van liet werk. Het is dan ook nog altijd een raadsel wat. hem daartoe mi gedrongen heeft. Misschien is dat ook een punt dal het onderzoek zal ophelderen. In ieder geval is te hopen, dat dit onderzoek snel verloopt en dat er geen maanden zullen voor bijgaan voordat de Commissie met haar rapport zal komen. Moet er dan ook een vacantie of een uitstapje voor worden opgegeven, welnu dan moeten de leden van de Commissie voor die opoffering niet terugdeinzen. Vlug af wikkelen is noodig. De bepaling dooi de aannemers gemaakt dat de betaling van hun f 12,500 niet langer dan drie maanden zal worden uitgesteld, kan allicht als nuttige prikkel dienen. Een andere licht f abr i ek-quaestie had de Raad: Woensdag tevens te beoor- deelen, die namelijk over het ontslag van vroegere 'arbeiders der Imperial. Het standpunt van den heer Hofland in deze is mij niet duidelijk willen worden Hij gewaagde wel voortdu rend van beoordieeling naar bekwaam heid en ijver, maai' verloor m. i. te veel de quaestie van geschiktheid uit lxet oog. Iemand, wie ook. die licha melijk ongeschikt is, kan immers wel ijverig, maar niet meer bekwaam voor zijn werk wezen. Hoe onaangenaam nu het pensioneeren voor de arbeiders in quaestie wezen mag nadat het ge neeskundig onderzoek hunne onge schiktheid had aangetoond, mochten zij niet in dienst worden gehouden, al ware hun ijver nog zesmaal grooter geweest-. Merkwaardig was de kalmte, waarmee de heer Hofland' de onpartij digheid van het geneeskundig onder zoek in twijfel trok. Dat praat maar toe! Toen de derde verlichtings-quaestie, over die levering van gas aan den Staat der Nederlanden, ten behoeve van verschillende militaire gehouwen. Volkomen terecht werd gevraagd1, waarom voor dezen nieuwen klant af zonderlijke bepalingen moeten worden gemaakt. Wil de Staat der Nederlan den! gas branden, welnu dan kan de Staat der Nederlanden als iedereen de voorwaarden vinden. En bevallen die. voorwaarden den Staat der Nederlan den niet. dan moet d.e Staat der Neder landen zijn kazernes maar met petro leum of patentolie verlichten, een be sluit in 't voorbijgaan gezegd waarover de Staat, der Nederlanden zich nog wel even bedenken zou.'Wan neer de gemeente een monopolie heeft, waarom moet er dan in de voorwaar den van levering een uitzondering worden gemaakt voor den Staat? Ik zie de reden daarvan niet in. Vooral niet omdat de Staat, (beter gezegd de ambtenaren die in den Haag de hou ding van den Staat bepalen) van zijn kant ook precies doet wat hij wil en nalaat wat hem niet lust. zooals we zien kunnen aan de Kamers van Ar beid. welker secretarissen aan de ge meentekas om een bezoldiging vroe gen*. omdat de Staat hen in den steek laat. Volkomen logisch wees de Raad dti verzoek van de hand. De drie stem men voor hadden zoo niet uitgebracht moeten worden. Willen de secretaris sen van de Kamers van Arbeid in elk geval bezoldiging (en onbillijk is die zeker niet) dan zullen zij nu wel af treden. Het nieuwe plan van den heer Wel- senaar voor de gronden tusschen Wa genweg en Leidschevaart is goedge keurd Zoo ook het huren van de voormalige Nassau-school voor berg ruimte van daklooze schoolldndemi- De Raad, die anders wel een, uur of •meer aan nietige aangelegenheden durft besteden, had hier wel eens een hartig woordje mogen zeggen over den toestand van onze schoolruimte en over de dringende noodzakelijkheid van snelle verbetering De- burgerij zal nu wel gaan denken dat de Raad de zen toestand 'goedkeurt ofniet aandurft. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. In de Duitsche pers lieeft een, naai- het heet, officieus stukje gestaan, waarin de EngeAsche regeering haar onvriendelijk gedrag tegenover Duitsckland verweten wordt. Zoo stond er: ,,In plaats van het kabinet te Berlijn dank te weten dat liet weerstand lieeft geboden aan het drijven van de openbare meening voor de Boeren, heeft de Regeering te Lon-dlen niets gedaan om den Duit sche,«s-haat tegen te gaan." Naar aanleiding van deze woorden zegt de Parijsche correspondent van de Times: „Het is hoog tijd dat aan deze zeer verbreide illusie eens voor al een einde komt. en dat het be kend wordt dat het niet in de macht van het zoogenaamde kabinet te Ber lijn was om de Boeren te hulp te vliegen, ook al had het dat gewild. Na het Kruger-telegram (van 1896) hebben minstens vier kleinere Duit sche hoven aan Berlijn vert-oogen ge richt. Men gaf „het kabinieit te Ber lijn" te verstaan, dat, voor er zulke ernstig© maatregelen werden geno men als die van het Kruger-telegram, bedacht moest wordten, dat de hoof den van de andere Duitsche staten er aanspraak op hadden geraadpleegd to worden, aangezien zij in geval van oorlog opgeroepen zouden wor den om hun aandeel te leveren aan de vereenigde Duitsche krijgsmacht te velde. Maar dat was niet alles. Het. Kruger-telegram wekte diep mis noegen te Weenen, en er is de beste reden te gelooven, dat dit spoedig te Berlijn bekend werd. Zoodat het over het geheel moeilijk te zien is hoe het, „kabinet te Berlijn" aan spraak heeft op de dankbaarheid van dfe Engelscbe regeering. Wat d.e Parijsche correspondent der Times hier mededeelt, moge be lang heli ben op zichzelf, niet in ver hand met- den aangehaalden zin uit het stukje in de Duitsche pers, want daarmede heeft het feitelijk niet te maken. Fraskryk. De verhouding tot het Vatihaan. In de omgeving des Pausen is men. volgens de Italia", die over het algemeen omtrent de aangelegenhe den van het Vaticaan als welingelicht kan worden beschouwd in liooge mate verbitterd over hetgeen in de jongste tijden in Frankrijk is voorge vallen. Onmiddellijk nadat de Fran- sche regeering aanving met haar be kende maatregelen tegen de congre gatiën richtte Leo XIII een schrijven tot den heer Loubet, maar sinds dat oogenblik hebben de zaken een steeds ernstiger wending gemomen._en thans kan men het, volgens het Italiaansche blad, als boven allen twijfel verheven beschouwen, dat indien de heer Lou bet zich naar Rome zou begeven, de Paus niet bei'eid zou worden gevon den den President dér Fransche Re publiek te ontvangen. De stemming, welke thans in de kringen der hoogste geestelijkheid te Rome jegens Frank rijk heerscht, wordt geschetst als ten hoogste verontwaardigd. Aldus zou men aan den vooravond staan van een opzegging van het concordaat aan Frankrijk, en het wordt zeer wel mogelijk geacht, (zegt de ..Italia") dat het Vaticaan daartoe de eerste stappen zal doen want het achf. deze oplossing beter dan den te- genwoordigen. metterdaad onhoudba- ren toestand. De Dreijfus-znak. Brisson, de oud-president van den ministerraad, maakt in de Siècle al lerlei openbaar over de rol, die Ca- vaignac het kabinet waarvan hij deel uitmaakte, heeft willen laten spelen. Cavaignac had indertijd gewild, dat de regeering een aantal Dreyfusards voor den senaat als oppersten rechter zou brengen wegens aanslag tegen den Staat. Voor datjnlisdrijf zouden dan terecht staan Picquart, de advo caat Labori, de senator Trarieux, de mannen van de pers, die tegen het leger te keer zijn gegaan en ook Zola zou daar terecht kunnen staan, Bris son geeft den tekst der nota vvaaria Cavaignac destijds zijn plannen uit eenzette en toelichtte. Het voordeel van deze procedure zou zijn, volgens Cavaignac, dat de vervolgingen tegen die menschen veel meer indruk zou maken en idle moeilijkheden van de gewone procedure, als daar zijn hooger bei'oep en cassatie en zoo, zou den dan meteen afgesneden zijn. Ca vaignac wilde dat alleen die perso- nen voor den Senaat zouden worden initiate MILITAIR -HU MORESKE Vrij naar het Dwitsch door II. C. H. Wat kon de arme Renger anders doen, dan onder zulke omstandighe den in Godsnaam voorshands zijn kof fie te laten staan? Hij nam de eerste beste waschkom en klets, klets, klets vloog in inhoud naai- alle vier wind richtingen over den vloer. Dat voor kwam evenwel niet het euvel, namelijk dat hij bij het vegen geweldige stof wolken in de lucht deed opstijgen, die zijnen collega's de ..koffie" kruidde. Doch de luidjes lieten zich niet sto ren; oog en oor kondeen vernemen hoe het hun smaakte. Koeleman doorsnuf felde onderwijl als een vertwijfelde zijn kastje. Koeleman, wat voer je daar toch uit? Kom en drink je koffie! Wat dui vel I kruip je daar toch overal in? riep iemand van de tafel. Ikke? Niks! Ik wou jullie alleen maar het appelmoes geven! O mijn lieve Augustijn, appel moes zal wel weg zijn. O mijn lieve Augustijn alles is schijn, improviseer de Zonnen en weldra stemden d'e an deren daarmee in. Tien minuten later zien wij op chambrée 16 de manschappen der compagnie in twee gelederen zooda nig aangetreden, dat het geheel de ge daante van een. groot, naar de deur geopend hoefijzer vertoont. Aan de deur staan in een groepje bijeen de onderofficieren; men verwacht den len luitenant Jhr. van Leeuwenklaauw. die heden ten eersten male voor de ge- geheele compagnie een les in vader- landsche geschiedenis" geven zal. Ieder oogenblik kan zich bet gerinkel dies ge- strengen heer luitenants sabel laten hooren. Een moment waarvan de plechtige spanning zich niet laat be schrijven; zelfs de in de chambrée ge detacheerde muizen luisterden vol ver wachting op de dingen die daar komen zouden en bleven deemoedig in hunne gaten. Zullen wij intusschen een kleine re vue over de verzamelde dapperen hou den? Zullen wij ze bewonderen, hoe zij, tot elke krijgshaftige heldendaad bereid, in het gelid daar staan, in hunne prachtige drell uitmonstering waarvan de rijke garneering der poets- pomade- en geweerolievlekken de oor spronkelijke witte kleur zelfs maar doorschemeren laat? Al dadelijk springen ons (zij het dan gelukkig ook maar figuurlijk gesproken) een paar hoogrood1© wangen in het oog. die een tusschen hen liggend neusstompje met brutaal geweld schijnen te ver drukken; men behoeft evenwel slechts •naar de ^oedmoedig-gelaten oogj.es te zien, om dadelijk overtuigd te zijn dat, hun bezitter dergelijke dingen niet dulden zou. Slechts geen ongeduld, geen over haasting. weinig woorden en zooveel te meer eten dat zijn zoo wat d'e grondbeginselen des fusiliers Koele man. wien deze gezichtsformatie toe behoort. De manschappen van het eerste ge lid hebben door de bank allen hoofd deksels met prachtige roode uitmon stering, terwijl dat rood op de képi's van het tweede gelid alle kleuren van af het teei'.te rose tot een onbepaald grijze tint vertoont. In dit gelid heb ben zich nl. hoogst bescheiden de oude re manschappen ,wier képi's al heel wat stormen in den dienst getrotseerd hadden, teruggetrokken. Deze luidjes hebben door d)e opvoedende kracht van er bij zulke gelegenheden, door in het eerste gelid fe pronken en daar met zijn, kennis te willen uitblinken, niets geen eer te behalen valt. De meest bescheidene is wel de fusilier Tippels dal; slechts aan ons als ingewijden is het bekend wdör hij zich bevindt, want van achter de breede schouders van Koeleman zien wij eenige borste lige stekelharen oprijzen, die hunne wortels enkel en alleen op zijnen schedel kunnen geslagen hebben. Naast onzen vriend Koeleman zien wij den fusilier Bekker, een con trast als van de duisternis tot bet licht. Zijn gezicht vertoont in tegen stelling met diat van Koeleman al zéér weinig blozende gezondheid en welge daanheid. en zou men daaruit bijna tot de conclusie komen, dat hij hon gerlijder van professie was. Zijne scherp gebogene neus steekt een aan zienlijk eind in het luchtruim, om ten slotte een brutalen kleinen draai in dJe richting van het linker vestzakje zijns eigenaars te maken, Bekker's bruinte oogen staren onverwijld en weemoedig, als ware dddr alle ellende der geheels wereld opeengepakt, in den hoek naast Koelmans kast. Aan diens linkerhand rijzen uit twee boot- vormige reuzenschoenen even zooveel gebracht, die stellig toch binnenkort zich voor den gewonenstrafrechter zouden te verantwoorden hebben. Wie dat allemaal waren, zegt Cavaignac, niet, maar had hij zijn zin gekregen, dan zou de Senaat het zeker wel druk gehad hébben. Dezeir dagen zal de zaak van de weduwe Hena-y tegen Joseph Reinach voor het Hof van appel komen. De advocaten van Reiuach en de Siècle zullen een onderzoek vragen over de verschillende punten, waaromtrent zij getuigenissen en schriftelijke beschei den zullen kunnen overleggen, o.a. vragen zij opheldering in de volgende aangelegenheidDen avond van 31 Augustus 1898 heeft Henry uit de ge vangenis een briefje geschreven en op de post laten doen aan het adres van generaal Gonse. In dat briefje vraagt Henry dringend om een on derhoud met Gonse, daar hij hem be paald moest spreken. Voor het Hof van cassatie heeft generaal Roget be vestigd, dat het briefje aan het adres was gekomen. Dat is inderdaad ge schied. zeggen de advocaten van Rei nach en de Siècle, maar pas na den dood van Henry en de chef van het cabinet van den minister van oorlog was toentertijd generaal RogetMen verwachtte den zelfmoord van Henry, hij mocht ïiiet spreken Zoo hoopte men de waarheid te verstikken. De congregatiën. De minister-preisildent Combes is nog steeds werkzaam aan het onder zoek van d'e aanvragen ingediend door congregatiën van vrouwen die machtiging hebben bekomen, voor hare inrichtingen voor welke nog niet de noodige machtiging is ver leend. Er waren aanvankelijk onge veer 12.000 inrichtingen van deze soort. Eerst heeft de minister zicli bezig gehouden met de 3000 inrichtin gen, voor welke de vereLschte mach tiging niet op tijd was aangevraagd. Beziet 3000, alle inrichtingen van on- dlenvijs, zijn reeds gesloten. De 9000 overige zijn voor twee derde inlich tingen van onderwijs, voor een derde huizen van verpleging, gasthuizen en weeshuizen. Van deze 9000 aan vragen zijn eb nu 2000 onderzocht, voor 1500 meest alle aan het onder wijs gewijd is de machtiging ge weigerd. Zoodra de Kamer weer bijeenkomt, zal Combes de wetsontwerpen indie nen betreffende de machtiging der onderwijsonden van vlrouwien machtiging dus voor de orden zelf, niet juist voor bepaalde inrichtingen. Er zijn ongeveer 390 aanvragen van nonnen-orden Ingekomen en ondier deze zijn er 100 die zich op het on derwijs toeleggen. Torkye. De Macedonische kwestie. De Porte zegt, dat haar van Fran sche 11 kant verzekerd is, dat het uit Toulon vertrokken smaldeel niet naar Saloniki stevent, ïüaar naai' Syra. Eén schip zal slechts Saloniki bezoeken. De andere zullen er mis schien later komen. De inapecteurigeneraa! Hilmi-pas- ja ontkent, dat ook bij die huiszoe kingen in Uskub dynamiet is gevon den. Van Turksehe zijde wordt voorts medegedeeld, dat de achtste redif- divisie van Konia in Klein-Azië onder Nassir-pasja, waarvan al een paar bataljons in M it.ro vitza en de overige onderweg zijn, heelemaal totNoviba-. zaar zullen worden gezonden. Het heet, dat d!e lieden, die uit Ipek waren gezonden naar Goesinje em andere plaatsen om de Albaneezen tegen de hervormingen op te zetten, geen succes hebben gehad. Een consulair! bericht uit Monastir geeft het aantal der vandaag voor een week aldaar getroffen Christenen op als volgt: acht Grieken en zes Bulgarïen gedood: vier Grieken en drie Bulgaren gewond. De troebelen in Macedonië schijnen ook elders hun invloed Ie gaan doen gevoelen. In zes dorpen in de sand- sjaks Adrianopel 'en Kirk-Kili&e zijn vele wapenen gevonden en een groot aantal personen gevangen genomen. En uit Armenië heeft de Portie be richt gekregen, dat eenige benden Armenische] revolutionairen over de Perzische grens in het sandsjak Ba- ja-set zijn gedrongen. Ex- zijn daar, krachtige maatregelen van verweer genomen. Men weet wat dót in Ar menië beteekent Stadsnieuws. Haarlem, 14 Mei. Dooi* den heer Officier van Justitie alhier is appèl aangeteekend tegen 't vonnis der Rechtbank alhier d d. 13. Mei 1903, waarbij W. P. Smit eigen lijk genaamd Gouda, van 't hem ten lasto_gelegde mis drijf van. oplichting is vrijgesproken. De heer Mr. A. J. van Thiel alhier is op diens vc-rzoek geroieerd als Ad vocaat eix Procureur bij de arrond.- reclitbank alhier. M e t a a 1 b e vv e r k e r s Waren vroeger de vergaderingen dei- afcl. Haarlem van den Algemee- nen Metaalbewerkersbond zeer druk bezocht; gisteren, Woensdagavond, waren slechts een 4050 personen opgekomen, om de sprekers van den avond, de heeren van Erkel en Elfe rink, aan te hooren. Waarschijnlijk staat deze slechte opkomst in verband met de gebeurtenissen dei? laatste maanden, welke haar invloed op de vakbeweging hebben doen gelden. De heer van Erkel sprak op de hem eigen wijze en voerde geen nieu we gezichtspunten aan. Zoo wees hij ei weer op dat dg Maatschappij on rechtvaardig was, dat de magazijnen vol met goede<r,en lagen, terwijl de arbeiderskinderen dfikwijls "een kleertjes aan het lijf hebben, enz.- voorts herinnerde spr. er aan, dat thans da heldendaden der militair-en en der politie verheerlijkt worden.- Maar wat hebben zij gedaan? Alleen een beetje langs de lijn geloopen: meer niet. De arbeiders hebben geen reden gegeven tot krachtdadig optr*- dien. Zij wilden geen bloed, alleen recht. En daarom was onze strijd zoo edel en rechtvaardig, zeide spr. Langs den weg der rede willen wij verbetering in onze toestanden brem gen. dragen een slanken romp die op zijn beurt bekroond wordt door een vrij en frank in het gastoestel der chambrée uitstekend hoofd met scherpe trekken en zwarte oogen het is fusilier Zon nen. Doch halt tha®9 verneemt men buiten in den gang zware voetstappen en sahielgekletter. „Geeft acht!" com mandeert sergeant ALtwerk. Stram staan ze daar man aan man, en met een ruk probeeren d'e 172 oogen, als venzoovele X-stralen, de zware cham- brée-deur met hunne blikken te door boren. Het sabelgekletter komt al na der en naderbij, de deur opent zich door een forsche hand en binnen treedt sergeant-majoor De Haan. Eengie oogenblikken. nadat sergeant Altwerk hem het noodiige gerappor teerd heeft, geniet hij nog van den triomf zijner vei-rassende binnenkomst en der situatie. Dan evenwel klinkt zijn bevel: ..Op de plaats rust! Heden geef ik instructieles; de heeren onder officieren kunnen vertrekken!" Oogen- hlikelijk hadden deze zich in hunne kamers teruggetrokken; de koffie, waarvan men te voren nog niet veel had kunnen gebruiken, was nog warm. In alle geval werd die door de heeren toch nog voor genietbaarder over vaderlandsche geschiedenis, die gemeenlijk en van oudsher daarin be stond, dat met groote volharding de namen der vorstelijke personen van het regeerende Koninklijke huis den manschappen ..ingepompt" werd. Dus de heer kapitein heeft bevo len. dat ik heden instructieles over velddienst geef, en daarbij tevens de nachtdienstoefening van gisteren ter sprake breng, zoo leidde De Haan zijn werk in. Wij hebben dan dus thans in de oefening van gisteren een voor beeld hetwelk al zeer leerrijk kan zijn. Twee) zaken werken machtig, het exempel en het voorbeeld, zegt ons reeds Cicero de... nu ja de He na tuurlijk een oude gewezen Romein- sche Keizer van vroeger tijd. die d'at weten kan, een ernstige, doordrin gende blik op den aspirant-vaandrig Demmlez scheen dezen te willen doen opmerken dat het. in weerwil van alle studenten-aspix-antrvaandrigs, de twee de geweest was. die als Romeinsch Keizer dien naam voerde. En in het leven van den militair bewerkt het voorbeeld bijna alles. (Wffrdt vervolgd). - - «uioicin iui.ii ii.1Jg >uui gtiiicu/aoiu'. Oienst reeds lang begrepen dat doi-re en reebte beenen omhoog. ZR gehouden dan een eerste instructieles

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1