NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAF Meestgelezen Dagblad In Haarlem esi OmLcreken. Ie verbinding met de Haarlemmermeer. 20e .f sarfJiinj" Donderdag 4 Juni 1SJ03, No. KI 12 DAG Afóozmementsprljs s Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor ds dorpen 'xt dsn omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der .gemaande}, per 3 maanden „1.30 Franco door het g«hssie Rijk, per 3 maanden1.65 Afeondarlijfee asmiflïs 0.02V& Geüiuatreerd Zondagablad, voos Haarlem, per 3 maanden0.37V» de omstreken en franco per post, 0.45 imvertentien Van i5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ie de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel ineer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Ztiicïer Kuüteiigpaarr-c No» 6, ïisitereonmumaal Telefoonnummer (lor Reductie G00 en dor Administratie 122, Grooie Moutstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Ultgavs der Vannootschap Lourans Coster Directeur: J. C. PEEREBQOM. aai fisngsaomsn door 0023 Agenten en door sils Boekhandelaren en Courantiers. Msi uitzondering van het Arrondissement Haarlem is hei uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën itifi Reclames betreffend® .Handel, Nijverheid sxa Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. ÏÏÉf. biaa worsohfjnt dageiljksp bmhmfoa Zoo* on tFaostdagen Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publiciti Etrangère Go L. BAD BE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31bis Faubourg Montmartre. [NS mrssssac? ïsiïstaöt i?.|j zes bladsijdeau Haadsm's Dngbïad van 4 Juni 11.8. Uit Italië, fi(ijiiontgirifling. Ver- ag orer Möereubarg, Oranjebond Orde, Jlaatsehajipij tot Not 't Algemei n :De heer Jhr. Van Kretschmar van 'een. die hier onlangs "in het epartement van Nijverheid de plan- en van de Holl. Électrische Spoor een tramnet in de Haarlemmer- is komen aanbevelen, heeft van moeite weinig voldoening gehad, lp éen na. den heer Kleynenberg, ebben alle sprekers behalve de porzitter op zijn plannen min of teer ernstige aanmerkingen gemaakt. moest ais totaal-indruk van de bij- nkomst hebben meegenomen, dat e hoorders van dien avond voor onderneming niet warm geworden Ik zou daar wel durven bijvoegen, it dit ook vrijwel het geval is bij it groote publiek. Men ziet de voor- en voor Haarlem niet van een hiding met de Meer. waar tege- >rtijd zoowel Amsterdam als Lei- worden verbonden. Men vreest «1 het nadeel, dat het gevolg kan van de aldus te wachten con- irrentie van het alles om zich heen ooddrukkende Amsterdam. Hoog- kan men zich voorstellen,, dat et blijven zal zooals het was: dat iar Amsterdam en Leiden zullen ijven gaan die daar nu ook heen ngen en dat naar Haarlem zullen ijven komen die hier tot dusver-ge- len zijn. Maar dat die klanten Amsterdam en Leiden opeens hun irten van die steden zullen aftrek en als éen man naar Haarlem n komen snellen, dat kan wel emand gelooven. Dit wat het personenvervoer aan- aat. Nu het goederenvervoer. Wat Ilea vij Haarlemmers er beter van orden, wanneer goederenwagens ngs ons heen de geteelde kool, prei erwten (smakelijk of niet) naar et buitenland brengen? Immers 't Is waar, het persoonlijk rkeer van de Haarlemmers met de 'lemmermeerders zal aan innig- eid winnen. We zullen elkaar be- leeren kennen en waardeeren. isschien komen er wel huwelijken Dit is zeker nicht Pietje zal u eindelijk eens op haar gemak op koffie kunnen gaan bij nicht rietje op 't Hoofddorp en nicht Griet- zal de zekerheid hebben, dat haar lieitatiebrief aan nicht Pietje het mensch op den dag zelf be- en niet ecu dag later. Maar aarvoor zou zelfs de heer Kleynen- rg geen vijfduizend gulden per jaar t de gemeentekas willen geven. Ia ernst, - de heele quaestie is een rieele. De eenige vraag isals e getd geven, krijgen we dan ook aar voor dat geld Met al onze na- iiurschappelijke sympathiën voor de aarlemmermeerders kan toch niet svergd worden, dat onze gemeente- as geld gc-eft als onze gemeente daar over geen voordeel verwachten Dit zijn zaken, geen gevoels- Derhalvede Maatschappij zal er niet aan denken, hare treinen niet langs Haarlem te voeren. Waar dit nu zoo is en wij nog niet kunnen inzien, welk voordeel Haar lem ervan hebben zal, zou ik mee- nen. dat Haarlem zijn subsidie wel in den zak houden kan. De heer Kleynenberg denkt er an dors over. Hij neemt het de gemeente Amsterdam hoogst kwalijk, dat deze geen subsidie geven wil en noemt dat misbruik van macht. Ik begrijp die uitdrukking op deze plaats niet Gesteld dat wij, de lieer Kleynenberg en ik, met nog drie an deren gezamenlijk aan een pleintje woonden, en de heer Kleynenberg kwam bij mij en zei: „we Willen met. ons vieren een perk van zonnebloe men op 't pleintje aanleggen, doe ook mee", en ik zei: „dank jewel, ik hou niet van zonnebloemen en als ik geld geef, wil ik er ook waar voor hebben", zou dan de heer Kleynenberg tot mij zeggen: „Jij maakt misbruik van macht?" Ik geloof het niet. Wil een Maatschappij een spoor verbinding maken, dan moet zij dat zelf weten. En wil een gemeente daaraan geen geld geven, dan moet zij dat ook zelf weten. Daarbij komt geen machtsmisbruik te pas. Wat wel te pas komt is om eens te bedenken, dat de belastingen te Haarlem hoog zijn en dat elke' dui zend. drie- of vijfduizend gulden die weer zooveel hooger maken, Is 't on vermijdelijk, is 't onafwijsbaar nood zakelijk, dan zal ik niet klagen. Is 't voor onderwijs, voor bestrating, voor zaken kortom van dringenden aard, dan zucht ik niet. Maar als het onnoodig is. dan tee- ken ik verzet aan en hoop, dat de Raad geen cent zal geven. Want ik kan niet gelooven. dat'sRaads meer derheid zou onderschrijven, wat. ik heb hooren zeggende Raad van Haarlem moet voor z ij n fatsoen wel een subsidie geven. Uit particuliere ijdelheid derhalve Als daarvoor de beurs moet worden geopend, dan kan het de privé-beurs van de Raadsleden zelf zijn de ge meentekas nooit. Het adres aan den Raad van het Comité van Actie, waarbij verzocht wordt om geen subsidie te verleenen. en mocht de Raad dat tóch wil len doen daaraan de voorwaarde te verbinden van den bouw van een zuidelijk station, acht ik dan ook vol komen billijk. J. C. P. Buiteniandsch Nieuws De vergadering in Nijverheid eeft den aandachtigen toehoorder dingen kunnen leeren. Vooreerst it de Holl. Électrische Spoor er niet denkt ons eon station te geven 't zuiden van de gemeente, noch oor de verbinding met de Meer. noch ok voor de lijn Haarlem—Amster- tm, die, hoewel tijdelijk in ruste, lstrekt niet opgegeven is. En ten iveede. dat de lijn Haarlem toch zal andoen, ook al geeft. Haarlem's ge- eentekas geen subsidie. Het is wel et met zooveel woorden gevraagd doet de spoor Haarlem aan. ook zon- er subsidie maar de heer Kretsch- ar van Veen heeft evenmin het te- endeel beweerd en waar hij zelf be- iogt, dat de Haarlemmermeerders ooral daarom met de plannen zoo (genomen zijn, omdat zij daardoor ïn betere communicatie krijgen met aarlem. daar is hij in 't belang van Maatschappij verplicht, de ver- flding met Haarlem zoo goed mo- elijk te maken. Derhalve: de Maatschappij gaat ten azen genoege geen stap buiten den 'eg. dien zij zich zelf heeft afgeba- Z aid-Afrika. Overname der Nederl Zuid-A frik. Spoorweg-Mij. De Engelsche Staatscourant meldt, dat het Engelsche gouvernement op 1 Sep tember de obligaties van de Nederl. Z.- Afrik. Spoorweg-Mij. zal overnemen met coupons van 1 Juni 1900 tegen de vol gende koersen: 5 pet. obligaties 115 pd. st., 4 pet. obligaties 112 pd. st. Obligatiehouders, die ;n gebreke blij ven op dit aanbod in te gaan en hunne stukken niet hebben ingeleverd vóór 1 September a.s. of op een later te bepalen dag, al naar men in speciale gevallen, zal toestaan, zullen verder niet in aan merking komen, noch bij het Britsche noch bij het Transvaalsche gouverne ment. Oostenrijk-Kongarije De Jong-Tsjeehen stellen pogingen in "t werk om alle Tsjechische fracties on der één vaan te vereenigen. Zij willen met de clericale, radicale en agrarische landgenooten van Tsjechische afkomst een groote partij stichten, die in gods dienstige en economische aangelegenhe den aan elk harer leden volkomen vrij heid van stemmen laat. Het doel is twee ledig: ten eerste om de macht der Tsje chen tegenover de regeering te vergroo- ten; ten tweede om de radicale Duit- schers vleugellam te slaan. Dat men zich in Oostenrijk de betoo- gingen in Italië we.l degelijk aantrekt, bewijst een artikel in Goluehowski's lijf orgaan, het Fremdenblatt. Het blad zegt namelijk 0. a.: ,,De betoogingen van de Italiaansche studeerende jongelingschap, met het doel weer afstand van Oosten rij ksche provincies te verkrijgen, zouden het slechtste middel zijn om de openbare meening in Oostenrijk gunstig te stem men met betrekking tot de stichting van een Italiaansche academie. „De gebeurtenissen van Innsbruck zijn voor de irredentisten een welkome gelegenheid geweest, om den brand on middellijk aan te steken. Het bestaan van vereenigingen, die zonder aarzelen de losscheuring van vreemd grondge bied prediken kan in het volk gevaar lijke lusten doen ontstaan. De terugslag daarvan op de openbare meening in Oostenrijk-Ilongarije zal zich spoedig voelbaar maken. Het is een waar schan daal om annexatieplannen te verkondi gen tegen een staat, waarmee men vre delievende betrekkingen onderhoudt. En de zaak wordt waarlijk bespottelijk wan neer het bondgenooten betreft". Het Fremdenblatt waarschuwt dan nog eens, dat de gevolgen in de Donau- monarchie niet zullen uitblijven, wan neer de tegenwoordige toestand in Italië voortduurt. Want de Oostenrijksche en Hongaarsche regeeringen (bedoeld wordt eigenlijk: het (gemeenschappelijke) mi nisterie van buitenlandsche zaken) zou den wel eens bij de regeling der han gende kwesties tusschen Oostenrijk- Ilongarije en Italië aan een gemis aan goeden wil en goede stemming kunnen lijden, die zij in gewone omstandigheden aan den dag kunnen leggen. Italië. De socialistische Kamerleden hebben besloten om een enquête over marine- aangelegenheden te vragen. Zij verkla ren wel, dat zij daarmede volstrekt niet uitsluitend een campagne tegen den nieuwen minister van marine, admiraal Bettolo, beoogen, maar zij wenschen, dat de Kamer een onderzoek zal gelas ten over het geheele beheer der marine in 't algemeen en over verscheiden jaren terug. Dit laatste moet natuurlijk vooral het bewijs leveren dat het niet per se tegen den pas opgetreden minister Bet tolo gaat. Men verwacht, dat het voor stel der socialisten verworpen zal wor den. Zij zullen slechts, behalve over hun eigen stemmen, kunnen beschikken over die der kleine republikeinsche groep en van enkele radicalen. Wat de persoonlijke aanvallen op Bet tolo betreft meent men te Rome, dat de minister de leiders zijner aanvallers, den bekenden afgevaardigde Enrico Ferri en het blad Avanti voor den rech ter behoort te halen om hun gelegenheid te geven hun beschuldigingen te bewij zen. Stadsnieuws. Haarlem, 3 Juni 1903. Patrimonium hield Dins dag avond een huishoudelijke vergadering in het lokaal Lange Annastraat alhier. Ter vergadering waren tentoongesteld de teekeningen van de kinderen der le den, die door de tusschenkomst van een bestaand comité van het suppletie-fonds op de Ambachtsschool worden geplaatst. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat is opgericht een Proteslantsch Chris telijke Metaalbewerkers-vsreeniging. Tot bestuursleden waren gekozen de heeren M. de Braai, de Leeuw en v. d. Hoeve, c-n dat een commissie uit de christelijke besturen was aangewezen om de typo grafen en bakkers, die zich voor organi satie hebben aangemeld, te organiseeren. Verder werd door den voorzitter van het comité voor de raden van beroep ver. slag uitgebracht van hunne werkzaam heden en het verkregen resultaat. 2 Juni 1903 is opgéheven het faillis sement van Anna Spanjaard, weduwe van Pieter Kamp, winkelierster te Haarlem, uitgesproken bij vonnis van genoemde Rechtbank dd. 12 Mei 1903. Door uitnemend weder be gunstigd, verliet Maandag (2de Pinkster dag) j.l. het stoomschip de „Piet Cronjé" met de Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria aan boord onze Spaarnestad. Het doel der boottocht, die een geheel intiem karakter droeg onder leden en ettelijke genoodigden, was naar Alkmaar en Schoorldam, waar geruirnen tijd ver toefd werd en waar flinke wandelingen gedaan werden. Vandaar stoomde men op Amsterdam aan, waar men ook aan land ging om het tolhuis enz. te bezoeken, waarna naar Haarlem terugge-stoomd werd. Een vroolijk gezelschap dat aanwezig was, luisterde het geheel op, afwisse lend werd gezongen en passelijke voor drachten werden gehouden. Ook deze boottocht dus mag als wel geslaagd beschouwd worden. Koloniaal Museum. In de jaariijksche vergadering van den Raad van bestuur van het Koloniaal Museum, op Zaterdag 30 Mei j.l. alhier gehouden, is herkozen als voorzitter de heer W. P. Grosneveldt te 's-Graven- hage, tot leden der financieele commis sie werden benoemd de heeren P. C. André de la Porta te Amsterdam en A. Stoop te Bloemendaal. Als lid van den Raad trad toe de heer J. Bierens de Haan te Amsterdam. Als prijsvraag voor het jaar 1904 zal worden uitgeschreven: Economische schetsen van den tegenwoordigen toe stand van een gewest van Nedsrlandsch Oost-Indië, of gedeelte daarvan, of be langrijke plaats, of eiland, of eilanden groep. Door het departement van oorlog is aan de firma A. Resink opge dragen de levering van diverse materia len als blik, zink, lood enz. enz. Kunstnij ver- Museum v h e id, Haarlem. Gedurende de maand Mei werd het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem bezocht door 530 belangstel lenden. terwijl uit de aan_ het Muse um verhonden boekerij 265 boeken en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land gezonden wer den. Heden zijn alhier door D, Groenendaal, wonende aan de Bree- straat, de eerste jonge peulen van den kouden grond aangevoerd, dit is 7 dagen vroeger dan het voirge jaar. Bij vonnis van de A non- dissements Rechtbank te Haarlem dd. Verslag over Meereub8rg. Door Dr. J. van Deventer, Geneecs- Jaeer-directeur van het Krankzinni gengesticht Meeirenherg, is het jaar verslag over 1902 uitgebracht. Hieraan wordt het volgende ont leend Schrijver wijdt een woord van hulde aan de nagedachtenis van Dr. C. J. van Persïjn, die in samenwerking met zijn voorganger. Dr. Everts, het eerst op Europa's vasteland het af schaffen van allen mechanischen dwang consequent doorvoerde. Hij herinnert er aan, hoe in 1902 de gezinsverpleging werd ingevoerd, omdat Gedeputeerde Staten van mee&ing waren, dat de bestaande wetgeving de verpleging van de krankzinnigen in het huisgezin niet verbiedt, en dat de bepalingen van het Kon. besluit van 24 Nov. 1900 voor uitvoering vatbaar waren. Aan de commissie van toezicht werd de bevoegdheid gegeven om 9/10 der daardoor opengevallen plaatsen door andere krankzinnigen te doen inne men. Besloten werd, dat aan de hospes zou worden uitbetaald: f250 per jaar ivoor den eersten en f200 voor eten I tweeden patiënt. Het gesticht blijft dan voorzien in kleediug, genees- en heelkundige hulp. ook geneesmidde len, het baden en het bezoek der pa tienten, ministens eenmaal per week. Daar de verpleegkosten in het gesticht f320 per jaar bedragen, blijft dus van den eersten patiënt f79 en van den tweeden f 120 per jaar over. Naar aanleiding van een bezoek, eerst door den commissaris van H. M. de Koningin en later door den mi nister van binnenlandsche zaken, werd veroorloofd om in twee gebou wen respectievelijk op te nemen 29 en 32 patiënten, zoodat het bij Kon. besluit van 30 Nov. 1885 toegestane maximum kan overschreden worden. Voor de verpleging werd uitgegeven f 442.260.57/ en aan veruieeggelden ontvangen f 433,363.40^» Het personeel van den ge«#e6kundi- gen dienst bestond op 31 Dec. 1902 uit 47 mannen en 184 vrouwen, 50 personen voor de administrat/ie en 28 mannen en 32 vrouwen voor den huisdienst. De ontvangsten van het pensioen fonds bedroegen f8910 en de uitgaven f8892.10. Het kapitaal van dit fonds op het grootboek was op 31 Dec. 19(i2 f236.400. Aan bezoldigingen werd uit betaald f lll.029.995. Op 2S December 1902 werd het groot ste aantal patiënten bereikt, nl. 1356, gemiddeld was dit 1318. In bewaring werden gesteld 10 personen, die later met machtiging van den kantonrech ter of den president der «rechtbank werden ingeschreven. Opgenomen werden 107 mannelijke en 135 vrouwe lijke patiënten. Daarvan werden, te gen de bestaande bepalingen in, 11 patiënten gebracht onder geleide van agenten van politie in uniform, wat. zegt dr. van Deventer, steeds bij de patiënten aanstoot geeft, vooral bij vrouwelijke. Zij denken dan en blij ven dit vaak denken, dat zij in de gevangenis zijn aanbeland. Door de uitbreiding van het maxi mum aantal patiënten dat verpleegd mag worden, deden zich je bezwaren van overvulling ernstig gevoelen, maar toch geeft dr. v. Deventer daar aan de voorkeur boven het overbren gen naar Gheel. omdat daardoor op eens zouden moeten vertrekken tal van rustige patiënten, en daardoor 't evenwicht zou worden verstoord, wat zeer schadelijk werkt. Onder de oorzaken der krankzinnig, beid speelde ook nu weer do alcohol een groote rol. Zij was 'in het spel bij 26 mannen en 19 vrouwen. Zelfs bij twee patiënten van 77 en78jarigen leeftijd vertoonden zich ook verschijn selen van alkoholvergiftiging Erfe lijk belast bleken 216 patiënten. In beginsel is besloten om twee as sistentschappen aan de imdnehting te verbinden. De kosten dienen betaald te worden door liet irijk. omdat dit de vruchten der opleiding zal plukken. Alle klachten der patiënten, hoe on gegrond ze vaak lijken en meestal zijn. werden onderzocht. In de apo theek werden gereed gemaakt 46.078 recepten, waaronder niet zijn begre pen de 3771 enkelvoudige. Voortgegaan werd met de opleiding van het verplegend personeel, zooals dit. in 1892 reeds is begonnen. De eischen worden steeds hooger gesteld. De uitkomsten voldoen aan redelijk gestelde eischen. Vooral komt het aan voor het verplegend personeel om goed te kunnen omgaan met de pa tiënten. Overleden zijn 126 verpleegden. 79 patiënten moesten behandeld worden 'in de isoleervertrekken. Dwangmid delen zijn te Meerenberg niet aanwe zig. Aan de patiënten wordt hoe lan ger hoe meer vrijheid gegeven van zich bewegen en daardoor neemt het aan tal ontvluchtingen, steeds af. In 1902 bedroeg dit 7. Een patiënte pleegde zelfmoord. Het aantal pogingen tot zelfmoord was bij de mannen 49 en bij de vrouwen 65. De gezondheids toestand was over het algemeen be vredigend. Er deed zich malaria voor onder de verpleegden. De gezondheidstoestand van het, verplegende personeel wordt met aandacht gevolgd. Wat zich n'iet wel gevoelt, heeft zich ziek te melden, is regel. Verschillende zusters leden aan ze nuwstoornissen, gevolg van de in spanning bij de verpleging. Aan ruim 100 patiënten werd verlof ver leend om te kunnen beoordeelen of zij weder geschikt waren voor het maat schappelijk leven. In het overgroote meerendeel werd dit proefverlof ge volgd door ontslag. Wat de gezinsverpleging aangaat, die is nog luttel, uit gebrek aan ge schikte pensonen. die als hospes kun nen dienen. In het begin hadden de omwonenden er veel op tegen en zelfs werd éen hospes de huishuur opge zegd. Nu is dit reeds geheel veran derd. Hot verslag vermeldt dan uitvoerig het bezwaar voor de gezinsverpleging, door het bekende vonnis der Haar- lemsche rechtbank. Het totaal patiënten in gezinnen ter verpleging opgenomen was 5. Twee vrouwen keerden reeds weder in het gesticht terug. Het grootste aantal behoeftige patiënten is: uit Amsterdam 677. dan volgt Haarlem met 105. De rekening over 1902 is nog niet vastgesteld, doch verwacht wordt, dat die wegens de meerdere opbrengst der verplegingskosten niet ongunstig zal wezen om dezelfde reden mag ook voor 1903 op stijging van de ontvang sten worden gerekend. Uit de Omstreken. Zandvoort. Aangekomen badgasten: R .van Ivlerck, den Haag. Grand Hotel, 2 personen. Ch. Maijer, Brussel, idem. Evertsen Donker, Bordeaux, idem. G. W. v. d. Feltz, Velp, Pension Qui- sisana, 5 pers. I.uiscius Stipriaan, Nijmegen, Hotel Kurhaus, i pers. Fam. Smulders, Rotterdam, idem. 2 p. Fam. James, Amsterdam, idem, 2 pers. J. A. Lampe, Leeuwarden, Idem, 2 p. S, Garvens, WülfeL idem, Fam. Siepman v. d. Beits, Amsterdam, Hotel d'Orange, 5 pers. A. Hendrix, Amsterdam, idem, 2 pers. Mej. Eltas, Arnhem, idem. J. Wagner. Amsterdam, idem, 4 pers. I. G. Troost, Arnhem, idem, 3 pers. H. G. Schijthuis, Groningen, idem, J. G. F. Schellekens, den Haag, ld. 2 p. Z. Oppenheim, New-York, idem. L>i nuenland. Ds. S. C. Kylstra eu d« tniuboaw- kolonie. Thans heeft ook de heer Kijlstra de tuinbouwkolonie ie ülaricum voor goed. verlaten en keert hij weer in het gewone maatschappelijk leven terug. De heer K. licht in 't orgaan „Vrede", „veertien- daaigsch blad tot verspreiding van de praktijk der liefde", zijn uittreden aldus toe: „Ik verlaat de kolonie, niet een kolo nie maar de kolonie, en niet omdat ik teleurgesteld ben alleen in ons streven te Blancum, maar omdat ik, overal, waar men begonnen is met kolonisatie, ver warring en twist en mislukking ziende en geen enkele reden vindende om van de naaste toekomst iets beters te ver wachten, volkomen wanhoop, waar en men begonnen is met kolonisatie, ver- degelijks tot stand te brengen. Ik ben liet volkomen niet eens met Van. Eeden» die in een would-b© (en ik zou bijna zeggen: oneerlijk!) optimisme al maar weer rooskleurig voorstelt en praat van „goed opschieten". „Naar inljn meening moest maar over al wat in dezen tijd gedaan is onderons aan kolonisatie, met eerbiediging van de goede bedoelingen, die er aan ten. grondslag liggen, de mantel der liefde worden heengespreid, en daaronder maar voorgoed ontrokken worden aan de oogen der in haar nood licht te mis leiden wereld; die er toch geen profijt van heeft. „Ik nu zal trachten terug te komen in de pastorie en daar, wat ik toch im mer uit den diepsten grond van mijn hart begeerde, zijn een dienstknecht van God, een volgeling van Jezus". De staatsraad generaal den Beer Poor, tugael heeft een brochure het licht doen zien over „Algemeen kiesrecht en re volutiegeest". Schrijver bestrijdt daarin, de bewering dat ons volk rijp is voor het algemeen kiesrecht en het voorstel om den voor kiesrecht te vorderen mi nimum leeftijd te verlagen; betoogt, dat het algemeen kiesrecht als stelsel door en door slecht en valsch is; en bespreekt de kiesrecht-regeling in andere staten, het vrouwen-kiesrecht en de gevaren van het algemeen kiesrecht. In de laatste bladzijden zijner brochure handelt schrijver over de anti-militaristische en anti-godsdienstige propaganda, die voor anarchisten en socialisten moet dienen om verzet te kweeken tegen den staat; en ten sl'dte wekt hij op tot contra-actie en propaganda met het gesproken en geschreven woord. De schouwburgbrand te Botterdam Aangaande dezen brand meldde men later De brand in den schouwburg liet zich bij het uitbreken ernstiger aanr zien dan hij in werkelijkheid ieu slotte is gebleken. Zooals reeds met een enkel woord is vermeld, ontstond het vuur in een requisiten-bergplaats ach ter het toon eel. op dezelfde hoogte als de galerij gelegen. Het eigenlijke ge bouw is daarvan gescheiden door een brandmuur met hermetisch gesloten ijzeren deuren, doch de vlammen sloegen over door een raam in dien muur. waardoor de kap van het too- neel licht ontvangt.. Daar kon de stoomspuit evenwel gemakkelijk bij komen, zoodat die kap spoedig bui ten gevaar was. natuurlijk ton koste van veel waterschade aan het tooneel. Onder het brandende magazijn be vonden zich nog andere requisiten- kamens. die eveneens veel van het water te lijden hebben gehad. He* magazijn brandde geheel uit. Van eenigszins ernstigen aard is de schade, daar er een volledige Japan- sche decoratie was opgesteld, die die nen moest voor de op de helft dezer

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1