Tweede Blad, Gemeenteraad. Behoorende bg „Haarlem'* Dagblad" T*ii Yrydag 12 Juni 1908 Mr. 6119 PUNT 7. Voorstel van d. heeren Loomeijer, Roog, Stolp, Sneltjes, van den Berg en Laame om aan het gemeentelijk labora torium een assistent-scheikundige te benoemen op een jaarwedde van f 1100 ci f 1200, wegens de toegenomen werk zaamheden in het laboratorium o.a. vordert de voorbereiding voor het melk- onderzoek reeds veel werk. B. en W. meenende, dat voor een we tenschappelijk ontwikkeld assistent ook f 1200 niet voldoende zal blijken te we zen, willen 't voorstel daarom echter niet ontraden en stellen tevens voor, den heer Havelaar den titel te geven van Directeur van het gemeentelijk labora torium, ten einde de verhouding tus- schen dezen en den te benoemen assis tent duidelijk te doen uitkomen. (Vervolg discussie punt 7.) De heer GROOT is het niet den heer I Sneltjes eens. Is er eenmaal een ge- meentelaboratorium. dan zal de heer Havelaar niet daarvan èn van de wa- I terleiding directeur kunnen zijn. De heer VAN DE KAMP vraagt j eerst aan de orde te stellen het voor- i stel der heeren Loomeijer c. s. De heer VAN DEN BERG is van oordeel, dat er nog geen gemeentelijk laboratorium bestaat. Wel is er een verbonden aan de waterleiding, maar een tot onderzoek van levensmiddelen in 't algemeen bestaat nog niet. Daar voor nu reeds een directeur te benoe men zou den Raad te veel binden. Spr. ziet in den heer Havélaar een zeer voortreffelijk ambtenaar, maar om aan het hoofd te staan van een al gemeen bureau van onderzoek ver- eischt zoo veelzijdige kermis, dat spr. nog niet weet of de heer Havelaar daarvoor de rechte man zal zijn. De heer STOLP herinnert er aan, dat reeds 2 jaar geleden bij liet wa- ter-ond u'zoek het onderzoek van Van Keeken's limonade is gevoegd en dat nu het melkonderzoek al in vollen gang is. Spr .is dus voor het voorstel van B. m W. De heer LOOMEIJER wijst er op, dat de plannen, afgescheiden van wat spr. en ïijn medestanders thans voor stellen. geld zullen kosten. Spr. heeft het drij ;en in die richting altijd te gengehouden, al is hij zeer vóór het melkonderzoek. omdat er veel overdre ven wordt. Wat de titulatuur van directeuir betreft, er i s een waterleidingslabora- torium. waaraan nu de melkproeven gezonden zullen worden en Bpr. acht die samensmelting gewenscht en zou het jammer vinden, als men ter wille van een klein® onjuistheid, den man die aan 't hoofd staat zou kwetsen, 't Is toch een laboratorium van de stad. Naderhand kan men altijd zien wat men doen wil. voorshands kan men den heer Havelaar zeer wel deze titulatuur aanbieden. De heer WILLINK vindt het loffelijk, dat het Dagel. Bestuur in deze lüaren wijn schenkt en den Raad de conse quenties voorhoudt. Is het wel noodig, nu al den breed en weg op te gaan, is het niet beter alleen vast. te houden aan het bestaande chemisch laboratorium en af te wachten, tot het Dagel. Bestuur den tijd gekomen acht om een gemeentelijk laboratorium te stichten. Vandaar dat spr. tegen het verleenen van de titula tuur aan den heer Havelaar is. De heer RASCH is het eens met de heeren Stolp en Loomeijer. Het gemeen telaboratorium. al heet het zoo niet, be staat, als het een waterleidingslabora torium was, dan behoorde 't op de reke ning der waterleiding eu daar staat het' niet op, er is een vaste post voor. Reeds wordt er ifielk onderzocht en zelfs an dere levensmiddelen. Met het voorstel, nu aanhangig, wen- schen de voorstellers het laboratorium zijn juislem naam te geven en dat wel op het juiste moment, nu er tot de be noeming van een assistent, zal worden besloten. Wat is er dan tegen, om den heer Havelaar den titel van directeur te geven? Groote kosten voorziet spr. er in de eerste jaren niet van. De heer DE BREUK sluit zich hierbij aan. B. en W. bedoelen dit: Aan den heer Havelaar is het werk volkomen toe vertrouwd, maar die kan 't. werk niet af. De te benoemen assistent zal meer ver dienen dan hij. Vandaar, dat B. en W. hem den titel van directeur willen ge ven, om de positie en verhouding te re gelen. De heer GROOT zegt, dat als er een gemeentelaboratorium is, er ook direct een directeur voor moet worden be noemd. Dit ambt kan niet met het di recteurschap der waterleiding worden vereenigd en in verband met de opmer king van de heer van den Berg, betwij felt spr. of de heer Havelaar de rechte man is om te staan aan 't hoofd van dit algemeen burean. De heer HUGENHOLTZ voelt voor die bezwaren. We zijn in een overgangstoe stand met het laboratorium. Geeft men I nu reeds aan den heer Havelaar den 1 voorgestelden titel, dan zit men aan hem vast. Later zal hij moeten kiezen of deélèn en een der beide betrekkingen laten varen. Toch acht spr. het labora torium thans nog onvoldoende om er een directeur voor te benoemen en stelt daarom voor, den heer Havelaar tot tij delijk directeur te benoemen, in afwach ting van een noodzakelijke splitsing mettertijd. De heer VAN STYRUM staat versteld, j dat de Raad al een uur praat over een' woordenquaestie, weliswaar geeft het voorstel er aanleiding toe. Als het be sluit zoo gelezen wordt: aan het laboratorium, dat aan de waterleiding verbonden is, een assistent te benoemen, dan blijkt meteen dat de directeur der waterleiding zijn chef is. Dit wordt ondersteund. De heer LOOMEIJER licht nog uitvoe rig zijne meening toe. De heer KLEIJNENBERG wil geen bu reau voor onderzoek van levensmidde len, maar het feit is dat reeds alle le vensmiddelen worden onderzocht aan het bestaande bureau. Het voorstel van den heer van Styrum is struisvogelpoli tiek, want de assistent die noodig is, zal niet zijn voor wateronderzoek, zooveel nut leveren de onderzoekingen op, dat men clen heer Havelaar den voorgestel den titel wel kon geven. Spr. noemt een paar staaltjes. De heer VAN STYRUM betoogt, dat de woorden „vaflsch binnensmokkelen" en „slinksche wijze" door den vorigen spre ker gebruikt niet te pas komen, en her haalt zijn bedoeling. De heer KLEIJNENBERG maakt excu ses aan den heer Van Styrum voor deze uitdrukkingen, hij had daarmee geen onaangename bedoelingen. Na repliek van den heer LOOMEIJER sluit de VOORZ. onder applaus de dis cussie. Daarna ontstaat een debat over de vraag, welk voorstel de prioriteit heeft hierop eindigende dat het eerst aan de orde komt het amendement-van Styrum. Dit wordt aangenomen, daarna ver worpen om den heer Havelaar den titel van directeur te verleenen. PUNT 8. Adres van C. W. de Jong te Bloemendaal, voormalig onderop zichter der reiniging alhier, om een billijke loonsvergoetfing voor gedu rende 2 jaar en 3£ maand gepresteerd meer en zwaarden werk. Hierbij is een uitvoerige toelichting gevoegd. B. en W. deelen den Raad mede, dat het niet op hunnen weg ligt. hierover een voorstel bij den Raad aanhangig te maken en dat een nader onderzoek B. en W. niet heeft geleid tot een an der resultaat, dan dat belichaamd was in het voorstel van 17 Februari j.l. (Naar men weet is iit voorstel door B en W. ingetrokken, De heer VAN DE KAMP verzoekt com binatie met punt 9. De VOORZ. acht dit onnoodig. De heer STOLP kan zich wel mot de combinatie vereenigen. Het punt wordt zonder verdere dis cussie voor kennisgeving aangenomen. PUNT 9- B. en W. deelen naar aanleiding van een verzoek van F. Reces en D. H. van Tongeren om een gratificatie, mede, dat het College geen ander voorstel heeft te doen, dan het 17 Febr. gedaan heeft. Voor kennisgeving aangenomen. PUNT 10. Bij B. en W. is ingekomen 1 adres van de bewoners van .Bosch en Vaart" en 1 van bewoners van Heemstede, waarin zij verzoeken den gasprijs niet tegen den dubbelen prijs, maar overeen komstig art. 9 der voorwaarden van gas. levering tegen anderhalfmaal den in de gemeente Haarlem geldenden prijs te berekenen. De adressen zijn onderteekend resp. door de heeren P. Kuiper Jr. c.s. en A. van Alteava c.s. In 't adres der heeren Altena c.s. wordt gezegd, dat deze berekening berust op een misverstand, ontstaan door een con tract, hetwelk de gemeente met Bosch en Vaart heeft gesloten, doch dat zeker niet van toepassing kan zijn op de ver bruikers, die met deze Maatschappij niets te maken hebben. Zij verzoeken dan ook tevens terug gave van het teveel betaalde. B. en W. stellen voor het verzoek om teruggave van het meer betaalde, af te wijzen en voorts om den gasprijs voor hen te bepalen op li maal den gelden den gasprijs in deze (gemeente. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. Wegens een plan van verbouwing van perceel Spekstraat 5 van W. J. van Buchem, stellen B. en W. voor dienaan gaande een overeenkomst met dezen aan te gaan wegens de daarnaast gele gen Vleeschhal. De heer VAN DE KAMP zegt dat er geen geschreven stuk bestaat over een servituut, dat de gemeente hebben zou. Men zegt dat het venster er al van 1700 af is, maar spr. meent dat liet raam niet ouder dan 25 jaar is. De gemeente be lemmert hier dezen man in zijn bouwen, op gronden niet genoemd in de politie verordening. De VOORZ. zegt, dat partijen het ge heel eens zijn (gelach) en de man is daar toe geenszins door geweld of list gedwon gen. Waartoe zullen we ons daarover nu warm maken? (gelach). De heer VAN DE KAMP zegt, dat de man heeft moeten toegeven omdat hij anders geen vergunning kreeg. Hij moest van den nood een deugd maken. Het voorstel wordt aangenomen. PUNT 12. B. en W. stellen voor aan J. G. P. Sabel, op diens verzoek, tot wederop- zeggens een gedeelte water van een doodloopende sloot nabij het Vuilrak te verhuren ten einde te dienen tot lig plaats van een hem toebehoorend schui. tenhuis. Goedgekeurd. PUNT 13. Voorste] van B. en W. om koste- loor-te aanvaarden een strook grond Nassaulaan hoek Ursulastr; t. Goedgekeurd. PUNT 14. Idem aangaande een strook grond aan den Zijlsinge], hoek Zijl weg. De heer VAN DE KAMP vraagt of de directeur van de Sierkan inderdaad een verklaring van afstand heeft gedaan. De VOORZ. zegt, dat de Directeur het vraagt, maar niet zich uitgesproken J beeft over de kostelooze overdracht. Of hij het daarmee eens is zal wel blijken bij de acte van overdracht. 1-Iet voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 15. B. en W. adviseeren tot afwijzing van het bekende verzoek van elf ingezete nen om de terreinen van het voormali ge Lakenkoopersgilde voor openbare speelplaats te bestemmen en wel wegens de groote waarde daa-van als botvter- rein en omdat daardoor de eenheid van de daarvoor laatst vastgestelde bouw plannen zou worden verbroken. lntusschen houden B. en W. de aan dacht op dit onderwerp gevestigd en zullen, zoodra geschikte terreinen voor de vestiging van t penbare speelplaat sen ter beschikking van de gemeente mochten komen, aan den Raad de uoo- dige voorstellen doen. De heer GROOT beeft kunnen begrij pen dat het voorstel geen gunstig ont haal vinden zou. Toch is 't in bet be lang der gemeente en van de jonge ge meentenaren. In onze jeugd werden we niet aanhoudend verjaagd, geen plav* is meer veilig voor de straatjongens om dat ze niets meer Lebben. Heel veel ge rustheid put spr. uit de toezegging van 15. en \V niet. Spr. hoopt, dat B. en W. binnen niet al te langen tijd een voor stel zullen "doen en de bestaande terrei nen in orde brengeii, zoodat ze bruik baar zijn. De heer DE BREl'K wijst op de ter reinen bij de zwemschool en de ge meente-reiniging. die er goed uitzien. Het terrein aan 't Prinsenbohverk ziet er niet mooi uit, maar wordt geleide lijk verbeterd om de kosten niet al te hoog te maken. 1-Iet voorstel van B. en W. wordt aan- 1 genomen. PUNT 16. Voorstel van B en W. tot opheffing van de bepalingen aangaande de uit gifte van gemeentegrond in erfpacht en tot beschikbaarstelling van dien grond voor gewonen verkoop. Wordt uitgesteld tot erne volgende vergadering. PUNT 17. Voorstel van B. en W. om voor den lijd van 12 maanden weder inwoners aan te wijzen voor een benoeming tot lid of plaatsvervangend lid van een stembureau. De. lijst wordt vastgesteld en luidt al dus: A. H. .1 c.. M. Allard E. AJthoff Sr. F. L. van Ammeis R. Baas A'z. L. M.i Barnet Lijon. G. P. J. Beccari. P. J. Bec-| caii. M. N. Beets. H. M. van Bemmelen. S. C. J. Bertram. H. A. L. Beuns. J. J. Beijnes. J. W. A. Beijnes. M. H. Binger. Mr. S. H. Bloembergen. P. F. de Bordes. G. Bos. W. F. Bremer Sr. L. de Breuk. H. J. Bronkhorst. A. H. Broos. Mr. W. Cnoop Koopmans. L. Cohen. G. B. Crom- melin. v. J. C. Daamen. R. J. van Dieren Bijvoet. M. Dirken. J. H. Droste. P. Droste. P. Dyserinck. C. Eekhout. II. J. van Egmond. O. D. Emrik, Mr. Johs. Enschedé. Mr. G. C. Everwijn Lange. D. A. Flier. J. W. Florijn. J. A. Fon tein. H. J. Geijl. C. J. Gonnet. Mr. J. J. de Graaff. G. R. Groos. F. A. Grijseels. J. P. C van Gunzgen. H. Harm sen. Mr. H P. i Hooft. P. J. L Huet. H L. Jan- sen van Raaij. J. C. Joekes. J. de Jongh. Mr. H Ph. de Kanter. J H. Kersten. P. Kleiweg Dyserinck. E. 11. Krelage. A F. Kramer Sr. Mr. L. C. Kronenberg. J. B. Lasschuit. V. Loosjss. M. Lugt. II. F. Malts Sr. A. Mer.ens. J. Merens. Mr. C. II. van Meurs. Vbi'. Meijer. 1". C. Mis sel Jr. T. C. Niephaus. F. I. Nix. L. P. Noö. Mr. G. B. Noothoven van Goor. W. J. Oosterhoff. J van Os. J. C. Pee re- boom. H. T. Peltenburg. Jhr. C. F. van de Poll. Jhr. P. Quarles van Ufford. A. J. H Reljnders. J R- du Rieu. A. Rinke- ma. A. A. Ris. A. R. Riisema. A. J Salm. M. w. Savrlj. B. E, C. Seignettc. J Sip- ltes. W. Stolp Jr. D. A. Swens. Jhr. F. Tedlng van Berkhout. Mr. A. W. Thöne. Dr. J. Timmer F. V. A W. H. van Tue- renhoul. J. W. Veldheer Dr. E. van der Ven. 1' J. K. Versfelt. J J. Verwijnen. B. F. Westerouen van Meeteren. J. B. A. M. Westerwoudt. W. K. Wierda. J. Wlitems. A. Winkler. J. J. Zeewoldt. PUNT 18. B. en W. bevelen den heer G. F. Snijders, die volgens rooster dit jaar moet aftreden als lid van het Burgerlijk Armbestuur, wederom aan. De voorgedragene wordt herbenoemd. PUNT 19. Om te kunnen voorzien in eene va cature aan de Eerste Burgerschool voor Jongens en meisjes, ontstaan door het overlijden van mej. J. M. Peoreboom, onderwijzeres aan die school, is de vol gende voordracht opgemaakt: 1. A. van Asselt te Velsen, jaarwedde f 700 (heeft reeds meer dan 4 jaren klas sikaal onderwijs gegeven); 2. K. Tinholt te Alkmaar, jaarw, f 750 (heeft reeds meer dan 6 Jaren klassikaal onderwijs gegeven). 3. A. 1-1. van Vreemingen te Alkmaar, Jaarw. f 700 (heeft reeds meer dan 4 ja ren' klassikaal onderwijs gegeven). Benoemd wordt Mej. van Asselt. RONDVRAAG. De heer MODOO zegt dat den 23sten de Ge itUsscheoschood wordt aanbe steed. Spr. had gedacht dat bestek en teekeningen nogeens zouden terugge- komen zijn in den Raad en de Comm. v. Bijstand. Er waren immers bedenkin gen tegen dien bouw geopperd en ten

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5