NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omi.crek.eii. Da Revolutie. De Gouvernante, iüe i h.&r&X'tjs Dinsdag 16 Juni 1903. No. 6122 DAGBLAD Atoomismentsprlls Woo? Haarlem per 3 ma&adeaf 1.20 Toot ds dorpea ia den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden1.65 ASsoadsrlijjke nnmmers 0.021/» G«i21u«treerd Zondagsblad, -yoor Eaarlem, per 3 maanden 0.371/» 4, de omatreken en franco per post. 0.45 Advertentiën a 'an 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ■s de prijs der Advertentiën vau 1—5 regels f 0.75, elke regel meer f 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: ZuicSer Buiteuspaarne No. 6t fetsrcommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 122, Groote Boutstraat No. 55. Telefoonnummer 724. Uitgas® d#r Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J, C. PEEREBOOM. M-aaa&eaïffltsn sa AdvtrfesaüSa vroïdsa üangsnomtn door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantlere. Mei uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën «n Bsciamsa betreffend s Haadel, Nijverheid ea Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dsi biari varaohljni dagmtQkmP b&bafoa ejg Zoa~ on Foesidagon Hoofdagenten voor hst Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangère L. BAD BB CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 3 Ibis Faubourg Montmartre Haax'l ai 3 Dagblad Tim 16 Juni Tit 0.3. De revolutie in Servië, De Ten toonstelling te Groningen, Corres pondentie van gevangenen, Eene groote aantrekkelijkheid, Aig. Ned. Werkl.- Verbond, Lustrumfeesten te Delft. Ülïicieele Berichtea. collecte. De BURGEMEESTER van Haarlem brengt ter kennis, dat op Donderdag 18 Juni 1903, (Waterloo-dag) door militairen binnen deze gemeente zal worden ge houden de collecte ten behoeve van het ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden drenst in de "Nederlanden, en beveelt die collecte aan in de milddadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van liet fonds niet kennen en dit fonds (•beschouwen als eene soort van arrnen. 'bedeeung voor oud-militairen, geheel on juist is. Geen aalmoes wordt den gewe zen krijgsman gegeven, maar eene jaar- lijksclie gratificatie nevens militair pen sioen of gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stof felijk blijk van waardeering zijner diensten, als eene gepaste hulde voor hem, die daar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijksche collecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om of nieuwe catego- riën van deelgerechtigden t£ vormen of wel de voorwaarden van opneming in de bestaande categoriën te vergemakkelij ken. want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan wor den voldaan aan aanvragen van verdien stelijke oud-militairen, omdat de voor waarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. Het laatste jaarverslag toont aan, dat aan gratificatiën en toelagen aan 1284 deelgerechtigden werd uitgekeerd f 58331.14J, welk bedrag ten goede kwam aan 350 verminkten uit Oost-Indië, 2 verminkten uit den strijd tegen België, 805 infirmen e.n 127 oudstrijders van Bel gië, terwijl 658 personen, die sollicitee- ren om als deelgerechtigden in het fonds te worden opgenomen, daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komen. Haarlem, 13 Juni 1903. De Burgemeester voornoemd, DE HAAN IiUGENHOLTZ, L. B. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem doen te weten, dat Lij hun ne beschikking van 9 Juni jl. aan K. Rad der vergunning is verleend tot oprich ting van eene smederij op het perceel aan den Schoterweg. Haarlem, 13 Juni 1903. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ, L. B. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen is ontvangen eene be- kendmaking van Burgemeester en Wet houders der gemeente Schoten, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. H. Hoeing te Haarlem, om vergunning tot het oprichten eener stoomververij en chemische wasscherij aan den Spaarn- damschen weg, gemeente Schoten, ka dastraal bekend in sectie B, no. 1518. Op Maandag den 22en Juni 1903, des voormiddags te elf uren, zal ter secre tarie van Schoten (Bakenessergracht no. 9 te Haarlem) gelegenheid beslaan, om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en <leze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebbenkunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip op de secretarie der gemeente Schoten ken nis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Haarlem, 13 Juni 1903. Burg. en Weth. voornoemd, DE HAAN HUGENHOLTZ. L. B. De Secretaris, PIJNACKER. •SniteuLmdseh Nieuws Servië. Natuurlijk komt thans de buiten landsche pers met beschouwingen in hoeverre het gebeurde te Belgrado tot verwikkelingen van internationalen aard zal leiden. In de Engeische bladen wordt toe gegeven, dat de schoonzoon van den vorst van Montenegro. Karageorge- witch, op 't oogenblik de aangewezen man is voor den Scrvischen troon. Alle mogendheden willen den vrede. Zou er gevaar voor verwikkelingen dreigen, e#i de gruwelijke dingen, die tot zijne troonsbestijging hebben geleid. Gelukt 't hem zich te handhaven op den troon, waar het leger hem geplaatst heeft, op hem rust eene zeer zware taak en eene drukkende verantwoorde lijkheid. Het is voor Servië's heil en voor den vrede van Europa te hopen, dat hij er zich van zal weten te kwijten". De Fransche minister Delcassé, door de ..Figaro" geïnterviewd, heeft verklaard, dat de Servische revolutie, hoe treurig ook, niets dan een zuiver Servische gebeurtenis vormt. De vreemde mogendheden hebben noch het recht noch is 't hun plicht om daarover een zelfstandig oordeel te doen gelden. Ook wijl geen Obreno- witch meer in leven is. kunnen de mo gendheden niet ingrijpen ter handha ving van 't legitimiteits-beginsel. Hoe het ook zij zegt 0. a. de Oostenrijk- sche ,,Zeit.". 't komt er nu op aan, onze kalmte te bewaren en ,,ons kruit droog te houden" De Servische gezant te Londen heeft aan een vertegenwoordiger van Reu ters Bureau als zijn vaste opinie te kennen pregeven. dat Rusland noch Oostenrijk cr thans een oogenblik aan denken om zich te mengen in de Ser vische aangelegenheden De correspondent van de ..Daily Mail" te Genève heeft een onderhoud gehad met prins Peter. Deze vertelde, dat hij op 't punt stond 0111 zijne kin- deren te Petersburg te gaan bezoe- kenHoe men er dus toe komt, te denken dat hij van de zaak iets heeft geweten? Prins Peter zei, dat men Alexander en Draga eenvoudig over de grenzen had moeten zettena „Wij leven niet meer in de vijftiende eeuw", voegde Peter Karageorgewitch er aan toe. Of hij de kroon zou aannemen, vroeg hem de journalist. „Men heeft mij tot dusver nog niets aangeboden", antwoordde Peter. „In welke positie zou ik geraken, indien "zoo rustte op Oostelijk de taak om de orde in Servië te herstellen. De .Standard, die geen woorden een tweede pretendent zich kwam aan kan vinien om haar afschuw over de melden?" moordpartij te uiten verklaart met Voorts verklaarde prins Peter, met nadruk .nat Oostenrnk er voor heeftden Czaar en met Frans Joseph op te waken dat het Servische incident i zeer g0ejen voet S{aan. Hij gelooft geen verdere gevolgen heeft. njet <jat een van beiden er iets tegen Als ik prins Peter was zegt de 1 zal hebben, indien ziirm dvnasfie in prins schrijver eener beschouwing in de „Dailey Telegraph" dan bleef ik rustig aan de schoone boorden van het meer van GenèveDe preten dent geniet weliswaar de sympathieën van Frankrijk en van Rusland, maar neemt hij de kroon aan. dan zullen wij dingen beleven, waarover hij be rouw zal gevoelen" Wij moeten teruggaan (zegt de „Ti-- mes") tot de dagen van Czaar Paul opgevoed aan liet Russische Hof, ge en tot die van de Fransche revolutie heel in Slavischen geest. Hij zelf wordt om geboekstaafd te vinden, hoe de j door dr. Petrowitch. te Parijs, bijzon. souvereinen van een beschaafd" volk der op de hoogte gehouden van al wat door de militairen vennoord werden, met Servië in verband staat, geschetst Voor oogenblik voegt de „Ti-j als een eerlijk, ernstig en sympathiek mes" eraan toe zal Europa zich er-1 man. mee vergenoegen, de gebeurtenissen! Toen men voor eenigen tijd tot hem gade te slaan, welke zich voordoen i kwam met het verzoek om in Servië zal hebben, indien zijne dynastie in Servië wordt gevestigd De Daily Mail" verneemt nog, dat Peter een telegram beeft gericht tot den Koning van Italië, zijn zwager, waarin hij diens oordeel verzoekt om trent de vraag, of hij de Servische kroon al dan niet zal aannemen. Over prins Peter wordt nog 0. a. medegedeeld, dat een van zijn zoons is bij een natie, die voor beschaafd wil doorgaan en die politieke geschillen regelt op de manier van moordenaars. De Köln. Ztg." acht. het een geluk, dat de bestaande entente" tusschen Oostenrijk en. Rusland een waarborg is voor den vrede van 't oogenblik. De nieuwe Koning van Servië zal zegt de ..Debats" met ernst er voor hebben te zorgen dat zijn onderdanen zoowel als de buitenwereld vergeten op te treden, zou hij geantwoord heb ben. dat hij niet een opstand wilde aanmoedigen, die noodlottig voor zij ne landgenooten kon worden; dat hij in alle geval een burgeroorlog wilde vermijden en dat hij zou wachten tot het volk hem kwam vragen 0111 de idee van een krachtig en bloeiend Servië, door zijn vader en zijn grootvader ver dedigd. te helpen verwezenlijken. Spoorweg-beambten, uit Belgrado te Ofen-Pest aangekomen melden (vol gens een telegram aan de „Rhein- Westf. Ztg.") dat het garnizoen te Nitsch, waar de Koning zich in groote populariteit mocht verheugen, tegen Belgrado zou oprukkenDe troe pen (meldt dit telegram) marcheeren in volle oorlogsuitrusting met kanon nen. Van andere zijde meldt men, dat troepen uit de provincie naar Belgra do gezonden zijn om een eventueel ingrijpen van Oostenrijk te beletten. De volgende aaneengeschakelde be schrijving van het drama te Belgrado geeft overste Misjits, de eigenlijke lei der bij de ten uitvoerlegging van den koningsmoord: Toen Koning Alexander het nood lottig besluit nam om Draga Masjin te trouwen, ontstond zoowel onder het volk als bij het leger een verschrikke lijke opwinding. Het leger vormde reeds toen het plan den Koning van zijn macht te berooven en Koning Mi lan weer op den troon te plaatsen om de waanzinnige daad te beletten. Het plan werd inmiddels door een regi mentscommandant verraden. En door de voltrekking van het huwelijk en den eenige maanden later gevolgden dood van Milan zou het plan voorgoed verijdeld zijn creworden, wanneer Alexander niet op aansporing van Ko ningin Draga den staatsgreep van 25 Maart, (cude stijl) had gedaan, waar door hij Nicodemus Loenjevits het j volk als troonopvolger wilde opdrin gen. De onwettige houding der overheid versterkte liet volk in zijn argwaan, dat de Koning met geweld een Skoep- sjtina had samengesteld, die zijn wil] blindelings zou volgen. De radicale partij. die over een groote meer derheid onder het volk beschikt, be-1 sloot tegenover dit voornemen zich to onthouden van het stellen van candi- i daten. Dit had tengevolge dat alles J zonder onderscheid van partij zich vereenig'de om een gewelddadige oplos sing tot stand te brengen. Zoo begon nen corypbeeën als Nowakovits, kolo nel Masjin, Gentsjits, Atanats, Korits met de voorbereiding van de samen zwering. Geen. generaal en slechts weinig rfficieren van den staf wer den in bet geheim ingewijd; het wa ren meest subalterne officieren, die er aan deelnamen. Opgemerkt dient te worden, dat de Koning verscheiden brieven had ontvangen waarin hij ge waarschuwd werd. De laatste brief kondigde aan dat de aanslag met Pinksteren zou plaats hebben. Toeni deze feestdag zonder incident voorbij ging, zei de Koningin tegen haar hof dame Petromjevits: Kijk. die lafaards schrijven en schrijven maar aan de daad waagt zich niemand". De offi cieren. die op zich genomen hadden koning Alexander en zijn vrouw met geweld e verwijderen verdeelden zich in eenige groepen die in verschillende koffiehuizen wachtten tot het feest maal en het concert in den konak ge ëindigd waren. Om recht koningsge zind te schijnen lieten al deze groepjes door de muzikanten in de cafés het „Koningin Draga Kolo" onafgebroken spelen. Tegen half twee 's nachts be gonnen zij zich voorzichtig te verzame len voor den konak. om daar van ko lonel Alexander Masjin hun bevelen in ontvangst te nemen. Om dezen tijd waren ook reeds alle politiebureaus evenals de gendarmeriekazerne door het zevende regiment infanterie om- singeld. Terzelfder tijd sloten liet 4de regiment cavalerie en de bereden ar tillerie all© ministers en den stadspre-1 fect in, terwijl het 6e regiment infan terie en de garde-infanterie het paleis omsingelden. Op het bevel tot den aanval opende nu de kapitein der gar de Loebikostits de twee westelijke pa leispoorten en liet de voor het konink lijk slot verzamelde officieren binnen, terwijl overste Peter Pisjits met een deel van het 6e regiment naar de zui delijke poort trok. Na hevigen tegen stand werden de paleisgendarmes overweldigd'; zij kregen zes dooden en 20 gewonden. Nu drongen de vereenig- de officieren van het 6de regiment in fanterie, het 4e cavalerie en de 3e bat terij met ongeveer 20 officieren van de krijgsschool en den generalen staf naar de uitgangspoort van den ouden konak. Daar zij deze deur gesloten vonden, die kolonel Mika Naumovits moest openen, liet Misjits een dyna- mietpatroon ontploffen, waarbij Nau movits. die de deur van binnen wilde openen, gedood werd. Nu drongen de samenzweerders, terwijl zij kapitein Miljkovits (schoonzoon van den mi nister-president Zinzar Markovits) die zich verzette neerschoten, binnen in den konak. De vrouw van Miljkovits schonk op hetzelfde tijdstip een kind! het leven. Tevens werd generaal La zarus Petrovits na hevigen weer stand overmand. Nu begon de jacht op het koninklijk paar, die in de diepste duisternis plaats had. daar generaal Petrovits de electrische verlichtingsinstallatie ver nield had Onafgebroken geweer- en revolver vuur wierp flikkerende blik semstralen in de ruimten. Toen de I laatste tegenstand gebroken was en men bijna een uur het koninklijk paar vergeefs bad gezocht, dwong men ge neraal "Petrovits de schuilplaats van den Koning en de Koningin boven de eetkamer in een kleine provisiekamer aan te wijzen. De Koning was enkel in een rood zijden hemd gekleed. Nu begonnen de onderhandelingen met den Koning. Misjits eischte van hem, dat hij afstand zou doen van den troon en het land verlaten. De Koning weigerde terwijl hij de officieren toe riep: „Ik ben koning Milan niet en laat mij nic-t door een paar officieren bang maken, versta jelui dat?" Nu eischte Mitjits op scherpen toon, dat Alexander koningin Draga zou ver bannen. waarop de Koning Draga omarmde en kuste, terwijl hij zeide. dat niets hem van zijn Draga kon scheiden. Daarop werden beiden dood geschoten. Meer dan 20 kogels door boorden Alexander en nog veel meer de Koningin. Terwijl dit alles in den konak ge beurde bad men den minister-presi dent Zinzar Markovits in zijn woning doodgeschoten, evenals generaal Milo- wan Paulovlts en den chef der politie Welja Podorovits gevaarlijk gewond. In den looppas stormden de soldaten naar de woningen der ministers. Te gelijkertijd werd het huis. waarin de zusters der Koningin woonden, om singeld, opdat zich niemand aan vrouwen en meisjes zou vergrijpen. D© drie zusters der Koningin zijn onge moeid gebleven. Twee broers der Ko ningin werden reeds te voren op straat gevangen genomen en naar de hoofd wacht gebracht, waar zij zich nog verzetten en door de wacht gedood werden. De eene Loenjevits werd doodgeschoten door het escadron waar- over hij het hevel voerde. De Russische gezant vond 's mor gens de lijken van het koningspaar in den hof, waarin zij uit het venster waren neergeworpen. De hoofden van het koniplot organi- geerden nog stiel een veiligheidsdienst, terwijl om 5 uur 's morgens reeds het nieuwe kabinet was gevormd. Opmerkelijk is. na hetgeen reeds be kend is geworden, de officieele lezing van het gebeurde, die gegeven wordt door de officieuse Srupska Zartava. Deze officieele lezing luidt: „Dezen morgen ziin de Koning en zijn gema lin Draga in het paleis gedood. Gedu rende den nacht wilde koning Alexan der zijn vrouw dwingen hem te verla ten. Zij weigerde en trachtte, gehol pen door haar aanhang in het paleis^ den Koning op zijn besluit te doen te rugkomen. Dit gaf aanleiding tot een gevecht, waarbij dooden en gewonden vielen. Het zesde regiment, drong het palcis binnen, opnieuw vloeide bloed en de Koning en zijn vrouw kwamen om". Volgens de Times zal deze lezing aan de buitenlandsche regeeringen worden toegezonden. De Tentoonstelling te Groningen. Speciale correspondentie van (Peoreboom s algenaeeuen dienst) voor Haarlem's Dagblad. II. We zijn hier in Groningen zoover van Holland af, er gaan maar drie sneltrei nen daags en de Zondag komt er nog tusschen, dat ik mijn tweede causerie over de tentoonstelling niet later dan Zaterdagavond durf verzenden. Daarom kan ik ook nog niet beschrijven, hoe liet er uit zal zien als liet af is, want het is nog niet af. Klaar mijnheer?" vroeg de hotelhou der, „het lijkt er niet naar. Van ver schillende eigenaars is het goed nog niet eens aangekomen. Dat is nog een gevolg van de werkstaking. Een mensch kan zeggen waar hij heen moet, maar een colli die op een verkeerd station is blijven staan, niet". Deze spoorweg-philosophie latend© voor wat ze is, moet ik erkennen, dat hij het wat het niot af zijn van de expositie betr ft bij 't rechte eind heeft. Er moet terwijl ik dit schrijf nog veel gedaan worden en menig exposant zal met zijn Zondagsrust de hand moeten lichten. Toch is er al heel wat te zien. Het ter rein van de expositie, dat ongeveer 4£ H.A. groot is, ligt aan 't andere eind van de stad, bij de gasfabriek, maar is per tram van het station af, gemakkelijk te bereiken. Wie door de eenvoudige poort is gegaan, wordt dadelijk getroffen door twee dingen: vooreerst door den milden en smaakvollen aanleg van gazons- en bloemperken, waardoor de bezoeker den indruk krijgt, dat hij wandeltin een tuin en in de tweede plaats door de rang schikking der gebouwen, niet stijf als recruten in het gelid, maar in ©enigs zins gebogen lijn, die het oog prettig aandoet en waardoor op verschillende Fenïi U Saa. UÜ bal En*©I#ch QSAT DOROTHEA GERARD. 18) Ja, u dieed het toch een van die groene veeren. u weet wel. Als wij elkaar weer ontmoetten zou u mij er één geven; welnu, wij hebben elkaar weer ontmoet. Terwijl hij sprak kwam weer die verrukte trek op zijn gelaat Dat kon Clara niet verdragen. Ik heb ze allen aan Ella gegeven, zei ze, vlug van haar plaats opstaande. Vol teleurstelling boog hij zich naar haar over bijna alsof hij haar aan haar rok wilde vasthouden. Maar, Miss Wood, luister toch eensl Wat is er toch eigenlijk? Waarom heb ik a zoo boos gemaakt? U heeft niets gedaan; ik alleen heb idioot gehandeld. Dat is onmogelijk! zei hij met overtuiging. Maar er is iets gebeurd, 'dat n ontstemd heeft. Gisteren was u heel anders, totaal anders. Vandaag heeft u mij den geheelen dag afge snauwd; is dat nu niet genoeg ge weest? Probeert u eens weer zoo zoo vriendelijk te zijn als gisteren op Drumcaskie? Ik was niet vriendelijk, ten min ste niet bijzonder tegen u. bedoel ik; ik zou tegen ieder ander even vrien delijk geweest zijn. O. ik behoef u ze ker geen nadere uitlegging te geven, zei Clara vuurrood, maar wees zoo goed dat alles te vergeten en tracht u voor te stellen, dat onze kennisma- i king pas heden begonnen is. J Maar ik kan niet vergeten! riep I Hal uit. geheel uit het veld geslagen, toen juist de deur open ging om Mar cus Aurelius en zijn gevolg binnen te j laten. Hij vas teleurgesteld, maar niet j ontmoedigd, zooals bleek uit het tel kens herhaald bezoek aan de leerka mer steeds verklaard door de nood- j zaak om den zieken Romeinschen kei zer onder 't oog te houden. Het was een geschikt voorwendsel maar geen duurzaam, want op den vierden dag vond de lijdende marmot het beter den geest te geven. De twee leerka mers waren zoo vervuld van meelij den over dit feit. dat Clara het noodig vond wat afleiding te bedenken. Zou het niet beter zijn eens om de begrafenis te denken, zei ze tot El- la, in plaats van hier te zitten schreien over het onvermijdelijke? Een marmot, die den naam gedragen had van Mar cus Aurelius. kon onmogelijk zoo maar in het eerste, het beste gat weg gegooid worden. Eenige plechtigheid bij de begrafenis en een of ander mo nument was absoluut een vereischte. Daarop droogde Ella haar oogen en ging Percy raadplegen over de vraag, of zij het monument van «teenen of van schelpen zouden bouwen. Een ander gewichtig punt was de keuze vau een plek en daarover scheen Hal geraadpleegd te moeten worden tot ergernis van Miss Wood. Waarom zouden jelui niet een volslagen kerkhof maken, stelde hij voor, nadat hij tusschen het kreupel hout een geschikte plaats had uitge zocht. Dan ben je meteen klaar voor de anderen. Die andere beesten zul len ook wel eens dood gaan, veron derstel ik» Wel neen, nooit, zei Mr. Todd, door den luchtigen toon van Hal ook heelemaal opgevroolijkt. Ieder dierenverzameling dient haar eigen begraafplaats te hebben. Wij zijn allen sterfelijk, niet waar, Miss Wood? O zeker, zei Clara zoo koel, dat het uit den mond van Lady Georgina zelf scheen te komen. Die herhaalde pogingen om haar in het gesprek te mengen begonnen haar zenuwachtig te maken, evenals de half verwijten de, half onderzoekende blikken, die haar nu al vier dagen lang vervolg den. Intusschen dansten Ella en Percy van pret in het rond en klapten in hunne handen. Dat ,was iets nieuws, een begraafplaats behoorde bij de menagerie. Eens waren twee dertri- buuns een gewelddadigen dood ge storven, maar voor hen was geen graf noodig geweest; zij waren spoor loos verdwenen en do eenige die daar over waarschijnlijk opheldering zou kunnen geven was de terrier Cali gula. Een kerkhof! Ja, een heusche begraafplaats! Wat een idéé! O Harry laat ons eens kijken hoe groot hei zal worden! En wat zullen wij er omheen zetten? En jij zal het spitten, niet? Ja, ik zal alles doen, zei Hal, met een tragischen zucht, ook al be dankt niemand mij ex voor. En voor het overige van den mid dag werkte hij met kwaadaardige kracht aan de omheining van het kerkhof, misschien volhoudende door het feit, dat de tegenwoordigheid van haar leerling Clara aan die plek ge bonden hield een schrale troost met het oog op het voortdurend koele in haar houding. Zoo ijverig kweet hij zich van zijn taak, dat hij met algemcene stemmen gekozen werd om de eer te genieten Marcus Aurelius in zijn graf te leg gen. De overigen hadden allen hun handen vol bij de begrafenis, omdat Ella uitgemaakt had, dat de tegen woordigheid van de vrienden van de overleden marmot onvermijdelijk was om haar tot een waarlijk plech tige gebeurtenis te maken. Laat in den namiddag ging de stoet door het kreupelhout naar de plek waar een kuil gegraven was, min stens groot genoeg voor een pasgebo ren kalf; en toen werd Marcus Aure lius toevertrouwd aan de aarde in een oude zeepdoos en om het graf heen stonden. Ella met 'n marmot on der iederen arm en Percy met de ge vlekte muizen en Mr. Todd aan wien Agrippina toevertrouwd was en ein delijk Clara, die haar best deed om Caligula's ongebonden natuur bin nen de perken te houden. De plechtigheid werd onnoodig ver* lengd doordat de doodgraver onnoo-> dig lang werk had den kuil ween dicht te maken tot duidelijke erger-' nis van den gouverneur want Agrip pina was bijna niet meer te houden.- Wat scheelt je, Ella? Wat is er? vroeg Hal, toen eindelijk de laatste spade haar inhoud had neergewor-» pen. Het is zoo leeg, zei Ella, om zich heen kijkend met onvoldaanheid in de oogen. Op een kerkhof moet toch meer dan één graf zijn. De andere zullen er ook wel bij komen, zei Clara, Calligula ernstig vermanende, want hij en Agrippina lieten wederkeecig fclkaars tanden zien. Maar wij moesten nu dadelijk nog een paar dieren kunnen begra ven, zei Ell'a eigenzinnig. Daar zal ik wel voor zorgen, ze! de gedienstige Hal. En den volgenden morgen verscheen hij in de eetkamer mJet vier pas ge-' schoten kraaien in zijn hand. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 1