Jl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 2Ue jaargang Donderdag 21 Mei Abonnementsprijs Voor Haari8m per 3 maandsaf 1.20 Voor da dorpen in den omtrek waar 9en Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden „1.30 Franco door het gshsale Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers 0.021/* Geüluetreerö Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37V» da omstreken en franco per post. 0.45 Advertentiën Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Znlder Buitenspaarne No. 6, intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No. 55. Telefoonnummer 724. UHgava der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ASKWiiüaffiianifi'a aa Advtrteatiia ïrOfdtD aangenomen door onze Agenten 8n door all* Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem Is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën se Reclames betreffend* Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad varsohljnt dagelljkst, behaiwe op Zoa- on Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L, BAVBE CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmarire. 8-ïf msiuater feests&i sit a-es Sslsdzafdea. Wegens den He- mei vaar 13d ag zal het eerstvolgend nummer verschijnen. Haarlem's Dagklad vau 21 Mei bevat o.a. Uit Zuid-Afrika, Generaal Krit- zinger, Engelsche Brief, De z-aak van den Vlaardingschen gasdiree- tear. Frans Rogier ia hooier be roep, Een drieiuaaudsche Veldtocht De moorden te Koita&rt. OHitieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen dezer gemeente, dat het op den l5en Mei jl. executoir verklaard kohier no. 12 op de bedrijfsbelasting dezer ge. mee:.:er dienst 1902,1903, .op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordendie de ingezetenen tevens her inner.;, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlems 19 Mei 1903. De Burgemeester voornoemd. DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voor middags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 2 Juni e.k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e afdeeling) ter visie 1 neder gelegd, het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van de firma Martens en Zoon om vergunning tot op richting van eene petroleumbewaar- plaats in het perceel aan de Essenstraat no. 2, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 2 Juni e.k., en wel des na middags ten 1 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden ge geven, om ten overstaan van het ge meentebestuur of een of meer zijner le den. .bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Haarlem, 19 Mei 1903. Burg. en Weill, voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Generaal Rritzinger. In het Florapark, ten huize van Mr. F. R. Cronunelin. die al meer gastvrijheid betoonde aan Boeren aanvoerders uit den oorlog, heb ik generaal Rritzinger gesproken. Een flinke figuur, zwaar gebouwd, bijna een hoofd gr00ter dan het ge middelde, een man om tegen op te zien, niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk. Gekleed als hij was in een lange zwarte jas, met een moderne boord en een zwart strikje, het weel derige krullende haar iu 't midden gescheiden, cle oogen gewapend met een bril van groote glazen, maakt hij aanvankelijk meer den indruk van een duitschen professor, dan van een Boerengeneraal. En toch, als hij begint te praten, wel met een zachte stem en met de aarzeling van den Afrikaauder, die vreest, dat de Hollander hem niet goed zal begrijpen, dan gevoelt men al gauw den invloed van den man. die wilde en die durfde, den invloed van een persoonlijkheid, van een karakter. Rritzinger is nog maar drieëndertig jaar. was nauwelijks dertig dus, toen hij zijn roemrijke loopbaan in den oorlog begon met den gelukkigen slag bij Stormberg. En sedert dien tijd wat al gevechten. Want Rritzinger was het, die in de Kaapkolonie opper bevelhebber was. Ik behoef er hem niet meer naar te wagen wij kennen hem en zijn daden wel èn door de berichten èn door het boek van Fre- derlk Hompel. Maar iets over hem zeiven en zijne plannen zullen de le zers toch graag vernemen. ..Ik kom nu uit Engeland", vertelt hij mij, „denk hier een dag of drie te blijven, en ga dan naar Frankrijk en Duitscliland en vervolgens weer naar Zuid-Afrika terug. U weet, ik ben een Vrijstater." ..En hoe vs het u persoonlijk in den oorlog gegaan?" „Ik ben driemaal gewond geraakt, tweemaal licht en ééns ernstig toen kreeg ik een kogel door de beide lon gen. In een Engelsche ambulance werd ik verpleegd, maar omdat er zoo van alle kanten Boeren waren, werd ik vervoerd. En bij deze zware verwonding vonden de Engelschen het nog noodig mijne handen te boeien. Engelsche officieren zeiden mij de volgendje week wordt je doodgescho ten. Achter de groote brillenglazen flik keren de oogen bij deze herinnering. En is u van deze verwonding al genezen „Nog niet; als ik mij veel vermoed, gevoel ik het daar nog", en hij wijst op zijn borst. Dan vertelt de generaal van zijn eigen verliezen in den oorlog. „Mijn vader, een heel zwaar man en die zich dus zeer moeilijk bewoog, een man van drie en zeventig jaar, is door de Engelschen weggevoerd. Hij werd ziek en is gestorven. Ik heb ook een zuster verloren." „En uwe bezittingen ..Alleen mijn plaats in dien Vrijstaat heb ik nog. de rest, paarden, vee, is alles weg. En de Engelschen geven mij geen vergoeding. De generaal had weinig tijd. 't Was op het nippertje van middagmalen en Mr. Crommelin, zijn gastheer, had mij gevraagd hem niet te lang op te houden. Maar éen ding moest ik toch nog van hem weten, en dat was, of er spoedig kans wais op 'amnestie voor dén armen banneling, comman dant Chris Botha, die onder Rritzin ger gediend heeft en reikhalzend uit ziet naar zijn amnestie om te kunnen terugkeeren naar vrouw en kinderen in Zuid-Afrika, De generaal had daar de beste ver wachtingen van. De beslissing daar over". zei hij, „is overgelaten aan het Kaapsche Parlement en daar de Afri- kaanderpartij daarin de meerderheid heeft, zal de amnestie wel gegeven worden." En hij voegde er goedhar tig bij „u weet, Botha én Conroy, die met mij hier is, zijn mijn offi cieren geweest, hef spijt mij zoo voor hen." Met de eigenaardige, natuurlijke beleefdheid van den beschaafden Afri ka,ander liet hij mij uit. Met een flinlcen handdruk namen we afscheid. Zoo'n gesprek, hoe kort ook, met een eenvoudig, onopgeschroefd man. is als éen verfrissching zoo'n korte ontmoeting met een persoonlijkheid, als deze Rritzinger, die een held is en dat zelf niet beseft. Buitenlandsch Nieuws Zuid-Afrika. De Volksstem schrijft: Ongeveer in Augustus van 1901 werden wegens aanklacht van hoog verraad in Pretoria gevangen geno men de volgende personen: Trouw, Otto en Kannemeyer (burgers van de Z. A. Republiek) en Aartsen, Graa nt ans, Kader en Wisselink, (Hollan ders) en zekere twee Duitschers. Deze menschen weeden veroordeeld als volgt: Trouw tot vijf jaar gevangenis straf, Aartsen tot acht, Otto voor het leven. Graamaus, Kannemeyer en Wisselink voor drie jaar ieder, Kader tot twee jaar, en de beide Duitschers indien we het goed hebben, tot drie jaar gevangenisstraf elk. Zij werden allen naar de Bermuda's gezonden, behalve Kader, die te Johannesburg in de tronk bleef: doch thans bevin den zich allen weder te Johannes burg in de tronk. De commissie, indertijd aangesteld om de vonnissen van veroordeelde politieke gevangenen na te gaan, ver- anderdb deze vonnissen als volgt: Trouw tot drie jaar, van Aartsen en Olto tot vijf jaar, en bepaalde dat zij behandeld zouden worden als politie ke gevangenen. Achter de straffen van Graamans, Kannemeyer, Wisse link en de beide Duitschers werd ge schreven: „No alteration'', d.w.z. „Geen verandering", 'én het bleek nergens uit, dat zij niet als politieke gevangenen moesten behandeld wor den, hetgeen ook niet te veronderstel len was, daar deze personen blijkens hun straffen de minst schuldigen wa ren in het z.g. Pretoria-complot. Uit Vertrouwbare private rnededee- lingen, vernemen we evenwel dat zij nu als gewone misdadigers behan deld worden en tezamen met anderen van denzelfden aard den gewonen misdadigers-harde-arbeid te verrich ten hebben. Het is moeilijk te begrijpen hoe personen uit één en dezelfde aan klacht, die veroordeeld zijn wegens één en dezelfdb misdaad, en oor spronkelijk nogal lichter© straffen ontvingen dan diegene wier straffen naderhand, verminderd zijn, thans behandeld kunnen worden gedeelte lijk als politieke misdadigers en ge deeltelijk als harde-pad-misdadigers. We vestigen de algemeene aan dacht op deze gevallen niet alleen omdat de menschen naar veler mee ning onnoodig hard behandeld wor den, maar ook omdat in het mogelij ke geval van een algemeene amnes tie. de thans met harde-pad gestraf ten, op grond van het feit dat zij nu als gewond misdadigers behandeld worden, misschien niet in de voor- len van zoodanige amnestie zullen deelfen, hetgeen zeer onbillijk te noemen zou zijn. Esgeland. Achteraf is door onwraakbare getui genissen afdoende gebleken, dat de bouw van een openbare bibliotheek te Stratford-ón-Avon geen vandalisme in de omgeving van Shakespeare's geboor tehuis zal aanrichten. De paar huisjes, die zullen vallen, zijn niet heel oud en van geen bijzonder bouwkundig belang. Daarentegen komt er nu een flinke plek naast Shakespeare's huis open, zoodat het brandgevaar verminderd is. Een oud huis, dat verdient bewaard te blijven, wordt in zijn oudste deelen zooveel mo gelijk behouden; zonder restauratie liep het huis gevaar in tie storten. Uit een aardig interview, dat de „Dai ly News" met Carnegie gehad heeft, blijkt weer eens de groote vereering van dezen voor Shakespeare. Het idee, dat hij geld zou geven voor een boekerij, die de nagedachtenis van Shakespeare zou ontwijden! Niemand heeft grooter ver eering voor dien dichter dan hij. Zoo liet Carnegie zich uit. Waarom hij zoov.eel om boekerijen gaf? Omdat hij zelf in zijn jeugd het gemis daaraan ge voeld had, en zoo gelukkig was geweest als hij boeken in handen kreeg. Brodrick zeide gisteren in het Lager huis betreffende Somaliland, dat gene raal Manning ijl een telegram van 6 dezer het gerucht had overgebracht, dat de Abessiniërs uit het Z. oprukten en de hoofdmacht van den Mollah N.- waarts hadden gedreven. In de buurt van de Engelsche posten te Galadi was in de laatste dagen geen vijand te zien geweest. De regeering had Manning ge last, zijn troepen te Bohotle samen te trekken; van daar uit zou men 't best met de Abessiniërs kunnen samenwer ken; maar met het oog op het aanrukken van deze mocht Manning den post te Galadi handhaven. Is er aan generaal Manning meege deeld,-dat hc-m geen versterkingen zou den worden gezonden? vroeg een afge vaardigde. Neen, antwoordde de minis ter, maar Manning had om geen ver sterkingen gevraagd, dus was deze zaak in het midden gelaten. De afgevaardigde was met dat antwoord niet tevreden, en vroeg of de regeering dan afgeweken was van de politiek, die zij kort geleden in het Lagerhuis uiteen had gezet. Ook een andere afgevaardigde vroeg dit, maar de minister antwoordde niet. Opgemerkt zij. dat de verklaring van Brodrick over de plannen met Somali land, kort geleden afgelegd, dubbelzin nig genoeg was om er elke gewilde po litiek aan vast te knoopen. De minister zeide het eene ocigenblik, dat aan geen nieuwe expeditie gedacht werd, maar een oogenblik later, dat alles afhing van wat generaal Manning zou adviseeren. Misschien zal er nog meer afhangen van hetgeen de Abessiniërs en de Italianen doen of niet doen. Stadsnieuws. Haarlem, 20 Mei 1903. Bij vonnis van de arrondisse- men/ts-rechtbank alhier, d.d. 19 Mei jl. is in staat van faillissement verklaard P. van Pelt, broodbakker, thans te Haarlem. Rechter-commissaris jhr. mr. R. de Ma- rees van Swinderen. De Arrondissements Recht bank alhier heeft op den 19den Mei j.l. toeëedigd als Waterschout in de geoneent© Velsen. den heer D. de Rid der aldaar. Ter terechtzitting van de Arrondtisseaments Rechtbank alhier d.d. 19 Mei 1903, zijn beëedigd: de heer K. Zwart Lz„ als makelaar in roerende goederen, t'o Zaandam. de heer G. H. Philips, als makelaar in bouw- en aanverwante vakken te Velsen. Het Gerechtshof t© Am sterdam heeft bevestigd het vonnis cfcir Arrondissements Rechtbank al hier, waarbij H. P. J. Zegwaart te Haarlem wegens diefstal gepleegd zonder oordeel des onderscheids, is ontslagen van rechtsvervolging met last tot zijne plaatsing in een Rijks opvoedingsgesticht tot 28 Men. 1907. Zegwaart is nu in cassatie geko men. Specialiteit en-voorst eülinig. Donderdagavond. (Hemelvaartsdag) zal in „De Kleine Vereeniging" in de Kleine Houtstraat een specialiteiten-voorstelling gegeven worden, waarbij zeer goede krachten zullen medewerken. Wij ver wijzen daaromtrent naar de ia dit num mer van ons blad voorkomende adver tentie. Men zal zich zeker amuseeren. Wer eld panorama. Het wereld- panorama in de Schachelstraat is op Hemelvaartsdag geopend. Men zal er een interessante reis naar Engelsch-In- dië kunnen maken en het schoone Cey lon bewonderen. Haarlem, 19 Mei. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer P. Lok te Heemstede, D. I.ieb te Enkhui zen, M. May te Zaandam, J. P. Schef- fenier te Middelie, J. Wit te Alkmaar. Huize Beueveiiuta. Haarlem is een degelijke en doel matige inrichting rijker geworden eene inrichting, waaraan sedert lang behoefte bestond. Wij bedoelen de stichting, welke den naam draagt „Huize Benevenuta" en gevestigd is in. de vroegere woning van den heer Geyl aan het Spaame, Zij heeft feitelijk haar ontstaan te danken aan de klachten, die in den laaieten tijd meermalen geuit wer den, over het geinis aan een geschikte gelegenheid tot wonen voor studee- rende dames. Want om daaraan te gemoet te komen, heeft Mevr. Mul der Lans, een energieke, flink ont wikkelde en ondervindingrijke dame, deze inrichting in het leven geroepen, waarin dames, die intellectueelen ar beid verrichten, een prettig, rustig, gezellig en degelijk tehuis vinden, een woning, waar zij zich bepaald thuis moeten gevoelen, waar zij zul len aantreffen prettig huiselijk ver keer, een aangenamen omgang, een uitstekende leiding, en waar zij bo venal rustig zullen kunnen arbeiden. Waar dus mevr. Mulder Lans alles in het werk gesteld heeft om de stu- decrende jonge vrouwen ter wille te zijn, ja, feitelijk aan een bedekte uit- noodiging van enkelen barer tot stich ting van een dergelijk tehuis heeft voldaan, daar rust thans op deze da mes de plicht deze schoone inrich ting in stand ie doen houden. Moeite noch kosten zijn gespaard 0111 het gebouw zoo aangenaam en doelmatig mogelijk in te richten. Het huis bevat een 12tal gezellig ingerichte en keurig gemeubileerde kamers. Voor aan de straat is de conversatiezaal, die direct op den binnentredende een prettigen indruk maaktdaarachter treft men de rui me. frissche eetzaal aan. De overige kamers, alle gezellige, frissche ver trekken, zijn op de eerste etage ge legen en hebben een fraai uitzicht, gedeeltelijk op het Spaarne, gedeel telijk in een mooien tuin. De geheele inrichting van Iluize Benevenuta, getuigt er van, dat hier iemand aan het hoofd staat, die veel ondervinding heeft op het gebied van. onderwijs en gezellige samenleving. In geen betere handen dan in die van mevr. Mulder Lans zou o.i. dan ook de leiding dezer stichting kunnen zijn, want niet alleen is zij een ver standige. maar ook een vriendelijke, innemende vrouw, aan wie de belan gen der inwonenden veilig zijn toe vertrouwd. En daarom durven wij dan ook aan op zichzelf wonende leeraressen, schilderessen, siudeerende dames, en dames, werkzaam bij den Post- en Telegraafdienst, de stichting ..Bene venuta" welke 15 Mei geopend en al waar voor 20 dames plaatsing is, vol vertrouwen aanbevelen. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur had op de Turfmarkt een be schonken persoon de aardigheid, iemand ééns geducht af te ranselen, zonder eenige aanleiding. Dadelijk was er een volksoploop, waarop een paar omstanders tusschenbeiden kwa men om den man uit zijn benarden toestand te verlossen. Hij wa§ er zoo hevig van ontsteld, dat hij uitbarstte in tranen en met een bebloed gezicht huiswaarts kon gaan. In ons eerstvolgend num mer wordt een begin gemaakt met een nieuwen, boeienden roman, geti teld: ,,De Gouvernante", vrij bewerkt naar het Engelsch van Dorothy Ge rard. Uit de Omstreken. Heemstede. Woensd'ag 20 dezer was het feest op do Gemeenteschool te Ile'eanstede. De le onderwijzer aan die school, de heer F. Wazinga, herdacht den dag waarop hij voor 25 jaar als zoodanig in functie trad. Voor deze gelegenheid was een der schoollokalen door het onderwij zend personeel, geholpen door eenige oudere leerlingen, ruimschoots met groen, bloemen en vlaggen versierd. Toen de jubilaris in het feestlokaal was geleid, werd hem door ongeveer honderd leerlingen der hoogere klas sen een welkomstlied toegezongen dat door een der onderwijzers was ge toonzet. Zeer aangedaan ontving de jubilaris deze voor hem zoo onver wacht© hulde en betuigde allen zijn hartelijken dank. Een jongentje en 'n meisje hield en hierna 'n aardige toe spraak, terwijl zij, namens hunne medeleerlingen den feesteling een mooie pendul© met beelden en een barometer aanboden. Nu werd een tocht door de ver schillende klassen gedaan, waarbij de jubilaris met eigen oogen kon aan schouwen. hoe de door hem zoo •ruimschoots aangeboden tractatie door de schooljeugd werd op prijs gesteld en een welgemeend „leve do heer Waringa" overal werd gehoord. Teruggekeerd in het feestlokaal werd den jubilaris door het Hoofd der school, namens het onderwijzend personeel, waarbij zich eenige oud- onderwijzers, de ambtenaren ter Ge meente-Secretarie, ouders van school gaande kinderen en vrienden hadden gevoegd, een eikenhouten schrijfbu reau aangeboden uit d'e Meubelfabriek van den heer van Thiel te Haarlem, waarvoor de jubilaris met hartelijke woorden zijn dank betuigde. De Bur gemeester feliciteerde hierna den heer Waringa met zijn 25-jarig ambts- feest en overhandigde hem uit naam van den gemeenteraad, als blijk van waardeering, eene enveloppe, waar voor de jubilaris hartelijk dank zeide. Van tal van ingezetenen, en niet het minst van de ouders der leerlingen, ontving de heer Waringa zoovele blijken van achting en genegenheid, dat deze dag voor den verdienstelijken en geachten onderwijzer steeds onver getelijk zal blijven. Zand voort. Aangekomen badgasten: G. J. van den Berg, Amsterdam, Zee straat 06, 6 pers. L. Baar, Brussel, Boul. de Fav. 5, 9 p. P. II. Jansen, Amsterdam, Haltestraat 6, 3 pers. Mevr. Loos. Zwolle, Vül Henri, 4 p. Mevr. Reïnders, idem. id.. 5 pers. P. L. Schiff, Dusseldorf, Boni. P. Loot 13, 1 p. F. A. R. Schvviep, Amsterdam, Tram straat 4, 3 pers. Dr.-Thomas, Baarn, Pens. Villa Ma. rina, 4 peTS. S. fulp, Leeuwarden, Villa Kijkduin. Dr. F., van der Ven, Haarlem, Haar lemmerstraat 27, 4 pers. I.Tinuiden. Dinsdagmorgen was hier aan de vaste markt zooveel visch aangevoerd dat behalve de groote en oude visch- hal, ook de loswal tot den verkoop gebruikt moest worden. Een betrekkelijk klein publiek heeft bijzonder veel genoten van de humoristische voordrachten, gehou den door den heer G. G. C. Ruys, tooneelspeler en declamator van Am sterdam. gehouden in het Café de Kleine Willem Barendz. De entrée- prijs van f 1 had zeker v.elen terug gehouden om er heen te gaan. Dave rend applaus was zijn Toon na do verschillende stukken, waaronder twee van hem zelf. Binnenland. Het Witte Kruis. De Noord-Hollandse lie Vereeniging „Hei Witte Kruis' hieldj Dinsdagmiddag een vergadering in het Amencairi-Ho tel" te Amsterdam. De vergadering werd geopend door den heer Dr. P. J. Barnouw, voorzitter. De secretaris, de heer P. J. van Eldik Thieme, bracht het jaarverslag uit. Hieraan is het volgende ontleend: De Vereeniging blijft steeds vooruit gaan. Op 1 Jan. 1902 telde zij 70 afdee lingen met 13,487, op 1 Jan. jl. 74 afdee lingen met 15,498 ledJen. Alzoo 2011 leden en vier afdeelingen meer nl. Bennebroek en Omstreken, Berkhout, Grootebroek, Bovenkarspel en St. Pancras, terwijl Ab- bekerk en Lambertschaag benevens .-in dijk dagelijks kunnen verwacht wor den. Amsterdam heeft omtrent haar bad huis op het Jonas Daniël MeUerplei» niets dan treurigs te melden en- wordt daarin op den voet gevolgd door Pur- merend. Nog eif andere afdeelingen dee. Ien een en ander mee omtrent hare bad huizen; over het algemeen leden zij on der de weersgesteldheid. Te Haarlem werd een tweede volksdouchebadhuis geopend. Bij de examina in het afgeloopen Jaar slaagden 92 dames als zieken verpleeg, ster; 13 als krankzinnigenverpleegster; 12 als kraamvrouwenverpleegster. Daaren boven 1 mannelijke candidaat als zieken verpleger en 2 als verplegers van krank zinnigen. Den 14en Mei 1901 werd aan de aige- meene vergadering een brief van de af deeling Alkmaar overgelegd. Op de eer ste van de drie vragen in dit schrijven voorkomende en aldus luidende: „of de in Noord-Holland verkocht wordende meIk aIs voediD«s- en genotmiddel aan billijk te stellen eischen voldoet?" heeft eene daartoe door het hoofdbestuur be noemde commissie getracht het antwoord te geven. Zij heeft geene enquête inge steld naar de hoedanigheid der melk van den veestapel in Noord-Holland en evenmin <le eerlijkheid van de veehou ders willen beproeven maar gemeend zich van de gegeven opdracht zoo goed mogelijk te kwijten door in de afdeelin gen melk aan te koopen, waar die te koop was en zooais die verkocht werd. Een voorstel tot het uitschrijven van eene prijsvraag is het uitvloeisel ge worden van de bemoeiingen van het hoofdbestuur in deze aangelegenheid. Dit voorstel werd aangenomen. Aan de orde werd1 gesteld het volgen de voorstel van het hoofdbestuur: „De algemeene vergadering draag: het hoofdbestuur op zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het dringend verzoek om het, door de Regeering ingediend wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet van 4 Dec. 1872. houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, niet aan te nemen." In zijn toelichting zegt het hoofdbe stuur dat het nut der vaccine tegen de met recht gevreesde pokziekte voldoend* is bewezen en dat de vereeniging dan ook, krachtens art. 1 van hare statuten, niet mag nalaten in het belang van de volksgezondheid tegen de aanneming van dit wetsontwerp te waarschuwen. Dit voorstel werd met bijnc. algemeene stemmen aangenomen. De vergadering ging daarna over tot de behandeling van een reeks voorstel len strekkende tot statutenwijziging, en mgediend door een commissie, daartoe ter Novembervergadc-ring benoemd. Baad van Beroep. Aan den Voorzitter van den Raad van Beroep te Amsterdam en aan den Voorzitter van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, is het volgende adres verzonden: WelEd. Gestr. Heer, Het Hoofdbestuur van „Betsalel", Vereeniging van Israëlietische Werk lieden, en Handelsbedienden, geves tigd te Amsterdam, veroorlooft zich

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1