De opiating. Licht enSchadw. schip to berekenen bedient men zich van een /eer ecnvoudie toestel, ..loch" genaamd. liet is een dun lans touw. aan welks uiteinde een plankje is be vestigd op de manier van een vlieger. Dit plankje wordt achter van het vaar tuig in zee geworpen en het blijft bijna onbeweeglijk, terwijl het schip zijn vaart voortzet, Do lijn van het ..loch" is verdeeld >n knoopen en halve knon- pen o pafstanden van 15.43 meted. Men telt het aantal knoope- die overboord gaan van. het oogenblik af, dat dege ne, die het ..loch" uitwerpt, roept: ..Opgepast!" Op hetzelfde, oogenblik wordt een zandlooper. die op 30 seconden beru- kend is. omgezet en als de halve mi nuut voorbij is. worr't de lijn plotse ling tegengehouden. Als in die 30 sc- cond'en 20 knoonen zijn gevierd, dan loopt het schip 20 knoopen por halve minuut' d. i. 20-maal 15.43 meter, of 308.60 meter. Men zegt dan eenvoudig, dat het schip 20 knoonen loopt en ver staat daaronder stilzwijgend, dat dit per halve minuut is. Het is gemakke lijk te berekenen, dat als het vaartuig 308.60 meter in 30 seconden aflegt, het 617.20 meter per minuut en 37.032 meter per uur aflegt. Een knoop is het 120 gedeelte van een zeemijl, die 1852 meter is. evenals een halve minuut het 120e deel is van een uur. 20 knoopen per halve minuut is dus orceins 20 zeemijlen per uur en dus evenveel maal 1852 meter. Opium-rooken in Frankrijk. Een arts bij dc marine, de heer Brun-et. beeft op het onlangs te Parijs gehouden koloniaal congres in do uf- (leeling voor hygiëne en geneeskunde, op de dreigende vorderingen gewezen, die in Frankrijk de uit het Oosten ingevoerde gewoonte van het opium schuiven maakt Sinds een 15-tal iaren zijn de opium# smoolchuizan in alle Fransche havens, vooral te Toulon en Marseille, hand over hand toegenomen. Menige ,.cw- rae" houdt te Toulon een opium-rook- huis en ïorgt. zooails Erunet hat onge veer zegt. op die wijze vooreen, dub bel centrum van besmetting. En niet alleen zulke dames maken zich aan dit euvel schuldig. De meeste gewoon ten neemt men gauw van elkaar over en het is opmerkelijk, hoezeer de opiumschuiver, evenals de morphino- maan. neiging heeft om anderen in zijn harstocht mee te slepen en prose lieten te maken. De opiumschuiver is gastvrij en schept er vooral behagen in om nieu welingen tot de bijeenkomsten te zij nen! te uoodigen en lien daar aan het <>|jium-r--.oken verslaaia te maken Na het midlagmaai te Toulon en te Mar seille. rookt men thans in vele families opium. De vrouw des huizes geeft dan gewoonlijk aan haar gasten het sein om zich naar do rookkamer te bege ven en haar man maakt dan voor de gasten de piipen klaar Mannen en vrouwen zitten door elkaar te genie ten en drinken er thee bij. Die opium-bacchanaliën duren soms tot het. aanbreken van den dag. De heer Brunei vaart terecht uit te gen1 de apothekers die het kwaad in de hand werken door zonder eenlg ge wetensbezwaar maar aan iedereen ge- prepareerden opium te verko.open. Zij zijn vaak verantwoordelijk voor den moreelen ondergang van families, dtc zich zonder hun tusschenkomst niet zoo gemakkelijk aan de opiummanie hadden verslaafd. Daarbij wordt nog een handje ge holpen t'oor den winkelier in Ooster- sche artikelen, die de voor het opium schuiven henoodigde toestellen ver koopt. .La Médecine moderne" vestigt de nandadfht van de overheid op deze nieuwe bedreiging van het ..gele ge vaar". Een liefdesgeschiedenis uit den goeden ouden tijd, van een lord, een roover van don grooten weg en een dame. (Naar 't Engelsch, door HUBERT). Rondom juffrouw Helena Stanhope een schoonheid van die dagen, wa len de galante hoeren (zoo niet min naars) even talrijk als 's zomers de bladeren. I>o dames uit de streek be rekenden de kans van iederen nieu weling. Een jaar geleden leek het, dat Jack Casselden goed op wegwas, maar omdat donk i)k, die vervelende babbelkousen hun namen te dikwijls noemden, zei Helena hem goeden dag en voort ging Casselden, naar den oorlog in Vlaanderen. Ik denk dat ook omdat ze haar woorden niet zoo erg gemeend had, denkende dat ze hem daardoor te moer aan haar zijde zou krijgen. In alle geval, hij ging, haar woorden letterlijk opvattende, en al had ze hem willen terugroepen, haar Staji- hope-trots hield haar tong vast. En nadat hij weggegaan was, nam lord Maurice zijn kans waar en kwam uit het Noorden om zijn tenten op te slaan bij den Surrey weg. Lord Maurioo was lang en zoo don ker als de nacht en van zijn prille jeugd af had de duivel, die in hem zat, alle vrouwelijke harten geroerd. Hij had al heel gauw dikke vrienden iu de streek, lui van zijn eigen sl En toen hein op een goeden avond in ruwe scherts werd gezegd; dat zelfs hij van miss Helena geen woord van liefde zou kunnen verkrijgen, zwoer hij een duren eed dat hij op oon avond met haar in haar koets zou rijden en als teekeui van dien rit een ring zou toonen, van haar vinger genomen. En die ring zou gewillig door haar gegeven worden. Toen hij 's morgens wakker werd met nog een greintje verstand, zat lord Maurice er leelijk over in en hij dacht over iemand om hem in die affaire te helpen. Plotseling schoot in zijn gedachte de naam van een, wiens naam in de ooren van alle Surrcy-bewoners klonk Inn soms zelfs in die van do lui van Sussex; Jack van do Duinen, diie des nachts zwerf over do winderige moe rassen van Banstoadi cn den Dorking weg. Er waren maar weinigen, die niet eens met Jack v. d. Duinen hadden te maken gehad. Ook was de patrouille hem dikwijls op de hielen geweest, maar zijn eigen koele moed cn zijn ronvorsgeluk, hadden hem tot nu toe altijd vrij doen blijven. Lord Maurice ging er nu op uit dien man op te snorren en zoo kwam het dat hij ten laatste vlak over hem zat aan de houten tafel in de Surrey Woman", die onder dc hoornen in een hoekje van den weg ten noorden van Dorking ligt, twee mijion van dc Rei- .gatoheuvel. Ik heb werk voor je, zei Maurice - Zoo, zei de ander, zijn lippen en kin onder het fluweclen masker be- Tot dusver heeft hel voetbalspel, door de Enigelschen in liet Ucmelsclie Rijk Ingevoerd, onder de gestaarte bewoners van Peking nog niet zoo heel veel aan hangers gevonden, misschien juist wel tengevolge van dat gestaart-zijn, dat natuurlijk een verzwarende omstandig heid bij het wilde rugbyspei moet zijn. Toch heeft de Chinees wel aanleg voor het voetbalspel. Onder de spelen, welke Schetsen van DEKA. Iets vergeten. Rijk te zijn dat was geen vurige wensch meer, liet word 't zout van zijn leven. Waarvoor bestond oen mensch, als hij liet kon genieten, genieten van cn door ■ijkdom. Was 't geen armzalig hestaan met wer- «en en krom liggen en zuinig zijn, door le wereld te gaan. Maar hoe zou hij •ijk worden hij John Bruyn, de boek- louder. Op het. kantoor verdiende hij Juist gc- noeg om van te loven, om hooge boor- lo.n te dragen, en kleeren naar de laat- ■te mode; maar geld om te schitteren net al die aangekochte weelde en cle- fance had hij niet. Als de lieeren van 't kantoor er wa. ren verscheidene rijke jongens bij die van een groote toelage leefden die papa maandelijks verstrekte, of die over hun eigen kapitaal te beschikken hadden als de heeren van 't kantoor, zeg ik. spraken van bnitenlandsche reizen, of van dure opera-voorstellingen, fuifjes, enz. dan kon hij nooit, van harte mep. doen in 't opsnijden. Want mee vertel len deed hij ook hij bestudeerde de courantenartikels over een of andere nouveauté maar goed, en kletste dan honderd uit over „the topic of the day", zonder er eenig idee over te hebben door eigen aanschouwing. Je kon toch niet zeggeni dat je er niet geweest, was - als hij daar ooit den' moed toe gehad had, wist hij zeker 20 graden in hun achting te dalen. Dat nooit. Maar John voelde dat liet zóo toch niet door kon gaan. 't Was al te mal. Hij kwam op een leeftijd waarop ieder jonig mensch trouwde, trouwen moest. Men plaagde hem al met. een paar dood-armo Tronietjes, die hij een tijdlang het hof had gemaakt, denkend dat zij een bom Voetbal in China, door de zonen van het Hcmelsche Rijk van iederen leeftijd buiten de deur wor den beoefend, behoort namelijk, behalve het oplaten van vliegers en het laten draaien van bromtollen, ook het raket ten en in dit spel, dat in menig opzicht het voetballen nabijkomt, toonen de moesten zulk een bedrevenheid, dat ge ringe oefening hen tot gedlichte voet- balspelcrs zou maken. metje duiten meebrachten Maar toen hij wist dat hier geen sprake van was, brak li ij dc beleefdheid tepon hen af, met al dc bruuske ruwheid van zijn onbeschaaf der! natuur. Voorlaan wilde hij niets meer van her» weten. Rahi, geen gold, cn dan nog wel1 een hoogst adclijken naam. 't Was een schande, een schande, een schande dat die familie het zóó ver Har] laten komen. Waarom waren, zeniet zoo verstandig geweest rijk te trouwen. Rijk te tvouwen, zie daar zijn ideaal: zie daar zijn eerste en eenigste levens regel, levensdoel. Rijk te trouwen dat de brug naar alle geluk. Want geluk is immers voor geld te koop. Kun je met geld niet krijlgen fiets en rijkdom, fijn gesneden kleeren, goede diners. Kun je voor geld niet 's zomers buiten \vonen, en 's winters feesten geven, feesten waarop Jo eerste-klasse lui zouden ko men, dank zij Johns relaties, Geld geeft Ie een tuimel van vermaken. Je hoeft nooit, stil te zitten thuis, op een verve, lenden avond met 'n vervelend boek. Geld is alles 1 Indien hot voetbalspel ooit populair wordt in Peking, zal men rare toonecl- tjes zien, gelijk aan die, welke nu nog maar sporadisch te zien zijn, vanwege de zeldzaamheid van het spel. De plaat geeft een afbeelding van een partij voet bal langs den opefcbaren weg. In het stof liggen de spelers om den hal te worste len en trekken elkaar daarbij geducht aan de staarten. Zoo, mot die gedacht© loerde hij loerde hij gestadig en aiaarstlglijk. Hij leek wel een jager die uitziet naar een vet haasje, 't Was immers niet meer dan een jacht. Een schot hagel brengt je in 't bezit van zoo',n dier, en welke goede jager houdt zich nu bezig met gevoels- quuesties dat is in 't men schel ij ke zoowel als in 't dierlijke sentimentali teit, en sentimentaliteit is ziekelijk evenals dus sentiment of te wel gevoel. Zijn wachten werd beloond. Hij kreeg een meisje, een vrouw, aan hem gelijk. Marie vermoedde dat hij van hoogen- komaf was, want ging hij niet om, op zijn1 kantoor, met de deftigste lui, jonge menschen met jonkheer voor hun namen, zonen van heel oude en nog eens oude patriciërs. En daarbij zag hij or zoo gentlemanlike uit. Dat was niet het ge val met, haar vader en moeder. Wel had den ze de oudé winkelzaak goed van dc hand gedaan, nadat zij er goed geld in verdiend hadden, maar hun nieuwe om geving had henl toch" niet kunnen doen afleggen, dat ordinaire air. Zoo lets is DE ZATERDAGAVOND. 5 wegend. Gewoonlijk zorg ik daar zelf voor. Weiger 't mijne maar niet, lach te Maurice; voordat je weet, wat het is. 't Betreft eeno dame. En hij vertelde hom. zijn eed. 't Is een armzalig werkje, zei Jack van de Duinen. Goed genoeg voor een roover, Vijf dollars, vijf, niet meer dan vijf? Wio van do gentlemen geeft zes? Niet llemaat tegelijk jniemand meer dan vijf, vijf, vijf...? Eindelijk biedt iemand zes dollars, maar voor de afslager het laatste woord gezegd heeft, komt een ander aan met 6 dollars 50 cents en dezen, wordt Mar. cum toegewezen. Marcum is 49 jaar oud en een onver beterlijke landlooper, die jaar in jaar uit, zijn gehoele leven door den arbeid uit don weg is gegaan en, in weerwil van zijn gezonden lichaamstoestand, van bedelen, landloopen en andere on wettige beroepen heeft bestaan. Marcum is ditmaal tot 12 maanden gevangenis straf veroordeeld en volgens overoud ge bruik is zijn werkkracht voor die 12 maanden aan den meestbiedende ver kocht. Do tijden zijn veranderd en ook in den Amerikaanschen staat Kentucky willen velen van de oude wet, die in Washington's lijd in werking getreden is, niets meer weten. Paragraaf 4758 van het wetboek van merkte do ander op. In die hatelijkheid had lord Mau rice ongelijk en de hand van Jack van de Duinen ging vlug naar zijn zij, maar toen dc eigenaar der hand zich zelf meester geworden was, kwam ze weer op de tafel terecht. Nu, zei Maurice, doc je het of niet? strafrecht van Kentucky zegt: „Personen, die gezond van lichaam en geest zijn en onbemiddeld door het land zwerven, zonder te werken, en daarbij van bedelarij bestaan, zullen, als zij niet minderjarig zijn, door de gezworenen schuldig bevonden, tot dwangarbeid van niet minder dan zes maanden en bij re cidive tot 2 Jareh dwangarbeid veroor deeld worden. Dc werkkracht der ver oordeelden kan in openbare veiling voor den duur van den straftijd verkocht worden". Mary Bell 23 jaar oud. leeft, het liefst langs dc landwegen en haat den arbeid als den dood. Zij bedelt, zwerft gewoonlijk met verdachte manspersonen door het land, wordt er van verdacht, dat zij steelt als een raaf, doch dit kon niet bewezen worden. Driemaal heeft de jury haar als landloopster veroor deeld en ditmaal legde de rechter haar een jaar dwangarbeid op. Een oude farmer, die in de wildernis woont, heeft de werkkracht van Mary Bell voor een jaar gekocht en daarmede de wettige verplichting op zich genomen, do ver- Zeg er eerst eens wat meer van. -- Vanavond over veertien dagen rijdt de dame van de buurt van Cars- halton Pond naar Reigate. Ik geef me een schijn van bevrijder en dan laat jc mij de koets en je werk is ge daan. Is liet je duidelijk? Ik snap het, zei Jack van dc oordeelde fatsoenlijk te kleedon, haar tot werken aan te sporen en haar min stens driemaal daags eten te geven, 's Zondags zal zij mogen rusten, doch dan moet zij ook de kerk bezoeken. De farmer, die weet, dat het bijna onmo gelijk is, vrouwelijke dienstboden te vinden, betaalt aan den sheriff 12 dol lars en Mary Rell klimt van de verhe venheid eni lacht haar nieuwen, patroon zoo onbeschaamd lieftallig toe, dat deze zich verlegen achter de ooren krabt en er over begint na te denken, wat zijn vrouw, onder wier pantoffel hij zit, wel van den koop zal zeggen. De wet, waarvan hier sprake is, is nog maar alleen van kracht in den staat Kentucky cn wordt ook daar alleen nog maar in de weinig bevolkte districten toegepast. In de hoofdstad Louisville en in dc andere groote steden van den staat geeft men er de voorkeur aan, de onder de wet op de landlooperij veroor deelden achter slot en grendel te hou den en hen daar te laten werken. Duinen. Maar zou het goed zijn voor haar naam? Ik kan niet instaan voor hetgeen, de menschen zeggen, zei Maurice, en keek den ander vlak in zijn gezicht. De naam van de dame? zei hij. Wat. heb je daarmee noodig? Jack van de Duinen haalde zijn schouders op. Een roover kan ook wel eens nieuwsgierig zijn, cn hij lachte. 't Geeft ook niets. Haar naam is Helena Stanhope. Neom jij maar een ander om je smerig werkje op te knappen, riep Jack van de Duinen. Mijn weg is een andere dan de jouwe. Je weg zal wel tegen don mijne in loopan, zei lord Maurice boos, want des anders woorden waren drif tig. Houd je gemak maar. Al heb jo macht over dc vrouwen, daarom heb je dien nog niet over mij! Den volgenden avond zwoer lord Maurice een anderen eed en wedde vijf honderd pond dat hij zorgen zou dat binnen drie weken Jack van do Duinen ingerekend zou zijn. En daarmee niet tevreden zond hij een oorlogsverklaring aan hem onder adres aau den waard uit de „Surrey Woman". Jack van de Duinen ontving dien brief door zijn eigen veilige post en op een mooion morgen zat hij op oen boom hem te lezen, terwijl de zon <foor de takken schitterde en zijn ge laat verlichtte. De brief stond vol be- leedigingen. Zoo, zei hij, toen hij klaar was. Hij wil me dus van den zomer in do kast hebben. Maar ik zal me dan het pleiziertje eens gunnen om aan do zijde van miss Stanhope te vechten tegen dit heerschap. Over den smallen weg van Cars- halton naar Sutton schommelde lang zaam de koets van Helena op dien wannen zomeravond. Een mijl voor bij de „Cock" in Sutton draafde een ruiter uit de schaduw der hoornen naast de koets en zag toen uit ieder raampje een groot, kwaadaardig pis- stool, in de hand van een flinke jonge dame. Vlugger dan ik dit kan schrijven, ging zijn arm naar boven en het pistool vloog op den grond en dc koetsier hield hij het leven de paar den in. 'k Moet zeggen, dat is een mooi welkom, zei Jack van de Duinen. Als het scherper was geweest, zou het meer naar mijn zin zijn ge weest. zei miss Stanhope uit de koets. Dat spijt me erg. hernam Jack, want vanavond hen ik gekomen om u te helpen als ik mag. Een mooi vertelseltje, lachte do eigenaresse der koets. 't Is de waarheid, zei Jack van de Duinen. Vertrouw me, ik rijd dan naast de koets. Ik zal u niet mot praten lastig vallen. Alleen als er gevaar is, zal mijn hand bij u zijn. Helena Stanhope maakte uit zijn toon van spreken op, dat hij de waar heid zei. Ik zal jc vertrouwen, en ze zei den koetsier door te rijden. Eftemschenv^rkoopang. niet onder woorden te brengen, maar Mario zag het duidelijk als vader en moeder in goed gezelschap verkeerden, goed gezelschap waartoe ze bijv. in de bad plaats waar ze 's zomers waren toegang kregen.Buiten zijn. de menschen zoo gemeenzaam met elkaar. Maar als 't seizoen om was, en zij in stad dezelf de kennissen tegenkwamen, dan werden ze meestal genegeerd, niettegenstaande hun rijkdom, en niettegenstaande de groote Jovialiteit, waarmede vader en moeder dan de oude kennismaking trachtten te hernieuwen. Daar zou John verandering in brengen. John zou ze anders tracteeren. Die wist hoe het hoorde liet zich niet lompen Hij bracht zijn savori-vivre ten huwelijk zij liet gold en daarmede verbonden zouden! zij de wereld trotseeron, het ge luk afdwingen van het leven. Wat zou den ze geuren. Ze trouwden dus. en 't vooropgestelde plan schoen wonderwel uitvoerbaar. Scheen neen inderdaad was. Want nu bleek het geld den gouden sleutel voor het Eldorado. Wat genoten ze van hun ongekende woelde! Wel moesten ze va der en moeder laten schieten héér vader en moeder wel te verstaan want John had gelukkig niet van die lastige nabestaanden maar dat was nu een maal eeno noodzakelijkheid Jolip vond het zelfs een erg aangename noodzake lijkheid, Marie kon er zich eerst moele- lijk aan wennen, maar ze Tukte dit ge voel uit dat was een overblijfsel van vulgariteit dat er uit moest. Ze moest niet zoo ordinair zijn: samen met John zou ze zich baan breken in de wereld van het geluk, d. i. de wereld der def tigheid, desnoods aristocratie. Wat een geluk dat John die slecht betaalde, maar toch deftige botrekking had. Hij noemde zich employé, dat was wat anders dan neringdoende. Wie zag er nu aan John's neus wat hij verdiende. John verschafte zich en haar toegang tot de sjiekste vereeniglngen, waar vader, die in zijn domheid buiten zijn kinderen om, een pogLrig waagde en zich liet voorhangen als lid, doodeenvoudig ge. debaloteerd werd. En verbeeld je! Toen sprak vader er schande van, en wilde dat John er na deze beleediging ook uit zou gaan. John wist nog niet wat hij liever wou. Vader moest ook weten waar zijn plaats was. Iemand die zoo achter de toonbank afkwam, kan maar niet metoen in de kringen komen, waar niemand zijn brood met handenarbeid verdiende hot voeren van de pen na tuurlijk uitgesloten. Wat jaren ging het zoo goed. Ze gingen op in aanbidding van el kaar. John en Marie; waren ze ntet ei kanders wegbereiders geweest. Zonder elkaar waren zij nooit aan hun ware geluk gekomen. Toen kwain er iets, iets van verveling. Dat stond eerst ook wel deftig. De meeste menschen van haar stand had den zoo iets oververzadigds. Maar op den duur vonden zij het toch vervelend, vonden zij die hoogge roemde kringen, cn zichzelf vervelend. Ze trachtten het toen een enkele maal thuis te vindon maar dat lukte ook 'niet. En hun verwondering werd haast grooter dan hun verveling. Wat man keerde hun toch! Waren zij nu al over vermoeid van dit heerlijke leven, het leven dat alles in zich sloot. Ze konden toch niet meer zijn dart rijk, rijk en dus gelukkig. Daar dachten zij dan wel eens over, wel eens, want zij waren niet gewoon te denken, wel opgetooid te leven, val- sche vreugde voorwendend en genietend. Ze hadden wat vergeten, of eigenlijk nooit gekend. Zij hadden vergeten, dat er ook zoo iets-als liefde in het huwelijk moet ztjn. Liefde maar ik schei uit met mijn philosophisch verhaal. Lezer, phanta- seer de rest or maar bij.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 8