Lemon-Cheese Delftsche Grasboter. Granito Vloeren. Alkmaar. Zie de nieuwe collectie in alle prijzen. Drukkerij Lour ens Coster, Groote Houtstraat No. 55, Vraagt aw leverancier MARTIN Co. AMSTERDAM voor, het stuk bij de repetitie op den hoorn te laten spelen; maar hij gaf mij door teekens te verstaan, dat hij eene irepetitie wilde betalen, om het werk goed te hooren. „Daarna rookte hij twee sigaren, drukte tweemaal op den mond, om dat er eene lettergreep uit wilde vlie gen, nam zijn hoed, vergat zijne handschoenen, knikte met het hoofd, ging eene verkeerde deur door, toen de rechte... en weg was hij." Die anecdoten en goedaardige grap pen over Schumann's zonderlinghe den, werden volstrekt niet achter zijn rug verteld. Zijne vrienden plaagden hem er dikwijls mede en dan hoorde hij dat aan met den humoristischen glim lach, die hem zoo goed stond. Hij wist, dat hij toch als mensch en kunstenaar door zijne naaste om geving vereerd, bemind en begrepen werd. De vrouw van Noach. Wie de schuld draagt dat de scheep makers zoolang moeten werken, vertelt de schependokter", m de „N. R. Ct." (onder de menschen). „Ja, er wordt hard gewerkt op zoo'n werf, maar, rustig aan. In mijn jonge jaren begonnen we geregeld 's- morgens om 5 uur en bleven tot 7; dat was de schuld van de vrouw van Noach, zeiden de oude scheepmakers. Noach, had zijn vrouw bij den bouw van de ark gelast: ze moest luiden 's morgens om 7 en 's avonds om 5; maar die domme huisvrouw van Noach had dat verkeerd verstaan, en zij luidde 's morgens om 5 en 's avonds om 7, en daardoor heb ben aile scheepmakers na den zond vloed vier uur per dag te lang moeten werken." Amerikaansche kikkerhoeven. Een Amerikaansch blad weet ons te vertellen, dat men in de Vereenigde Sta ten verscheidene hoeven vindt, waar eetbare kikkers worden geteeld. De Yan kees schijnen meer en meer verzot te worden op de billetjes van deze sprin gers. De schoonst ingerichte kikker hoeve vindt men in de nabijheid van Boston, waar de „Massachusetts Compa ny" een model „farm" heeft opgericht. Ze is 20 hectaren groot. Om een grooten dijk heeft men 15 klei nere dijken aangelegd. Deze dienen voor de kikvorsch-teelt. In de nabijheid van deze dijken zijn groote reservoirs, waar in de schelpdiertjes geteeld worden, wel ke tot voedsel voor de kikkers moeten dienen. Men vindt er zelfs verwarmde lokalen, waarin de dieren in den winter onder dak gebracht worden. Liefhebbers van kikkerbilletjes vinden dus hier in den winter eii zomer het heerlijke gerecht, dat onze Zuidelijke broeders ook niet versmaden. Tegenwoordig levert de kik ker-hoeve van Boston 50.000 kikvorschen per jaar, maar men denkt binnen bet jaar dit getal te verdubbelen. Wervelstorm. Boven Hanoi en Namdinh heeft een wervelstorm gewoed, die zeer veel scha de heeft aangericht en waarbij een aan tal inboorlingen zijn omgekomen. Een nienwe bestuurbar e luchtballon Ook in Portugal houden tal van ver nuftige geesten zich bezig met het vraagstuk van een bestuurbaren lucht ballon. Zekere heer Vences Lima, koop man te Faro, heeft een bestuurbaren ballon uitgevonden, dien hij nu laat fa- briceeren en waarmede hij spoedig proe ven denkt te nemen. Ofschoon hij het geheim van zijn systeem niet verklapt, kan men toch reeds mededeelen, dat aan zijn luchtschip aan de achterzijde öch een «oort van beweeglijk scherm aal bevinden, dat zich opent en sluit naar gelang van den stoot dien het ont. vangt. Dit scherm moet zoowel dienen om den ballon zich te doen voortbewe gen, als om dezen te besturen. De St. Pieterskerk electrisch verlicht De eerbiedwaardige St. Pieterskerk te Rome, die gedurende zoovele eeuwen, wanneer het duister was, slechts ver licht werd door het zachte licht van kaarsen, zal thans nieuwmodisch wor den verlicht. Er zal namelijk electrisch licht worden aangebracht en wel 20.000 lampen, ieder ter lichtsterkte van 5 kaar sen; hiervan zijn reeds 628 lampen in verschillende deelen van het reusachtige gebouw geplaatst. Kouvatten. In een buitenlandsch blad vonden we dezer dagen een artikel over dit onder werp, waarin de voornaamste oorzaken van het kouvatten werden behandeld en tevens de middelen om dit zooveel mo gelijk tegen te gaan. Een der voornaamste factoren bij het kouvatten noemt de schrijver de werking der huid. De huid is zeer gevoelig altijd zoolang zij niet door allerlei om standigheden ongevoelig is geworden, zooals bv. eene vereelde hand, enz. De zelfde groote gevoeligheid bezit de huid voor warmte en kou; het kleinste tem peratuurverschil kan zij waarnemen, en in het net van bloedvaten, dat overal in 'de huid zijn vertakkingen heeft, bezit zij een leger van dienaren, die op comman do veel of weinig lichaamswarmte laten, uiistroomen. Dit commando gaat uit van het hoofdkantoor voor de warmterege- ling, zetelend in het verlengde merg. Be zit de huid haar volle gevoeligheid te genover de temperatuur van de lucht, zoodat bij elke verandering de fijnste huidzenuwen accuraat en snel rapport kunnen uitbrengen aan het centraal-bu- reau voor de warmte-regeling, dan kun nen. van hier uit wonderlijk vlug bevelen aan de huid worden ontspan nen en van de huidporiën direct volgen. Door dit verwonderlijk mooie contact zetten in warme lucht de bloedvaten van de huid uit, stroomt er meer bloed naar de oppervlakte van het lichaam, en door uitstraling en verdamping van» het zweet bevrijden wij ons dan van de overtollige warmte, die ons aangenaam aandeed; daalt daarentegen de temperatuur van de buitenlucht, dan krijgen de bloed vaten bevel zich samen te trekken, het bloed stroomt terug naar de inwendige organen, en door de bloedarmoede huid wordt slechts een minimum-warmte aan de omgeving afgestaan. Men begrijpt nu wat dat „lcippe vel" krijgen beteekent! Wanneer het centraal orgaan een der gelijk plotseling samentrekken van de bloedvaten noodig oordeelt, dan waren we net op het punt van kou vatten, en doen we wijs naar die waarschuwing te luisteren. Bekende momenten, waar op dit voorkomt, zijn.- onverwacht tocht voelen, terwijl men wat bezweet is 's zo mers, een praatje maken met kennissen, terwijl men zeer warm is van het schaat senrijden, 's winters iemand uitlaten en aan de voordeur in gewone kamerklee- ren even blijven praten. Heeft men het moment van kouvaiten geobserveerd, dan is oppassen voor een herhaling en voorzien in het tekort- zaak, hetzij door meerdere bedekking van het lichaam, hetzij door warme dranken, desnoods door naar bed gaan en ii\. die geschikte omgeving de huid weer tot werken bren gen. Zonder een goede verzorging van de huid is het niet mogelijk, dat zij haar gewichtige .functie van warmte rege laarster goed vervult. Een vuile huid, welker poriën min of meer zijn verstopt, kan niet de 'gewensehte gevoeligheid behouden, die voor de dépêches naar het centrum noodig zijn, en de buitenge, woon groote sterfte van October tot Mei is voor een niet gering deel toe te schrij ven aan onzindelijkheid op de huid, om dat men het te koud vindt voor was- schingen en baden. De belangrijkheid van de huidwerking spreekt het sterkst uit het feit, dat het niet mogelijk is ie mand in het leven te houden, van wien een derde van de huid verbrand is. Met één long, met één nier kan een mensch oud worden, maar is één derde van de hui<l verwoest, dan is er geen medische hulp meer mogelijk. Daarom dagelijks het geheele lichaam wasschen, onver schillig welke tijd van het jaar het is, liefst m£t lauw water, om het vuil weg te nemen, maar altijd met koud water na; is lauw water niet noodig, dan enkel met koud water en wekelijks een warm bad, weer met koude begietimg na. Nu moet men een dergelijk voorschrift met verstand opvolgen. Wanneer een of an der bloedarm jong meisje, dat tot nu waterschuw was, plotseling door dezen raad bekeerd werd en, onverschillig welke temperatuur het op haar badka mertje was, met wasschingen van het geheele lichaam begon, dan is er alle kans, dat „kouvaiten" een gevolg van deze onverstandige manier van hande len zou zijn. Wanneer iemand op een koude badkamer in het warme bad een ijskoude begieting neemt, dan is het een wonder, wanneer daarop niet het „kou vatten" volgt. Naast de verzorging van de huid neemt de kleeding de voornaamste plaats in bij het leeren vermijden van „kouvat ten". De voornaamste taak der klee- dinig is des winters de warmte van het lichaam te bewaren, des zomers die door te laten. Vandaar dat alleen zeer geharde personen geen verschil hehoeven te ma ken in zomer- en winterkleeding van het lichaam. Over het algemeen is aan te raden, des winters direct op de huid woltricot te dragen en des zomers ka toen-tricot; van de bovenkieeren kan men eenige stellen hebben en deze laten wisselen met de temperatuur van den dag. Wie den geheelen zomer warm ge kleed gaat, die zal ten slotte des winters drie paar kousen over elkaar gaan dra gen uit angst voor koud worden. Wij moeten ten slotte nog opmerken, dat er bij menigeen een overdreven angst voor kouvatten bestaat, tenge volge van in den wind staan of loopen met een bezweet lichaam en ten igevolge van een glas koud water, als men het erg warm heeft. Natte kleeren, of die nat van regen of nat van zweet zijn,, moeten drogen en doen dit doorgaans ten koste der lichaamswarmte. Nu is het zeer de vraag, of het niet nog beter is even met die vochtige kleeren flink in den wind gaan staan bijv, na het beklimmen van een berg dan ze heel langzaam op het lichaam te laten dro gen. Natuurlijk moet men weer letten op het moment van kouvatten, dat wel zou kunnen optreden, en dan zijn maat regelen nemen. Voor het drinken van koud water geldt deze redeneering: wie zweet, krijgt dorst, omdat het lichaam vraagt naar aanvulling van het vocht, dat het heeft verloren. Nu zal na het drinken van koud water de huid hiervan wel wat ondervinden, maar wie nu langzaam en niet al te koud water drinkt, die zal hierdoor heerlijk verkwikt worden en de huidwerking zal heel gemakkelijk weer normaal worden, Momenten, waarvoor men doorgaans niet bang is, en die zeer gevaarlijk kunnen zijn, treden op, als men onder het dansen gefrappeerden champagne drinkt, of ijs het dessert vormt van een warm diner. In zulke ge vallen is de afkoeling te groot en „kou- vatten" heel dikwijls het gevolg. Nieuwe onlusten in Rusland. In de maand Mei zijn in liet fabrieks district Nikolajew, Zuid-Rusland, weer onlusten uitgebroken. Aanleiding daar toe was een woordenwisseling tusschen een ontslagen werkman en den chef van een afdeeling der betrokken fabriek, die daarinc-e eindigde dat laatstgenoemde op den werkman schoot zonder hem te ra ken. De chef moest om zich aan de woede van het personeel te onttrekken vluchten in de administratie-gehouwen. Geen kwartier daarna verschenen ver schillende autoriteiten in de fabriek, waarvan een met scheldwoorden ont vangen werd, benevens kozakken. Deze laatsten werden met zooveel teekenen van haat ontvangen dat de commandant ze weer uit de fabriek verwijderde. Po gingen om de arbeiders weer tot rust te brengen gelukten niet; ze verlangden genoegdoening over de behandeling hun kameraad aangedaan en verder een an der fabrieksreglement. De staking werd uitgeroepen en weldra legden 4000 ar beiders het werk neer. Toen een geëmployeerde met de ar beiders onderhandelde en deze hun ei- ichen formuleerde bleek dat er maar weinig geneigdheid bestond, daaraan te voldoen. De arbeiders namen echter zoo'n dreigende houding aan dat de meeste eischen voorloopig werden toe gezegd, behalve die betreffende het loon. Toch bleef de staking gehandhaafd en duurt ze tot heden toe voort. De werk lui houden optochten met roode vlaggen en met bezorgdheid ziet men de toe komst tegemoet. Een orgel vervaardigd uit papier Een Amerikaansch uitvinder heeft een orgel uit papier vervaardigd. Het is een kerkorgel, wiens bijzonderheid er in be staat dat de orgelpijpen niet uit metaal, maar uit verhard papier zijn. Voor "t overige onderscheidt het zich niet van tot heden gemaakte orgels. De toon is tegelijk machtig en zacht. De registers sluiten sneller dan bij de tot heden ge bruikte orgels. Op deze wijze worden de storende bijgeruchten verstikt en ge schiedt de overgang van piano naar forto bijna schielijk. Ondergronds begieten. Men neemt sinds eenige jaren in Ame rika proeven met ondergronds begieten van planten en gewassen. Er zijn daar toe buizen gelegd onder den grond, op een hoogte overeenkomstig den aard van de plant, en een kraan regelt het vloeien van het water, dat uit gaten stroomt, welke op behoorlijke afstanden in de buizen zijn geboord. De voordeelen van dit begieten zijn, dat water wordt bespaard, want er ver dampt niets,- zooals bij begieten boven den grond; dat het gemakkelijker is en dat de oppervlakte droog blijft, waar door wormen minder schade doen aan de planten. Om te beslissMi of deze begietingswij- ze ai of niet goed voor de planten is, hebben de kweekers Munson en She- pard een bed radijs op de oude en een ander op de nieuwe manier begoten. Zij bevonden, dat de ondergronds be goten radijzen 14| percent zwaarder wa ren dan de andere. Daarenboven kregen zij van het op de nieuwe wijze begoten bed 16 percent meer radijs. Bescherming tegen electrische ontladingen. De electrische stroomen van hooge spanning zijn eerst gedurende de laatste jaren in de industrie toege past. Talrijk en dikwerf m<et doodelij- ken afloop is intusschen het aantal ongelukken van allerlei aard, dat daarbij reeds heeft plaats gehad. Dank zij een uitvinding van pron Artémief uit Kiel, heeft men thans kennis gemaakt met een kleedingstuK. dat den mensch tegen den krachtig- sten electrischen stroom beschermt. Het procédé berust op een zeer een voudig beginsel, dat reeds van de toepassing af bekend was, tel'. Fara day's wet. Zie hier wat deze is: D'e electriciteit verspreidt zich naar de oppervlakte der lichamen en wan neer een geheel afgesloten metaalom kleedsel aan de werking van eeneltec- trische ontlading, hoe sterk ook, wordt blootgesteld, blijft de electrici teit uitsluitend aan den buitenkant van het omkleedsel, en het inwendi ge dus volmaakt geïsoleerd. Prof. Artémieff's toestel vormt dus een maliënkolder, of liever e'en net, gemaakt van een stuk geprepareerd mousseline, dat het geheele lichaam bedekt, dus ook handen, voeten, hoofd' en hals. Daar het uit gevlochten katoen be- staat. is het buigzaam en het weegt slechts 2 kilo. Het net kan dus, zon der in het minst hinderlijk te zijn in de bewegingen, onder de gewone kleeren worden gedragen. Het is een pantalon met sokken uit één stuken een borstrok met handschoenen en capuchon masker, mede uit één stuk vervaardigd. De werkman draagt zijn bliksemaf leider om zich heen en daar déze bliksemaflieiidar gevolgeüijk met de aarde verbonden is, is er van het machtige element niets te vreezen. Prof. Artémieff heeft in tegenwoor- dieheid van al zijn leerlingen een proef op eigen lichaam genomen. Hij heeft geleidingen, geladen met slroomen van 170 ampères onder 1000 volts, in de hand kunnen nemen, ja zelfs zich geplaatst tusclien de twee polen juist op een plek van uitspat tende vonken van 50 centimeter lengte Hij heeft met de vingers, hals en hoofd angstwekkende stroomen en bogen van een meter getrotseerd. Hij kon zich zelfs tusschen een lei ding stellen waar bij een frequentie van 40 periodes per seconde een af wisselende stroom van 1000 volts liep. Dit alles zonder het minste letsel', om de eenvoudige reden, dat de stroom langs de oppervlakte van zijn beschermend net in den grond liep. Zelfs niet het minste was aan het kostelijk omhulsel beschadigd. Het zou dus aanbevelenswaardig zijn als ^electriens zich van dit be- kleedsel als voorzorgsmiddel voor zagen. Zeilschepen met zeven masten. In de Amerikaansche handelsvloot zijn voor korten tijd voor het over- zeesche vrachtverkeer nieuwe, zeer groote zeilschepen in gebruik geno men, waarvan men groote verwach tingen koestert. Schoeners met vijf masten beston den al geruimen tijd, maar nu meent men. dat een inrichting ntet 7 mas ten nóg grooter voordeelen moet aanbieden. Met zulk schoener-takel werk en het gebruik van stoommachi nes voor de bediening van de zeilen, enz. zou dan een betrekkelijk kleine bemanning ook voor zoo'n groot vaar tuig geheel voldoende wezen. Daar er altijd een groote voorraad goederen, die, zonder te bederven lang onderweg kanteen blijven, op veiwoer ligt te wachten, verwachten de Amerikanen door de nieuwe, on gewoon groote zeilschepen, de be vrachting uiterst goed en goedkoop tot stand te kunnen brengen. Het grootste van deze schepen Is nu de Thomas W. Lawson, die 403 Amerikaansche voet lang is, en 235 voet diepgang heeft met een goede- renlaadruimtJe van 5218 ton. De hoofdmasten zijn van staal en 135 voet hoog, bij een middellijn van 32 voet. De zeiloppervlakte bedraagt niet minder dan 43.000 vierkante voet. De romp van het schip is mede van staal. De hutten van officier<en en man schappen zijn electrisch verlicht en worden met stoom verwarmd. Alle deelen van het schip zijn onderling electrisch verbanden. Op net voordek is een stoommachi ne m'et twee cylinders voor het op- vinden, op het achterdek is een twee de, iets kleinere stoommachine en voorts zijn er nog vijf andere op ver schillende plaatsen van het schip ver spreid. Ankerkettingen, kranen, roer- pompen, tot zelfs de ~pom£> voor het schoonmaken van het schip worden» mede alle mechanisch gedreven. Het schip kan een lading van onge veer 9ÖÖ0 ton kolen innemen en heeft ondanks zijn grootte, door de uit muntende mechanisch1© voorziening, voldoende aan een bezetting van maar 16 man. Kostbare boomen. Te Madagascar groeien boomen, welke den naam dragen van „boo men der reizigers". Deze boorteem hebben maar 24 bladeren, maar bla deren die meetellen, ze zijn 1 meter 80 tot 2 meter 50 lang en 1 ureter 1 meter 80 breed. Uitstekende para- pluies wel! Deze afmetingen zijn echter niet het eigenaardigst bij de boorteem. In war me landen vindt men die meer. Maar het interessante fem practische aan de boomen is, dat onder .ieder blad zich een soort zak bevindt, waarin onge veer ëen liter ver-sch en frisch water zit. Wie het niet gelooven wil, moet maar eens een uitstapje naar Mada gascar maken. Anarchisten in Italië. Ee*n honderdvijftigtal anarchisten kwam Dinsdag te Ancona gezamen lijk van eene buitenwandeling terug. Zij wilden de avenue Victor Emanuel oversteken, terwijl zij anarchistische blaadjes uitdeelden. Op het Roma- plein werd hun dit door politie-agen- ten belet. Zij moesten de sabels trek ken om de menigte uiteen te drijven. Er ontstond een ernstige strijd. De aanwezige vrouwen wonden zich sterk op en verzetten zich heftig tegen die agenten. Het slot was dat de anarchisten op de vjucht moesten slaan, met achter lating van een vijftigtal hunner, die in handen der politie vielen. Het gelukte deze de arrestanten achter slot en grendel te brengen. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl. HEEMSTEDE15 Cents BENNEBROEK20 HILLEGOM, LEIDEN, SASSENHEIM, OEGSTGEEST of LEIDEN30 i 2e kl. 12'/, Cents 17'/. 7 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij jde goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. Echt Water van Ct CÉLEST1NS - HOPITAL ■f GRANDE-GRILLE Bronnen van den fransc/ien Staat. PASTILLES VICHY-ÉTAT COMPRIMÉS VICHY-ÉTAT ZOUT VICHY-ÉIAI Getrofthen uit de wateren. Vervaardigd met de natuurlijhe zouten. en andere Jamsoorten uit de fabriek Kennemerland, SANGUINOSE Zuiver plantaardig versterkingsmiddel.^ Hebt gij bleeke gelaatskleur, bleeke lippen, bleek tandvleesch Hebt gij dikwijls hoofdpijn; vooral bij het opstaan en naar bed gaan Zijt gij gedurig moede, zóó dat u alles te veel is? Ontbreekt u de eetlust? Hebt gij spoedig last van hartkloppingen; beklemde ademhaling zonder dat daar eene plaatselijke oorzaak voor aan te geven is? Voelt gij u dikwijls misselijk en duizeligsuizen in het hoofd, suizen in de ooren Hebt gij pijn in den rug, of lendepijn Voelt gij u angstig, zonder dat gij weet waarvoor? Hebt gij last dat gij niet kunt inslapen? Dat zijn alles verschijnselen die op bloedarmoede of zenuwzwakte wijzen; daar moet gij wat aan doen; niet wachten tot het erger wordtniet wachten tot het te laat ie. Probeer het eens met de SANGU1NOSEdit is een middel dat waarlijk helpt bij bloedarmoede en zenuwzwakte. Gij zult er u wel bij bevinden. Tweemaal per dag, 's mor gens en 's avonds, een eetlepel is voldoenae. Prijs per 11. 1.50, 6 fl. 8.—, 12 /15.— Te Haarlem bij J. GÖPPINGER. Groote Houtstraat, VAN GULIK, Zijlstraat; GRIEVEN, Kampersingel. T. A. DONNÉE, Kl. Houtstraat 62, bericht d« ontvangst der allerfijnste kwaliteit nieuwt DELFTSCHE GRASBOTER, zoomede fijne EDAM MER GRASKAASJES. 0NDMTR0DWKAABTM.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6