Tweede Blad, Gemeenteraad. Behoorende bij (Haerlem's Qagblad" van Vrijdag 26 Juni 1903 Mr. 6131 Zitting van heden Woensdag 24 Juni 903, des nam. half twee. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de he er en Jeijnes en Tol. PUNT 1. Mededeielinigen en ingekomen stukken. De VOORZ. deelt den uitslag van de anbesteding der school mee en stelt oor het crediet te verhoogen met totaal 3300. De heer STOLP verzoekt tevens het tuk van B. en W. te behandelen. De VOORZ. stemt toe. De heer STOLP betreurt nog meer dat en W. niet hebben willen voldoen aan en wensch van den Raad om een dub- ele besteding. Twee jaar geleden achtte de Raad de 'empeliersstraat niet geschikt en daar- p volgde wel de aamkoop van een stuk rond in 't Kleverpark. Het bouwplan an den heer Leijh vond toen geen bij- al, daarop kwam toen een bouwplan an den heer Gunning. De Comm. achtte at plan duurder dan vorige. Dat was eeds maanden geleden, maar men loeg er geen acht op. Uit de besteding gebleken, dat de vrees der Comm. bist was. Spr. zal tegen het verhoogde red iet stemmen, wegens de belangen er financiën en omdat de Comm. meent, lat een school naar 't oude model vol- loende is. Om Rechthaberei was het der niet te doen. De heer WELSENAAR sluit zich daar- aan. De heer MODOO eveneens, spr. criti- eert de becijfering des heeren Gunning ver houten vloeren, die hij onjuist acht De Raad de school op 't Leidsche plein ls type aannemende, wemschte dus hou- in vloeren en houten balken. De heer lunning heeft een berekening gemaakt iaar eischen, die hij zelf daarbij heeft emaakt. De school op 't Leidsche plein 1 38.900. Kiemen van schoolziekte, die de heer vreest in houten vloeren, zul- zich ook vestigen in de houten, be- boven het gewapend beton, pr. vreest, dat mettertijd de scholen ier een ton zullen kosten, daar de heer lunning meent, dat 'nu pas aan een linimum eischen is voldaan, 't Is geen aak, die eischen voortdurend uit te B. en W. hebben geen rekening ehouden met de wenschen van den laten B. en W. er nu eens voor itten. De heer DE BREUK betwist, dat de hoogere prijs van de school voortvloeit uit- het gewapend beton. Dat staat zeker niet vast. Het arbeidsloon is hooger, de kosten voor de ongevallenwet komen er bij, de materialen zijn duurder, sedert de raming in Oct. 1902 werd opgemaakt. De som voor de school, zoowel als voor de bewaarderswoning is 9 pet. hooger en voor de laatste was toch geen gewapend beton noodig. Staat men de som niet toe, dan wordt de bouw weer verscho ven. De heer WELSENAAR zegt, dat de ma terialen gedaald zijn. e heer VAN LENNEP zeigt, dat met een dubbele inschrijving de zaak precies ge bleken zou zijn. De heer N. KRUSEMAN wil het gewa pend beton uit een ander oogpunt bezien, dan dat der kosten. De Raad stelde des tijds 43000 beschikbaar, maar de heer Gunning zeide dadelijk, dat daarvoor geen goede school te bouwen was. Intus- schen had hij zich op schoolhygiène toegelegd en beval vloeren van gewa pend beton aan met argumenten, waar voor spr. veel gevoeldeè Hij meende, dat bet neit duurder wezen zou en wenschte linoleum op het beton te leggen. Van beton armé was de prijs volko men bekend, de tegenvaller zit dus in iets anders. Het laten doorgaan van de aan besteding was van B. en W. niet zoo'n ongeoorloofde daad. De Comm. van Bij stand heeft de enkele aanbesteding niet afgewezen, maar er zich bij neergelegd, betreurende dat B. en W. geen dubbele aanbesteding wenschte. De heer STOLP zegt, dat de Comm. geen oogenblik losgelaten heeft het denk beeld, dat houten vloeren goedkooper waren en de heer Roog betoogde, dat beton armé nog niet bad gepokt en ge mazeld. De Comm. heeft evenwel niet niet willen weigeren haar advies bij de enkele aanbesteding. De Comm. heeft geen gelegenheid gehad het bestek in te zien, zij heeft er geen ontvangen. Een van de leden heeft het bestek aan 't Stadhuis gekregen nadat hij erom ge vraagd had. De Comm. wenschte alleen een overzicht, van de kosten van hout en beton armé, niet haar opinie door te drijven. De heer WELSENAAR heeft nog nooit een bestek gezien, zoo gevaarlijk en los in elkaar als voor deze school. De heer DE BREUK zegt, dat in den laatsten tijd de Raadsleden nooit meer een bestek ontvangen, men kan het krijgen bij 't Stadhuis. De heer DE LANOY meent toch, da.t liet beton wel geïnfluenceerd heeft op den prijs, de aannemers kennen het nog niet' goed, durven liet niet. aan en bovendien geeft beton armé een stilstand in 't werk. Vandaar de bijslag. Er hebben zeer weinigen op ingeschreven, maar sprekers zegsman meende ook, omdat de aannemers het beton armé niet voldoende kennen. Dezelfde erkende dat beton duurder is, maar beter. DE lieer STOLP zegt, dal het zenden van bestekken aan Raadsleden niet j van toepassing is op de leden der I Commissie van advies. De heer VAN DE KAMP gelooft, dat de Raad goed zal doen deze school niet te bouwen. De schoolopziener zal nooit deze school in gebruik laten nemen wegens het beton, zoodat toch 1 weer een houten vloer noodig wezen zal. Wie beslist over liet- al of niet J rondzenden der bestekken? Do VOORZ. antwoordt, dat sedert den aanbouw der lichtfabrieken geen bestekken meer worden rondgezon- j den. Wie ze wenschte, kon ze toch aanvragen, Spr. verwondert zich er niet over, dat na alles, wat hier in de vergade- ring gezegd is, de aannemers huive-1 rig zijn geworden voor de inschrijving, i Men kan de verhooging toeschrijven 1 aan beton armé, maar deze kan ook voortvloeien uit andere oorzaken, I door den heer De Breuk reeds ge-1 noemd en die spr. nog eens nagaat. I Alleen de ongevallenwet eischt een I uitgaaf van f 1200. Het is wel meer j vertoond, dat een verhooging van i f 3300 kwam op een bedrag van meer dan f 50,000. De Raad heeft het recht j niet, de verhooging te weigeren. Spr. vernam .gisteren van een archi-1 tect, dat de materialen wel duurder zijn gevvord'en. De heer BIJVOET erkent de for-1 meele bevoegdheid van B. en W. om 's Raads wensch niet uit te voeren, waar deze de goedkeuring der plan nen niet aan zich gehouden heeft. Nu vragen B. en W. echter een vei-- hoogd crediet en daarover heeft de Raad te oordeelen. Op dit oogenblik j is er een onzekerheid, of en in hoe- j verre de vloeren van gewapend beton j van invloed waren op de inschrij- vingssommen. De Raad zou dus de zaak kunnen aanhouden tot zeker- j heid hierover is verkregen en B- en W. verzoeken, alsnog een besteding te j houden met houten vloeren, opdat de Raad licht krijge over het gedane voorstel. Tevens wordt dan een conflict tus- schen B. en W. en de Commissie op gelost. Spr. stelt dus voor, het voorstel van B. en \V. tot verhooging van het cre diet met f 3300, aan te houden en alsnog een aanbesteding te houden, waarin rekening wordt gehouden met de wenschen der Commissie voor openbare werken. Dit wordt ondersteund door de hee ren Loomeijer, Kleijnenberg, Thijssen Rasch en Van Lijnden en zonder dis cussie of stemming eenparig aange nomen. a. Dat is gesteld in handen van B. en W. om advies: een schrijven van de Kamer van Arbeid voor de. metaal- en houtbe werking om te besluiten tot de op richting van eene gemeentelijke ar- beidersbeurs; een adres van de H. Spoorweg- Maatschappij om wijziging te bren gen in de besluiten van 23 Aug. 1899 no. 18 en 23 Mei 1900 no. .9, in zake de verbi'eeding van een strook van den berm langs de Amsterdamsche vaart. b. Dat is ingekomen: een adres van het bestuur van de afd. Haarlem van den Ned. Volks bond om het voorstel van B. en W. in zake het. ingekomen verzoek van de vereeniging „Onderling Belang" om aan de vergunninghouders verlof te verleenen hunne inrichtingen gedu rende de zomermaanden des morgens ten 6 uur te mogen openen, aan te nemen; een schrijven van B. en W. in zake de dubbele aanbesteding van den bouw van de 6e. tusschenschool. Dat door B. en W. aan de nieuwe brug. 9ver het Spaarne bij de Kou- denhorn de naam is gegeven van „Catharijnebrug" en zulks ter vervan ging van de oude brug, welke den zelfden naam droeg. Uit nei proces-verbaal van de opne ming der kas van den gemeente-ontvan ger van Haarlem, blijkt dat zich op 5 Juni jl. in kas bevond f '672.300.16^. De heer M. van den Ende verzoekt met ingang van 1 September e.k. eervol ontslag als leeraar in de wis- en werk tuigkunde aan de H. B. S, met 3- en 5-jarigen cursus aihier. Dienovereenkomstig verleend. PUNT 2. De commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën advi seert twee staten tot af- en overschrij ving tot afsluiting van den dienst der geilifeeiiléhuishouding over 1902 goed te keuren. Goedgekeurd. PUNT 3. B. en W. stellen voor de rekening van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporation. van neerin- geii, ambachten en bedrijven over het dienstjaar 1902, goed te keuren en het voordeelig saldo ad f -1062.44J te doen storten in de gemeentekas. Aklus besloten. PUNT 4. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening en verantwoording van het St. Elisabeth's of Groote Gast huis over het jaar 1902, bedragende in ontvangst en uitgaaf eene som van f 86,539.14, waaronder de subsidie der gemeente ad f 48,706.97. Goedgekeurd. PUNT 5. B. en W. stellen voor d.e rekening en verantwoording van het over 1902 gehouden beheer der bewaarschool, gevestigd in het vroegere Barbara- Gasthuis tot een bedrag van f 1735.255 goed te keuren en het subsidie uit de gemeentekas vast te stellen op f 618.885. Goedgekeurd. PUNT 6. B. en W. stellen voor goed te keuren de rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 29,986,59£. De heer SNELTJES vraegt, of hierbij niet behoort te worden venneldt hoe veel het subsidie uit de gemeentekas zal bedragen. De iieer RASCIi zegt, dat hier geen sprake is van subsidie, de gemeente kas betaalt het geheel. Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 7. Voorstel van B. en W. om op de rekening der gemeente-waterleiding f 14,000 te reserveeren voor meerdere aflossing. De heer STOLP heeft zich Afge vraagd. of de Commissie van Bijstand hierover niet van advies moest die nen. Spr. vraagt, of de bedoeling is voortaan de afschrijving te doen plaats hebben naar de lijst in de portefeuille en meent ook. dat met den heer Have iaar over die afschrijving no" niet is geconfereerd. Goed is het door te gaan met iets meer af te zonderen van de winst; is er meer kapitaal noodig, dan zal dat niet direct winstgevend zijn. De afschrijvingen doen. zooals B. en \Y. voorstellen, acht spr. niet ge- wenscht. De heer KRUSEMAN zegt. dat de gewoonte was elk jaar te bepalen welk deel van 't batig saldo moest worden besteed voor aflossing. Dat acht spr. niet juist, de aflossing moet gelijken tred houden met de waardeverminde ring. Daarvan heeft de heer Havelaar een staat opgemaakt. Daarmee heb ben de Commissie voor de waterlei ding en die voor financiën ingestemd. De heer STOLP zegt. dat de Comm. voor de waterleiding er niet ica ge moeid is, bestrijdt de opinie van den wethouiei van financiën. De heer l)E BREUK wijst er op, dat de heer Haveiaar door ervaring geko men is tot de nu voorgestelde cijfers van afschrijving. Dus zal dit jaar min der worden afgeschreven, dan nu. Er behoeft dus g en vrees te zijn voor omlaag drukken van het batig saldo. Verhoogiug der letri' utie is nu niet aan de orde, spr. zou er trouwens tegen zijn. De heer Haveiaar is altijd voorstander van ordentelijke afschrij ving. De heer STOLP wenscht in de hand te houden wat er afgeschreven zal worden en daarom niet zich te binden aan vaste cijfers. Het voorstel wordt zonder stemming goedgekeurd. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen eener gratificatie van f 300 aan mej. J. A. van Walsem. leerares aan de meisjesschool alhier, voor bui tengewone diensten door haar tijdens de langdurige ziekte der directrice be wezen. Goedgekeurd. PUNT 9. Voorstel van B. en W. om beschikbaar to stellen een bedrag van f 11.305, tot uitbreiding van den veeg- en sproei- dienst. De heer THIJSSEN is over deze voor dracht verbaasd. Bij de be.groot.ing voor 1903 is een voorstel om f 12,000 te verleenen voor dit onderwerp, ge schrapt Spr. vraagt of inderdaad het nu gevraagde dezelfde voorwerpen be treft-. De VOORZ. antwoordt bevestigend. De heer THIJSSEN ziet, dat f 3717 worden gevraagd voor 2 paarden met toebehooren en een som van f 7585 voor 7 paarden en salarissen van per soneel. Voor een zeer belangrijk deel is van het gevraagde crediet al ge bruik gemaakt. Vier van de zeven, paarden zijn reeds in 1902 gekocht en gebruikt en eenig personeel van 't be- j gin van 1903 al in functie. Na het De- j sluit genomen door den Raad is spr. j verwonderd, dat men gedaan heeft alsof de Raad het bedrag zou hebben toegestaan Duidelijk is gezegd, dat men de reiniging niet wenschte uit te breiden. Het reeds gebruikte bedrag is 5455.195. Spr. is geen opposant a outrance en betreurt, deze opmerking te moeten maken, maar meent, dat er toch blijkbaar weinig deferentie is voor een raadsbesluit. De heer DE BREUK herinnert er I nan, dat B. en W. in den zomer van 1902 eenige mannen voor veeg- en sproei dienst noodig hadden, maar de Raad weigerde het gevraagde bedrag. Ixitusschen was het noodig de stad be hoorlijk schoon- te houden en daar voor is personeel noodig geweest, dat B. en \V. toch mogen aanstellen, als ze blijven binnen de begrooting. Van de nu gevraagde 12 man zijn zeven in den afgeloopen zomer aangesteld en uit den gewonen dienst betaald, wat men ook in 1903 hoopte te doen. Der halve hebben B. en W. niet f 5000 meer uitgegeven en als op dit oogenblik die 7 man werden bedankt, zouden ook in 1903 hunne kosten uit ben gewonen dienst kunnen worden betaald. Do heer THIJSSEN hoort dit met genoegen en neemt dus de gemaakte aanmerking terug. Wat het voorstel ze'.f betreft, dezelfde motieven om die uitbreiding van uitgaven af te wijzen, bestaan nog en spr. waarschuwt tegen dergelijke uitgaven midden in 't jaar. De VOORZ. gelooft, dat het- voorstel bij de begrooting van den heer Rasch geen votum betrof over deze post, maar een vermindering van den post onvoo'-ziene uitgaven. Op zuinigheid zijn ook B. en VA. bedacht, maar men moet zich niet vleien met vermindering van uitgaven voor het reinhouden der stad. De heer STOLP is van meening. dat wel diegelijk de bedoeling is geweest dit jaar geen meerdere uitgaven voor de reiniging te doen. Vóór den zo mer in TJU2 was de reinheid ook niet zoo slecht. De heer WILLINK spreekt dit laatste tegen. De raad wou, omdat er toen nog gee-n directeur der reiniging was, voor stellen tot utibreiding aan hem ovei- laten, Eén jaar geleden was men al te spaarzaam met het reinhouden der stad. De kosten van schoonhouden zijn inderdaad zeer matig, maar het wenschelijke is nog niet bereikt. 'De heer VAN DEN BERG verzoekt i den veegdienst in den namiddag niet I te doen geschieden op de uren tus- schen 15 en 5, wanneer de damea 'boodschappen doen.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 5