Tweede Blad, Behoorende bg ■Saarlern's Sagblad" van Maandag 1 Juni 1903 üfr. 6110 Buitschland. liet spoorweg per 60 eel in Pruisen. De Kólnische Zeitung geeft een uit voerig overzicht van onderzoekingen, door Waldemar Zimmermann dezer dagen ingesteld naar den toestand waarin het spoorwegpersoneel in Pruisen verkeert (Zur Sozialen Lage der Eisaahahnen in Preussen; Leip zig, Duneker und Humblot). De Kölni sche brengt in herinnering dat de Deutsche Verein für Sozialpolitik een jaar geleden tevergeefs getracht heeft, van het ministerie van spoorwegen officieeion steun te verkrijgen voor een enquête in dezen zin. en spreekt niet des te meer waardeering van den arbeid van Zimmermann die zelf dienst gedaan heeft bij de spoorwegen, om voor zijn studiën de noodlge persoon lijke ervaring op te doen. De schrijver heeft in 't bijzonder den dienst en de levensomstandigheden na- aarlemsche Handels- vereeniging. Goedgeh. bij Kon. Beoluii van 12 Nov. No. 22, 1G99. ie Haarlemsche Handelsvereeniging i ter stede, opgericht 10 Mei 1902, ift in den loop van den tijd wel haar ht van bestaan bewezen. In zeer veer zaken van verschillenden aard reffende, is zij opgetreden en dikwijls J gegaan van drie groepen uit het, spoor. t groot succes. Jammer echter, dat j wegpersoneel, wier werk bijzonder algemeen niet meer blijk geelt dit veel verantwoordelijkheid medebrengt: „ardeeren door als lid der vereen!-,de rangterders. de machinisten en de r?- wisselwachters. Niet alleen worden toe te tieden Er zijn wel mee aan zuUe personen hooge eischen ge leden, maaT dat is niet voldoende, Elk steidi z00dat minderwaardige eLemen- ïdelaar, neringdoende, ja zelfs parti-]^en 0p tjen duur niet kunnen voorko- ieren moesten lid worden om ten min.rnen onder deze groepen van werk te laten gevoelen dat men het werk i lieden; maar bovendien worden voort- prijs stelt, dat de Haarlemsche Han-durend, naarmate de snelheid en de steeds opneemt als doen- eischen van het verkeer toenemen, de diensten die van dit personeel ver langd worden, gTOOter. Dit geldt ook van de stokers. Blijft dus in een aan tal jaren de diensttijd dezelfde, dan vloeit daaruit voort dat de inspanning die gevirgdt wordt, inderdaad grooter wordt dan vroeger. Maar Zimmermann is tot de slotsom gekomen dat er in Pruisen waar de toestand van het spoorwegperso- wat bare band vindt om te doen. e voordeelen, die de Vereeniging bui. hare bemoeiingen van verschillenden baren leden aanbiedt, zijn zeer vele, zeer groot tegenover de geringe jaar- scbe contributie van f 2.50, die ge- »gd wordt. Haarlemsche Handelsvereeniging zich in de eerste plaats er mede belangen van hare leden te bevorde- idoor onwillige betalers voor hun tot jding aan te manen, en informaliën hen in te winnen. Bovendien heb. de leden het recht het hun gratis te advies van de rechtsgeleerde ilseurs der Ver.eeniging te vraigen, die i in proceduren en faillissementen voor hen optreden, natuurlijk al- voor zaken betreffende den handel bet bedrijf der leden, jichtsgeleerde adviseurs der Vereeni- jg zijn de heeren Mrs. Tb. de Haan en H. Ph. de Kanter, Spaar- jM, alhier. der Vereenlging zijn de Hee- Laane en Van Bemmel, Kruis- lat 51. bureau der Vereeniging is geves- Lange Begijnstraat 22. oor incasso's door bemiddeling der •eeniging wordt een vast recht van k der vordering voor incasso's, door der advocaten een vast van 5 pet. der vordering berekend, moet 10 c. voor port steeds tden bijgevoegd, bij inzending van beringen door bemiddeling der advo- r, te innen. kosten van informatiën naar buiten bad woonachtige personen bedragen k per informatie plus 5 ct. porto- beding. Informatiën naar binnen de wonende personen worden gratis trekt. :etentiön op buiten de stad wonende ionen worden niet behandeld, wan- niet 10 ct. voor porto-vergoeding is evoegd. 1450 informaties en rechtskundige lezen werden in het afgeloopen jaar even. de maanden Januari, Februari en rt 1903 zijn 53 vorderingen tot een be ven f 1131.95 betaald; 16 vorderio- worden afbetaald, 21 vorderingen uitgesteld, ilgens art. 7 dient het geheim der fn van wanbetalers ongeschonden aard te blijven. (e brieven, aanvragen, reclames, of dan ook, moeten worden geadres- aan bet bureau, dat geopend is dijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en middags van 2 tot 4 uur, waar dan |erdero inlichtingen zijn te beko- a wordt geraden alvorens te leve. bvtouw de Wed. Bitterberg, hotel terzorg, Bloemendaal; mejuffrouw Gunsteren (dochter) Barrevoet- at 9rood; J. B. F. Wijdeman, Antho- traat 67; G. van Pellecom, Tempe lraat 32rood, en mejuffrouw Mole- Linschot-enstraat 23a, zich om in lagen te vervoegen aan het Bureau. HET BESTUUR. neel nog dezer dagen zoo geroemd is door verschillende omstandigheden aanzienlijke afwijkingen gevonden worden tusschen den diensttijd op het papier en den werkelijken diensttijd, door het personeel verricht; afwijkin gen die in het nadeel zijn van de werklieden. De getallen, waarin de schrijver de belangrijkste uitkomsten van zijn uitvoerig onderzoek dienaan gaande samenvat, zijn de volgende: Van 237 personen zou, volgens de officieele voorstelling de diensttijd slechts bedragen hebben 10 uur 7 min. (51 beambten), 10 u. 17 m. (39). -10 u. 41 m. (13;. 10 u. 45 m. (30). 10 u. 56 m. (6). Inderdaad echter bedroeg volgens Zimmermann de gemiddelde ..norma le" arbeidsdag bij deze 237 beambten (machinisten, pakmeesters, conduc teurs, remmers, enz.) tusschen 11 uur en 14 uur 49 m. Ten s'otte wijst de schrijver op de onbillijke regeling, dat de bedrijfsbe- arabten niet vroeger recht op pensioen hebben dan de bureau-beambten, ter wijl het toch voor de hand ligt dat eeJ'stgenoemden veel gauwer „versier ten" zijn. De locomotief-beambten, worden gemiddeld) gepensioneerd op hun 46e—50e jaar met minder dan 20 dienstjaren, slechts enkelen bereiken het hoogste pensioensbedrag na 45 dienstjaren op hun 70e jaar ongeveer. Merkwaardig is, dat vóór de invoering der staatsexploitatie de particuliere maatschappijen de jaren, op de loco motief doorgebracht, dubbel bereken den. en de schrijver acht het een be scheiden wensch van dit personeel, dat de staat althans de ..oorlogsjaren" voor dat deel van het personeel met anderhalf vermenigvuldigt bij de be rekening van het pensioen. Uit de Omstreken. Bennebroek. Het grasgewas van den Meerweg is tevens in het openbaar door B. en W. verpacht, en bracht op de som van f 17.50. Mr. B. J. D. Zuhïi, burgemeester de zer gemeente is benoemd tot penning meester der Maatschappij van Welda digheid afd. Haarlem. Lisse. Nabij het schoone landgoed Keu kenhof en do statige, beroemde bos- scben, zal op den tweeden Pinkster dag feest worden gevierd. Het gewest Zuid-Holland, van het Nederlandsch Gymnastiek-verbond, houdt zijn 8e openbare uitvoering, die zeer veel belooft en waaraan o. a. door Hare Majesteit de Koningin-Moe der eene medaille is aangeboden. Ten 11 ure neeft van het station Lisse de optocht plaats der turners met bun banieren langs Keukenhof en daarna volgt de uitvoering van een rijk pro gramma. Op het feestterrein, ten deele pu bliek. ten deele gereserveerd, is door de zorgen van den heer J. A. Gerrit sen te Iiillegom. in de ruime en fraaie tenten aan de buffetten alle zorg be steed. H aarlem mer meer. Op de Nieuwe Meer is gisterenmiddag een roeibootje omgeslagen, waarin drie jongens van 12—14 jarigen leeftijd aan het varen waren, met het treurig gevolg dat één hunner te Amsterdam thuis be- hoorende verdronk. Bij den veehouder V. aan den IJweg is Donderdagmiddag een koe door de bliksem gedood. aat van den Bond, Hezeistraat 112 te Nij megen. Men wordt verzocht de vragen te be antwoorden en de lijst in te zenden voor 20 Juni a.s. bij de Vereeniging of Com missie, die zich met de verzameling ter plaatse wil belasten. Algemeen Kiesrecht. In de provincie Groningen heeft, zlich een kiesrecht-comité gevormd, dat zich ten doel stelt meetings te be leggen, waar de voordeelen van het algemeen kiesrecht zullen worden bespoken. De eerste meeting zal 2 Augustus a.s. te Groningen gehouden worden. Men zal ten opzichte hiervan steun vragen bij de vrijz. democraten en bij vakvereenigingen in de pro vincie. Leden van het comité zijn de heeren H. Zeeven te Ommelander- wijk. P. Stel, onderwijzer te Wester- emden en G. Sterringa, onderwijzer te Groningen. Do organisatie teZuid- horn moet nog een vierdte lid aanwij zen. R i d n e a 1 a n idsniouw s. iiitenlandsch Nieuws Franfcryk. et hof heeft in hoog er beroep het lis van den lageren rechter in het lasterproces weduwe Henry tra Joseph Reinach en de Siècle istigd. Beiden worden dus veroor- d tot een schadevergoeding van >00 ten bate van mevrouw Henry, laren zoon en tot betaling van leeuwendeel der proceskosten, hof overweegt, dat er zonder gel zedelijk nadeel is toegebracht, lat Reinach een fout heeft begaan onvoorzichtiglijk een beschuldi- uit te spreken die bij niet be en kon en die beschuldiging vol ouden,, toen mevrouw Henry 'tegen was opgekomen. Het hof t wel is waar alle reden om aan emen dat Reinach te goeder (v is geweest, maar men mag [oorrechten, die een geschied- ijver toekomen, niet verwarren de rechten van een dagblad- ijver, die van dag tot dag artike- schrijft van polemischen aard gebeurtenissen van zeer jongen bi. Het hof heeft niet te onder en of Reinach gelijk heeft met beweringen, die veeleer betrek- hebben op de zaak Dreyfus dan et onderhavige proces. Uit een rechterlijk oogpunt kan er tus- die twee zaken wel verband tón. maar volgens het Hof is dat &nd in civilibus niet aan te ne- D e> Noord)- en Zui d-H o 1 - landsche Bank voorbeen Westerkap- pel en Hoofd te Haarlem. In de heden gehoudm algemeene vergadering van aandeelhouders werd het verslag over het afgeloopen boekjaar (1 April 1902 31 Dec. 1902) door de directie uitge bracht en de balans en winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Het netto winstcijfer bedraagt f 92,996.925. Be halve het voorloopig dividend van 4 betaalbaar gesteld in Januari 1903 kan nog een slotdividend van 7 worden uitgekeerd. De heer dr. J. Nieuwenhuijzen Kru- seman. aan de beurt van aftreden, werd als commissaris herkozen. Nationale S c h i e t w e d s t r ijd te Haarlem, De Nationale Schietwedstrijd, uitgeschreven door de afdeeling Haar lem van den Kon, Ned. Bond van oud- Onderofficieren en hare Kon. Erk. schietvereeniging Generaal van Merlen, welke zou gehouden worden op de Zon en Maandagen van 29 Maart tot 11 Mei, maar door de tijdsomstandigheden was uitgesteld, heeft nu, zooals aau alle ver- eenigingen en schutterijen per circu laire is bericht, plaats op 24 en Mei, 1, 2, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 Juni en 5 en 6 Juli. Die wedstrijd bestaat uit korpswed strijd Buks met daaraan verbonden eere korps wedstrijd; korpswedstrijd Cylin der: personeele en vrije baanwedstrijden. De korpsprijzen bestaan uit groote zil veren medailles van H. M. de Koningin cn de Koningin-Moeder. Van ieder korps, dat uitkomt op Buks, doet de hoogste schutter nog eens 5 schoten en het korps wiens schutter daarvan de hoogste is behaalt bovendien de gouden medaille, bet daaropvolgende de zilveren eere medaille aangeboden door de gemeente Haarlem. De drie hoogste korpsen ver krijgen daarenboven op beide wapens onderscheidenlijk f 25, 15 en f 10. Acht tien korpsprijzen zijn beschikbaar. De prijzen voor de personeele baan Buks en Cylinder bestaan uit een Bu- roau-Ministre, eene marmeren pendule met candelabres, een zilveren eetgarni- tur (3 stuks in etui) en vele andere prij zen, te zamen een innerlijke waarde van f 1000 vertegenwoordigende. Eindelijk is aan den wedstrijd verbon den een „Record" (Van Merlen-wed- strijd), waarvoor de korpsprijzen zijn een groote eeremedaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en een zil veren lauwerkrans, met verg. zilv. en zllv. medailles .terwijl de hoogste schut ters in dien wedstrijd verg. zilv. en zilv. eerekruisen winnen. De verst komende vereeniging ont vangt een eerelcruis. Vertrek Taa dea Frins. Prins Hendrik verliet Donderdagna middag even na 5 uur het Paleis Soest- djjk om met den trein van 5.21 naar Weenen te vertrekken. Nadat hij van H, M. de Koningin-Moeder op 'het bordes een hartelijk afscheid had genomen, reed de Prins vergezeld van de Koning in, naar het slation. Hier was de burge meester van Baarn aanwezig om den Prins uitgeleide te doen. Op den bepaalden tijd reed de trein voor en steeg de Prins, na een hartelijk afscheid van oe Koningin, in. De Vorstin reed met een hofdame naar het Paleis terug en, was blijkbaar ten zeerste aan gedaan. door het afscheid. VeresiHgiiig tegen vallende ziekte In de te 's Gravenhage gehouden vergadering der Nederlandsche Ver eeniging tegen vallende ziekte, deel de de voorzitter, dr. Ruysch, mede, d)at het beroep op de natie bevredi gende resultaten heeft opgeleverd en men is kunnen komen tot stichting van een gasthuis te Amsterdam ter krachtiger bestrijding der epilensie. Al is een voor het oogenblik voldoend hospitaal verkregen, niettemin zal krachtig moeten worden voortgegaan met het maken van propaganda. Spr. trad daarna in eene beschouwing over de verschijnselen 'van epilepsie en be toogde het nut om van de verschijnse len dier ziekte een zoo nauw mogelijk beeld te geven, hetgeen zoowel uit een sociaal als strafrechterlijk oogpunt dringend noodig is. Met ingenomen heid constateerde dr. Ruysch, dat de vereeniging reeds met vrucht werkt, ein hij sprak den wensch uit dat ver schillende plaatsen het voorbeeld van Amsterdam en 's Gravenhage zullen volgen, waar reeds poliklinieken zijn gevestigd tot bestrijding eener ziekte die niet krachtig genoeg bekampt kan worden. Het verslag, zoomede de rekening en verantwoording over het afgeloo pen jaar. werden goedgekeurd. Machtiging werd aan het bestuur verleend tot het vragen van subsidie voor de vereeniging. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren dr. A. H. van Andel en ko lonel H. F. Giesbers, Door ce heeren dr. Bonebakker wer- Nod. Znid-Afr. Verflcmgirgr. Aan liet verslag van het Hoofdbe stuur der Nederlandsche Zuid-Afrik. Vereeniging over 1902 is nog het vol gende ontleend: Tot eereledeu zijn benoemd de hee ren B. H. de Waal, F. J. Domela Nieuwenhuis, respectievelijk consul- generaal der Nederlanden te Kaap stad en te Pretoria. De ledenlijst telt 6178 namen, te gen 6632 in het vorige jaar. Het aan tal afdfc?élingen verminderde met 1, door de opheffing van de afdeeling Alfen en Omstreken. De ontvangsten van het oorlogs fonds bedroegen 624.130.52, de uit gaven f 327.630.52. Het financieel overzicht van de Ned. Zuid-Afr. Vereeniging geeft een cijfer van ontvangsten, groot 24.969.71, en een van uitgaven,* gr. f 12.640.74, zoodat er een saldo van f 12.328.97 is. Het financieel verslag over 1902 van het Nederlandsch Bijstandsfonds voor Zuid-Afrika, geeft als cijfer van inkomsten pond sterling 26666.11.11, als cijfer van uitgaven pond sterling 23765.10.3; het saldo bedroeg ultimo December 1902 pond sterling 2901.1.8. Brand. Men schrijft uit Maastricht nader, dat er bij den brand, die daar in de fabriek der firma Henri de Beau mont gewoed heeft, ook een men- schenleven te betreuren valt. Na af loop van den brand vond men het verkoolde lijk van den verver W., die1 -in de fabriek bezig was met het ver ven van ledikanten. Hij was onge huwd en 46 jaren oud. Men vermoedt dat de ongelukkige door brandstof fen die ontploften, op slag gedood i-?- Brandstichticg en diefstal. H. G., 22 jaar, arbeider te 's Heeren- hoek, gedetineerd te Middelburg, is Vrij dag door de rechtbank te Middelburg wegens opzettelijke brandstichting ver oordeeld tot twee jaren, gevangenisstraf met in mindering breraging der doorge brachte hechtenis. Het O. M, had 4 jaren geëischt. Een anti-militair manifest. Voor tiet Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht stond in hooger beroep te recht de geschorste Ileldersche onder wijzer, reklaagd van het als reserve- korporaal verspreiden van een mani fest ondier militairen op liet fort „Erfprins" te Helder op 24 Februari 1.1. De krijgsraad te Haarlem had be klaagde veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf. Voorzitter van het liof was rar. G. H. va n Bolhuis terwijl als waarne mend advocaat-fiscaal optrad mr. P. G. II. Dop. De beklaagde werd bijge staan door mr. E. Philips uit Amster dam. Nadat het verhoor van den bekl. had) plaats gehad en nadat ook de ont slagen marine-matroos Albert Keuning was gehoord, kwam de verdediger aan het woord tot het houden van zijn pleidooi. De verrde'diger begon met te betoo- gen dat 7. i. de militaire rechter hier niet bevoegd was cn achtte het ge schrift met van opruienden aard. Na nogmaals betoogd te hebben dat z. i. Kappete-in met de verspreiding geen opruiende handeling bedoeld heeft, vraagt spreker, wanneer het Hof den beklaagde mocht veroordee- len, aftrek van de preventieve hech tenis. Voorts waagt hij den beklaagde, die nu reeds zoo lang in voorarrest heeft doorgebracht, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Hierna werd de zitting een half uur geschorst. Nadat de rechtszitting weer geopend was. kreeg de waarnemend advocaat fiscaal mr P. G. II. Dop het woord, die de argumenten van den verdediger bestreed en persisteerde bij liet vonnis van den Haarlemschen Krijgsraad. Hij kon zich wel vereenigen met aftrek van preventieve hechtenis, doch moest zich tegen onmiddellijke invrij. heidssteding verklaren. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op een nader te bepalen dag. Het Hof besloot omtrent het ver zoek van den verdediger om onmiddel lijke invrijheidsstelling nader te be slissen en van de genomen beslissing den commandant van net korps, waar toe Kappetein behoort, kennis te ge ven. Rechtzaken Zaak-HeJTBUimi. De r>e kamer der Amsterdamsche rechtbank deed uitspraak in de zaan van Carl Borro Herrmann, die in het begin van het vorige jaar eene bro ehure Lad geschreven en uitgegeven getiteld: „De oplichterijen van aan deelhouders in Stoomvisscherij-Maat- schappljen door hunne directeuren, zich noemende Coöperatieve Afslag" t© IJmuiden. Zooals men zich herinneren zal wa ren aan beklaagde bij vonnis van de recht ba ik, drie punten te bewijzen gegeven. De heer Herrmann had om het be wijs te leveren verschillende getuigen opgeroepen. Het O. M had twee maan den gevangenisstraf tegen bekl. ge- eischt met toewijzing van den civielen eisch door mr. J. v. d. Bargh ingesteld namens die beleedigde personen ten bedrage van f 150 voor L. Groen, f 50 voor S. A. Bakker en f 50 voor S. S. Groen. Als verdediger van den lieer Herr mann was opgetreden mr. Wienecke. Wat betreft de drie feiten, die de beklaagde had te bewijzen, acht de rechtbank: I. ten opzichte van de te geringe hoeveelheid ijs, door de heeren Groen afgeleverd, (ongeveer 40 KG. te. min .op een gewicht van 150 KG.), het be den ten slotte mecledeelingen gedaan j geieverd door de verklaringen van met foto's en platiegrondteekening getuigen Haringa en Van Duinen, toegelicnt betreffende de oprichting i nie^ zjjn njet gedaan door wat van het gasthuis te Amsterdam, en getugen. door het O. M. opgeroe- Koloniën. door dr. Muskens betreffende de poli klinieken. Dr. L. J. Muskens specialist-genees heer van het Gasthuis der vereeniging. zette nl. uiteen, waarin z. i. ten onzent de zorg voor de epileptici het meest te kort schiet. Dr. Muskens ontwikkelde daarbij vooral twee omstandigheden: lo. dat onze krankzinnigen voor een belangrijk procentgetal zijn epileptici, wien niet of te laat eene behandeling onder de gunstigste omstandigheden ten deel viel. gelijk het Gasthuis der- gelijken lijders die thans kan bezor gen; 2o. dat de epileptici lijders zijn, wel ke niet behept met eene bepaalde gelo- caliseerie ziekte doch met eene zie kelijke neiging tot zelfvergiftiging, meer dan andere lijders eene zorgvul dige poliklinische nabehandeling noo dig hebben. Winkelsluiting op Zondag. I-Iet bestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen van dén Hundeldrijven- den Middenstand wenscht een onderzoek in te stellen naar het al of niet ge- wenschte van wettelijk geregelde winkel sluiting op Zondag en heeft daarom een circulaire met vragenlijst verspreid. Doel is de Regeering in staat te stel len bij het eventueel ontwerpen van die wettelijke regeling, rekening te kunnen doen houden met de verschillende wen- schen en belangen van den handeldrij- venden middenstand, en de verzamelde uitkomsten van het onderzoek zullen dan ook aan de Hooge regeering worden medegedeeld. Circulaires en vragenlijs ten zijn te verkrijgen aan het secretari- pen. hebben verklaard, en ontslaat deswege den bekl. van rechtsvervol ging te dien opzichte omdat hij door de openbaring van dit feit beeft ge handeld in het openbaar belang; II. ten opzichte van het onttrekken van kabeljauw aan den publieken af slag en bet verkoopen daarvan voor de helft van den marktprijs aan ae vaste klanten van andere vischkoopers. door de verklaringen van de getuigen Heycop en Schneider bewezen, dat dit feit te I.Trnuiden van algemeene be kendheid was. en de beklaagde daarom niet beschouwd kan worden met boos opzet te hebben gehandeld, en spreekt hein te dien opzichte vrij III. ten opzichte van het derde feit. acht de rechtbank eveneens bet bewijs door den beklaagde geleverd, en ont slaat hem te dien opzichte van rechts vervolging. Uit dien hoofde wordt de beklaagde vrijgesproken ter zake van smaad schrift. doch omdat enkele uitdrukkin gen naar den vorm te scherp zijn, ver oordeeld tot honderd gulden boete ter zake van eenvoudige beleediging. Van de vier beleedigde partijen, die elk 150 schadevergoeding hadden ge vorderd, worden twee niet-ontvanke- lijk verklaard in hunne vorderingen, echter wordt aan één de vordering van f 150 en aan een ander f 50 toege wezen. Opruiing. Het Gerechtshof te Arnhem veroordeel de heden K. K. wegens het verspreiden van opruiende geschriften onder milt tairen tot zes weken gevangenisstraf. Atjeh. Aan een van den civielen en mili tairen gouverneur van Atjeh en On- dcrhooijigli'edeai ontvangen telegram van 27 April wordt door de Java Ct. het volgende ontleend: Op het bericht, dat een paar bende- hoofden zich met volgelingen 'en 2 repeteergeweren te Teupin-Djallo en te Naleung ophielden, ageerde de co lonne Christoffel in die streken; 27 vijanden sneuvelden; buit: 6 voor laders en blanke wapens. De colonne Colijn patrouilleerde in Boven-Péutoë en tusschen Pira en Pasé; 18 dooden met 1 Beaumont- geweer en 4 voorladers vielen in onze handen. De 2e luitenant J. H. Ebbinlc ontving een onbeduidend schamp schot. De colonne T-tfakamp Lammers pa trouilleerde van Birom naar Blang Ara; 2 dooden vielen ons in handen; buit: 1 Beaumont en 2 donderbussen. Eene Marechaussee-colonme onder kapitein la Gordt Dillié vertrok 18 April van Samalanga naar de Gajo- landen; majoor van Daalen ging mede. De colonne Raedt van Oldenbarne- veldt patrouilleerde in Bov'en-Djam boe Ajé; 9 vijanden sneuvelden; buit: veel wapenen, waaronder 1 Beau mont. Toekoe Moeda Latif van Blang Meh kwam in onderwerping. Het Bat. Nbld. bericht de ontvangst van een proefdruk van de 28 April gereed gekomen overzichtskaart van Atjeh en Onde<rhoor.ighedtnin kleu rendruk, op de schaal van 1 200.000, in zestien bladen, waarvan de prijs bij verkoop vijf gulden per exempl. bedraagt. Het blad schrijft: „Deze kaart levert, als het nog noodig mocht zijn dat aan te toonen. weder een schitterend bewijs van het kunnen onzer eenige topographi- sche inrichting; dt» uitvoering laat, voor zoover wij dit kunnen beoor- deelen. niets te wenschen. „Doch nog iets anders wordt door deze kaart duidelijk in het licht ge steld. Het toont de groote werk zaamheid onzer troepen in de laatste jaren, voor zoover bij hun tochten het terrein in kaart kon word'en ge bracht; hoeveel bergruggen zijn daar niet opgemeten, welk een uitgebreide landstreken zijn daar niet af gepa trouilleerd?" Onbekende men&ciiensoorteu De heoren Sarasin hebben in de .Makass. Ct." nog 't een en ander mee gedeeld over hun jongste reis dwars door het zuidoostelijk schiereiland van Celebes. De aanleidan- tot dien ontdekkings tocht was. zeggen zij. dat het zuid-oos telijke schiereiland, met uitzondering van zijn noordelijk gedeelte, dat wij vroeger reeds bezochten, geografisch totaal onbekend was gebleven; alle vragen, die aan de vorsching van een nog onbekend land konden worden gesteld, bleven nog ter beantwoording over. Over de menschen. die zij er aan troffen, schrijven de Sarasins dan: Onder de slaven dezer Boegineezen vielen ons verschillende individuen op. van een anthropologisch zeer laag staand type. Wij vernamen dat zij afkomstig .waren van bet eiland Moe- na, dat geheel door hen bewoond wordt. Zij zijn zeer klein van postuur, 'donker van kleur met breeden neus, grooten. naar voTeu staanden mond en gekruld haar. In vele opzichten doen zij denken aan de Toalas van Lamontiong Voor ..neen" zeggen zij „inina" Een antltropologisch onderzoek van het eiland Moena zou o. i. van het gwotste belang zijn. In het binnenland van het schier eiland leven insgelijks menschen met klein postuur, rnaar met lichte huid kleur -_-u dikwijls met oogen als die van Ma'eiers. Zij behooren voor het meerendeel tot den stam der Tokea. Zij bewonen op zichzelf staande huizen, die men over het geheele land ver spreid tind't; dorpen kent men daar niet. De meesten hebben de Boeginee- sche beschaving overgenomen, maar toch loooen zij nog met een ltoppen- snellei'szwaard en een lans gewapend, terwijl sommigen ook een schild dra gen en een kuras van vlechtwerk. Hun ..neon" luidt konjo"; eenige stammen zeggen echter ..tamboké". Zeer onaangenaam trof het ons, dat de meesie bewoners bij onze nadering de vlucht namen; bijna all© huizen vonden wij verlaten. Zooals wij later vernamen, had een afgezant van Boni do bevolking vrees aangejaagd door het bericht rond te strooien, dat onze expeditie eigenlijk een krijgstocht waa en wij kwamen om de bewoners te dooden ut als slaven weg te voeren. Zoo gelukte het ons maar zelden, eeni ge menschen anthropologisch to on derzoeken of hen te fotografeeren. al hebben wij niettegenstaande dit alles, toch ongeveer 80 foto's op onze reis kunnen maken. Bij de nadering der oostkust ont- j dekten wij een geheel anderen men schen stam, de Tolalallis, groot ge bouwde Toiadjas. die uiterlijk veel op Boegineezen gelijken en wegens hun wreedheid door de kleine stammen zeer gevreesd worden. Deze leveren het grootste contingent koppensnellers op het schiereiland en worden door de andere stammen dikwijls in dienst genomen om bij een sterfgeval van een vorstelijk persoon de benoodigda koppen te leveren. Zii gaan die bij voorkeur in Moena halen Ook aan de Oostkust hebben deze menschen oen gevreesden naam. Maar ook deze menschen waren voor ons gevlucht, met uitzondering van eenige weinige, waaronder bun koning dien het ons gelukte fotografisch op te nemen. Gcruciigd nieuws. Een omiorhoiKi met Carnegie. De „Daily News" had een inter view met den Amerikaanschen milio- n air Carnegie, den millionaii^ die onlangs anderhalf millioen dollar aan onze Nederlandsche regeering ter be schikking stelde om er een Vredes- lempei. waardig verblijf voor het in ternationaal Hof van Arbitrage, te huisvesten. Carnegie, van geboorte een Schot, maar sedert lang Amerikaan gewor den, wordt -ons beschreven als een klein man, maar stevig ineengedron gen als een honk van zijn eigen me taal; zijn gezicht is klein, maar ook hard en bewegingloos Ms zijn koste lijk Pittsburgsch metaal. Het breede voorhoofd, de saam-geknepen lippen de stoere dichtgeknepen band al les spreekt van een geweldigen wiL Maar de oogopslag vooral doet den man kennen; het' oog is wel dat van een man, die menschen en toestan den beheerscht. Wanneer verlangt u te spreken? Het werd op Amerikaansche wijze ge zegd, maar met een tongval, die meer dan half Schotsch was. Over alles, luidde het antwoord van den interviewer. Om te beginnen werd als eerste vraag vraag gesteld: Hoe staat het met de Carnegie-Trust? Hot gelaat van Carnegie vertoonde een vaderlijken glimlach: „prachtig" zei hij, „prachtig". Toen sprong hij in eens over op een ander onderwerp het Amerikanisme. Toen lord Rosebery onlangs van een Amerikaansch centrum sprak, vertelde ik hem, dat hij dat denk beeld van mij had gestolen. Carnegie nam daarop een potlood ter hand, schetste een kaartje met Washington als het middelpunt, van de wereld- deelen. „Kijk eens", zeide hij, ter wijl hij met het potlood het aantal dagreizen opteekende, noodig om van verschillende punten dit middelpunt te bereiken, „het ligt dichter bij Ca nada en Australië en het gaat nu vlugger anet een Duitsche stoomboot, om naar Washington te gaan van Londen dan van San Francisco dit is het werkelijk middelpunt van het Engelsch-sprekende ras en niet Lon den." En hij zette zijn becijferingen vlug en accuraat voort. „Hoe kunt ge bijvoorbeeld hiermede concurreerden? De Unie heeft 78.000.000 inwoners; landverhuizers sfroomen binnen r zijn eiken ochtend 4000 nieuwe gezichtjes, die de zon in de Ver\eenig- de Staten begroeten. Van 1890 tot 1900 was de toenam© 15.000.000; van 1900 tot 1910 zal het 17.000.000 zijn. Hoe was en hoe zal bij u de toene ming zijn?" Zonder op antwoord te wachten, ging hij voort „Gij telt nu 41.000.000 bewoners in Engeland. Van 1890 tot 1900 was er een toename van 3.500.000. Wellicht neemt ze van. 19001910 met evenveel toe, doch uw mate van toeneming moet spoedig gaan verminderen, want zij zit over vol en gij put uw steenkool en ijzer zeer spoedig uit. Daarbij verloor! gij alleen in het laatste jaar 580.000 be woners door landverhuizing en kre gen wij er 684.000 bij." Deze geduchte- rekenkundige ver vloeking was meer dan het Engel- sche bloed van den interviewer kon iverdragen. Onze koloniën? stamelde hij. u vergeet ons rijk en een pot pourri van vaderlandsche liederen en brokstukken uit Chamberlain's spee ches warrelde bliksemsnel door zijn hoofd. Uw koloniën? zeide Carnegie. Laat eens kijken en het potlood ging weer aan het werk:

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5