NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD eestgelezen Dagblad lts Haarlem en Omccrekeii. De Gouvernante. 20e Jaargang Vrijdag 29 Mei lytfö No. 6108 AUojanementsprlJs Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar eert Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden,1.30 Franco door het gehesle Rijk, per 3 maanden1.65 Afsonderlijke nummers0.021/» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» r, ds ometreken en franco per post. 0.45 Ad.vertentiën Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Buitenspaarne No. 6, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Bontstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uifgsve d« Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Akaanrn«Etsa m AdT.rt.atUm nidl. wrg.nor:.- door onzs AgantsE en door all* Boekhandelaren en Conranti.re. Met uitzondering ran het Arrondissement Haarlem Is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Adr.rtenUèn «31 R«ciamea betreffend® Handel, Nijverheid est Geldwezen, opgedragen a»a het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. tSSÊ blad wsrsohQnt dageS/Jkmt, behmiw® Zou- on Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G° L, BAUBE1 Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 3Ibis Faubourg Montmarire. Haarlem's Dagblad van 29 Mei evat o.a. De Macedonische qnaestie, De aak-Dreyfns, Haarl. Tram way- aaatsch., Kameroverzicht, Een ge- aarlij k mensch, Een conflict te e^Konstantioopel. Buiteniandsch Nieuws Frankryk. De Dreyfus-znak. De kapitein der artillerie Fritsch is Dinsdag gehoord door de commissie van mderzoek, die den minister adviseeren noet of de kapitein na drie jaren op ion-actief te hebben gestaan, nu weer in len actieven dienst mag worden opge- aomen, dan wel of hij voor goed uit het leger verdwijnen moet. Als getuigen vóór den kapitein zijn ©gekomen de twee oud-ministers van iorlog de Galliffet en Cavaignac, gene raal Gonse, generaal de Lacroix en het gekende nationalistische kamerlid La- iies. Hoewel de zitting geheim was. peet het monarchistenblad de Gaulois er een en ander van mee te deelen. Al hie getuigen hebben volgens de Gaulois Schitterende getuigenis afgelegd van de roortreffelijke eigenschappen des kapi teins. Ja, generaal de Galliffet, die zich Eelf destijds als minister verplicht ge- tien had kapitein Fritsch op nonactivi- jeit te stellen, zou verklaard hebben, dat Fritsch, dien hij had moeten straffen, Ben man van eer was. Ik voeg er bij ildus ging generaal de Galliffet voort Bat ik mijn ontslag genomen heb als minister van oorlog in het kabinet-Wal- ieck-Rousseau van wege de uitdrukking iwade trouw, waarmede de president i&n den ministerraad destijds de daad fan kapitein Fritsch kenschetste. De Gaulois meent te weten, dat de foortreffelijke Fritsch weer in het leger lal worden opgenomen. Wij laten het verhaal voor rekening Ban de Gaulois. Al is het niet onmoge lijk, ja zelfs waarschijnlijk, dat de ge noemde getuigen zeer in het voordeel ran Fritsch gesproken hebben, het is wel rreemd, dat er met geen enkel woord lou zijn gerept van de reden, waarom fritsch gestraft is. Niets over zijn po- png, in het werk gesteld om den com- inissaris Tomps te verhinderen gegevens |e verzamelen over de betrouwbaarheid ran de, voor Dreyfus bezwarende getui. tents van Czernuski voor den krijgsraad je Rennes. Over deze heele geschiedenis kwijgt de Gaulois. De Francais deelt mede, dat de minister van oorlog André ttag geen kennis heeft van het advies der Wmmissïe van onderzoek. Torkqe. De Macedonische kwestie. i De Weensche correspondent van Ie N. R. Ct. schrijft: Nu door gebrek tan ondersteuning het gevaar voor >en algemeenen opstand in Macedo nië geweken is, en de comité's zich jeginnen terug te trekken, komen er Ülerlei onthullingen voor den dag. Bijv. dat men eerst tot den aanslag van Saloniki is overgegaan nadat het plan om den Russischen consul in Uskub lie ontvoerfen, door diens waakzaamheid mislukt was. Het had een herhaling moeten \yorden van de ontvoering van mej. Stone, met dit verschil, echter, dat het losgeld voor den Russischen consul vetel'hoo- ger gjeweest zou zijn en dat men hoopte, dat Rusland daardoor zijn vredelievende houding zou opgeven. Het dynamiet, waardoor het onver schillige Europa gedwongen had moeten worden om ten gunst)© van Macedonië op te treden, heet nu weer in Engeland gekocht .en over Oosten rijk en Servië naar Turkije gebracht. Een tijdlang waren .de Servische mi nister Voeïts en de revolutionnair Sarafof dikke vrienden, weshalve men aan laatstgenoemde in Se-rvië vrij spel liet. Toen de aanslag in Saloniki be leend werd, noemden de Macedoni sche kranten deze misdaad een krach tig protest tegen de indolentie dier diplomatie. Men liad toen zoo vast gerekend op een uitbarsting der volks woede in Saloniki en op de bezetting der stad door de mogendheden, dat da teleurstelling groot was toen van dit alles niets kwam en er niets ge schiedde ten gunste der Macedoniërs- Tegenwoordig erkent men een fout begaan te hebben en wil men dien aanslag voorstellen als een gevolg van de 'ophitsingen door Turksche agents-provocateura. Deze vjrrhaJen, waaraan niemand gelooft, worden ten minste als een bewijs beschouwd dat de comité's niet meer tot zulke middelen zullen grijpen en het nutte- looze ervan zijn gaan inzien. De sterke belangstelling van de Bulga ren voor de Macedoniërs zal niette genstaande dit alles blijven en ook ni)et door de komst van het nieuwe ministerie verzwakken. Het Bulgaar- sche volk, zoo schrijft een aanhan ger van Zankof in het Neue Wiener Tageblatt, is zeer verbitterd tegen het Turksche leger, dat de Bulgaar- sche onderwijzers, handelaars en po pen zoo zeer vervolgt. Volgens dien schrijver zijn al die menschen on schuldig en daarom wordt van het nieuwe ministerie in de eerste plaats verlangd dat het ten gunste van het Bulgaarsche (element in Macedonië optrede. Lukt het aan het nieuwe kabinet om de Porte wat minder hardhandig tegen de Bulgaarsche Macedoniërs te maken, dan zal het daardoor zijn positie in de oogen van het volk aanmerkelijk verbeteren en kans hebben op een lang leven, vooral als het met bewijzen komt dat het werkelijk iets voor de Macedo niërs heeft bereikt en aantoont dat slechts de werkelijk schuldigen be straft worden. En om dit doel te be reiken èn om de Porte de bewijzen te geven van zijn goeden wil, zal het Bulgaarsche ministerie met een strenge bewaking der (grenzen begin nen. Niets kan het mislukken van de plannen der revolutionaire comité's beter bewijzen dan het plan om tegen de Porte zoete broodjes te bakken, in de hoop haar daardoor tot een niet al to hard optreden tegen de Bulgaren in Macedonië te bewegen. Men onderhandelt niet met een geha- ten vijand als men op succes hoopt en op diens zwakheid speculeert. Een conflict te Koustantinopel. Van bijzondere zijde schrijft men uit Konstantinopel aan de N. R. Ct.: In Londen pleegt een beambte van de firma Hotz zelfmoord. Hotz is een geïnteresseerde in de firma Duulop, Groeneweg en Co.. vandaar dat beide firma's 1 un betalingen staken. In Konstantinopel legt de advocaat van de tegenpartij, mr. Barozzi, be slag op de goederen die de firma Dun- lop in haar pakhuizen in consignatie liceft. Die advocaat, geen echte Neder lander, s een der leden van onze Ne- derlandsihe rechtbank. De goederen zijn Nederlandsch eigendom ,van de heeren Van Heek (Twente, lid der Eerste Kamer) en Ti- lanus; de pakhuizen Nederlandsch grondgebied. Op dat Nederlandsch grondgebied, op Nederlandsche koop waren laat de advocaat door de Turk sche overheid Turksche zegels aan- De voorzitter van het Tidjaret heeft natuurlijk op last van den grootvizier gesproken, en het is duidelijk dat er een politiek conflict is ontstaan. Onze gezant protesteert, gaat met zijn drogman zelfs tweemaal naar den grootvizier. Onze Jic-zant doet meer. Hij laat de zegels verbreken. Maar de Turksche overheid laat die opnieuw aanleggen en stelt cr ter bewaking politie Dij. Wat duen de heeren Van Heek enz., ziende 'Jat de Nederlandsche autori teiten Lun geen recht kunnen ver schaffen? Ze benoemen een Duitscher tot hun commissionair. Deze gaat naar het Duitsche consulaat; dit geeft hem een paar kavassen en een drogman mede; ze verbreken de zegels en ver voeren de goederen naar Duitsche pakhuizen op Duitsch grondgebied. Zaterdag 17 dezer gaat de Neder landsche drogman met twee Neder landsche rechters naar het Tidjaret om op aanvraag van een Nederland sche firma een rechtsgeding te openen tegen een Pers. Ottomansch onder daan. Het Tidjaret is de gemengde recht bank. waar recht wordt gesproken over zaken tusschen vreemdelingen en Turksche onderdanen. De rechtbank is samengesteld uit drie Turksche rech ters en twee rechters-biizitters van de vreemde nationaliteit die er belang bij heeft, terwijl de eerste tolk van het betreffende gezantschap surveilleert. De voorzitter van het Tidjaret staat op bij het binnenkomen van den eer- I sten tolk van ons gezantschap en de j twee Nederlandsche rechters, en zegt 1 na kennisneming van het gevraagde woordelijk het volgende: ..La légation de Holla ode n' avant pas pris en con- jsidératim les scellés apposés par le Tidjaret sur les merchandises de la maison Dunlop. Groeneweg en Co.. le Tidjaret regrette de dire au représen tant de ia légation qu'il ne pourrait plus s' occuper des intéréts hollan dais". De tolk van zijn kant zegt: „Dans ces conditions la légation de Hol- lande ne pourrait plus s' occuper des intéréts tures." De gezant von Weckerlin heeft Maandag den 18en een bezoek gebracht i aan den Duitschen ambassadeur «n de Oostenrijksche ambassadeur, die deken is. heeft Dinsdag den 19en een bezoek afgelegd bij onzen gezant. De zaak is dus ernstig. Een Hol- landsche firma kan geen recht krijgen in Turk:je. De Komnginneweek te Amsterdam Speciale correspondentie van (Peereboom s algemeenen dienst) voor Haarlem's Dagblad. ZesdeDag. Woensdag ontleende eensdeels zijn be langrijkheid aan de aanwezigheid der Koningin-Moeder. Anderdeels aan de plechtige opening der Nieuwe Beurs. 's Morgens bracht Koningin Emma een bezoek aan A r t i en het hospitaal-kerk schip „de Hoop". En het was verheu gend en goed te zien hoe hartelijk het saamjgestroomde publiek de Moeder der Koningin toejuichte. De oude band werd weer gevoeld. Toen Koningin Emma nog als regentes over deze landen heerschte, en de kleine troonsopvolgster opvoedde en leidde, voor de zware taak die zij nu zoo krachtig vervult. Aardig die opmerking van de Koning in-Moeder bij het portret van Amster dam's vorigen Burgemeester, mr. Ve iling Meinesz de tegenstellinig die zij opmerkte tusschen den levendigen ach tergrond en het deftige, stille karakter van dezen burgervader. Jan Veth, de schilder, moet er zelf schik in hebben, als hij de opmerking leest. Een aardige attentie een die spreekt voor het humaan karakter der Koningin weduwe, was het bezoek aan het hospi- taal-kerkscnip „de Hoop", dat voor deze gelegenheid aan de de Ruyterkade lag. Er waren nu geen zieken. Het schip dient slechts om op zee kranken en ver. wonden op te nemen in de beperkte, maar Welingerichte ruimte. Zelfs als de golven rollen en beuken moet het hier een oord van rust en genezing zijn voor de zieke zeelieden. En Zondags als de vlootbemanniiïg zich aan boord van het drijvend kerkje begeeft moet een krachtig, gezamenlijk gebed, een gods dienstoefening onder leiding van een echten predikant, de moedige harten een ware verkwikking zijn. Geen wonder dat Koningin Emma met belangstelling het vaartuig bezichtigde. En toen zij de equipage van de Hoop passeerde, liet zij kapitein Schol, een Hinken zeerob, aan zich voorstellen. Na dat zij het hospitaal, de apotheek, de hutten voor dokter en predikant, en de kombuis bezichtigd had, keerde Koning in Emma naar het Paleis terug. 's Middags reden de drie Vorstelijke personen uit. En heel de stad was één gejuich, 't Scheen wel of de geestdrift al meer toenam. Tot eindelijk de Beurs bereikt werd. Het nieuwe gebouw zag er feestelijk uit. Uit de groote galmgaten van den toren wapperden de kleurige wimpels, en de hupscke tonen van den ijverig kleppenden beursbengel, klonken als een blijden groet van den handel aan de Vorstelijke bezoekers. Ook het voor plein was mooi getooid, met masten en wimpels, en de fonteinen klaterden ver. frlsschend neer. Overigens geen versie ring aan het massale, zware gebouw. Onder de opwekkende tonen der mu ziek schreden de beide Koninginnen en de Prins naar de baldaquin-vormige overhuiving in de goederenbeurs, opge bouwd van kleurige doeken en tapijten Rechts stonden de gemeente-raadsled m. de leden der commissie voor den graan handel en van de Kamer van Koophan del, links de bestuurders der Vereeoi- ging voor den Effectenhandel. En ver der overal hooggehoede, zwart gerokte beursheeren. Nadat o.a. de heer Berlage, bouwmees ter der Beurs, aan de hooge gasten was voorgesteld, namen deze plaats op i e estrade op de zetels der stad. en braiht Burgemeester van Leeuwen de Koning in dank voor haar komst, waardoor de Nieuwe Beurs wordt ingewijd. De Ko ningin antwoordde vriendelijk en sprak de beste w.enschen uit voor den bloei van Amsterdam en haar handel. Achtereenvolgens werden nu bezich tigd de graanbeurs, de effectenbeurs, de Safé Deposit enz. En nadat de Ko ninginnen en de Prins nog even het hooge bordes boven de tijdingzaal had. den bestegen, en hadden neergezien over de goederenbeurs, werden in de grooie Gehoorzaal eenige ververschingen gebruikt. Direct werd hierna naar het Paleis gereden. Heden vertrekken de Vorstelijke be zoekers weder uit de hoofdstad, na een mooie week, zonder één regenbuitje noch in letterlijken noch in figuurlijken zin. Stadsnieuws. Haarlem, 28 Mei 1903. Orgelbespeling. Het orgelcon cert Woensdagmiddag in het kerkge bouw der Remonstrantsch Gereformeer. de gemeente gegeven door den heer Louis Robert, met welwillende medewer king van mej. M Haentjens, zang, van Arnhem, en den heer Th. C. de M&aré, Violoncel van Amsterdam, heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen. En wat meer zegt. De aanwezigen hebben vol op genoten. Het fraaie programma toch werd met veel muzikaliteit uitge voerd. De heor Robert, toonde zich andermaal een uitstekend organist, hetgeen hij be wees door duidelijkheid van rythmiek en goedgekozen registratie. Mej. Haentjens gaf blijk van een flink mooi altgeluid te bezitten. De cellist had met'liet oog op de plaats van uitvoering, gedragen muziek geko zen, en was daardoor in de gelegenheid om een mooien, zangerigen toon te ont wikkelen. Te 1 uur was het welgeslaagde concert geëindigd. Haarlemschn Tramwayuiaatseli. Heden, Donderdag, werd te Haar lem de algemeen© vergadering van aandeelhouders gehouden in liet Brongebouw. In deze vergadering werden het 25e jaarvers'*g. benevens de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1902/03 aangeboden. Wij ont- leenen aan het verslag het volgende: In de buitengewone algemeene ver gadering van 23 April 1902, werd be sloten om het bedrijf en alle bezittin gen der Maatschappij over te doen aan de E. N. E. T welke overname in de algemeene vergadering van aan deelhouders der Eerste Ned. Electri- sche Trammaatschappij op 24 April 1902 werd goedgekeurd. Op het schrijven aan den Raad der gemeente Haarlem, waarbij de goed keuring op genoemde overeenkomst werd gevraagd is tot heden geen ant woord ingekomen. Overeenkomstig de voorwaarden waarop de verkoop zou plaats hébben, bleef de llaarlemsche Tramway-Maat- schappij geheel vrij in het beheer en de expl jitatie op den bestaanden tot de definitieve overdracht en heeft dit beheer dienovereenkomstig gedurende het afgeloopen jaar plaats gehad. Op 27 Februari 1902 was het 25 jaar geleden Jat de akte van oprichting der Vennootschap der llaarlemsche Tram- way-Maatschappij gepasseerd was, nadat de Kon. bewilliging op de sta tuten bij besluit van 22 Febr. was ver kregen. Dit 25-jarig bestaan is voor liet per soneel herdacht door aan elk een tien guldenstuk te geven. Als van zelf knoo- pen zich aan dezen dag vele herinne ringen vast, die alle in het verslag worden opgenoemd Zoo wordt er vooral op gewezen, hoe. niettegen staande de sombere voorspellingen in 1877, de tram gedurende de afgeloo pen 25 jaren heeft medegewerkt tot de uitbreiding van de gemeente in zuidelijke richting, welk stadsgedeelte door eeae directe verbinding met het slation bewoonbaar is geworden. Het aantal bezoekers en bewoners van Haarlem is er door vermeerderd, en het verkeer in de straten, waarlangs haar lijn loopt, is sterk toegenomen zeer ten voordeele van den winkel stand. Het oprichtingskapitaal bedroeg f 100,000. Achtereenvolgens worden in hei ver slag de namen der verschillende be st uurder .11 van de Maatschappij ge noemd. Van 11 Oct. 1889 tot op heden is Mr. W. Jager Gerlings president-com missaris. Voorts wordt in het verslag nog melding gemaakt van de concurrentie der F,. N. E. T.. welke oorzaak is dat de ontvangsten per jaar f 6000 daalden. Van at den aanleg der nieuwe tram baan in 1897 tot 1900 toch werd ge middeld per jaar 49333 en van 1900— 1903 gem. 43.648 ontvangen. Daaren boven waren door bijkomende om standigheden de uitgaven zeer hoog. Dit is vooral het geval in het afgeloo pen boe ij aar. In het jaar 1902—1903 toch is het batig saldo der exploitatie rekening. behalve de rente van net aanwezige kapitaal in geld slechts f 1301.10. De redenen hiervan zijn grooie uit- keeringen bij ziekte en overlijden; duurte der fourages. vernieuwing en reparatie rollend materieel enz. Vervoerd werden 837,533 passagiers met een ontvangst van f 41,877.625 te gen 833,170 passagiers met eene ont vangst van 41,059.075 in 1901. De gemiddelde opbrengst per dagki lometer was f 49.885 tegen 49.60 in 1901. Voor het onderhoud der gebouwen, waarvan het timmerwerk in eigen be- heer i>. werd f 460.26 uitgegevon. IT «H li Ito t©H, Uit het Engelsch naar DOROTHEA GERARD. J Wat je ook doet, geef niet aan iwakheid toe lieve Hemel, Clara, ten jij dat? Ilc had nooit verwacht, e heden hier te zien. Ik weet dat het eigenlijk niet •ast, zei Clara, éenigszins buiten idem van het snel trappenloopen; aaar ik heb u iets te vertellen, iets lat geen uitstel kan lijden. Zal ik heengaan, vroeg de an- tere bezoekster, bescheiden opstaan- Se. Clara keek haar zichtbaar aarzelend «ven aan. Zij kende Früulein Riedl en weinig, zij had haar vroeger nog ens ontmoet. O, reen. blijf maar zitten, zei ze Joedhartig. toen zij opmerkte hoe lotseliug het gelaat van de blauw ogige dame groote nieuwsgierigheid litdxukte. Ik heb geen geheimen te vertellen; morgen zal iedereen het toch weien denk ik Ik kom alleen maar vertellen dat ik heden in een bedelares veranderd ben dat is al les. De kalfsoogen van Fraulein Riedl werden zoo mogelijk nog grooter; maar Fraulein Pohl raakte geen oogenblik haar kalmte kwijt. Ga zitten lieve, en vertel eens hoe dat mogelijk is. ze zei dat met een onmiskenbaar vriendelijke uit drukking in de diepste diepte van haar basstem. Toen ging Clara zitten, nadat zij eerst een armvol napieren van een der rieten stoelen genomen had en her haalde eenvoudig, wat zij gehoord had na terugkeer van de begrafenis. Ter wijl zij alles vertelde waren steeds twee paar oogen op haar gevestigd, waarvan het eene paar alweer gevuld met tranen nu van sympathie en het andere verborgen achter de pince-nez, waarop juist het licht viel. Toen zij eindigde had Fraulein Riedl 1 aar zakdoek alweer noodig. terwijl bet gelaat van Fraulein Pohl nog niets uitdrukte. Van zoo iets heb ik nu nog nooit gehoord, zei de geelharige oude vrij ster eindelijk bevend. De vrouwelijke uitgever liet een korten lach hooren, juist genoeg om haar gevouwen handen even in be weging te brengen. Nooit meer van gehoord? Nu ik wel. 2éker heb je dan nooit psycho logie bestudeerd en zoodoende kennis gemaakt met lafhartigheid dat be paalde soort lafhartigheid dat door de eene helft der schepselen kunstma tig toebedeeld is aan de andere helft om zelf alle crediet van dapperheid te behoaden. Er is geen gemakkelij ker mid lel om meester te blijven dan door als beschermer op te treden; en geen beter weg om als beschermer te spelen dan door te werken op de vrees. De arme Barones is niet verant woordelijk voor haar lafheid; het sys teem is verkeerd en daarvan is zij het slachtoffer. Zij kon niet helpen, dat zij zoo was; dat weet ik. zei Clara, die of schoon zij de argumenten niet geheel gevolgd bad, blij was. dat zij steun vond in een inzicht, dat haar hielp vriendelijk over de overledene te blij ven denken. Maar wat wilt u nu gaan doen? vroeg Fraulein Riedl. Het is een vree- selijke tegenvaller! Dat weet ik juist niet. De uitgeefster stak haar hand op juist bijtijds om de pince-nez op te vangen, die van haar neus viel. en nu Clara haar oogen zien kon was zij verbaasd daarin meer belangstelling dan meielijden te lezen; in plaats van vol medjgevoel te zijn scheen er wel iets als voldoening uit te spreken. Geen tegenvaller! Wat bedoelt u daarmee? Niet alleen geen tegenvaller maar misschien bet grootste geluk, dat Clara kon overkomen. Clara zelf volhardde in een verle gen stilzwijgen* terwijl Fraulein Pohl. nadat zij haar lorgnet weer op zijn plaats gezet had en de handen weer in haar gewone positie, zich gereed maakte cm een redevoering te begin nen. Het hangt er maar van af. of zij in staat is hiermee haar voordeel te doen of zij de koe bij de horens durft pakken. Om je de waarheid te zeggen. Clara, en zij keek haar nu met haar vollemaansgezicht recht in 't gelaat, ik heb al lang mijn oog op je geves'igd. Jij schijnt mij van de rechte &tof gemaakt te zijn. en ik ver gis mij daarin niet gemakkelijk; je hebt moed en energie, juist de eigen schappen .die wij in onze volgelingen behoeven. Ook heb je hersens. Je zult het mij niet kwalijk nemen, hoop ik. als ik je zeg. dat ik je reeds eenigen tijd geleden heb aangemerkt als een aanstaande volgeling. Ja. mijn kind. ik heb verwachting van je groote verwachtingen; maar,_ zooals de za ken stonden, kon ik niet bij je aan kloppen. Zoo lang de arme Barones leefde had ik het recht niet tusschen- beide te komen ik kon je. om zoo te zeggen, niet krijgen. Maar nu! Je be hoeft niet eens haar wenschen in aanmerking te nemen, nu zij je aan je lot heeft overgelaten. Het hangt, nu maar alleen van jezelf af of je in het oude. bekrompen kringetje wilt blij ven, of je tevreden wilt zijn met Je armzalige portie, door gouvernante of onderwijzeres te worden, beide beroe pen, die door de mannen zijn aange wezen als geschikt voor de vrouw, of dat je oude vooroordeelen overboord wilt pooien om het strijdperk des le vens binnen te treden en je te meteJi met man en vrouw beiden. Clara luisterde aandachtig en maakte gebi*uik van een pauze. U meent zeker dat ik mij voor een van de nieuwe vrouwelijke beroe pen bekwamen zal? Ik voel volstrekt geen roeping om gouvernante te wor den. dat verzeker ik u. maar evenmin voel ik mij geschikt voor medicus of advocaat. Ik heb er tot nu toe nooit naar verlangd. Om lat je daaraan nooit gedacht hadt. Een roeping is vaker het gevolg van noodzakelijkheid dan van iets an ders. Ik ben er van overtuigd, dat je nooit het lot van de vrouw in onder geschikte betrekking, die alleen af hankelijk is van de luimen barer chefo en wier eerzucht nimmer hooger vlucht neemt dan een armzalig jaar geld tot ip haar ouden dag (hier klonk een zucht van Fraulein Riedl's lippen) hebt vergeleken met dat van de vrouw, die met een academisch diploma in den zak weet dat niets anders dan haar eigen inspanning noodig is om tot roem en invloed te geraken. Lijkt het je niet heerlijk zoc onafhankelijk te zijn? Clara's blik werd peinzend. Ja. ik kan mij voorstellen dat het voldoening zou kunnen geven. Maar zelfs al zou ik het willen dan had ik het geld toch nog niet en waar dient het dus toe mij zoo'n tantaluskwelling te bezorgen? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1