I Luxe- en f Huishoudelijke Artikelen, g H. LAMP Barteljorissiraat 22—24. VAN DIJK's bij dezen de vrijheid U Edel Gestr. erop te wijzen, dat het meermalen zal voorkomen, dat voor den (Ceai- tralen) Raad van Beroep zullen moe ten verschijnen Israëlietisclie werk lieden, hetzij als belanghebbenden, hetzij als deskundigen of anderszins. Ofschoon aan genoemd Hoofdbe stuur thans nog onbekend is op wel ke dia-gen in de week, door U de zit tingen zuflAem worden vastgesteld, meent het toch reeds nu uwe aan dacht erop te moeten vestigen, dat vele Joodsche werklieden, ernstige gewetensbezwaren zullen hebben te gen het verschijnen voor den (Centra- ten) Raad van Beroep op Zaterdag, op Vrijdag na de intrede van den Sabbath, alsook op de Israëlietische feestdagen. Het verzoekt u daarom, met gepas- ten eerbied, de zittingen van den (Centrakn) Raad van Beroep op zoo danige wijze te willen bepalen, dat de Joodsche werklieden, zonder te handelen in strijd met hunne geloofs overtuiging, aan eventueele oproepin gen om te verschijnen voor genoem den (Centralen) Raad, gevolg kun nen geven. Met gevoelens van Hoogachting, Het Hoofdbestuur van ,,Betsalel". SAMUEL PARSSER, Voorz. H. DE HAAS Jr., Secretaris. Amsterdam, Mei 1903. De moorden te Kuitnart. Men schrijft aan ,,De Telegraaf": De hofstede, waar het weerzinwekkend drama van Kuitaart is afgespeeld, wordt nog dagelijks door nieuwsgierigen be zoek.; tusschen de welig begroeide ak kers en de bedrijvigheid van den omtrek maakt zij een droeven iqdiruk. De vensters zijn gesloten, op 't erf geen zo-mersche drukte en beweging, i de politie loopt ernstig heen en weer. Begrijpelijker wijze laat de justitie niets uit. Dat zij echter zeer spoedig ver. moedens tegen den verdachte koesterde kan hieruit blijken, dat, toen hij familie leden. die de gewonden kwamen bezoe ken, wilde thuis brengen, hem verbo den werd, het hof te verlaten. Later moet hij gedwongen zijn geweest om zijn vader gedurende vijf minuten in het aangezicht, te zien. Toen die tijd ver streken was, luidde het antwoord op de vraag, of hij niets te zeggen had, weer, als altijd, in ontkennenden zin. Nader verneemt men nog, dat de ver dachte niet voldoende kan verklaren, waar hij den igamschen avond van den moord is geweest en wat hij in dien tijd heeft gedaan; er moet een hiaat van on geveer anderhalf uur zijn, zeker een tijd, waarin heel wat kan gebeuren; ook wordt verteld, dat vooral aan de bin nenzijden zijner kousen bloed zou ge vonden zijn, wat er op zou moeten wij zen, dat hij blootvoets bij de vermoorden zou moeten geweest zijn. Opvallend mag genoemd worden, dat de vrouw van den herbergier, waar de verdachte op. den bewusten avond is ge weest, hem een brave, beste jongen noemt; "t is voor haar echter niet pret tig, dat men gemeend heeft dat aan haar door Salomon het geld uit de brandkast in bewaring kon gegeven zijn. Gelukkig mag ik hierbij melden, dat de vrees onder de landbouwers dezer streek, vooral onder hen, die wat een zaam wonen, zooals er velen zijn, lang zamerhand begint te verminderen, nu hoe langer hoe meer blijkt, dat er aan een bende in 't geheel niet behoeft ge dacht te worden. Dat er echter in eerste dagen na den moordaanslag velen gingen slapen met een geladen revolver in hunne na bijheid en dit vroeger niet deden, is zeker. Hulpbehoevenden Noord-Kethel- polder. Eene commissie te Kethel en Spaland heeft een oproeping om steun gedaan, om de treurige gevolgen van de over strooming van den Noord-Kethelpo-lder te lenigen. Zij zegt daarin o.a., dat het vee wordt verkocht, daar de landbouwers niet in staat zijn in hun verder onder houd te voorzien; dat de weidon den boer dit jaar althans geen gras of eet baar hooi zullen leveren; dat het bedrijfs kapitaal wordt aangesproken en opge teerd e>n de bevolking met ondergang bedreigd wordt. De commissie bestaat uit de heeren L. Mazel, burgemeester; C. Bregman, wet houder; W. C. Koevoets, pastoor; dr. J. P. de Bie, predikant; en G. Sauer, arts. Elk der commissieleden is bereid giften in ontvangst te nemen. Brandstichtiug. Naar de „Zw. Ct.' verneemt, heeft de persoon J. S., Zaterdag te Zwolle aan gebracht en die naar het huis van be waring was gevoerd, als verdacht van het stichten van den brand te Elspeet, gemeente Ermelo, in den nacht van 14 op 15 dezer, na aanvankelijke ont-kente- nis, voor den rechter-commissaris, be last met de instructie van strafzaken bij de rechtbank te Zwolle bekend dien brand te hebben gesticht. Als aanleiding tot het plegen van die daad moet wor den beschouwd het bestaan van een wrok tegen een der bewoners van het verbrande perceel. Manslag. Omtrent een manslag, te Slijk-Ewijk meldt men aan die „N. R. Ct.": Door de aanwezigheid van een kermis troep, die voorstellingen gaf een on gewone zaak voor deze plaats was het Zaterdagavond drukker in het dorp dan gewoonlijk, en verschillende jonge lieden verkeerden in eene opgewonden stemming. In een café zochten eenigen van hen ruzie te krijgen met den getrof fene M. J„ die daartoe evenwel niet de minste aanleiding gaf en zich dan ook spoedig verwijderde. Na eenige bood schappen gedaan te hebben, begaf hij zich naar huis. Dicht bij ds boerderij werd hij opgewacht door twee personen, R. J. en W. G R. J. hield zijn eene hand op, alsof hij M. J. daarmede een klap wilde geven, doch met. de andere bracht hij door middel van een mes of bijltje onverhoeds de levensgevaarlijke verwon ding in den rug toe. Beide personen zet ten het daarna op een loopen. De ge troffene, voelende wat er gebeurd was, kon nog de woning van. dir. Kirnmel be reiken. Het bloedverlies was zeer ern stig. De patient werd verbonden, maar naar huis kon hij niet meer vervoerd worden^, waarom hij bij een familielid is opgenomen. De dader is Zondag, hoewel hij alle schuld blijft ontkennen, in arrest geno men en Maandagmorgen naar Arnhem overgebracht. Boschbessen. Men meldt uit Apeldoorn aan de ..Zutph. Ct.": Dezer dagen zijn in de buurtschap Uclielen door den onderwijzer G. 3 Scheers alhier twee tot dusverre nog on bekende soorten van boschbessen ont dekt. Deze het geheele jaar groen blij vende, zijn hoogstwaarschijnlijk bastaar den van de gewone blauwe boschbes en van de roode vossebes. Naar de heeren dr Goethart en Jong- mams van 's rijks-Herbarium te Leiden, overgekomen om een nadere omschrij ving der planten te geven en om de groeiplaatsen te bezoeken, meedeelden is in de laatste jaren niet zoo'n belang rijke vondst op plantengebied voorge komen. Schandalig. Een leeraar, werkzaam aan de Berlitz- sehocxl te Bochol-t, bezocht dezer dagen, om eens een kijkje in Holland te nemen, de gemeente Winterswijk. Spoedig kreeg men daar i'n de gaten, dat de bezoeker een Engelschmaai was. Steenen en straat- vuil werden hem nageworpen, terwijl men schimpliedjes zong. De vreemde ling zorgde spoedig dat hij naar zijn woonplaats terugkeerde; maar dergelij ke bejegening is minder geschikt om vreemdelingen1 naar Holland te lokken. President Krager. De heer Kruger is Dinsdag te 2.18 uur uit Memtone naar Hilversum vertrokken in gezelschap van den heer Eloff, zijn lijfarts en zijn secretaris. H. M. de Koningin heeft benoemd tot directeur van het Koninklijk Huis-ar chief den hoogleeraar dr. F. J. L. Kra mer. Paddestoelen. Twee kinderen van zekeren N., te Stratum, en een van A. aldaar, zijn door het eten van paddestoelen ver giftigd. De kinderen zijn tusschen 3 en 5 jaar. Het eene ligt op liet uiter ste, en ook vreest men voor 't leven der beide anderen. Ongeluk. Een ongeval heeft gisteren te Noord- wolde plaats gehad. Een met een woonwagen rondreizende scharen slijper had onlangs een hond gekocht van iemand, uit Finkega. niet wetende dat het eien zeer gevaarlijk beest was. Die hond scheurde zich gisteren los en wierp zich op een zevenjarig doch tertje van zijn meester, dat op ver schillende plaatsen allerhevigst werd gebeten. Het dier iis_op last van de politie doodgeschoten, doch heeft eerst nog een jongetje, datjuit nieuwsgie righeid wat dichtbij kwam. in de dij gebeten. (Leeuw. Ct.) geëindigd. Terwijl de timmerlieden nog staken, hebben de metselaars gis teren onvoorwaardelijk den arbeid hervat. INGEZONDEN MEuEDEE- LINGEN. 30 ceuts per regel. Langzame spijsverteringen Ds grootste kwalen vangen op onmerkbare wijze aan en nauwe lijks worden wij bij voorbeeld verwittigd van het bekomen eener slechte spijs vei tering door eenige ongemakken, het geeuwen na de maaltijden, een weinig maagzuur of maag zwaarte voor de spijsver tering. Spoedig neme men eenige Pastilles Yichy-Etat om deze on passelijkheden te genezen en het kwaad in zijne wording te doen ophouden. Waarom de Pastilles Yichy-Etat? Omdat zij alleen het zout Vichy-Etat bevatten, of na tuurlijk zout (enzoospijsverterend) getrokken uit de beroemde bronnen van den Franschen staat: Célis- tins, Grande Grille en Hópital. Maar om van hunne werkdadig- heid zeker te zijn moet men wel zorg dragen de" Pastilles Yicby- Etat te vorderen, die in metalen verzegelde doozen verkocht worden Uit de Arbeiderswereld Nationaal-Arbfids-Secretariaat voor Nederland. (Slot). In de namiddagzitting kwam heden allereerst ter sprake de Internationale conferentie van secretarissen van ar- beids-secretariaten te Dublin, op 7 en 8 Juli 1903. Voor deze conferentie kwamen twee voorstellen ter sprake. Een van de Ge neral Federation of Tradie Unions, om te besluiten dat d,e op de conferentie vertegenwoordigd zijnde organisaties tweemaal per jaar een verslag zullen zenden aan het Internationaal Vakco mité aangaande de beweging in hunne landen ten einde dit vakcomité in de gelegenheid te stellen een overzicht te geven over die beweging in de verschil lende landen, waarna 't rapport daar van zal gezonden worden aan de secre tarissen van de arbeids-seoi'efcariaten van elk land. Het andere voorstel was van de afdee- ling Zaandam van den Scheeps- en Boot- werk ersbond: De organisaties in het bui tenland leggen wat meer activiteit aan den {lag indien hun moreele steun wordt Hoewel een deel der vergadering het voorstel van den Scheeps- en Bootwer- ltersbond te Amsterdam wilde afvoeren, meende de secretaris van het N. A. S., dat hij de kwestie te Dublin ter sprake moest brengen, echter niet in den vorm van een voorstel. De vergadering besloot het Volksdag blad als orgaan van het N. A. S. te be stemmen. Na Tondvraag werd de vergadering ge sloten. Aan 't einde werd een geldinza meling gehouden voor de stakende hout- •erkers. BUITENLAND. Te_ Keulen verwacht men een al- gemeene werkstaking van die metse laars. Een vergadering van werklie den in d'e bouwvakken, die door een 1000-tal personen bijgewoond werd, heeft de partij der opperlieden geko zen in hun geschil met de patroons. Uit Leipzig wordt gemeld, dat men ten aanzien van het bier-boyeott tot een schikking gekomen is; vandaag zou de beslissing genomen worden. De voorwaarden, waarop de overeen komst gesloten zal worden, houdt men nog geheim. De algemeene werkstaking in de bouwvakken te Straatsburg, die 7 weken geduurd heeft, is gedeeltelijk I iKeukenbeiioo- l digdheden. j ^Zeer solide verpak- king ook voor 1 Indië onder garantie, j een voortreffelijke beschuitsoort, spe ciaal voor Keukenge bruik. Overal verkrijgbaar in bussen van 35 stuks a fO.25. Rechtzaken. Frans Rosier in hoog er beroep. Dinsdag stond voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep te recht Franciscus Henaricus Rosier, geboren te Utrecht, 13 Januari 1874, (thans zijn straf ondergaande van 12 jaar, wegens de bekende afpersing te Haarlem gepleegd) .die voor eenige weken voor de rechtbank _te Amster dam terecht stond, omdat, hij in den nacht van 8 op 9 Maart 1902 tusschen 12 en 1 uur, in den tuin van Johan Stephen sen, aan de Czaar Peterstraat, na pogingen te hebben aangewend om kippen te stelen,twee. revolverscho ten afvuurde op Stephensen, die ging kijken, gewaarschuwd door zijn doch ter, die iemand over de schutting had zien turen. De rechtbank veroordeelde Rosier, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot 6 jaren gevangenisstraf. Toen Rosier 's morgens voor het Hof werd geleid, zag hij er zeer el lendig, bleek en mager uit. Zijn oogen stonden holler dan ooit, zijn gang was wankelend. Hij maakte den in druk van een man. die nog maar éen of twee jaar te leven heeft. Uiterlijk was hij kalm als altijd. De president mr. Op ten Noort, stelde de gebruikelijke vraag PresidentHoe is uw naam RosierIk wensch u niet te ant woorden. Pres. Waarom niet R. Omdat ik u houd! voor een schurk, een ellendeling, voor den grootsten giftmenger, die er bestaat. De president gaf hierna last, op grond van de toepasselijke wetsarti kelen, dat de beklaagde wegens zijn ..onbehoorlijk gedrag" zou worden verwijderd en dat de behandeling der zaak zou geschieden buiten zijn te genwoordigheid. Ter verklaring van het bovenstaau- de diene, dat Rosier 's nachts hallu cinaties heeft. Hij ziet dan de pre sidenten van Hof en rechtbank met de respectievelijke leden dier lichamen op de binnenplaats der gevangenis con- fereeren en het. plan bespreken om, teneinde zich van zulk een lastigen gevangene te ontdoen, hem te verge ven. Daarom ook heeft Rosier sedert de drie laatste weken halsstarrig ge weigerd voedsel te gebruiken en wordt hij kunstmatig gevoed. Als dat comedie-spel is, is er zeker een groot talent in Rosier verloren gegaan. Als getuige in deze zaak werd al leen nog gehoord Stephensen. die het- I zelfde verklaarde als voor de recht- bankhij heeft Rosier pertinent her kend. De procureur-generaal, mr. baron Baud, e'ischte bevestiging van het vonnis der rechtbank, De verdediger, mr. Kranenburg, ging nog eens in korte trekken het el lendig leven van Rosier na, er op wij zende hoe hij steeds door een geheim zinnige macht tot het kwaad werd ge trokken, hoe hij eens een man, die voor hem uitliep en die hem nilets misdaan, had, in een plotselinge on- verklaarbare opwelling, meteen knup pel tweemaal op het hoofd sloeg, zoo dat liij bleef liggen. Hoe liij eens van een bedelaar een zakje met beu kennootjes stal en dat den volgenden dag berouwvol terugbracht met een dubbeltje erbij. PI. was .er dan ook van overtuigd, dat men bij Rosier niet met simula tie te doen heeft, maar wel degelijk met paranoia. „En al gaat deze man nu naar Medemblik in plaats van in de cel, zegt pk. is dat dan voor de rust der maatschappij en voor de publieke veiligheid zooveel erger? Al worden die geestvermogens van dezen man nu eens onderzocht, door menschen, die er over oordeelen kunnen, is daardoor het publiek be lang dan zoozeer geschaad PI. her haalde dan ook voor het Hof zijn ver zoek tof, het bevelen van een onder zoek naar bekl.'s geestvermogens. Krachtig bestreed pl. ,dat het bewijs in deze zaak zou geleverd zijn. De pj-ocureur-generaal repliceerde nog, dat degeneratie zich is'teeds in een richting openbaart. Of wel do patient steelt, of wel hij doet andere verkeerde dingen en in éen bepaalde Hchting kan hij zicli niet beheerschen. Maar deze gedegenereerde doet alles wat verkeerd is, en hij kan zich in bepaalde gevallen zeer wel beheer schen. Bovendien, zegt spr„ uw gedegene reerde is niet consequentals hij een zakje met beukennootjes steelt brengt hij dat terug, maar als hij van de we duwe Van Drenth ettelijke honderden guldens steelt, brengt hij die niet te rug. Spr. heeft bovendien het recht om aan al de verhalen door held. in den nood gedaan, te twijfelendaar spr. alles wat Rosier in het werk stel de, slechts beschouwt als laatste' po gingen om den dans van Leeuwarden te ontspringen. Verder heeft men ge zegd, dat deze man niet zoo bijzon der gevaarlijk was. Hij liep rond in de bosschen van Haarlem, van top tot teen gewapend, met ,een doek met ooggaten bij zich om zich te vermom men. een dolk en een revolver in zijn zakken. Dat hij daar geen gebruik van heeft gemaakt, moet enkel daar aan worden toegeschreven, dat hij misschien niemand is tegengekomen. Het epuipement van dien man was van dien aard, dat men in liem een uiteirst gevaarlijk boosdoener moet zien. en het is voor de rust der maat schappij zeker van liet grootste be lang, dat zoo iemand zoo lang moge lijk onschadelijk wordie gemaakt. Verder meent spr. dat Rosier, in plaats van een gedegenereerde, is een zeer intelligent man, wat ook blijkt uit de brieven, die hij nu nog schrijft maar een man, die als jongeling den goeden weg heeft verlaten en ,den weg dei- misdaad is opgegaan. Spr. bleef per- sisteieren bij zijn requisitoir. Arrest 26 Mei. De zaali van <len Vlaardingsehen gasdirectenr. Voor de Rotterdanusche rechtbank stond gisteren terecht H. Scholten. 55 jaar, ontslagen directeur van de gas fabriek te Vlaardiingen, Hij wordt be schuldigd, van in het tijdsverloop, tus schen Jun'i 1895 tot ongeveer einde Maart 1902 te Vlaardingen op verschil lende sluitstukken opzettelijk telkens eenig geld, tezamen uitmakende ge durende dat tijdsverloop f3500, ver duisterd te hebben. Welke gelden toe behoorden aan de gemeente Vlaardin- gen, en die hij onder zijn beheer had. in zijn hoedanigheid van directeur "dar gasfabriek. Drie getuigen waren in deze zaak ge-, dagvaard, waaronder de burgemeester van Vlaardingen. Verdediger was mr. W. van. Traa. Bekl. bekende volledig de hem +en laste gelegde feiten. In 1895 was be klaagde door den Raad benoemd, en een instructie voor hem vastgesteld, terwijl hij f3000 borg moest stellen. Eiken Maandag moest bekl. aan den voorzitter der gascommisste eene op gave verstrekken van alle ontvang sten en uitgaven Indien er meer was dan, f1000, moést bekl. het geld storten in ronde sommen van f500 ten stadhuize. De heer IJzerman was voor bekl. borg gebleven; bij moest elke maand f25 storten op de spaarbank. Tot begin 1901 had bekl. steeds de lijsten aan den voorzitter verstrekt, toen kwam er nalatigheid in en kreeg men argwaan. Beki. verdiende f 1800 en vrij wonen. Hij kon daar n'ieL-Van rondkomen, beweerde hij, wegens kosten in zijn huishouden en het nemen van een numinierverwisselaar voor zijn zoon. Er zou ruim' f4000 successievelijk uit de kas genomen zijn, zeide bekl. Het .tekort werd niet eerder ontdekt we gens gemis aan controle. De ontvangsten werden door hem niet op de juiste data geboekt. In den loop van 1901 hield' bekl. de boeloen niet verder bij, alleen een kladboek. De wethouder, de heer IJzerman, was lid van de finant/ieele commissie, en had eenige malen de rekening en verantwoording nageziem De kas had getuige nooit nagezien. Scherpe controle was er niet. hoewel de bur gemeester speciaal met het toezicht belast was. Van 1 Januari 1901 af had getuige Spajrrius, boekhouder bij da secreta- iJie, de boeken verder bijgewerkteen som van f 5258,285 was toen door bekl. verantwoord, terwijl aan diverse de biteuren openstond f12.868. In het geheel moest einde 1901 nog verantwoord worden f2197.13, waarop niets meer is afbetaald'. Bij onderzoek der kas was er aan contant geld f2163.395, terwijl er vol gens de boeken maar pl.m. f1200 be hoefde te zijn. t De eisch luidde 1 jaar gevangenis straf, met aftrek der preventieve hech tenis. De advocaat mr. W. van Traa, con cludeerde tot ontslag van rechtsver volging. Amskraaiigciia Esori- door bemiddeling van de firma CLAA.8SF! en BE ONS. Pjiater Red* Di. I9«ei. Wu. 20 Mei. Alebisoii fopeka, Oomm79s/» 79"/g Duiver Rio Grande 34% 345/g Erie'B 335/s 33% Kansas City South29% 297/lö do. pref.507/p 51 .Missouri Kansas Texas, Oom. 2o3/io 253/s National R. R. of Mexico 22%6 22% New-York Ontario 27% 277/8 Norfolk Western 69% 69% Rock Island Cy. 40% 41% Southern Pacific 5U/8 517/8 Southern Railways 23% 2S% Union Pacific 87% S73/4 Wabash 261/ï 26% American Car 391 39% New-Orleans E. Co. 14% 15 Steels 337/g 34% Konmkl. Petroleum Maatsob. 499 490 Columbia31 31 Grand Truukof :'an»da21 21 Kerk en School. Toelatingsexamen Universiteit. Bij K. B. van 18 Mei zijn benoemd; tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1903 wordt opgedragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van liet hooger onderwijs, dr. C. J. Eg- gink, inspecteur dar gymnasia; en tot leden der commissie: dr. W. H. van de Sande Bakhuyzen, o.ud-rector van het gymnasium te Utrecht; dr. A. H. Garrer, rector van het gymnasium ,te Haarlem; dr. C. J. Vinkasteyn, rec tor van het gymn. te Schiedam; L. Schrijnen, rector van het bisschoppe lijk college te Roermond; dr. Th. P. II. van Aalst, rector van liet gymna sium te 's-Gravenhage; dr. R. Corten, directeur der 1ste afdeeling van bet bisschoppelijk seminarium van Roer mond, gevestigd te Piolduc, genreen- te Kerkrade; dr. P. Merkes, leeraar aan het Gereformeerd gymnasium te Amsterdam; dr. J. S. G. Gleuns, leer aar aan het gymnasium te Leiden, en dr. W. van Loghem, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage. St.-Ct. Sport en Wedstrijden. YoetbaL In de bestuursvergadering van den N. V. B. Zaterdagavond is besloten, dat de Oostelijke promotie le kl, wedstrijden, die tusschen Victoria no. laatst der Oos telijke le klasse competitie en den kam pioen der 2e klasse; nog -moeten gespeeld worden,' eerst in het begin van het vol- gende seizoen plaats zullen hebben. Wat zeer vreemd is, daar de elftallen- dan geheel anders kunnen zijn dan dit jaar. Wiel rij den Den 24ste.n Mei wordt op de wielerbaan van Roubaix verreden de Grand Prix du Nord, waaraan 0. a. Harie Meyers, Col- let, Piard, Gougoltz etc. etc. zullen me dedingen. Leger en Vloot. Men meldt dat de majoor jlir. L. C. van den Brandeler, van het reg. gren, en jagers, zal worden overgeplaatst bij den generalen-staf. 1 Juni zuilen 18 onderofficieren! der infanterie gedetacheerd worden aan de normaal-schietschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een cursus -in gymma. stiek, schermen en zwemmen. De bij het le reg. veldart. in actieven dienst herstelde le luit. F. II Abbinig is bestemd voor de batterijen te Utrecht in •arnizoen. Bij de oefeningen voor den geneeskun digen -dienst, in Augustus te houden .in de omstreken van Amersfoort-, zat ook een proef worden genomen in het ge bruik van speurhonden bij den genees kundigen diens-t te velde. Oefeningen voor oorlogsschepen: Hr. M-s. monitor Reinier Claeszen van 10 Augustus tot 30 September in de directie Willemsoord: Hr. Ms. kanonneerbooten Bu'igia en Dufa van 28 Mei tot 18 Juni evenzoo; van 1824 Juni in de directie Hellevoetisiuiis; na 24 Juni weder in di,e te Willemsoord; Hr, Ms. kanonneerboot Balder van 17 Augustus tot 30 Septem ber in de directie te Hellevoetsluis. Faillissementen. Uitgesproken: Alkmaar, 14 Mei. J. de Goede, win kelier, te' Zwaag. Rechter-coinmissa- ris mr. D. van Houweninge. Geëindigd: J. Jellema, bakker, te Harlingen. Stoornvaartberichten. Het stoomschip Oengaran, van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Mei van Southampton. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 19 Mei te Port Said. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 19 Mei te Genua. Het stoomschip Isis, met de Indi sche, Chineesche en Australische mails, ex. ss. China, vertrok 18 Mei van Port Said naar Brindisi. Het kan den 20sten aldaar verwacht worden. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, passeerde 19 Mei, des voormiddags Gibraltar. Het stoomschip Madura, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 19 Mei des vm. 11 uur, Ouessant. Het stoomschip Ixion, van Amster dam naar Java, arriveerde 18 Mei te Liverpool. Het stoomschip Prins Willem II, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 19 Mei, des nam. 12 uur 30 Ou'e-ssant. INGEZONDEN /'jor den inhoud dezer rubriek ëUlii Redactie zich niet aansprakelijk, Van ingezmden stukkengeplaatst 0 niet geplaatst, wordt (ie copy 1 den mzendcr niet teroggegeven. M. de R. Een plaatsje voor het volgende al jeblieft. In Amsterdam bestaat sedert 8 D cember 1902 een Bond, die zich fc doel stelt, de lichamelijke opvoedii der Amsterdamsche jeugd) te bevo deren. Hij draagt den naam ,,Amst. Bond voor Li-ch. Opvoeding Veel is er nog niet gedaan, maar toe kan deze Bond, dank zij den zeer g waardeerden steun van de stedelijk autoriteiten, van eenige invloedrijk particulieren en van veils chili eind sport- en onderwijzers vereenigingei met voldoening op zijn werk texuj zien. Aangetrokken door het goede voo heel-d' in Amsterdam, hebben eenig dames en heeren hier ter stede, va oordeel, dat ook de lichamelijke o] voeding dor Ilaarlemsche jeugd' vei te wenschen overlaat, het plan opgi vat, ook hier zulk een hond op richten. Er wordt door de Ilaarlemsche kii deren veel te weinig goed g s p e e 1 d op groote frissche terreine en geturnd in ruime, stofvrije lokale De jongens (de meisjes schijnen in geheel niet te speten) worden hij hu spel te veel aan hun lot overgelaten li-et spel, dat zij op het oogenblik bi voorkeur beoefenen, het Voetbal, wori doo-r hen gespeeld- op een wijze, di menigeen te-gen dat spel inneemt en ze zoeken er plaatsen voor uit, di i ten eenenmale ongeschikt zijn. Wi heeft nooit eens zoo'11 troep jongen bezig gezien? Wie nooit zijn hartvasl, gehouden en doo-dsangsten uitgestaan dat er een of meier den hals zoudei breken? Wie heeft niet opgemerkt da de grootste, sterkste- en brutaalst jongens, de lakens uitdeielen, de klei5 nere en zwakkere niet tot hun rech komen. Toch is het voetbal, wan 1 n-eer het op een groot terrein w-ord' gespeeld, en de spelers zich toeleggen op samenspel, hun individualitei 1 prijsgeven tier wille van de gemeen 1 schap, een gezond opvoedend spel waarin ieder speler op zijn beurt to zijn recht kan komen. Voetbal, ii echter niet het eenige sptel, van diei aard. Er zijn er veile zoo, waarvat1 er ook .e-enige voor meisjes geschik zijn we noemen slechts Korfbal HandballSlingerbal, Tennis, Vang-1 bal en VLerkantspel. De op te richten Bond zou nu in d© eerste plaats cursussen oprichten waar dames-en heeren, dié later al? spelleiders willen optreden, zich zou den kunnen oefenen in verschillende^ Hollandsche en buitenlandsche open luchtspelen. In de tweede plaats zoi hij dan zorgen voor terreinen, waar •op de kinderen, onder leiding dér ge oefende spelers, hun Woensdag- eii Zaterdagmiddagen nuttig en gezellig3 zonden kunnen doorbrengen. Ook zouè het do-el van den Bond zijn, te zor gen, voor turn-lokalen 'en turnleijs ders. Als mto nu nog weet, dat d< aandacht zou geschonken worden aai speeltuinen, wandelingen en reisjes dan z-al men inzien, dat de taak van den Bond een omvangrijke zou moe ten zij.n, die alleen doo-r krachtigen alzijdigen steun volvoerd kan wor den. We twijfelen -echter niet, ol velen zuEen zich geroepen gevoelen, daadwierkelijken steun te verleenen. Ook autoriteiten, medici, 'en ver schillende sportvereenigingen hopen we als leden of begunstigers tot den Bond te z-ien toetreden. Onderwijzers- en onderwijsvereenigingen mogen niet achterblijven, want ook de -school moet, meer dan tot hedien, krachtig deel neuten- aan de lïchar melijke opvoeding der jeugd1. We willien besluiten met éen op wekking aan allen, die met ons sym- pathiseeren. om gehoor te geven aan den oproep in achterstaande adver tentie vervat. We danken U, M. de R., voor de verleende plaatsruimte. De Voorloopige Commissie. Letteren en Kunst. Joh. I. BogmaEs. De toestand van den heer Rogmans was gisteravond naar omstandighe den goed. Het schijnt dat de crisis is overwonnen. Koorts is er volstrekt niet meer. Vervolg Stadsnieuws Ten Raad huize zijn heden 25 paar door het huwelijk verbonden. Zoo als men weet is de Woensdag voor He melvaartsdag altijd een zeer gewilde trouwdag. APFonöi3sements-Beehtbank. (Zitting van 20 Mei 1903.) Kwaj 0ng en-sw erk. Op Maandag 6 April des namiddags te 1 uur, toen II. Prent zijn bloemenwagen met bloemen -en planten voor zijn huis aan 't laden was, kwam R. Bos, wonen de te Haarlem aanloopen en vroeg om een hloem; toen. H. Prent er geen wilde geven, zei held.: ,.Dan zal ik er wel een afplukken". Dit vond de eigenaar na tuurlijk n-iet goed en gaf hem een duw. dat hij weg zou gaan. Hierop gaf R. Bös hem een stoim-p in het gezicht, zoodait hij een blauw oog opliep. Beki. ontkende dut te hebben gedaan. De off. va-n justitie vond de houding van bekl. voor den rechtbank niet erg berouwvol en vroeg een straf van 4 da gen hechtenis. Dronkenschap. Toen op 13 April twee jongens in gezel schap van twee meisjes te Lisse liepen •te wandelen, kwam J. Maat hun ach terop en vroeg of hij met een der twee meisjes uit mocht gaan. Hierdoor ont stond een woordenwisseling, waarbij J. Maat zeer kwaad werd en J. Roes een stomp in de zijde g-af. Bekl. beken-de dit te hebben gedaan,

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2