Tweede Biad, Instructie-les en Appelmoes, Behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 18 Mei 1903 6099 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedig ek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handels vereeniging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer veel gevalien, zaken van verschillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes, lammer echter, dat men algemeen niet meer blijk geeft dit te waardeer,en door als lid der vereeni ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet voldoende, Elk handelaar, neringdoende, ja zelfs parti culieren moesten lid worden om ten min ste te laten gevoelen dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Han- delsvereenlging steeds opneemt als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De voordeeten, die de Vereeniging bui ten hare bemoeiingen- van verschillenden gard haren leden aanbiedt-, zijn zeer vele, en zeer groot tegenover de geringe jaar- Ujksche contributie van 2.50, die ge vraagd wordt. De Haarlemsche Handels vereeniging bemoeit zich .in die eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorde- üen door onwillige betalers voor hun tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in te winnen:. Bovendien heb ben de led-en het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs dar Vereeniging te vralgen, die ook in prooednren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk al leen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Vereeni ging zijn d.e heeren Mrs. Th. de Haan Hugeniholtz en H, Ph. -die Kanter, Spaar- ne 94, alhier. Bankiers d-er Vereenoiging zijn de Hee ren Laane en Van Bemmel, Kruis straat 51. Het bureau der Vereeniging is geves tigd Lange Begijnstraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 2 pet. der vordering voor incasso's, dooi bemiddeling -der advocaten een vast recht van 5 pet. der vordering berekend. Bovendien moet 10 c. voor port steeds 1 worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advo caten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto- vergoeding. Informatiën naar binnen d-e -stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wonende personen worden niet behandeld, wan neer niet 10 c-t. voor porto-vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informaties en rechtskundige adviezen werden in het afgeloopen jaar gegeven. In de maanden' Januari, Februari en Maart 1903 zijn 53 vorderingen tot een be drag van f 1131.95 betaald; 16 vorderin gen worden afbetaald, 21 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens airt. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers -ongeschonden bewaard te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend i-s dagelijks van 's morgens 9 to-t 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te beko men. „Zij, die -nu reeds toetreden tot lid der Haarlemsche Handelsvereniging over het jaar 19031904, genieten tot 1 Mei a.s. alle voorrechten als gewoon lid". Men wordt -geradien alvorens te le veren aam Mevrouw de Wed. Bitterberg, hotel Zomerzorg, Bl-oemendaal; mejuffrouw Van Gunsteren (dochter) Barrevo et- straat 9r.ood; J. B. F. Wijdeman, Antho- olestraat 67; G. van Pellecom, Tempe- iierstraat 32rood, en mejuffrouw Mole naar, Linschotenstraat 23a, zich om in lichtingen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. Vademecum. „Wat kan een kamer opgevroolijkt wordien door een paar mooie, fris- sche planten't Behoeven volstrekt geen zeldzame en kostbare exempla-, F lilies.® is. MILITAIR HUMORESKE. Vrij naar het Duitsch door H.C. H. 4. Dat wil ik jelui wel ver tellen. die luie rekrutentijd is nu uit, en het vaderland verlangt meer van jullie dan dat je dagelijks je halve „kommies" verslindt en je iederen Vrijdag bij de snert een ongeluk eet! Dus: wat zetten op hun beurt de voorposten-compagnieën uit, fusilier Snijders? Zelfstandige onderofficieren enne Na hoor eens! ik zal je eens wat zeggen, een lading hooi zetten ze neer en jouw daarbij om te voeren begre pen, jij oeros! Enfin, je weet ik ben geen vrind van de zoölogie! En wan neer ik me nu al negen jaar met jullie boerenkaffers in de instructieles alle mogelijke moeite geef en nog niet ver der kom, dan moet dat tocji.wel aan jullie liggen! Maar daar is geen mid i-en te zijn, een heel gewone maar goed gezonde en goed gekwetekte plant verfraait haar omgeving meer dan ziekelijke, treurig er uit ziende- duur dere gewassen dit doen." Aldus begint dr. A. J. M. Gargeanne een aardig boekje over d!& behande ling van kamerplanten, dat versche nen is in de serie „Vademecum", uit gegeven door de firma van Holkema en Warendorf te Amsterdam. Mien weet dat d|e uitgevers zich ten doel stellen in deze serie onderwerpen die iedereen weten meet, populair en beknopt te laten bie-handlelen door deskundige personen. En daarvan schijnt ons clLt boekje een goed voor beeld. 7 Wij laten hier een paar aanhalin gen volgen over twee bekende soorten van kamerplanten: Aspidistra (Plectogyne). Een soort van dit geslacht: ,A. elatior is d'e kam ei'plant bij uitnemendheid. Geen enkele plantensoort is zoo goed bestand tegen alTe nadeel-en van ka- merkültuur en van de vaak zoo-slor dige en ongeregelde verzorging. Op de Allerongunstigste plaatsm blijft dit gewas nog in het leven, groeit er zelfs en ontwikkelt nieuwe bladeren. Al zijn dus feitelijk bepaalde voor schriften hier ovfarbedig, toch zal een eenigszïns zorgvuldige behandeling v,eel frisscher, krachtiger planten deen ontstaan. Zooals bekend is vormen de blad'e- ren bet eenige sieraad der Aspidistra De bloemen, -hoe eigenaardig en in teressant ook, zullen niemand tot d'e kuituur; verlokt hebben. De fraai ge bogen bladeren zijn glanzig groen en soms witbont gestreept. Bonte exemplaren zijn zwakker dan groene, zij zijn ook duurder. Bij een al te goede behandeling gaan dergelijke bonte eptemplanen langzamerhand weer in groene ovler. Wanneer men zijn Aspidistra's on der zoo gunstig mogelijke omstandig heden wil. laten groeien, dan zorge men voor goed licht, ook zon nu en dan, doch -vooa'al geen f elite! zonne schijn, verder geve men de plant da gelijks wat water en zorge men eens of tweemaal per week voor reiniging der bladeren (afwassc-hen met een spons met niet te koud water). Wordt de plant te -groot-, dan sch-eure men haar en potte d'e deelen op in een mengsel van zand en bladaarde. Be mesting met zeer slappe koemest is wel goecl. Zooals reeds opgemerkt werd, moe ten bonte exemplaren niet té veel voedsel' hebben en du-s bijv. niet be mest wonden, ook is te ve'el licht be vorderlijk voor het weder groen wor den. Men heeft allerlei middeltjes be dacht om bonte -e-xemplaren te ver krijgen uit groene, 't Toev-al speeil-t echter in den regel een groote rol. De prijs van mooie Aspidistra's is ■vrij hoog, gewoonlijk koopt men een plant per blad, waarbij dan bonte exemplaren vaak het dubbele van den prijs dor groenen opbrengen. Ficus. Naast Aspidistra een clev kamerplanten bij uitnemendheid! Er zijn een zeer groot aantal' Ficus- isoorten, waarondeir warie reuzen naast dwergen, doch voor kuituur in de kamer) komt bijna uitsluitend' F. elastica „d'e" Ficus, in aanmerking, leder kent de-ze plant met haar mooi glanzige, leerachtige, elliptische bla deren, die in jongen toestand tot een puntige, door een vlies omgeven knop zijn opgerold. Ficussen kunnen in onze kamers lang levein en prachtig gloeien, wan neer men. ze in goe-d gedraineerde potten heeft, goed schoon houdt en op een flink licht plekje zet. Zonne schijn hebben ze nu en dan beslist noodig. wanneer ze nooit door de zon beschenen worden, kwijnen ze spoe dig. Wie last heeft van geel -geworden en afvallen der bladeren, moet de drainage leernsi opnieuw verzoijgien, want de rede-n ligt gewoonlijk in slechten waterafvoer. K-oude en stof zijn eveneens oorzaken- van slechten groei, vooari stof kan de plant snel ziek maken, 't Is goed cle plant nu en dan te verpotten, waarbij blad- aarde, vermengd met wat gewone- zwarte aarde gebruikt kan worden. Buiteoïandsch Nieuws Rusland Chïneesche vhnnen. De „Daily Telegraph" bevat een te legram uit Petersbu-rg, volgens het welk graaf Lamsdorff tot de Russi sche vertegenwoordigers in het bui tenland een nota gericht heeft, waar in Rusland's houding tegenover Mantsjoerije en de mogendhedn. welke daar handelsbelangen hebben, wordt behandeld. Nameen terugblik op hetgeen Rusland in Mantsjoerije heeft tot stand gebracht, legt deze nota er nadruk op, dat elke schrede krachtens verworven rechten geschied de, steunende op tractaten. De minister acht het billijk, dat alle vragen betreffende de middelen om hetgeen op vreedzame wijze verkre gen is vast te stellen, te consolidee- ren, „op te lossen, voordat tot de ontruiming kan worden overgegaan." Rusland heet 't verderverlangt niet de voordeelen, „uit zijn moeite- vol en heilzaam werk ontsproten, te monopol'isee-renintegendeel, wenscht liet veeleer aan andere mogendheden het deelnemen daaraan onder de gun stigste voorwaarden te vergunnen." Vriendelijker en moer bescheiden, meer opofferend kan men 't immers niet verlangen De „Standard" verneemt uit New- York. dat in Amerika wantrouwen heer,sekt jegens Engeland. Mr. John Buil 'zegt Uncle Sam, -die den ander van ouds kent heeft Japan in den steek gelaten_om, met Rus land's hulp. China aldus te verdee- len, dat Duitschland- niets zou krij gen Zoo ziet men_op een plaat Rusland voorgesteld, dat na een co pieus diinier een middagslaapje zal gaan doen. De afgekloven beentjes van Mantsjoerije liggen over den grond verspreid en hoog in de lucht zweeft de Duitsche adelaar, en vraagt: „Is er nu niets overgebleven?"... Algerië. Volgens een bericht, uit Beni-Oelis, dichtbij de Marokkaansche grens, heeft een troep van dertig Arabieren, komende van Figuig, Woensdag in den omtrek van Duveyrier een mili tair convooi, dat d'ien dag naar het Zuiden vertrokken was, overvallen. De bende heeft 47 kameelen medege nomen. Een andere bende wacht te Besjir ten zuiden- van Tagit, het vol gende convooi af, om er haar genoe gen van te nemen. De stammen aan de grenzen worden wel brutaal en geen wonder, dat de Fransche bla den telkens weer aandringen op zeer strenge en doortastende tuchtiging van de roovers. Voor het gezag van Frankrijk in Zuid-Algiers is het van groot belang dat de stammen ten oos ten van de greats niet door benden van het Marokkaansche gebied te lij den hebben. Marokko Nadat men een paar weken lang wat" gunstiger tijdingen had ontvan gen, schijnt nu de toestand wee-r ern stiger geworden. Sinds Dinsdag is zooals men weet Tetuan geblok keerd en in de omstreken wordt ver woed gevochten. De stammen, die cle stad aanvallen, worden geschat op een macht van 10.000 man, terwijl liet, garnizoen niet veel te beduiden heeft. Tot dusver is -men eiJin geslaagd de aanvallers op een zekeren, afstand' te houden, steun is belocffd aan de ver dedigers, doch men stuit voor het bijeen trekken van geregelde troepen op zulke moeilijkheden, dat men zich de vraag stelt of deze troepen bijtijds zullen kunnen verzameld worden om cle stad nog te redden. Tal van soldalen, met bestemming naa-r Tetuan, weigerden bovendien z'ich in te schepen en men moest hun soldij verhoogen om hen er toe te brengen, de bevelen te volgen. Dit werpt een zee-v scherp licht, op de „tucht" bij de regeeringstroepeu, en van een dergelijk leger is voorwaar weinig bijzonders te wachten Valt Tetuan den rebellen in handen, dan is cle Sultan zoo goed' als verlo ren. De opstandelingen zullen zich dan een w-eg tot Melilla toe weten te banen en daarmee zou een conflict ml&fe Spanje 'onvermijdelijk zijn ge* worden. Italië. Q.uaestie met Oostenrijk? Hc-t schijnt, dat er in de Italiaan- sche politieke wereld vrij wat ont roering heeitecht over een incident dat zich eenige dagen gel-eden te- Buda pest heeft voorgedaan. De Italiaan- sche gezant te Wee-nen, graaf Nigra, heeft ïi.l. aan de Oostenrijksche Re- geering medegedeeld, dat hij een binnenkort te geven Hofbal, waar al wat tot cle diplomatieke wereld be hoort, komt. niet zou bijwonen; en deze weigering, geveegd bij de wrij ving die in den laa-tsten tijd' toch reeds hij Verschillende kleinere eve nementen tusschen de beide Regee ringen bestond, maakt het niet onmo gelijk, dat het bericht in de „Indé- pendance Beige", als zou de verhou ding tusschen Oostenrijk en Italië vrij gespannen zijn, niet van allen grond van waarheid! ontbloot behoeft te zijn. Gewezen wordt in dit verband, op het feit, dat onlangs nog het Oosten rijksche eskader op het punt stond naar Saloniki te vertrekken, waar het verwachtte als eerste te zullen aan komen. doch Italië, de lucht vand'it plan gekregen hebbende, zond ter stond een flink eskader en sloeg al dus Oostenrijks plannen den bodem in. De berichtgever eindigt zijne mede- deeling met te beweren, dat het ge ringste incident vold-oende is om een scheuring in het leven te roepen! Vóórdat dit „kleine incidentje" voorvalt, zullen wij ons echter nog maar niet al te ongerust maken; de berichtgever zal wel wat aan politie ke nervositeit lijden! Stadsnieuws. De Sier kan. Het reusachtige gebouw, met zijn hardsteen-en onderpui, dat aan het be gin van den Zijlweg is gesticht, heeft in den laatsten tijd voorzeker d-e aan dacht van iederen voorbijganger ge trokken. Het is dan ook met recht een schoon stuk bouwwerk dat daar on der bekwame leiding van den archi tect den heer P. L. van den Berg te VJaardingen in betrekkelijk korten tijd is verrezen. In dit schoone bouwwerk is geves tigd d'e Haarlemsche melkinrichting „De Sierkan" eene onderneming niet -minder grootsch dan het gebouw, waarin deze wordt uitgeoefend. Vrijdagmiddag had de officieele opening plaats, waarbij de wethou ders. de heeren De ITaan Hugenholtz, dr. Kruseman en De Breuk, velé raadsleden en enkele doctoren en ver dere belangstellenden tegenwoordig waren. De president-commissaris, de heer Hunimelinck heette alle aanwezigen .hartelijk welkom, en wees er op hoe. het doel der inrichting is om goede en goedverzorgde melk te leveren. Daar door was het nieuwste wat op dit gebied verkrijgbaar was, aangeschaft, en was men in staat de beste voe- dmgsartikele-n te leveren. Na eene korte uiteenzetting van de wijze van werken werd door de aan wezigen een rondgang door het ko lossale. ruime en luchtige gebouw ge maakt. en waar ook voor licht vol doende zorg is gedragen. Achter eene prachtige salon met een mooi uitzicht op den Zijlweg en aangrenzende wegen, komt, men aller eerst in het lokaal voor de aflevering van melk, waarbij de remise, waar tal van sierlijke melkwagens gereed stfa-an om straks de melk bij ver schillende klanten rond te brengen. Hieraan grenst de gewone speelplaats, een lokaal zoo ruim. dat 100 boeren er gemakkelijk in kunnen rij den om hun melk af te leveren. Bovendien be staat er een afzonderlijke in- en uit gang voor hen. zoodat alle boeren ge regeld achter elkaar kunnen volgen, Na keuring der melk in het labo ratorium, wordt de melk in de z.g. ontvangkamer in bakken gestort, ver volgens wordt ze opgezogen in kope ren ketels, loopt daarna over koelers en is dan gereed om naar de klanten te worden vervoerd. Na afkoeling der molk is deze ook geschikt tot alle mo gelijke doeleinden; kan ze gestereli- seercl-gepasteuriseerd worden, en kan men er boter en kaas van maken. Het overige gedeelte der melk gaat dan ook naar een centrifuge.erlokaal. waar de melk ontroomd wordt Daarna heeft de verdere bewerking tot het maken, van boter en. kaas plaats. De kaasmakerij en de daaronder ge legen kaaskelder met de pekelpak ken. zijn evenals d'e karninrichting en de boterkeldër. ruim, luchtig, en bo venal zindelijk. Daar de lokalen zoodanig gebouwd zijn, dat het licht van het is7oorden er in valt,, en dus nimmer de zon er in kan schijnen, zullen zij steeds koel blijven, hetgeen voor d:eze inrichting een hoofdvereischte is. Vermelden wij ten slotte nog dat er op de eerste verdieping een ruim schaftlokaal voor het personeel is, en grenzend aan de salon een fraai kan toor .dan hebben wij in zeer korte trekken een overzicht gegeven van deze gvootsche naar de nieuwste eisclien d-es tij-de ingerichte Haarlemsche Melkinrichting De Sierkan". Directeur is de heer W. A. Vreede, ApFoadissöRieut^-Beehtbank. Zitting van 16 Mei 1903. Zaak-Hugeaholtz. Heden diende ter terechtzitting al hier de zaak tegen den heer F. W. N. Hugenholtz. In het bevel van verwijzing der zaak-Hugenholbz naar de openbare te rechtzitting wordt hem tien laste ge legd: „dat hij den Ssten Februari 1903 te Haarlem, lid zijnde van de Tweede Kamer der S.-G., als aangekondigd spreker optredende in eene openbare vergadering in het gebouw „St.Bavo" uitgeschreven door bet Haarlemsch Arbeiidsecretariafeit, Plaatselijk Ar- beidsecretariaat eu Afdceling Haar lem van den Bond van Miliciens en oud-Miliciens, in welke vergadering hij wist dat miliciens en oud-mili- een brutaal gekolderdebolder midden tusschen de manschappen rolt. Het eerste wat de eenigszins weer gekalmeerde zintuigen thans waar nemen is de imposante figuur van den kapitein, die met de uitdrukking d-er grootst mogelijke verbazing op liet gelaat in cle deur staat en den met het vuile water rijkelijk besproeiden sergeant-majoor aanstaart. Naast de deur staat Renger in de voorgeschre ven houding en naast dezen fusilier Zonnen, die met steeds sneller wor dende bewegingen den bezem strekt en dan met force weer aan de borst i slaat. Overigens heerscht er een abso lute stilte; lie-t lijkt wel of d-e heele groep, door den bliksem getroffen, le venloos is. De kapitein maakt nu een eind aan die stilte. Ja sergeant-majoor De Haan, wil u wel zoo goed. zijn mij te verklaren wat die onmogelijke comedie hier be- •teekent? De aldus vragende stampt met den sabel tegelijkertijd op den grond, en buigt zich met beide handen op het gevest steunend, de doordringende blauwe oogen op De Haan gericht, toornig naar dezen voorover. Een kra nige, stramme figuur! Het lintje van het „ijzeren kruis" op de borst zoude ons alreeds aantoonen dat deze sol daat ook den ernst den bloedigen ernst van het leven in den oorlog heeft leeren kennen zoo wij dit niet reeds uit de sch£rpe gelaatstrekken van het zonverbrande gezicht, bespeur den. 86 man voor instructieles over nackt-veld-wacht-nackt-dienst aange treden! rapporteerde thans eindelijk De Haan. die een heele poos stilge staan had. terwijl hij den linker schouder, als door die zwaarte van den sabel neergetrokken, iets liet zakken. Zoo. maar wat voert die Renger hier met zijn emmer uit? En dan ziet ualsjeblieft eens naar dien gek daar in den hoek met den bezem! Hierbij wees hij op Zonnen die dit instrument nog sfeeds en wel zoodanig hanteerde, dat het zweet hem in dikke droppels op het voorhoofd parelde. Zonnen, haalt! commandeerde De Haan. (Wordt vervolgd). ciens aanwezig waren, tot welke ver gadering de miliciens en oud-mili ciens bij strooibiljetten (eindigende met de wooixlen: „miliciens komt al len op") waren, opgertoepen en de pers was uitgenoodigd >en toe gelaten om van het gespro kene vhrslag uit te brengen in de bladen, opzettelijk de aldaar aan wezige miliciens en oud-miliciens mondeling heeft opgeruid tot 'n straf baar feit, immers tot het uitdrukke lijk weigeren of tot het opzettelijk nalaten der orders van diegenen die boven hen gesteld zijn te gehoorza men of na te komen, voorzien en strafbaar gesteld bij art. 95 van het Crimineel Wetboek voor het krijgs volk te lande, door die oud-miliciens en miliciens toesprekend en na gedurende zijn rede een eventueelen order van den commandant van het garnizoen te Amsterdam besprek en d'e in overwe ging te hebben gegeven dien comman dant maar ,,in zijn eentje te laten brullen" en na het heerlijke van de solidariteit onder de veemarbeiders en arbeiders bij het goederenvervoer betrokken, te hebben in het Licht ge steld, en na te hebben verklaard, dat niet van de zij d'e der arbeiders maar wel van die der regeering geweld is gebruikt geworden, doordat deze mi liciens heeft opgeroepen, en dat de door die arbeiders bij de spoorweg maatschappijen afgelegde ee-d is af gedwongen, omdat geen arbeider vrijwillig trouw zweert aan zijn uit zuiger en het niet anders kan of die eed moest worden gebroken, en na te hebben gezegd, dat de regeering ten onrechte het verwijt heeft getrof fen, dat zij geen soldaten genoeg had ;ezonden, -omdat gewoonweg werd geweigerd cüeze te vervoeren en dat de geniesoldaten en de stokers van de marinie niet eens de ovens in de gasfabxnek wildien stoken, en na te hebben medegedeeld, -dat er thans een uitzonderingswet in liet uitzicht was gesteld, waarbij wordt bepaald dat een arbeidler gelijk staat met een soldaat en dus strafbaar is als hij dienst weigert, doch dat, wanneer de regeering zoo'n wiet voorstelde alles en alles zou staken, tengevolge waar van de Kamerleden niet in dien Haag, zouden kunnen komen om die wet aan te nemen, maar dat er nog een redmiddel wag en dat zij, de aange sproken „dierbare soldaten" dat wa ren, dat zij dan wel gort met boonien te eten zouden krijgen en een beetje minder pleizierige behandeling zou den ondervinden, doch dat dit geen overwegende bezwaren voor hen zou den zijn en na op die wijze de gemoe deren van die oud-miliciens en mili ciens te hebben ontvankelijk gemaakt voor ongehoorzaamheid aan de even- tuëel, aan hen door hunne superieu ren te geven bevelen, te richten tot die oud-milicien-s en miliciens de na volgende woorden, althans woorden dezelfde strekking en zin hebbende: „Ja, bedenk eens wat een ellende lingen die arbeiders zijn, die sloebers dat. zij zoo'n staking durven te onder staan. Neen gij moet zelf weten wat gij te doen hebt, als gij naderhand thuis komt ellendig en veracht door het volk en gij daarna verplicht zijt om te staken, de mogelijkheid be staat uwe zonen op u schieten. Maar gij zult wel gevoel hlebben, als gij in de gelederen staat, zult gij denken aan uw huis. aan uw vader, die niet gekromden rug geen werk meer heeft, gij zult in uw geest het beeld zien van een broeder, die altijd door zijn pa troon is uitgezogen en iederen dag vernederingen moet slikken. Denkt aan de dagen van ziekte, in gewone tijden gaat het nog eventjes, maar komt de ziekte, dan is het leed niet te overzien. Ziet uw grootvader, die altijd eerlijk is geweest, maar uit de boeken kan aantoonen hoeveel zijn patroon op zijde heeft gelegd, terwijl hij weggezonden is zonder pensioen, Als u wordt gecommandeerd vuur te geven, dan zal ik u niet zeggen wat gij moet doen, er zijn wetsarti kelen, die mij verbieden dat te zeg gen, doch ik laat het aan u over. Als gij terugkomt, zal er niet over u wor den geschreven, maar ieder zal u eeren en achting hebben voor uwe rechtschapenheid. Miliciens en oud- miliciens, sluit, u aan bij den bond, tracht af deelingen op te richten, gij behoort aaneengesloten te staan. „Gij allen sluit u aan bij uwe eigen vakvereenigingen. ..Bestaan er gcictn organisaties, schep ze dan." (Zie vervolg Eerste Blad). plaatse om den gewonde ter hulp te komen. B i n n e n 1 a n d. Kamers van Arbeid. Op een nader schrijven van de com missie van voorbereiding voor het congres dc-r Kamers van Arbeid in 1903, waürin- deze commissie aan den minister van Binnenlandsche Zaken vroeg of bet bijwonen van een derge- eikanders meeningen en bedoelingen Kamers verboden was. of dat, alleen in die bedoeling lag. dat de wet verbiedt een Bond van Kamers van Arbeid, heeft de minister o. a. geantwoord: „Ik heb de eer u te berichten dat zij. die leden zijn van een Kamer van Ar beid, vrij congressen kunnen houden, die er toe kunnen bijdragen, dat. zij ■elkanders meerlingen en bedoelinge leeren kennen. De Kamers zelve zijn echter niet bevoegd daarheen gedele geerden te zenden. Slechts zal elk lid luit eigen hoofde aan zulk een congres j kunnen deelnemen. I Immers, dat iemand lid eener Ka mer van Arbeidi is. belet hem in geen wordenPZ1C Van e8n C0T,^res te Tot de stichting van een bond van V\y\ A- kan ën mag daarentegen geen enkele Kamer medewerken, noch lid er van worden. Verduistering. Bij een gemeentelijke handelsLnstel- ling aan de Boompjes te Rotterdam, is men tot de ontdekking gekomen, van eene beiaugrijke verduistering. Toen, wegens ziekte van een der beambten, een ander met het bijhou den dier boeken belast was, kwamen de vervalscliingen aan het Jicht en erd de politie in de zaak betrokken. De- verdachte, de 54-jarige D., heeft volledig bekend en is gisteravond naar het huis van bewaring overge bracht. Het verduisterde bedrag beloopt circa 8500. Uit. Winschoten wordt gemeld: De gefailleerde fietsenhandelaar W'olthoo-rn is hed'en gearresteerd, we gens verduistering van fietsen. V r ij d a g m i d d a g 2 uur viel een glazenwasscher, bezig zijnde aan het schoonmaken van het perceel van den heer Beccari op de Nieuwegracht, door liet wegglijden van de ladder op d«e strAat. Met g,ebroken arm en v'e-rwond aan het gelaat werd hij bij den heer Bec cari ingedragen. Spoedig waren twee dokters tier De watersnood in Zuid-Holland. Op het einde d'ezer week hoopt men weder met kracht het loozings- verk van het overtollige water uit den Kethelpolder naar de Schie te hervatten. De nieuwe as voor de wa- lerinachme, thans dubbel zoo sterk als de eerste die gebroken is, is te Ketlio/)'- aangekomen e-n sed'ejrt een paar dagen is men bezig haar te stellen. Sedert Woensdag is de duiker naar den Abtwoudschen polder weder in werking. Dit is de eenige hulp, die den Kethelpolder van buitenaf bij staat; de stoomgemalen van den Zou- teveenschen poldejr hebben volop werk aan de loozing van 't water uit hun eigen polder. Het water in de Schie en de daar op uitloop endje wateren, benevens de verdere in en om Delft en Den Haag zich bevindende grachten en kanalen, is nu bijna weder tot ge woon peil gerezen, zoodat. allerwege de scheepvaart, ook voor diepgaande schepen, weder gewoon haar gang gaat. In het Westland, waar men liet overtollige water niet kwijlt kan, heeft men nu ook kunnien loozen, en te- V'eus is weder het spuien der Deut sche en I-Iaagsche grachten begon nen, hetgeen zeer noodig wag met. het oog op den ondragelijken geur. dien zij verspreidden. Het is te wenschen, dat het. overtol lige water uit den Kethelpoldeir spoe dig zijn weg tot afvoer zal vinden, waiht niet alleen dat- liet een blijvend gevaar is voor den dijk langs de Poldervaart, ook de spoorbaan onder vindt den invloed. Tegen den voet zijn takkenbossen gelogd, ten einde do kracht van den golfslag tegen te gaan; toch spoc-1-t er grond weg en vertoont de spoorbaan teekenen van verzakking, die het langzaam rijden der treinen noodig maakt. Ook vertrouwt- menigeen, wetende hoe drassig de ondiergrond is, en tot welk een diepte de losse veenlaag gaat, liet weerstandsvermogen van den hulpdijk niet, die immers een paar dagen geleden nog circa een meter verzakte. Maar de deskundigen van het waterschap Delfland dragen hier de verantwoording. Aan hen is het tegengaan van verder gevaar op gedragen. Over boord geslageu. Het lijk van den visschersknecht H. Tuijp, die op den 17en April in dé Zuiderzee nabij Marken overboord is geslagen en verdronken, is Donderdag gevonden en te Volendam aange- del voor, -en al bombardeert men je dikke schedels met de krachtigste kar tetsen en bommen van alle mogelijke goede voorbeelden het helpt alles niks! Noul mij wel. maai- als er later voor-instructieles in tegenwoordigheid van Zijne Excellentie dien genei-aal gehouden wordt, en hij ziet jullie ezelsooren ook maar in de verte schit teren. valt die al in zwijm, dat kan ik je wel profeteeren! Veldwachten en zelfstandige onderofficiersposten hee- ten de twee dingen die door de voor- posten-compaginieën uitgezet worden. Dus hoe is de naam? Hierbij tikte hij m-et den wijsvinger fusilier Zonnen op d-e horst. De geest van dien heer was juist, ten-gevolge van een onderzoekings tocht in Koelemans kast totaal afwe zig. Dus hoe is de naam? vroeg De Haan. Zonnen, sergeant, antwoordde deze argeloos opschrikkend en plotse ling met den geest weer in het rijk dei- drie afmetingen terugkeerend. Wel. komaan! Zoo zoo. Zonnen! -ddt doet me allemachtig veel plezier dat je Zonnen en niet bv. van Maanen heet! Zou je niet je geweer halen en daarin den hoek je zon" laten schij nen in combinatie met geweeroefenin gen. jij mirakel van een fabeldier? Mijn geweer is bii den Mr. ge weermaker. sergeant; gisterenavond heb ik met een lcogel een ongelukje ge had- en den loop beschadigd! Dat kan me niks schelen dan neem je maar den bezem zool I Vooruitstrekken! doorbuigen strekken! Renger! wil jij asejblieft je emmer wel in hetzelfde tempo strek ken zoo! dat wou ik ook al zeggen! Ik zal jelui wel klein krijgen! Gedurende korten tijd beschouwde De Haan deze eigenaardige lichaams oefeningen met een ernstig interesse, terwijl intusschen achter zijn rug een buitengewone vi'ooliikheid meer en meer zich deed gelden. Eene plotse linge wendinio- zijnerzijds had ten ge volge. dat evenzoo plotseling 84 ge zichten met een krampachtige bewe ging en als het ware nog stuiptrek kend zich alle mogelijke moeite gaven om weer in de gewone ernstige plooi te komen. Wa heb je toch weer te lachen, Wernike? bulderde De Haan, zich tot een der „beroemdste" van die oudere manschappen wendend Och niks sersant. der is alleen maar een beetje vuil op uwes rug ge morst. Zoo! en lach je daarom hè? Meld I je straks maar eens bij mij aan, dan j zal ik je mijn goed eens geven om be hoorlijk schoon te poetsen, verstaan? Dus: veldwachten en zelfstandige onderofficiersposten worden door de voorposten-compagnieën uitgezet. De- I ze veldwachten worden meestal door een officier, of anders door den bruik- haarsten en vertrouwdsten der onder officieren gecommandeerd' en dit zeg gende steunde De Haan die bij de oefening van den vorigen avond als zoodanig dienst gedaan had, fier op zijn sabel, werd wel 10 centimeter grooter en zag trotsch op zijne omge ving neer. Plotseling voer hij op de deur los. Bommen en granaten zul len jullie verdelgen! Heli ik niet ge commandeerd dat jullie emmer en be zem strekken zoudt,. En daar staan die heeren nu heel kalm in de grootste rust en lachen nog in hun vuistje. Ja wel. Voorwaarts! armen strekken doorbuigen; strekken doorbuigen steeds vlugger strekken doorbui gen Bons! klets! bom! de deur vliegt open ear slaat met een geweldigen bons den emmer uit Renger's handen; men hoort een oorverdoovend spektakel en ziet de vuile watermassa over den vloer en met een zwaai door de cham- brée kletteren terwijl de emmer met

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5