De heer RASCH heeft indertijd) zijn voorstel alleen gedaan, omdat hij verkeerd vond gelden te voteeren als onvoorziene uitgaven voor voorstellen, die men nog niet kende. Kan dit niet wachten tot de begrooting of kan het betaalcl worden uit den gewonen dienst? De heer DE BREUK zegt. dat B. en W. ook zoo spaarzaam mogelijk zijn. In verhouding tot andere plaatsen is de reiniging hier goedkoop. Te Gro ningen, Arnhem. Zaandam, Hilver sum, Nijmegen. Zwolle. Utrecht is het vrij wat duurder. Tusschen 2 en 5 uur vegen is naar de oude manier onaangenaam, maar als er trouw gesproeid wordt blijft al les nat en stuift het zoo niet. Op 't congres te Breda is jrebleken. hoe schadelijk het stof is. Haarlem staat nu met zijn sterftecijfer zeer gunstig, daarop moet men trachten het te houden. De VOORZ. zegt. dat verschuiven tot het volgend jaar toch niet wen- schelijk is. De heer SCHRAM zal voor het voor stel stemmen, want hij is voor de be sproeiing maar vraagt of die dan ook geschieden kan in straten en op plei nen, waar die nog niet geschied. De VOORZ. belooft, dat de gelden zoo goed mogelijk zullen worden be steed. De heer DE BRAAL zal voor den post stemmen omdat er anders perso neel wordt ontslagen en dringt aan op beperking van den sproeidienst op Z-mdag. De lieer BIJVOET vindt bet ant woord op de vraag of het niet wachten kan. onvolledig. Denkelijk kan dat niet omdat men in dit eerste halfjaar verder gesprongen is dan zijn stok lang was. Spr. krijgt den indruk, dat de Raad met een kluitje in 't riet ge-( stuurd wordt. De VOORZ. ontkent dat dit het ge val zou zijn. Had de Commissie het voorstel niet zoolang cehouden, dan zou de zaak al einde Maait in behan deling' gekomen zijn. De heer THIJSSEN wil voorstellen te behouden wat op dit oogenblik be staat. maar niet aanschaffen twee paarden, drie voer]ieden_ en drie ve gers, waarmee 5750.803 wordt be spaard. Dit wordt ondersteund. De heer DE BRAAL vraagt, of als dit wordt aangenomen, ook die 7 werklieden worden ontslagen. (Geroep: neen!). De lieer SCHRAM vraagt, of bij aanneming van dit voorstel de reini ging zal kunnen voortgaan, zooals die nn geschiedt. De heer VAN DE KAMP meent van niet. De heer BIJVOET zal tegen het voorstel-Thijssen stemmen en voordat van B. en W. De heer KLEIJNENBERC. acht van groot belang met sproeien flink voort te gaan. De heer THIJSSEN wil niet ver mindering, maar uitbreiding keeren. Hij ziet in zijn voorstel geen gevaar voor vermindering en vraagt om in lichting op dit punt. De heer DE BREUK zegt, dat als het voorstel-Thijssen wordt aangeno men, van uitbreiding van aen sproei dienst geen sprake zal wezen. Op dit oogenblik wordt niet genoeg ge sproeid. Nog veel te veel vliegen ons de stofwolken om de ooren. In de laatste jaren zijn er vele straten bij gekomen en daarvoor is meer perso neel en materieel noodig. Het amendement-Thrjssen wordt/ verworpen. Voor de beeren Welse- naar, Stolp, Sneltjes, Thijssen, Van den Berg, Spoor, Rasch, De Braai en De Lanoy. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de he eren Stoip en De Braai. PUNT 10. Door de heeren C. Schoon en A. F. Olthoff, uitmakende het bestuur der Vereeniging „Onderling Belang", is een adres aan den Raad gezonden, waarin zij verzoeken aan de Haarlemsche ver gunninghouders verlof te verleenen hunne inrichtingen gedurende de zo mermaanden (1 Mei—1 Oct.) des mor gens te zes uur te mogen openen. Zij gronden dit verzoek hierop, dat de marktbezoekers, evenals de schippers, welke de voorraad voor de markt aan voeren, voor dag en dauw op zijn; hard werken en derhadve vroeger dan ieder ander naar een hartversterking omzien. De Raad van Amsterdam heeft h. i. dan ook terecht ingezien, dat de opening op 7 uur in den zomer te laat was, en ver lof gegeven tot vroeger openen. B. en W. adviseeren tot afwijzing van dit verzoek, daar er h. i. tot inwilliging geen voldoends termen bestaan. De afd. Haarlem van den Volksbond komt in een adres tot gelijke slotsom. Zonder stemming wordt het adres afgewezen. PUNT 11. B en W. stellen voor hen te mach tigen de huur van gronden aan de Lange Heerenvest verhuurd an^ J. F. Ph. Hoffmann en aan Gebr. Fruytier op te zeggen, met het oog op den aan leg van een lijn van den Electrischen Spoorweg. Goedgekeurd. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot weder verhuring van twee stukjes grond aan de le en 2e Hooglandslaan van be stuurd eren van het Fonds de Haas. Goedgekeurd. De heer De I anoy blijft buiten stemming. PUNT 13, Door den heer N. H. Braakenburg is tot den raad hetverzoek gericht om vergunning tot het bouwen van een loodsje op een gedeelte van voor tuin bestemden grond bij het perceel Rip- perdapark no. 30. Bij B. en W. bestaat behoudens enkele voorwaarden daartegen geen bezwaar. De heer VAN LENNEP meent, dat hiervoor vroeger ƒ5 per vierk. meter is gevraagd. Was de zaak in de Com missie geweest, danzou spr. die daar ter sprake gebracht hebben. Spr. stelt een amendement in die richting voor. De heer RASCH kan niet meegaan met dit voorstel. Het stelsel is altijd geweest, het verschil te betalen tus schen bebouwd en onbebouwd ter rein. Spr. betwijfelt of dat verschil 5 is. De heer VAN DE KAMP zou wen- schen, dat de Commissie van fabri cage hierover gehoord wordt deze schijnt in den laatsten tijd te worden beschouwd als stiefkind. De heer DE BREUK zegt, dat hier niets tegen is. Het verschil tusschen bebouwd en onbebouwd is hier ƒ2.50 per vierk. meter. Voor een grooter ge bouw is wel eens 5 berekend. De grond kier bedoeld kostte 1, bebouwd en onbebouwd. De heer SPOOR meent, dat als er •geen verschil in den prijs is, niets méér behoeft te worden betaald. Daarvoor ontbreekt elke rechtsgrond, voor de vergunning behoeft toch geen geld te worden betaald, evenmin als 't geschiedt bij hoog er bouwen. De heer DE BREUK betoogt, dat hier geen streven van B. en W. be staat om er wat uit te kloppen. De heer SPOOR zal voorstellen, dit aan te houden. De heer BIJVOET acht het evenzeer gewenscht, dat, wat hij wel durft noe men dit onzedelijk beginsel uit het gemeentebeheer verdwijnt. De heer N. KRUSEMAN is het ook met den heer Spoor eens en heeft zich o. a. geërgerd aan een dergelijk be sluit over een aanvrage van den heer Prins. Spr. noodigt den heer Spoor uit tot een positief voorstel. Aanhou den brengt de zaak niet verder. De heer STOLP acht de opmerking van den heer Bijvoet overdreven. Indertijd werd grond gegeven om niet, voor huizen en tuinen voor 1. Naderhand werd het een speculatie, die tuinen voor bouwgrond aan den man te brengen en toen wenschte men aan de gemeente een vergoeding te be zorgen voor den vroeger nagenoeg voor niets afgestanen grond. Die be slissingen werden zelfs genomen tegen den zin van B. en W. door den Raad. Wil men van meenixig veranderen, dan is dat iets anders. De heer KLEIJNENBERG vraagt spoed voor den adressant, die er op zit te wachten en niets voelen zal voor de principieele zaak. De VOORZ. stelt daarom voor, de zaak nu af te doen en het principe aan te houden tot de volgende verga dering. Het amendement-Spoor, om het aan te houden, wordt niet onder steunt. Een amendement-Bijvoet om de ver gunning te verleenen. zonder daaraan een geldelijke vergoeding vast te knoopen, wordt ondersteund. De heer BIJVOET heeft al vroeger bespeurd, op welken gevaarlijken weg de Raad was met cleze 9oort vergoe ding. Spr. bedoelt een aanvraag van den heer Van Ek oxntTent grond in 't Frederikspark. die men wenschte toe te staan onder voorwaarde, dat hij 2 M. grond' zou afstaan voor een aan te leggen tram. Spr. kan het standpunt van den heer Stolp wel begrijpen, maar acht de zaak in beginsel toch verkeerd., De eenige vraag mag zijn, of de welstand er mee wordt geschaad of niet. De onbeperkte eigendom van den grond is overgegaan aan de koo- pers en een eventueel tekort van vroe ger mag nu niet worden ingehaald. De heer DE GROOT heeft dit begin sel al vroeger verdedigd1 bij de aan vraag van den heer Prins en wenscb' het voorstel aan te houden, om na te gaan of de welstand in dit geval ge schaad' wordt of niet. De heer SPOOR zei zijn meening nog eens tegenover den heer Stolp uiteen. Een principieel voorstel wil spr. niet doen, omdat nooit in principe tot der- gelijken bijslag is besloten. Het amendement-Bijvoet wordt ver worpen. Vóór de heeren Welsenaar, Thijs sen, van den Berg, Bijvoet, Spoor, Rasch% de_ Braai, Loomeijer, v. Lijn den, N. Kruseman, Laaue, van de Kamp en Kleijnenberg. Het amendement-van Lennep wordt eveneens verworpen. Het voorstel van. B. en W. wordt nu aangenomen. Tegen de heer Spoor. PUNT 14. Voorstel tot benoeming van A. Wijnands tot makelaar in paarden, rijtuigen en aanverwante artikelen. De heer Wijnands wordt hiertoe be noemd. PUNT 15. Aanwijzing der stembureaux voor de eventueels stemmingen en her stemmingen voor elf leden van den gemeenteraad, te houden op 10 en 21 Juli 1903. le kiesdistrict. Stemddstrict A (Hoofd stembureau Raadhuis), (waarvan de Burgemeester Voorzitter is): le lid: Mr. C. M. Rasch; 2e lid: U. J. K. Vers feit; 3e lid (eerst, na 5 uur zitting te nemen): A. A. Ris. Plaatsvervangende leden: H. J. Geijl, P. J. L. Huet. dr. E. van der Ven. F. Grijseels en mr. J. J. de Graaff. Stemdistrict B (School Beeksteeg): C». L. van Lennep, Voorzitter; le lid: Ed. de Lanoy; 2e lid: P. F. de Bordes; 3e lid (eerst na 5 uur zitting te ne men): F. C. Misset Jr. Plaatsvervangende leden: W. K. YVierda, W. F. Bremer Sr., J. van Os en. J. W. Veldheer. Aanwijzing der stembureaux voor d'e eventueele stemming en herstemming voor één lid van den Gemeenteraad, te houden op 10 en. 21 Juli 1903 (vacature S. Roog). le keisdistrict. Stemdistrict A (Hoofd stembureau Raadhuis): J. Sabelis, Voorzitter; le lid: Mr. J. Spoor; 2e lid: Mr. Joh. Ènschedé. Plaatsvervangende leden: S. C. J. Bertram, L. Cohen, C. Eekhout en P. Dyserinck. Stemdistrict B (kostelooze school litt. B, Beeksteeg No. 12): L. Modoo, Voorzitter; le lid: J. Hofland; 2e lid: A. J. C. Daamen. Plaatsvervangende leden: O. D. Em. rik, M. Lugt, A. Meijer en J. R. du Rieu. 2e. Kiesdistrict. Stemdistrict A (Hoofdstembureau, 2e. Burgerschool, Nassaulaan 37): W. Stolp, voorzitter; le. lid: Mr. J. N. J. E. Thijssen; 2e. lid: Mr. C. H. van Meurs; 3e. lid: (eerst na 5 uur zitting te nemen) H. A. L. Beuns. Plaatsvervangende le den: H. F. Maks Sr.; T. C. Niephaus; A. J. H. Reijnders B. E. C. Seignette en E. Alfhoff Sr. Stemdistrict B (le. Tusschenschool, Friesche Markenmarkt)J. Winkler, voorzitter; le. lid: M. de Braai; 2e. lid: Mr. H. Ph. de Kanter; 3e. lid .eerst na 5 uur zitting te nemen): J. Sipkes Plaatsvervangende leden: G. Bos, J. J. Zeewoldt; F. V. A. W. H. van Thuerenhout; F. L. Nix en R. J. van Dieren Bijvoet. 3e. Kiesdistrict. Stemdistrict A (Hoofdstembureau, Kostelooze school C, Wijde Geldelooze pad): J. J. F. Beijnes, voorzitter; le. lid: J. L. E. I. Kleijnenberg; 2e. lid: Mr. H. Ph. 't Hooft; 3e. lid (eerst na 5 uur zitting te nemen): V. Loosjes. Plaatsvervan gende leden: A. Winkler; Mr. L. C. Kronenberg; M. Dirken; R. Baas Az. en Mr. S. H. Bloembergen. Stemdistrict B (le. Burgerschool, Klein Heiligland): Dr. H. D. Tjeenk Willink, voorzitter; le. lid: F. M. Baron van Lijnden; 2e. lid: H. T. Peltenburg; 3e. lid (eerst na 5 uur zitting te nemen): J. Merens. Plaats vervangende leden: H. Harmens; A. H. Broos; J. W. Florijn; A. H. J. C. M. Aliard en E. H. Krelage. RONDVRAAG. De VOORZ. deelt mede, dat de Com missie voor Publieke Werken gereed is met haar rapport over de klacht van Geurtsen en dat dit weldra zal verschijnen. De heer GROOT brengt ter sprake bet verzoek gericht tot den Burgemees ter om een collecte te houden voor de slachtoffers der werkstaking. Voor de concentratiekampen is die indertijd gehouden. Nu geldt bet een strijd tus schen kapitaal en arbeid, dien men kaxx goedkeuren of niet. maar die slachtoffers heeft gemaakt. Spr. doet een beroep op de welwil lendheid van den Burgemeester. De heer Blom heeft gezegd. dat geen stakers meer te werk mochten komen. Er zijn onder die stakers, op wie niets te zeggen is dan dat zij ge staakt hebben voor hun beginsel. Stoo- ten ze nu overal 't hoofd, dan zullen ze worden gedreven op een weg. waar ze zelf niet komen willen e« hun vrouw en kinderen zouden komen ten laste van het armbestuur. Spr. doet daarom een bex-oep op den Bux-gemeester, om deze mannen zoo mogelijk aan 't werk te zetten. De vergadering wordt gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1903 | | pagina 6