NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 2üe Jaargang Woensdag 20 Mei 1903. No. 6101 H&ABLEnrS DAGBLAD Alaoimem entsprlls Voor Haarlem per 3 ma&ndea. J 1.20 Voor d® dorpen ia den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per S m&amdexi„1.30 Franco door het geheels Rijk, per S maanden 1.65 Afzonderlijke nummerz 0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V» de omstreken en franco p6r post. 0.45 Advertentlën a Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Znlder Bnïtenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. A&€®BiSEaemte:» en AdveréeatiSffi, worden aangenomen door onze Agenten en door all® Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën ex Reclames betreffend® Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. M blad wmrsohljni dagelijks? behmlwm o& Zon- en Feestdagen Hoofdagenten titw het Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G, L, HAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 311m Faubourg Montmartre. •v Haarlem's dagblad trjs 20 Mei bevat o.a. De Macedonische kwestie, De congregatiën, De ontworpen spoor- tramwegen in de Haarlemmermeer en omgeving, Nationaal Arbeids secretariaat. Officieele Berichten. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM, Gelet op art. 38 der Militiewet 1901 Gezien de beschikking van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, van 9 Mei jl., Brengen ter kennis, dat ten raad- huize dezer gemeente, op Maandag 25 Mei 1903 des morgens te 10 uur, zal plaats hebben de N a 101 i n g voor de Nationale Militie, ten behoeve van Gaston Ernest von der Mohlen, gebo ren te Parijis (Frankrijk), op 12 Fe bruari 1883 en zulks tengevolge van zijne Inschrijving naar art. 18 der aangehaalde wet. Haarlem, 18 Mei 1903. Burgem. en Weth, voornoemd. DE HAAN HUGENHOLTZ, l.B. Da Secretaris PIJNACKER. NATIONALE MILITIE. OPROEPING VAN VERLOFGAN GERS IN WERKELIJKEN DIENST. De BURGEMEESTER van Haar lem maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers, behoorende tot de hieronder vlermel- de lichtingen en korpsen, in 1903, bij dezi©, voor het tijdvak, achter elk korps of onderdeel aangeduid, krach tens art. 111 der Militiewet 1901 (Stbl. Ng. 212 van 1901), voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst wor den opgeroepen. REGIMENT GRENADIERS EN JAGERS. Lichting 1897. Alle bataljons, van 20 Juli tot en met 8 Augustus. Lichting 1898. Alle bataljons, van 1 September tot en m;et 28 September. INFANTERIE. Lichting 1897. Alle bataljons van 't lste, 2de, 3de, 4de, 5de, 6de, 7de en 8ste regiment, van 20 Juli tot en met 8 Augustus. Lichting 1898: le regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. 2e regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. 3de regiment, alle bataljons, van 3 September tot en met 30 September. 4die regiment, lste, 2-de, 3d'e en 4de bataljon, van 19 Augustus tot en. met 15 September; 5e bataljon van 24 Au gustus tot en met 19 September. 5de regiment, lste, 2de, 3de en 4de bataljon, van 1 September tot en met 28 September; 5e bataljon, van 14 Au gustus tot en met 10 September. 6e regimjent, lste, 2de, 3de, en 4de bataljon, van 3 September tot en met 30 September; 5de bataljon, van 14 Augustus tot en met 10 September. 7d)e regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. 8ste regiment, alle bataljons, van 1 September tot en met 28 September. HUZAREN. Lichting 1900. lste regiment, h d'er lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; der lichting van 3 Augustus tot en m(et 5 September. 2de regiment, l- der lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; Jr d'er lichting van 3 Augustus tot en met 5 Septem ber. 3de regiment, 1 d'er lichting van 17 Juni tot en met 21 Juli; 1 der lichting van 3 Augustus tot en m'et 5 Septem ber. VELD-ARTILLERIE. Lichting 1898. lste regimient, allje batterijen, van 29 Mei tot en met 18 Juni; d'e treinafdeeling van 9 Sep tember tot en met 29 September. 2de regiment, alle batterijen, van 3 Augustus tot en met 22 Augustus; ■de treinafdeeling van 9 September tot en met 29 September. 3de regiment, alle batterijen, van 20 Juli tot en met 8 Augustus; de treinafdeeling van 9 September tot en met 29 September. Haarlem, den 18 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, 1. B. Baitealandseh Nieuws Tarkye. De Macedonische kwestie. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben vijf Bulgaren getracht dicht bij Adrianopel den sneltrein te laten ontsporen. Het plan is verijdeld, doordat Turksche huzaren den opzet bemerkten, Sjemsi pasja heeft op weg naar Ipek een, gevecht geleverd met de Alba- neezen, die ponder veel tijdverlies verstrooid werden. De zaak wordt daar echter ernstiger voorgesteld dan in een bericht van den particulieren oorrespondent van de Temps. De Albaneesche hoofden seint die correspondent weigeren in onder handeling te treden. Zij zijn van plan z!ich gewapenderhand te verzet ten en met hun aanhangers houden zij zich op in de hergen, vooral in de buurt van de grens van Montene gro in de bosschen van Rugova. De stad Ipelc is Zaterdagavond bezet door generaal Nassir pasja, een der onder bevelhebbers van maarschalk Omer Roesjdi pasja, die van Mitrowitsa kwam terwijl generaal Sjemsi pasja in de buurt van Diakova bleef. De Porie heeft een communiqué ge richt tot de gezanten van Rusland en Oostenrijk-Hongarije, waarbij de Bul- gaarsclie regeering beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de dyna- mietaanslagen te Sal'oniki en de Ma- cedoniërs aansprakelijk worden ge steld voor de slachting te Monastir. Men schrijft dezen stap toe aan den invloed van de oorlogsgezinde partij uit de omgeving van den Sultan. De Turksche regeering heeft den Bulgaarschen exarch er mede in ken nis gesteld, dat zij den bisschop van Stroemitsa Gerassinios had afgezet en dat hij diens opvolger benoemen kon. De exai'ch is evenwel van oordeel, dat een bisschop alleen maar kan worden' afgezet, als de Heilige Synode hem schuldig heeft bevonden. Maar de Sultan laat geen vergadering van de Heilige Synode toe en zoo is het eeni- ge in deze zaak bevoegde lichaam niet in staat zich te laten gelden. Op de klacht van bisschop Gerassimos. die een gevangene is in zijn eigen huis, heeft de exarch geantwoord met den raad. dat hij zich maar pal moest houden en geduld oefenen. Voor deze oefening bestaat in het Balkan-schiereiland alle gelegenheid. De Weensche correspondent van de Da'ily Telegraph verzekert, dat vorst Ferdinand van Bulgarije, vóór het af treden van het ministerie Danef, in den ministerraad gezegd heeft, dat cle regeering alles in 't werk moet stel len om te1 bewijzen, dat Bulgarije geen tsteun geeft aan de comité's der Macedonische opstandelingen. Er zijn Zaterdag voor het. paleis vijandige betoogingen gehouden. De politie moest het volk uiteendrijven, dat riep ..Weg met den VorstLeve MacedoniëEr zijn maatregelen genomen ter verzekering van Ferdi nand's veiligheid. Fraakryk Naar verwacht wordt komt dezer dagen in de Fransche Kamer ter spra ke de godsdienstige politiek en de maatregelen tegen de congregaties van dit kabinet. Volgens verschillende geruchten zou de heer WaLdeck-Rous- seau tegelijk in den senaat, bij de- hervatting van den parlementairen ar beid. een belangrijke redevoering uit spreken waarvan de inhoud zou zijn een veroordeeling van het door de re geering ingenomen standpunt, doch tevens een verdediging van de repu- hlikeinsche idee en van de congrega- tiewetten zelf. De Courier du Soir meldt echter op officieuse wijze dat de tijd voorbij is. dat men een optre den van den heer Waldeck-Rousseau op de Senaatstribune in verband; met die congregatïequaesUe kon verwach ten. Naar het blad meldt zal de oud premier zich. geheel huiten deze ge schiedenis houden. Over de congregatie-aangelegenheid zelve verneemt men nog. dat do vre derechter bij het verzegelen van de eigendommen der monniken van de Immaculée Conception te Lourdes op geen tegenstand is gestuit. De Grot monniken verzekerden echter, dat de eigendommen zelf hun niet meer toe behoorden en derhalve buiten de wet van 1 Juli 1901 vielen. Van Korsika verneemt men nog wel van gewapendien tegenstand, 0. a. te Sartène waar de vrederechter, zelfs onder bescherming van honderd bere den gendarmes, niet bij machte was het klooster van Saint Damien te ver zegelen. Er waren barricades opge worpen en het paardenvolk kon niet voort, een af deeling infanterie slaagde er eindelijk in, zonder bloedvergieten, de betoogers te veawij deren, zoodat de zegels konden worden aangebracht. De strafrechter te Korsika heeft een aantal personen, die zich tegen het gezag verzet hadden, veroordeeld tot straffen loopende van 20 tot 50 dagen gevangenisstr af. Maandag heeft te Parijs de eerste algemeene vergadering plaats gehad van den nationalen Franschen vrou wenraad. Deze. vrouwenraad bestaat nauwelijks twee jaren en telt thans reeds meer dan 30,000 aanhangers. De raad stelt zich ten doel een band te leggen tusschen de verschillende ver- eenigingen. die zich bezighouden met het lot der vrouw, om zoo tot verbe tering van den toestand der vrouw te kunnen samenwerken. Juffrouw Sarah Monod heeft de ver gadering gepresideerd. Uit den aard der zaak zijn er vele huishoudelijke aangelegenheden den raad betreffen de. ter tafel geweest. Aan het einde der zitting deelde mevrouw Séverine mede, dat een jong meisje,, ontsnapt uit. den harem te Fes, op dit oogen blik in Sevilla vertoefde. Zij stond op het punt van uitgeleverd te worden aan den Sultan van Marokko die haar een gruwelijke straf zou laten onder gaan. Mevrouw Séverine stelde voor een adres te richten tot. de koningin moeder van Spanje om te protestee ren tegen de uitlevering De voorzit ster heeft zich bereid verklaard' in de zen namens de vergaderde vrouwen te handelen. Met algemeen gejuich is al- zoo besloten. In opdracht van de Valles. den rechter-commissaris te Parijs, die be last is met de instructie van die zaak betreffende de beweerde poging tot omkooping der Kartkuizers, heeft de j rechter van instructie te Grenoble Sen. tis den heer Julin in verhoor gehad. Julin is secretaris der redactie van de Petit Dauphinois. De secretaris heeft de volgende getuigenis afgelegd: Ik heb 9 Maart 1903 den hoofdredacteur dier Alpes pittoresques. Dumas, op het bureau gehad, die mij vroeg naar het adres van Besson den hoofdredac teur der Petit Dauphinois te Pa rijs, waar deze vertoefde voor parti culiere aangelegenheden. Dumas ver telde mij. dat hii juist den heer Guer re ontmoet had en dat deze hem te verstaan gegeven had, dat Edgar Coinbes op zich nam, de vereischte machtiging te verwerven voor de Karthuizers. als men bij hem een geld- som stortte. Daar Dumas een telegram j had gezonden aan Besson om hem te waarschuwen, dat iemand hem te Pa- i rijs spreken wilde over een zaak die 1 dringende haast had. ontving ik een telegram, van Besson van dezen in houd: ..Ga naar Dumas en laat u op de hoogte stellen. Als de zaak inder daad dringend is. zal ik voor vier en twintig uur naar Grenoble terugkee- ren". Ik liet aanstonds naar Dumas vragen en deze herhaalde zijn eerste verklaringen. Hij voegde er hij, dat die heer Vervoort handelend optrad voor Edgar Combes en dat Besson te Pa kijs dan ook in verbinding zou wor- 1 den gesteld met Vervoort door bemid- deling van den-, heer Guerre of diens familie. Ik antwoordde toen aan Besson: „Onnoodiig terug te komen; gij zult Donderdag in den namiddag, -hotel Doré, een bezoek ontvangen van een collega betreffende de zaak Dumas, en kunt dan zelf oordeelen". Sedert heb ik van niets gehoord tot dat Besson. na zijn terugkeer, mij uit zich zelf vertelde dat hij een onder houd had gehad met Vervoort, wat gehe-ei klopte met de inlichtingen die mij tijdens de afwezigheid! van Bes son door Dumas waren verstrekt. Stadsnieuws. Haarlem, 19 Mei. Da ontworpen .Spoortramwegen in de Haarlemmermeer eu omgeving. In eene buitengewone vergadering van het departement Haarlem der Maatschappij van Nijverheid, welke Maandagavond in de beneden-ach terzaal van Café Brinkmann werd ge houden, sprak jhr. J. A. van Kretsch- mar van Veen over: De ontworpen spoor(tram)wegen in de Haarlemmer meer en omgeving. Enkele raadsleden, de directeur van gemeentewerken, leden van de Kamer van Koophandel en andere be langstellenden woonden de vergade ring bij. Nadat de heer F. C. Duf our de ver gadering geopend had, lichtte de spreker van den avond de plannen toe. Zij omvatten lijnen van Hoofd dor p—H aarleim, Ho of ddorpLei clen Amsterdam— Goudsche Sluis en Uit hoornNieuwersluis en daar aanslui ting op liet groote spoorwegnet. In Haarlem zal de noordelijke aan sluiting aan het spoorwegnet zijn. De spoorweg zal als een lokaal spoorweg worden ingericht, maar zoo- dat er echter met 50 K.M. snelheid ge reden kan worden. Er komen halte plaatsen op verschillende punten, die nog bepaald moeten worden. De aanleg zal zoodanig zijn dat de zwaarste goederenwagens zullen kun nen d'oorloopen Voor Haarlem is deze lijn van zeer groot belang. Hoofddorp heeft hee-le- maal geen verbinding met Haarlem per water; ook de andere plaatsen niet; zoodat door deze lijn de boeren, die zich veel liever naar een stad als Haarlem begeven dan naar Amster dam. daartoe in de gelegenheid zullen worden gesteld, omdat de verbindin gen thans zoo slecht zijn. zal de ge projecteerde lijn voor Haarlem het grootste voordeel aanbrengen. In Am sterdam heeft men er geen geld voor over; spr. hoopt dat Haarlem dit wel zal hebben. In de Meer zelf zal ook de welvaart zeer vermeerderen, en vallen de plan nen zeer in dén smaak, omdat m;en eene goede verbinding met Haarlem krijgt. Het vervoer zal toch wel niet zoo zijn, dat de exploitatie rendabel is, want om de kosten goed te maken moet per dag-K.M. 12 gulden wor den opgebracht Evenwel zijn de plan nen in het algemeen belang. Er zijn 3 wijzen, waarop steun kan worden verleend'; door een renteloos voorschot, door rente-garantie en door het toekennen van subsidiën. De Re geering en de provincie wenschen het eerste te geven. De provincie N.-HoW land zal wellicht f 500,000 renteloos voorschot gev&n en zal daaraan de voorwaarden verbinden dat ook de verschillende gemeenten rentelooze voorschotten moeten geven. Voor de maatschappij is het 't zelf de; alleen is een renteloos voorschot liet gemakkelijkst en het eenvoudigst- 1/3 van het bedrag van de kosten f 6,270,000. moet door de maatschappij worden gefourneerd. 1/3 geeft de Re geering waarschijnlijk, dus het laat ste derde moet door de drie provin ciën N. Holland, Zuid-Holland en» Utrecht worden bijeengebracht. In Zuid-Holland is men daar reedis mede gereed. In Utrecht heeft men reeds f 75,000 bijeen en verwacht men nog van de provincie 280,000 waar van de Staten f 200,000 willen geven, zoodat feitelijk nog 80,000 bijeenge bracht moet worden. In Noord-Holland staan we er nog het slechtste voor. Verschillende plaat sen in den Meer hebben reeds steun toegezegd, en willen dezen nog ver- hoogen. '!Fi F,l@t©ss, Instructie-les in Appelmoes. MILITAIR-HUMORESKE. Vrij naar het Duitsch door H. C. H. De kapitein luistert, met een in na denken verzonken hoofd, naar den sergeant-majoor. Daar druipt iets van zijn képi op den grond. Hij grijpt die van het hoofd! Een scherpe omwen ding van den officier jaagt Zonnen een plotselinge rilling over het lijf, om hem dan als het ware He doen be vriezen. Sergeant-majoor die Haan, van wie is deze kast? Van fusilier Koeleman, Kapitein! Voor den drommel, Koeleman, wat is dat hier voor een vuiligheid? Appelmoes, Kapitein! antwoordde onnoozel genoeg de gevraagde. Sergeant-majoor de Haan, ik veraoek u zéér dringend aan dezen ordeloozen boel hier een einde te maken! Houd deze luidjes als 't u. be lieft goed in 't oog! „Appelmoes" noemt mij daar die lummel! Heb ik niet herhaalde malen en uitdrukke lijk geordonneerd, dat men op de kasten niets andiers dan alléén de hoedendoos bergt? En aan zulke luid jes. bovendien recruten, verleent nien zoo korten tijd voor het compagnie- exerceeren, nog verlof! Wilt uvoor fusilier Koeleman maar drie dagen arrest notleelren, sergeant-majoor de Haan; wanneer er in het arrestanten- lokaal een plaatsje vrij is, laat u dat heer maar direct overbrengen. Ik verwacht hierover hedenochtend bij het exerceeren nog rapport! Morgen! en daarmee was hij de deur al uit. Arme Koeleman! Terecht mocht hij nu zeggen: „Adieu verlof, varkensge braad, appelmoes! Wie er tot dusverre nog soms aan mocht twijfelen, of de grondbeginse len en leer der Stoïcijnen in de kazer ne ook hunne aanhangers gevonden hebben, kon nu uit het gedrag van Koeleman zien dat hij zich vergiste. Het was dezen zelfs in zijne gedach ten niet opgekomen dat hij met recht had mogen protesteeren, door bijv. te zeggen: Kapitein, ik weetniet hoe het appelmoes bovenop mijn kast terecht is gekomen, en heb daar althans zelf part noch deel aan ge had, neen en al had hij ook dergelijke gedachten gekoesterd, het zou hem zeer zeker duur te staan gekomen zijn, als hij clie zoodanig had durven uitspreken. Brommiend en mopperend onderwierp hij zich aan zijn noodlot. Dienzelfden morgen 0111 negen uur leidde de Haan de détail-exercities die evenwel heden zoowat niets te beteie- kenen hadden, daar men ieder oogen- blik den kapitein verwachtte, om tot- de voorgenomen arrangeering der compagnie over te gaan. Bij zulk een arrangement wordt aan alle man schappen, wanneer de compagnie door indeeling der recruten gecom pleteerd is, hun plaats in het gelid aangewezen. De Haan was juist in diepe gedachten als 't ware verzon ken, toen hij plotseling het lange lichaam van Zonnlen op zich af zag komen. Ha Zonnen, wat had je- vroeg hij, dezen eel' ;szins wantrouwend van terzijde opnemend', als vreesde hij dat men iets tegen hem in het schild voerde. Sergeant-majoor, bekende Zon nen thans met een soort van berouw, ik wou u even melden, dat Koeleman aan die zaak met het appelmoes geen schuld heeft, daar ik het namelijk om hem te plagen op zijn kast had gezet-. Zoo, dan krijg jij drie dagen ar rest, lummel die je bent en verdiend heb je ze dubbelen dwars dat jul lie rekruten overigens ook al met die flauwe grappen begint! Enfin, het valt me mee van je dat je een kame raad tenminste niet in den stefck laat op die manier doet me plezier! Ga maar weer op je plaats, ik zal het geval den kapitein wel rapporteeren! Dit rapport, door de Haan kort daarna aan zijn kapitein uitgebracht, beviel dez:en officier blijkbaar ten zeerste en er speelde als 't ware een zonnestraaltje over zijn gelaat toen hij, den krijgshafligen knevel met welgevallen opstrijkend, zei: Hebt u al naar het arrestanten- lokaal geïnformeerd? Nj^t? Welnu, dan zullen we de zaak voor ditmaal zoo maar laten passeeren. Koeleman gaat met verlof en Zonnen maakt diens kast tot straf voor zijn onge paste aardigheid, schoon, wordt even wel in het dagrapport wegens be toonde kameraadschappelijke gezind heid geprezen! Hebt u het genoteerd? Goed, dan zullen we nu er toe over gaan, de compagnie te arrangeeren! Om elf uur vertrok dte van vreugde stralende Koeleman met verlof naar de bruiloft zijner zuster; tien minuten later werden er uit -de cantine elf warme saucijsjes, op bestelling en voor rekening van den verlofganger, ter verdeeling op chambrée 16 be zorgd. Deze gedenkwaardige daad van Koeleman werd, zooals z^j ten volle verdiende, door een inscriptie vereeuwigd; deze is evenwel in een soort keilschrift in den Noordwesthoek der chambrée 16 aangebracht, en der halve tot op den huidigen dag allieen voor lieden die van dergelijk en hyëroglyphenschrift istudie gemaakt hebben, uitgezonderd voor ons, lees baar. In Noord-Holland -komt men nog 270,000 te kort. Van Haarlem wordt meer verwacht dan Leiden ,dat f 100,000 gaf. Voor het belang van Haarlem is het, dat het de plannen krachtig steunt. - Daartoe mede te werken, wekte spr. allen op. Discnssiën. De heer Mr. DE HAAN HUGEN HOLTZ vraagt of de verbinding Haar lemUtrecht wel op de beste wijze is geprojecteerd. Voorts meent spr. dat het aankomst, punt ie Haarlem in het Noorden niet op eene goede plaats is,beter acht hij een station in het Zuiden. De heer LAANE ziet niet in, waar om Haarlem hooger subsidie zou ge ven dan Leiden. Voorts meent spr.. dat Haarlem het meest gebaat is met een aankomst punt nabij het abattoir. Evenwel ziet spr. het nut der plannen voor Haar- leni nog niet zoo direct in. Voor de Haarlemmermeer, met eene bevol king van 20,000. is eene zoo kostbare lijn niet rendabel te maken. Haarlem heeft geen markten die d'e boeren be lang inboezemen, wel Leiden. Daarom is het niet goed dat Haarlem zoo hoo- ge subsidie geeft. Voorts wijst spr er op hoe de ver binding met Nieuwersluis zeer kreu pel is; voor Plaariem de subsidie gaf zou spr. eerst eene betere verbinding met Nieuwersluis willen hebben. De lieer v. d. MOST VAN SPIJK ziet ook het groote belang van Plaar iem bij die plannen niet in. Waar nu tedere ingezetene 'der Meer ver plicht is, zich met eigen gerij naar Haarlem te begeven, zullen zij zich, wanneer de nieuwe lijn tot stand komt, naar Leiden of Amsterdam be geven. Een locaal lijntje van Haar lemmermeer naar Haarlem zou spr. alleen in het belang van Haarlem achten. Door een nieuw station heeft Plaar iem feitelijk reeds bijgedragen tot de totstandkoming dea- p/iannen, ook door een nieuwe brug, etc. heeft- Plaariem daaraan reeds inderdaad bijgedragen: De PI. E. S. M. heeft meer belang bij de aansluiting van Haarlem, dan Haarlem bij een® aansluiting dér H. E. S. M. Wat d$ aansluiting bfetreft, z. i. Jou het. beste zijn, dat in het Zuiden het station kwam. De heer KLEYNENBERG begrijpt wel het groot© belang, dat Haarlem hij die lijn heeft. Haarlemmermeer heeft maar 20000 inwoners, niettegenstaande de bodiem vruchtbaar is, maar dat komt omdat men niet kan werken voor de kleine markten. De weg is thans naar Lei den en Amsterdam. Zoowel in het belang van Plaariem als van de Meer zal z.i. d® nieuwe lijn zijn. De grootste grief, die spr. nog te gen het plan heeft, is dat Amsterdam geen subsidie wil geven. Dat is een machtsmisbruik, waaronder andere plaatsen moeten lijden. Wat het goederenvervoer betreft, zal cle II. IJ. S. M. de lijn Haarlem Nieuwersluis niet steeds beschouwen als een stiefkind, en het goederonver- yoer over haar lijnen doen plaats hebben? De heer GEIJL is ook meer voor een Zuidelijk aan'sluiltingspunt dan voor het Noordelijke. Het. bezwaar, dat de goederen niet door zouden kun nen loopen naar het station, is ge makkelijk t/o overwinnen door een klein veThindingslijntje tusschen beide stations. Geen Haarlemmer zal in U uur naar Nieuwersluis rijden, wann/eer hi] over clten anderen kant in 1 1/4 uur in Utrecht kan komen Van die zijde beschouwd, ite het plan dus niet aanbevelenswaardig. Alleen een aansluiting in Zuid-Haarlem acht spr. het grootste belang voor dbze stad. De lieer PEEREBOOM stelt cle vraag, of de hieer van Veen aan d'e vermeerdering van die intensieve cultuur in de Meer gelooft? Spreker heeft wel eens vernomen, dat de bo dem zich er niet voor leent. Dat onze markten door de lijnen zullen voor uitgaan, gelooft spr. niet. De markten, di® thans te Leiden gehouden wordlen. zouden door de nieuwe lijn wel eens naar Hoofddorp verplaatst kunnen worden. Dat bij het eindpunt te Amsterdam een tram de menschen gemakkelijk overal in Amsterdam brengen zaJ, maakt het plan jvoor ons niet aannemlelijker, meent spr. Ten slotte vraagt spr. of' nu de lijn

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1