van DIJK's !h. lamp Bartsljorisstraat 22—24. Luxe- en Huishoudelijke Artikelen, i i i SKeukenbenoo- J digdheden. de P. C. Hooftstraat werden ze tot hun teleurstelling allen tegen gehouden door politie en mare chaussee, en de stoet reed ongehin derd naar het Stedelijk Museum. Eerst werd een bezoek gebracht aan de verzameling Lopez-Suasso. Ach tereenvolgens bezichtigden de hooge bezoekers de collectie familieportret ten der Suasso's, on de verschillende kamers en zalen met hunne kunst schatten, alles in verschillende stijlen. 1 In de keuken met het fraaie koper werk en blauw porcelein, toefde de Koningin een oogenblik langer, en monsterde vergenoegd de breede, ge zellige schouw. Ook in de geschreven en gedrukte kookboeken, die op tafel lagen, had H. M. blijkbaar veel schik. Hierna kwamen wij aan hiet Phar- maceuiisch Museum. Boven den in gang wordt ge verwelkomd door een paar van de mooiste gapers en andere zinnebeeldige voorstellingen van het apothekers en drogistenvak. Met veel belangstelling bezichtig den de Vorstelijke bezoekers eerst de complete, oude apotheek, daarna de afdeeling krankzinnigenverple ging, waar de oude dwangkooien, dwangbuizen en andere dwangmid delen waren tentoongesteld, die een kijkje geven op de zonderlinge opvat tingen dïe vroeger omtrent 't vraag stuk van krankzinnigenverpleging heerschten. En toch zijn deze dingen nog niet zoo heel oud het zijn geen nagemaakte maar historische stuk ken uit de vroegere tijden van het oude Buiten-Gasthuis te Amsterdam. H. M. de Koningin deed aan de haar vergezellende hejeflen allerlei vragen over het gebruik der verschil lende zaken. Na een bezoek aan de Koningin deed dat eigenhandig aan de blozende meisjes en gebruinde jon gens. en vijf minuten later behoor de het waterfeest alweer tot het ver leden. Onder daverende toejuichin gen. muziekgeschetter en wolken stof ging liet eerst naar Arti et Amicitiae. waar de verzameling schilderijen der voorj aarstentoonstelling werd bezich tigd. en vei'volgens naar het Paleis te rug. 's Avonds ja het was een drukken dag voor Vorstenhuis en Pers naar den Schouwburg waar een gala-voor stelling werd gegeven van ..Een Ara- sterdamsche jongen of het buskruit verraad. van mr. Van Lennep. Dat wil zeggen een extract daarvan, de acht tafereelen waren voor deze ge legenheid tot vijf gecomprimeerd. Om half acht was de schouwburg al zoo goed als gevuld gevuld' met plechtige overheidspersonen in slaat- siekleeding. vergulde en verzilverde militairen, hoofsche dames en nuffige juffertjes, wedijverend met elkander in helgekleurde avondtoiletten, dia man tgefIonker en waaiergewuif. Zoo was het één bont veld. beneden in stalles, parquet en parterre, en rond om in de voorname loges, zoo ook hoo- ger en booger. tot op het. tweede am phitheatre toe waar nu geen schel lingsklanten zaten die onder de voor stelling drups zogen, een biertje dron ken en hun pruimpje pruimden Alles was nu netjes en af. witgehand schoend en hooggeboord. en men be woog zich met juist zooveel vrijheid' als noodig was om niet te stijf te lij ken en niet te los te wezen. En op de fauteuils-de ba-Icon. en bovenloge. was het de koele, roerlooze. lorgnetteeren- die voornaamheid der ..Bocht". Tegen acht uur werd het wat on rustiger in de zaal. De algemeen men- schalij ke kwaal der nieuwsgierigheid' Schutterij-afdeeling verlieten de Ko- j liet zich zelfs niet door rok of avond- ningin en Prins Hendrik het Stedelijkkleed beheerschen. Ze zocht een uit- Museum en reden naar luet Paleis w,eg, en spoedig stond de geheele terug. schouwburg, met het gezicht naar de Op straat werd het al voller, maar koningsloge, die rijk met groen en ook voortdurend donkerder. Helaas! bloemen was versierd. De wolken pakten zich dreigend sa-I. Eerst een valsch alarm, toen zette men. en het begon reeds fijn te drup pelen. Maar gelukkig bleef hel hierbij. Gelukkig! Want denkt eens net negon reeus njii ie ui-uy-i^®^ orkest krachtig onze nationale Maar gelukkig bleef het hymne in het oude Wilhelmus. Ko- ------- - i ningin Wilhelmina verscheen met Haar Gemaal, omstuwd door hofjon kers en hofjofferen in haar loge. en bleef buigend naar alle zijden staan. Wat gracielijke Majesteit zoo jong en zacht van lijn. en toch met zoo ge biedend oog. Zij was gekleed in wit gazig kleed, bezet met zilveren loovers, en op liet teere, blonde hoofd schitterde haast magnetisch de groote diamanten dia- aan al die teleurgestelde kinderge zichten die op Zaterdagmiddag gehoopt hadden. Voor nog geen dui zend gulden zou men die teleurstel ling op zijn rekening wilflen hebben. Om half twee dansten de jockey's tJer koninklijke stoet alweer boven de manschenhooifden, en onze slanke j Koningin boog weer gracielijk, met een opgewekten glimlach op het mooie gezichtje. Ze zag er nu heter uit dan Vrijdag; blijkbaar stemde de wanne volkshulde haar aangenaam. Nu ging liet o.a. door de St. An- thonie-breestraat. Wat maakten ze zich daar druk. die kijkende men- schen! Wat oen en-thou'siastisch schreeuwen, wat een levendige geba ren, wat een geschitter van veel zwarte oogen! Eindelijk waren we aan den Am- stel en hield de stoet stil voor het Clubgebouw van die Roei- en Zeiüver- eeniging ,,De Hoop". Dö Amstel had voor dezê gelegen heid een feestkleed aangetrokken. Allerteerst natuurlijk het gebouw der Vereeniging. Met riemen en tou wen, met vlaggen en wimpels, met groen en bloemen was een vroolijk geheel gekregen. Het schuitenhuis van ,,de Amstel" was ook mooi opgesierd; maar kleurig en prettig vooral waren de opgetuigde boeiers, die ter weerszijden van het vaarwater lagen, en rijk gepavoiseerd waren. Nauwelijks hadden de bestuursle den der Vereeniging, allen gekleed in blauwlakenschen nok miet goudten knoopen, Hare Majesteit en den Prins naar het terras geleid, of de wed strijd dier versierde vaartuigen be gon. Welk een bloemenweelde! De eene boot geheel wit, niet garneeringen van lila bloempj'es, en hier en daar wat blauw; dan een giek met een op stapeling van bloedroode tulpen en anemonen; dan een die lachte van het helle geel, een met vrouwelijke matroosjes, een stoombarkasje half zinkend onder zij-n bloemlenlast van klaproozen en gouden regen. Zoowa ren er zes-en-twinti.g allen haast even mooi, allen gelijken overvloed vertoornend, en gelijken smaak. Want het was alles in den toon tot zelfs de hoedenlintjes der inzittende dames Kn heeren, de dassen en wat niet al meer hadden de kleur van de bloe men. De Koningin was verrukt hoe kon het ook anders'? En herhaaldelijk betuigde zij haar ingenomenheid met dit btoernenfeest aan den kloeken, jongen president der vereeniging, den bekenden roeier Blussé. De groote zilveren medaille die door H. M. de Koningin was uitge- loofd, werd toegewezen aan den heer tuin waar de leden achter de op- J. G. von Hemert van de vereeniginggeslagen hekken stonden te juichen De Hoop. Het volgend nummer was i lan&s schildpadden zeehonden en zee- niet minder interessant, het was een I leeuwen, oliphanten, nijlpaarden, wedstrijd tusschen drie zesriemsgie-1 watervogels ken, n.l. van De Hoop, De Amstel, en ^iet al ^er Willem ril Hiervoor harl Print» Hen-1 Maar vandaag waren ons die pret- Lli i ti-ge. opgewonden menschengezichten drik, die beschermheer is van deeei- Laar buiten, toch wel zoo interessant jvereemgmg, een groote zilveren als de grimmige of stomme diertypes medaille uitgeloofd. De haan^ wasdaarbinnen. Zondag was de dag van de groote volkshulde. en deze is uit- deem. Toen de laatste tonen van het Wil helmus waren weggestorven, zetten de vorstelijke bezoekers zich neder, en di rect werd het scherm opgehaald. Er zijn ei* velen, die wat verwon derd stonden over de keuze van het stuk. Mij dunkt ze getuigt veeleer van wijsheid. Aandacht is er toch weinig of niet voor de spelers, lichte kost als deze. maar schilderach tige. leuke tafreeltjes laat zich dan nog liet beste gebruiken. Die Amster- damsche Buurt, de Nieuwe Stadsher berg. de oude Beursbrug de hofstede Am Stel vreugd", liet zijn allen rake grepen uit het vroeger leven der hoofd, stad. Na het eerste bedrijf, dat met half licht in de zaal werd gespeeld), wer den de kronen gedurende de uitvoe ring geheel uitgedraaid, naar een be vriend acteur mij vertelde op verzoek van Hare Majesteit. Waarschijnlijk hinderde het fixeeren van dien vollen schouwburg haar. Even na tienen was de voorstelling afgeloopen en rolde het sprookjesach tig gala-rijtuig der Koningin, met den witgepruikten dikken koetsier op den rooden hok. weer naar het grijze pa leis op den Dam. De feestelijke Zaterdagavondstem ming duurde echter heel wat langer dan anders. De Zondag begon al weer mooi. Vanaf het oogenblik dat de Koningin en de Prins naar de overvolle Nieuwe Kerk reden waren duizenden en nog eens duizenden op den been. Vooral te-gen den middag was de menschen- stroom geweldig De groote rijtoer stond op het programma, en behalve het bezoek aan Artis dat circa drie kwartier duurde, werd er gereden van kwartier voor tweeën tot ruim vier uur. Maar geen oogenblik vermin derde de geestdrift, nergens verdun den de breede menschenrijen die den te volgen wee- afzetten. Heele families, troepjes jongelui, gansche buurten en stadswijken waren uitgeloopen, en overal lachten en juichten de kinderen. Vooral in de volksbuurten. En het was één einde- looze jubel van Dam tot Dam. Artis was propvol. Eerst bezochten de hooge gasten het tooveraclitige aquarium, waar in schemerachtige bassins, tusschen vreemde planten en grillige rotsen nog vreemder en gril liger visschen en zeedieren zwommen en kropen. Toen door den warmen generaal. Beiden namen plaats in de bank tegenover den preekstoel, het gevolg in de banken ter weerszijden hiervan. Psalm 138 vers 1 werd voor het ope ningsgebed gezongen. Ds. Lammerink dankte in den gebede God voor bet voorrecht, H. M, de Koningin en den Prins Gemaal wederom in de Nieuwe Kerk te mogen zien. na de bange da gen van het vorige jaar. waarin H. M. leven zoo ernstig werd bedreigd. Hij dankte tevens voor het herstel van orde en rust in ons vaderland, na de moeilijke tijden van staking, die ons volk hebben geteisterd en voor het kloeke beleid dat de regeering in die dagen heeft ten toon gespreid. Met de smeekbede dat de band tus schen Nederland en Oranje nog hech ter moge worden dan thans, eindigde dit plechtige gebed. Ook in de predikatie, welke tot tekst had Handelingen I vers 14: ..Deze al len waren, eendrachtiglijk volhardend in 't bidden en smeeken". vestigde de predikant er de aandacht op dat ge varen. als die welke de laatste maan den ons volk hebben gebracht, slechts kunnen worden geweerd door een vast verbond tusschen God, Nederland en Oranje. In hét slotgebed werd door ds. Lam merink gesmeekt tot God om H. M. en Prins Hendrik tot een rijken zegen te stellen voor ons volk. en om de regee ring en de volksvertegenwoordiging kracht te schenken. Nadat de zege was uitgesproken, speelde de organist der Nieuwe Kerk, de lieer Koelman het Wilhelmus dat door de gemeente krachtig werd ge zongen. Hiermede eindigde deze plech tige kerkgang; op den Dam werden de Koninklijke bezoekers begroet door gejuich. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents p9r regel. een voortreffelijke beschuitsoort, spe ciaal voor Keukenge bruik. Overal verkrijgbaar in bussen van 35 stuks a fO,35. Dinsdagmorgen te 10 uur zal het stof felijk overschot van Z. D. H. Mgr. Botte manne, zooals reeds gemeld is naar de Kathedraal „St. Bavo" worden overge bracht. De eenvoudige stoet zal daarbij den volgenden weg nemen: Kruisstraat, Bar- teljörisstraat, Groote Houtstraat, Raam- vest, Wilsonspiein, naar de St. Bavo. De commissaris der Koningin, die tij deins het verblijf der Koningin, te Am sterdam vertoeft is expres over gekomen om het stoffelijk overschot te zien en zijn deelneming te betuigen, Behalve de aartsbisschop van Utrecht, zullen bij de uitvaart nog tegenwoordig zijn Migr. Hofman en Mgr. Ley ten. slechts 500 Meter, dus van de Hooge Sluis tot de nieuwe brug tegenover de Ceintuurbaan, dien leelijken ver- gezicht-wegnemer. Adle roeiers waren met oranje getooid. Spoedig na het vallen van het schol schoot De IIoop alsi een vogel vooruit, op den voet gevolgd door Amstel. Willem III volgde hier onmiddiédlijk op. In deze'te zijn van het Koninklijk bezoek volgorde bleef het, niettegenstaande j d*® Nieuwe Kerk. een der roeiers van Amstel, juist on- Op den Dam klonken om achtuur der het schuitenhuis van De Hoop,.ree<1s de heldere tonen van het caril- snofak ving. 't Was een prachtig ge-1 ?n door de zonnige lucht, en hoopten zicht, die elastische jonge kerels zoo'm-c^ reeds de menschen op voor de gemakkelijk en snel te zien trekken.Kerk. queue makend op_den stekend geslaagd. Men schrijft ons uit Amsterdam na der omtrent het bezoek in de kerk: Voor dag en dauw waren tal van Amsterdammers reeds uit de veeren gesprongen, om zoo mogelijk getuige aan Het volgend nummer vormde een niet geringe tegenstelling de vlet- terlui kwamen tegen elkaar uit. Toch was 't aardig te zien wat ze er nog van wisten te maken, niettegenstaande de zware schuiten. Nog meer toejuiching verwierven zich de dappere, kleine matroosjes van het opleidingsschip ,.De Wasse naar". toen ze in drie booten tegen N. Z. Voorburgwal tot diep in de Gra venstraat. Na lang wachten gingen eindelijk de groote deuren open en da menschenstroom vulde langzamerhand het geheele schip van het ruime ge bouw. zoodat reeds voor 9 uur geen plaatsje meer onbezet was, ook niet in het koorgedeelte dat bij deze gele genheid mede was opengesteld. Klokke 10 beklom ds. C. J. Lamme rink. predikant bij de Ned. hervormde elkaar uitkwamen. Wat roeiden diegemeente den kansel en eenige oogen knapen! De sloepen sneden er door, blikken later trad het vorstelijk echt- alsof er stoomkracht achter zat. paar de kerk binnen. H. M. de Ko- Even de prijsuitdeeling van het ningin gekleed in lila-costuum, Z. K nummer der versierde vaartuigen. De 'H. Prins Hendrik in de uniform van ^Zeer solide verpak- Jking ook voor Indië onder garantie. Stadsnieuws. Haarlem, 25 Mei 1903. t Mgr. C. J. M. Bottemanne. Men schrijft ons: Een der laatste wenschen van den Vrij dagj.l. overleden Bisschop van Haarlem was: geen pracht- of praalvertoon vóór of tijdens da begrafenis. Aan dezen wenseh werd natuurlijk ge volg gegeven. Zondagnamiddag hadden wij de eer toegelaten te wordien tot de Aula van het Bisschoppelijke paleis, en opvallend was dan ook de eenvoud, wel ke men daar kon waarnemen. Midden in het vertrek stond een tafel met eenvou dige witte lakens overtrokken, waarop het stoffelijk overschot van den ontsla pen prins der Katholieke kerk rustte. Daar lag Monseigneur Casparis Jo- sephus Ma-rtinus Bottemanne in zijn Bisschoppelijk gewaad, met den Mijter op het eerbiedwaardige hoofd, op het ge. laat lag de uitdrukking van een zacht heengaan', ,,'t Was of Monseigneur sliep", hoofden wij fluisteren en waar lijk zoo was het, zoo lag hij daar met een crucifix in de gevouwen handen; links was de Bisschoppelijke staf neer gelegd en aan de voeten stond een kleine tafel, waarop behalve zijne verdere gees telijke waardigheidsteekens, een drietal eereteekens, welke Z. D. H. door den Paus en de Nederlandsche Regeering waren geschonken. Rond dit praalbed (alhoewel van praal geen sprake was, i kunnen wij geen anderen term vinden), stonden een aantal brandende waskaar sen, die tevens dit sombere vertrek sober verlichtten, en daar achter bidstoelen, steeds bezet met igeloovigen van eiken rang en stand, die welke aldaar geknield lagen en hunnen gebeden verrichtten. De wanden waren behangen met een voudig zwart doek, waarop de woorden ,Pie Jesu Domine, dona ei requiem Sempiternam, Requiescat in pace". Ruim een 2000-tal personen hebben het bezichtigd. Ook heden Maandag kwamen nog ve len het stoffelijk overschot van hunnen overleden Bisschop zien. De Bisschopsbenoeming. Deelden wij in ons vorig nummer me de, op welke wijze de benoeming van een Bisschop gewoonlijk geschiedt, thans vernemen wij dat om een bijzondere re den de zaak ditmaal een. anderen loop zal hebben. Toen namelijk de nu overleden Bis schop zich in Januari niet wel gevoelde verzocht hij in Rome om een coadjutor. De hooge kerkelijke autoriteiten waren bereid dezen wensch in te willigen, maar met recht van successie, d. w. z. dat de te benoemen coadjutor casu quo dien Bisschop als zoodanig opvolgen zou. Toen' reeds heeft het kapittel een voor dracht opgemaakt en naar Rome gezon den. De benoeming was evenwel nog niet afgekomen toen Mgr. Bottemanne sitierf. Vandaar dat er dus thans in het ka pittel geen nieuwe voordracht meer be hoefde te worden opgemaakt en dat de benoeming van den nieuwen Bisschop zeer spoedig karn worden verwacht. Deze bijzonderheid was uit den aard der zaak geheim gebleven, maar na het overlijden van Mgr. Bottemanne bestond er voor geheimhouding geen aanleiding meer. Waarnemend Bisschop. Zaterdagnamiddag, te laat om nog in ons blad van dien dag te vermelden, werd door het Kathedraal Kapittel in zijne vergadering, welke door ongesteld heid van den Proost van dit Kapittel, den ZeerBerwaarden Heer A. J. Brouwer, Regent van het Seminarie te Hageveld gehouden, is in dit Seminarie, tot vica- ris-capitularis benoemd Monseigneur B. Dankelman, Pastoor van de St. Jozefs- kerk in de Jansstraat alhier. Behalve deze nieuwe benoeming bekleedt Mgr. Dankelman een veertiental betrekkingen, alle direct of indirect van rgligieusen de leden een gezellig diner op het bui ten Oud-Rozenburgh gebruikt. Tot onbezoldigd r ij ks veld. wachter zijn benoemd de agenten van politie W. Kruyenaar. G. Mol en J. W. Piepers. Tot agent Van politie -der vierdle klasse J. Poelstra alhier. Gistermiddag waren twee beschonken personen in den Hout aan 't twisten. De twist liep zoo hoog dat de een den ander met een mes te lijf ging en hem een snede in zijn wang gaf. De dader koos het hazenpad. Opgehaald. Hedenmorgen werd door enkele voorbijgangers in het Zui- der-Buitenspaame drijvende gevonden het lijkje van het Dinsdag j.l. vermiste Sjarige knaapje, Spoor genaamd. Direct werd aan de politie telepho- nisch hiervan' kennis gegeven en weldra verschenen dan ook eeniige agenten met een brancard om het lijkje naar het Gast huis te vervoeren. Haarlemse be Bond voor Licha. melijke Opvoeding. Naar aanleiding der oproeping der voorloopige commissie om te komen tot oprichting van Bond tot lichamelijke ontwikkeling de Jeugd waren Zaterdagavond 8 uur een 60tal onderwijzeressen en onderwij zers benevens eenige doktoren en leer aren in de Gymnastiek bijeengekomen in de bovenzaal der. Sociëteit Vereeni ging. De heer J. J. Francken opende d'e ver gadering en zeide, dat op voorstel van Dr. Heringa, zich eene commissie had gevormd om de lichamelijke ontwikke ling van de jeugd" ter hand te nemen als tegenwicht van de geestesinspanning door de overlading bij het onderwij! De richtingvan den Bond zou niet zijn om eene groote sportvereeniging te maken, maar wel om de geheele jeugd als massa te leeren spelen. Het klinkt wel eigen aardig, maar toch is 't zoo. De jeugd moet ordelijk en regelmatig leeren spe len. Aan de jeugd moet het genot ver schaft worden een vrij spel te kunnen spelen, dat toch aan regels gebonden is. Daardoor zouden wij, hoewel voor het kind onbewust, komen tot het doel dat wij beoogen: na geestesinspanning ontspanning te geven. Spr. wees er tevens op, dat al die wanorde op straat, dat geschreeuw en die baldadigheid niet veredelend op het karakter van het kind werken. Nu zullen sommigen zooals bij voorbeeld de schrijver der Haar lemmer Halletjes misschien be- aard, waarvan meerdere zeer veel ar-'vreesd zijn, dat wij hierdoor in 't an- beid vorderen, doch welke met de meeste dere uiterste vervallen door te veel accuratesse en opgewektheid door hem dwang en wetten bij het vrije spel in te worden waargenomen. Nationale s c h i e t w e d s t r ij.d. Zondagmiddag te 1 uur werd die schietwedstrijd, uitgeschreven door de afd. Haarlem van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, en tie schiet- vereeniging .Generaal van Merlen" in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging geopend. Dit geschiedde bij monde van den voorzitter van beide vereenigingen, den heer A.. C. de Koek. Het was hem een waar genoegen dezen wedstrijd! ter gelegenheid' van 't resp. 15- en 10-jarig bestaan der ver eenigingen te openen. Voor 5 jaar had spr. ook de eer den wedstrijd te ope nen. en als deze nu mocht evenaren aan den vorigen. dan kon men best tevreden zijn. Doch wij rekenen op meer. daar het aantal schietvereeni- gingen en schutters aanmerkelijk is toegenomen. Er waren dus alle redenen om met opgewektheid den wedstrijd te openen. Hierna bracht spr een woord van dank aan H. M. de Koningin-Moeder en Z .K. H. Prins Hendrik voor de prachtige medailles, door Iien ge schonken Tevens bracht spr. dank aan Haar lem's gemeentebestuur voor de ge schonken medailles, en zeide dat deze gewonnen moeten worden door schut ters, de besten der beste. De hoogste schutters van elk korps toch zullen voor deze medailles schie ten. Vervolgens bracht spr. nog woorden van hulde en dank aan d.e e ere-voor zitters der beide vereenigingen, aan mevr. Visser van Hazerswoude. de be schermvrouwe; aan het eere-comité en aan allen, die blijken van hunne be langstelling hadden gegeven. Spr. hoopte dat de wedstrijd zou medewerken tot verhooging van de weerbaarheid van het volk. Dat er onder allen een vroolijke. kameraadschappelijke geest zal heer- schen, daarvan is spr. overtuigd. Ten slotte eindigde spr. met een driewerf „Leve de Koningin", waar mede allen insttmden. Nadat Baron Van Lynden namens het eere-comité den wensch had uit gesproken dat de wedstrijd uitstekend mag slagen, namen de wedstrijden, welke iederen. Zondag en Maandag, behalve lsten Pinksterdag, tot 6 Juli a.s. worden gehouden, een aanvang. In de zaal waren de prachtige me dailles en kunstvoorwerpen, alsmede het met lauweren omhangen vaandel tentoongesteld. Vervolgens werden door den voorzit ter de leden van het eere-comité uitge- noodigd tot het bezichtigen der schiet banen en tot het openen van den wed strijd. Hieraan werd' door den heer baron Van Lynden met genoegen vol daan. door een serie van 5 schoten met den buks. Daarna ging de wedstrijd zijn ge wone gang en werd daaraan tame lijk deelgenomen. Des middags was er concert, hetwelk door de Sociëteit „Vereeniging" aan de leden en donateurs met hunne da mes van de verschillende schietver- eenigingen was aangeboden. Op 24 Mei werden behaald: de draagmedaille als hoogste schutter op buks T. Hekkei', met 98 punten en op cylinder L. J. Pierlot, met 97 punten. In den afgeloopen nacht heeft het weder vrij sterk gevroren. Voetbal Zondagmiddag vierde 't Amsterd'. R. A. P. haar 15-jarig be staan. Op Oud-Rozenburgh werden eenige goedgeslaagde onderlinge wed strijden gehouden. Hierna werd door voeren. Maar aan hen, die zoo denken, kan spr. antwoorden, dat dit laatste juist hetgeen was, dat niet gewenscht werd, doch er zou getracht moeten wor den leiding te geven aan het spel en de richting voor het kind te bepalen hoe het spelen kan om het daardoor te bren. gen tot het spelen uit vrijen wil, met lust en opgewektheid, zonder al die or deloosheid en straatschandalen. De commissie stelde zich daarom voor spelleiders te vormen en daarvoor op te richten speelcursussen; terreinen te ver krijgen om op te spelen, gelden te ver zamelen om de noodige speelmiddelen te verkrijgen, benevens het bevorderen van de gymnastiek als een zoo grooten factor bij de lichamelijke opvoeding. De heer J. J. Ver wijnen vroeg of er wel gedacht was aan het feit, dat aan onze middelbare scholen geen tijd voor spelen overblijft, omdat het leerplan te veel vakken bevat. Spr. wilde er beslist op aandringen, dat de Bond moeite zal doen tot ver eenvoudiging van het aantal studie vakken. Dr. Adrian meende dat, wanneer de ouders een goed toezicht op de studie hielden, de jongelui nog wel wat tijd voor spelen over zouden houden. De heer J. A. v. d. Boom betreurde het, dat vanwege de autoriteiten zoo weinig belangstelling werd' betoond. Juist zij moesten het plan steunen. Spr. wees er nog op, dat juist het tur nen en het spel de vermoeienis van den geestesarbeid wegnam. Nadat de heer v. d. Kamp nog had op gemerkt, dat de grond aan het Laken- koopersgilde te duur zou zijn voor speelterrein, werd overgegaan tot op richting van den Bond en werden tot voorloopige bestuursleden gekozen de heeren Dr. Heringa, Dr. Adrian, Seven- huysen, v. d. Boom, Paulen en de da mes v. d. Pauwert en Westendorp. Allen namen deze benoeming aan en verklaarden zich bereid de voorloopige werkzaamheden te lelden. Voor een goed bezet te kerk hield Dr. H. A. van Bakiel Zondag jl. zijn intreerede bij de Ev. Luthersche Gemeente alhier, met tekst 2 Korinthe 5 vs. 14a, na alvorens door zijn ambts broeder Ds. W. R. Poolman naar aanleiding van tekst 2 Koningen 2 vers 9 en 10, te zijn ingeleid'. Dezen Woensdag verg adert de Kiesvereeniging Haarlem, tot het stellen van voorloopige candidaten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. 3 K.\I. hardloopen, vlakke baan: lo. J C. H. Vosbergen van De Snelvoeters, Ro terdam; 2. J. P. Hulshof van De Bataal Amsterdam; 3. J. A. Ruimers van D Snelvoeters, Rotterdam. 110 M. hardloopen op vlakke baan nu 10 hindernissen: 1. W. Bos, van de ctoj 0. K. Haarlem; 2. J, W. Spinks van d A, C. Bataaf, Haarlem; 3. G. Muller vaj Achillis. Enschede. Touwtrekken in ploegen van 4 mat 1. Kracht door Oefening, Rotterdam; Olympia, Amsterdam. 1/4 Eng. mijl hardloopen, vlakke baai 1. J .H. Pootjes, voornoemd; 2. J. Aran van „Electra" Amsterdam, 3. F. J. Lii demon van D. O. S., Haarlem. Vèrspringen (springplank zonder veer 1. J. R. ter Brake, Enschedé; 2. en 3. no niet beslist. 300 M. hardloopen, hindernisbaan; W. Bos voornoemd; 2. F. j. Lindeman voornoemd, 3. M. v. Dijk, van D. O. S Haarlem. 5 K.M. snelwandelen vlakke baan: 1 A. A. Boks, van De Snelvoeters, Rottei dam; 2. J. A. Ruimers, voornoemd, 3. i Des Bouvrie, van De Bataaf, Amsterdan De wedstrijd, 600 M. hardloopen, uil sluitend voor slagers- en kruideniersbt dienden in costuum met mand, ging wi gens te geringe deelname niet door. Ongetwijfeld vielen deze wedstrijder die hier voor het eerst plaats haddei zeer in den smaak van het publiek. Eet ter zouden wij liever gezien hebben, da de wedstrijd 5 KM. snelwandelen nie op een weiland, maar op een straatwa gehouden werd. Een weiland, zooals dil met veel kuilen en ongelijkheden i geen erg geschikt terrein voor wandel wedstrijden. De prijzen, groot endeels bestaande ui kunstvoorwerpen, werden Zondagavom in het café „Sportluist" aan de Amstel damsche vaart aan de winners uitge reikt. De Aihletische club „De Bataaf kan met voldoening op dit i sportfeest terugzien. Examens L. O. Haarlem 23 Mei Geëxamineerd 8 mannelijke candi daten. Geslaagd de heeren: A.Schui te Alkmaar; T. P. J. Snijders He Hoorn; J. H. C. Sorder; J. Sijderius A. W. H. Andrissen, allen te Haar lem en S. Stolp te Zaandam. Haarlemsche Machinefa briek. In de Algemeene Vergade ring van aandeelhouders der Haarl Machinefabriek voorheen Gebr. Figtei werd door den Directeur, den heer J F. Hulswit nam'ens den heer H. Fi gee, welke den len Maart 1903 ali Directeur aftrad, verslag uitgehracht Daaruit bleek dat de algemeen^ ge druktheid in de industrie oorzaal was, dat in h'et afgeloopen jaar nie voldoende opdrachten verkregen kon dhn worden. Hoewel dan ook gieen dividend koi worden uitgekeerd, werd op voorste van de Directie en het College vai Commissarissen besloten, niet alleer de kosten verbonden aan de in ha vorig jaar gesloten obligatieleening maar ook op gebouwen, gereedschap pen enz. oen even groot bedtrag al- het vorig jaar af fle schrijven. De vooruitzichten voor het loop-en- de jaar zijn gunstiger, hoewel he- onder den invloed der buitengewoon slechte tijden in het buitenland, dik wijls zeer moeilijk is voldoende op drachten te behouden. Over het algemeen zou grootere medewerking noodig zijn om indien eenigszins mogelijk het werk voor d€ Nederlandsche Industrie te behouden Gelukkig kan op enkele gevallen gewezen worden dat hijschwerktui- gen en electrisclüe' apparaten welke vroeger uit het buiten-land betrokken werden, bij herhaling aan de fabriek worden opgedragen. De heer Jhr. F. Teding van Berk hout, die als Commissaris volgens rooster aan de, beurt van aftreding was, w-erd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen, B ij beschikking van Z. E. den Minister van Oorlog is aan den loteiing dier lichting 1903 G. van Es uit de gemeente Haarlem, uitstel van eerste oefening veri'eend voor een jaar en bij Kon. Besl. aan den lote iing der lichting 1903 H. Kuikstra, op grond van de 3e en 4e zinsnede van art. 113 dkir Militiewet, ontheffing van den werk'elijken dienst verleend tot 1 Maart 1905. „De Bat aaf". Zondag hadden, on der begunstiging van mooi zomerweder, op het terrein aan den Doodweg onder Schoten, de Athletische wedstrijdten plaats, uitgeschreven door de Athleti- sche club „De Bataaf" afd. Haarlem. Er was door 91 personen ingeschre ven, waarvan enkelen niet opkwamen. De jury bestond uit de heer E. Lodden, G. J. M. Hoogenkamp, H. Oxenaar, J. J. Dodemond, J. J. v. Leeuwen, W. v. d. Eijnde, B. Swaab en J. W. Spinks. De uitslag der wedstrijden was als volgt: 100 M. hardloopen, vlakke baan: 1. C. van Heusden van De Snelvoeters, Rot terdam; 2. J. H. Pootjes, van De Bataaf, Amsterdam; 3e. A. Gerrits van De Ger maan, Amsterdam. Men schrijft ons: Geachte Redactie. Mogen we door middel van uw veelgelezen orgaan het publiek nog eens opmerkzaam makten op de uit voering van morgenavond. Het doel is, reeds gepubliceerd, nl. lijet batig slot ten voordeel© te doen strekken van d;e slachtoffers der werkstaking. Natuurlijk behoeft iemand door zijne tegenwoordigheid niet perse te ken nen te geven met de laatste staking zelf te sympathiseteren; alleen werkt hij mee liet doel te bevorderen dat hier beoogd wordt, nl. steun te ver- leenen aan de slachtoffers. Deze ge dachte bezielt ook de artiesten die hunne medewerking welwillend ver- leenen. Met verwijzing naar de adver tentie in dit nummer doen wij hef publiek opmerken, dat het programma veranderd is, waardoor het aan ver scheidenheid nog gewonnen heeft. Wij hopen dan ook op een talrijk bezoek, mede uit die kringen waaruit de commissie gevormd is, die in uw blad van Vrijdag 1.1. is genoemd. Met dank voor de verleende plaats ruimte. namens de Commissie: NICO VAN SUCHTELEN. Uit de Omstreken OyerTeen. Zondagnamiddag reed ©en fietsrij der, een jongeling uit Haarlem, van den helienldlen weg van 't station al hier naar dien Bloemendaalschenweg Door verkeerd sturen was hij zijn fiets niet langer machtig, viel door een groote ruit van het peraeel be woond door mejuffrouw van KesseL De ruit werd gehetel verbrijaeld, d«

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 2