NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgeleacen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Instructie-les en Appelmoes. 20e Jaargang Zaterdag 16 Mei 1903. No. 6098 HAAHLEnrS DAGBLAD Atoonnem enteprijs Voer Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per S maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers„0.02 V« Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de omstreken en franco per post. 0.45 Advortontlcn Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Re'clames 30 Cent per regel. Bureaux: Znider Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. A)fe®aa!*m*n4«n «at AdvsrÊentiSa vrcM«a uangenaman door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiin «K Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hst Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dtf blad versohffnt dagalljkmp bmhmlwm op Zon- en Foostdagonm Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. BAD BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 16 Mei bevat o.a. De Macedonische kwestie, De keizer van Duitschland te Rome, In de Haarlemmermeer, Kamer overzicht, Tegen vaccine-dwang, Mr. Troelstra over den politieken toestand. In de Haarlemmermeer. Wanneer aanstaanden Maandag d'e heen Jhr, van Krtetschmar van Veen in het dep. van Nijverheid optreedt, zullen wij wel wat meer hooi'en. dan wij nu weten over de spoor (tram-) plannen van de Holl. Electa*. Spoor weg Maats, in De Haarlemmermeer. Maar daar het goed is een zaak nu niet alleen te hooren van een kant, die, hoewel zeker volkomen op de hoogte, haar bekijkt ais partij in de quaestie, ben ik Donderdag eens naar HaarTemmeilmeter gereden om daar een en andier zelf eens te zien en te hooren. Een tocht naar d'e Meer is onbe duidend wat de afstand aangaat. Toch is het niet gemakkelijk om er te komen. Per fiets is het op dagen met harden wind zooals Donderdlag een zware reis, per omnibus zoo goed als een onmogelijkheid, omdat Cee- len alleen 's middags van Haarlem gaat en dan in -den regel nog het kleine wagentje vol is. Er schiet dus niet anders over, dan aan een rijtuig te zien te komen, en dat vond ik bij een goeden vriend, die zaken dJoet in de Meer. Langs de Zomer vaart bracht een aardig schimmeitje voor een gemak kelijke dogcart ons de Meer in. Daar zien we linies de werkplaatsen van de Hollandse!)© Spoor, die de nieuw ontworpen spoor zal passeenen. Hij komt zooals we weten van het station dter Hol], Spoor en gaat, na de werk plaatsen gepasseerd te zijn, achter de Israëlietische. begraafplaats om, de Meer- in. Nu gaat de lijn over de ijs baan aan de Zomervaart. bij oud en jong welbekend en een fraai terrein om een spoor over te leggen. Elk jaar staat het onder water, 't is dus zoo week als pap. Hoewel zand in dezen bodem wel niet zal moeten verdwijnen, weet niemand, w© kun nen het alleen beseffen. Vervolgens loopt de getrokken lijn dwars op Vijf huizen aan, rechts op de Ringvaart af en de boerderij van Jan Daane, en langg den molen de Jonge Landman naar d'e inundatiedijk, waarlangs de lijn loopt tot aan de kruisvaart. Daar gaat ze door den dijk been, heeft een zijtak naar Nieuw Vennep en loopt., achter de R.-K. begraafplaats om, rtechtuit haar Hoofddorp en van daar op Aalsmeer aan. Een eigenaardige rit! Frisch waait ons de stijve bries in 't gezicht op de open landwegen, waai1 het ge boomte maar. matig groeien wil. Overal groene Velden, zoover het oog Dit is nog maar' een klein gedeelte van het plan, dat alle belangrijke gemeenten in de Haarlemmermeer verbindt en tevens lijnen heeft in ZuidrHolland en Utrecht. J reikt, nu en dan afgewisseld door een veld van hel ge'el koolzaad. Veel grazend vee, maar 0 wat weinig hui zen! I11 Vijfhuizen bijna uitsluitend kleine woninkjes, verderop tot Hoofd dorp toe geheele einden zonder ge bouw er op, honderde meters zonder huis. Wil men cijfers? De lieele Haar lemmermeer, die plat 18.000 bunders groot is, en 24.000 met inbegrip van boorden en dijken, die heele Meer herbergt 20.000 inwoners, dus op eiken bunder één ziel. 't Is weinig, te weinig voor een tramplan dat zoo kostbaar is, want de dure onteigening van doormidden gesneden landterijen, die f 2000 a f 3000 waarde hebben per bundei*, kunstwerken van alflerlei aard1 in de zen weeken grond, maken dit ontwerp tot een van de duurste, die rnen zich denken kan. Wat kunnen 20.000 zie len voor Vervoer opleveren? ,,Maar zoo moet men het ook niet beschou wen", zegt mij de heer Evelein, een van de meest bekende figuren uit de Meer, dien ik in de Korenbeurs te Hoofddorp aantrof. „Zooals nu de toestand is, heeft een flinke boer 60 bunder land noodig om een behoor lijk bestaan te hebben. We verbou wen nu in hoofdzaak tarwe, rogge, haver. Maar als de communicatie be ter is, als de producten van de Meer geladen kunnen worden in spoorwa gens met direeten doorvoer naar hét buitenland, dan kan een intensiever cultuur worden beoefend, dan kun nen er groenten en fijne zaden wor den geteeld, dan zal 3 a 4 bunder voor bet onderhoud van een boeren gezin voldoend© zijn, er zal meer personeel wezen, er zal meer van bet land worden geprofiteerd, de in aan tal klimmende bevolking zal voldoen de passagiers voor de spoor kunnen leveren," En wanneer ik diezen kenner van de Haarlemmermeier ondervraag over wat er dan wel verbouwd zal kun nen worden, ver Helt hij mij van men- sclien tusschen Sloten en Halfweg, die nu ai prei en boerekool en derge lijke tëlen, die 's zomers bij een boer gaan werken en 's winters, naar de markt gaan met hun groenten. Een bewijs dat het bier groeien wil. „Er is al eenige malen een proef geno- mlen met kool,aanplant, op een stuk van drie bunder en dat ging wel goed', maar hef transport was te duur en het artikel moest k tout prix te Haarlem verkocht worden, omdat door het voortdurend overladen de waar te zeer beschadigd werd om het buitenland te bereiken." Dit alles laat zich wel hooren, hoe wel ik van andere zijde vernomen heb, dat de erwten van Haarlemmer meer maar slecht koken en dat er kool van Haarlem wordt gebaald' om' die in de Meer uit te venten, maar in deze quaestie van bodemgeschikt heid waag ik, als leek, het niet mij te verdiepen. Een andere zaak is: of Haarlem bij den aanleg van de nieu we lijnen wel voordeel zal hebben. Immers dezelfde spoor zal de men- schen uit Haarlemmermeer ook naar Amsterdam en Leiden brengen. De heer Evelein meent van wel. De boeren en boerinnen gaan liever hun inkoopen doen te Haarlem dan te Amsterdam. In Amsterdam zijn ze enkele uit de velen, te Haarlem wor den ze meer gewaardeerd, aangena mer begroet. En wat die markten be treft, die ik ter sprake breng, die heer Evelein geeft mij wel toe, dat ze te genwoordig bij ons in Haar lem niet veel beteekenen, maar' juist door een spoor kan dat beter worden. Kan ©en boer op een retourtje gauw even heen en weer, dan zal bij veel eerder eens op een weinig beteekenende markt een kijkje gaan nemen, dan wanneer bij, zooals nu, paard en wagen moet inspannen en er zoo goed' alis zijn dag mee kwijt is. En komt bij weer op zoo'n markt, dan komen ©ii ook anderen en gaat- die markt weSer in de hoogte. De bestaande stoombootd^ensten brengen nu al de Haarlemmermieer- ders gauwer naar Amsterdam, dan deze- trein hef doen zal." Ik dankte den heer Evelein voor zijn inlichtingen en wandelde eens door het lokaal hieen, dat de markten de boeren langzamerhand met hun sigaren hadden volgedampt. Een kijkje op de kaarf van de ontworpen lijnen bracht sommigen tot een praatje. Er waren er verschillende, die meenden, dat Haarlem er geen schade van ondervinden zou. Mis- seinen juisf wel liet tegendeel. Voor het oen moest men naar Leiden, voor het andere naar Haarlem. Intusschen zouden we over deze quaestie nog wel meer kunnen hoo ren. Te twaalf uur zou de Directeur van de Holl. Electr. Spoorw. Maats., Jhr. van Kretschmar van Veen, inde Korenbeurs een rede houden tot aan beveling van deze plannen. De Raad van de gemeente Haarlem mermeer heeft nog geen beslissing genomen over het financieel steunen van de plannen. Evenwel, de heer van Veen was door huiselijke om standigheden verhinderd, en in zijn plaats kwam die ingenieur, d'e lieer Van Oijen. Notaris Samson, voorzitter van het Comité, dat hem uitgenoodigd had op te treden, opende de Vergadering. De spreker bracht in herinnering, hoe het eerste plan voor communica tie in de Meer van Mr. Amersfoordt, door gebrek aan belangstelling in de doofpot was gegaan, boe het tweede van den ingenieur Kr'ieger, om Nieu- wersluis, over Hoofddorp mlef Haar lem te verbinden, denzelfden weg was gevolgd en beval het nu hangen de plan bij de aanwezigen aan. De heer Van Oij'en gaf nu zijn me-, dedeelingen: Bij dit plan zal men, bij een snel heid van 35 K.M. per uur, kunnen komen: Van Hoofddorp naai" Haarlem in 22 minuten; naar Amsterdam in 46 min., naar Leimuiden in 1 uur, naar Ni'euwersluis in 69 minuten, en naar Utrecht in 1.35 min. Ent is gerekend op de grootste goe derenwagens. Van 't plan, dat f 6.270.000 kost, zal de Regeering bijna zeker 1/3 bij dragen. Aan Noord- Holland wordt van 't overblijvende f 1.104.000 gevraagd. Geeft de Pro vincie daarvan 6 ton, dan blijft er nog 5 ton over voor de plaatselijke besturen. De verwachting voor Haar lem is hoog gespannen, .sedert de Kamer van Koophandel gunstig ge adviseerd heeft. B. en W. van Am- sterdam zijn niet tot steun bereid. De polder Haajrlemmermeler heeft- een renteloos voorschot van 50.000 toe gezegd, aan den Raad van Aalsmefer zal worden voorgesteld ientegarantie te verleenen van een bedrag van f 50.000. De treinen zullen zooveel mogelijk op geschikte punten stoppen en voor doorgaand goederenvervoer naar het buitenland zal worden ge zorgd. Per dagkilometer kunnen met een opbrengst van f 1012 de kosten der Maats, worden gedekt. Een flinke steun van de geme'ente Haarlemmiermeeri. werd aanbevolen en door een voor belastingve.rhooging beviieesden sprteker bestreden. Ten slotte nam men de motie aan4 di)e in ons vorig nummer is opgenomen. In den frisscken wind reden we over He'emstede weer naar huis. Maandag komt nu de heer van Kretschmar van Veen te Haarlem spreken. Een goede gelegenheid dus om hem nog e)en en ander af te vra gen. Zooveel is- wel zeker, dat de zaak de moeite van rijpe overweging waard1 is. Maai' ook: vóór de gemeen tekas een flink subsidie geeft, moet gebleken zijn, dat Haarlem geen goed geld naar kwaad geld brengen gaat. J. C. P. Buitenlandsch Nieuws Engeland. Stratford-on-Avon, de geboorte plaats van Shakespeare, is een van de steden, die van Carnegie geld heb ben gekregen voor een openbare boe kerij. De commissie van uitvoering wil het gebouw zetten dicht bij Sha kespeare's geboortehuis en daarvoor moeten een paar oude huisjes val len. Storm van verontwaardiging in heel den lande. Men wil die schil derachtige buisjes, nagenoeg gren zende aan dat van, Shakeispeare en een aardig stuk straat vormende, niet missen. Gisteren kwam de zaak in het Lagerhuis, maar Balfour zeide, dat de Regeering er niets aan kon doen. De gemeenteraad van Strat ford-on-Avon beeft het plan eergiste ren goedgekeurd. De raad acht de huisjes van geen historisch belang. Carnegie zegt, dat hij voor de uitvoe ring van zijn schenking niet verantr woordelijk is. Volgens de Tribuna beeft de Engel- sche regeering Marconi uitgenoodigd tot een internationale bijeenkomst, die _er den 26en dezer te Londen ge houden zal worden tusschen verte genwoordigers der verschillende ka belmaatschappijen. Het doel der bij- aenkomst heet herziening van de in ternationale telegraafregelen. Men vermoedt, dat Marconi'.s tegenwoor digheid gewenscht wfordt om- zijnie maatschappij een voordeellige samen werking aan te bieden, waardoor zij zicli zal moeten verbinden de draad- looze telegrammen op prijs te houden. Italië. De Keizer te Rome. In een particuliere correspondentie in de N. R. Ct. vinden wii de volgende eigenaardigheid: Onder de beschrijvingen die d'e Ro- meimsche journalisten van 's Keizers bezoek aan Rome gaven, is een niet geringe ingeruimd ean den indruk, diens 's Keizers militair gevolg, de reusachtige kurassiers der garde, op de Romeinen hebben gemaakt. En ook merkte men op dat de Keizer zich nu eens in deze d'an weer in een andere schitterende uniform vertoonde om de kijkgrage Italianen te bevredigen; vandaag als roode huzaar, morgen als witte kurassier of garde-du-corps met glinsterend' pantser en gouden ade laarshelm. Maar in die beschrijvingen en verhalen heb ik één ding gemist: een lofzang op 's Keizers paard: den prachtigen schimmel die nu eens een heel korten dan weer een zeer langen staart had. Mein ziet daaraan, dat de Italiaan geen ontwikkelden zin heeft voor het leven en de eigenaar digheden van dieren. Eerst uit Pots dam komt thans de verklaring van daf natuurwetenschappelijke wonder. De Keizer bad maar één rijpaard, zijn lie- velings-schimmel meegenomen, die in het dagelijksch leven zijn staart kort draagt.. Maar nu wil het voorschrift der Pruisische militaire aesthetica, dat kurassierspaarden met een korten, huzarenpaarden daarentegen met een langen staart gereden worden. De za- delmeester des Keizers maakte dus de reis naar Rome mee, en had een kof fertje bij zich. waarin de profane we reld slechts allerlei ordeteekenen en andere geschenken vermoed zal heb ben, maar dat inderdaad een langen kunstmatigen staart voor den keizer lijken lijf-schimmel bevatte, die aan gebonden kon worden zoodra Zijne Majesteit niet als kurassier of garde- du-corps. maar als huzaar uitreed. Achteraf kan een vaderlandslievend gemoed nog rillen bij d© gedachte, wat er zoo al in de Italiaansche en andere bladen te lezen geweest zou zijn. indien de tweestaartige keizer lijke schimmel. gelijk een schoone jonkvrouw die in de balzaal haar val- schen haardos verliest bij het ge drang in de straten der Eeuwige Stad, te midden van "het geestdriftige Ro- meinsche volk plotseling zijn kunst- matigen staart verloren had! Dat zou, denk ik, nog waf meer opzien teweeg gebracht hebben dan de handdruk dien Bülow en Rampolla hebben gewisseld. Turkije. De Macedonische kwestie. De Sultan heeft, volgens te Kon- stantinopel verschenen bladen, den gouverneur van Monastir als blijk van waardeering voor zijn trouw en zijn goede diensten, zijn ..keizerlijken groet" gezonden en hem tegelijkertijd bet militaire opperbevel over Monastir opgedragen. Omtrent de vertooning der Turksche troepen in Albanië vertelt men van Jildiz-kiosk uit. dat het bezetten van Ipek vertraagd is voor eenige dagen, omdat er eerst versterkingen moeten afgewacht worden (sic). Sommigen meenen. dat er inderdaad een vertraging in den opmarsch der troepen is gekomen, omdat men nog aan 't onderhandelen is met d:e weer spannige hoofden over een vreedzame onderwei*ping. maar men kan 0. i. even goed aannemen dat de Turksche regeering de troepen enkel wat op houdt omdat dit naar haar meening beter bij de comedie past en den in druk moet verwekken, dat men in Albanië werkelijk 6erieus te werk gaat en alles daar maar niet zoo van een leien dakje loopt. Dë groote troepenmacht te velde wordt allerminst in haar bewegingen gehinderd door de te welgevulde geld buidels. Maanden en maanden is de regeering achterstallig met de soldij. Tengevolge van de aanhoudende 'klachten der militairen heeft de Sul tan het noodig geoordeeld Dinsdag de financieele commissie ten paleize bij een te roepen onder voorzitterschap van- den grootvizier, die de middelen moet trachten te vinden om de troepen in Macedonië en Albanië te voldoen. Een Belgisch ingenieur, die na een verblijf van verscheidene maanden in Macedonië te Brussel is teruggekeerd, verklaarde het volgendeDe Macedo nische bevolking heeft gecapituleerd tengevolge van de- door de Turksche regeering genomen maatregelen, over tuigd, dat de opstand voor dit jaar m'islukt is. Er bestaat, zegt hij, een oude godsdienstige vete tusschen de boeren en de Muzelmannen, maar ze zou nooit tot een opstand overslaan, wanneer dit volk niet werd aangezet door agitators, die op gezette tijden uit Bulgarije komen en de dorpelin gen als 't, ware met geweld tegen de Turksche bezittingen ophitsen. Na het gevecht verdwijnen de woelwaters maar men moet toegeven, dat ze een buitengewonen heldenmoed ten toon spreiden. I-Iet grootste deel dynamiet wordt door Grieksche schepen aangebracht, welke het tegen een zeer hoogen prijs van Engelsche handelaars opkoopen, De revolutionairen maken echter ook zelf dynamiet, met behulp van Bulgaarsche ingenieurs, die hun op leiding aan de school voor civiele in genieurs te Gent hebben genoten. Bulgarije zal er nooit aan denken den oorlog te verklaren en Turkije wenscht. hem evenmin. Turkije is ze ker van de overwinning maar deze zou kostbaar zijn en toch geen voor deel afwerpen. De Regeering doet alle mogelijk© pogingen om de b'innenlandsclie woe lingen te doen bedaren. Sedert de jongste onlusten is iedere plaats door militairen bezet, zoodat een opstand in massa op 't oogenblik onmogelijk is. Alle gevaar voor oorlog in de Bal- kanstaten is nu geweken. Rusland Jodenvervolging in Rusland. De Navosti geeft de volgende be schrijving van den toestand te Kiste- new. De bewoners zijn de doorleefde emoties nog niet te boven gekomen.- De meeste Joodsche winkels zijn ge sloten. De straten lijken de lanen van. een kerkhof. Men ziet de ongelukkige Joden als schimmen.door de straten dwalen, de meesten met wonden aan; hoofd of aangezicht, daar op den tweeden dag de woedende menigte geen Jood ongemoeid liet. Vooral degenen die in de bewuste dagen van de tram gebruik maakten, waren ver-, loren, Dadelijk werd hij eruit ge worpen en overgeleverd aan het ge peupel en dit somtijds met doodelijken afloop. Een dokter geeft eenige staaltjes van de schandelijke mishandelingen waaraan sommigen blootstonden. Een vrouw werden twee groote spijkers in den neus gedreven zoodat ze weer uitkwamen aan hel achter- JS^itillsêosï/ MILITAIR-HUMORESKE. Vrij naar het Duitsch door H. C. H. 3. Niet alleen hoogere superieuren, offi cieren. sergeant-majoors hebben daar door groote dingen gedaan, zooals b.v. Alxand'er d'e Groote, doch ook zelfs gewone soldaten, zooalg dë Zwitser Arnold Wihkelfried bij de belegering van Sempach, en ja zelfs ook in en kele gevallen een gewoon burger- mensch. Wij komen dus nu aan den velddienst. Ik stel het geval: ons le gerkorps marcheert dat der Franse-hen tegemoet en zet des avonds, omdat jul lie lammelingen niet verder kunt, op een vijandelijk stuk aardappelenland, de geweren aan rotten. Gaan wij nu maar zoo zonder meer op den grond' liggen als de ezel op z'n stroo? Neen, Biet waar? Wat moet er dus vóór al les gedaan worden? Nu Koeleman? Eerst onze soep koken, sergeant! Jawel, de soep! En als de fran- zo sen jouw lummel dan een suiker boontje in je bordje snert gooien, mag je wel oppassen geen spatje op je kok kert te krijgen, jij aspirant-opperkok! Dus, er moeten eerst voorposten uit gezet worden, die opletten opdat de vijand niet uit het gezicht verloren wordt, en ons in den rug dekken moe ten I Deze voorposten kunnen wij ge voegelijk in drie afdeelingen splitsen, nl.: de cavalerie, de compagnieën in fanterie. en het gros. Uit het voor postengros worden de compagnieën samengesteld, juist zooals de groote ketel in onze keuken aan iedereen z'n portie leverte en de cavalerie dient al leen daarvoor dat zij bij een eventuee- len aanval des vijands bij ons infante rie bescherming in hare vlucht komt zoeken. De voorposten-compagnieën zetten op hun beurt alle duivels (zoo onderbrak hij zichzelven) welk indivi du heeft hier vandaag chambrée du jour? Fusilier Renger, sergeant! rap porteert korporaal Stollwerk. Nu! wil u dan asjeblieft de goed heid hebben, uwe oogen allergenadigst op dien emmer daar te vestigen? Hij wees hierbij naar den cham- brée-emmer in den hoek. waarin het schuim d!er hedenmorgen ingegoten elf porties waschwater bijna over den rand liep. Het is vandaag met koffïelialen zóó laat geworden, dat ik den emmer niet meer leeggooien kon, sergeant, probeerde de zondaar Renger zich te verontschuldigen. Nonsens! ik zal jullie al die on mogelijke uitvluchtjes inpeperen! Als ik hier instructieles geef. dan wil ik toch wel eens zien of het mogelijk kan zijn. dat ik ieder oogenblik ge vaar behoef te loopen in jullie eerver geten, vuile, smerige, waschemmer te verdrinken! Direct uit het gelid, jouw onmensch; kom met de emmer hier aan de deur en houd hem in den ge- strekten arm recht voor je uit! Zóó1! hè ventje! niewaar die weegt wel z'n kleine 15 pond? Zóó! Armen doorbui gen strekken buigen doorgaan met buigen en strekken strekken! En opgepast asjeblieft dat je me geen droppeltje van het kostelijke nat ver liest! Nu komen wij dus weer tot dm velddienst. Geh k de zon nu weer deze, dan gene zijde van het aardoppervlak ver licht, en met hare weldadige stralen verwarmt en koestert, terwijl dan tel kens de andere zijde in nachtelijk duister gehuld wordt, zoo bracht ook de rug van sergeant-majoor De Haan een dergelijk effect teweeg bij dege nen naar wien hij (de rug nl.) in deze instructieles toegekeerd had. Want terwijl hij zijn van rechtmatigen toom gloeiend' gelaat naar Renger toege keerd hield, verscheen dadelijk op de aangezichten aller aanwezigen de glimlach van een groot genoegen, die juist op het oogenblik dat De Haan zich weer naar de manschappen keer de, bij deze verdween om op Rengers gelaat op hetzelfde moment weer te verschijnen. Met eene onnavolgbare gratie en lichtheid van beweging zette Renger terstond daarop den emmer neer. al heel blij. dat hij tengevolge van dit intermezzo, aan de discussie over velddienst heden niet meer be hoefde deel te nemen. Nu komen wij dus weer tot den velddienst, herhaalde De Haan. Ik zei dus: de voorpost-compagnieën zetten veldwachten. en op zichzelf staande onderofficiersposten uit. En wat wij gisteren op het station Krayenhof ge formeerd hebben, was om iets te noemen ook zoo'n soort veldwacht, of dót eigenlijk ook niet. doch een sta- tionsveldnachtwacht. omdat in tijd van oorlog de gewone stationsnacht wachters in den regel heel kalm bin nen de bedekkingsünie blijven. Dus hoe was 't. korporaal Meester, waarin hebben wij de voorposter, ver deeld? In voorposten-gros. kamp. infan terie en de cavalerie, brulde deze met een geluid, zooals alleen een omroe per of afslager op zijn nuchtere maag kan te voorschijn brengen. En waartoe dient bet voorposten gros. fusilier Hanel? Uit den voorpostenketel worden aan iedere compagnie de porties uit gedeeld. antwoordde slagvaardig en resoluut een leuk en typisch klein manneke op den linker-vleugel. Sergeant-majoor De Haan schijnt een oogenblik als versteend! Dan barst hij los: Vertelt u me 'ereis! hoe en-hoe- maakt u het zooal tegenwoordig, nog alles wel en gezond? Hebt u ook altijd nog goede eetlust? hè! wat! Of zal ik u eens met 14 dagen water en brood over den toestand van UEDs. moreel ethische intelligentie, respectievelijk: doelmatigheid en de bruikbaarheid van de inrichting uwer bovenste ver dieping laten onderzoeken? Demm- le-r zegt u ons maai* eens. wat is voor posten-gros? Het gros der voorposten wordt door den aangewezen commandant uit de hem ter beschikking gestelde troe pen geformeerd, voor zo&ver die niet T^p^o pte vc<~- osten-compagnieën of -cavalerie functioneeren. Wordt geformeerd door den daar toe aangewezen commandant hm ja, dat is vrij goed gezegd voor zoover zij niet reeds als voorposten-cavalerie of -compagnieën functioneeren min der goed. maar dat kan er wel mee door jawel over 't algemeen heel goed. constateerde De Haan welwil lend. En vertelt u me nu eens. tot fu silier Bekker zich wendend, wat is het werk van de voorposten-compagnieën? De voorposten-compagnieën ezullenmoetenmoeten, stamelde deze ongeluksvogel, niets uit het gezicht verliezen, enneenne... den vijand den rug dekken! Enneenneden vijand den rug dekken en niks uit hun gezicht verliezen, zoo bouwde De Haan hem ironisch-verachtelijk na; zeker! zeker! dat zou voor jou ook jammer zijn als jij je groote West-Indische reuzen- komkommer van een neus „uit het ge zicht verliezen moest! Opletten zül- len en móéten d'e voorposten-compag nieën. en de oogen opensperren, wa genwijd, dat bet zoo kraakt, andere laat de chef ze knieoefeningen maken en geweersfrekken tot hun laatsten ademtochtl (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1