De nieuwe Geneeswijze. Amsterdam—Haarlem geheel van de haan is. De heer LAANE gelooft, ook met, dat Haarlem eene groote marktplaats zal worden; liet Ligt daarvoor niet gunstig. Hoofddorp wordt langzamer hand de marktplaats der Haarlem- nkrtneer. lir zijn thans 4 oninsibus- diensten. die aan tering lijden, waar uit volgt, dat het vervoer naar Haar lem nooit zeer groot zal worden. Hoofddorp zat worden de plaats, waar alias zich zal vhtfeenigen. Spr. zou voorts nog willen vragen, of ook onder minister Oyens, eene subsidie van 1/3 bepaald zal worden toegestaan. De heer Mr. JOH. ENSCHEDé vraagt waarom de H. E. S. M. teruggekomen is van eerfle Zuidelijke aansluiting, die meer in het belang van Haarlem is. De kasten van aansluting aan het Noorden zullen ook veel hooger zijn door een viaduct. En daarom kan men toch niet vergen, dat Haar lem voor dien duurderen aanleg, die niet in haar belang is, nog bijdraagt. Antwoord van den inleider. De heer VAN VEEN beantwoordt de verschillende sprekers, allereerst d-en heer Hugenholtz en zegt, dat de lijn een lokaal-spoorweg is, zoodat men niet het oog hoeft op eene snelle verbinding tusschen twee hoofdstedlen Haarlem—Utrecht. Het doel was eene lijn, die zooveel mogelijk alle plaat sen verbindt. De verbinding AalsmeterUithoorn ontbrak in het vorige plan, eu dat was een scliakel, die eerst in de ver binding Haarlem—Nieuwersluis ont brak. In het plan Sanders was het •eindpunt geprojecteerd aan den Klei nen Houtweg. Dat ging niet; men mopst aan den Oostëlijken kant van liet Spaarne blijven en dezen acht spr. niet gewenscht voor een eind punt. Haarlem is als Noordpunt van de lijn gekozen; het station ligt zeer gunstig, en men vindt daar de aan sluiting aan de andere lijnen. Ja. maar voor Haarlem is dit n'iet van belang, wordt opgemerkt. Nu ja, zegt de heer VAN VEEN, men moet niet alleen voor de subsidie Haarlem's belang alleen in het oog houden, maar alle belangen van de verschillende gemeenten, daaromtrent moet men de solidariteit betrachten (gelach}. Beide eindpunten te Haarlem te ontwerpen, gaat nietdat zou de kos ten met een half millioen verhoogen. Een eindpunt aan, den Kleinen Houtweg (een station, een brug en tevens een verbindingslijn, tusschen het Zuiden en het Noorden) kosten zooveel. En deze kosten kunnen bij aan sluiting aan liet station achterwege blijven. De lijn Hoofddorp-Vijfhui zen-Haarlem is nu in het plan opge nomen dat was indertijd de vraag van Haarlem. Niet een station aan den Zuidkant. Wat de intensieve cultuur betreft, men heeft ons verzekerd, dat wel de gelijk ook in de Meer groenten zullen worden geteeld. Een uitspraak daar omtrent kunnen wij moeilijk doen. Onze indruk, dien wij in de Meer ge kregen hebben is, dat het Noordelijk gedeelte daarvan wel belang bij een aansluiting met Haarlem heeft Of het een belang der H.1J.S.M. zou zijn dat deze lijnen aan 't station aanko men, weet spr. niet, wel dat het in het oordeel van eeni stad is, om één station te hebben. De heer v. d. Most v. Spijk zou gaarne alleen een lijn hebben naar Aalsmeer, maar dat is ntet in het belang van de andere plaatsen en dit komt in strijd met liet solidariteits beginsel. Wat het bezwaar van den heer Kleynenberg betreft, spr. gelooft wel. dat de lijn Haarlem—Nlieuwersluis voor goederenvervoer zal worden ge bruikt. Voorts wijst de inleider er op, dat de onteigeningswet van de lijn Am sterdamHaarlem is ingetrokken, omdat men het n£et eens kon worden met Amsterdam over het eindpunt aldaar. Maar daaravoor komt thans eene electrische verbinding en ook wordt door de H. E. S. M. nog over de con cessie voor deze lijn metden Minis ter onderhandeld. De aansluiting der lijnen aan de E.N.E.T. is niet mogelijk, zooals de heer llugenholt'z dacht, omdat de railswijdte met hetzelfde is. De heer LAANE vraagt of he! niet in de bedoeling van de H.E.S.M. kan liggen een zijlijntje naar het abattoir te maken. De lieer v. VEEN antwoordde dat dit wellicht te doen zou zijn. doch de kosten zouden verhoogen. Is het een groot belang voor Haarlem, dan zou bet niet behoeven uit te blijven. l>e concessie is wel door minister Lely gegevendat minister Oyens er minder toe genegid is, is ons niet ge bleken. want ook hij heeft onze plan nen in de richting geleid. Ons plan is bij den Raad van Toe zicht in behandeling. Spr. vertrouwt dat daarop een gunstig besluit zal worden genomen. De heer GRIRPEL1NG zegt ook nog, dat een zuidelijk station voofr Haar lem van groot belang is. De heer PEEREBOOM zou gaarne gehoord hebben, dat de heer van Veen nu reeds toegezegd had, dat bij de totstandkoming van een lijn Amster damHaarlem het eindpunt in het Zuiden dor stad zou komen. Dit zou de oppositie eenigszins bevredigen. Want duidelijk is het gebleken, dat men een station aan de Zuidzijde voor Haarlem een groot voordeel acht. Spr. vraagt, of men in geen geval op een Zuidelijk station van de lijn AmsterdamHaarlem mag hopen' Dit kan de inleider niet be paald zeggen dit zal vastgesteld wor den. wanneer de lijn weder ter sprake gebracht wordt. De heer ENSCHEDé gelooft dat er weinig kans voor een zuidelijk sta tion' bestaat, want de H.E.S.M. is juist do maatschappij. die in het plan Sanders het Zuiderstation heeft ge wijzigd in een Noorderstation. Als sr. de kaart beziet, dan gelooft hij dat men juist, de beide Zuidelijke punten der steden Haarlem-Amster dam moest, verbinden, en dat daaraan behoefte bestaat. De inleider zegt, dat hij juist de lijn Haarlem-Amsterdam van het plan dooi de Meer wil afgescheiden houden. Aan een zuidelijke verbin ding is geen behoefte, want daarin wordt voorzien door een electrische tram van Amsterdam naar Haarlem. Hierna worden de discus&iën geslo ten. De voorzitter, de heer Dufour, brengt daarop aan spr. een woord van dank voor zijn voordracht en spreekt als zijn meening uit, dat de Meer- planuen voor Haarlem van belang zijn, zoodat hij hoopt, dat thans al len zullen medewerken aan de tot standkoming van een verbinding mei de Haarlemmermeer. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Bevredigend. Naar wij ver nemen. heeft mej. Nienhuis. de jonge dame. die enkele dagen zulke hevige brandwonden bekwam en in het Dia- conessenhuis ter verpleging werd op genomen. heden een rustigen nacht doorgebracht en was haar toestand, naar omstandigheden» bevredigend. Benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondisse ments-rechtbank alhier mr. A. van de Koppel Gz.. thans rechter in de ar- roudissements-rechtbank te Tiel. Benoemingen. Bij Kon. besl. van 15 dezer zijn, met ingang van dien datum, benoemd van de bij Kon. besluit van 26 November 1902 (Stbld. no. 202) ingestelde plaatselijke com missie (bedoeld in art. 86 der Onge- v allen wet 1901) welke haren zetel heeft in de gemeente. Haarlemtot voorzitter mr. H. Ph. 't Hooft, advocaat en procureur aldaar; tot plaatsvervangend voorzitter mr. Cnoop Koopmanis, advocaat en urocureur aldaar; Haarlemmermeertot voorzitter J. Muilemeister, oud-lid van den Raad van Indië, te Heemstede tot plaats vervangend voorzitter, G. B. 't Hooft, oud lid der Tweede Kamer en lid der Provinciale Staten, te Haarlemmer meer Sedert Maandag vertoeft hier ter stede ten huize van een vriend de oud-commandant Kritzin- ger, uit Transvaal. De z a a k-li ugenholtz. In een artikel in ..Het Volk" bespreekt mr. (P. J. Troelstra onder den titel ,,De eer 1 gered" nog eens de gevallen-v. d. Goes en Hugenholtz en zegt met betrekking 'tot den laatste o. a.: Ook Hugenholtz werd door de pers en liet Openbaar Ministerie gebrand- j merkt als een lafaard, die anderen op- j ruide tot een feit, dat hen in de gc- i vangenis moet brengen of den kogel I kon doen verdienen, doch dit deed op 1 een manier, waardoor hij zelf aan de strafwet kon ontsnappen. Maar wat iis nu bij de behandeling zijner zaak gebleken? Dat hij vóór de bewuste ver- I gadering bezwaar heeft gemaakt, voor de miliciens te spreken. daar hij vrees- jde, door zijn temperament te zullen I worden gebracht tot uitingen, die den i indruk zouden maken van aanspo- ring tot daden, waarvan hij de ver- I antwoordelijkheid niet kon dragen; I dat hij dan ook. toen in zijn rede bij hem de voorstelling opkwam van het geval, waarin den miliciens werd be- i volen, op de arbeiders te vuren, plot- seliug zijn rede heeft afgebroken en i zich van dat onderwerp heeft afge- maakt; dat onmiddellijk na sluiting der vergadering eenige miliciens hem gevraagd hebben naar de bedoeling j der woorden, waarmede hij zich van dat onderwerp heeft afgemaakt en dat jzijn antwoord toen is geweest: .in Igeen geval dienstweigering". Voor het Openbaar Ministerie was dit geen reden om in zijn eisch tot I één jaar gevangenisstraf verandering I te brengen; wat de Rechtbank zal be- slissen, zal nog moeten blijken; maar ieder onpartijdige zal begrijpen, dat dezelfde man. die in een partikulier gesprek, waar bet geen kwaad kan. de miliciens die hem naar zijne bedoeling vragen afraadt den dienst te weigeren. 1 niet enkele minuten te voren, toen hij in het openbaar sprak met de daar- aan verbonden gevaren, de bedoeling kan hebben gehad, tot dienstweigering aan te sporen. Wat dan ook de verdere loop dezer beide strafprocessen moge zijn. de eer onzer beide partijgenooteu is gered. Als goede sociaaldemokraten hebben zij niet aangespoord tot daden, die volkomen buiten onze strijdwijze val len; als mannen van eer hebben zij niet opgeruid tot daden, waarvoor zij de verantwoordelijkheid niet konden dragen; als eerlijke menschen hebben zij bij hunne verdediging niets dan de waarheid: gezegd. Binnenland. Hofberichten. H. M. de Koningin zal gedurende de buitenlandsche reis van den prins eenigen tijd te Soestdijk bij H. D. moeder logeeren. Maandag dineerden ten hove jhr. Sandberg Aan Leuvc- num, kamerheer in buitengewonen dienst, baron Sweerts de Landas Wy- borgh. burgemeester van Arnhem, ka pitein graaf Dumonceau en echtge- nootfin. Naar wij vernemen zal de oorlogs- begrooting voor 1904 worden samen gesteld naar eene geheel nieuwe in deeling. in verband met de nieuw op gerichte afdeeling comptabiliteit. Do moord te Knitaart. Het laatste slachtoffer, de oude vrouw Koole. is thans ook overleden. Bij bevelschrift der rechtbank te Mid delburg van 18 Mei is tegen den zoon Salonion Koole. 34 jaar. landbouwer te Kuitaart. gemeente Hontenisse, ge detineerd te Middelburg rechtsingang met gevangenhouding en instructie verleend. Alge neen Nederlandsch Verhoud Aan het jaarverslag van den alge. meenen secretaris van het verbond, den heer P. J de Kanter. dat in Neer- landia opgenomen is, ontlecnen wij het volgende: Het is te hopen en ook op goede gronden te verwachten, dat het jaar 1902 de kinderjaren van het verbond afsluit. Ook voor het hoofdbestuur waren dit* kinderjaren een moeilijke tijd. Financieel niet krachtig, kon het verbond niet veel anders geven dan zedelijken steun en moesten de lei ders, meer dan hun lief was, een be roep doen op de beurs van vrienden, wanneer inderdaad belangrijke uitga ven moesten worden gedaan. Daarbij kwam een zeer ernstige te genspoed: de volkomen ontwrichting van de groep Zuid-Afrika door den vrijheidsoorlog. Deze oorlog vermeerderde bovendien den arbeid van het verbond bovenma tig. Die bijzondere omstandigheden wa ren ook oorzaak, dat het hoofdbestuur niet, zooals zijn plicht en zijn verlan gen waren, ten volle zijn belangstel ling kon wijden aan de stamverwan ten over de geh'eele wereld, en zich hierbij veelal moest verlaten op de toewijding der besturen van groepen en afdeelingen. derhalve in die stre ken. waar het Hollandsche element zich in ons verbond heeft georgani seerd. Had het veelal den schijn, alsof er geen vooruitgang was waar te nemen en kon somwijlen daarom een gevoel van ontmoediging niet worden onder drukt; op eens kwam de kentering, en werden de vruchten rijp. die wij in ons ongeduld niet hadden zien was sen. Hoewel eigenlijk het verslag over 1903 daarvoor de plaats is. moet het hoofdbestuur nu reeds zijn groote dankbaarheid uitspreken voor de be wijzen van instemming met het stre ven van het verbond, ontvangen van H. M. de Koningin der Nederlanden en van H. M. de Koningin-Moeder, niet alleen welkom uit een geldelijk oogpunt, maar ook aansporend om voort te gaan en de inspanning te ver- grooten. Hetzelfde geldt van den geldelijken steun, dien het verbond over 1903 voor 't eerst van de Nederlandsche regee ring zal ontvangen. Het verslag vermeldt ook dat dr. H. J. Kiewiet de Jonge het algemeen se cretariaat heeft neergelegd en mr. \V. de Ridder ontslag nam als lid van het hoofdbestuur. Kamera van Arbeid. Bij Kon. besluit van 13 Mei is be paald Voor de gemeente Utrecht wordt een Kamer van Arbeid opgericht, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de na j volgende bedrijven het hotel- en lo- j gementhoudersbedrijf het restaurant - en koffiehuishoudersbedrijfhet be- drijf van restaurateur of buffethouder 1 in sociéteiten. De zetel der Kamer is gevestigd te Utrecht. De Kamer zal den naam dragen van „Kamer van Arbeid voor het logement- en koffie huishoudersbedrijf te Utrecht." In de Kamer zullen 10 leden zitting heb ben. Met patroons worden gelijkge steld gérants, directeuren, procura tiehouders. zetbazen en zetkasteleins. Onder werklieden worden niet begre pen oberkellners, zaalchefs, chefs-kok buffetchefs en huishoudsters. Lswa-Spoorweg. De ..Ingenieur" ontleent aan een particulier schrijven van den heer Lely, gedateerd 8 Maart het volgende: ..Hoe meer ik den toestand leer ken nen. hoe sterker bij mij de overtui ging wordt dat in den spoorwegaan leg het eenige middel gelegen is om de kolonie er bovenop te kunnen krij gen." Spoorwegverbiuding door het VVestlaud. De afdeeling Naaldwijk van den Xationalen Bond ter bevordering van hat Vreemdelingenverkeer heeft be sloten een adres te richten aan den minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, waarin zal worden uit eengezet, dat de belangen van het Westland vorderen een spoorlijn langs de dorpen in het centrum en alzoo wordt verzocht bij het verleenen van concessie met de belangen dier dor pen rekening te houden, speciaal met die van Wateringen, dat geheel van spoor- of tramweg verstoken is. Alle aanwezigen verklaarden zich tegen de ontworpen lijn BosKröller die.op een verren afstand loopt van de "dorpen Naaldwijk. Quintsheuvel. llonselersdijk. Wateringen, enz. De Soci ïlisten geven bet hoogste loon! Mevrouw Roland Holst, de bekende socialiste, laat in 't Gooi een villa bouwen. De grondwerkers vei langen 11.25 Per dag. De intellectueele socialistische dame is genoeg ontwikkeld om te begrijpen, dat voor zoo'n werkman tachtig heele centen al een heel mooi loon is. De arbeiders moeten vooral zien te werken voor de socialisten. Dan komt liet menschwaardig bestaan van zelf. (Kath. Werk.) Gearresteerd. Te Slijk-Ewijk zijn den jongeling M. J. levensgevaarlijke steekwonden toe gebracht door zekeren R. J. De dader is gevankelijk naai- Arnhem overge bracht. van het trottoir terecht kwam. Na op het politie-bureau te zijn verbonden, werd de gekwetste denzelfden nacht nog naar het Ziekenhuis gebracht, waar hij overleed. Spoorweg-euqnêto. Het dagelijksch bestuur van den laat aanzien, dit jaar genoeg komen. Die pitvruchten kunnen wel tegen wat kou, maar met de ondërboomen. de kruis en aalbessenstruiken, ziet het er niet best uit. Het beschot daarvan zal gering zijn. De ristjes zijn klein, en wat er r/og hangt ..ruit" weg. Hoewel 'reeds Westlandsche aardappelen ln c - t-, den handel gebracht worden 80 ets. nÜ;^C"! nihl ei 1. voor een mandje vol. zoo groot van Nederi. Spoorwegperroneel Recht als een bloempot beteekent dat nog en 1 licht, van oordeel zijnde dat on-lr;ej veej (1:u js br0eigoed uit de kas- der het spoorwegpersoneel nog te sen> De natuur-aardappelen laten zich veel vrees bestaat om voor de staats- 0Veral goed aanzien; (je plant is forsch commissie van enquête inzake den eil sterk. Met de asperges-teelt zijn de toestand waarin het spoorwegper-so-1 tuinders dit jaar al zeer ongelukkig, neel verkeert, te verschijnen 'en daar-1 Andere jaren, die niet zoo koud en voor rondborstig hunrue belangen voor guur zich aanmelden, zagen half Mei te dragen, heeft besloten om te onder-j den oogst in vollen gang. Bij tientallen zoeken of personen die in 1890 voor werden dan de bossen gemaakt. En dB commissie van enquête hunne nu loopt de tuinder zijn bedden rond verklaringen hebben afgelegd, daar- en steekt er hier een en ginds nog een, van later nog kwade gevolgen hebbenmaar is al blij, als zijn groote uitge- ondervouden. i strektlieid grond, die hij voor de teelt Zij verzoekt daarom aan alle spoor- j beschikbaar heeft, hem eien paai- bos- en tram wegbeambten die in dat jaar) sen oplevert. En dan nog is de quali- voor die commissi© zijn geweest, j feit meest inferieur, zoodat ook de hunne bevindingen daaromtrent mede Prijzen daar weer na evenredig zijn. te deelen, in het bijzonder wenscht! Klagen de waxmoezeniers yan Loos- het bestuur te weten of die personen1 duinen wegens de totale mislukking ingevolge hunnte verklaringen later der komkommerteelt, die voor velen daarvan kwade gevolgen hebben on dervonden. De zwemmende stier. In de vorige week verkocht een landbouwer onder de gemeente Schie dam een koppel stieren aan een land bouwer in het land van Dordt. Den volgenden morgen zijn woningdeur openende, zag hij een der dieren voor zich staan. liet beest was des nachts "over de Maas gezwommen en had een afstand van vier uur geloo- pen om weer thuis te zijn bij zijn vorigen meester. Deze was daardoor zóó getroffen, dat hij het dier niet meer wiide missen. een schade beteekent. van zes tot tien en twaalfduizend gulden, ook de West- landsche tuinders hebben tot nog toe geen reden 1903 een gezegend jaar te noemen. Het best ondervinden dat de neringdoenden in de steden van den omtrek. Ongeluk. Gisterenmiddag is nabij Wychan een jongeling door een trein aangere den en zwaar gewond. Steun. Het Landelijk Comité tot onder steuning van do slachtoffers der alge meens werkstaking, ontving tot nu toe in totaal f 25.297.30^. Brand. Door het in aanraking komen van een portière met een bi andend gas komfoor. ontstond te Leiden brand op een der bovenvertrekken van t per ceel aan liet Rapenburg, waarin ,ee- vestigd is het hotel en pension van den heer Prins. Het vertrek brandde met den inboedel'in een minimum van tijd geheel uit. In een der beneden zalen waren een aantal bezoekers aan 't. middagmaal vereenigd, die spoedig de behulpzame hand ter blussching bo den. zoodat de brand door eigen krachten in zijn voortgang kou wor den gestuit. De brandweer, hoewel spoedig ter plaatse aanwezig, behoefde derhalve niet in werking te worden gesteld. Hoewel het onheil tot het aange taste vertrek beperkt bleef, bekwam het geheele pand belangrijke water.- schade. Verzekering dekt de schade. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 80 feu'- per rcejol. rj1 Dat zij die lijdende '^-4. I ZQDj aan welke kwaal ook,niet aarzelen zich te richten tot deu Di recteurvan het Hó tel de la MódecineNon veile, de voornaam ste FranscheGenees- kundi&e inrichting. Deze inrichting ver werpt het gebru'k der geneesmiddelen geheel, daar dit de maag van streek brengt overtuigende bewijzen zijn geleverd dat lijders afdoend genezen wer den van breuken, hardlijvigheid, zenuwlijden, verlamming, vlooiin gen, jicht, asthma, chronische bronchitis, suikerziekte, maag- en huidziekten, doofneid, nierziekte, puisten, kanker, enz. Een geilius- treerde courant wordt gratis ge- jduiende twee maanden toegezon den. Voor consults en inlichtingen wende men zich aan I'Hotel de la Médecine Nouvelle, rue Lisbonne 19, Parijs. Mishandeling. Maandag in den vroegen ochtend werd in zijne woning te Utrecht gear resteerd de Staatsspoorwegambtenaar B.. verdacht van de mishandeling met doodelijken aflóop, in den nacht van Zaterdag op Zondag 9/10 Mei. op de Biltstraat gepleegd. De verdachte is, na bekentenis, naar het Huis van be waring overgebracht Het moet ech ter reeds gebleken zijn dat de versla- gene. met zijn zoon den verdachte en een van diens vrienden te één uur on geveer ontmoetende, twist begon te zoeken, waarop de verdachte den va der met den arm eenigszins ruw schijnt te hebben op zijde geduwd, tengevolge waarvan deze viel en met het hoofd op den hardsteenen rand een voortreffelijke beschuitsoort, spe ciaal voor Keukenge bruik. Overal verkrijgbaar in bussen van 35 stuks a f©.85. Land- en Tuinbouw Uit het Westland wordt geschreven: Was men van 't voorjaar bang, dat van d» aardbeienteelt niets terecht zou komen, wijl de planten door een onbekende ziekte waren aangetast, die hen wel deed ontspruiten, maar dan tot stilstand doemde, nu de vruchten sinds eenigen tijd geplukt worden, blijkt er nog heel wat weer terecht te komen. Toch brengt men het bijna nergens verder dan tot lialf gewas De struiken op den kouden grond staan vrij goed in bloei en zul len. voor zoover ze overgebleven zijn, goed dragen. De vroege appelsoorten staan bijna overal flink in bloei en beloven veel, maar met de late soorten is 't treurig gesteld; de bloempjes blij ven door het gure weder in hun om hulsels zitten en zullen afvallen zon der vrucht gezet te hebben. Peren hebben met de enkele zomersche da gen flink gebloeid in alle soorten, maar ruien" sterk. Pruimen zullen er, naar het zich Cit de Arbeids-rswereid BINNENLAND. Nationaal Arbeidssecretai iaat. Maandagmiddag werd de vergade ring voortgezet. Langdurige besprekingen hadden plaats over een voorstel om art. 26 van het Reglement te lezen als volgt Elke organisatie zorgt voor haar eigen finantieel weerstandsvermogen, opdat zij minstens 14 dagen zelf uitkeering kan doen. Mocht de betrokken orga nisatie evenwel in de onmogelijkheid verkeeren zulks langer dan 14 dagen uit eigen weerstands-kas vol te hou den, dan wordt na hot verloop van de eerste 8 dagen de steun aan liet N.A.S. aangevraagd, opdat dit li chaam dan steeds een week van te voren de aangesloten organisaties kan waarschuwen en de uitkeering van 't N.A.S. hierdoor de derde week plaats kan vinden. De financieele steun van het N.A.S. bestaat uit het storten van een uur plaatselijk loon per woek voor al de leden der aangesloten organisaties echter zal deze storting eerst dan ge schieden, wanneer een geheel vak in staking of uitsluiting betrokken is. Voor gedeeltelijke of partieele sta king of uitsluiting wordt 5 cent per lid en per week gestort. Zoolang er éen categorie van arbei ders in strijd is. worden de ingekomen gelden aan hen afgedragen, doch wan neer er anderen naast komen, worden de ingekomen gelden pondspondsge wijze naar het aantal verdeeld. Tenslotte werd het voorstel inge trokken. In de avondvergadering werd beslo ten de gesalarieerde beambten van liet N.A.S. voor rekening van het Secre tariaat tegen ongelukken te verzeke ren. In deze zitting kwam ook in be handeling een voorstel van het hoofd bestuur van den Opperliedenbond. om te besluiten het dagblad ,,Het Volk" te boycotten, in dezen zin om geen verslaggevers op de gedelegeerdenver gadering en algemeene hoofdbestuurs vergaderingen toe te laten. Tn de toelichting tot dit voorstel wordt door genoemd lioofdbesturr ge zegd. dat het tot dit voorstel is geko men wegens dien laster dien ..Het Volk" verspreidt tegen het bestuur van het Nationaal Arbeiders-Secreta riaat m het bijzonder en tegen de or ganisatie in het algemeen. Na een korte bespreking vereenigde de vergadering met 76 stemmen tegen 1 en 14 in blanco, zich met de vol gende motie van den Scheeps- en Boot. werkersbond ..De- jaarvergadering van het N.A.S., gehoord de toelichting van het hoofdbestuur van den Opper liedenbond over het punt betreffende boycot van ..Het Volk", besluit niet in te gaan op de discussie, noch op het voorstel zelve, omdat dit slechts ten nadeele kan strekken aan de Ne derlandsche arbeidersbeweging en gaat over tot de orde van den dag." Hierna was aan de orde een voor stel van het Nationaal Arbcids Secre tariaat om de propaganda onder de militairen ter hand te nemen, als uit makende een onderdeel van den vak- strijd. Na discussie werd het voorstel van het bestuur aangenomen met 45 tegen 28 stemmen en 15 in blanco. Tot opgewonden discussion gaf aan leiding een motie om deel te nemen aan een te Amsterdam te houden an ti militairistiseh congres. De heeren Kat en Wessels van den Ned. Scheeps- en Bootwerkersbond verklaarden zich krachtig tegen dit voorstel. Bij aan neming daarvan zouden zij in hun organisatie het voorstel moeten doen om uit her N.A.S. te treden, daar van hun bond personen lid zijn. die behoo- ren tot verschillende partijen en^hun bond alleen zich inlaat met zaken de vakbeweging betreffende. Het voorstel werd ten slotte inge trokken. Nog zeer lange besprekingen" wer den over de middelen van de propa ganda onder de militairen gehouden. De afgevaardigde van de steenhou wers uit Den Haag wees op Frank rijk. waar men verschillende midde len heeft om voeling te blijven houden met arbeiders, die 'in militairen dienst zijn. Men weet daardoor te bewer ken, dat ze trouw blijven aan de or ganisatie. Ook heeft men daar loca- liteiten, waar de miliciens (arbeiders) bijeen kunnen komen. Ook in Ame rika wordt met vrucht gewerkt. Hierna werd gestemd over de vraag of men zou blijven vergaderen tot 10 uur hedenavond, of de vergadering tot den volgenden morgen 8 uur zou verdagen. Tot het laatstgenoemde werd besloten. De slaking onder de metselaars en opperlieden aan het werk in de Bali- straat to Amsterdam is opgeheven. Behalve de ontslagenen zijn allen we der aan het werk gegaan. Het werk van den aannemer De Graaf, ic Boerliavestraat, waar do grondi kers ook den arbeid hadden legd, is overgegaan in andere l dien. aan iemand, die mét zijn «j menschen aldaar aan het werk ij gaan. De stakende grondwerkers 1 hen hun gereedschap weggehaald CN. v S Sport en Wedstrijdei Harddraveryen e» We te Bergen. Den 24en zal de Kennemer Sp club hare eerste race te Bergen h den, waarvoor zijn aangegeven paarden voor de draverijen en 28 v de rennen. Aan prijzen zal won uitbetaald f3.100, terwijl voor Sweepstakes, daarenboven ook no? inleggelden zullen worden uitgeket Ongetwijfeld zullen we Zondag 24en, velen zich naar Bergen zien geven, daar deze courses zich in groote populariteit van de sportwer verheugen, en aan liefhebbers heerlijke natuur een ongezochte, legenheüd aanbieden, om met vi teugen te genieten van dat heerii Bergen, dat thans in zijn eerste 1 tedos, onvergelijkelijk schoon is. Voetbal. Naar wij vernemen, zal een beste Nederlandsche doelverdedige zoo niet de beste, de heer H. L. Kq man. Zaterdag 30 Mei a.s. ons h verlaten. Ditmaal is het niet de Oj die wederom een onzer voetbalkr* ten wegneemt, doch Amerika is thi het land, waar Koopman voor zal zich zal gaan vestigen. ..De Telegraaf. Wielryden Meyers te Glascow. Voor een 10,000-tal personen j danks het regenachtige weer werd Zaterdag te Glascow in Engeland 25 belangrijke wielerwedstrijden gehe den op de baan van het"..Celtic Par. georganiseerd door de Glascow Mi chants Cycling Club" en waarbij 1 Meyers de held van den dag was. do de twee hoofdnummers te winnen. 11 resultaat was: 1/3 E. M. (536 M.) met voorg. Meyers (0). 2e Grogna (15 m.},.| Piard (0). 1 E. M. (1609 M.) van meet in sen en beslissing. Ie Meyers, 2e Piard lengte, 3e Grogna 3/4 lengte en 4e Tt James. Ook een wedstrijd. Te Hengelo is om 125 een we strijd gehouden tusschen een am teur-wielrijder een en ruiter te paai over een afstand van pi. m. 4000) Met zeer grooten voorsprong kwal het paard eerst aan. Boeien. De groote jaarlijksche roeiwedstrij van de ;,Frankforter Regatta Vereii op de Main, waar reeds zoo d'ikwij Hollandsche ploegen (De Hoop, Ti ton, en Laga) overwinningen beha» den. zal dit jaar op Zondag en Maai dag 21 en 22 Juni gehouden wordeij De lengte van de baan is weó 2000 meter stroomaf en het prograj ma bevat voor den eersten dag 12 j den tweeden dag 10 nummers. Kechtszakeii. Büieediging vau ue Koningin, Wegens dit misdrijf stond S^ten te Utrecht terecht de 51-jarige kooi vrouw J. B. Iu het Politieblad gesignaleerd zijn de, werd zij op 17 April j.l. door ea politic-agent aangehouden en nas het politiebureau vervoerd. In dk Twijnstraat zijnde, riep dt vrouw, zonder dat daartoe eenid aanleiding werd gegeven, ten aai) hoore van het publiek, eensklad luide uit: „De Koningin is.... gei Nu moet ik voor dat akelige d' weer eenige dagen opknappen. Ju! moeten haar eenige dagen op mi plaats zetten." Ten overvloede vervolgde de vroui toen de agent haar op het ongepast van hare woorden wees, nog er aai toe: „Ik bedoel jou niet, maar de Ke ningin". De off. van justitie verklaarde i den aanvang van zijn requisitoir, di het bij hem een punt van overwegin heeft uitgemaakt, dJeze zaak al da niet te vervolgen. Eigenlijk staat d Koningin te hoog tegenover zul eene beleediging. Maar de meenlng dat in liet openbaar zulk eene belee diging niet straffeloos mag plaat hebben, heeft spr. tot vervolgiq doen besluiten. De eisch luidde twee maanden g«] vangenisstraf. (U. D.}. Leger en Vloot. Te Ginnekon, bij Breda, overleed 0 161-jarige» leeftijd de gepensioneerde 1 kapitein van het leger h. t. 1. W. HJ 1 van Vliet Harsveldt. Ter vervanging van den len lui» nant Koorevaar die eervol omslag lieeft gevraagd als leeraar in de Ne derlandsche en Fransche talen aai den cursus van het Ce reg. inf. te Bre da. zullen bij den aavang van hei nieuwe studiejaar optreden de lieereu Cramerus en Boost, beiden werkzaam aan de Departementale Nutschool al daar. De kapitein C. M. H. Ivroesen. van het 5e reg. inf te Amersfoort, heefïj detacheering gevraagd bij de !and| macht in West-Indie. De generaal-majoor B R. F. vau Vlijmen, herkozen als lid Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal op non-activiteit worden gesteld Aan de oefeningen van het 7e reg. inf. in de legerplaats bij MiÜigen zul len. van 23 tot 26 September, deelne men het halve 3e esk. 3e reg. huzaren uit Amsterdam en eene batterij van het 2e reg. vcld-art. uit 's Gravenhage. Men schrijft uit Maastricht: Naar men verneemt, hebben er tus schen de hooge regeering en het ge meentebestuur onderhandelingen plaats over de versterking van het

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2