NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Dnmcreken. r— Srug aan den Koudenhorn. Verordening op den Melkverkoop De Gouvernante. 2Ue Jaargang Zaterdag 30 Mei 1903. No. 6109 DAGBLAD Atoonn ementsprljs: Voor Haarlem per 3 maandeaf 1.20 Voor as dorpen ia dan omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemaeats), per 3 maanden 1.30 iFramco door hst gahaale Hijk, per 3 maanden 1.65 Afzonderlijke niamm-sre 0.021/» GèailltiBtreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.371/» de cinatreken en franco per post. 0.45 ikdLvertentiën 3 Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Zulder Bultenapaarne No. 6, ïntercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Houtstraat No, 55. Telefoonnummer 724. Uitgave dsr Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. p6aa$iBa@sat®n en Advarfesatili» ®sngenom»m door onz® Agenten en door all® Boekbandelaren en Courantiers. Mat uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentita asiL Reclames betreffend® Has&del, Nijverheid es& Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, üiï blad varsoh/Jnt dagoHjkap bahatwm op Zon- on Faastdagan Haarlem's Dagblad van 30 Mei rat o.a. pe Macedonische qtiaestie, De ng aan den Koudenhorn, Yeror- piag op den melkverkoop, Fees- op 31 Augastus, De heepsitunp te Antwerpen. Hocfd&g&nien v&or het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L, DAVBE GoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre, Advertentiën VOOS HET Zaterdagavondnummar. eerm&lcn rijn wU tot ons leedweien je- diaakt AdrertenUCn at te wtjsen roor het IdagaTondnummer. die des Zatordagsmor- I pas worden beiorgd. II men isker sljn ran de plaatsing dan Inzending op VriJdagarond noodlg, nlt- anderd kleine advertenties of familiebe den. die moeilijk voorat kunnen worden «lever d. DE ADMINISTRATIE. )e berichtgever van dit blad, r Donderdagmiddag de opening van nieuwe brug over het Spaarne aan n Koudenhorn bijwoonde, heeft jarmee in ons vorige nummer een ietje den draak gestoken. Het geleek ook al heel weinig op een fees- opening. Wel is een nieuwe gem lichtfabriek, die met cham- en toespraken wordt ingewijd, aar zóó koeltjes als hier gebeurde, mder tén lid van het dagelijkscb {stuur, zonder een vlaggetje zelfs om j heuglijke gebeurtenis een beetje ear bij te zetten, zóó koeltjes heb ik nog nooit gezien. Was bet omdat de brug. welbe- nog niet klaar is? Misschien el, Immers in werkelijkheid is ze nog af. Een van de belangrijkste toe- jellen hapert nog altijd, ik bedoel de ikken. In theorie moesten die hek- m zich automatisch, dat is van elf openen, als de brug gesloten zich sluiten als de brug open De praktijk heeft, zooals dat gaat. met de theorie een loopje De hekken deden hun auto- dienst niet. En bovendien I de machinerie zóó zwaar, dat de rugwachter nadat hij de brug zelf Ichtgedraaid heeft, meer dan twintig- iaal draaien moet om de hekken te krijgen. En zelfs daarna zijn e hekken nog niet zoo volkomen of ze hebben aan dezen of genen ant nog een vriendelijk duwtje noo- zooals ik het gisteren de heer lunning zag doen. Zooiets is natuurlijk onhoudbaar en aar ik hoor ligt bet dan ook in 't lan, om deze op den duin* afmattend© te doen geschieden door lan electriciteit. Voor den beer bpruijt een mooie gelegenheid m een aardige installatie te maken. Intusschen .al bleef elk vertoon van eestelijibeid bij de opening achter wege en al is dan ook nog niet alles öoals net behoort (ik hoorde de op. maken dat aan den noord- 110e remwerken noodig zullen zcoveel is zeker, dat de ope van deze brug voor bet verkeer belangrijke gebeurtenis is. De ar ij nebrug was op. ze stond om do te zeggen op haar laatste heenen. Bij het r.iet geringe inconvenient dat ze door haar hoogte een last en ver driet was vooral voor rij- en voertui-. gen, kwam in den laatsten tijd nog, dat ze herhaaldelijk werd aangevaren en daardoor telkens wrakker werd. Als we niet beter hadden geweten, zou de gedachte hebben kunnen rijzen dat de schipperij, de oude brug moede, af gesproken had baar maar zoo gauw mogelijk in elkaar te varen. Ze is nu afgeschaft, de boomen zijn gesloten de klep is opgehaald en de oude brug zal wel spoedig onder den hamer van den slooper gevallen zijn. De nieuwe brug ziet er keurig en solide uit, zooals dat van een aanne mer als de firma Zuithof te verwach ten is. Hare afmetingen zijn: een lengte van 30.45 M.. een breedte van 10.25 M. en een hoogte van 5.60 M. Flinke afmetingen dus. die voor het steeds groeiend verkeer met het noord oosten van de stad ook noodig is. De Harmen'answeg en omgeving, vroeger een weinig bezochte uithoek, is nu door de lichtfabrieken en andere in dustrie. door bet verkeer van de ge vangenis en het Huis van Bewaring een drukke wijk geworden Voor den dienst der reiniging niet bet minst was een flinke brug over het Spaarne noodzakelijk, daar deze dienst zich immers tegelijk met de stad zelf nood wendig uitbreiden moet. Alleen zullen vrachtwagens, vooral zwaar beladen karren met bout of ijzer, bij liet afrijden, van de brug aan den westkant, de grootste voorzichtig heid motten betrachten. Die afrit is nogal hoog en niet al te breed, zoodat een wilde voerman wel eens in de ruiten van de tegenovergelegen wo ningen aan den Koudenhorn terecht zou kunnen komen. Het zou zeker goed wezen de boch ten daar veel flauwer te maken. Be zwaar kan daartegen niet zijn. Er is ruimte genoeg. J. C. P. Huiteniandsch Nieuws Frankrijk. De oplichter Rosenberg is ge pakt iu Aziatisch Turkije, Beiroet. Ambtenaren, verbonden aan het Fran- sche consulaat aldaar, zijn hem op het spoor gekomen. Maandan lang heeft de Fransche politie naar hem gezocht, in Frankrijk, vooral in de nabijheid der Middellandsche Zee, in Italië, waar hij in een klooster heette te schuilen en el ders. Nu wordt deze beruchte oplichter binnen eenige dagen in de gevangenis te Parijs verwacht om onder één dak te verblijven met de familie Humbert en Boulaine en zoovele anderen, die in het afgeloopen jaar den tijd der daghladle- zers en nog meer dien der rechterlijke ambtenaren in beslag hebben genomen. Het radicaal-socialistisch kamerlid Hubbard heeft een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend om voor Frankrijk te geraken tot scheiding van Kerk en Staat. Het is een orftwerp, vervat in weiniig ar tikelen, waarvan in hoofdzaak de strek king is: Het concordaat wordt opge zegd. De begrooting van eeredienst wordt opgeheven, met dien verstande dat er overgangsmaatregelen worden genomen, zoodat de geestelijken, die gieen middel van bestaan hebben, ge durende twee jaren, zullen worden on derhouden. Gedurende het geheele leven moeten worden onderhouden de pries ters, die niet in staat zijn te werken. Alle wetten en bepalingen welke voor rechten toekennen aan verschillende godsdienstige sekten worden afgeschaft. Op den eeredienst zullen uitsluitend van toepassing zijn de bepalingen, die gelden op het stuk van de vrijheid van druk pers en het recht van vereeniging en vergadering. Wat de gebouwen betreft, gewijd aan den eeredienst. welke den staat of de gemeenten toebehooren, deze zullen aan raden van maatschappelijke opvoeding, in beheer worden gegeven, om ze tijdelijk te verhuren aan vereeni- gingen met een godsdienstig of wijsgee- rig doel. Turkije. De Macedonische kwestie. In de wUajets Uskub, Monastir, Salo- niki en Adrianopel zijn over de 3000 Bulgaren in hechtenis genomen of op de lijst der verdachten geplaatst. Hilmi- pasja, de inspecteur-generaal voor de hervormingen, had voorgesteld om niet alleen alle Bulgaren, wier heulen met de Macedonische comité's bewezen was, naar Tripoli en Klein-Azië te deportee- ren, maar ook die, tegen wie enkel ver moedens bestonden. Aan laatstgenoemd voorstel heeft de Sultan nog niet zijn goedkeuring gehecht. Er wordt trouwens van Turksche zijde tegengesproken dat reeds een 52 Bulgaren verbannen zouden zijn. 't Schijnt vooralsnog niet zoo'n vaart te zullen loop en met die verban ningen. Wat de Albaneezen betreft, gaat de Porte voor de voornaamste rad draaiers gevangen te nemen; gewa penderhand wordt er niet meer opgetre den, mógelijk omdat het overbodig is. Het verbaal van de Figaro, dat er een algemeene mobilisatie van de Turksche troepen zou plaats hebben, is dan ook volkomen onjuist. Dat blijft trouwens het groote bezwaar bij alle berichten over Macedonië: men vindt er bijna geen, dat niet nagenoeg gelijktijdig wordt tegengesproken. Kon- staniinopel en Sofia bv. spreken elkaar haast altijd tegen, ook nu de verstand houding tusschen Bulgarije en Turkije verbeterd heet te zijn door het optreden van het nieuwe Bulgaarsche ministerie, welks populariteit nog steeds miniem blijft. Duitschland. Op het graf van den vermoorden gym nasiast Ernst Winter te Konitz, is vol gens de antisemietische Staatsbürger- zeitung een gedenkieeken geplatst met het volgende opschrift- „Hier rust in God Ernst Whiter, door roelcelooze han den geslacht. De overblijfselen van zijn lichaam werden, voor zoover gevonden, op den 27sten Mei 1900, ter aarde be steld. Geboren 27 Septembr 1381. Over leden 11 Maart 1900". I De toespeling op den bekenden ver meenden ritueelen moord, waarover zooveel geschreven is, is duidelijk ge noeg. Stadsnieuws. Haarlem, 29 Mei 1903. Stukken ?an den Gemeenteraad B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring van G d. Staten een rechts vordering tegen W. Smulders in te stel len, ter zake van de niet-betaling van door hem aan de gemeente verschuldig de gelden. B. en W. bevelen den heer G. F. Snijders, die volgens rooster dit jaar moet aftreden als lid van het Burgerlijk Armbestuur, wederom aan. B. en W. stellen voor het perceel aan de Lange Wijngaardstraat no. 9 (eige naar L. van der Voort) ongeschikt tot bewoning te verklaren. De Commissie voor de Strafveror deningen dient een verordening op den melkverkoop in voor deze gemeente. Wij ontleenden daaraan toen wij het stuk Donderdagmiddag laat ontvin gen, in der haast de hoofdpunten, dat ieder die dit vak wenscht te beoefenen, vergunning noodig heeft van B. en W., dat verboden is melk te ver- koopen van koeien, die minder dan acht dagen te voren gekalfd hebben, behan deld worden met geneesmiddelen, die aadeelig voor de melk kunnen zijn, of aan een ziekte lijden, die schadelijken invloed op de melk kan hebben. Verder is verboden de verkoop van ondeugde lijke melk, of mnlk, waaraan conserveer middelen zijn toegevoegd de verkoo- per moet op verlangen van B. en W. een verklaring van een Rijksveearts over leggen. Bij overtreding kunnen B. en W. ge lasten den verkoop te staken en bij niet opvolging geheel verbieden. De verkoo- per moet den verkoop staken als in zijn gebouw een besmettelijke ziekte voor komt. De verkooper moet een bordje op zijn gebouw hebben met het woord Melkhandel, zijn naam op voertuig of vaatwerk vermelden en op de kan of ander vaatwerk de hoedanigheid der melk aanduiden, waarbij onder scheiden wordt: volle melk, markt- melk en afgeroomde melk. Voor z.g. ^esteri/Tiiseerdfe, gepasteuriseerde, of bacteriën-vrij© melk moeten waarbor gen worden gegeven, dat daarin geen sporen vrij e bacteriën voorkomen. Den verkooper worden verschillen de maatregelen van zindelijkheid voorgeschreven. Hij moet desver- langd aan de daarvoor gestelde ambtenaren hoogstens twee liter van elke aanwezige melksoort voor onder zoek tot normalen prijs verkoopen. Overtreding wordt gestraft met hoogstens f 25 boete of zes dagen hechtenis. Thans voegen wij daaraan nog het volgende toe: Onder melkverkoopen wordt ver- staan het hebben van een inrichting lot steriliseeren, pasteuriseeren of op eenige andere wijze behandelen of bewerken van melk; voorts verstaat de verordening daaronder, behalve het eigenlijke verkoopen: te koop aanbieden, afleveren, vervoeren, be handelen, bewerken of ten verkoop in voorraad hebben van melk. En als melkverkooper wordt be schouwd ieder, die dat beroep binnen de gemeente uitoefent, onverschillig of hij aldaar een inrichting heeft. Ieder die het vak wenscht te beoefe nen, moet daarvan schriftelijk ken nis geven aan B. en W., iedler die het beroep reeds uitoefent, moet bin nen twee maanden na d'e in werking treding der verordening, die kennis geving doen. Bij die kennisgeving moet de In zender opgeven van welke personen de melk zal worden betrokken, als mede bun woonplaats, straat en buis- nummer van 't gebouw, waarin bet beroep zal worden uitgeoefend of de melk geheel of gedeeltelijk zal wor den rondgebracht en gevent, dan wel alleen in het aangeduide gebouw zal worden verkocht, behandeld of be- vjerkfc. Veranderingen binnen drie dagen te melden aan B. en W. Behalve eenige voorschriften voor reinheid, moet de melkverkooper de volgende bepalingen opvolgen: De wanden mogen niet behangen zijn, maar gewit, geverfd of bedekt met gladde tegels; de vloer rein ge houden worden en de zoldering stof- dicht zijn, de luchtverversching vol doende, de bewaarplaatsen afgeslo ten van woon- of slaapvertrekken en daarvoor niet worden gebruikt; niet rechtstreeks in verbinding staan met urinoirs, privaten, mesthoopen of stadiën, er mogen in het gebouw of op de erven geen putten, pompen of tonnen met water, dat. niet aan de eischen van deugdelijk drinkwater voldoet, aanwezig zijn. Alle schadelijk vaatwerk uitvoerig omschreven, is verboden. Wanneer die melkverkooper ingeval van gemeentewege een onderzoek naar zijn werk wordt gelast, tegelijk zelf een onderzoek wiï'instellen, dan wordt hem, op zijn verlangen en op zijn kosten /een van gemeentewege verzegeld monster ter hand gesteld- De zorg voor de handhaving der verordening wordt opgedragen aan de ambtenaren der politie en aan alle personen, die door die. bevoegde macht met het toezicht op de openbare ge zondheid zijn belast. Dezen hebben het reoht bij de melkverkoopera bin nen te treden. Voorgesteld wordt de verordening in werking te doen treden op 1 Juli 1903. Kort dag! De Commissie vow de Strafveror deningen laat aan de verordening een korte beschouwing vooraf gaan. Zij betoogt dat toezicht op de levens middelen, vooral van de melk, die een zoo gunstige voedingsbodem is voor bacteriën, een eisch van den tijd mag worden genoemd. Daarom moet op afdoende wijze zorg worden gedragen, dat" de melk afkomstig is van gezond vee en bij de behande ling niet aan schadWijke invloeden is blootgesteld. Weliswaar zal de ver ordening niet in alle opzichten aan dat doel beantwoorden, maar toch. het ontstaan van ziekten door melk gebruik zeer beperken. De samenstel-* ling der verordening heeft veel moei te en arbeid! gekost en de Commissie stelt voor, daar het hier een nieuw onderwerp van gemeentezorg betreft, haar te bekrachtigen en als een proefneming te beschouwen, om na derhand met. meer kennis van zaken te overwegen, welke maatregelen ln de toekomst tot bereiking van dit doel moeten wordfen genomen.. Voor de leden van de-n Raad is een uitvoerig schrijven der gezondheids commissie neergelegd. Z aak F. M. S 0 u w e r. Aan de uitspraak van het vonnis der rechtbank alhier .waarbij F. M. Souwer alhier, werd veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis ontleenen wij nog het volgende: Beklaagde stond terecht primair wagens opzettelijke beleed 1- g i n g van den overweg-wisselwachter P. J. Kors, door aan diens woning aan de Zoutmanstraat alhier aan te plakken een gedrukt geschrift, waarop stond: „Hier woont een onderkruiper, ronze- laar van spoorwegpersoneel." Subsidiair wegens het openlijk aan slaan van een geschrift van beleedlgen dein inhoud met het oogmerk, om daar aan ruchtbaarheid te geven. Omtrent het primair ten laste gelegde overwoog de rechtbank, dat bij het on derzoek niet door wettige Lewijsmidde- len bewezen is, dat het opzet van be klaagde daarbij gericht was op belee. dlging van genoemden Kors, weshalve het primair te laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen is; omtrent het subsidiair ten laste gelegde overwoog de rechtbank, dat het feit der aanplakking zelve wettig en overtuigend Is bewezen; dat het woord onderkruiper volgens algemeen taalgebruik (zie van Daalea nieuw woordenboek der Nederl, taal) ge. bezigtl wordt ter aanduiding van iemand, die behendig een ander den voet licht, dezen listig tracht te verdringen, zich ten nadeele van een ander indringt of bedriegelijk benadeelt; dat dat woord alzoo eene aantijging behelst, kwetsend voor het eergevoel van hem ten wiens opzichte het is gebruikt, en diens eer in de oogen van anderen vermindert, zoodat het in zichzelf be- Jeedigend is; dat waar onderkruiper, zooals ln den laatsten tijd en ook in casu wordt ge bezigd door gestaakt hebbende arbeiders tegenover een niet-stakend, of een per soon, die den door hem neengelegden arbeid opgenomen heeft, het de strek king heeft om iemand aan te duiden, die zij het dan niet op listige of bedriegellj- ke wijze, dan toch opzettelijk zijne me de-arbeiders benadeelt en daarom de minachting van zijne mede-arbeiders verdient; en. alzóo diens eer en goeden naam aan te randen, zoodat het dan mede objectief eene beleediging behelst, welke beleedigende strekking geacht moet worden aan hem. die het uit, be kend te zijn geweest en ook aan hem. 2?«sa i t« ix» M. Uit bet Engelach naar DOROTHEA GERARD. 7) Ik wou je niet voor niets doen Ik heb een plannetje, ik opgemaakt heb, terwijl je mij alles vertelde. Je hebt zeker wel eens gehoord. dat de „Moderne Vrouw" een fonds heeft gesticht waaruit jaar lijks de kosten der studie van een student aan de universi te Zurich worden betaald, de keu ze van de faculteit wordt aan de be zelf overgelaten. Dit jaar was de keuze al bepaald, maar on verwachts is de plaats weer opengeko- men, omdat de gekozene ernstig ziek Is geworden. Ik heb er nu de dispositie over en ik ben van plan jou eerst te laten kiezen. O, Fraulein Polil! was alles, wat Clara kon bedenken te zeggen, terwijl de an.d|eue toehoomderes een onderdrukte kreet van opgewonden heid deed hooren. Ik geloof niet, dat ik mij vergis in mijne keuze. Nooit zou ik erover denken het Ida aan te bieden; men moet die. menschen geen moeilijker taak opleggen, dan waartoe zij in staat zijn, niet waar, Ida? en zij wierp de doodverlegen Fraulein Riedl een barer meest moederlijke blikken toe. Men moet niet te veel hooi op zijn schouders nemen; daar om heb ik haar zooeven aange raden een betrekking bij een Fran sche familie aan te nemen, die, vreemd genoeg, wenscht haair kinde ren Duitsch te onderwijzen. Zij had ook een aanbod voor een reisje naar Engeland een gebrekkige dame heeft reisgezelschap noodig en zeer waarschijnlijk zou zij daar een heter betaalde betrekking krijgen, want Engelsche beurzen zijn ruimer dan Fransche; maar ik heb het haar gezegd, dat ik nooit de verantwoor delijkheid op mij kon nemen om baar zoo'n moeilijke positie aan te raden tien tegen één dat zij haar hoofd zoowel als haar invalide verloren had, voordat zij halfweg het vaste land gekomen was denk je ook niet, Ida, en nu lachte Fraulein Pohl zoo hevig, dat de gevouwen handen als door een aardbeving bewogen werden. Maar met jou is het iets an ders. Als ik naar die verstandige bruine oogen van jou keek, heb ik dikwijls gedacht, hoe jammer het was dat zooveel intelligentie ver waarloosd zou worden in ontvang kamers en op het tennisveld, dat zou natuurlijk gebeurd zijn, als je rijk gebleven was. Maar nu jij je eigen meesteres geworden bent, behoeft dat niet meer. Een groot voordeel is in dit geval ook dat ge zoo geheel alleen op de wereld bent niemand zal je er las tig over vallen. Het kon niet beter, zou ik zeggen! Ik had een profetische geest, lieve en zoo even, terwijl je tot mij sprak, had ik een helder visioen, zooals j© daar stondt naast een operatietafel, met een groot wit schort voor, datje geheele japon bedekte, je mouwen opgestroopt tot je elleboog, een mes in de hand, druk bezig met een pa tiënt onder chloroform. Fraulein Riedl was zoo zwak om te beiden bij düa phantasie, terwijl Clara zelf even de oogen sloot. Mis schien merkte Fraulein Pohl dat op. Niet dat je juist voor medicus zou moeten studeeren; misschien zou je liever in de rechten gaan; zooals; ik je reeds zei, aan jezelf is de keus. Wie weet of wij nog niet ee.ns bele ven zullen dat je in de advocaten- bank staat, met de oogen van het ge heele Hof op je gevfestigd, weerleg gende de argumenten van den Amb tenaar van bet openbaar Ministerie, die zeer waarschijnlijk een arme vrouw onrecht zal willen doen, die door haar man sl'echt behandeld is. Denk eens aan alle gevallen van kin dermoord, die in een jaar tijdsvoor de rechtbank gebracht worden, en dan wil men nog beweren, dat er geen behoefte is aan vrouwelijke advoca ten! Ja, ik denk wel, dat zij veel zou den kunnen doen, ik denk het wel, zer Clara, een beetje onzeker. Met den besten wil van de wereld kon zij zichzelve noch in de ééne, moch in de andere positie voorstellen. Maar of ik daarvoor de rechte persoon zal zijn, is een andere vraag. U is veel te goed voor mij, Fraulbin Pohl, maar u moet mij tijd geven er eens over te na te denken. Zoolang als je wilt, lieve. Ik begrijp best, dat je tijd noodig hebt om aan het idéé te wennen. Maar ik twijfel niet aan je besluit. Ciara bleef vertegen zwijgend voor zich kijken. U moet mij tijd geven, stamelde zij eindelijk; ik zal er over denken. HOOFDSTUK IV. „Vanity Fair." Het was bijna donker, toen Clara het huis bereikte, dat eigenlijk opge houden had haar tehuis te zijn, en dat zij zoo spoedig mogelijk voorgoed zou moeten verlaten. Misschien zal de slaap mij hel derder van gedachten maken, peinsde zij; terwijl zij haar hoofd op het kus sen legde. De nacht heeft wel meer raad gebracht. Maar noch slaap, noch goede raad wilden haar te hulp komen. In haar verhit brein zag zij een weegschaal, waarop aan d'en eenen kant een me disch student en aan den anderen een opvoedster der jeugd met ar moedig uiterlijk. Nu scheen cte een, dan weer de ander zwaarder gewicht in de schaal te leggen en dan plotse ling was alles weer verdwenen. Tusschen deze beide had zij te kie zen; dat wist zij en de keus scheen haar zoo onverwacht, alsof zij plotse ling opnieuw ter wereld kwam en haar de keus van de sexe zelf gelaten werd. Zoo gaat het nooit, zei Clara be slist, na zich een half uur lang om en om gedraaid te hebben. Ik heb mijn hersens noodig en daarom moet ik slapen, en een licht aanstekende, ging zij een boek zoeken, dat als slaapmiddel dienst moest doen. Het eerste dat zij opnam, was „Va nity Fair" waaraan zij was bngon- nen op den dag, toen de Barones ziele werd zij had altijd haar Engelsch al lezende onderhouden en met dat boek gewapend ging zij weer te bed. Later heeft Clara zich zoo nu en dan afgevraagd, of haar toestand an ders uitgevallen zou zijn, als zij een ander boek dan „Vanity Fair" ter hand genomen had, maar wat helpen dergelijke overwegingen, het Lot hangt eenmaal van ontelbare kleinig heden af. Clara was aan het vierde hoofd stuk genaderd, maar kon haar ge dachten niet bepalen bij dö gunsten van Joseph Sedley. Het was wel zeer amusant, maar het scheen haar na zoo nietig toe. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1