VAN DlJK's INGEZONDEN MKüEDEF.- LiNGEN. SO eeiite psr regei Ik zal O orertaigen. 't Is toch wel vreemd ia de wereld dat de measchen zoo wantrouwend1 zijn en wij kunnen het hem toch wer kelijk ni\.t kwalijk nemen wanneer de lezers van de dagbladen alles wat hun aangeboden wordt zoo maarniet dadelijk als goeden munt aannemen. Want het is vele malen voorgekomen dat men van eten goed vertrouwen misbruik gemaakt heeft en dat men nu het een en ander van wat zoo aangeprezen werd gekocht had, zeer teleurgesteld is geworden. Maar wan néér men zoo dagelijks de attesten leest van Uwe eigene landgenoot-en en welke landgenooten somtijds vlak in uwe nabijheid wonen, zoodat het U gemakkelijk valt U van dte? waar heid te overtuigen dan kunt gij er zeker van zijn dat het aanbevolene ter goeder trouw genomen kan wor den. Zoo had juffrouw Kreuk, wo nende te II. I. -Ambacht C. 83 er ook over gedacht. Juffrouw KREUK volgen3 portret. Alvorens de Pink Pitten te gebrui ken, had 7.0 ook de noodige inlichtin gen omtrent de werkdadïgheid van dit geneesmiddel ingewonnen. Zij was ook twijfelachtig maar de onder vinding is voor haar de beste leer meesteres geweest en zie hier wat zij ons uit eigen beweging mededeelt: ..Bij dezen betuig ik U mijn harte- lijken dank voor de wondervolle ge nezing die ik door het gebruik Uwer Pink Pillen bekomen heb. Sedert etenigen tijd was ik lijdende aan he vige bloedarmoede waardoor ik zeer verzwakte, bij de geringste inspan ning was ik doodelijk vermoeid, alles- had ik er reeds voor aangewend en niets mocht baten en thans kan ik U verklaren, dat ik geheel en al her steld hen en mijn linkerarm, die ik voorheen wegens rheumatische pij nen niet gebruiken kon, is thans ge heel en al bruikbaar geworden. Ik kan dan ook niet nalaten bij dezen nogmaals aan den uitvinder mijn in- nigsten dank te betuigen. Prijs t 1.75 de doos J 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Ne derland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. d. HULL. Drogerijen, Jansstraat 28. een voortreffelijke beschuitsoort, spe ciaal voor Keukenge bruik. Overal verkrijgbaar in bussen van 35 J stuks a f {>.35. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek ut-:li dt Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven.- Mijnheer de Redacteur. Veroorloof mij als belanghebbende in de totstandkoming der spoor;tram)wegen door de Haarlemmermeer en omgeving eenlge kantteebeningeu op het debat gevolgd op de le/.ing van den lieer Kretschmar van Veen. gehouden tn café Brinkman op IS Mei J 1 alsmede op liet adres door het Comité van Actie inzake de spoorwegplannen der H IJ. S.M. aan den Raad der Gemeente Haarlem Ingezonden d.d. 29 Mei 1903 Allereerst, Al. do R., een rectificatie om trent het zielental der gemeente Haarl.moer. Dit bedraagt niet 20.000, doch slechts 17.000 In ronde cijfers. 't Was de lieer Laane. die zich hierin ver giste en die m 1. ook onjuist was in zijne conclusie, dat Haarlem niet zoo'n hooge sub sidie behoefde to geven als Leiden, wijl de laatste gemeente meer belang bij de tot standkoming der lijDen zou hebben. Dit laatste betwijfel ik ten zeerste. Van uit dc Haarlemmermeer bestaat er dagelijks 4 maal een vrij goede, zij het niet snelle communicatie met Lelden, De bewoners van den oostelijken en zuidelijken ringdijk, zoo wel als zij. die aan den Aalsmeerderweg, den Sloterwëg en de Hoofdvaart wonen, bezui den den Kruisweg, behoeven zich waarlijk niet zoo groote moeite te getroosten om van het vervoermiddel, de boot. gebruik te maken. Wat benoorden den Kruisweg woont bezoekt 6f Haarlem óf Amsterdam Wat thans Leiden geregeld bezoekt, heeft niet die behoefte aan Spoor(tram)verblnding als zij die gaarne in Haarlem relation aan knoopten of die langs een omweg over Am sterdam nu Haarlem bezoeken. In het adres heet het onder sub. 2. „Tot op heden zijn de bewoners van ge noemden polder, wenschen zij Amsterdam of verder gelegen plaatsen te bezoeken, verplicht 2lch per as naar Haarlem te begeven. Dit gedwongen bedrijf lieeft ten gevolge, dat Telen hunne iukoopeu te Haarlem verrich ten. wat den neringdoenden liter ter stede geen gering voordeel oplevert. Krijgen die bewoners oen hetere verbinding met Am sterdam en Leiden, dan zal Haarlem stellig minder bezocht worden," Hoe men tot deze voorstelling komt is mij een raadsel. Het centrum der gemeente Haarlemmermeer is Hoofddorp. Vandaar ver trekt des morgens half acht. des middags 12 uur en half vijf ca des avonds acht uur een omnibus naar Aalsmeer, correspondeerendc op do booten der Mij. Carsjens naar Am sterdam. Zij die aan do Hoofdvaart, aan den IJ weg en den Spieringweg wonen ton westen van den Kruisweg kunnen in veel kortereu tijd Vogelenzang en Hillegom, twee stations aan de lijn Haarlem-Lolden, dan wel Haarlem bereiken Van de eerste alinea onder sub 2 hüjft dus weinig over. En wal de 2e alinea betreft, wanneer de neringdoenden geen meerder voordeel trok ken dan wat het gedwongen verblijf van menschen. die Amsterdam en verder gelegen plaatsen bezoeken hun iu den schoot wierp, dan zou dat voordeel weinig meer dan nihil bedragen. De derde alinea: „Krijgen die bewoners een betere verbin ding met Amsterdam en Lelden (en Haar lem. w aarom wordt deze plaats niet genoemd?) dan zal Haarlem stellig minder bezocht wor den". gaat eveueeus mank Haarlemmermeer heeft met Leiden en Am sterdam vrij goede communicatie; Haarlem mermeer mist die met Haarlem. O. neen. mijnheer de Redacteur. Vier om ul lnisdiensien, die aan tering lijden, volgens den heer Laane, bestaan er tusscben Hoofd dorp en Haarlem. Uit die mededeeling. zoo als ze daar staat zou misschien geconcludeerd mogen worden dat het vervoer naar Hoofd dorp nooit zoo groot zou worden. De oudste der omnibusdiensten tweemaal 's weeks, 's Maandags t-n Donderdags, is van den heer II Jansen Wil een bewoner van den Aalsmeer derweg. de Zuid-Oostelijkste der wegen in de Haarlemmermeer des Maantfjrgs per Jan sen naar Haarlem, dan dient hij niet later i dan 7 u, 30 min. zich te bevinden aan den Kruisweg hoek Aalsmeerderweg. Tegen 10 u. 30 min. bevindt hij zich reeds te Haarlem Des Donderdags vertrekt Jansen om 9 uur van het Hoofddorp en eenlge minuten eer der of later ziet ge de ondernemers H. .T, de Vries en Ceelen Hoofddorp verlaten. Beide diensten zijn dagelijksche. Zoowel Jansen als de anderen vertrekken te half drie ure des middags uit Haarlem. is het woudcr of geen wonder. M. de R. dat deze diensten aan de tering lijden? Mag uit eeue communicatie eenmaal des daags, want feitelijk is het toch slechts één dlPiist geconcludeerd worden, dat het vervoer naar Haarlem nooit zeer groot zal worden? Eer het tegendeel. Komen dc geprojecteerde lijnen tot stand dan zal bet centrum des polders, Hoofddorp, slechts 23 min sporens van Haarlem zijn. Om van Hoofddorp naar Amsterdam te ko men moet men 41 min in den trein zitten en naar Leiden wel 1 uur. Die dus uitgaat van de stelling „Tijd is geld", zal dan toch zeker èn om den kortereu tijd én om den goedkooperen prijs een bezoek aan Haarlem verkiezen boven een bezoek aan Leiden of Amsterdam. De heer Laane zou meer ingenomen zijn met een locaallijntje van Haarlemmermeer naar Haarlem, eindigende ten zuiden der stad in de buurt van den KI. Houtweg of den Hout. Waarom geen aansluiting aan de lijn der H. IJ. S. M.? Om de neringdoen den? Maar de afstand van den KI. Houtweg of den Hout tot het centrum der stad is toch beslist grooter dan die van hel station der li. IJ S. M. naar het centrum? Dat kan dus de redeu niet zijn. Ontworpen bouwplannen in 'i zuiden der stad zullen toch geen ge wicht ln de schaal leggen? Dan toch zouden de algemeene belangen aan de persoonlijke geknecht worden. Van leden eener Mij. tot bevordering der Nijverheid mag zulks ulet eens ondersteld worden. De lieer Peereboom deelde volgens het ver slag dier vergadering in de plaatselijke bla den mede. dat hij vernomen had. dat de grond Sn Haarlemmermeer niet geschikt zou zijn voor den verhouw van bloemkool, erw ten en boonen. In de laatste vergadering van den "raad van Haarlemmermeer op 28 Mei verklaarde de heer Biesheuvel, die van af de droogmaking der Haarl meer aldaar woont en reeds meer dan 40 jaren landbouwer in den vollen zin des woords is. Hoofdingeland van den Haartemmermeerpolder, een man dus die geacht kan worden volkomen op de hoogte te zijn met den aard. de kwaliteit en de' voortbrenging des bodems, dat de gron den integendeel zeer geschikt voor dien ver houw waren. Ook de lieer Lammens, hoer van professie, bevestigde des lieeren Biesheu vels woorden, daaraan toevoegende, dat de vroege aardappels met groot succes in Haar lemmermeer geteeld worden. ZIJ die zich met koolbouw hebben bezig gehouden, waren ui terst tevreden over de opbrengst, doch waar ie afzet zoo moeilijk was. moest de verbouw gestaakt. Genoemde producten zouden aller eerst een afzetplaats vinden in Haarlem, juist wijl deze stad het dichtst bij Haarlem mermeer ligt. In sub 3 van het adres van het comité van Actie wordt gezegd: „Haarlem verkeert vol gens het tramplan in een minder gunstige conditie dan Leiden. In deze stad is men nl voornemens het tramstation te vestigen in het centrum der stad in de onmiddellijke nabij heid der veemarkt, terwijl dat te Haarlem op gericht zal worden bij het station der 11. IJ S. M. Het is waar dat de terreinsomstandighedeu te Leiden liet mogelijk maken naast de aan sluiting aan het station der II. IJ. S. M nog een afzonderlijk eindpuut te vestigen, dicht hij dat deel der stad waar de Carsjens booten aanleggen en waar de bezoekers uit de Haart .meer gewend zijn hunne inkoopen to verrichten. Wilde men te Haarlem even gunstig aan komen. dan zouden de treinen tot bij de Damstraat moeten rijden, aangezien de om- nihusdieusten tot daar gaan. Men zal wel inzien, dat dit onmogelijk is. en erkennen, dat het station der 11. IJ. S. M- dichter hij dit punt gelegen is dan een eventueel te hou wen slation in Zuid-Haarlem, aan den Klei nen Houtweg, of waar ook. f 500.000 zou het plan meer kosten, wanneer voldaan werd aan den wensch van sommige Haarlemmers, dio een station aan de zuid zijde der stad hegeeren. Omtrent dit puut ver wijzen we naar de missive door de II. E. S. M. d.d. 25 Mei gezonden aan de leden van den Raad. welke missive ook afgedrukt werd in de naarlemsche bladen. Wat aanbelangt het onder sub 1 van het adres van het comité van Actie, aangevoerde; „Wanneer men de voor het tramplan op gemaakte kaart aandachtig beschouwt., z.al het elkeen duidelijk worden dat met eene geringe eventueel aan te brengen wijziging de door Haarlem zoo zeer gewenschte snijlijn door den Haartemmermeerpolder (ter Bestrij ding waarvan Juist ons comité utt ingezete nen van Haarlem gevormd is), aanwezig zal zijn. Die geringe, (aanzienlijke) wijziging zal nooit kunnen geschieden zonder concessie van den minister. De minister heeft thans concessie gewei gerd mede op grond om den aanleg der tram spoorweg der II. E. S. M. te bevorderen. Het woord geringe is zeer misplaatst daar het baanvak Hoofddorp-Venneperdorp. dat ongeveer met do snijlijn samen zou vallen, het gemakkelijkste gedeelte dier lijn is. De groote moeielijkheid schuilt ln de stukken van Hoofddorp naar Amsterdam en van Veu- ueperdorp naar Leiden. Bovendien maakt de verbinding van Venneperdorp over Alkema de met Leiden het aanleggen eener directe lijn (via de Kaag) onwaarschijnlijk. O. l. had het comité van Actie beter gedaan, Indien liet het navolgende adres had lngc- dleud ut plaats van het gezondene: Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geven met verschuldlgden eerbied te ken nen: G. van der Most van Spijk, koopman, wo nende to Haarlem: F. 11. Smit, koopman, wonende te Haarlem. Air. Joost de Graaff. advocaat en procu reur, wonende te Haarlem. ln hunne hoedanigheid van voorzitter, eer ste secretaris en adjunct-secretaris van het te Haarlem bestaande „Comité van actio in zake de Spoorwegplannen der Hollandsche IJzeren Spoorw. Maatschappij". dat geuoemd comité op eene den ten Mei 1903 gehouden vergadering besloten heeft het navolgende onder uwe aandacht te brengen. Zooals uwen Raad bekend is. heeft de Hol landsche Electrische Spoorweg-Maatschappij het plan opgevat eene tramverbinding aan te leggen in den Haartemnu-rmeerpolder. waarvoor zij niet alleen aan enkele gemeen- teu aldaar, doch ook aan Haarlem een sub-1 siuic vraagt; van eerstgenoemde gemeenten1 hebben verscheidene zich reeds verhouden het plan financieel te steunen, hetgeen wei nig verwondering zal wekken, aangezien de totstandkoming voor die gemeenten van het grootste belang is. wat eveneens gezegd kan worden ten opzichte van Haarlem. De gron den, waarop onze meening steunt dat voor Haarlem slechts voordeel, in elk geval geen nadeel, uit deze verbinding voortvloeien moei, zijn de navolgende: 1. Wanneer men de voor het tramplan op gemaakte kaart aandachtig beschouwt, zal het elkeen duidelijk wordeu dat slechts mei zeer groote wijzigingen de door Haarlem' zoozeer gevreesde snijlijn door den Haartem mermeerpolder (ter bestrijding waarvan Juist ons comité uit ingezetenen van Haarlem ge vormd is) tut stand zou kunnen komen. 2 Tot op heden zijn de bewoners van ge noemden polder, wenschen zij Amsterdam of verder gelegen plaatsen te bezoeken, verplicht zich per boot naar Amsterdam of Leiden te begeven. Dit heeft tengevolge dat menigeen op die plaatsen zijn inkoopen doet. Nu hebben de Haarlemsche neringdoenden belangrijke schade. Belangrijk voordeel krij gen die neringdoenden als onze stad per spoor met Haarl.meer verbonden is. Bij een verbinding met Haarl.moer, zullen Amster dam en Leiden minder. Haarlem daarente gen drukker bezocht worden. 3. Haarlem verkeert volgens het tramplan in even gunstige- zoo niet gunstiger postitie dan Leiden. In belde steden zal de aanslui ting bij het station der H. IJ. S. M. zijn. Nemen we nu in aanmerking dat Leideu door de spoor(tram)verbindiug in geen gun stiger conditie komt (immers de passagiers- booten zullen wel vervallen) dan begrijpt Uw college dat het weigeren van subsidie geen reden van bestaan heeft, omdat vrijwel vast staat dat, zoo Haarlem geen subsidie ver leent, de plannen der hT E. S. M. hoogst waarschijnlijk geheel en al in duigen zullen vallen, Het Comité van Actie heeft derhalve de eer Uwen Raad te verzoeken in navolging der gemeeute Leiden tot het verteenen va.u sub sidie te besluiten. Doch daar onze gemeente meer belang heeft bij de totstandkoming der plannen als Leiden, geeft genoemd comité U in ernstige overweging een hooger rente loos .voorschot dan Leiden 100 000) te ver- leenen of een rente-garantie daaraan geëven- redigd. 't Welk doende. Volgen de handteekeningen, Haarlem, 29 Mei 1903 U dankend voor de plaatsing, mijnheer de redacteur. Uw. dw. dr., D. DEDDENS, Uitgever van „Dc Meer- en Amstelbode". te Aalsmeer. Koloniën. Atjeli. Onder dagteekening van 24 April werd uit Kota-Radja aan de Java- Bode'' onder meer het volgende ge schreven: De onderafdeeling Lho Seumawé was als tot dusverre het tooneel van een hardnekkige vervolging van Pan glima Polèm en consorten. Naar ik van personen hoorde, die van nabij de bewegingen onzer troepen gade sloegen, zou hét haast niet mogelijk zijn, dat Panglima Polèm en zijn aan hangers, onder een dergelijk régime, het nog lang uithielden. Hfeit i's alsof onze aanvoerders de woorden van den generaal, uitgesproken op den avond, toen de onderwerping van den pre tendent-sultan hier bekend werd, in dadfen omzetten. Nauwelijks komt de eene patrouille van een vijf- of meer daagschen tocht thuis of een andere staat weer gereed te vertrekken, terwijl de eer ste zich nauwelijks rust gunt om. kleeding en wapening wat in arde te maken en meestal twee dagen later op haar beurt wefer het terrein door kruist. De vijand vindt feitelijk ner gens een rustplaats en moet al zijn vindingrijkheid in toepassing bren gen om niet in de handen van de eene of andere colonne tie vallen. Zoo liep Christoffel met zijn man nen van den 17en fot den 29en. Maart een groot .deel van de Boven-Pisa en Boven-Keureutoi-streek af, geen po ging onbeproefd latend om aanra king met den vijand te krijgen. Van, in eenige ladangs opgevatte personen vernam hij, dat Panglima Polèm naar de kampongs aan de Pisa was teruggekeerd, daar hij zich op zijn vroegere ladangs niet meer veilig ge voelde. Een groot aantal menschen, verwittigd van de komst der colonne, was naar de vlakte afgezakt Wel licht leverden deze een deel van het contingent, dat zich weer in hun vrdfigere woonplaatsen vestigde. Trouwens, ergens moeten ze heen, nu de Keumpenïe al hun hebben en hou den in de schuilplaatsen aan de vlammen prijs geeft. Langs de Oeloeë Rampas zijn weg vervolgend, kwam dia patrouille, na onderweg nabij Panté Djamba Goeda nog een achttal padischuren met voorraden vernietigd te hebben, den 25en aan den mond van die rivier, alwaar een nederzetting zou zijn van T. Tji Geudong. Het bleek evenwel, dat deze een paar dagen te voren door de colonne Later reeds was be zocht en opgeruimd. D'eze was omstreeks denzelfden tijd, als Christoffel op Weg gegaan naar Boven-Biram en Beurendang. Zijn weg leidde over Tè Tè en Blau Panté naar Biram, een kampong, die sedert lang verlaten en geheel rimboe was geworden. Vervolgens werd Loeboe Minjien bereikt, nadat verschillende ladangs waren gepasseerd, waar geen rijst maar djagong werd verbouwd. Te Loeboe Minjien werd verbleven, omdat volgens den gids in Aloeë Min jien, een half uur stroomopwaarts, pe troleum zou zijn. Ter plaatse werden ook werkelijk op een paar punten pe- troleumwellen aangetroffen. Een on derzoek zal natuurlijk moeten leeren of een exploitatie loonend is. Den 23en Maart werd naai' Toealang opgerukt met hetzelfde doel als dat van Christoffel, waarvan zoofaven, sprake was. Daar T. Tji Geudong ge vlogen was, werd de terugtocht aan genomen. Een ladang kon. zonder dat de troep bemerkt werd, bereikt wor den, maar ongelukkigerwijze was "t meer dan slechte schieten der man schappen oorzaak, dat men hoege naamd geen succes had. Hei blijkt trouwens op tochten als deze meer en meer, dat dc opleiding in een vak, dat de soldaat in de eer ste plaats moet kennfem, dikwerf erg bedroevend is. Volgens menschen, die het weten kunnen, zou de tegen woordig gevolgde methode klassen-1 oefening, met overgangen, naar groo- tiere afstanden, absoluut geen waarde bezitten voor de vorming van goede schuttere. Instede hiervan zou het leeren vuren op een, zelfs te groote schijf op kleine afstanden, gevolgd; door individueel vuur op steeds klei nere, eindelijk zich bewegende doe len. de kern vormen van een behoor lijke opleiding. Eerst als alle schoten op die kleine dofeJen raak waren, moest tot een volgenden afstand wor den. overgegaan, In plaats van Mas- senschutters krijgt, men dan af stam- denschutters tot bijv. -op 500—600 me ter. De laatsltèn heetten dan scherp schutters. maar ook zij, die op den kleinsten afstand alles raak schie ten op kleine bewegende doelen, zijn feitelijk scherpschutters. Verder Schrijft de correspondent: Den 11 en April en volgende dagen ging de mare, dat Panglima. Polèm en Toeankoe Radja Keumala naar Pidië waren getrokken. Daar een drietal berichten van verschillende kanten dit gerucht bevestigden, was aan de waarheid er van bijna niette twijfelen. Nu, te verwonderen was 't niet, wanneer de, als wild opgejaag- den, verademing zochten in een an dere streek. Of ze echter de goedé richting hebben gekozen, valt te be twijfelen, daar met de (hem eigen voortvarendheid de militaire en ci viele gezaghebber in minder dan gelen tijd alle beschikbare troepen in bewe ging zette. De verhalen gewaagden van ster ke benden, waarbij P. Ben Peukan en de twee*. voorname hoofden hierbo ven genoémd, die naar de Tiro-streek zouden zijn getrokken. Op die berichten marcheerde Dar- lang met twee brigades over Amoet naar d>e Tiro-streek, werdl luitenant De Bruin met zijn peleton cavalerie van Loeëng Poetoe naar Lam Meulö gedirigeerd en vertrok luitenant Buis uit Meureudoe, waar bij patrouilleer de. per extra-trein mét twee brigades naar Teupin Ra ja, om zich vandaar naar de Tiro-streek te begeven, en onder de bevelen van Darlang den vijand te vervolgen. Een sectie Europeanen rukte op naar Lam Meulo om kapitein Janssen met twee sectiën gelegenheid te ge ven zich bij de algemeene beweging aan te sluiten. Daar de mogelijkheid bestaat, dat Panglima Polèm, als hij werkelijk in Pidië is, naar de VII Moekims zal trachten uit te wijken, marcheerde een sectie onder kapitein Janssen naar het gebergte van Tcrag Poedèng, terwijl luitenant Bierman met de zijnen naar d'at van Lala op rukte. Volgens te Loeëng Poetoe ingeko men berichten zou den 16en de bende van T. Bin Peukan met twee brigades van Darlang bij Glé Pinto (Tanah Mirah) zijn slaags geweest en bij die gelegenheid zes man hebben verlo ren. Voegt men bij dit alles nog het bericht, dat den civielen gezaghebber van de VII Moekims gewerd, waarbij Panglima Polèm in die vlakte bij Keumala werd gesignaleerd, dan moet. men haast met zekerheid aan nemen, dat al die verhalen waarheid bevatten. Hoe biet ook zij, de tijdin gen geven moedi en wijzen er op, dat de nu gevolgde taktiek de ware is om tot het einddoel te geraken. West-Tndië. Bij de opening der Koloniale Staten van Suriname heeft de gouverneur, de heer Lelv. een redevoering gehouden, waarbij hij o. a. zeide: De herinnering aan het afgeloopen jaar is ook ditmaal in menig opzicht niet opwekkend. De toestand van landbouw en in- dustrie was over het algemeen zeer ongunstig. Op de plantages Alliance en Mariën. burg hadden ernstige ongeregeldheden plaats, welke krachtig optreden van de militaire macht door gebruik van vuurwapenen op laatstgenoemde plan tage noodzakelijk hebben gemaakt. Toch is er ook reden tot groote dankbaarheid bij herdenking van net ageloopen jaar. De gele koorts, de ziekte die niet alleen verscheidene slachtoffers heeft geetgcht, maar bij na de geheele bevolking met angst heeft vervuld en die een afschrik was om deze kolonie te bezoeken, is geheel geweken en de gezondheidstoestand der bevolking is thans gunstig te noe men. De regeering heeft de noodige wets ontwerpen ingediend om uitvoering te geven aan de reeds door u goedge keurde verordening tot aanleg en ex- i ploitatie van een spoorweg naai' het Lawa-gebied en tot exploratie van dat gebied, en heeft daardoor getoond ha rerzijds bereid te zijn door krachtigen steun van het moederland de welvaart der kolonie te bevorderen. Met groote erkentelijkheid zult gij dit voorzeaer met mij herdenken, welke ook de uit slag moge zijn van de beslissing der Staten-Generaal, die thans met span ning. maar ook met goede hoop wordt afgewacht. 1 De ongunstige toestand van den landbouw betrof in de eerste plaats de cacao-cultuur. het hoofdproduct van onzen bodem. Terwijl de productie over het jaar 1901 bedroeg 30,040 balen, daalde die in 1902 tot 21,871 balen, en ook de prij zen ondervonden mede eene niet on belangrijke daling. Donker liet zich dan ook de toe komst voor verscheidene plantages aanzien, en de vrees was niet onge grond dat toet voortzetten van het bedrijf voor sommige plantage-eige naars wegens gemis aan reserve-kapi taal onmogelijk zou worden. Ik acht mij gelukkig u echter te kunnen mededeelen, dat op dit oogen- blik die vrees althans ten deel© is ge weken, doordien het uitzicht der cul- tivatie zeer is verbeterd. Hoewel noch over het gewas, noch over het rendement van het suikerriet viel te klagen, waren toch de resulta ten der suikerfabricage niet gunstig, tengevolge- van de lage prijzen. En wat de koffiecultuur aangaat, zijn de voortdurend lage prijzen oor zaak. dat deze voor eenige jaren nog zooveel belovende tak van landbouw bijna te niet is gegaan Ter verbetering va1? den toestand van den landbouw zal in de eerste plaats wetenschappelijke voorlichting noodig zijn. Ik zal mij daarom dan ook beijveren de oprichting van het proefstation, waartoe bij de begroo ting voor ditlaar besloten is. zooveel mogelijk te bespoedigen. liet rfgeloopen jaar was mede zeer ongunstig voor de goudindustrie. De, waarde t an liet verkregen goud be droeg slechts ongeveer 865,000 tegen ongeveer f 1.107.000 in 1901 en onge veer 1,289,000 in 1900. Ik meen evenwel dat uit deze on gunstige resultaten nog volstrekt geen conclusie kan worden getrokken om trent hetgeen deze industrie voor de kolonie kan worden, indien zij krach tiger en onder meer dieskundige lei ding wordt voortgezet eu de goudliou- deiide streken door het aanleggen en verbeteren van verkeerswegen beter bereikbaar zullen worden. Dat betere deskundige leiding voor de goudindustrie een hoofdvereischte geacht moet worden, is ook de geves tigde meening. waartoe de hoogleeraar Van Loon gekomen is door zijn bezoek aan onze kolonie. Om deze industrie tot ontwikkeling te brengen, zal het dan ook noodig zijn dat het bestuur over deskundige voorlichting kan beschikken, hetgeen vanzelf het geval zal zijn indien tot de voorgenomen exploratie van net Lawagebied wordt overgegaan. Bij deze ongunstige mededeelingen omtrent landbouw en goud-industrie verheugt het mij u te kunnen mede- dieelen dat het afgeloopen jaar voor de balata-industrie gunstig is geweest. Uitvoerig werd in dat jaar 321.478 k.g. tegen slechts 239.054 k.g iu 1901 e n208,S05 k.g. iu 1900. Met ingenomen heid herdenk ik de moeilijke en belangrijke werkzaawne- den. die op wetenschappelijk gebied door de Saramacca-expeditie. zijn ver richt tot vermeerdering van kennis omtrent onze kolonie, en het is mij aangenaam u te kunnen mededeelen diat binnenkort eene nieuwe expeditie zal vertrekken, welke zich ten doel stelt het onderzoek van het gebied van de Gonini. Gemengd nieuws. Primitieve vaartuigen. Met lucht gevulde dierenhuiden werden iu ouden tijden veel als vaar tuigen gebruikt. Op groote schaal ziet men ze in West-Azié nog op Tigris en Eufraat waar ze eenigszins den over gang vormen tusschen een vlot en het holle schip .De kekels zoo wor den zij genoemd bestaan uit een ze ker aantal met lucht gevulde zakken in concentrische rijen aan elkaar ge bonden Daarop bevestigden de schip- perls een planken vloei', dien zij met een dikke laag gras en kruiden bedek ken om de lading tegen de aanraking met het water te beveiligen. Zij sta pelen hun koopwaren er op. en van boomen voorzien voor het sturen, zakken zij de rivier af, in den regel zonder ongelukken, al barsten er ook wel een'ige zakken. Men kan die vaartuigen gemakkelijk Stroom op - zouden ze met hun vaartuig niet ver komen- daarom ver; koopen de schippers ter plaatse hun ner bestem.niLug de koopwaar tegen vrij hoogen prijs, laden deze op den rug van ezels en keeren naar hun uit gangspunt terug. Voor de vlotten waarmee passagiers worden vervoerd, gebruikt men soms tachtig zakken en op het schip wordt een hut of tent geplaatst, vijftig zak ken zijn daarentegen voldoende voor het vervoer van schapen of gevogelte van vruchten kaas of granen, gebruiken, want zij glijden gemakke lijk over de stroomversnellingen heen. De steppenbewoners van het La Platagebied in Zuid-'Amerika hebben eveneens wel opgeblazen runderhui den gebruikt voor het oversteken van de groote Zuidamerikaansch© rivie- ven. Of zij bij onze exploratietochten in Guyana dienst zouden kunnen doen Stroomaf zeker wel, maar het is helaas bij Coppename- en Saramac- ca- en Marowyneexpedities eerst zaak stroom-op te komen. En 't werk stroomop is daar lang niet gemakke lijk. Radica, het kleine Hindoesche meis je dat. zooals men zich herinnert, on geveer een jaar geleiden van haar zus ter Dodica, met wie zij was saainge- groeid, door middel van een chirur gische operatie gescheiden werd, ligt (naar de „Daily Mail" bericht), nu op sterven. Zij werd aangetast door hetzelfde lijden, waar Dodica aan be zweek tering. In het Parijsclie gast huis. waarheen men haar gebracht heeft, bereidt zij zich kalm en gela ten op den dood voor. De milloennairsducliter recht vaardigt zich. Het Engelsche blad Observer be vatte onlangs een heftig artikel tegen de Ameiikaansche erfdochters, die naar Londen kwamen om daar te trouwen. Een der strijdbaarste onder dezen dient liet blad thans van re pliek. Mijn echtgenoot, zegt ze. bracht me een titel, die ik niet "verachtte, maar ook niet hegeerde. Ik was rijk genoeg om een leger van neven en parasieten te onderhouden en van vonnissen enz. te redden. Ik nam be zit van een landgoed dat hoewel ver vallen toch mooi was. Ik betaalde de schulde i, die eraan kleefden als mos selen aan een schip. Ik kocht de ver pande familieportretten terug. Ik liet goede arbeiderswoningen bouwen en bracht met mijn veracht geld den glimlach op het gelaat der boeren ve- rug Maken we de balans eens op. Hij gaf: een pairstitel een slechte re putatie, een verhypothekeerd land goed, s1 echte vrienden, eindelooze schulden, een ondermijnd gestel, een goed karakter. Ik gaf: een vermogen, gezondheid, een goed uiterlijk, nieuwe welvaart, geluk. De millionairsdochtej; stelt daarna de vraag aan de Observer, wie nu eigenlijk wel het meest gaf. Noodlottig ongeluk. Dezer dagen 's nachts omstreeks half 1 uur reden te Rotterdam twee rijtuigen met lieden, die huiswaarts keerden, in de richting van Charlois door de Pretorialaan. Over die straat is een buis aangelegd, waardoor de modder uit de Maashaven gespoten wordt cp een terrein achter de Preto rialaan gelegen. Zóó hoog is die buis boven de straat aangelegd, dat een rijtuig er onder door kan. doch dan moet de bestuurder bukken. Ter weerszij len aan den weg staan bran dende 1 intaams. De koetsier van het eerste rijtuig. M. Vinke wonende' Hofstraat. No. 43. in dienst van <j stalhouder Cockx op bet Haagscl veer. heeft de buis niet opgemerkt is er met de volle borst tegen aaii| reden, waardoor de man zóó deer! is verwond, dat de dood er oumidd lijk op volgde. De in hel rijtuig j tenden, bemerkten door het hart loopen van het paard, dat er iets ri in orde was. Een hunner sprong ut ien greep heit paard, en toen vond zij dien ernstig verwonden koetsier de schulp van het rijtuig liggen, wa iu hij van zijn bok gevallen was. I lijk is naar zijn woning vervoerd. De toestand in Algiers Aangaande de fusillade waara de gouverneur Jonnart en zijn gevi bloot stonden, wordt nader het gerrdla gemeld: De gouverneur-generaal Jomiart aan een groot gevaar ontsnapt. toestand in aanmerking genom waarin zich hij en zijn reisgenooi op een gegeven oogenblik bevond hebben, dan mag hij van geluk sf ken dat het zoo goed is afgeloop De gouverneur was met zijn gev van verscheiden officieren, persmi nen, den directeur van zijn kabi Aynard, d'en senator Gérente, ei naar Beni Oenif gekomen per rijt en daarop te paard naar Figtg trokken. Over de Zenagabergen tl het gezelschap onder geleidé i eenige compagnieën soldaten, tot een afstand van een halven kiloi ter van de stad. Te Figig waren oi al op de muren gewapende maai? te zien, die volstrekt niet van p schenen den Franschen gastvrijh te bieden in deze streken. Op ri van generaal O'Connor trok de tr weetr af langs een anderen weg t zij gekomen was, daar de heem met vele kloven en afgronden uit i militair oogpunt niet veilig was. i bleek, dat generaal O'Connor i overdreven bezorgd was geweest, w nauwelijks was het gezelschap w op den terugweg, of van alle kan word er uit hinderlagen geschot De soldaten verspreidden zich to om als tirailleurs den vijand op afstand te houden, maar het heeft toch zoo voorgestaan, dat de gom neur en zijn gevolg werdten besclio van 300 meters afstand uit de hint lagen, waarin de Marokkanen 2 hadden genesteld. De onzichtbare vijand was t< niet te treffen door de spahia, die de onmiddellijke nabijheid van c gouverneur waren gebleven. Bov dien was de weg voor de paarden z gevaarlijk en bet knallen van gei ren, zoo vlak bij, zou de beesten t schrikt hebben kunnen maken, aan alle zijden gaapten de istijle vijnen. Een wonder is het dus, 1 alleen de vechtende soldaten door Marokkanen gewond zijn. en van talrijke ruitergroep, gevormd di Jonnart en zijn gevolg, geen man wond is. Na afloop van den tocht heeft J nart verklaard, dat hij nu Wist. hij weten wilde. Hij had nu 1 waargenomen, dat de Marokkaans! regeering niet bij machte was de r rige grens stammen in bedwang houden. In die omstandigheden heeft J nart later gezegd zijn wij dus rechtigd de repreesaille-maatrege te nemen, die noodig zijn voor 0 veiligheid, welke maatregelen z trouwens onder de gegeven omsti digheden niet kunnen uitstrekken de bezetting van een deel van Marokkaansche grondgebied. Gister zijn de Fransche troepen Pigeg (binnengerukt. Ze hadden dooden en gewonden. B-rand te Eton ln het bekende Eton-coliege Maandag j.i. een brand uitgebrok waarbij twee der leerlingen van college in de vlammen omkwam De sympathie in Engeland met ouders der beide omgekomenen is gemeen; de bladen wijdëai gans- kolommen. aan de beschrijving 1 dezen brand. Allen roemen de orde en de tu die er onder personeel zoowel als der de scholieren heerschte en zeer zeker oorzaak is geweest dati meerdere slachtoffers zijn geval! Mev. Kindersley wierp haar kle kinderen uit liet raam n beneden, waar zij in de armen grootere scholieren werden -opgev gen: daarna eerst zag zij naar 1 ding uit voor zich zelf. Een paar leea'lilngen renden, blootsvoets bijna ongekleed, naar de naastbïjzi de brandwacht, zoodra de brand a uitgebroken. Jongens, kleine zoowel alg grof gediroegen zich uitstekend; bij vluchten uit hef, brandende gebo wilde de eene soms niet vóór den der er uitgaan. Telkens en telk gingen er van de oudere leerlin; in het gebouw om anderen te redd telkens bij hun terugkomst hegr door een „Bravo Eton, bravo Eto De Koning en de Koningin hebl aan dr. Waite, hoofd van het Et college, een telegram van deelnem: gezonden; ook de Prins en de Prin van Wales zonden een symnathie- tuiging. De zwarten naar de mijn en Een afgevaardigde van de Kan van mijnwezen in Z.-Afrika, de h Charles Nourse, heeft in Oegar 1000 zwarten gerecruteerd. waartoe heer Chamberlain onlangs verlof 1 gegeven niettegenstaande liet prot der veveenigingen tot beschermi dér inboorlingen. De afgevaardia vraagt machtiging nog 1000 andei aan te werven. Sommige Zuid-Al kaansche financiers zouden voorstel de zwarten van de Nijl en de Za besi naar het Zuiden te zenden om werkzaam te stellen bij de exploits der mijnen. Een geheel onderscheid, Aan de Temps wordt uit Ween geseind Een blad te Sofia beric; dat de Macedonische opstandeling zoodra ze alle middelen hebben u geput, over zullen gaan tot een da van wanhoop. Zij zijn in het be van een aantal flesschen bacill van de Indische builenpest, en zi len deze in het uiterste geval gebri

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6