Stoomdrukkerij ,Lourens Coster' Delftsche Grasboter .11 WAARSCHUWING. De Rente-Cassa, Brandverzekering- Maatscliappij. N eder landsche Credietbank. Telephoon No. Groote HouMraat Sa* Advertentie-Bureau van Haarlem's Dagblad. Levering van alle Drukwerken in den kortst mogelijken tijd, tegen concurreerende prijzen. Modellen en Papiermonsters gratis verkrijgbaar. ATTEÜTIE. s&S&'JSL, H. v. d. LAAN DE VRIES, GIERSTRAAT 62. GOUD- en ZILVERWERKEN. - alsmede aan Luxe Artikelen. gepolitoerd. De kegels zijn. tien in ge tal en staan in rijen van een, twee, drie en vier; vormen dus een driehoek, waar van de top naar den speler is. Men doet hoogstens drie worpen. Zijn met den eerste niet alle kegels omgegooid, dan worden ze niet opnieuw opgezet, maar de jongen neemt de omgevallen e weg en de speler gooit door tot de ook nog staande zijn gevallen. Op onze banen komt de bal met veel gestommel door een wrakke goot terug- waggelen. De Amerikanen hebben dit verbeterd. De houten rails waarlangs de bal loopt, dalen aan het einde plot seling steil naar beneden, loopen dan parallel met den vloer en rijzen daarna plotseling. De bal krijgt zijn vaart, loopt snel en geluidloos door, duikt dan plot seling op, waardoor zijn vaart gebro ken en het klotsen tegen de anderen hallen voorkomen wordt, en is onder de hand van den speler. Men hoort dan -ook slechts het défffe rollen van den bal over de baan en den scherpen, helderen klank van de vallende kegels. De bal wordt meestal met groote scherpte en kracht gegooid. Alle t'ên in één worp kan men dikwijls zien. Er is iels gezonds en opwekkends in het spel. zooals men het hier lean zien. De lokalen zijn ruim en helder en de traditioneele Hollandsche „netheid wordt hier, zoo mogelijk, overtroffen. Met grooten ernst en aandacht, wordt gespeeld zoowel door vrouwen als door mannen. Want ook dames spelen dik wijls mee. Misschien komt dit echter meer hier in het Westen dan in het Oos ten voor. Er wordt niets gedronken, "t Is dan ook geen „fuif" maar sport. En wat een Amerikaan doet, doet hij met volle aandacht en ijver, doet hij goed, niet half. De stemming onder de spelers is genoeglijk, maar de uitgelatenheid blijft ver. 't Kegelen, zooals men het hier ziet, is karakteristiek voor de Amerika nen. De rijkste stad Tan Europa. De stad Bazel noemt zich, en wel me: recht, in verhouding tot het getal inwoners, de rijkste stad van Europa, misschien van de geheele aarde. De be volking telt 124.000 zielen, die in 't afge- loopen jaar tot een gezamenlijk bedrag van 700 millioen Mark belasting be taalden, en evenveel als de 88.000 huizen van Parijs opbrachten. In Bazel zijn 180 personen met een ver mogen van 1 millioen fres. (800.000 mark) en daarboven 1704 anderen, die tusschen 4 en 1 millioen bezaten; 170 waren met 500.000 francs en 895 met 100.000 tot 500.000 irancs vermogen geschat. Een express trein naar Lapland De eerste expres-trein naar Lapland is ihans in dienst gesteld tusschen Stockholm en Narvik, het noordelijkst gelegen spoorwegstation der aarde. De trein legde den afstand van 1580 KM. in 48 uren af. cïfiek gif wordt veroorzaakt, dat ge makkelijk in groote hoeveelheid ver zameld kan worden; 2>e. dat dit toxine zich niet, als de dragers van bacterieele infecties, in 't lichaam van den zieke vermeerdert en dat het zich door betrekkelijk een voudige maatregelen van ons verwij derd laat houden; 3e. dat experiment en ervaring thans een werkzaam tegengif hebben doen kennen. Bij 10 gepredisponeerden en bij ge zonden werd toxine in een oog ge druppeld; bij de gedisponeerden tra den op: roodheid, jeuken enz., die bij indruppeling met antitoxine verdwe nen. Werd de proef gedaan met een mengsel van toxine en antitoxine, dan Weef die bij beide seriën negatief. De mededeeling en experimenten van prof. Dunbar hebben het groot ste vertrouwen gewekt door de geble ken accuratesse en bescheidenheid van hem zelf. Wat hij gevonden heeft, staat dan ook muurvast. En dat ik deze regelen publiceer, na zelf mij van de efficaciteit van het betrokken serum te hebben overtuigd, 15 clecrns toe te schrijven, aari één brief van prof. Dunbar, die mij opwekt ook mijn eigen experimenten met zijn mid del in Holland te publiceeren, ten bate der hooikoortslijders alhier. Ik vond: le. dat serum-in druppeling een eer sten aanval van zuivere hooikoorts (in neus en oog) op 27 Mei te 10 uur in -t minuut coupeerde, in neus oog; 2e. dat dienzelfden dag te 2 uur een tweede aanval volgde alléén de neus, dewelke wederom met serum verdween; 3e. dat na dien tijd steeds langere tusschenruimte van vrij-hlijven volg den; 4e. dat zich bij hooikoorts gaarne voegen concomiteerende, verergerende oorzaken (verkoudheid- en inüuenza- infectie, hoo,ge temperatuur en hoog, waterdamp-gehalte der atmosfeer, heidebrand, tuf-partikels) en dat als dan bet serum alléén onvoldoende werkt, zoodat eerst noodig is verwij dering der katarrhale en bijkomende prikkelings-symptomen door gepaste maatregelen (2 maal daags 1 gram salipyrine intern, eenige indruppe- Jingen van 5 cocaine-boorwater in. den neus, 1 dito in. de oogen, tijde lijke verplaatsing). 5e. dat men na het ophouden der concomiteerende prikkelingen zich met, het serum alléén van dag tot dag vrij kan houden van hooikoorts, door indruppeling in neus en. oog en zonder subcutane injectie van 1 c. c. in den arm, die bij zeer hevige hooi- koortsdagen is voorgeschreven, wanneer men zorgt voor gepaste des- infectie (koken) van pipellen en buis jes en de voorschriften opvolgt, bij het serum gegeven (0. a. herhaalde indruppeling ter bestrijding der na werking van het poll en-kxx ine). Het serum is bij de H.H. Cordes, Hermanni Co. in Hamburg te krijgen. Mmtentiën Heerengracht 179. geb. Associatie-Cassa) Amsterdam. Rentevergoeding voor gelden a deposito. Met 1 dag opzegging (bedragen tot 5000 21/, pCt direct te ontvangen.) Met 10 dagen opzegging - Voor 1 maand fixe p 2of3maanden fixe 3'/*pCt. 1 jaar fixe (tot een bedrag M van ƒ5000) 3 pCt. Prolongatie-conditie (tot be perkte bedragen) llt pCt onder den Prolongatiekoers. DE HAARLEMSCHE OPGERICHT in W<6. Kantoor te Haarlem: Krasisstrssï 3. verzekert tegen vaste en billijke premiên alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Incasso van wissels en cheque's, aan- en verkoop van vreemde wis sels, coupons, vreemd geld, effec ten, voorschot onder verband van persoonlijke of zakelijke zeker heid, sluit prolongaties, hypothe ken en assurantiën. DE DIRECTIE. Een hoeden geschiedenis. Toen een der „onsterfelijken", een altijd net in de puntjes zittend lid van de Fransche Academie, onlangs naar huis wilde gaan, vond hij in de kleedkamer niets dan een hoogen zijden hoech De letters waren hem onbekend, en nadat hij twee dagen tevergeefshad gewacht of de eigenaar zijn hoed kwam opvorderen, maakte hij zijn bediende gelukkig met de „kachel- pijp". Eenige dagen later kreeg hij be zoek van een collega. Het jonge aca demielid vond zijn collega erg veran derd; hij keek hem oplettend aan en zag toen, dat hij een nieuwen hoed op had. Men begon een praatje over de dief stallen, welke in den laats ten tijd zoo veelvuldig vóórkwamen. Collega be- kaagde er zich over, dat hij zijn hoed ook had vermist. „Hij zag er nog goed uit, zei hij. „Én eigenaardig genoeg heb ik er 'n spinternieuwe voor in de plaats gekregen. Natuurlijk heb ik hem niet teruggebracht, vooral, omdat ik twee frank heb moeten betalen om hem passend te laten maken. En collega streek heel tevreden met den arm over zijn „hectolitertje". Het jonge academie-lid begon te lachen en zeide: „Ik heb denzelfden avond ook zoo'n gevalletje gehad, maar ik heb 25 frank voor een nieuw hoofddeksel moeten betalen en mijn bediend® heeft van het exemplaar, dat ik in handen kreeg, maar vijftg centimes ontvan gen. Meer was dat voorvaderlijk erf stuk niet waard, zei de hoedenmaker. De aardappelorde. De aardappelen, thans een zoo al gemeen voedsel, zijn slechts langzaam zoo algemeen geworden, gelijk men weet. In 1616 bij voorbeeld versche nen zij aLs eene uitgezochte lekkernij op de tafel van Frankrijks Koning en eerst in de tweede helft der 18e eeuw kwamen zij algemeen in gebruik. In Rusland gaven de aardappelen zelfs aanleiding tot het instellen van eene orde. In 1842 namelijk stelde de Keizer van Rusland, om de aardappel teelt in zijn rijk te bevorderen, eene zilveren medaille in, welke aan ieder werd uitgereikt, die zich in die teelt onderscheidde. Men noemde die medaille de „aard appelorde". Een middel tegen hooikoorts. In het medisch weekblad deelt dr, J. E. Alberts een ontdekking van prof. Dunbar mede omtrent de zoo te recht gevreesde hooikoorts en tevens de ervaringen door den schrijver op gedaan met de behandeling van het pol'len-antitoxine door den hoogleer aar bereid. Dr. Alberts schrijft o. a.: Prof. Dunbar heeft bewezen: le. dat de hooikoorts door een spe- Yoorzichtigheid is de moeder., der wyslieid. In den laatsten tijd zijn er nog al wat aiuiecdoten van Justus von Liebig bekend gemaakt. Ook de volgende is niet onaardig: Toen Liebig professor te Giessen was, moest ©r eens voor een voor dracht een groote hoeveelheid vast koolzuur bereid worden. Het brengen van koolzuur van vloeibare in vasten toestand geschiedt, zooals men weet. onder aanwending van een sterke ijzeren Compressie pomp, in een hoog gradig koud- mengsel. Bij de bereiding, een jaar daaraan vooraf, had een hevige ontploffing plaats gehad, doordat de cylinder van den pomp sprong en waardoor een arbeider, die daarmede bezig was, zwaar letsel bekwam. Deze werkzaam heid is dus niet zonder gevaar en vooral na het ongeluk, was men steeds bevreesd. Nu, dat weer een hoeveelheid ge maakt moest worden, had het volgen de voorval plaats: I. De beroemde professor (tot den eersten assistent): „Verzoeke voor morgen een groote hoeveelheid vast koolzuur te bereiden, ik moet heden weg." De eeste assistent: „Heel goed. me neer de professor." II. De eerste assistent (tot den twee den assistent): „Wij moeten voor de voordracht van morgen een groote hoeveelheid vast koolzuur hebben. Gij zorgt hier wel voor, ik moet vandaag noodig eenige boodschappen doen." Tweede assistent: „Ik zal er v'oor zorgen, meneer de dokter." III. Tweede assistent (tot Laborato- riumkneebt): „Muller, ge moet van middag een groote hoeveelheid vast koolzuur voor morgen maken. Ge weet wel. met den pomp in de kel der. Ik heb dringende zaken, waar voor ik de deur uit moet." IV. Müller (tot kolenknecht): Ku- lilce, ik moet vandaag weg, om voor de professor boodschappen te doen, pompt gij ditmaal het koolzuur in de kelder, ik heb alles klaar gemaakt." Het is namiddag 5 uur. Een gewel dige ontploffing heeft in het souster- rain plaats. In alle vertrekken hoort men deuren toeslaan, de professoren en docenten stormen de trappen af. Plotseling staan de professor, de eer ste assistent, de tweede assistent en de Laboratoriumknecht om Kulike, die gelukkig ongekwetst is, tegenover elkander, en terwijl Kulike zich het voorhoofd afveegt, zegt hij tot de hee- ren, die hem vroegen, hoe het met hem was: ,,Ik dank u voor de belang stelling. Ik dacht, de heeren waren uitgegaan." Liebig, die direct het geval doorzag, gaf lachend Kulike een zilverstuk met de woorden: ..Hier Kulike. vensterk je na den schrik en gaat gijmaar eens uit! Wij hebben tot ons leedwezen nu, daarvoor geen tijd gehad." no.12 a N u Oh tö a BH O 3 as tm Js do a as s O O ju (BIJKANTOO K). Eene groote zaak in Meubelen, Bedden en Tapijten, levert onder strengste discretie, compleete Ameublementen, alsook enkele Meubelstukken op gemakkelijke termijnbetaling volgens overeen komst. Br. onder No. 5732, bur. v.d. blad Een Het geachte Publiek, dat er belang in stelt, om Messen, Scharen, Vorken enz. van de langer dan 50 jaren bestaande en door solied en uitmuntend fabrikaat gerenommeerde Firma FRIEDR. HERDER ABR. SOHH te islingeis te koopen, woordt beleefd verzocht, goed op de navolgende Fabrieksmerken te letten, evenzeer op den naam en de voorletter F E'1'-"1 Dit zijn mijne F abrieksmerken. Tegenwoordig wordt zeer veel namaak meest van mindere qualiteit onder den naam Herder en met op de mijne gelijkende Fabrieksmerken, zoo als enz. verkocht en zijn Messen en Scharen met de Firmas H. HERDER, RSCH. ABR. HERDER, D. HERDER, R. HERDER, of slechts HERDER, JQiet uit mijne van ouds in Nederland bekende Fabriek afkomstig. Bij de voornaamste IJzer-, Galanterie- en Kramerij-Winkels is mijn Fabrikaat verkrijgbaar. SCLiNGEN. FRSEDR. HERDER SONffi. 5S SÖ2 Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar U. 2e kl. HEEMSTEDE15 Cents 12'/, Cents BENNEBROEK.20 17'/, HILLEGOM, LELDEN. SASSENHEIM, ^ÜEGSTGEEST of' L El DEN30 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goederenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. Atelier voor reparatiën aan door meer dan duizend aanzienlijke professoren en geneesheeren beproefd, voorgeschreven en aanbevolen! Bij het publiek sedert 16 jaren ge liefd, als zijnde het beste, goedkoopste en onschadelijkste Bloedreinigings- en Laxeermiddel en verkozen boven Zouten, Droppels, Mengsels, Minerale wateren enz en zulks om hare aangename uitwerking. Men beveilige zich bij het koopen tegen Bedriegerijen, door by Apothekers en Drogisten steeds mets anders te verlangen dan de eente Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICHARD BRANDT uit het Hoofd-dépot F. E. van Zanten Kolff te Rotterdam komend, en door tevens nauwkeurig te letten op het hiernevens afgedrukte, door de wet beschermde Merk (Etiket) dat op iedere doos moet staan, het witte Kruis in het Roode Veld met de handteekening RICHARD BRANDT. Men zij er van verzekerd dat men beetge nomen wordt, als men in plaats van de uitdrukkelijk verlangde echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker RICH. BRANDT een ander waardeloos middel in de handen gestopt krijgt. Zij zijn ver krijgbaar in doosjes a 70 Cents; geen kleinere, en wel te Haarlem, bij P. RAASSEN. Konmgstraat. SANGUINOSE Zuiver plantaardig versterkingsmiddel. Hebt gij bleeke gelaatskleur, bleeke lippen, bleek tandvleesch? Hebt gij dikwijls hoofdpijn; vooral bij het opstaan en naar bed gaan? Zijt gij gedurig mosde, zóó dat u alles te veel is? Ontbreekt u de eetlust Hebt gij spoedig last van hartkloppingenbeklemde ademhaling zonder dat daar eene plaatselijke oorzaak voor aan te geven is? Voelt gij u dikwijls misselijk en duizelig; suizen in het hoofd, suizen in de ooren Hebt gij pijn in den rug, of lendepijn Voelt gij u angstig, zonder dat gij weet waarvoor? Hebt gij last dat gij niet kunt inslapen? Dat zijn alles versohijnselen die op bloedarmoede ot zenuwzwakte wijzen; daar moet gij wat aan doen; niet wachten tot het erger wordtniet wachten tot het te laat is. Probeer het eens met de SANGU1NOSEdit is een middel dat waarlijk helpt bij bloedarmoede en zenuwzwakte. Gij zult er u wel bij bevinden. Tweemaal per dag, 's mor gens en 's avonds, een eetlepel is voldoenoe. Prijs per fl. 1.50, 6 11. ƒ8.12 fl. ƒ15. Te Haarlem bij J. GÖPPINGER. Groote Houtstraat, VAN GULIK, Zijlstraat; GRIEVEN, Kampersingel. T. A. DONNÉE, Kl. Houtstraat 62, bericht d ontvangst der allerfijnste kwaliteit nieuw DELFTSCHE GRASBOTÉR, zoomede fijne EDAN MER GRASKAASJES.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6